Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme

[es] :: Elektrotehnika :: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 230141 | Odgovora: 544 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

shitza
Niš

Član broj: 147196
Poruke: 25
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme06.09.2011. u 11:48 - pre 153 meseci
Što se tiče procene da se neće tako brzo ovi standardi naći kod nas, ja ipak imam drugo mišljenje. Kako kaže nekada prvi čovek PP policije, u toku je prevođenje evropskih standarda na srpski jezik. Međutim to traje godinama i godinama. Pretpostavljam da će u jednom trenutku (relativno skoro) biti doneta odluka ta se to u najkraćem roku završi, iz bilo kojih razloga.

Jedan dokaz za to je da postoji domaći standard SRPS 50173 ("Osnovni kablovski sistemi") - preveden EN 50173 (Generic Cabling System), pandan međunarodnom ISO/IEC 11801 (Generic Cabling for Customer Premises).

Sramota me je bilo što nisam znao za domaći standard koji važi već 2-3 godine, iako sam od uvek čitao one originalne.

Ovaj SRPS može da se nabavi ovde: http://www.iss.rs/standard/



[Ovu poruku je menjao shitza dana 06.09.2011. u 19:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

icelord94
projektant,s.a.
Jagodina,Srbija

Član broj: 290396
Poruke: 10
178.79.25.*



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme12.09.2011. u 18:18 - pre 153 meseci
Interesuje me da li je neko radio projekat vinarije.
Ne mogu nigde da nađem bilo kakva uputstva, pravilnike ili preporuke na ovu temu pa bi mi pomoć dobro došla.
 
Odgovor na temu

g0071111
inž.el.teh.
Beograd

Član broj: 274868
Poruke: 106
93.93.197.*



+6 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme12.09.2011. u 19:21 - pre 153 meseci
Ja nažalost nisam radio ovakve kuće.
Mada mislim da tu i nema nekih posebnih propisa osim same tehnologije.
Ajmo ljudi, ko ima gotov projekat neka okači.
 
Odgovor na temu

shitza
Niš

Član broj: 147196
Poruke: 25
94.228.237.*



+1 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme12.09.2011. u 20:39 - pre 153 meseci
kako već reče kolega "g007", tebi treba tehnološki projekat. Bez toga nema smisla da gubiš vreme.

A to znači da treba da ti budući korisnik (investitor) dostavi pomenuti projekat na osnovu koga bi ti mogao nešto da radiš. U tom projektu treba da su definisane pozicije svih tehnoloških potrošača sa tebi potrebnim parametrima i opisana tehnologija rada ... ukratko.


Da dodam, tehnološki projekat radi tehnolog koji je za to plaćen, ukoliko se naravno ne radi o nekim uobičajenim stvarima. Ne znam ni ja nikoga ko je do sada radio neku vinariju.
 
Odgovor na temu

icelord94
projektant,s.a.
Jagodina,Srbija

Član broj: 290396
Poruke: 10
178.79.25.*



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme12.09.2011. u 23:12 - pre 153 meseci
Naravno da će tehnološki projekat precizirati mnoge stvari. Koliko vidim sem pojačane zaštite od vlage nema nikakvih posebnih zahteva. Pogledao sam i po zakonskoj regulativi okolnih država i malo toga ima (da ne kažem ničega, sem jednog pasusa u Hrvatskoj). Biće to novo iskustvo.
 
Odgovor na temu

cepDejanT
nezaposlen

Član broj: 291112
Poruke: 3
*.adsl-a-9.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme04.10.2011. u 09:46 - pre 152 meseci
Pozdrav za sve kolege koje se bave ovom temom. Ja sam novi član na forumu a odskora i povratnik u elekro projektovanje i izvođenje (dugo godina sam bio u drugoj oblasti nevezanoj za elektroenergetiku). Poseban pozdrav za pokretača g0071111 i velika zahvalnost za njegovu nesebičnost i divljenje prema njegovom radu koji je odlično odrađen u excel-u. I sam sam "pasionirani" excelaš i mogu dosta da pomognem da njegov program još unapredimo i ostavimo ga članovima foruma na dalju upotrebu. Za početak je potreban direktan kontak (mejlom) sa kolegom koji je program napravio.
Veliki pozdrav svima!
 
Odgovor na temu

g0071111
inž.el.teh.
Beograd

Član broj: 274868
Poruke: 106
93.93.197.*



+6 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme04.10.2011. u 19:59 - pre 152 meseci
pozdrav dejanu i ostalima,
i naravno samo napred,
izmeni i dodaj šta misliš da treba.
Ja mislim da treba pregledati sve struje za kablove, posebno za one NH... ili N2.. koji su od umreženog poli ... pa trpe veću struju.
I struje i kosinuse za motorni razvod.
 
Odgovor na temu

g0071111
inž.el.teh.
Beograd

Član broj: 274868
Poruke: 106
*.mediaworks.rs.



+6 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme11.10.2011. u 18:42 - pre 152 meseci
Pozdrav
danas postavljam 2 pravilnika za projektovanje toplotnih podstanica.
Napominjem da se radi o Beogradskim toplanama koje traže dlaku u jajetu ali su dobra kontrola:

Tehnički uslovi za projektovanje postrojenja za prenos i isporuku toplotne energije, adresa je:
http://www.2shared.com/documen...ki_uslovi_za_projektovanj.html

i Tehnički uslovi za projektovanje postrojenja za prenos i isporuku toplotne energije_1. izmena i dopuna
ova je vezana za projektovanje električnih instalacija, adresa je:
http://www.2shared.com/documen...ki_uslovi_za_projektovanj.html
 
Odgovor na temu

cepDejanT
nezaposlen

Član broj: 291112
Poruke: 3
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme18.10.2011. u 15:15 - pre 152 meseci
 
Odgovor na temu

cepDejanT
nezaposlen

Član broj: 291112
Poruke: 3
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme18.10.2011. u 16:59 - pre 152 meseci
Sada vidim da je trebalo da pišem ispod ove linije. Nisam siguran da li je donji mejl poslat, pa zbog toga šaljem još jedan put. Nemam sa ovim "forumaškim" stvarima neko iskustvo. Ako je donji mejl prethodno već stigao IZVINJAVAM SE!
Pozdrav

Kolega Gorane,

želeo bih da pre nego upladujem excel programčiće za proračune elektroinstalacija i rasvete na forum, pogledaš i daš neke svoje sugestije. Kako da ti ih pošaljem? Šta predlažeš?. Može li preko ove e-mail adrese?

Pozdrav

Dejan Tomović el.ing
cell: ++ 381 63 462 942
 
Odgovor na temu

acos

Član broj: 94514
Poruke: 149



+1 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme10.11.2011. u 11:29 - pre 151 meseci
Moze li ovaj DWG fajl u formatu ACad 2004 ?
 
Odgovor na temu

g0071111
inž.el.teh.
Beograd

Član broj: 274868
Poruke: 106
*.mediaworksit.net.



+6 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme03.12.2011. u 16:43 - pre 150 meseci
Pozdrav
Evo malo o temi predmera i predračuna.
Ako ima neko ko ne zna, predračun se radi na osnovu cene koštanja materijala i cene rada za ugradnju materijala, montažu opreme ili drugo.
Cena materijala se može dobiti kod distributera, prodavaca. Malo je problematično doći do realne cene materijala jer distributeri uvećavaju svoje osnovne cene duplo ili više od duplo prema krajnjem kupcu. Ako možete da platite u "kešu" onda vam je popust 40%, ako plaćate unapred i kupujete veliku količinu onda vam je popust preko 50%. No to je druga priča.
Cena rada se izračunava na osnovu potrebnog vremena koje se utroši na vršenju rada. Većina radova je definisana kroz važeće NORME. Svaki izvođač definiše svoju cenu radnog sata. Samo za poredbu moji električari rade za 4-6€ po norma satu, opet neki drugi koji dobro ugovore rade za 8-8,5€ po norma satu. Do cene rada se dolazi tako što se pomnoži cena rada sa normom vremena za taj rad.
Na ovim stranama vam dajem NORME koje sam sredio do sada. Planiram narednih dana da ubacim i sve ostale norme koje nedostaju. Inače postoji i deo radova koji nije normiran i tu se morate snalaziti sami. Kasnije ću postaviti i ugladne predmere sa cenom materijala i cenom rada.
Ako mogu da pomognem nekome u vezi ove teme ili imate kakav komentar, slobodno mi se javite.
http://www.2shared.com/file/SmZvSj-A/Norme_5.html
http://www.2shared.com/document/2ZkvK_94/Norme_5.html
 
Odgovor na temu

dimitrijevicv
Vladimir Dimitrijević
Niš

Član broj: 294845
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.hza.rs


Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme06.12.2011. u 12:42 - pre 150 meseci
Želeo bih prvo da se zahvalim "g0071111" na nesebično podeljenim projektima i gomilom uputstava i dokumenata koje je podelio sa svima u ovoj temi.

Ja sam diplomirao na smeru automatika i nisam se do sada bavio projektovanjem el. instalacija niskog napona već isključivo automatikom, PLC programiranjem i sl.
Međutim, silom prilika mi je potrebno da sada počnem sa projektovanjem el. instalacija za neke manje (nestambene) objekte tipa pumpne stanice, kotlarnice i sl.

Jesam na fakultetu imao predmet "električne instalacije" gde smo radili neki valjani primer projekta ali meni je malo toga ostalo u sećanju pa ću morati da se podsetim svega toga i pročitam još dosta novih stvari.

Hteo sam da pitam kako zapravo počinje i teče "ispravna" izrada projekta el. instalacija, šta je prvo što treba uraditi, koji su neki logični koraci? Kada već tek počinjem, voleo bih da počnem nekako ispravno :)

Svestan sam da je ovo ozbiljna tematika i da ću svakako morati da potražim savete i provere svega što uradim kod iskusnijih kolega.
 
Odgovor na temu

g0071111
inž.el.teh.
Beograd

Član broj: 274868
Poruke: 106
*.mediaworksit.net.



+6 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme10.12.2011. u 20:05 - pre 150 meseci
Pozdrav svima,
pitao je čovjek koji su logični koraci kod projektovanja električnih instalacija, ja mogu raći svoje iskustvo:

1. uzmi projektni zadatak od Investitora ili ga pitaj šta je to šta želi (napravi detaljan projektni zadatak i neka ti ga odmah potpiše investitor)
2. uzmi uslove nadležne elektrodistribucije i/ili snimi dobro postojeće stanje
3. dobro sagledaj kolikom energijom raspolažeš i gdje se priključuješ na mrežu
4. osmisli gdje ćeš sa razvodnim ormarima i glavnim razvodom (rezerviši horizontalne i vertikalne trase kablova)
5. nabavi tehnologiju za objekat ili definiši namjenu prostorija
6. odaberi svjetiljke i proračunaj potreban nivo osvjetljenja, rasporedi svjetiljke
7. odaberi galanteriju (tip utičnica), raporedi utičnice
8. napoji termotehničke instalacije (pumpe, grijače, bojlere, ventilatore, klime..)
9. napoji telekomunikacijske i signalne uređaje i opremu
10. dodjeli strujnim krugovima brojeve,
11. popiši snage svakog strujnog kruga, unesi snage u proračun, proračunaj ukupnu snagu, jednovremenu snagu, jednovremenu struju, osigurače.
12. napravi jednopolne šeme i šeme djelovanja
13. osmisli uzemljenje, gromobrane i dopunsko izjednačenje potencijala
14. popiši svu predviđenu opremu i materijale, provjeri cijene kod dobavljača, sastavi predmjer i predračun
15. sastavi projekat (opšti dio, prilog o mjerama zaštite, tehnički opis, tehnički uslovi za montažu opreme i instalacija, numerički dio sa proračunima, predmjer i predračun, grafički dio)

toliko od mene, pozz.
 
Odgovor na temu

dimitrijevicv
Vladimir Dimitrijević
Niš

Član broj: 294845
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.hza.rs


Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme10.12.2011. u 20:17 - pre 150 meseci
Hvala puno druže, puno si mi pomogao!

 
Odgovor na temu

alen nikolic

Član broj: 248640
Poruke: 28
195.178.56.*



+1 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme20.12.2011. u 09:46 - pre 150 meseci
Mozete li da postavite neke standarde na primer za polaganje strucnog ispita:

• SRPS N.AO.411:1986 Rasklopne aparature. Termini i definicije.
• SRPS N.A0.826:1986 Električne instalacije u zgradama. Termini i definicije.
• SRPS N.B2.730:1984 Električne instalacije u zgradama. Opšte karakteristike i
klasifikacija.
• SRPS N.B2.741:1989 Električne instalacije niskog napona. Zahtevi za bezbednost.
Zaštita od električnog udara.
• SRPS N.B2.743:1988 Električne instalacije u zgradama. Zahtevi za bezbednost. Zaštita
od prekomernih struja.
• SRPS N.B2.743/1:1988 Električne instalacije u zgradama. Zahtevi za bezbednost. Zaštita
od prekomernih struja. Izmene.
• SRPS N.B2.751:1988 Električne instalacije u zgradama. Izbor i postavljanje električne
opreme u zavisnosti od spoljašnjih uticaja.
• SRPS N.B2.752:1988 Električne instalacije u zgradama. Električni razvod. Trajno
dozvoljene struje.
• SRPS N.B2.754:1988 Električne instalacije u zgradama. Uzemljenje i zaštitni
provodnici.
• SRPS N.B2.754/1:1988 Električne instalacije u zgradama. Uzemljenje i zaštitni
provodnici. Izmene.
• SRPS N.B2.771:1988 Električne instalacije u zgradama. Prostorije sa kadom i tušem.
Posebni tehnički uslovi.
• SRPS N.B2.777:1988 Električne instalacije niskog napona. Zahtevi za uzemljenje
instalacije za ureñaje za obradu podataka. Posebni tehnički zahtevi.
• SRPS N.B2.781:1990 Električne instalacije niskog napona. Izbor mera zaštite od
električnog udara u zavisnosti od spoljašnjih uticaja.
• SRPS IEC 529:1995 Stepeni zaštite ostvareni pomoću kueišta - IP kod.
• SRPS N.B2.774:1991 Električne instalacije niskog napona. Instalacije gradilišta

Sve je ovo potrebno za ispit, a dosta je skupo da bi svako od nas kupovao.
 
Odgovor na temu

djordjep
rukovodilac gradilišta
Beograd

Član broj: 282181
Poruke: 26
*.cpe.vektor.net.



+1 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme14.01.2012. u 10:11 - pre 149 meseci
Poštovani kolega "g0071111" preuzeo sam onaj tvoj excel file sa proračunima i mogu da iznesem samo pohvale na njegov račun. Ja nisam projektant, već izvođač i mnogo mi znači ovakva praktična tabela za proračune kada moram brzo da odgovorima na izmene koje mi traži investitor (a to je sve češće i ćešće slučaj, na žalost). Ono što sam primetio u ovom proračunu je da koristiš stare tablice za izbor trajno dozvoljenih struja i način polaganja. U novom standardu SRPS IEC 60364-5-52:2008 došlo je do zanačajnih promena u načinu polaganju kablova, a i trajno dozvoljene struje dosta zavise od tipa izolacije. Da li bi to mogao da implementiraš u ovaj tvoj file sa proračunima. Ako bi ti značilo ja sam napravio potpuno nove tabele u execl-u koristeći logiku koju si ti koristio u njemu, a koje bi mogao da iskoristiš, a ja bi ti ih poslao. Pokušao sam sam da to izmenim kod tebe u fajlu, ali se ne snalazim baš najbolje, ipak je to tvoje autorsko delo. Ukoli si zainteresovan za ovo, javi mi da ti pošaljem ove moje tabele po ovom novom standardu i mislim da bi nakon toga tvoj program za proračun bio savršen. Pozdrav.

http://www.2shared.com/file/f8...bele_sa_nosivoscu_kablova.html

Evo i link odakle može da se preuzmu tabele. Pogledaj i vidi da li može dase iskoristi.

[Ovu poruku je menjao djordjep dana 14.01.2012. u 20:40 GMT+1]
djorjdep
 
Odgovor na temu

jazo67
Srbija

Član broj: 3150
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme14.01.2012. u 19:32 - pre 149 meseci
Postovani,
Hteo bih da i ja dam svoj doprinos koliko toliko da se razbiju neke nedoumice oko raznih skracenica EDB(Elektrodistribucija Beograd) i EPS(Elektro privreda Srbije).Radi se o tehnickim preporukama,edb ima svoju sluzbu za standarde u kojoj se ispituje i utvrdjuje tehnicke norme i standardi i noviteti koji se javljaju na trzistu i jedna je od okosnica TEHNICKIH PREPORUKA EPS-a i to je jasno kao dan no pojedine kolege na sajtovima i forumima iznose da su tehnicke preporuke edb-a a kad se otvori taj sadrzaj ono se vidi da su preporuke Celog sistema EPS-a. Pa zato da na ovom forumu uputim sve kolege koji zele da imaju Tehnicke preporuke EPS-a (sa novitetima i izmenama koje su na snazi ) a oni vaze i u edb-u,elektrovojvodini,elektrosrbiji,elektrosumadiji i da ne nabrajam sva privredna drustva eps-a.Toliko
posetita ovaj link
http://www.eps.rs/Pages/Article.aspx?lista=Sitemap&id=53

poz

 
Odgovor na temu

g0071111
inž.el.teh.
Beograd

Član broj: 274868
Poruke: 106
*.mbb.telenor.rs.



+6 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme18.01.2012. u 07:03 - pre 149 meseci
Za kolegu "djordjep"
Drago mo je što pomažeš da dožemo do najboljeg rešenje za proračune.
Već dugo planiran da sjednem i popravim ove proračune i poboljšam ih.
Skinuo sam ove tvoje tabele i probaću što prije da ih ubacim i nazad postavim na mrežu.
Hvala
 
Odgovor na temu

g0071111
inž.el.teh.
Beograd

Član broj: 274868
Poruke: 106
*.mbb.telenor.rs.



+6 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme18.01.2012. u 07:04 - pre 149 meseci
Pozdrav i za kolegu "jazo67"
Samo napred.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 230141 | Odgovora: 544 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.