Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???

[es] :: Vodič za posao :: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???

Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 129867 | Odgovora: 588 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.dynamic.sbb.rs.



+768 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???24.10.2009. u 11:21 - pre 176 meseci
Citat:
osmania:....Ipak raditi i uciti je moguce u EU, dok to kod nas se ne isplati. Jer raditi za 20 eura na dan je sh*t, nista ne zaradis a ponovis godinu...


Ih, kada bi bilo 20 eur...

Pored ovolikog broja nezaposlenih, velikim delom visoko obrazovanih mladih, rezoni poslodavca da zapoli studenta su sledeci:
- Moze da ga plati manje po satu od nekoga koga ce da zaposli full time. Doprinosi i sve ostale dazbine su neuporedivo manje itd...
- Placa ga samo kada radi. Znaci, pet dana ima posla, sutdent radi i dobija pare. Sledecih 5 dana nema posla student ne radi i ne dobija pare
- Cesto mogu da rade od kuce tako da ne mora da placa sredstva za rad i prostor za studenta. Prakticno nikakve troskove nema
- Moze da ga "sutne" svakog trenutka

Kad se sve to uzme u obzir cifra od 20 eur na dan je cista egzotika. Studente koje sam ja doveo u firmu u kojoj radim dobijaju 170 dinara na sat. Nije tesko izracunati koliko je to dnevno ako se radi 4 sata. Ali da me neko ne shvati pogresno, ja ne mislim da je to malo, mislim jeste malo zato sto je ovo Srbija i ovde je sve malo ali mnogo veci benefit od 170 dinara na sat je sto sutra kad zavrse faks mogu u CV da stave bar nesto za razliku od 99% njihovih kolega studenata koji nemaju ama bas nista da stave u svoj CV osim seminarskih radova i to je ono sto ce ih izdvajati iz gomile sutra kad budu konkurisali za neko radno mesto.
 
Odgovor na temu

boki78
Bojan Cvetković
Pančevo

Član broj: 30874
Poruke: 285
*.dynamic.sbb.rs.



+65 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???24.10.2009. u 13:48 - pre 176 meseci
@ Bluesrocker

Stvarno me odusevljavate ti i tvoji istomisljenici, svaka vam cast. Ko god u ovoj drzavi nema posao je sam kriv za takvo stanje jer boze moj posao se moze naci na svakom koraku, da kako da ne. Onda idete i korak dalje pa boze moj ako nema posla u struci (govorim za ljude koji su zavrsili fakultet) sto onda ne popravljate kola, ne zidate kuce, ne raznosite smece...? (bez ikakve uvrede za ljude koji rade taj posao, to je posten posao ali opet nije za ljudi koji su ulozili u obrazovanje). Pa lepo je covek pre par dana napisao bas u ovoj temi da je banka ponudila 4 radna mesta na period od 12 meseci, za fakultetski obrazovane ljude i to za platu od 20,000 dinara i sta se desilo? Bila je "tuca" za ta mesta i dobile su je 4 osobe sa najboljom vezom. Prica da svako ko zeli moze da nadje posao u Srbiji je odlicna tema za neki crtani film ili bajku. Uzmimo na primer i Ivana Dimkovica, covek je pametan i obrazovan i zivi i radi u Nemackoj zato sto tamo moze mnogo bolje da iskoristi svoje potencijale. Nije standard u Srbiji nikada bio kao u Nemackoj ali normalno je da se poredimo sa boljima od sebe i da tezimo ka boljem, i pojedinci i drzava! Ne tvrdim ja ni da cemo mi u buducnosti biti kao Nemacka ali je cilj da joj se sto vise priblizimo po standardu i mogucnostima za drzavu i pojedinca. Sada je ta razlika bas ogromna sto nije nikako dobro za nas.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
89.218.74.*



+6455 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???24.10.2009. u 14:12 - pre 176 meseci
Citat:
boki78
Onda idete i korak dalje pa boze moj ako nema posla u struci (govorim za ljude koji su zavrsili fakultet) sto onda ne popravljate kola, ne zidate kuce, ne raznosite smece...? (bez ikakve uvrede za ljude koji rade taj posao, to je posten posao ali opet nije za ljudi koji su ulozili u obrazovanje).

Jel to negde postoji neko sveto pismo koje fakultetski obrazovanim ljudima zabranjuju da rade bilo šta van njihove struke... Zašto jedan magistar ne bi mogao da radi kao taksista, ili kao zidar, ukoliko u tom trenutku nema bolju ponudu?

Ja znam čoveka koji je radio kao programer na Menhetnu, igrom slučaja ostao bez posla, radio kao pomoćnik na gradilištu dok nije našao drugi posao... I šta je tu tačno sramotno ili neispravno? Šta je on trebao da uradi, nema posla, stiže kirija, stižu računi, da li je trebao da kaže "e sorry, nije to za mene, ja sam ipak mnogo uložio u svoje obrazovanje, sačekaću ja drugi posao a računi će se sami platiti"

Citat:
boki78:
Pa lepo je covek pre par dana napisao bas u ovoj temi da je banka ponudila 4 radna mesta na period od 12 meseci, za fakultetski obrazovane ljude i to za platu od 20,000 dinara i sta se desilo? Bila je "tuca" za ta mesta i dobile su je 4 osobe sa najboljom vezom.

Sve nešto mislim da je ta priča 'malkice' preterana...

Citat:
boki78:
Prica da svako ko zeli moze da nadje posao u Srbiji je odlicna tema za neki crtani film ili bajku.

Kad neko 'traži' posao kao što ti opisuješ: "u struci" i "da nije ispod časti", normalno je da će ga vrlo teško naći.. Pa je iz tog ugla i normalno da imamo masu 'mladih ljudi' po 35 godina koji žive sa roditeljima, i koje hrane roditelji, jer 'dete' ne može da nađe posao u struci... Al sve dok ima ovaca (roditelja), biće i vune za decu, pa sa te strane nema problema...

Citat:
boki78:
Uzmimo na primer i Ivana Dimkovica, covek je pametan i obrazovan i zivi i radi u Nemackoj zato sto tamo moze mnogo bolje da iskoristi svoje potencijale.

Na ovo Ivan sam bi trebalo da odgovori, ali ja mislim da on ni nema formalno fakultetsko obrazovanje... Tj. sigurno ga nije imao kad je otišao u tu Nemačku... Ustvari, on je ovde prekršio tvoje pravilo - kako se samo usudio da radi posao za koji treba biti fakultetski obrazovan, time je sa predumišljajem oteo posao nekom fakultetski obrazovanom čoveku koji sad sigurno mora da radi kao čistač ulica zbog toga. Mislim da je zbog ovakvog čina Ivan zaslužio debelu kaznu!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???24.10.2009. u 14:22 - pre 176 meseci
Citat:
boki78
Uzmimo na primer i Ivana Dimkovica, covek je pametan i obrazovan i zivi i radi u Nemackoj zato sto tamo moze mnogo bolje da iskoristi svoje potencijale.


Pazi ovako - ja sam imao sasvim lepe prihode i u Srbiji, ziveo sam od njih pre nego sto sam otisao i nisam se zalio. Otisao sam jer sam dobio ponudu koja je bila jos isplativija. U to vreme je moje obrazovanje bilo "gimnazija" i to je sve - da budem iskren, to nije ni bio neki faktor koji je uticao na bilo sta, vec iskljucivo utrosak svog vremena na nesto produktivno - mada opet, to je izuzetak koji ne moze da bude pravilo, u principu, osim mozda za IT, sto vise obrazovanja = bolji startni uslovi za pregovaranje.

Niko ovde ne dovodi u pitanje da negde u Zap. Evropi, USA, Japanu, Kanadi, Australiji ljudi mogu imati bolji zivotni standard nego u Srbiji - mislim, to je otkrivanje Amerike... medjutim, to nikako ne znaci da je u Srbiji nemoguce imati relativno kvalitetan zivot, POGOTOVU ako si visoko obrazovan. Da se ne lazemo - visoko obrazovani ljudi zive bolje od onih koji to nisu, u proseku. Svi znamo sta znaci statisticki prosek, mozda imate neki izuzetak ali vrlo je izvesno da najveci broj visoko obrazovanih ljudi ipak zivi bolje.

Situacija je takva kakva jeste - tacno je da je Srbija mozda losije mesto od pomenute Svedske, ali Srbija globalno i nije tako lose mesto.. Ponovicu - postoje samo 2 (dva) nacina da covek postigne ono sto zeli:

a) Da bude bolji od proseka - da radi vise, razume vise, ima vece znanje. Koliko ima ljudi koji imaju obrazovanje i sposobnosti iste kao vi? Od njih morate biti bolji - ako ljudi koji su obrazovani kao vi ima 100 hiljada i zive u Beogradu recimo, onda nije lako...

ili

b) Da bude kriminalac - ali, kao sto rekoh, i to je jedna vrsta "posla" i postoji konkurencija - i za to trebaju "kvaliteti"

Sve u svemu od kukanja ili pozivanja na drzavu nema nista. Srbija onakva kakva je nece apsolutno nista uraditi za bilo koga ovde, osim pruzanja relativne sigurnosti, relativno OK infrastrukture (struja, voda, putevi, skole) i kakvog-takvog socijalnog sistema - mada i to je dobro globalno, losije od Nemacke ili Svedske ali bolje od bar 80% stanovnistva na zemlji... sve ostalo je licna inicijativa. Ako neko ocekuje da mu neko drugi resi probleme... nacekace se.

Citat:

Ne tvrdim ja ni da cemo mi u buducnosti biti kao Nemacka ali je cilj da joj se sto vise priblizimo po standardu i mogucnostima za drzavu i pojedinca. Sada je ta razlika bas ogromna sto nije nikako dobro za nas.


Tacno - samo, kao sto rekoh, drzava je skupina svih ljudi koji zive u njoj. Jedini nacin da drzava postane bolja / produktivnija / bogatija je da i samo stanovnistvo postane bolje / produktivnije / bogatije...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

boki78
Bojan Cvetković
Pančevo

Član broj: 30874
Poruke: 285
*.dynamic.sbb.rs.



+65 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???24.10.2009. u 15:36 - pre 176 meseci
@ Ventura

Ti si poznat da volis da tumacis tudje postove onako kako tebi odgovara, ne poznajem te i ne znam ko si i sta si i ne mogu da sudim o tebi, jedino sto mogu da zakljucim da imas para, odnosno posao koji donosi pare i na tome svaka cast. Takodje ako ne znam mnogo o nekoj osobi ja uvek pretpostavim da je to postena i korektna osoba pa to vazi i u tvom slucaju. Ali na osnovu tvog odgovora ti me ne razumes ili se pravis da me ne razumes. Ja nisam rekao da je ispod casti raditi neki posao ali pretpostavljam da vecina ljudi koja je zavrsila fakultete ne zna da zida kuce, mozda nisu bas ni dobri vozaci ili zamisli da je neko zavrsio fakultet i bolestan je pa moze da radi samo posao u struci, on nema bas velike mogucnosti a ni drzava mu ne pruza mogucnosti. Ja sam vec ranije napisao u mom pretposlednjem postu u ovoj temi da je svakako bolje raditi za 20,000 dinara bilo koji posao ako imas mogucnosti nego sedeti kuci i ne raditi nista. Daleko od toga da su ljudi koji su zavrsili fakultete bogom dani i da je za njih rezervisano samo najbolje. Ali je cinjenica da je jako tesko svima u Srbiji, i onima sa fakultetskim obrazovanje i onima bez istog. Slazem se da svako treba da radi na sebi i trazi nove mogucnosti i da ne treba da se kuka jer sa kukanjem se nece nigde stici ali ako vec pricamo o situaciji ovde trebamo biti hrabri i priznati da je vrlo losa. Naravno na svima nama je da probamo da je promenimo.

P.S. Sada se setih jos jedne stvari, naime ne bih da zapocinjem politicku raspravu ali u mom gradu Pancevu bez clanstva u politickoj stranci koje su na vlasti u lokalu nema sanse da dobijes posao bilo gde osim mozda u privatnoj firmi kojih ovde bas i nema nesto. Znaci ipak je nesto trulo u drzavi Danskoj...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
89.218.74.*



+6455 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???24.10.2009. u 16:44 - pre 176 meseci
Citat:
boki78
P.S. Sada se setih jos jedne stvari, naime ne bih da zapocinjem politicku raspravu ali u mom gradu Pancevu bez clanstva u politickoj stranci koje su na vlasti u lokalu nema sanse da dobijes posao bilo gde osim mozda u privatnoj firmi kojih ovde bas i nema nesto. Znaci ipak je nesto trulo u drzavi Danskoj...

Pa dobro, sve i da je tako, šta je tu problem?

Da meni treba posao, i ako kažu da na intervju za posao treba da dođem našminkan kao klovn, ja ću se pojaviti sve sa crvenim klovnovskim nosem i cipelama... Ako kažu da treba članstvo u stranci ja bi samo pitao kojoj... Kad nemaš posao, onda stvarno nisi u poziciji da talasaš već radiš ono što moraš...

Naš mentalitet i odnos prema poslu je veoma čudan... I nikako nije ispravan, što ove diskusije i pokazuju, a opet ove diskusije predstavljaju presek javnog mnjena obrazovanijeg dela populacije... Kako li tek razmišljaju neki drugi slojevi društva...

Generalno me ove diskusije donekle pogađaju jer sam i sam poslodavac, i znam koliko je teško naći dobrog radnika... I znam za masu nakaradnih slučajeva, koji su čist primer ovih diskusija ovde... Recimo moj poznanik radi u firmi A gde ima platu 500 evra, i moli me da mu sredim posao u firmi B gde je plate 800 evra za isti posao, jer zna da ja poznajem vlasnika firme B... E sad, ja poznajem i vlasnika firme A, i za ironiju on mi sam govori istu priču što i sam znam, da je jako teško da nađe dobrog radnika na koga može da se osloni... Ja dam svom poznaniku savet da se malo potrudi, znam kakvi su problemi u firmi znam da X (vlasnik firme) traži pouzdanu osobu, radi malo žešće 3-6 meseci, dokaži se, on će ti dati platu 1000 evra sigurno kad vidi da hoćeš da radiš... Na šta dobijam odgovor "Ma znam ja sve to, neću ja da radim, nego jel ti meni možeš da završiš onaj posao ili ne".

Ili drugi slučaj gde čovek ima veću nego prosečnu platu u firmi, radno vreme popunjeno maksimalno 30%, ostatak vremena se visi na internetu... Takav posao napusti, i pređe u drugu firmu za 50% manju platu, ali u toj firmi se ne radi 30% već 0%...

A opet na drugu stranu znam dečka koji je moje godište, u ratu je ostao bez oca, živi sa majkom i sestrom, radi dva posla još od srednje škole, radi kao vozač kombija, i znam da je pre par godina ukupno zarađivao oko 1000 evra mesečno, ali je radio tipa 16 sati dnevno... I znam da se odselio iz kraja, kupili su plac negde u Borči/Ovči i tamo je sagradio neku kućicu...

Tako da svega ima, ali mnogo je manje takvih pozitivnih primera, a mnogo više ove razmažene dečurlije koja su navikla da im mama pere gaće i hrani do 40-te...
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???24.10.2009. u 16:52 - pre 176 meseci
Citat:
ventura:
Tako da svega ima, ali mnogo je manje takvih pozitivnih primera, a mnogo više ove razmažene dečurlije koja su navikla da im mama pere gaće i hrani do 40-te...


To je srz problema.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.dynamic.sbb.rs.



+768 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???24.10.2009. u 17:31 - pre 176 meseci
Citat:
ventura
Tako da svega ima, ali mnogo je manje takvih pozitivnih primera, a mnogo više ove razmažene dečurlije koja su navikla da im mama pere gaće i hrani do 40-te...


To kakvih primera ima to zavisi od konkretnog okruzenja. Izgleda da je tvoje okruzenje takvo da je vecina primera negativnih kao sto si naveo. E vidis, moje okruzenje je drugacije. Vecina ljudi koje znam su svrseni vrlo dobri studenti, vredni i zeljni dokazivanja. I svi do jednog grebu i rukama i nogama da se zaposle i svi oni koji nadju posao ne pitaju sta i kako nego rade kao mazge. A da ima razmazene decurlije ima to ne sporim i za njih me bas briga. Briga me i za one starije sto su navikli po drustvenim firmama da rade 2 sata nedeljno, da dolaze na posao kad 'oce, da izlaze kad 'oce, pa sad kad vise nema onda kukaju kao pali s'marsa. Takvi zasluzuju tretman bas onakav kakav imaju i sada.

Ono sto mene muci, sto me mnogo muci je to sto mladi, vredni, pametni, visoko obrazovani (oni spocetka posta) i dan danas mesecima traze posao i kada ga nadju nema dovoljno ni za stan i hranu.
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???24.10.2009. u 18:15 - pre 176 meseci
Citat:
- Placa ga samo kada radi. Znaci, pet dana ima posla, sutdent radi i dobija pare. Sledecih 5 dana nema posla student ne radi i ne dobija pare


a sta je ovde problem??? placam nekog samo kad radi i ima posla, a kad nema posla netreba mi radnik...
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.dynamic.sbb.rs.



+768 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???24.10.2009. u 18:35 - pre 176 meseci
^A ko kaze da tu postoji neki problem?
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???24.10.2009. u 18:48 - pre 176 meseci
Al' se ova tema siri na sve strane - k'o grip...
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???24.10.2009. u 19:04 - pre 176 meseci
Citat:
boki78: Stvarno me odusevljavate ti i tvoji istomisljenici, svaka vam cast. Ko god u ovoj drzavi nema posao je sam kriv za takvo stanje jer boze moj posao se moze naci na svakom koraku, da kako da ne. Onda idete i korak dalje pa boze moj ako nema posla u struci (govorim za ljude koji su zavrsili fakultet) sto onda ne popravljate kola, ne zidate kuce, ne raznosite smece...? (bez ikakve uvrede za ljude koji rade taj posao, to je posten posao ali opet nije za ljudi koji su ulozili u obrazovanje). Pa lepo je covek pre par dana napisao bas u ovoj temi da je banka ponudila 4 radna mesta na period od 12 meseci, za fakultetski obrazovane ljude i to za platu od 20,000 dinara i sta se desilo? Bila je "tuca" za ta mesta i dobile su je 4 osobe sa najboljom vezom. Prica da svako ko zeli moze da nadje posao u Srbiji je odlicna tema za neki crtani film ili bajku. Uzmimo na primer i Ivana Dimkovica, covek je pametan i obrazovan i zivi i radi u Nemackoj zato sto tamo moze mnogo bolje da iskoristi svoje potencijale. Nije standard u Srbiji nikada bio kao u Nemackoj ali normalno je da se poredimo sa boljima od sebe i da tezimo ka boljem, i pojedinci i drzava! Ne tvrdim ja ni da cemo mi u buducnosti biti kao Nemacka ali je cilj da joj se sto vise priblizimo po standardu i mogucnostima za drzavu i pojedinca. Sada je ta razlika bas ogromna sto nije nikako dobro za nas.

Što volim kad su svi koji ne dele moje mišljenje istomišljenici :) Pazi, vrlo dobro znam kako je teško pronaći posao u Srbiji, pogotovo po manjim mestima. U Beogradu je ipak obrnuta situacija, posla ima i treba se malo i potruditi. To što je plata za prvi posao u banci 20.000 nije loše kao što izgleda na prvi pogled. Nigde ne piše da će ta plata biti tolika do penzije, već će onaj ko se bude trudio i dokazivao da napreduje i verovatno dogura do 50-60 hiljada, a ko zna, možda i više. Opet, lepši je posao nego musti krave i orati njivu, a neko i to mora da radi. Žene u tekstilnoj industriji rade čitav život za minimalac, a posao nije nimalo lak.

Ako te baš zanima, ja sam takođe pogrešno vaspitan da samo treba da završim faks i da ću dobiti kancelariju, sekretaricu i službenog pezejca i da neću morati puno da se cimam u životu. Rad tokom studiranja je samo smetnja, pa sam dočekao da ne mogu više da se izdržavam, a ni da pronađem bilo kakav posao jer sam se vratio iz Beograda. Tokom studiranja sam imao ponudu da predajem u školi računara, ali sam odbio jer sam hteo da se posvetim samo učenju, zbog čega sam posle žalio. Tako da sam imao epizodu sa postavljanjem tepiha u inostranstvu (za pare koje su mnogima i ovde bedne, a posao je sve samo ne lak i lep), pa sam nakon toga radio posao u struci ispod svake normalne plate i uslova rada samo da bih stekao iskustvo, i konkurisao na svaki oglas koji se pojavio. Tek posle 3-4 godine i više promenjenih firmi sam došao do plate i uslova rada koji su po mom mišljenju koliko toliko pristojni za normalan život. Verujem da neko u Srbiji i belom svetu može i lakše da se snađe. Meni je drago što sam išao težim putem.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

boki78
Bojan Cvetković
Pančevo

Član broj: 30874
Poruke: 285
*.dynamic.sbb.rs.



+65 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???24.10.2009. u 19:48 - pre 176 meseci
Ok posle svih ovih postova vidim da o mnogim stvarima slicno razmisljamo. Postujem tudje misljenje i stav. Ventura je u pravu za one primere koje je naveo, jedino moram da mu odgovorim da bih se i ja obukao i nasminkao kao klovn ako trebam da dobijem posao ali ono sa politickim partijama ne ide bas tako a i u svakom slucaju je problem ako se dobijanje posla uslovljava clanstvom u partiji.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???24.10.2009. u 21:27 - pre 176 meseci
Citat:
ventura: Da meni treba posao, i ako kažu da na intervju za posao treba da dođem našminkan kao klovn, ja ću se pojaviti sve sa crvenim klovnovskim nosem i cipelama... Ako kažu da treba članstvo u stranci ja bi samo pitao kojoj... Kad nemaš posao, onda stvarno nisi u poziciji da talasaš već radiš ono što moraš...


Bogami talasao bih sve dok se ne prevrnu i potonu. Samo da se skupi kritična masa koja će da talasa zajedno samnom... a skuplja se.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.adsl.eunet.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???24.10.2009. u 21:29 - pre 176 meseci
Covek koji je otvorio temu se posle toga javio samo jednom (ako sam dobro pregledao postove). Prosto neverovatno?!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???25.10.2009. u 05:06 - pre 176 meseci
Citat:
E vidis, moje okruzenje je drugacije. Vecina ljudi koje znam su svrseni vrlo dobri studenti, vredni i zeljni dokazivanja. I svi do jednog grebu i rukama i nogama da se zaposle i svi oni koji nadju posao ne pitaju sta i kako nego rade kao mazge.

Meni samo nije jasno kako ja nikada ne naletim na takve. Evo, samo ove godine sam imao ponude za par velikih projekata koje nisam mogao da odradim sam, pa sam odlučio da potražim neke saradnike. Pošto sam kontaktirao više ljudi, a među njima i neke koji su mi pre toga kukali kako ne mogu da nađu posao, a treba im para, na kraju sam ipak morao da odbijem skoro sve te projekte, jer jednostavno nisam mogao da nađem ozbiljne ljude koji bi radili na njima. Jedan je upravo dobio neke pare od ćaleta, pa sad baš i ne mora da radi neko vreme. Drugi ne bi da radi na većim projektima jer se plaši da nešto ne zezne. Treći ima isplanirano svašta baš za taj mesec, dogovorio neke izlaske sa ortacima, pa ne bi da menja raspored. Četvrti mora na selo, obećao babi. Peti bi radio, ali ako može da ne radi sredom, petkom, subotom i nedeljom, pošto se tada viđa sa devojkom, plus je navikao da subotom i nedeljom duže spava. Šestom se nije svideo deadline projekta, jer on baš i ne bi da se ubija od posla i radi 10-12 sati dnevno sa SAMO jednim slobodnim danom (bez obzira što bi za tih mesec dana zaradio oko 1.500 evra). Sedmi ima ispite, pa ne bi baš da mu propadne ceo dan na učenje i rad. Sa osmim sam još i započeo nešto (srećom manji projekat kao test), ali je na pola projekta jednostavno prestao da se javlja i odgovara na mejlove, pa sam projekat morao sam da privedem kraju zbog čega nisam spavao par noći. Kada sam ga konačno dobio, reče da je morao sa kevom kod nekih rođaka na par dana i da nije mogao da eskivira, a tamo nije imao net. Kao da to ne može da se najavi na vreme i još je imao drskosti da traži pare za ono što je do tada radio. Neverovatno. A da stvar bude gora, u ovim primerima nema trunke preuveličavanja, već je sve bilo baš tako kako je opisano.

Ovo su samo najdrastičniji primeri, a bilo je tu još raznoraznih situacija. U svakom slučaju, od 20-tak ljudi koje sam kontaktirao i nudio posao za pristojne novce, nisam našao ni jednu osobu na koju bih mogao da se oslonim da će odraditi posao i da nema neki glupi izgovor zašto ne može da radi ili može, ali ono, po rasporedu koji njemu odgovara da ne mora da se odrekne isplaniranih izlazaka sa društvom i slično. A najsmešnije u svemu je što neki od njih eno i dan danas kukaju kako za njih nema posla. Pa hebi ga, i nema za nekoga ko želi da radi 3 dana u nedelji, da sam bira projekte, da sam bira deadline-ove, da svako malo ide na selo jer je obećao babama, dedama, rođacima... Mislim, možda može i to, ali onda kada imaš 10 godina iskustva i jake reference iza sebe, a ne čim izađeš sa faxa. Ja kada sam počinjao, pre nekih 10 godina, radio sam i po 5 meseci bez slobodnog dana, i po 16 sati dnevno i šta god je trebalo, samo da izgradim nekakve reference da bih danas mogao koliko toliko da biram šta ću da radim i sa kim, pa se opet ne ponašam kao neki i ne tražim neke specijalne uslove.

Poenta je da posla ima, ali je jako malo onih koji su zaista spremni da zapnu i da rade. Naravno, čast izuzecima, ali statistički gledano, činjenica da ja od 20 i kusur ljudi (od kojih većina sa završenim faxom ili studiranjem u toku) koje sam kontaktirao, nisam mogao da nađem jednu pouzdanu osobu za posao, govori u prilog tome da je mnogo više onih koji ne bi baš da rade (tj. bi oni, ali ako može 5 slobodnih dana, jer ne bi baš da se ubijaju od posla), nego onih koji su spremni da grebu i rukama i nogama i rade kao mazge.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

zmajevac

Član broj: 110404
Poruke: 69
*.vdnet.lt.



Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???25.10.2009. u 08:33 - pre 176 meseci
Citat:
Marko_L

nisam našao ni jednu osobu na koju bih mogao da se oslonim da će odraditi posao i da nema neki glupi izgovor zašto ne može da radi ili može, ali ono, po rasporedu koji njemu odgovara da ne mora da se odrekne isplaniranih izlazaka sa društvom i slično. A najsmešnije u svemu je što neki od njih eno i dan danas kukaju kako za njih nema posla. Pa hebi ga, i nema za nekoga ko želi da radi 3 dana u nedelji, da sam bira projekte, da sam bira deadline-ove, da svako malo ide na selo jer je obećao babama, dedama, rođacima...


Tim "izgovorima" su se oni posluzili da ti na lep nacin kazu da ti ne veruju da ce od tog projekta biti nesto, i da se
oni plase da ce raditi za dzabe , da ces ih najverovatnije zavrnuti za pare a oni nece da ispadnu ovce i tako to.

Ne biraju samo poslodavci radnike , nego i radnik bira poslodavca.A?

I najvaznije :svaki poslodovac treba da bude svestan da moze doci u poziciju da bude radnik
a radnik da postane poslodavac, bar je tako u sredjenim kapitalistickim drzavama.

Posto je situacija u zemlji takva kakva je , onda se i ljudi ponasaju shodno toj situaciji.
Sasvim logicno i prirodno.
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
86.96.128.*



+13 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???25.10.2009. u 08:54 - pre 176 meseci
Citat:
zmajevac: Posto je situacija u zemlji takva kakva je , onda se i ljudi ponasaju shodno toj situaciji. Sasvim logicno i prirodno.
Jelte? Sasvim logicno je da 20 ljudi nece da rade mesec dana za 1500 ojra u zemlji srbiji? Ajde da je 3-5 njih naslo razlog zasto nece, recimo leto je, ko ce da sedi u sobi 16 sati cukarajuci po kompu, ali 20? Koji uz put kukaju kako nemaju posao/kintu? U stvari jeste, bolje dzaba lezati...

Oni kojima deca nisu gladna ili su kod mame na serpi biraju poslodavca. Ostali (normalni) imaju malko drugacije prioritete, oni cute i rade, i pre ili kasnije taj rad i naplate.
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.dynamic.sbb.rs.



+768 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???25.10.2009. u 08:57 - pre 176 meseci
@Marko_L

Kao sto rekoh, sve zavisi od okruzenja.

Ja kada sam u svom rodnom gradu sticajem nesretnih okolnosti bio prinudjen da vodim automehanicarsku radnju nisam mogao da nedjem majstora na koga mogu da se oslonim u svakom trenutku. Jedan dan mu se radi drugi ne, treci je prepio pa cetvrti ne moze da radi jer je mamuran, a i gde da mu dam da radi takav da mi napravi neki haos itd. Peti dan zavrsava neke poslove i tako u krug. Samo zbog toga sto sam izgubio veru da cu naci normalnog majstora sam i zatvorio radnju.

E, onda sam dosao na faks i vec posle prve godine oko sebe sam imao grupu sa kojima sam se druzio. Mahom iz unutrasnjosti, dobri studenti, vredni, sa ogromnom zeljom da sto pre zavrse faks i da dodju do svog dinara da ne bi opterecivali vise ionako vec "ubijene" u pojam roditelje. Svi skromni, polusocijalni slucajevi (tokom studiranja sam i sebe ubrajao u tu kategoriju), naucili na raspali dom, menzu, prezivljavanje uz kredit pa kad Mladja zavrne slavinu onda se zivi na 'lebu i vodi danima dok ne odvrne i tako u krug. Pa onda nema neta, snalazi se, skupljaj pare kupuj antenu, kablove, switcheve, busi, provlaci..., a sve to krisom da se ne vidi jer ce upravnik odma' da udari BAN. Iz takvog drila nema sanse da se izrodi neka lencuga.

I dan danas sam jako blizak sa tim ljudima iako smo pobegli iz domova glavom bez obzira pa sad zivimo rastrkani svud redom po BG-u. Neke od njih sam i preporucio u firmi u kojoj radim i naravno svi do jednog primljeni i shef prezadovoljan. Ostali se ili pozaposljavali po drugim firmama ili jos uvek traze posao. Posto uvek radim bar po nekoliko poslova nikada nista ne odbijam iako nemam vremena zato sto uvek imam na koga da se oslonim i znam da tu nece biti problema. Ako sam prenatrpan casovima, a ima jos zainteresovanih ja prosledim kod druga. Takodje, kad neko od njih nanjusi neki projekat onda uskacemo zajedno i cukamo danima po celu noc :). Sta ces, mlado, ludo, zeljno boljeg zivota, a posla za informaticare koliko hoces.



 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
89.218.74.*



+6455 Profil

icon Re: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???25.10.2009. u 09:12 - pre 176 meseci
Citat:
zmajevac: Tim "izgovorima" su se oni posluzili da ti na lep nacin kazu da ti ne veruju da ce od tog projekta biti nesto, i da se
oni plase da ce raditi za dzabe , da ces ih najverovatnije zavrnuti za pare a oni nece da ispadnu ovce i tako to.

Možda je to nekad slučaj, ali opet ne vidim u čemu je problem da radnik kaže otvoreno "Hvala, ali nisam zainteresovan" nego da mulja i laže.

A takvih izgovora sam se naslušao lično i ja, čak i tamo gde sam davao pare unapred, i to od strane članova ovog foruma... A pošto sam ja onaj ko je oštećena strana, mogu i da navedem imena:

misa_exclusive vajni stručnjak za video montažu iz Leskovca, ja mu dam posao da mi sredi 2000 snimaka, sve super, on pristane, da mi rok 20 dana, sam kaže cenu, ok, ja mu pošaljem snimke, hard disk (da on nema trošak oko kupovine), ja mu nudio deo para unapred baš zbog evenutalno nekih nedoumica (ne sećam se da li je uzeo, ali nije sad ni bitno). Uglavnom rezultat svega je bio da me je muljao i lagao 3 meseca, te mu crkao računar, te hard disk, te mu baba dobila grip, i sl.. i sve neki glupi izgovori... Poslednje dve nedelje ja krenem da ga pritiskam, i na kraju je kao završio 1500 snimaka, i kao ne može da stigne svih 2000 da obradi do mog deadline-a, i ja reko ok završiće mi posao i tih 1500 snimaka... Stigne meni hard disk u firmu, ja dam jednom dečku da pregleda sve snimke da vidi da li je sve ok, kad ono - šok... Misa_exclusive je napravio 200 snimaka, i onda kopirao tih 200 snimaka i samo menjao imena fjalova tako da izgleda kao da ima 1500 snimaka, i to mi poslao... Ja nisam mogao da verujem kad sam video šta je dečko uradio, kao svi smo mi ovce i niko neće provaliti... Naravno da je nestao odmah nakon toga, čak neko vreme nije pisao ni na ES-u, prvo sam se bio nervirao, a onda sam shvatio da se samo džaba nerviram, a on kako radi, tako će i da živi... I pustim budalu u tri lepe... Verovatno se on preračunao vezano za količinu posla/para, tj. siguran sam da jeste, ali on je sam govorio cenu, nisam mu ja rekao za koje pare da uradi... Ali opet kad je to shvatio mogao je da kaže, e sušaj, moja greška, pogrešno sma procenio količinu posla, jer možemo da korigujemo cenu, ja nisam drkoš pristao bih i to je to... A ne ovako da se sve završi... Ali tako je to kad je muljanje opšteprihvaćeno ponašanje među mladima...

ton_majstor vajni stučnjak za zvuk i montažu zvuka sa Žarkova... Dam mu ja posao da mi napravi efekte za jednu video igru, cenu je rekao sam, ja pristanem, i dam mu odmah pare unapred. Rok je bio tipa "e, ne mogu ovo da ti uradim za sutra, nešto sam u frci danas, jel može za iduću nedelju", naravno da može nije mi tolika žurba... Epilog priče, cimanje 3-4 meseca, ja projekat davno poslao nekom drugom da napravi, on posle 4 meseca šalje neke zvukove - gotove efekte sa nekog CD-a, koji nemaju veze nikakve sa pričom, i još se našao uvređenim kad sam mu rekao da njegove usluge više nisu potrebne, pa još i počeo da širi priču kako sam ga zaj***o i onako usput spomene nošalantno "...ventura, ma duguje mi neke pare...", kad sam to čuo ja volim takve stvari da rešim lično a ne da pričam okolo, pa sam ga zvao telefonom, ali naravno da je telefon zvonio u prazno, a ko za nesreću imao je upisane sve moje brojeve i mobilni i iz firme, pa je lepo mogao samo da me stavi na silent... Ali neka, kako poseješ tako i žanješ... Kako 'radi', tako i živi, skapirao je da svoje probleme najlakše reši jednom rakijicom, al ne bih sad o tome...

Ova dva primera sam naveo samo iz razloga da se vidi da finansije nisu uvek problem, u najvećem broju slučajeva iz mog iskustva problem je u ljudima, a ne u tome da li je neko dobio pare unapred, ili se plaši da će ga neko za***.ati za pare...

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???

Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 129867 | Odgovora: 588 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.