Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 86615 | Odgovora: 248 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

enigma78
Boro GROZDANIĆ

Član broj: 151387
Poruke: 325
94.250.99.*

Sajt: https://workbench.grabcad..


+23 Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim12.06.2009. u 19:13 - pre 179 meseci
Ono što NX 6 daje izvesnu prednost u odnosu na CATIA i Pro/ENGINEER jeste njegova najnovija, takozvana sinhrona tehnologija koja prevazilazi problem stroge hronološke zavisnosti mlađih od starijih geometrijskih elemenata dijela koji se modeluje.
1. - Ovdje sam da naučim dobar KUNG-FU!!!
2. - Vi vidite stvari i pitate ZAŠTO? Ja sanjam o stvarima kojih prije nije bilo i pitam ZAŠTO NE?
3. - Centralno mjesto nije u sredini... već na vrhu!!!
 
Odgovor na temu

suchoj37
Dragan Ilić
Inžinjer
Beograd

Član broj: 227402
Poruke: 8
95.180.65.*



Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim06.07.2009. u 13:21 - pre 178 meseci
Svojevremeno sam morao da naučim NX i to je stvarno moćan softver. Ako hoćeš tutorijale za njega probaj da skineš NX CAST za tvoju verziju NX-a. To su oficijalni tutorijali.

Mislim da je NX veoma dobar softver i koliko sam video ima dobar CAM (godinama je broj jedan u svetu po prodaji). Neverovatno brzo radi proračune složenih putanja a copy/paste putanje u stablu mu je nezamenljiva funkcija.

Za većinu potreba u mašinstvu je dovoljan solid edge ili solid works ali za razne branše kao što je avio, brodo i auto industrija, industrija plastike, livenja i presovanja, tu već u dosta slučajeva je potreban softver tipa NX ili Catia.

U firmi gde radim je bio čovek iz pomenute firme ITS i koliko je on pričao tek od nedavno rade NX jer su pre bili zaduženi samo za Solid edge. Heheh, vidi se na čoveku da je tehničko lice a ne prodavac, stvarno je realno objasnio situaciju na CAD tržištu (ne smara sa onim mi smo najbolji). Koliko vidim imaju novi sajt http://www.itsplm.co.rs/ koji izgleda kao nov jer ga nisam video do sad na googlu. Zanimljiva im je opcija besplatnog 2D-a a i reference su im jake u Češkoj.

Pričao mi je drug da je bio u Goši FOM i da su oni kupili NX, Solid edge i FEMAP ali kao napuštaju NX jer im je Solid edge dovoljan. Pametni ljudi, mnogo firmi koje projektuju postrojenja kupuju NX i Catiu a to je bacanje novca u toj branši.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

enigma78
Boro GROZDANIĆ

Član broj: 151387
Poruke: 325
*.teol.net.

Sajt: https://workbench.grabcad..


+23 Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim06.07.2009. u 16:30 - pre 178 meseci
Pozdrav suchoj37, drago mi je da si iznio mišljenje i iskustva u vezi NX, i ja imam Solid Edge v20 i NX6, vjeruj mi u NX6 sam iz prve napravio mnogo modela, onako napamet, dok u Solid Edgu nisam uspio još ni jedan, ne leži mi nešto Solid Edge, mislim da se sa njim neću ni zamarati. A kontaktiram sa kolegama u Sloveniji, oni na veliko koriste NX. Ja već od prije radim u CATIA V5 i SolidWorksu, tako da ću pokušati savladati i NX6, jer ima ozbiljniji, inženejrski pristup modelovanju, što mi odgovara, a inače NX u svijetu se intenzivno primjenjuje, evropa pogotovo (Njemačka, Austrija, Švicarska, Slovenija, ...). Mislim da mi ne bi trebali da se ograničavamo samo na ove naše balkanske prostore, treba ipak gledati kakvi su evropski i svjetski tokovi pa se pokušati uklopiti u trendove. Znači, do sada sam imao iskustva sa CATIA V5, SolidWorks, Unigraphics NX6, Solid Edge v20, Mechanical Desktop 6, AutoCAD, Inventor, Pro/ENGINEER (2000i, Wildfire 2, Wildfire 3), i moj lični izbor je CATIA V5 (i V6 naravno), Unigraphics NX6 i SolidWorks.
1. - Ovdje sam da naučim dobar KUNG-FU!!!
2. - Vi vidite stvari i pitate ZAŠTO? Ja sanjam o stvarima kojih prije nije bilo i pitam ZAŠTO NE?
3. - Centralno mjesto nije u sredini... već na vrhu!!!
 
Odgovor na temu

cirko

Član broj: 122475
Poruke: 553
93.184.93.*



+16 Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim06.07.2009. u 18:15 - pre 178 meseci
Zasto Enigma imas problema sa Solid Edgom
Pa on je laganiji od NX ali isto mocan
Kako si resio Templejt obrazac za Drafting
Veliki pozdrav od mene
 
Odgovor na temu

enigma78
Boro GROZDANIĆ

Član broj: 151387
Poruke: 325
*.teol.net.

Sajt: https://workbench.grabcad..


+23 Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim06.07.2009. u 19:24 - pre 178 meseci
Prijatelju jednostavno mi ne leži filozofija rada, znam da je problem u mom načinu razumijevanja rada tog programa, ali svi imamo neke navike, metode, kojih se pridržavamo pri radu, poštujući neku našu, subjektivnu logiku. Ja sam u raznim programima, kad sam ih prvi put otvorio, uspio ući u skeč, nacrtati neki profil, vratiti se u part, ekstrudirati skeč i tako dobiti 3D model. To sam uspio u svim programima sa kojima sam radio: CATIA V5, CATIA V6, SolidWorks, Pro/ENGINEER, Inventor, NX6, ... osim u Solid Edgu. Mogu se ja potruditi pa savladati ga, al mislim, objektivno, CATIA, NX i SolidWorks su više nego dovoljni. Možda još tu ima prostora i za jedan Solid Edge ili Inventor. Od Pro/ENGINEER-a sam odustao jer, nastranu zaguljen interfejs, al podešavanja config fajla, neskald pri štampanju, nedostatak u tekstulanim fontovima, i slične "boljke" su katastrofa za takav jedan moćan program.

Podešavanje sopstvenih formata u NX6 je vrlo jednostavno, naravno, kad se dobro objasni. Meni je to objasnio kolega iz Slovenije, zastupnik za SIEMENS PLM softverska rješenja za Sloveniju i Hrvatsku. Poslaću ti e-mailom postupak i proceduru za kreiranje sopsvenih formata sa okvirom i zaglavljem po vlastitom izboru. Ako možeš pojasni mi malo taj metod rada u Solid Edgu. Puno pozdrava svim kolegama.
1. - Ovdje sam da naučim dobar KUNG-FU!!!
2. - Vi vidite stvari i pitate ZAŠTO? Ja sanjam o stvarima kojih prije nije bilo i pitam ZAŠTO NE?
3. - Centralno mjesto nije u sredini... već na vrhu!!!
 
Odgovor na temu

cirko

Član broj: 122475
Poruke: 553
93.184.93.*



+16 Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim06.07.2009. u 20:33 - pre 178 meseci
Ovde vrlo kratko
On ima mogucnost extrudiranja prvo sketch pa operacija ili direkno operacija .
Probaj ovako
Izaberi operaciju extrude, zatim izaberi ravan za crtanje, sistem ce te prebaciti u 2d , nacrtaj
zatvorenu konturu, kazi finis ili return, vratice te u 3d , povuci iznad ili ispod ravni koliko ti treba i to je to.
Ako pak ides prvo da crtas sketch onda je postupak sledeci
Izaberi Sketch, pa ravan, sistem te vraca u 2d, nacrtaj zatvorenu konturu i pritisni finis ili return
vratice te u 3d. Sada izaberi operaciju extrude, (protrision) izaberi odgovarajucu skicu i pokazi dali je ispod ili iznad ravni
kazi koliko je to i kraj
Probaj pa javi sta si uradio
Pozdrav
 
Odgovor na temu

denistubok
Denis Tubok
Hadzici,

Član broj: 223620
Poruke: 17
91.191.12.*



Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim09.07.2009. u 11:02 - pre 178 meseci
Moze li mi neko dati linkove sa rapidshare-a ili torrnet da skinem NX6 ali da je 64 bitna verzija.*
 
Odgovor na temu

Tex707
CATIA designer
Belgrade

Član broj: 92914
Poruke: 380
92.244.136.*



+5 Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim09.07.2009. u 12:27 - pre 178 meseci
Citat:
denistubok: Moze li mi neko dati linkove sa rapidshare-a ili torrnet da skinem NX6 ali da je 64 bitna verzija.*



Eeee...to nema...trazio sam, ali bez uspeha. Ako neko nadje, svaka cast!
 
Odgovor na temu

suchoj37
Dragan Ilić
Inžinjer
Beograd

Član broj: 227402
Poruke: 8
95.180.65.*



Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim09.07.2009. u 14:07 - pre 178 meseci
Probajte na http://torrents.ru

Na forumu imate temu koja se zove Sistemы dlя biznesa, ofisa, naučnoй i proektnoй rabotы a unutar nje podtemu SAPR, e tamo su cad/cam/cae/pdm sistemi. Lepa zbirka.

Inace malo ljudi zna ali FIAT je jedan od korisnika NX i verovatno ce mu zastupljenost ovde biti veca ako Fiat ozbiljnije pocne da radi sa zastavom.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Tex707
CATIA designer
Belgrade

Član broj: 92914
Poruke: 380
92.244.136.*



+5 Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim09.07.2009. u 14:49 - pre 178 meseci
Citat:
suchoj37: Probajte na http://torrents.ru

Na forumu imate temu koja se zove Sistemы dlя biznesa, ofisa, naučnoй i proektnoй rabotы a unutar nje podtemu SAPR, e tamo su cad/cam/cae/pdm sistemi. Lepa zbirka.

Inace malo ljudi zna ali FIAT je jedan od korisnika NX i verovatno ce mu zastupljenost ovde biti veca ako Fiat ozbiljnije pocne da radi sa zastavom.

Pozdrav


Jaaaooo, nemoj ruski, molim te...

Jel' to sa FIAT-om i NX6 nesto novo...do sada je FIAT (kao i skoro svi ostali iole ozbiljni) koristio CATIA V5?

"The following are just a few of the 20,000 + companies now using CATIA worldwide

AirBus, Kelsey-Hayes, Boeing, Lear Jet , BMW, Volvo, Black and Decker, Fia,t Peugeot, Northrop Grumman Corp, Ferrari, Lockheed Martin, Porsche, Daimler Chrysler, Goodyear, Freightliner Truck, Allied Signal, Sauber Formula, Volkswagen, Pratt Whitney, United Airlines, Toyota, Hyundai , Ford, Mercedes-Benz, Honda"

Mozda su ovi podaci malo zastareli...
 
Odgovor na temu

cirko

Član broj: 122475
Poruke: 553
93.184.93.*



+16 Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim09.07.2009. u 16:23 - pre 178 meseci
Nijedna ozbiljna firma
ne koristi samo jedan softver pa ni navedene (Tex707)
Ovo za SW me cudi jer toliko su dali na reklami da je ovo
malo cudno ali uostalom videce se
 
Odgovor na temu

suchoj37
Dragan Ilić
Inžinjer
Beograd

Član broj: 227402
Poruke: 8
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim09.07.2009. u 17:03 - pre 178 meseci
Koliko znam Fiat je bio na Catii dok ga nije General Motors kupio. Pošto je GM na NX-u i Fiat je prešao na NX, no takve velike firme uvek imaju razne softvere a i firme koje proizvode softvere ne vole da brišu velika imena sa spiska.

Npr. na spisku je Ford. Ford je bio najveći korisnik fenomenalnog programa Ideas na svetu. Kada je UGS kupio firmu SDRC došli su napaljeni prodavci i terali Ford da kupe Unigraphics umesto Ideas-a. Ford je čini mi se za jedan deo firme kupio Catiu i kad su ovi videli is UGS-a šta se dogadja brže bolje su postigli dogovor sa fordom za NX (unigraphiscs + Ideas). hehee neka ne likuju oni što su za Catiu jer je tako Catia prošla u Rolls royce-u. Njihovi su se prodavci mangupisali i pravili važni i ovi su uzeli NX.

Ne bi se složio Tex707 sa tobom u vezi onog što si dao u zagradi "(kao i skoro svi ostali iole ozbiljni)" - ne prozivam nikog, čisto razgovaramo.

NX i Catia su vrh Cad cam cae softvera i nije to Zvezda i Partizan da se ljudi raspravljaju oko njih navijački. I jedni i drugi imaju izuzetan kvalitet. Pogotovo što je danas CAD samo mali delić celog procesa koji se dešava u firmi (CAD, CAM, CAE, PDM, ERP...). Takođe softver treba da zadovolji odnos kvalitet/cena za tvoju branšu kad ga kupuješ. Ovde bi i projektant pakerica radio na Catii a 80 procenata delova mu je standardno koje vadi iz baze. Svi bi da rade na najboljim softverima zato što su džabe ma torrent sajtovima, ali kad treba platiti onda je frka. Da li inženjeri po toj logici kupuju automobile kao što bi kupovali CAD softver u firmama gde rade. Baš ne vidim inženjere koji kupuju BMW i Mercedes automobile.

Kad se govori o referencama evo deo za NX:
Russia's United Aircraft Corporation, Sukhoi Design Bureau (SUCHOJ), NASA (hahah NASU svi imaju kao referencu), Samsung, Nissan Motor Co., Ltd., Samsung Electronics Co., Ltd, BAE Systems, Pratt & Whitney, LG Electronics Digital Appliance Company, GM Daewoo, General Motors, Ford, Eurocopter Germany GMBH, EADS Subsidiary, Damen Shipyards Group, Xerox Corporation, Mazda Motor Corporation, Panasonic Factory Solutions Co., Ltd., Ducati Motor Holding S.p.A, Phillips Plastics Corporation, Sauer-Danfoss, Inc., MAN B&W Diesel, Toshiba Tec Corporation, Canon Inc., Isuzu Motors Limited, B/E Aerospace, Fuji Heavy Industries Ltd., Sanyo Electric Co., Ltd.. Saab Automobile AB, Mahindra Group's Automotive Sector...

Po meni Catia ima jednu bitnu začkoljicu koja mi se strašno ne sviđa. Sve softvere kad kupuješ ti si vlasnik te licence a nove verzije dobijaš ako plaćaš održavanje. Jedino kod Catie nisi vlasnik i stalno si osuđen da plaćaš održavanje. Zamislite da kupite kola na lizing a nikad niste njihov vlasnik.

Pozdrav svima



[Ovu poruku je menjao suchoj37 dana 09.07.2009. u 18:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

suchoj37
Dragan Ilić
Inžinjer
Beograd

Član broj: 227402
Poruke: 8
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim09.07.2009. u 17:04 - pre 178 meseci
Da tex707, torrent je ruski i ima dosta problema pri registraciji, ali ko voli nek izvoli.
 
Odgovor na temu

Tex707
CATIA designer
Belgrade

Član broj: 92914
Poruke: 380
92.244.134.*



+5 Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim09.07.2009. u 17:29 - pre 178 meseci
Tacno je da firme ne koriste samo jedan softver, ali se tome stremi zbog nize cene i pojednostavljenja, tj. smanjivanja mogucnosti konfuzije i gresaka. Secam se da mi je jedan poznanik pricao kako jedna velika (da ne kazm ogromna) firma u kojoj radi insistira da cak i raklame (rendere) rade u CATIA Photo Studio, iako za to, navodno, postoje bolji alati (nisam poznavalac ove uske oblasti, pa samo prenosim).

Ne sumnjam da su Unigraphics i ProE vrhunski isto koliko i CATIA (svaki ima prednosti i mane). Posebne pogodnosti koje CATIA pruza u radu sklop-element (a koje ni jedan drugi softver nema) nisam ni poceo da izucavam...a trebalo bi :(

To sto kazes za vlasnistvo CATIA sam negde procitao...mada je pitanje da li se odnosi bas uvek i bas na sve...verovatno je moguce kupiti i to...valjda...ako nije, steta.
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
77.46.245.*



+3 Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim10.07.2009. u 22:57 - pre 178 meseci
Izvinjavam se, da li se misli na probleme prilikom registracije na ovom ruskom sajtu?Ja sam se danas registrovao za par minuta i to bez problema...
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

MaliBatica

Član broj: 206788
Poruke: 184
93.86.29.*



+4 Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim12.07.2009. u 09:10 - pre 178 meseci
Gde smo mi u odnosu na Peugeot,Renault,Samsung,Ford,GM...Boeing,tj nase firme u odnosu na te navedene.Koja firma u Srbiji ima licenciranu CATIA?
E sad zanima me kao studenta koja firma u Srbiji koristi neki maximum CATIA ili NX?

 
Odgovor na temu

enigma78
Boro GROZDANIĆ

Član broj: 151387
Poruke: 325
*.teol.net.

Sajt: https://workbench.grabcad..


+23 Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim12.07.2009. u 09:57 - pre 178 meseci
Ne poznajem baš privredne subjekte u Srbiji pošto sam ja iz Bosne, al prijatelj mi je radio oko 2g. u Sloveniji, a znamo da slovenci nemaju privredne gigante ali imaju jako puno malih i srednje velikih preduzeća, tipa kućne manufakture, a prije par dana sam naišao na jedan sajt (nisam ga sačuvao, mada bi mi sad dobro došao) gdje jedna takva firma od 10-tak zaposlenih (mislim da je iz Hrvatske, koliko se sjećam) ima licencu, dakle, ponavljam LICENCU za, ni manje, ni više već čuvenu CATIA V5. Znači, privatna firma sa oko 10 zaposlenih i kupila licencu za CATIA V5. Taj gazda je sigurno dobro razmislio i nije mu do bacanja para. Ne igraju se oni sa CATIA V5. Već rade i zarađuju i to već dugi niz godina. I upravo je i po tome specifična ta firma jer spada u malu firmu i sa samo jednom licencom i to licencom za CATIA V5 (za koju većina nevjernih Toma kažu da je opravdana samo u Mercedesu ili BMW i sličnim velikim firmama). A slovenci takvih malih firmi imaju "mali milion" i često koriste il CATIA V5 ili NX (verzije NX4, NX5 i NX6). A zašto? Zato što su se bazirali na usluge velikim korporacijama koje se bave autoindustrijom (i sličnim oblastima mašinske industrije), pa zbog kompatibilnosti projekata koji se rade na nekom drugom kraju svijeta moraju primjenjivati identičan softver. To je glavni problem po meni, za privredu u BiH (a mislim i u Srbiji) što nema tih malih i srednje velikih preduzeća koji bi bili partneri gigantima u evropi i svijetu. Za firmu koja sarađuje sa jednim VW, Audijem, BMW-om, Daimler-Benz-om, Fiat-om, Peugeot-om, Renault-om, MAN-om, DAF-om, Iveco-m, SCANIA-om, a da ne pominjem ostale, manje ili više poznate evropske i svjetske kompanije, dakle, za firmu koja sarađuje sa nekom renomiranom evropskom kompanijom, njen mjesečni prihod ide od 50 000 evra pa naviše, i nije joj problem izdvojiti oko 25 000 - 30 000 evra za godišnju licencu za odgovarajući CAD/CAM softver, jer na taj način ostaje i opstaje u poslu. I zarađuje, naravno. Kod nas nema HRABROSTI niko (ili malo ko) da uđe u posao sa još dva-tri iskusna stručnjaka i zaposle još par ljudi, pa da imaju preduzeće. A i države su nam tako uređene da onaj ko pošteno radi najmanje ima (bolje reći jedva sastavlja kraj sa krajem). Dakle, da se vratim na početak, taj moj prijatelj je radio u Sloveniji, gdje su oni radili uslugu u području metalske industrije za švicarce i to radili u softveru Unigraphics NX4, na izričit zahtjev švicaraca, pri čemu su i ti švicarci (tj. ta firma iz Švicarske) takođe tek jedan od partnera nekoj firmi iz Njemačke. To je primjer kako nam rade komšije. A iz iste drževe smo potekli. Kod nas nema industrije. Zato su male i potrebe za CAD programima. I za inženjerima mašinstva uopšte. Nažalost.
1. - Ovdje sam da naučim dobar KUNG-FU!!!
2. - Vi vidite stvari i pitate ZAŠTO? Ja sanjam o stvarima kojih prije nije bilo i pitam ZAŠTO NE?
3. - Centralno mjesto nije u sredini... već na vrhu!!!
 
Odgovor na temu

Tex707
CATIA designer
Belgrade

Član broj: 92914
Poruke: 380
91.185.102.*



+5 Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim12.07.2009. u 10:16 - pre 178 meseci
Nemojte da zaboravite da "imati licencu za CATIA V5" ne znaci, samo po sebi, nista sto se cene tice. IMB ne obavezuje kupce da uzmu ceo paket, na protiv. Firma kupuje paket sa modulima koji su joj potrebni, a to moze da bude i samo nekoliko...
 
Odgovor na temu

enigma78
Boro GROZDANIĆ

Član broj: 151387
Poruke: 325
*.teol.net.

Sajt: https://workbench.grabcad..


+23 Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim12.07.2009. u 11:03 - pre 178 meseci
Naravno, to sam i mislio, svaka firma kupio licencu sa modulima (jedan, dva, ...) koji su joj neophodni za posao kojim se bavi. Oni slovenci su radili u Unigraphicsu NX4 samo sa modulima za modelovanje punih tijela, površina i tankih limova, bez CAM modula i bez modula za FEM analize. Dok su FEM analize opet radili u Pro/ENGINEER Wildfire 3 koji je pored osnovnog modula za puna tijela i tanke limove imao i modul za FEM analizu.
1. - Ovdje sam da naučim dobar KUNG-FU!!!
2. - Vi vidite stvari i pitate ZAŠTO? Ja sanjam o stvarima kojih prije nije bilo i pitam ZAŠTO NE?
3. - Centralno mjesto nije u sredini... već na vrhu!!!
 
Odgovor na temu

suchoj37
Dragan Ilić
Inžinjer
Beograd

Član broj: 227402
Poruke: 8
95.180.65.*



Profil

icon Re: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim13.07.2009. u 12:07 - pre 178 meseci
To je i suština kupovine softvera, optimizirati ga na svoju primenu. Isti je postupak kao kad se kupuju kola, pogledaš za šta ti treba, uslove, koliko imaš novca.... i odlučiš tako i ovde.

Pogledaš cene softvera, mogućnosti, module, cenu održavanja, stabilnost firme koja ga proizvodi, iskustvo firme koja ga treba implementirati.... i odlučiš se. Mene lično oduševljava što sve više ljudi spominje solid edge i solid works nego catiu i NX. Pogledajte primer: u zapadnoj industriji autobusa sve strane firme gledaju da smanje troškove softvera i prelaze sa skupih softvera na jeftinije iz jednostavnog razloga što nema puno složenih delova na autobusu. Da ne budem pogrešno shvaćen, nema delova koji se ne mogu izmodelirati pomoću Solid Edge i Solid Works programa. A onda čujem da Ikarbus u kome je bio štrajk kupi catiu. Nemam ništa protiv catie ali imam protiv takvog poslovnog poteza. S jedne strane se štedi na nekim minornim stvarima a sa druge odvališ pare za skup softver. Cene catie i NX-a su od 10000 - 15000 eura za osnovni paket (part, assembly, drafting), a Solid edge i Solid works koštaju oko 4000-5000Eu (part, assembly, drafting, sheet metal, weldment i još gomila toga). Mislim da je inžinjer dobar i bez najskupljeg softvera, a onaj koji je loš neće mu pomoći ni najbolji softver da postane dobar. Oću reći, šta će ti neka specijalna osobina NX i Catie programa ako to skoro nikad ili nikad ne koristis pri projektovanju. Ti si bacio pare i dolaziš u situaciju da si kupio skup softver a koristiš samo npr. 40 procenata njegovih mogućnosti. Takodje ako se neka operacija mnogo brže u skupom nego jeftinijem softveru, a tu operaciju radite 5 puta godišnje i traje 20 minuta, da li je to razlog kupiti skup softver.

Ranije sam spomenuo pri kupovini Catie treba paziti jer posle kupovine niste njen vlasnik. Ko ne veruje neka pri kupovini zatraži od prodavca da se stavi u ugovor stavka da ste vi zauvek vlasnik licence posle kupovine. To u suštini nije problem ako radite za neke bogate zapadne firme jer se to isplati, ali ako ste firma koja menja često saradnike, ili većinom razvija svoje stvari..... hmmm to jeste problem.

Strane firme vam uvek naglase da li morate imati isti softver kao oni i to je OK, znate da ga morate kupiti ako želite saradnju i kupite ga. No to ne znači da morate kupiti taj softver za sve inženjere. Kupite onoliko licenci koliko morate a ostalo kupite jeftiniji.

Kada pogledate 10 najboljih softvera u svetu mislim da će svi sa liste zadovoljiti 90 procenata mašinskih firmi, ostaje samo na firmi da kupi optimalni za njih a ne najbolji.

Treba što više usmeriti ljude da počnu razmišljati svojom glavom a ne onako kako marketing gurui to zahtevaju od nas.

Nadam se da me neće pogrešno shvatiti poklonici skupih CAD softvera, i ja ih koristim ali bih dobro razmislio kad bi morao da ih kupim.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Program Unigraphics NX6 zastupljenost i iskustva sa njim

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 86615 | Odgovora: 248 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.