Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad

[es] :: Vodič za učenje :: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 106438 | Odgovora: 547 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
88.204.215.*



+6455 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 19:50 - pre 186 meseci
Citat:
Majstor_Pućko: Danas je retko ko od domacih investitora voljan da ulaze u R&D, i ostale striktno naucne projekte.


Pa gledaj, nisi u pravu. Sa domaćim R&D sektorom (državni instituti) postoji nekoliko problema:
1. Svi koji su valjali su otišli odatle, dakle ostalo je ono najlošije
2. Oni koji su ostali nisu imali želje, volje, snage, novca da drže korak sa vremenom pa su postali još lošij
3. Oni su navikli da ne rade, a i kad ih nateraš da rade, to ti sve presedne.

Ovo pričam iz ličnog iskustva, priroda posla mi je takva da sam oko dosta tehničkog R&D-a i upravo sam ja taj koji 'menadžeriše' sa tim projektima i ljudima... I poznajem mnogo ljudi, pokušao saradnju sa mnogima, ostvario sa malo njih... A u pitanju su ljudi iz VTI, Moma, Pupin, Ivo Lola Ribar, EI, Rudi Čajevec, Končar...

Recimo da su mi juče javili iz firme da su iz EiPCB-a iz Niša javili da neće raditi do 13 Januara, i da mi neće isporučiti robu kad je očekivano... Spojili lepo ljudi praznike, pa praznuju 20 dana... Nema veze što je firma privatizovana, možeš ti da izmeniš šta hoćeš, ali ljude koji su ceo životni vek navikli na jedno, ne možeš da menjaš...

Da ne grešim dušu, ima tu izuzetaka, i to fenomenalnih, ali većinom su sve mućkovi, pa i nije ni čudo što ne postoje ulaganje u tu vrstu R&D-a. Interesovanja ima, ali nema ponude.
 
Odgovor na temu

sanja2010
Sanja Popovic
Cambridge, MA, USA

Član broj: 81666
Poruke: 286
212.200.65.*

Sajt: chvarciikavurma.blogspot...


+3 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 19:58 - pre 186 meseci
Citat:
Stipendija 300,000 godišnje x 4 godine, 1,200,000 din

Uh bre... daj reci mi gde ima ta stipendija od 25000 mesecno :) Za srednjoskolce stipendija fonda za razvoj naucnog i umetnickog podmlatka je 7500 mesecno, a studentska 12000. Stipendija grada Beograda je 15000 mesecno, u Nishu oko 6-7 hiljada, u Vladicinom hanu ne vise od 2000 dinara... Ne znam kolika je ona koju deli ministarstvo nauke, ali sigurno nije 25k.
Nema puno veze s pricom, ali cisto da napomenem.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
88.204.215.*



+6455 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 20:00 - pre 186 meseci
Skoro sam čitao u novinama o stipendijama za 1000 najboljih studenata ili tako nešto, uglavnom cifra je bila oko 330,000 dinara.. .

Ali nebitna je cifra, jer i ti sa manjom stipendijom će statistični biti 'manji' stručnjaci, pa će i donositi manje novca državi, i računica se svodi na isto...

Evo i linka:

http://www.blic.rs/beograd.php?id=69216

Citat:
Najboljih 1.000 studenata juče je na svečanom prijemu u Palati Srbija potpisalo ugovore o stipendijama koje je organizovalo Ministarstvo omladine i sporta. Stipendisti „Fonda za mlade talente” narednih godinu dana svakog meseca primaće 25.000 dinara.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
91.185.124.*

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 20:01 - pre 186 meseci
Citat:
101010: Hm, znaci sa 14g ili 18g treba da sendnete stavite prst na celo i razmislite, sta ja to mogu da uradim za moju drzavu i koji joj kadar neophodan pa da spremim prijemni za tu skolu i to zanimanje, WOW.
Ta misao svakako treba da bude na umu, zbog kasnijeg trazenja posla, ali drzava ne sme da odredjuje ko ce se cime baviti.

Upravo to ukoliko nemas nameru da kao filozof sa diplomom cepkas karte na lastinoj stanici.

I niko nije pomenuo ukidanje bilo cega vec postavljanje realnih brojki.Stvarno nema oprevdanja za skolovanjem ljudi za koje se vec unapred zna da sigurno nece imati posao za koji su skolovani.

Citat:
101010:
Licno odvratno mi je da "drzava" nekome ogranicava sta ce biti i cime ce se baviti - fasizam. Pogotovo kad se radi o bazicnom obrazovanju. A da ne pricamo o oblastima kao sto su teorijske nauke ili osnovno i srednjoskolsko obrazovanje gde su izdvajanja pisljiva, a sa dobrim ucenicima se radi iz ljubavi, tacnije oni sami rade vecinu posla.
Ja nemam osecaj da me je drzava ucila, vec ljudi, zivi ljudi, profesori koji su radili za kikiriki, tj. iz ljubavi prema tom poslu.
Sem poreza, nista ne dugujem kompaniji koja se zove drzava.

OK je ako sami pristanete na takvo ogranicenje [kao sto su stipendije za postdiplomske studije koje uslovljavaju ostanak u zemlju] ok je da drzava promovise neka zanimanja, sponzorise i dotira profil ljudi koji im trebaju.

Ali da neki drzavni cinovnik kaze, slusajte vise nema studija arheologije, jer matematicari nece da rade u skoli i nemamo dovloljno rudara, tja ... da nece mozda ti ljudi odluciti da odu na pmf ili u rudnik... I ovako od tih 100studenata, 60 placa vise nego sto kosta skolovanje svih 100 ...


Znas kako i kikiriki kosta, da su ziveli od vazduha i ljubavi prema poslu pa ajd i da svarim tu pricu.U doba u kome su oni radili za kikiriki ni mnoge druge (potrebne) profesije nisu radile za vise.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 20:07 - pre 186 meseci
Citat:
101010
Licno odvratno mi je da "drzava" nekome ogranicava sta ce biti i cime ce se baviti - fasizam. Pogotovo kad se radi o bazicnom obrazovanju. A da ne pricamo o oblastima kao sto su teorijske nauke ili osnovno i srednjoskolsko obrazovanje gde su izdvajanja pisljiva, a sa dobrim ucenicima se radi iz ljubavi, tacnije oni sami rade vecinu posla.


Zasto bi drzava bilo kome ogranicavala cime ce se baviti i sta ce biti?

Ovde se prica o stipendijama i, eventualno, "budzetskom" skolovanju. Zasto bi drzava finansirala skolovanje za potpuno nepotrebne kvalifikacije - ako zelis da budes arheolog, a drzava skoluje samo 100 njih godisnje, recimo, a ti si 101-vi... Nema druge nego da platis ako zelis da zavrsis taj fakultet.

Kasnije, ako ne bude imalo posla, opet... to je onda tvoja stvar i tvoja odluka sta si hteo da upises.

Citat:

Hm, znaci sa 14g ili 18g treba da sendnete stavite prst na celo i razmislite, sta ja to mogu da uradim za moju drzavu i koji joj kadar neophodan pa da spremim prijemni za tu skolu i to zanimanje, WOW.


Nope, treba razmisljati sta uraditi za sebe - a ne za neke apstraktne pojmove tipa "drzava". Ne vidim sta je problem da se kao klinac od 18 god raspitas sta se trazi na trzistu rada i kako stvari stoje sa poslovima u sledecih nekoliko godina.

Za to postoji i profesionalna pomoc - zove se valjda centar za profesionalnu orijentaciju. Jedino sto nece da dodje na kucu i da lupa po glavi ujutru... mora da se ode tamo :)

Na kraju krajeva, mozes to da ostavis za malo kasnije - da radis neke tezgaroske poslove tipa da konobarises, radis u nekoj kancelariji i da razmislis sta hoces. To je u Srbiji jos i dalje misaona imenica i nesto lose, ali u mnogim zemljama je to sasvim normalno - nisu svi sa 18 godina podjednako zreli da odlucuju o svom zivotu. Tj. neki jesu, a neki nisu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 20:10 - pre 186 meseci
@ ventura:
Pa, ovaj, vidi ti...
Nisi ni ti 100% u pravu, ma koliko mislio da jesi...
1. Otisli su zato sto nema para, para nema zato sto je drzava bankrotirala sredinom 90-tih
2. Oni koji su ostali, uglavnom gledaju da prezive i prehrane svoje porodice, i zato vise tezgare sa strane, a posao u institutima im je samo pokrice
3. Ponavljam, nije niko neradnik vec se okrenuo onome sa kojim ima bolju saradnju

Izvini kakve ti R&D projekte menadzerises? Sta to istrazujes i razvijas? Ako nije tajna...

Sto se tice instituta...
Ako ti mislis da ce tebi bilo ko da kleci i metanise kada se ti pojavis grdno se varas, cak i da su oni 100% u krivu njih to ne interesuje. Sve ovo sam ti napisao jer i ja imam poznanike u nekim institutima. Moj brat od strica radi kao masinski inzenjer u jednom, i vecinu svojih tezgi je sklopio zahvaljujuci institutu, i radi lepo covek sa slovencima, i zivi dobro. I sto bi on sada kvario svoju vec razradjenu shemu da bi tebi udovoljio? Mozda i bi da mu vise ponudis. A da ne idem u sirinu, radio je na najvaznijim projektima pre sloma 1990-te. I 100 puta mu dzaba njegov entuzijazam kada nema para, i nema sluha na "visim instancama". Posle odredjenog broja pokusaja i sam je vise digao ruke od svega i krenuo putem kojim su posle skoro sve njegove kolege koje su imale i gram mozga u glavi.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

sanja2010
Sanja Popovic
Cambridge, MA, USA

Član broj: 81666
Poruke: 286
212.200.65.*

Sajt: chvarciikavurma.blogspot...


+3 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 20:17 - pre 186 meseci
@ventura
Da, moja greska.
Uzgred, u konkursu je jedan od uslova:
Citat:
USLOVI KOJE KANDIDATI/KANDIDATKINjE TREBA DA ISPUNjAVAJU SU:
...
da imaju obavezu da rade u Republici Srbiji najmanje pet godina po
završetku studija;
...


Na konto price o visku kadrova, pricalo se nesto da ce raznorazna ministarstva u narednih par godina drugacije da raspodele budzetska mesta na fakultetima u skladu s tim sta je drzavi potrebno. Ovo su doduse tracevi, ne naidjoh na neke zvanicne potvrde, nemojte da me drzite za rec.
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 20:20 - pre 186 meseci
Citat:
sanja2010: ...Na konto price o visku kadrova, pricalo se nesto da ce raznorazna ministarstva u narednih par godina drugacije da raspodele budzetska mesta na fakultetima...


Kada daju ovakve izjave, to u prevodu znaci: "u narednih par decenija"
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
93.86.198.*



+18 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 20:21 - pre 186 meseci
Slazem se, ali nisu morali da rade za kikiriki, tj. taj kikiriki im nije bio toliko potreban, za one koji su znali i stvarno bili ucitelji.
Jer takvi su uvek mogli naci bolji posao, uglavnom su paralelno nesto radili od cega su se izdrzavali.

Oni kojima je kikiriki bio neophodan i jedini prihod uglavnom veze nisu imali i slusanje takvih profesora je bilo gubljenje vremena.
Opet nije ni to bio poklon od drzave, njih su kroz poreze placali nasi roditelji.

Slazem se da treba staviti realne cifre na sto, pa da ljudi razmisle da li nesto da upisuju.
Ali ako bi sekli po ciframa onda bi realno trebalo da postoje samo menadzersko-lizing-frizerski fakulteti i to je to.

Zemlja bez R&D sektora je samo izvor proste radne snage, da ne pricamo o kulturoloskim aspektima, ako smo sada u takvom polozaju treba nesto da uradimo da se odatle izvucemo.
 
Odgovor na temu

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
93.86.198.*



+18 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 20:30 - pre 186 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Nope, treba razmisljati sta uraditi za sebe - a ne za neke apstraktne pojmove tipa "drzava". Ne vidim sta je problem da se kao klinac od 18 god raspitas sta se trazi na trzistu rada i kako stvari stoje sa poslovima u sledecih nekoliko godina.

To sam i ja napisao, o tome i treba razmisljati. Pri deo pasusa je odgovor na to da treba razmisljati sta drzavi treba i uvratiti joj ulaganje u skolovanje itd. kao i rezanje nekih zanimanja.

Citat:

Ovde se prica o stipendijama i, eventualno, "budzetskom" skolovanju. Zasto bi drzava finansirala skolovanje za potpuno nepotrebne kvalifikacije - ako zelis da budes arheolog, a drzava skoluje samo 100 njih godisnje, recimo, a ti si 101-vi... Nema druge nego da platis ako zelis da zavrsis taj fakultet.

Kasnije, ako ne bude imalo posla, opet... to je onda tvoja stvar i tvoja odluka sta si hteo da upises.
Potpuno se slazem sa zakljuckom, ali tvoje premise su pogresne. Kao sto sam vec napisao, ako arheologiju upisuje 100 studenata, njih 40 finansira drzava [i to pod vrlo rigoroznim uslovima], a 60 placa cenu skolovanja. I to nije od juce, pa me cudi da ne znas da se visokoskolsko skolovanje u Srbiji, drzavno, vecinski placa iz dzepa studenta. Lepo su izasli na trzsiste pa neka se ponasaju trzisno [tamo gde imaju konkurenciju uglavnom pucaju].
Slucajno znam da su skolarine bas na filozofskom tako bezobrazne, da tih npr. 60 samofinansirajucih placa mnogo mnogo vise nego sto je realno za ono sto im nude.

p.s. dok npr. masinski moze da upise 500 studenata, 200 na buzetu, ostali placaju... pa se ne prijavi ni 50... karikiram cifre, ali takva je situacija. E, tu nesto nije u redu sa tim faxom, a ne sa onim sto su trazeni [ako je arheologija trazena]
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.204.215.148.metro.online.kz.



+6455 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 20:31 - pre 186 meseci
Citat:
Majstor_Pućko: @ ventura:
Pa, ovaj, vidi ti...
Nisi ni ti 100% u pravu, ma koliko mislio da jesi...
1. Otisli su zato sto nema para, para nema zato sto je drzava bankrotirala sredinom 90-tih
2. Oni koji su ostali, uglavnom gledaju da prezive i prehrane svoje porodice, i zato vise tezgare sa strane, a posao u institutima im je samo pokrice
3. Ponavljam, nije niko neradnik vec se okrenuo onome sa kojim ima bolju saradnju


Ne kažem ja da je loše jer su ljudi otišli što nije bilo para (to i sigurno jeste bio razlog), ja sam ti napisao činjenično stanje kakvo je sada, i zašto sada ne može da se ulaže u takav R&D

Citat:
Majstor_Pućko:
Izvini kakve ti R&D projekte menadzerises? Sta to istrazujes i razvijas? Ako nije tajna...


Pa recimo neke stvari su tehnički veoma izazovne, a neke treba jednostavno odraditi.

U skorije vreme je bio da napravim staklenu kupolu 1000mm x 500 mm visine sa određenim karakteristikama... U Srbiji - Njet. U Kaliforniji, Yes, cijena prava sitnica - $70,000 za razvoj, plus po komadu (www.dmphotonics.com, veoma ozbiljna firma sa ozbiljnim stručnjacima za svoju oblast). Konkrento za ovaj projekat u Srbiji oprema postoji, ono što ne postoji je neko ko tu opremu zna da iskoristi.

Ili recimo problem kalibracije lutrijskih loptica... To je odrađeno na jednom Slovenačkom institutu, jer ovde kod nas nije bilo ni želje ni volje... A sumnjam da su nam Slovenci naplatili manju cifru nego sa kojom bi bio zadovoljan neki domaći institut.

Pa recimo neki sklop koji uključuje turbinu koja treba da promeša određeju količinu loptica (veoma prosto objašnjenje), plus dosta kontrolerske elektronike. E sad, da neki institut sposoban za te stvari ima otvorenu ponudu i želju da radi, mogu da kažu "cena sata ovoga je tolika, cena sata ovoga je tolika, ovo će otprilike toliko da traje, i da počnemo" ja im dam problem, oni ga reše, meni rešenje a ja njima pare.
Ovako probleme dinamike fluida, snage motora, aerodinamike, sile, pritiska, raznorazne druge probleme male, velike itd. smo mi rešavali 'manuelnim' metodom - ako ne radi ,stavi veći motor. Ako ne radi ni taj, šta još ima na tržištu, poruči... Hm. ne radi ni ovo, daj da probamo nešto treće.. u je ovo mnogo bučno daj nešto četvrto... Pa onda, u je ovo ništa ne valja, bacaj sve u smeće pa izpočetka.. I uz sve to, nikad ne znaš šta si postigao i koliko je to pouzdano, već moraš da vidiš u praksi Itd. Dok sam siguran da si recimo '80 u VTI-ju mogao da im daš takav problem, oni sednu i kažu Žika je ekspert za ovo, Pera za ovo, Laza za ovo, svak odradi svoj deo posla i za mnogo kraće vreme (pare verovatno iste, možda veće, ali vreme je bitno) dobiješ pouzdano rešenje... Sada oni takve kapacitete nemaju, jer su svi koji mogu da iznose projekte su otišli odavno (trbuhom za kruhom verovatno, ali to nije sad pitanje).

Citat:
Majstor_Pućko:
Sto se tice instituta...
Ako ti mislis da ce tebi bilo ko da kleci i metanise kada se ti pojavis grdno se varas, cak i da su oni 100% u krivu njih to ne interesuje. Sve ovo sam ti napisao jer i ja imam poznanike u nekim institutima. Moj brat od strica radi kao masinski inzenjer u jednom, i vecinu svojih tezgi je sklopio zahvaljujuci institutu, i radi lepo covek sa slovencima, i zivi dobro. I sto bi on sada kvario svoju vec razradjenu shemu da bi tebi udovoljio? Mozda i bi da mu vise ponudis. A da ne idem u sirinu, radio je na najvaznijim projektima pre sloma 1990-te. I 100 puta mu dzaba njegov entuzijazam kada nema para, i nema sluha na "visim instancama". Posle odredjenog broja pokusaja i sam je vise digao ruke od svega i krenuo putem kojim su posle skoro sve njegove kolege koje su imale i gram mozga u glavi.


Gledaj, pare nisu problem. Ti instituti mahom NISU SPOSOBNI DA ODRADE NEKI PRIMERNI PROJEKAT, KVALITETNO I U RAZUMNOM ROKU.

Meni neko može da da milijardu dolara i da mi zadatak da mu odradim neki genetski inžinjering, kad je džaba ja za to nisam sposoban. Možda se vremenom osposobim pa kroz 10 godina uspem da uradim projekta, ali tad je već prošao voz.

I još jednom da ponovim, ne pljujem, već samo iznosim činjenično stanje.

 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 20:49 - pre 186 meseci
:) Ja sam na moju srecu zavrsio u srecno vreme socijalizma (zbog kojeg sada, mozemo reci, nismo bas najsjanije :) ). Tako da je moje osnovno studiranje bilo o trosku drzave, kojoj sam to vratio sto kroz ratovanje, sto kroz ogroman porez koji placam. Dakle nisam rezident Montekarla, niti vozim kola na vabunto tablice, nego sve lepo dajem drzavi, cak se ni u busu ne svercujem. Drzavi dajem sve ono sto trazi od mene :). Ali to sve nema veze sa ovim.

Da pojednostavnimo, drzava cesto zanemaruje potrebe pojedinca zarad potrebe zajednice. Ja i dalje smatram da je bolje imati profesora matematike prosecnog, koji zeli da radi, nego nekog genijalca. Iskreno sta ce nam ? Da imate neku malu prodavnicu da li bi ste zaposlili super pametnog clana mense ili nekog ko ce da odradi posao :). A pak ti clanovi mense, cim su pametni, pocece da pametnuju, pa ce biti nezadovoljni, pa ce kukati naokolo kako ih drzava zaboravila.

Daleko od toga da ne moze da se upise sta se zeli, pa eto toliko privatnih univerziteta, pa ko zanemaruje potraznju za nekom strukom neka studira, ali sto bi ja finansirao necije nerealne zelje :).

Apropr Teodora, lepo je sto je jedan Srbin :) postigao tako nesto. Ali jel iko od Vas koji imate bilo kakav biznis zelite da ga u buducnosti zaposlite. Za mene ce on uvek biti : pametan mali koji je previse kukao, umesto da se bacio u neki delimicni bzinis :). Da se razumemo, ni malo mi se ne svidja sto drzava prvo obeca pa onda ..., ali to je realnost ... Neke bitke je bolje ne voditi. Evo ja se javjam doborovoljno da ga poducim onome sto mogu da ga poducim. Ne da mu dajem pare, nego da prenesem znanje. Mozda i nemam cemu da ga poducim, ali javljam se :).

Ali i dalje ne mogu da smislim sta ce Srbiji jos jedan genijalac ? Da nece mozda da u nekoj industriji radi ? Kojoj, da sklapa automobile ? Ne lazimo se, zapalice on cim moze, a i da ostane, sta ce nam ;). I dalje mislim da nam vise treba onih koji ce da rade i ne talasaju.

P.S. Vidim ja da ce uskoro da se javi neko sa resenjem trisekcije ugla :).
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
93.86.198.*



+18 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 21:26 - pre 186 meseci
Citat:
Drzavi dajem sve ono sto trazi od mene :)
Khm, ali ne predajes u skoli :).

Ako smem da sublimiram tvoj post u "Ali i dalje ne mogu da smislim sta ce Srbiji jos jedan genijalac ? ... Ne lazimo se, zapalice on cim moze, a i da ostane, sta ce nam ;) ... " ja mogu da dam vise odgovora na ovo pitanje, svejedno da li ostaje ili ide negde...

Ali bih pre toga napisao da imam utisak da ti genijalci ili ljudi koji odskacu od proseka iz nekog razloga smetaju.


 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 21:38 - pre 186 meseci
Ja nemam takav utisak.

Prosto za takvim ljudima ovde na zalost nema potrebe.Jednostavno ne postoji nigde ozbiljan i konkurentan R&D koji bi angazovao takve ljude, a manje vise cela ekonomija nam se zasniva na muckama, prevarama i hostapleraju i tek tu nisu pozeljni.
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 22:11 - pre 186 meseci
Sta ces, ne predajem a i sumnjam da cu da predajem, ali ja nisam dobijao stipendije :) i nisam kukao :).

A da mi smetaju genijalci, paaaaaaaaaaaaa sada, ja sam protiv elitizma u bilo kojem obliku pa cak i ovaj forum mi je mrzak zato. Uzgred, samo za tebe i ja sam kao neki genijalac i ja odskacem od proseka, a drzava, cak ni u Petnicu nisam isao, prosto, moja skola nije slala ljude u Petnicu, ko zna zasto :). E sada sta je definicija genijalnosti, to moze biti dosta diskutabilno :), ali recimo da po nekim standardima upadam u tu grupaciju. I uopste ne smatram da treba drzava da placa moju genijalnost. Ja cu sam da je prodam vec nekome ko zeli da je kupi :).

Drago mi je da je bar neko shvatio da nama ne trebaju genijalci, prosto sta ce nam, nemaju gde da rade, a cak i da se zaposle u nekom institutu, mislis da ce biti zadovoljni sa oko 50K din mesecno ?

Lepo je sto je on genijalac, ali je koristan za srbiju isto koliko i Ana Ivanovic, tek toliko da neke lozane mogu da se loze kako smo eto pametni, jaki, dobri, ali nas ne voli svet ;).

Dakle nama trebaju obicni arbajteri, oni sto su uzeli gomilu kredita, i koji ce na ulicu ako ne otplate "jednu" ratu. E ti nam trebaju, a ne neki genijalci :). Tako da i razumem drzavu sto je boli ona stvar za tamo nekog genijalca :).

Ko zeli dokaze moje genijalnosti ... necu im ih pruziti, ali ko me zna, zna me :).

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

teodorova mama

Član broj: 205725
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+23 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad29.12.2008. u 10:39 - pre 186 meseci
izvinite sto nisam mogla svima da odgovorim.

ova 'kampanja' (tudja, ruzna rec koju su ameri koristili kad su nas bombardovali) je zapoceta da se kroz teodora progovori o generalnom odnosu drzave prema talentima. nisam upucena u temu pronalazastva, ali sam pretpostavljam da neko ne moze da dobije naslov 'akademik' tek tako! nadam se! teodor po svom talentu, odnosno rezultatima na svom uzrastu ne spada u sam vrh srpske matematike, vec i svetske. on nije postigao SAM sve to. u tome i jeste problem. nazalost, sve moje izjave razne novine i tv ekipe su svele na 10%. a radi se o ovome: kada se nekome kao meni 'desi' talentovano dete, a ukoliko kao i mi nema nikog na funkciji, onda ga cekaju sve vrste prepreka i nikakva pomoc, jer takva deca ne spadaju ni u jedan sistem. za razliku od druge dece koja svaki dan nauce u skoli nesto novo, napredak u matematici za mog sina od 1. raz. (u koji je posao posto je zavrsio pola vezbanke iz matematike za 4. raz.) mogao je jedino da se postigne kroz privatne casove 1-2 puta nedeljno, kako kad. moja magistarska teza tice se psihologije predskolskog uzrasta, pa znam iz literature da ako zapostavite talenat u ranom detinjstvu, ne postoje ni teorijske sanse da nadoknadite kasnije, ma koliko se trudili. zato sam placala i placala i dogurali smo do prof. sa fakulteta (30 E cas!), jer trenutno bukvalno desetak ljudi u srbiji poznaje olimpijske zadatke koje teodora cekaju na olimpijadi. on je 1. raz. MG i i dalje na casovima matematike takoreci gubi vreme, jer ne radi ono sto moze. mi smo prosli tezak put, veoma tezak put, pun nerazumevanja, ljubomore, neverice, zavisti, otvorenog neprijateljstva. za teodora je mozda kasno, ali rado cemo pokusati da pomognemo mladim, buducim roditeljima, jer ako ima vise teodora onda nasa iskustva mogu biti inkorporirana u sistem. uostalom, www.srpski-talenti.blogspot.com

mi nismo hteli pare - samo nagradu koju je zasluzio i koju su svi njegovi drugovi iz tima dobili, ukljucujuci one koje je eliminisao na lokalnim takmicenjima i one iz tima od kojih je na olimpijadi bio bolji - SAMO on je nije dobio od matematicara! dokaz da je teodor postao vapaj mnogih zanemarenih i ponizenih talenata je i grupa na facebook-u:
Kaznjen jer je genijalac!!
Common Interest - Science
Members:
3,951 members
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad29.12.2008. u 11:29 - pre 186 meseci
Teodorova mamo, probajte da za trenutak zaboravite da ste majka jednog genijalca. Da ne budem grub, spustite se na zemlju.

Ne sumnjamo u njegovu genijalnost, ali mene licno zanima sta ce Srbiji uopste genijalci ? To jest kako Vi vidite buducnost Vaseg sina ? Bas me zanima kako zamisljate buducnost. Sta zelite, sta Teodor zeli? Kako on vidi svoju buducnost. Cime bi zeleo da se bavi ?

Da li ste razmisljali da je za teodora bolje da bude prosecan ali amostalan i dobro placen radnik nego neplaceni genijalac koji zavisi od nekoga ?

Naravno Vi cete pomisliti da sam ja lud ili pak da sam neki ispodprosecan mladic, ali ja i dalje pitam, sta ce Srbiji genijalac ? Sta moze taj genijalac da ponudi Srbiji, pa da Srbija ulaze u njega :).

A sto se tice nagrade, sta reci, drze se slepo zakona :).

I da, ima jedna super anegdota vezana za Mocarta:

Doslo neko dete kod Mocarta i kaze: cika Mocarte, ja zelim da komponujem simfoniju, kako to da uradim?
Mocart: pa koliko ti imas godina?
Dete: imam 10 godina.
Mocart: pa jos si mlad za simfonije, napisi prvo neku manju pesmicu.
Dete: ali vi ste sa 5 godina napisali prvu simfoniju.
Mocart: Pa jesam, ali ja nisam nikoga pitao kako da napisem.

Uzgred da li znate gde je radio Anstajn dok je pisao svoju teoriju relavititeta ?

P.S. Da li je Teodor clan Mense ?
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad29.12.2008. u 12:55 - pre 186 meseci
Citat:
teodorova mama: izvinite sto nisam mogla svima da odgovorim.

nisam upucena u temu pronalazastva, ali sam pretpostavljam da neko ne moze da dobije naslov 'akademik' tek tako! nadam se!


moze bez problema kao sto se da videti u njegovom primeru :)

sto se srbije tice govoriti o sebi kao akademiku sa nekakvom tezinom mogu pricati samo clanovi SANU, ako malo bolje pogledate doticni akademik je clan hobi akademije "proke pronalazaca" i drugara, nemojte biti bas toliko otvoreni i poverljivi ljudi to veoma lako zloupotrebe

Citat:
teodorova mama: izvinite sto nisam mogla svima da odgovorim.

teodor po svom talentu, odnosno rezultatima na svom uzrastu ne spada u sam vrh srpske matematike, vec i svetske. on nije postigao SAM sve to. u tome i jeste problem. nazalost, sve moje izjave razne novine i tv ekipe su svele na 10%. a radi se o ovome: kada se nekome kao meni 'desi' talentovano dete, a ukoliko kao i mi nema nikog na funkciji, onda ga cekaju sve vrste prepreka i nikakva pomoc, jer takva deca ne spadaju ni u jedan sistem. za razliku od druge dece koja svaki dan nauce u skoli nesto novo, napredak u matematici za mog sina od 1. raz. (u koji je posao posto je zavrsio pola vezbanke iz matematike za 4. raz.) mogao je jedino da se postigne kroz privatne casove 1-2 puta nedeljno, kako kad. moja magistarska teza tice se psihologije predskolskog uzrasta, pa znam iz literature da ako zapostavite talenat u ranom detinjstvu, ne postoje ni teorijske sanse da nadoknadite kasnije, ma koliko se trudili. zato sam placala i placala i dogurali smo do prof. sa fakulteta (30 E cas!), jer trenutno bukvalno desetak ljudi u srbiji poznaje olimpijske zadatke koje teodora cekaju na olimpijadi. on je 1. raz. MG i i dalje na casovima matematike takoreci gubi vreme, jer ne radi ono sto moze. mi smo prosli tezak put, veoma tezak put, pun nerazumevanja, ljubomore, neverice, zavisti, otvorenog neprijateljstva. za teodora je mozda kasno, ali rado cemo pokusati da pomognemo mladim, buducim roditeljima, jer ako ima vise teodora onda nasa iskustva mogu biti inkorporirana u sistem. uostalom, www.srpski-talenti.blogspot.com

mi nismo hteli pare - samo nagradu koju je zasluzio i koju su svi njegovi drugovi iz tima dobili, ukljucujuci one koje je eliminisao na lokalnim takmicenjima i one iz tima od kojih je na olimpijadi bio bolji - SAMO on je nije dobio od matematicara! dokaz da je teodor postao vapaj mnogih zanemarenih i ponizenih talenata je i grupa na facebook-u:
Kaznjen jer je genijalac!!
Common Interest - Science
Members:
3,951 members


ako zelite dobro svom detetu dajte sve od sebe da nastavi sa svojim razvojem u sredini koja ce on stvarno trebati i koja ce shodno tome moci i pre svega zeleti da mu pomogne, daklem razmisljajte o tome da svoje skolovanje nastavi u inostranstvu,svaka prica van toga ce vas samo kostati para zivaca i vremena, a to cete shvatiti pre ili kasnije cak iako sad nekako budete uspeli u svom naumu
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad29.12.2008. u 13:01 - pre 186 meseci
Ja bih se zapitao povodom autentičnosti naloga "teodorova mama". Svašta se već dešavalo na ovom forumu, razni ljudi na različite sive načine pokušavaju da proguraju neke svoje ideje i prikažu lažnu podršku.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

teodorova mama

Član broj: 205725
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+23 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad29.12.2008. u 15:33 - pre 186 meseci
ova kriza je prva u nizu jos duzih, veci, dubljih, ne samo prema onome sto kazu svetski strucnjaci, vec i realzne analize naseg stanja: dozvolili smo da sve rasprodaju (skoro nista nije ostalo), da taj novac ode sacici mocnika, ljudi bez posla, fabrike ne rade, seljaci ocajni - sledece godine ce biti teske, vrlo teske. iz njih nas nece (tj. ako na to gledamo kao na drogu neke hoce :( ) izvlaciti grand zvezde, sportisti i stanari velikog brata, vec ako dozvolimo pre svega strucnjaci svih profila.
teodora inace interesuje mnogo toga (i NECE studirati matematiku), ali definitivno ce primenjene prirodne nauke - ono u cemu moze da utice. prvog robota na 2 noge je napravio sa 12 godina i zeli nesto sto je spoj matematike, fizike, elektronike, informatike, ... no, razmislicu o tome da bude 'obican fizicki radnik'. po svojim licnim karakteristikama ne uklapa se ni u sistem predrasuda koje imamo o takvoj deci - veoma je socijalan, svakodnevno igra omiljenu igricu sa svojim drugarima, trenirao je plivanje, tenis, skijanje i aikido, a od ove godine uspesno taekwondo (vec je dobio jedan pojas). inace, jos nije pokusavao mensin test. dok dodje na red. hvala vam na idejama!

@ bojan: :( - hvala vam. provela sam 10 god. u inostranstvu, istina u vreme kad je satanizacija srbija bila u jeku, pa sam tesko podnela. druga strana medalje odlaska u inostranstvo (posle divnih studija) je cinjenica da su neki nasi mladi matematicari koji su otisli na specijalizacije hteli da se vrate i nisu mogli, jer su u medjuvremenu oni koji su dokazano bili manje talentovani zauzeli radna mesta. primera ima dosta, a ja poimence znam 4. no, ima u svim tim pa i nasoj prici i faktora ciste srece - sto svima zelim u NG i odjavljujem se za 2008. jer imam goste za NG i spermam se za veliki preferans turnir :))

Srecni praznici!

[Ovu poruku je menjao teodorova mama dana 29.12.2008. u 16:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 106438 | Odgovora: 547 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.