Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836417 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 10:58 - pre 125 meseci
Evo jednog curana sa platom...
Stigla danas prva plata!!!

Medjutim koliko se obradujem za platu toliko me iznervira kada procitam na netbankingu da su mi uredno skinuli sa racuna 550 kruna kao nadoknadu za godisnje koriscenje VISA kartice, i ovo moram velikim slovima KOJU NISAM JOS UVEK DOBIO...iako cekam pa evo vec vise od mesec dana!!!
Tako da se ovih dana spremam za posetu banci, a mozda vec i danas...pa malo ubedjivanaja sa majmunima nije na odmet!!!Cisto da mi objasne zasto sam platio nesto sto nemam i nisam koristio!

A sto se tice plate bez poreza, posto je to meni jedina plata za 2013 i ne prelazi 39000 nok...od toga nema nista, uredno odbili porez!!!Bio do skatekontura i raspitao se ja za to pre neki dan, i zena lepo kaze a tako i pise na sajtu da to mogu da dobiju ljudi koji su radili cele godine i nisu zaradili vise od 40000 nok...ja je ubedjivao da je to moja jedina zarada za celu 2013 ali zena lepo kaze da nisam radio cele godine i da je to za studente i ljude koji rade veoma male procente!!!
Tako da toliko o tome!

Pre neki dan zanimljiva situacija na poslu...posto radim u istoj ustanovi gde radi i supruga silazim ja do kancelarija i tog dela gde sede zaposljeni...posto sam trebao ledera...i gle sutuacije jedna od zaposljenih drzi psa u rukama svi oko njega...posto moja zena voli zivotinje kaze meni pogledaj sto je lepa kuca...ja prilazim video kuce i vracam se unazad posto se stvorila guzva kad meni kaze neko PAZI PAZI BEBA...ja onako zbunjen gledam okolo nigde bebe kad oni pokazuju iza mene na podu u nekoj korpi ususkana beba...znaci neverovatno kuce u rukama beba na podu!!!
I posto ja bas i ne svaracam toliko cesto u te njihove prostorije,pa i ne znam sta se desava, kaze meni zena cele nedelje kolegenica dolazi uredno na poso sa kucetom i mali lepo po ceo dan sa njima, cas kod jednog cas kod drugog...a beba je bila samo tog dana!!!
Dobri su noskici...boli njih uvo uzivaju!!!
A evo preneli svinasi mediji, svi su kao milioneri:
http://www.b92.net/biz/vesti/s...01&dd=09&nav_id=797977
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 11:09 - pre 125 meseci
Citat:
nepodmitljivibg:
Zdravo forumasi!
Moze neko da mi kaze koliko su mesecno placeni nekvalifikovani poslovi? Ne morate da mi kazete koliko vi zaradjujete, nego okvirno, uopste?
Pozdrav dobri ljudi i svako dobro!



Evo ti svez primer zarade asistenta u starackim domovima ...za to ti ne treba nikakva skola...
149.46 nok po satu
50 nok po satu za vikend
45 nok po satu za noc

e sad sve zavisi koliko radnih sati imas...koliko veliki stiling radis...i imas prekovremeno 50% i prekovremeno 100% sve zavisi kad radis, za praznike ne znam koliko se placa!!!

I normalno od svega toga odbijes porez pa lepo dobijes platu!
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 11:09 - pre 125 meseci
e moj mado stvarno si baksuz

ali imaces mozda neki povracaj poreza

sada ima da uzivate sa 2 plate, mozda i uleti neki fin stan, ko to zna

meni su sa ovim povecanjem bas dali vetar u ledja, kontam da je polako doslo vreme za gledanje nekretnina, doduse treba jos da navatam one olakcice i slicno i da budem u pripravnosti, pre koju nedelje bila kuca za 1 200 000, podrum, prizemlje, prvi sprat i potrkrovlje. taman kako meni treba, mislim da je bila jedno 5 dana na oglasu i skinuta sa finn.no. ekspresno


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.20.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 12:26 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Nesh-co:
Citat:
BACALAO:
Citat:
Nesh-co:
Kumo, djavo ne ore i ne kopa, al čita :)
Pričaš teoriju, a u mene gledaš, hahaha. Nema veze ako je za opšte dobro-žrtvovaću se.
Ipak, kad se povuče crta, taj jedan nosi, ovaj drugi "zeva" do daljnjeg, pitanje je ko je tu ćuran, a ko ćurka :)
Nego, ja položih testove. Nije da je važno, samo se hvalim :P
Aj sad radi tamo i otvori oči, ja ako pogrešim ovde, ništa bitno neće da se desi, a ti ako pogrešiš, neko će da svetli ko Fukušima :)

E a Kuma da ne baci malo zisku propade dezurstvo :)
Nesho cini mi se da si nesto pokusavao sa sistemom oko nekih eventualnih olaksica sa tvojim statusom..ako se ne varam , da ne kopam sad po forumu...
Mislim da ti sa tim boravisnim statusom imas prava na studije(studiranje) a i pristup drzavnom fondu(lanekasen ili tako nesto) stipendija...to je interesantno i za ucenje jezika , postoje programi gde se prvo ide recimo dva semestra na jezik, a onda se nastavljaju dalje studije, koje si vec upisao itd..

Ovo je novo za mene, hvala za info.
Mada sam do daljnjeg stao sa traženjem posla, jer nemamo gde klinca, a u vrtićima je ludnica ovde. Čeka se i po godinu dana na mesto, a za neke udaljene nemamo uslova. Rečeno nam je februar, pa ću videti.
Što se tiče promene posla - koja je to promena u životu koja zdravoj ljudskoj jedinki ne prija? Rutina ubija kreativnost.
BACALAO, hvala još jednom za informaciju.


Da priblizimo malo slucaj...
Kum je na privremenoj dozvoli porodicne prirode.Kum nema jos stalnu boravsinu dozvolu.
Kod studiranja stranaca je vazan i policijski status.Kada odes na veiledning kod studeiledera za bilo koji od studijskih programa koje odaberes,moras da pojasnis svoj status boravka.Kumov status je vezan za zenu i porodicnu emigraciju.On nije samostalan,vec je zavistan od njenog statusa.Kod studija se trazi da imas ili stalnu dozvolu boravka ili da ides na studijsku vizu sto ce reci totalnu promenu statusa.Dakle,kum sada ne moze da studira ukoliko nece da menja status tj.da prelazi na studijsku vizu sto bi stvarno bilo van svake pameti imajuci u obzir da vreme provedeno na studijskoj vizi se ne racuna u vreme boravka z astalnu dozvolu i radis samo 50% osim za raspuste.Studijsko mesto ukljucuje polozen Bergen test ili Trinn 3,kao i ispunjavanje generell studiekompetanse a zavisno od izbora studija ide i dodatak tj.fordypning uz generell studiekompetanse.Tako da...malo smo priblizili slucaj.
Ali kada uzme stalnu dozvolu,moze da studira sto se policije tice,tada ima samo one univerzitetske zahteve jezik i znanje iz srednje skole koje se procenjuje na univerzitetu.
U kumovim godinama Norvezani uglavnom i pocinju sa studijama,tako da taman moj kum ima vremena da dobro sve opservira ove 3 godine pa onda u skolu :)

Moguce...ali bez obzira na sve on je formalno rezident i ima vizu za boravak ...ne pominje se kao uslov stalna "Applicants with a renewable residential permit in Norway...",ne vidim zasto bi morao da menja svoj status da bi ostvario pravo na studiranje...a ako bi nasao posao i poceo da radi da li mora da aplicira ponovo za vizu ili ostaje u istom statusu...
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.20.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 12:41 - pre 125 meseci
Za bachelore se ide na studikompetanse i preduslov je odgovarajuce znanje norveskog (mada ima i par programa na engleskom,ali je to beznacajno) , dok za master studije ima toga bas dosta ,ali zavisi sad i od prethodnig obrazovanja itd... normalno za master treba IELTS 6 do 6.5,ponegde i 7 (sto nije malo) ili TOEFL odgovarajuci skor zavisi koji je tip testa.. radi se o programima iskljucivo na engleskom..ma Stefanko je pisao bas o tome, on to zna sve iz prve ruke...dosta je nasih ljudi bilo na masteru u norge , pogotovo dok smo bili u quota shemi stipendija , ali nekoliko godina iz nekog razloga samo mi nismo vise ukljuceni ,svi ostali ex yu cak i albanija i kosovo jesu...
 
Odgovor na temu

Dr.Dzek
Doktor veterinarske medicine
Veterinarska stanica

Član broj: 300190
Poruke: 83
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 12:49 - pre 125 meseci
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Čekaj, doktore, ti kažeš da je za studentsku vizu potrebno 12 000 evra načunu a Mira kaže 10 000 evra. Šta je istina?



Ivane 94000 noka ili 11800 eura tacno.

http://www.udi.no/Norwegian-Di...residence-permit-for-students/

procitaj pod tackom 3. O ovome je pisano mnogo puta na forumu...

U quota semama su mi odgovorili mailom kako vise tako nerazvijena zemlja, pa vise ne podlezemo stipendijama :) ... Odoh opet da radim, pa necu moci da pisem do veceras, mozda uspem da iskopam taj mail...
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.20.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 13:20 - pre 125 meseci
Sve mi se cini da ce da nas vrate ponovo u quotu...nazalost...
 
Odgovor na temu

MiToman
NSRS
NSRS
Banja Luka

Član broj: 312953
Poruke: 28



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 15:14 - pre 125 meseci
Norveski dokumentarac sa prevodom na srpski. Dokumentarac malo "poplitak" al kontam da ce jos nekome dobro doci za ucenje jezika http://www.youtube.com/watch?v=gL5gTrYh67M
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 15:28 - pre 125 meseci
ima smisla pisati o svakakvim poslovima iako nasi mogu uci samo preko struke jer supruznik onda moze da radi svasta.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 15:46 - pre 125 meseci
Citat:
nepodmitljivibg:
Zdravo forumasi!
Moze neko da mi kaze koliko su mesecno placeni nekvalifikovani poslovi? Ne morate da mi kazete koliko vi zaradjujete, nego okvirno, uopste?
Pozdrav dobri ljudi i svako dobro!

Računaj okvirno 140nok po satu i 37,5h nedeljno ali niko od nas ne zna da ti kaže koliko ćeš ti sati radi, da li ćeš raditi vikendom pa imati neki dodatak na osnovicu i ...... Jednostavno nije da ne želimo da ti odgovorimo samo nemamo tačan i precizan odgovor na tvoje pitanje. Sreo sam nekog Makedonca onomad u Oslu on mi je rekao da radi na poslovima čišćenja i spremanja restorana, da mu je satnica 160nok i da ima 60% satnice. Mislim da niko nije u stanju da ti da odgovor koji bi tebe zadovoljio jer ovde plate zavise od mnogo faktora.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

nepodmitljivibg
Beograd

Član broj: 320199
Poruke: 12
*.p58.bvcom.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 16:07 - pre 125 meseci
Hvala na informacijama, naravno sve zavisi koliko se radi koji je posao, itd. Uglavnom koliko si u mogucnosti i koliko si spreman da radis toliko love.
Jel zna neko kakva je situacija sa poslovima na brodu, da li uopste ima posla. Cuo sam da se na brodu fino zaradjuje.
Pozdrav i svako dobro!
 
Odgovor na temu

andzicz

Član broj: 76776
Poruke: 36
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 16:10 - pre 125 meseci
Mozete li mi reci kakve su sanse za odlazak u Norvesku za inzenjera racunarstva i elektrotehnike? Imam 27 godina i pet godina radnog staza u struci i ne znam ni rec norveskog jezika
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
84.205.57.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 16:43 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
drmare82:
Pozdrav svima,mir Boziji,Hristos se rodi,
jel moze neko da napise iskustvo sa podnosenjem dokumenata za PERMANENT oppholdstillatelse?
-kad predati najkasije
-koja dokumenta
-jel moraju avionske karte da se predaju kao dokaz gde smo isli van Norge?
Tusen takk for svaret


Ja predajem 20.januara sto je za nekih 10-tak dana pa cu napisati malo vise.Meni su istekle 3 godine,i mislim da je to najbezbednija varijanta jer tada ne mogu da ti uzmu slucaj u razmatranje pre nego sto ispunis zahtev od pune tri godine.Dakle,tada taj razlog za eventualno odbijanje iskljucujes.
Avionske karte se ne predaju.Samo popises sva mesta sa datumima u pasosu kada si odsustvovala iz Norge i na uvid dajes ceo pasos naravno kod predaje dokumenata jer se kopiraju sve strane.
Dokumenta imas pobrojana na sajtu UDI-a :
Link: http://www.udi.no/Sentrale-tema/Permanent-Oppholdstillatelse/

Dakle,dokaz o jeziku (test ili casovi),ugovor o radu,tri isecka od plate,pasos,slika(?),taksa uplacena...standardna procedura nista posebno novo ne dodajes osim tog dokaza o jeziku sto ranije nije bio slucaj.
Vrlo je lepo objasnjena i pobrojana sema na sajtu UDI-a.
Napisacu licno iskustvo za koji dan...


Hvala na odgovorima.
pozdrav.
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.static.sdsl.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 17:28 - pre 125 meseci
Pozdrav svima,

evo jedan infor iz prve ruke od kolege koji je juce stigao iz SR.

Covek je nosio 2.5L rakije i kad je stigao u Oslo na aerodrom, kaze bilo gomila onih carinika u onom delu "nothing to declare" sto zaustavljaju i proveravaju. Njega su zaustavili i kao jel imas sta prijaviti i on kaze "privatne stvari samo, imam neke rakije i sad sam kupio vina". I kao ajde da vidimo sta imas.

Kad su otvorili kofer i videli 2.5L rakije, naravno odmah je bilo "uh pa ovo je previse", izvadi riba menzuru da meri "grade". Izmeri jednu rakiju 45% (nemam simbol za promil, pa me mrzi da trazim) a drugu 55% i kaze "da si imao preko 60, direktno bi poslali prijavu policiji".

Ovako posto je bio ispod 60% napisali su neku prijavu il nesto, i platio covek kaznu 800NOk + oduzeli mu 1.5L i ostavili ga sa 1L.
=========

Nakon ovog iskustva, moram priznati da cu se malko zapitati, jer ja uvek nosim min. 1,5L rakije :)

Pozz
 
Odgovor na temu

Dr.Dzek
Doktor veterinarske medicine
Veterinarska stanica

Član broj: 300190
Poruke: 83
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 17:43 - pre 125 meseci
Evo nasao sam sta su mi odgovorili (22. Novembra 2013.) iz Quote:

The Quota Scheme includes developing countries as defined by OECD (the DAC-list) as Least Developed, Other Low Income and Lower Middle Income Countries. Serbia was defined as an Upper Middle Income Country at the time when the current period of the Quota Scheme was initiated.

Students from Serbia are therefore not eligible for applying as of today.

For other funding possibilities, please see: www.studyinnorway.no


Best regards
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 18:55 - pre 125 meseci
Citat:
srdjanm3:
Pozdrav svima,

evo jedan infor iz prve ruke od kolege koji je juce stigao iz SR.

Covek je nosio 2.5L rakije i kad je stigao u Oslo na aerodrom, kaze bilo gomila onih carinika u onom delu "nothing to declare" sto zaustavljaju i proveravaju. Njega su zaustavili i kao jel imas sta prijaviti i on kaze "privatne stvari samo, imam neke rakije i sad sam kupio vina". I kao ajde da vidimo sta imas.

Kad su otvorili kofer i videli 2.5L rakije, naravno odmah je bilo "uh pa ovo je previse", izvadi riba menzuru da meri "grade". Izmeri jednu rakiju 45% (nemam simbol za promil, pa me mrzi da trazim) a drugu 55% i kaze "da si imao preko 60, direktno bi poslali prijavu policiji".

Ovako posto je bio ispod 60% napisali su neku prijavu il nesto, i platio covek kaznu 800NOk + oduzeli mu 1.5L i ostavili ga sa 1L.
=========

Nakon ovog iskustva, moram priznati da cu se malko zapitati, jer ja uvek nosim min. 1,5L rakije :)

Pozz


Ja sletela u Oslo i nikog videla niko me nije ništa pitao ni zaustavio.Doduše išla preko Berlina a tamo samo lupili pečat (prtljag otišao) malo me zapitkivali ipak sam ja iz Srbije a nas posebno vole da zapitkuju da li smo azilanti može biti?Takođe kad sam išla iz Osla opet ništa ni policija ni carina malo sam bila zbunjena...čekirala kartu pršla kroz gejt pasoš niko nije tražio. Uopšte nemam pečat iz Norveške.Ladno mogu sledeći put da se pravim luda kao da prvi put ulazim :)
 
Odgovor na temu

ninenad
Nenad Stamenković
Mašinski inženjer
Niš

Član broj: 300088
Poruke: 23
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 19:01 - pre 125 meseci
Citat:
001:
Citat:
boban 13:
Da se ljudi baš ne zaleću jako u viljuškariste :-) u vreme kada sam ja tražio posao pitao sam na 2 mesta i za tu poziciju. Tražili su mi neku potvrdu o položenoj školi za vozača viljuškara i poznavanje norveškog.

--------------------------------------------------

Nije u svakoj firmi obavezno da imas polozeno za viljuskar a ni znanje norveskog mada bi naravno imao vece sanse da dobijes posao ako bi imao-znao obe stavke.

Ima dosta firmi koje ti plate polaganje za viljuskar kad dobijes posao,polazes kod njih u skladistu.Platio sam cini mi se oko 3500kr u Oslu i imam T1,T2 i T4 i trajalo je polaganje 3-4 dana,predavanje,test i voznja.Ali varira dosta cena i trajanje kursa od mesta do mesta,ovo mi je bilo najjeftinije i najkrace...


Kada pominjete sertifikat za vožnju viljuškara mislite na sertifikat iz Srbije ili iz Norveške?
Ili malo drugačije rečeno, da li je priznat naš sertifikat ili ne?
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 19:37 - pre 125 meseci
Iz Norveske,nase sertifikate koliko ja znam ne priznaju..
 
Odgovor na temu

ninenad
Nenad Stamenković
Mašinski inženjer
Niš

Član broj: 300088
Poruke: 23
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 19:55 - pre 125 meseci
Tako sam i mislio, ali rekoh da pitam za svaki slučaj
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 20:53 - pre 125 meseci
da li vozacka dozvola iz EU vazi u Norveskoj ili se i ona mora konvertovati u norvesku ?

[Ovu poruku je menjao Braksi dana 10.01.2014. u 22:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836417 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.