Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7889247 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.211.94.22.getinternet.no.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 13:08 - pre 123 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
sneza_1969:
Mirjana,zaista nemam vise vremena da cekam.Reci mi da li ces mi odraditi ono ili ne.Seti se samo tvog pocetka u Norveskoj,moj je sigurno jos mnogo tezi.
ODGOVORI MI NA PORUKU.


To "ono" se zove CV.Dakle,ja jesam rekla da cu ti ga napisati ali sticajem okolnosti nisam stigla a da ne ulazim zasto jer sam radila dva posla a odmor sam iskoristila na putovanju i uglavnom su moja javljanja sa posla na forum a CV nije post na forumu koji napises brzo.To trazi slobodan dan.A ja uvek imam dobru volju ali se to nekada ne poklapa sa mogucnostima i trazi malo vise vremena.
Uopste ne znam kako da ti odgovorim na ovakav post koji smatram krajnje neuctivim.Ja jesam rekla da cu ga napisati ali prosto ne stizem.A komentar da se setim kako je meni bilo u pocetku a tebi je sigurno mnogo teze je za rubriku "bez komentara".
Pa ja bas zato sto se secam kako je meni bilo u pocetku,i jesam na ovom forumu i delim informacije koje znam i koje se mogu podeliti.Tada kada sam ja dolazila je bilo 10 strana na ovom forumu i znam koliko nemanje informacije zna da kosta.
Ovaj forum vise nije samo piskaranje na tamo nekom netu,vec je zbog ogromne i sve vece krize u nasoj zemlji postao portal informisanja ogromnog broja ljudi.
To,Snezo ne znaci da se napise samo jedan CV,vec mnogo CV-jeva,mnogo mejlova,mnogo pitanja...Nekad stignes,nekad ne stignes...ali da mi kazes da se ja setim svog pocetka i da je tvoj mnogo tezi je van svake pameti.
Mogu da te razumem da se stresiras,da kreces u nepoznato,da je svakom svoja muka najteza ali to ti ne daje za pravo da budes neuctiva.
Zamolila si me nesto,ja rekla ok,uradicu,nisam stigla da uradim,opet ok,sastavis nesto napises ja sam ti napisala u pp neke smernice kao sto je da ne pises siroko u CV-u pa ta Mirjana ako stigne napisace ako ne,opet dobro.Ja sam vec neko vreme ovde i poprimila sam i ja tu osobinu skandinavsku da se na odgovor ceka :)
Da se razumemo,ja se ne ljutim i u subotu imam prvi slobodan dan posle mnogo vremena ako izuzmemo putovanje sad ovo,i napisacu ga u subotu kao sto sam i mislila,ali znaj da dolazis u zemlju gde ces na sve cekati mnogo duze i gde ti strpljenje treba kao parce hleba.
Dakle,odgovor je da stize u subotu na tvoj e-post.



Sta se ovo dogadja, sve je vise GOTOVANA...pa kako ljudi misle da ce proci na intervjuu za posao ako ne umeju sami ni CV da sastave??? To je ipak neka osnovna terminologija kojom predstavljas sebe...a neko moze da pomogne tako sto ce napisani CV prekontrolisati i ispraviti neke gramaticke greske!!! Ja se slazem sa cinjenicom da je forum postao poprilicno dugacak...cesto u sali kazem da pocinje da lici na `klasik ruske knjizevnosti`. Ali na ovom forumu stvarno ima puno informacija i cini mi se da je veci deo `problematike` pokriven i vredi ga procitati. Zahteva vreme- ali vredi! Ljudi na forumu su voljni da pomognu i zaista pomazu. Vecina nas koji smo na forumu ovde smo jer zelimo da podelimo informacije. I to je nasa DOBRA VOLJA. Ali ne mogu da razumem da neki to smatraju nasom obavezom. Uz neki od mojih poslednjih postova zakacen je file KOMPLETN PRIPREMA ZA RAZGOVOR ZA POSAO, i tu mozete naci i primer Søknadsbrev-a i podsetnik za telefonski razgovor... zatim, tu je negde i prevedena stranica UDI o procesu SPAJANJA PORODICE, prevedeno-recenica po recenica.... NESH-CO je zakacio gomilu materijala za ucenje jezika, polaganje voznje...Mirka nesebicno pise i savetuje...ali ponavljam-sve je na DOBROVOLJNOJ OSNOVI!!!
 
Odgovor na temu

JelenaiPedja
jelena i pedja mihajlovic
defektolog elektricar
skola
beograd

Član broj: 312561
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 13:11 - pre 123 meseci
ljudi potrebna informacija...
ima sanse da pedja dobije posao... za pocetak pomocnog elektricara, a kasnije elektricara...
pitanje je kako ce UDI da to tumaci, posto on ima diplomu elektroinstalatera jos iz vremena SFRJ prevedenu na norveski...
moze li sa diplomom srednje skole zanatske, koja nije nostrifikovana u NO, da dobije dozvolu za rad i boravak...
TUSEN TAKK...
znaci spaja posao sa diplomom...
takk...
 
Odgovor na temu

JokaSale
Nis, Srbija

Član broj: 318544
Poruke: 9
*.ninet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 13:46 - pre 123 meseci
Verovatno je negde pisano na forumu ali ja ne mogu da nadjem. Imam problem sa placanjem takse za autorizaciju na ovaj novi nacin. Odstampao sam uputsvo za placanje sa sajta (Pre-payment of casehandling Fee) odneo sam papir u banku intesu i raifaisen i na oba dva mesta su mi rekli da treba da donesem faktutu i da samo tako moze da se uplati. Napsisao sam mail SAK-u, odgovorili su mi da imam uputsvo na sajtu a u banci mi kazu da treba faktura. Jel imao neko slican problem?
 
Odgovor na temu

Neodlucna
kuca
moja kuca

Član broj: 320574
Poruke: 19
79.101.127.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 14:13 - pre 123 meseci
Citat:
JelenaiPedja:
ljudi potrebna informacija...
ima sanse da pedja dobije posao... za pocetak pomocnog elektricara, a kasnije elektricara...
pitanje je kako ce UDI da to tumaci, posto on ima diplomu elektroinstalatera jos iz vremena SFRJ prevedenu na norveski...
moze li sa diplomom srednje skole zanatske, koja nije nostrifikovana u NO, da dobije dozvolu za rad i boravak...
TUSEN TAKK...
znaci spaja posao sa diplomom...
takk...



Znam coveka, sa diplomom preciznog mehanicara (3. stepen) dobio radnu dozvolu za posao montera... Nema nostrifikacije zanatskih diploma, koliko sam ja shvatila do sad, ako poslodavac da ugovor, a skola je koliko-toliko srodna (bas da kuvar ne trazi posao automehanicara, ma koliko znao da ga radi) daju dozvole

Ajd kad sam tu vec da i ja pitam

Da li je uobicajeno da nekome ko je konkurisao za posao, konkurs bio otvoren do 28. 02. nikome ne odgovore bas nista? Da li je moguce da ipak nesto u neko dogledno vreme odgovore? Ipak je proslo tek 8 dana, po vasim iskustvima mi se cini da to tamo bas i nije puno dana.

A na sve to, opet su objavili isti oglas. Da li to znaci da im ama bas niko nije odgovarao, ili?

Molim ako ima neko ikakva iskustva sa expeditivnim Norvezanima. Hvala
 
Odgovor na temu

sneza_1969
spasovski snezana
Laboratoriski tehnicar
Dom zdravlja pancevo
beograd

Član broj: 316092
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 15:36 - pre 123 meseci
Draga Snezana,

Ja obako ne bih napsiala CV ako hoces da cujes moje misljenje.
Ovo je CV za srpsko zdravstvo,a ti zelis da radis u Norveskoj i treba da prilagodis svoj CV norveskom zdravstvu.Ti ovde imas od svega po malo,od analiza krvi,do kontaktnih sociva,preko seksualnog zlostavljanja dece,mamografije...vidi ovde vadjenje krvi radi bioingeniør,to je jedno zanimanje,za sociva je optiker to je drugo zanimanje,mamografije radi radiograf to je trece zanimanje a ti treba da se drzis posla bolnicar/med.sestra.A to je dekubitus,podela terapije,nega,raporti,vizita,zakonske procedure "tvang"-a...ako hoces ja mogu da ti prosledim jedan takav primer CV-a pa ti odaberi koje zadatke zelis staviti.
Ovaj tvoj CV ako mene pitas je kontraproduktivan,ali naravno ti si ta koja odlucuje.
Arbeidsoppgaver:
1)stell
2)forebygging av trykksår
3)legemiddelhåndtering og medikamentregning
4)mottak av ny pasient med bakgunnsopplysninger og innkomstrapport
-overflytte/motta pasient til/fra sykehus/annen avdelingen
-innskrivning/utskrivning av pasient på data
-legevisitt med for-og ettervisittsarbeid
-årskontroll
5)arb.oppgaver i forhold til månedlig sjekkeliste for medisinrommet,samt narkotikaskapet og innsending av narkotikaregnskap hver tredje mnd.
-prøvetaking,sentrifugering av blodprøver
-akuttutstyr/akuttsituasjoner
itd itd...
Ovo su zadaci prilagodjeni norveskom zdravstvu...
Treba da ucinis svoj CV primamljivim,a to znaci da ga malo moras modifikovati.
Ako zelis ovako nesto...ja cu ti napisati moju verziju kako bi to trebalo da izgleda...
VelSnezo pisem CV cim se vratim iz Srbije a to je vec u ponedeljak...samo na blic idem...na poslu sam i danas dupla smena a sutra vec krecem za Oslo tako da bas nemam vremena sada...ali stize sledece nedelje...
Pozz.iki pozdrav.
Da pojasnim doticnim osobama koje ma nazivaju gotovankom.Ovo su Mirjanini odgovori na moja postavljena pitanja pre skoro 2 meseca.
Svoj CV sam napisala i samo sam zamolila Mirjanu da mi pomogne oko prevoda nekih strucnih reci.Posto cenim njeno misljenje strpljivo sam cekala na njen odgovor i nisam htela nicim da je uvredim.
Mirjana,nisam htela da generalizujemo stvari . Ovaj forum cenim i od velike mi je pomoci,ali necu da dozvolim da me niko proziva,tj.naziva gotovankom.
Jos jednom izvini ako sam te necim uvredila.Jako mi je stalo do tvoje verzije CV a i zato sam bila nestrpljiva.Svim forumasima hvala na odgovorima.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 17:15 - pre 123 meseci
Citat:
blok63:
Citat:
boban 13:
Citat:
blok63:
Ozbiljno moram da redukujem kofere pa mi recite (vi medicinari) da li u apoteci ima da se kupi i da li je mnogo skup fiziološki rastvor? Ja ga koristim za sočiva...ovde kupim onu veliku flašu od 500 ml...

e ako te fiziološki ne spase ništa te neće spasiti


Pa dobro 500ml fiziološkog u Beogradu košta 1.5 kruna a 350ml u Norveškoj 130kruna. Neće da me spasi ali će pomoći budžetu a ko nosi kontaktna sočiva znaće o čemu pričam. Ja i pakovanje dva različita pojma.....sve mi treba

moraće još neke cipele iz kofera

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

La.na
Belgrade

Član broj: 315790
Poruke: 10



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 17:39 - pre 123 meseci
Citat:
JokaSale:
Verovatno je negde pisano na forumu ali ja ne mogu da nadjem. Imam problem sa placanjem takse za autorizaciju na ovaj novi nacin. Odstampao sam uputsvo za placanje sa sajta (Pre-payment of casehandling Fee) odneo sam papir u banku intesu i raifaisen i na oba dva mesta su mi rekli da treba da donesem faktutu i da samo tako moze da se uplati. Napsisao sam mail SAK-u, odgovorili su mi da imam uputsvo na sajtu a u banci mi kazu da treba faktura. Jel imao neko slican problem?


Ja sam uplaćivala prošle godine i fakturu sam dobila u školi Saga. Faktura je potrebna pošto na njoj piše naziv ustanove kojoj uplaćuješ, adresa, znači ti podaci vezani za SAK. Naravno, piše broj računa i sve ono što imaš na sajtu kao objašnjenje šta ti je potrebno pri uplati. Znači, potrebni su ti svi ti podaci vezano za SAK i tvoji podaci. Napomeni im u banci da stave tvoj datum rođenja u napomeni prilikom plaćanja, to si sigurno pročitao u uputstvu. Znači, ako si učenik Sage treba da im se obratiš za fakturu, a verujem da možeš i ako nisi. Lep pozdrav
 
Odgovor na temu

Ivana 77
nis

Član broj: 320430
Poruke: 28
79.101.62.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 18:08 - pre 123 meseci
Molila bih da mi neko odgovori,kod sage sam na kursu,i htela sam da ih zaobidjem u slanju za autorizaciju ali ocigledno je da moram preko njih posto vidim da su neki naisli na probleme oko fakture,da li je moguce to sam obaviti.Jos uvek ne krecem u taj proces posto sam tek u ucenje jezika pa bih da ga savladam makar toliko da bih mogla da popunim formular.Mirjana Vama hvala na informacijama i oko terminologije koja se koristi za rad nas sestaratj.bolnicara,drugoj osobi nemogu da joj se setim imena hvala na pitanjima za pripremu za intervju i razgovor,u svakom slucaju hvala mnogim ljudima sa foruma u pomoci koja nam je preko potrebna
 
Odgovor na temu

valeriamitic

Član broj: 312450
Poruke: 54



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 20:16 - pre 123 meseci
Primetila sam da dosta oglasa na finn.no za helsefag.imaju i ovu rečenicu: Søker må ha arbeids- og oppholdstillatelse.
Da li vi konkurišete i na te oglase iako nemate dozvolu?
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 21:15 - pre 123 meseci
Citat:
boban 13:
Citat:
blok63:
Citat:
boban 13:
Citat:
blok63:
Ozbiljno moram da redukujem kofere pa mi recite (vi medicinari) da li u apoteci ima da se kupi i da li je mnogo skup fiziološki rastvor? Ja ga koristim za sočiva...ovde kupim onu veliku flašu od 500 ml...

e ako te fiziološki ne spase ništa te neće spasiti :-)


Pa dobro 500ml fiziološkog u Beogradu košta 1.5 kruna a 350ml u Norveškoj 130kruna. Neće da me spasi ali će pomoći budžetu a ko nosi kontaktna sočiva znaće o čemu pričam. Ja i pakovanje dva različita pojma.....sve mi treba :)

:-) moraće još neke cipele iz kofera :-)



E što nemam sad smajlija koji se plezi!!!!

 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 21:24 - pre 123 meseci
Drugari hvala na savetima! Da znate da me ovo pakovanje umara i to stručno,a da nemam pojma sa pakovanjem-nemam. MADA77 tvoj savet je odličan! To ću i da uradim.Staviću kod lap topa iz ručnog pa ću da oslobodim mali kofer ručni i da prebacim garderobu a u koferu oslobodim mesto za hranu. Umesto drugog kofera sam uzela torbu i tako uštedela 4 dragocena kg. Sutra kad zatvorim sve nosim u apoteku da izmerim :D

Znači ručni neće da mi mere iako je koferić :) trudiću se da ne izađe iz dimenzija tj,da nabubri. ozbiljno se razmišljam za šampon i balzam to je već 1kg. Ma ne kažu džaba ljudi dobar savet zlata vredni..Odoh da se mazim sa decom :(
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 23:21 - pre 123 meseci
A tečnost za ispiranje zuba?
Kupi šampon koji već ima balzam, onaj 2 u 1 :P
Fen i vikleri ti ne trebaju, pošto je centrifuga friz tamo classic.
Ako pakujes parfem u kutici, spljeskace ti se kutija, računaj na to. Osetljive predmete smotas u sredinu, obloženo nečim, recimo trenericama. Kožne jakne šu teške, to ne pakuj već obuci, ako nosiš, plus mogu da se oštete u koferu ako ih bacaju sa visine od 2m kao što rade u Madridu prilikom istovara.
Pzzz...
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 23:25 - pre 123 meseci
kad bi videla kako sam poređala po stanu kofere od najvećeg do najmanjeg i torbe pa utovaraj - istovaraj.... :D
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 23:46 - pre 123 meseci
Srecan 8.mart pripadnicama neznijeg pola.

boban
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 23:47 - pre 123 meseci
Blok, pa kada kreces za NO?
boban
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 23:55 - pre 123 meseci
Snezo,

Neko moze da ima dobru volju,ali ako nema vremena pustis ga da ti uradi to sto je rekao kada bude imao vremena.To je bila poenta price.
Napisane reci uvek daju vise prostora za tumacenje.Neces da dozvolis da te neko proziva,a ti si prozvala mene.To se zove djon u srpskom jeziku.
Prozvala si osobu koja ti je cak i u toj privatnoj poruci koju si kopirala napisala mnogo na norveskom sto se moze upotrebiti u CV-u.Sve ostalo sto sadrzi CV je forma a ne strucne reci.Zato sam reagovala,Snezo...e samo zato.Ali to je bilo pa proslo i idemo dalje,treba pokazati sirinu obostranu i idemo u dalje razmenjivanje informacija a ne diskusije jer kad covek pogleda oko cega se vodi diskusija...oko CV-ja.Mozemo i bez toga...i tolerancija je zlata vredna.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 23:58 - pre 123 meseci
Citat:
Boban 987:
Srecan 8.mart pripadnicama neznijeg pola.


Hvala lepo...ali na forumu se zna da su curani nezniji pol
SSSsssssalim se... kume Nesko oprosti
Imas pp...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2014. u 00:01 - pre 123 meseci
Citat:
Neodlucna:
Citat:
JelenaiPedja:
ljudi potrebna informacija...
ima sanse da pedja dobije posao... za pocetak pomocnog elektricara, a kasnije elektricara...
pitanje je kako ce UDI da to tumaci, posto on ima diplomu elektroinstalatera jos iz vremena SFRJ prevedenu na norveski...
moze li sa diplomom srednje skole zanatske, koja nije nostrifikovana u NO, da dobije dozvolu za rad i boravak...
TUSEN TAKK...
znaci spaja posao sa diplomom...
takk...



Znam coveka, sa diplomom preciznog mehanicara (3. stepen) dobio radnu dozvolu za posao montera... Nema nostrifikacije zanatskih diploma, koliko sam ja shvatila do sad, ako poslodavac da ugovor, a skola je koliko-toliko srodna (bas da kuvar ne trazi posao automehanicara, ma koliko znao da ga radi) daju dozvole

Ajd kad sam tu vec da i ja pitam

Da li je uobicajeno da nekome ko je konkurisao za posao, konkurs bio otvoren do 28. 02. nikome ne odgovore bas nista? Da li je moguce da ipak nesto u neko dogledno vreme odgovore? Ipak je proslo tek 8 dana, po vasim iskustvima mi se cini da to tamo bas i nije puno dana.

A na sve to, opet su objavili isti oglas. Da li to znaci da im ama bas niko nije odgovarao, ili?

Molim ako ima neko ikakva iskustva sa expeditivnim Norvezanima. Hvala



8 dana je kao 8 minuta ovde ...salim se malo ali jeste tako...nego,to sto su objavili ponovo oglas znaci da idu u drugi krug sa oglasavanjem i da nisu zadovoljni izborom prijavljenih kandidata,traze vise ili bolje.To je barem moje iskustvo,na bivsem poslu smo oglasavali jedan isti oglas 3 puta iako je bilo kandidata ali sefica nije bila zadovoljna kandidatima prijavljenim i ima pravo na to.To je ono sto ja znam ali djavo ce ga znati da li zele da imaju vise kandidata ili nesto drugo...to samo oni znaju.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2014. u 00:06 - pre 123 meseci
Citat:
valeriamitic:
Primetila sam da dosta oglasa na finn.no za helsefag.imaju i ovu rečenicu: Søker må ha arbeids- og oppholdstillatelse.
Da li vi konkurišete i na te oglase iako nemate dozvolu?


Tako je bilo i ranije...dakle nije nista novo,samo konkurisi na SVE.Dakle na SVE preko 80% i pokrivati i na mejlove sefova bez da se nadju oglasi...dakle to sto traze dozvolu objasnices kasnije ako dodjes do intervjua ili budes zanimljiv kandidat...Ja bih barem tako radila.Dakle,jedino ogranicenje treba da bude procenat ako je ispod 80% i ako posao zahteva vozacku dozvolu norvesku a nemas je,e to jeste ogranicenje...ostalo nista...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dukeStepa
design, prepress
KG, Leka's puddle

Član broj: 44560
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2014. u 18:16 - pre 123 meseci
Moja supruga je dobila prvi konkretan poziv za posao, u pitanju je Sommerjobb od 7 nedelja. Imamo par pitanja:

1. Preko mail-a je dobila ponudu za posao, nije bilo prethodnog telefonskog poziva. Da li je to uobičajeno? (Ona je već imala nekoliko telefonskih poziva iz komuna, još čekamo šta će od toga da bude...)
2. Šta je njoj potrebno od papira prilikom potpisivanja ugovora sa komunom, NAV-om, UDI-jem...
3. Često se spominje "politiattest" – gde se on uzima i koja je procedura?
4. Šta treba da uradi poslodavac zbog toga što smo mi van EU? Čisto da znamo detalje da ne "padnemo" zbog neke gluposti ili nedovoljnog informisanja poslodavca.
5. Kakva su Vaša iskustva u vezi smeštaja za tih 2 meseca, verovatno su i oni svesni da je i norvežanima teško da nađu smeštaj za tako kratak period.
6. mada77 je napisao da je imao problem sa papirom iz NAV-a gde poslodavac objašnjava zašto zapošljava tebe, a ne nekog iz EU ili NO.
7. Skinuli smo sa UDI sajta dokument "Arbeidstilbud". Koliko razumemo to popunjava poslodavac, a potpisuju se poslodavac i radnik. Koliko imamo vremena da pogledamo taj ugovor pre potpisivanja, najviše da uočimo neku eventualnu grešku u podacima?
8. O čemu bi još trebalo voditi računa?

Izvinjavamo se zbog količine pitanja, tražili smo po forumu, ali nismo našli puno (ili se nismo snašli). Razumite nas, nije nam svejedno :)

Unapred hvala na svim informacijama...

"Try walking in my shoes, you'll stumble in my footsteps"
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7889247 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.