Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7838993 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mrikica90
Srbija, Novi Sad

Član broj: 318197
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2014. u 19:06 - pre 125 meseci
Probajte sa pretragom kljucnih reci na ovom forumu naci da li ima nesto vezano za Vasu struku, ukoliko ima videcete sta i kako dalje treba. Da sam na Vasem mestu, proverila bih da li je diploma priznata pa da odmah pocnete da radite u struci ako jeste. To mozete proveriti ovde na forumu ( ako je neko Vase struke vec otisao sa tom diplomom i zaposlio se odmah tj. ako se zna taj utabanan put) ili da saljete Vasa dokumenta u Nokut pa ce Vase obrazovanje biti procenjeno. A ukoliko se odlucite ici gore pa traziti neki nekvalifikovan posao, svakako je moguce sa EU pasosem, ali imajte u vidu da Vam na dosta mesta treba njihov jezik, a ne samo engleski. Kolika je ponuda, a kolika potraznja takvih poslova ne znam pa necu da nagadjam. U svakom slucaju imajte na umu da ljudi koji imaju status EU gradjanina a ne mogu da rade u struci traze bas te poslove. Osobe koje dodju na pripoj porodice ( iako su iz zemalja koje su van EU) su takodje u tom statusu. Ako sam nesto pogresila neko me neko slobodno ispravi.
Inace, vecina clanova ovog foruma ne prica o stvarima o kojima ne zna nista, ali oni koji znaju pricaju. Bilo kako bilo, svrha foruma nije diskusija, nego pomoc pa tako i ja ne bih da ovo predje u diskusiju vec pisem nadajuci se da ce Vam pomoci. Najtoplije jos jednom preporucujem da procitate ceo forum, iznenadicete se o cemu se sve pisalo. I Vama svako dobro.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2014. u 19:36 - pre 125 meseci
Citat:
nepodmitljivibg:
Da nemam EU pasos, sigurno ne bi tako nesto pitao, toliko o tome. Imam fakultet i nesto radnog iskustva, ali bi u Norge otisao, nasao neki nekvalifikovani posao, pa bi posle video sta i kako oko fakulteta. Jos jednom napominjem da se o poslovima koji nisu kako postati medicinska sestra, daje 1% prostora. Ja da se nalzim u Norge i da radim neki nekvalifikovani posao i da me muska medicinska sestra pita kako da to postane i u Norge, odgovorio bi mu barem da ne znam, jer se ne bavim time. Svakako bi uz to dao i savet o nekim drugim temama koje su znacajne za odlazak u tudjinu. Svako dobro i pozdrav!


Apsolutno se slazem da nekvalikifovanim poslovima nije posvecena paznja vecinom zato sto ovde ljudi nemaju EU pasos.

Ja mogu samo navedem oskudnu listu poslova sto znam da rade ljudi emigranti sa kojima se susrecem vecinom na kursu norveskog ili ljude sto poznajem.
Znaci sve su to ljudi kojima norveski nije bas nesto sjajan ali bar ga nesto minimalno znaju a neki neznaju uopste.

1. rad u mcdonalds-u ili burger kingu
2. poslovi ciscenja
3. Bastovan
4. Domar u skoli.. covek zaduzen za opravke po skoli
5. rad na ribarskom brodu
6. rad na farmi
7. rad u kuhinji/kantini neke firme a cak i znam ljude koji to rade na aerodromu .. seckas salatu, mazes hleb, pravis sendvice...
8. cicenje stolova, sklanjenje u restoranu

Ako se neko jos necega seti nek doda...

Takodje bi dodao da je i za nekvalifikovane ali sezonske poslove moguce dobiti radnu dozvolu iako se nema Eu pasos ali to vazi na samo 6 meseci maximalno.
Za te poslove ne znam nikoga da je tako dosao ali i to postoji na sajtu UDI.
 
Odgovor na temu

Mrikica90
Srbija, Novi Sad

Član broj: 318197
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2014. u 19:45 - pre 125 meseci
Ako se dobro secam, u obzir moze doci i posao u okviru ski centara i asistent u vrticu.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.host.songnetworks.se.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2014. u 19:55 - pre 125 meseci
pa zaboravili ste gradjevinu, za pola ovih poslova treba makar neko znanje jezika dok za gradjevinu samo biceps ono triceps. mislim da je najvece polje koje ima ponudu moleraj, gips karton zidovi i naravno tesarija. ja da recimo imamo EU pasos juri bi ovo nesto ili bbi zapucao na veliko tj moj san taksi vozac, mozda moze da se zavrsi EU vozacka uz pasos pa eto ti prilike da sedis, vozis i uzimas parice. pusti ti gogi ove burger kingove :D
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2014. u 21:16 - pre 125 meseci
Citat:
nepodmitljivibg:
Da nemam EU pasos, sigurno ne bi tako nesto pitao, toliko o tome. Imam fakultet i nesto radnog iskustva, ali bi u Norge otisao, nasao neki nekvalifikovani posao, pa bi posle video sta i kako oko fakulteta. Jos jednom napominjem da se o poslovima koji nisu kako postati medicinska sestra, daje 1% prostora. Ja da se nalzim u Norge i da radim neki nekvalifikovani posao i da me muska medicinska sestra pita kako da to postane i u Norge, odgovorio bi mu barem da ne znam, jer se ne bavim time. Svakako bi uz to dao i savet o nekim drugim temama koje su znacajne za odlazak u tudjinu. Svako dobro i pozdrav!

Pazi kad tacno znam sta mislis i na sta ciljas, kao da citam samog sebe pre nekog vremena :)
Evo ukratko. Nekvalifikovani poslovi tj. nesto za pocetak ti mogu biti restorani brze hrane, moze biti bilo koji restoran ako imas neku nazovi vezu. Npr. da znas nekoga ko zna nekoga ko drzi restoran. Dosta poslova se tako pronalazi a ima dosta ljudi sa Balkana koji drze restorane a tu spadaju i Siptari. Ovde se ne gleda ko je Siptar ko je Srbin, bitno je da se radi i zaradjuje tako da nemoj da ti to bude prepreka. Verovao ili ne ali mislim da su ovde vece sanse da te pre nas zajebe nego Siptar. Dosta se radnika cesto prima u Thon hotelima ciji je vlasnik najbogatiji covek u Norveskoj i Skandinaviji. Jako puno ljudi zaposljavaju preko leta ali uglavnom u onim hotelima sto su oko Osla (npr kod Gardermoena ima jedan). Vozac taksija je koliko cujem od Pakistanera, lako dobiti. Treba da imas vozacku dozvolu, da malo znas Norveski i da malo poznajes Oslo i to je to, na konju si. To je inace posao koji Norvezani nece da rade i 95% vozaca su Pakistaneri, Indijci i slicni. Jedna zena mi rece da zaradjuje 150NOK po satu a drugi vozac (Pakistaner) kaze da ima 43% od svake voznje. Ovde ti nemas nista sa vozilom. Firma ti dodeljuje vozilo i svi troskovi odrzavanja su na firmi. Dalje....U samom Oslu postoji 150 agencija za regrutovanje po raznim strukama od kojih su najvise one koje rade u gradjevini jer je to jedna jako bitna industrija u Norveskoj. Ovde su ti zanimljive bemanningsbyrå ili agencije za regrutovanje kadrova. Pa imas naravno najpoznatije Adeco, Manpower i nesto manje poznate lokalne npr. Jobz (www.jobz.no) i People4You. Jobz je proslog leta primao i Boga i oca i cini mi se da su svima ko je dosao kod njih dali ugovor. U jednoj nedelji su zaposlili 50-toro ljudi. Znaci ne treba neko posebno iskustvo iz gradjevine bitno je da si fizicki sposoban i da imas obe ruke i noge. Sa druge strane P4Y su malo vise izbirljivi i vec traze iskustvo/skolu iz gradjevine tipa tesar, stolar, moler itd. Mada obe firme za pocetak su ti ok. Ima tu jos mali milion slicnih agencija ali moras na netu to da potrazis. Znaci preporuka u vezi toga najranije Mart ili kasnije da dodjes jer iako je sad lepo vreme, i gradjevina radi punom parom ipak je prolece i leto udarni termin i tada treba ogromna radna snaga da to se pokrije.

Diploma fakulteta. Prevedes sve na engleski i polozis IELTS engleski jezik i onda ovde upises master studije koje su besplatne i na engleskom su. Posle mozes njihovu diplomu da im trpas na nos i da im zapusis usta svakom prilikom kad pocnu da ti sviraju kako je norveska diploma najbolja u Norveskoj i nijedna nije kao njihova. Posto su vecina lenji skotovi i mrzi ih da studiraju sa diplomom mastera i to sve NORVESKOM bices kralj Norveske ili u najmanju ruku njegov batler :)
Nadam se da sam barem malo pomogao u vezi pitanja "Sta i kako dalje?".
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2014. u 21:17 - pre 125 meseci
Citat:
zokiruma: pa zaboravili ste gradjevinu, za pola ovih poslova treba makar neko znanje jezika dok za gradjevinu samo biceps ono triceps. mislim da je najvece polje koje ima ponudu moleraj, gips karton zidovi i naravno tesarija. ja da recimo imamo EU pasos juri bi ovo nesto ili bbi zapucao na veliko tj moj san taksi vozac, mozda moze da se zavrsi EU vozacka uz pasos pa eto ti prilike da sedis, vozis i uzimas parice. pusti ti gogi ove burger kingove :D



Heh pa treba imati i samo biceps ono triceps :D Nije svako u fazonu da sljaka na gradjavini a reko bi da i tamo tek treba norveski jezik jer na gradilistu pola njih ne zna engleski ni reci.
Moleraj, gips karton zidovi i naravno tesarija... paaa to je vec neki zanat... Taksi je vec san snova ...
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2014. u 21:31 - pre 125 meseci
Ko je učio metodu deformacije iz statike ima životni sam da bude šofer? Zoki buncas

Evo članka iz Politike, novogodišnje izdanje, i kao i svake godine, nagađanje i prognoze kako će izgledati budućnost. Mičio Kaku, doktor teoretske fizike:
U toku je prelazak sa kapitalizma u kojem je bilo najvažnije proizvoditi i razmenjivati robu na intelektualni kapitalizam zasnovan na znanju...Cena hrane u odnosu na zaradu stalno opada u poslednjih 150 godina. Samo nekoliko vekova ranije kralj Engleske ne bi mogao da priušti večeru koju ste vi sinoć imali.
Postavlja se pitanje kako da idemo u budućnost. Ključ leži u nauci i obrazovanju. Vinston Čercil je jednom rekao:'Imperije budućnosti su imperije uma.' ...

Posao će se naći, o tome piše na skoro 800 strana, narednih 800 će biti "Šta potom? Jesam li ja ono što sam želeo biti?" I tu je onih 1% o čemu se ne piše, verovatno jer oko 1% ljudi to zanima istinski. Ko sme sebe da pita ovo.
(Stefanko je jednom pomenuo kako ima velikih planova za sebe, u njega su uprte oči .Verujem da se i od Mirjane očekuje - pored poštovanja koje je stekla na forumu - da ima i izvanredan život za sobom. Kao i za sve ostale.

Zar da treba saveti kako sklapati sendviče i slagati gips panele? Zar za to trebaju saveti? Onda ćemo za 10-20 god počinjati postove kao Metar (koji meni lično nedostaje ) " Ja sam malo duže od vas ovde u Norveškoj.." i tad se baviš onim čime si trebao pre 20 god, a više ne može da se promeni.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2014. u 22:14 - pre 125 meseci
Citat:
Gasterbajter: Ko je učio metodu deformacije iz statike ima životni sam da bude šofer? Zoki buncas :D

Evo članka iz Politike, novogodišnje izdanje, i kao i svake godine, nagađanje i prognoze kako će izgledati budućnost. Mičio Kaku, doktor teoretske fizike:
U toku je prelazak sa kapitalizma u kojem je bilo najvažnije proizvoditi i razmenjivati robu na intelektualni kapitalizam zasnovan na znanju...Cena hrane u odnosu na zaradu stalno opada u poslednjih 150 godina. Samo nekoliko vekova ranije kralj Engleske ne bi mogao da priušti večeru koju ste vi sinoć imali.
Postavlja se pitanje kako da idemo u budućnost. Ključ leži u nauci i obrazovanju. Vinston Čercil je jednom rekao:'Imperije budućnosti su imperije uma.' ...

Posao će se naći, o tome piše na skoro 800 strana, narednih 800 će biti "Šta potom? Jesam li ja ono što sam želeo biti?" I tu je onih 1% o čemu se ne piše, verovatno jer oko 1% ljudi to zanima istinski. Ko sme sebe da pita ovo.
(Stefanko je jednom pomenuo kako ima velikih planova za sebe, u njega su uprte oči ;) .Verujem da se i od Mirjane očekuje - pored poštovanja koje je stekla na forumu - da ima i izvanredan život za sobom. Kao i za sve ostale.

Zar da treba saveti kako sklapati sendviče i slagati gips panele? Zar za to trebaju saveti? Onda ćemo za 10-20 god počinjati postove kao Metar (koji meni lično nedostaje :D) " Ja sam malo duže od vas ovde u Norveškoj.." i tad se baviš onim čime si trebao pre 20 god, a više ne može da se promeni.


Hm.. da znas majku mu... stvarno ce to biti problematicno. Izabrati stranu ostrva na tenerifima za zimski odmor. Al kazu prvi put kad odes zeznes se pa onda tek saznas koji all inclusive hotel, koja plaza i tako to. U julu opet slicni problemi, Sta da radim sa 7 nedelje godisnjeg ove godine... posle dve nedelje dosadi. Mozda jednom u zivotu otici na te sejsele cisto da vdim jel i tamo bas tako plavo more. Il mozda cemo na kraju ko norvezani ajmo malo peske na kilimandzaro.. nema veze sto pre toga treba da primis 6 nerkih inekcija protiv ebole i denga groznice...povedes neko crnce kuci kao suvenir. Dobro danas je ipak bila klasika 2km po kisi kuci i koju zamrznutu pizzu za veceru a sutra u 9 na poso ponovo i odgovarenja na dubokoumna pitanja da li je ovaj sraf dobar za ovu konstrukcijiu.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2014. u 22:15 - pre 125 meseci
Citat:
Gasterbajter: Ko je učio metodu deformacije iz statike ima životni sam da bude šofer? Zoki buncas :D

Evo članka iz Politike, novogodišnje izdanje, i kao i svake godine, nagađanje i prognoze kako će izgledati budućnost. Mičio Kaku, doktor teoretske fizike:
U toku je prelazak sa kapitalizma u kojem je bilo najvažnije proizvoditi i razmenjivati robu na intelektualni kapitalizam zasnovan na znanju...Cena hrane u odnosu na zaradu stalno opada u poslednjih 150 godina. Samo nekoliko vekova ranije kralj Engleske ne bi mogao da priušti večeru koju ste vi sinoć imali.
Postavlja se pitanje kako da idemo u budućnost. Ključ leži u nauci i obrazovanju. Vinston Čercil je jednom rekao:'Imperije budućnosti su imperije uma.' ...

Posao će se naći, o tome piše na skoro 800 strana, narednih 800 će biti "Šta potom? Jesam li ja ono što sam želeo biti?" I tu je onih 1% o čemu se ne piše, verovatno jer oko 1% ljudi to zanima istinski. Ko sme sebe da pita ovo.
(Stefanko je jednom pomenuo kako ima velikih planova za sebe, u njega su uprte oči ;) .Verujem da se i od Mirjane očekuje - pored poštovanja koje je stekla na forumu - da ima i izvanredan život za sobom. Kao i za sve ostale.

Zar da treba saveti kako sklapati sendviče i slagati gips panele? Zar za to trebaju saveti? Onda ćemo za 10-20 god počinjati postove kao Metar (koji meni lično nedostaje :D) " Ja sam malo duže od vas ovde u Norveškoj.." i tad se baviš onim čime si trebao pre 20 god, a više ne može da se promeni.


Kao prvo, po meni je skroz pogresno razmisljanje da nekoga ko je visoko obrazovan, ne treba da zanimaju stvari ili zanimanja koja su ispod tog nivoa. Pa u Srbiji pola inzenjera ne bi znalo da sastavi kucicu za auto jer su brusili zupcanike i teske metale na svojim beskonacnim studijama u trajanju od 10 +/- godina. Coveka koga zanima vise stvari je svestran i bogatiji i zna svasta da uradi i najverovatnije je sklon tome da ce jos vise nauciti. I da, treba saveta kako slagati gips ploce i mogu 100% da se kladim da ti ne bi znala kako da uradis zid od gips ploca i da bi naravno to platila nekome da uradi a ako nemas sklonosti ka tome nikad neces ni znati. Sendvice??? Pa naravno. Zaposli se u Mekdonaldsu i onda ces shvatiti da nemas pojma o sendivicma i hamburgerima a pogotovo o "nacinu" na koji zelis da oni to urade, sa tacno odredjenim sastojcima i za tacno odredjeno vreme. Obicno nemudri ljudi posmatraju neke proste stvari-poslove na prost nacin. Pa nije to bas sve tako lako kao sto se misli. Jedno je praksa i ideja "sta to, pa to je toliko lako da je meni ispod casti da radim" a kad treba da uradis onda shvatis da o tome nemas pojma.

Kao drugo, kad se ide u emigraciju, nema tu mnogo izbora. Ili si high-tech nabudzen sa skolom i praksom ili radis posao koji ti prvi dopadne saka. Ako je vec nekome ispod casti da radi neke poslove, mogu odmah da mu kazem da inostranstvo nije za njega jer se nece lepo provesti i da mu je najbolje da sedi tamo gde jeste.

Mozes biti ti i Micio Kaku, al to mozes macku o rep da okacis kad nemas posla, nemas para a gori ti pod nogama i onda shvatis da bi cistio i go...na na norveskoj farmi, samo da zaradis nesto. E covek koji dodje u tu situaciju postane mudriji. Lako je mudrovati sa 100.000e i sa mamom i tatom koji su funkcioneri, burzuji ili sta vec. Aj pa ti budi mudar bez icega, e to je vrednije od 100.000e jer mudar ce znati kako da potrosi 10e a nemudar nece znati ni kako sa 1.000.000e...

E da. Posao je lako promeniti kad si svestran, al kad nisi mozes sam sebi liniju da povuces preko cela i da se lupis o zid najjace sto mozes u nadi da ces tu liniju obrisati, jer to ce ti se upravo desiti jednog trenutka, samo je pitanje kad.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2014. u 22:27 - pre 125 meseci
Odosmo u filozofiju.. taman smo lepo poceli razradu spisaka zanimanja sta raditi kao nekvalifikovana radna snaga.
Ajde moglo bi da se prvi spisak i koji koristan zanat da naucim pa da mogu to da radim u norveskoj.

Ja i dalje pilam ono o frizerkama.. svakog dana i dalje stoji oglas ovde trazi se radnica u salonu.
I stvaro guzva na kvadrat.. i uvek ko magarac zakazujem i cekam da me "osisaju" za 400 kruna.
 
Odgovor na temu

odisey2013beggining
mesija
nemaniko
oslo

Član broj: 319889
Poruke: 11
*.208.58.212.getinternet.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2014. u 23:24 - pre 125 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Ko je učio metodu deformacije iz statike ima životni sam da bude šofer? Zoki buncas :D

Evo članka iz Politike, novogodišnje izdanje, i kao i svake godine, nagađanje i prognoze kako će izgledati budućnost. Mičio Kaku, doktor teoretske fizike:
U toku je prelazak sa kapitalizma u kojem je bilo najvažnije proizvoditi i razmenjivati robu na intelektualni kapitalizam zasnovan na znanju...Cena hrane u odnosu na zaradu stalno opada u poslednjih 150 godina. Samo nekoliko vekova ranije kralj Engleske ne bi mogao da priušti večeru koju ste vi sinoć imali.
Postavlja se pitanje kako da idemo u budućnost. Ključ leži u nauci i obrazovanju. Vinston Čercil je jednom rekao:'Imperije budućnosti su imperije uma.' ...

Posao će se naći, o tome piše na skoro 800 strana, narednih 800 će biti "Šta potom? Jesam li ja ono što sam želeo biti?" I tu je onih 1% o čemu se ne piše, verovatno jer oko 1% ljudi to zanima istinski. Ko sme sebe da pita ovo.
(Stefanko je jednom pomenuo kako ima velikih planova za sebe, u njega su uprte oči ;) .Verujem da se i od Mirjane očekuje - pored poštovanja koje je stekla na forumu - da ima i izvanredan život za sobom. Kao i za sve ostale.

Zar da treba saveti kako sklapati sendviče i slagati gips panele? Zar za to trebaju saveti? Onda ćemo za 10-20 god počinjati postove kao Metar (koji meni lično nedostaje :D) " Ja sam malo duže od vas ovde u Norveškoj.." i tad se baviš onim čime si trebao pre 20 god, a više ne može da se promeni.

...samo da dam jedan LIKE! FANTASTICNO!! ...ti si kralj(ica) :)
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 00:05 - pre 125 meseci
Srećna Nova godina i Hristos se rodi!

Ovo što sad pričate je SVE STVAR UKUSA! I poenta ove priče je da sve zavisi od osobe i da NISMO SVI ISTI. Neko je završio 3 razreda O.Š., a neko je završio doktorat, taj ko je završio 3 razreda fizikališe na građevini, onaj koji je doktorirao radi na nekom naučnom insitutu ili kao lekar, npr. mada nema pravila. Sve zavisi ko šta voli da radi. Neko bude (običan) radnik celog života, neko je ambiciozan pa postaje šef, direktor, ministar, premijer...Sve je ovo individualno, neko radi u struci, neko ne radi, neko je bez posla...znači situacija oko posla u struci je šarena ali se uglavnom slažem sa Gastarbajterom jer sve zavisi zašto radite, da li radite da biste preživeli ili da biste zaradili što više para i obezbedili što brži ekonomski razvoj sebe i planete. Onaj ko radi da bi preživeo sigurno neće ni da ide u Norvešku nego se zadovoljava malim, ovozemaljskim stvarima a onaj ko gleda dalje od nosa i ko misli na budućnost sigurno će da razmišlja da li može brže, više, bolje.

[Ovu poruku je menjao IVAN DIREKTOR dana 09.01.2014. u 01:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 00:30 - pre 125 meseci
Citat:
drmare82:
Pozdrav svima,mir Boziji,Hristos se rodi,
jel moze neko da napise iskustvo sa podnosenjem dokumenata za PERMANENT oppholdstillatelse?
-kad predati najkasije
-koja dokumenta
-jel moraju avionske karte da se predaju kao dokaz gde smo isli van Norge?
Tusen takk for svaret


Ja predajem 20.januara sto je za nekih 10-tak dana pa cu napisati malo vise.Meni su istekle 3 godine,i mislim da je to najbezbednija varijanta jer tada ne mogu da ti uzmu slucaj u razmatranje pre nego sto ispunis zahtev od pune tri godine.Dakle,tada taj razlog za eventualno odbijanje iskljucujes.
Avionske karte se ne predaju.Samo popises sva mesta sa datumima u pasosu kada si odsustvovala iz Norge i na uvid dajes ceo pasos naravno kod predaje dokumenata jer se kopiraju sve strane.
Dokumenta imas pobrojana na sajtu UDI-a :
Link: http://www.udi.no/Sentrale-tema/Permanent-Oppholdstillatelse/

Dakle,dokaz o jeziku (test ili casovi),ugovor o radu,tri isecka od plate,pasos,slika(?),taksa uplacena...standardna procedura nista posebno novo ne dodajes osim tog dokaza o jeziku sto ranije nije bio slucaj.
Vrlo je lepo objasnjena i pobrojana sema na sajtu UDI-a.
Napisacu licno iskustvo za koji dan...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 00:36 - pre 125 meseci
Gde si Miro, noćna 'tico? Je li, ne reče mi koliko košta polaganje Bergens testa?

Koliko koštaju kuće (da se kupe) od jedno 100 kvadrata u Oslu i okolini a koliko na severu? Kolike su prosečne godišnje bankarske kamate na te dugoročne kredite u Norveškoj?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 00:49 - pre 125 meseci
Citat:
misterno84:
Ok,onda cu na Norveski prevesti,novac nije problem,ionako na celokupnu ovu pricu oko Norveske gledam kao investiciju,a ne kao trosak.Da li mozes da mi preporucis nekog profesora Norveskog u Beogradu?Razmisljao sam da bi mozda individualna nastava sa profesorom mozda bila bolja za savladavanje jezika.


Hm...ja se vise ne usudjujem bilo koga preporuciti.To je pre svega ozbiljan rad jer se radi o promeni zivota,a ne samo o ucenju jezika.I sa jedne i sa druge strane se cesto nailazi na lenjost.Mislim na profesore i na ucenike.Profesori su se drasticno pokvarili shvativsi da se jako lepo moze zaraditi na norveskom jer je to trenutno vrlo popularno medju zdravstvom posebno.Cast naravno izuzecima kojih je jako malo.Ucenici se pravdaju nemanjem vremena.I tada dolazi do otkazivanja casova,pomeranja casova,skracivanja istih,slabog ili nikakvog vezbanja konverzacije i zato se ja vise ne usudjujem preporuciti bilo koga.

Kao sto je u mojoj bransi pacijent uvek u pravu tako je u skoli ucenik taj kojem se prilagodjavas.Treba naravno naci balans i pravu granicu u svemu tome.
Misljenja sam da jedan profesor koji predaje norveski jezik grupi ucenika koji su zdravstvenog profila zanimanja MORA I TREBA da materiju gradiva sto vise prilagodi njima.Niko ne iskljucuje zacrtan program jedne knjige ali malo fleksibilnosti za neki novinski clanak,za zvanican oglas u medicini za posao pa razumevanje istog je jako bitno jer taj ucenik ne uci norveski zato sto zeli da bude poliglota za znanjem od 7 jezika...vec sto kukavac hoce da izadje iz poderanih gaca i zivi normalan pristojan zivot u kojem nocu ne sanja da ga mota elektricar iz elektro distribucije da mu isece struju.Dakle,muka ga naterala.
Osim toga,preci neke vaznije portale oglasivaca,pozabaviti se sa 100 kljucnih reci iz pleie/omsorg...dakle taj profesor nije zd.radnik vec prosvetar ali se mora nadogradjivati i to konstantno.
Ucenik sa druge strane ako je resio da menja zivot mora da shvati da nema izgovora na umor i na posao i na decu.Sitnu decu sada moras da stavis u drugi plan kako bi ih kasnije vratio na prvo mesto kada se zaposlis i obezbedis bolji zivot i njima i sebi.
I moje iskustvo kaze da to bas i ne funkcionise uvek...cak sta vise,imam vrlo negativnih iskustava u preporukama.
Ali sam kao ucenik imala jako pozitivna iskustva ali sam ja bila neko ko je od profesora trazio vise i radio puno kuci.To je preduslov i bez toga ne moze.
Zato,zelim ti veliko srecno i nadam se da ces naci dobrog profu.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 00:52 - pre 125 meseci
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Gde si Miro, noćna 'tico? Je li, ne reče mi koliko košta polaganje Bergens testa?

Koliko koštaju kuće (da se kupe) od jedno 100 kvadrata u Oslu i okolini a koliko na severu? Kolike su prosečne godišnje bankarske kamate na te dugoročne kredite u Norveškoj?


Kada sam ja polagala Bergen test uzmeni je bio 900 kruna a pismeni 1850 kruna ako se dobro secam...ali ima tome oko 1,5 godina.
Ja ne gledam nesto narocito stambeno trziste,to pitanje ostavljam za malo kasnije kada procenim pesmu "Od izvora dva putica" sto bi rekla Lepa Lukic
Racunaj 2 miliona pa navise...kruna naravno...I na severu i na jugu je nekretnina skupa...ali smo o nekretninama jako puno pisali ovde,iscitaj malo cifre...ima dosta o tome...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 01:15 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
misterno84:
Ok,onda cu na Norveski prevesti,novac nije problem,ionako na celokupnu ovu pricu oko Norveske gledam kao investiciju,a ne kao trosak.Da li mozes da mi preporucis nekog profesora Norveskog u Beogradu?Razmisljao sam da bi mozda individualna nastava sa profesorom mozda bila bolja za savladavanje jezika.


Hm...ja se vise ne usudjujem bilo koga preporuciti.To je pre svega ozbiljan rad jer se radi o promeni zivota,a ne samo o ucenju jezika.I sa jedne i sa druge strane se cesto nailazi na lenjost.Mislim na profesore i na ucenike.Profesori su se drasticno pokvarili shvativsi da se jako lepo moze zaraditi na norveskom jer je to trenutno vrlo popularno medju zdravstvom posebno.Cast naravno izuzecima kojih je jako malo.Ucenici se pravdaju nemanjem vremena.I tada dolazi do otkazivanja casova,pomeranja casova,skracivanja istih,slabog ili nikakvog vezbanja konverzacije i zato se ja vise ne usudjujem preporuciti bilo koga.

Kao sto je u mojoj bransi pacijent uvek u pravu tako je u skoli ucenik taj kojem se prilagodjavas.Treba naravno naci balans i pravu granicu u svemu tome.
Misljenja sam da jedan profesor koji predaje norveski jezik grupi ucenika koji su zdravstvenog profila zanimanja MORA I TREBA da materiju gradiva sto vise prilagodi njima.Niko ne iskljucuje zacrtan program jedne knjige ali malo fleksibilnosti za neki novinski clanak,za zvanican oglas u medicini za posao pa razumevanje istog je jako bitno jer taj ucenik ne uci norveski zato sto zeli da bude poliglota za znanjem od 7 jezika...vec sto kukavac hoce da izadje iz poderanih gaca i zivi normalan pristojan zivot u kojem nocu ne sanja da ga mota elektricar iz elektro distribucije da mu isece struju.Dakle,muka ga naterala.
Osim toga,preci neke vaznije portale oglasivaca,pozabaviti se sa 100 kljucnih reci iz pleie/omsorg...dakle taj profesor nije zd.radnik vec prosvetar ali se mora nadogradjivati i to konstantno.
Ucenik sa druge strane ako je resio da menja zivot mora da shvati da nema izgovora na umor i na posao i na decu.Sitnu decu sada moras da stavis u drugi plan kako bi ih kasnije vratio na prvo mesto kada se zaposlis i obezbedis bolji zivot i njima i sebi.
I moje iskustvo kaze da to bas i ne funkcionise uvek...cak sta vise,imam vrlo negativnih iskustava u preporukama.
Ali sam kao ucenik imala jako pozitivna iskustva ali sam ja bila neko ko je od profesora trazio vise i radio puno kuci.To je preduslov i bez toga ne moze.
Zato,zelim ti veliko srecno i nadam se da ces naci dobrog profu.



Miro, ti si stvarno carica! Al ovo za sitnu decu si me nasmejala.

Ja bi od januara trebalo da krenem na kurs Sage preko Skajpa. Samo da se uskladim sa poslom ali i ako se ne uskladim, podnesem neopozivu ostavku, pustim se u promet i ćao!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 01:51 - pre 125 meseci
Tito nekih 70-tih godina u poseti jednom nasem rudniku.
Prilazi jednom rudaru (mislim da se zvao Alija Sirotanovic),i pita ga koliko uglja on moze da ubaci sa jednom lopatom.
Kaze rudar:"Pa,druze Tito,mogu 18 kg da ubacim ali ako dobijem vecu lopatu,moci cu i 25 kg". (malo modifikovan tekst u odnosu na originalnu verziju a sve za potrebe opisa situacije)

To lepo ilustruje bez mnogo objasnjavanja kako mnoge nase zene na svojim plecima iznesu i iznose tu porodicnu emigraciju.Ili muskarci.Ne odnosi se samo na zene.Uglavnom je u pitanju jedan supruznik.Ovaj drugi ga posmatra ( opservacija je uvek bila vazna u medicini ),i tu i tamo zanoveta po potrebi i vremenskoj prognozi.

Ja nisam porodicna zena jos uvek,ali mi je uvek zanimljivo sa strane posmatrati i slusati te price.
Supruznik radnik se mnogo sekira za tu sitnu decu.Ta sekiracija ide i do te mere da je taj supruznik radnik zabrinut hoce li ovaj drugi roditelj uspeti da bezbedno izvrsi transport dece tokom porodicnog preseljenja uglavnom sa norwegianom.Pa na dalje...opste odusevljenje kada se prebroji i svi na broju
A u stvari...sitna deca iako u mnozini...se najlakse snadju i integriraju u ovo drustvo/zemlju.Najmanje problema oni zadaju a najvise brige se na njih potrosilo.
Curan iako u jednini se dugo bavi disciplinama kao sto su: "opservacija","graktanje u skoli" a sve to prozeto nijansama filozofije

Valjda moj kum sutra nece citati forum i naici na ove obilne informacije

Sad si direktore iz Curpije malo dublje usao u strucnu terminologiju foruma..."curan", "sitna deca"...


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 02:05 - pre 125 meseci
Kumo, djavo ne ore i ne kopa, al čita
Pričaš teoriju, a u mene gledaš, hahaha. Nema veze ako je za opšte dobro-žrtvovaću se.
Ipak, kad se povuče crta, taj jedan nosi, ovaj drugi "zeva" do daljnjeg, pitanje je ko je tu ćuran, a ko ćurka
Nego, ja položih testove. Nije da je važno, samo se hvalim :P
Aj sad radi tamo i otvori oči, ja ako pogrešim ovde, ništa bitno neće da se desi, a ti ako pogrešiš, neko će da svetli ko Fukušima

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 03:14 - pre 125 meseci
Znala sam...kum opservira... dan/noc vakt
Kume,mirno kod mene...dal su zivi,majku mu...
A red je da nekad bude i mirno dezurstvo.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7838993 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.