Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836192 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 03:27 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Tito nekih 70-tih godina u poseti jednom nasem rudniku.
Prilazi jednom rudaru (mislim da se zvao Alija Sirotanovic),i pita ga koliko uglja on moze da ubaci sa jednom lopatom.
Kaze rudar:"Pa,druze Tito,mogu 18 kg da ubacim ali ako dobijem vecu lopatu,moci cu i 25 kg". (malo modifikovan tekst u odnosu na originalnu verziju a sve za potrebe opisa situacije)

To lepo ilustruje bez mnogo objasnjavanja kako mnoge nase zene na svojim plecima iznesu i iznose tu porodicnu emigraciju.Ili muskarci.Ne odnosi se samo na zene.Uglavnom je u pitanju jedan supruznik.Ovaj drugi ga posmatra ( opservacija je uvek bila vazna u medicini ),i tu i tamo zanoveta po potrebi i vremenskoj prognozi.

Ja nisam porodicna zena jos uvek,ali mi je uvek zanimljivo sa strane posmatrati i slusati te price.
Supruznik radnik se mnogo sekira za tu sitnu decu.Ta sekiracija ide i do te mere da je taj supruznik radnik zabrinut hoce li ovaj drugi roditelj uspeti da bezbedno izvrsi transport dece tokom porodicnog preseljenja uglavnom sa norwegianom.Pa na dalje...opste odusevljenje kada se prebroji i svi na broju
A u stvari...sitna deca iako u mnozini...se najlakse snadju i integriraju u ovo drustvo/zemlju.Najmanje problema oni zadaju a najvise brige se na njih potrosilo.
Curan iako u jednini se dugo bavi disciplinama kao sto su: "opservacija","graktanje u skoli" a sve to prozeto nijansama filozofije

Valjda moj kum sutra nece citati forum i naici na ove obilne informacije

Sad si direktore iz Curpije malo dublje usao u strucnu terminologiju foruma..."curan", "sitna deca"...



Hvala, Miro. Još nisi udata? Pa mogli bismo onda malo bliže da se upoznamo kad već nemamo sitnu decu. Koje si godište? Ako imaš ispod 4 banke mogao bih da počnem da te muvam.

Ono jes da ne ispunjavaš onaj ćureći kriterijum pošto si duže od godinu dana tamo, al nema veze, ako si slobodna mogli bismo da uđemo u proces razmatranja situacije i opservacije. Al mnogo si daleko, daj siđi malo bar do Osla. Ono jes 'ladno al standard, jbg!
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.host.songnetworks.se.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 05:33 - pre 125 meseci
pa mislio sam na pomocne radnike u gradjevini, ne mogu biti svi majstori, ono nosi gipskarton na 3 sprat, mesaj glet masu, nosi na ledjima cement, cisti gradiliste, ima toga koliko hoces ne prica se tu mnogo, moze dosta i rukama da se objasni ali treba crnciti

to sto sam imao teoriju povrsinskih nosaca, par statika konstrukcija i teoriju stabilnosti ne menja zelju da u slobodno vreme budem taksista posao me ceka samo da polozim voznju i dobijem stalnu boravisnu , prosle godine sam vozio bg-stavanger-bg i zelim opet prelepo je bilo
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 06:18 - pre 125 meseci
Pozdrav svima,

imam jedno pitanje ako je neko mozda skoro gledao ovo oko spajanja porodice. Moze i pomoc nekog ko je skoro to odradio. Naime, gledam ovaj checklist i ne vidim da se trazi ugovor o stanu?

Cini mi se da je to ranije stajalo u ovom checklist-u, ali sad ne vidim, pa ako moze neko samo da mi to potvrdi ili negira?

http://www.udi.no/Global/UPLOA..._listeA_spouses_%C2%A740_1.pdf

Gde pise da treba da se preda ugovor o stanu tj. da se potvrdi da je porodici obezbedjeno mesto boravka?!

Hvala unapred,

Pozdrav
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.host.songnetworks.se.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 06:30 - pre 125 meseci
kuciste ali ne PC-a

imas ovde kratak pasus, mislim da je na norveskom malo vise detalja :D

to su uslovi koje moras da ispunis kao nosilac vize
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 08:47 - pre 125 meseci
Citat:
zokiruma:
pa mislio sam na pomocne radnike u gradjevini, ne mogu biti svi majstori, ono nosi gipskarton na 3 sprat, mesaj glet masu, nosi na ledjima cement, cisti gradiliste, ima toga koliko hoces :D ne prica se tu mnogo, moze dosta i rukama da se objasni ali treba crnciti

to sto sam imao teoriju povrsinskih nosaca, par statika konstrukcija i teoriju stabilnosti ne menja zelju da u slobodno vreme budem taksista :D posao me ceka samo da polozim voznju i dobijem stalnu boravisnu :D , prosle godine sam vozio bg-stavanger-bg i zelim opet :D prelepo je bilo

Zoki toga ovde nema, palete sa gipsom ti dostavljaju na sprat, glet masa dolazi u kantama ili džakovima umešana sa različitim granulacijama i sl. Dobar pokušaj ali to ne ide tako što opet ne znači da nema posla za one koji nisu vešti a žele da rade.
Realno stanje je ovakvo- na objektu čija izgradnbja traje 1.5god postojao je samo jedan jedini NK radnik zadužen za čišćenje, svi ostali smo radili posao za koji smo plaćeni sa tim da svi čiste za sobom, usisivač u životu nisam toliko upotrebljavao kao za 1 nedelju na gradilišto. Prilično sam bio siguran da znam kako se usisava ali sam i to naučio dok sam učio posao.
Vraćam se malo nazad na jedan odgovor koji sam dao pre recimo 3-4 dana, NAJ VEĆI PROBLEM za ljude koji će se zaposliti u privatnom sektoru nije DIPLOMA nego PASOŠ. Kada vam neko od poslodavaca ukaže poverenje, nemojte ga izigrati trudite se da radite naj bolje što znate i umete a oni će vas vrlo rado obučiti i dati vam šansu da se usavršavate. Besmisleno je da ja govorim našim ljudima koliko toga sam ja naučio u molerskom zanatu jer je to kod nas zanat za podcenjivanje ali verujte ima jako mnogo toga da se nauči.
Znači fizički radnici na način na koji ih mi doživljavamo ili ne postoje ili ih ima jako malo toliko malo da o tome ne treba razmišljati. Svi koji ciljaju građevinu neka se malo obuče ovde kod nas da bi imali kakvog takvog pojma o poslu tamo. Zanat je zanat stvar je rutine i nekih sitnih caka kojima će te svakako obučiti ako te prime u radni odnos.
Na građevini pije vodu : GIPS KARTON, ELEKTRIKA, VODOVOD-KANALIZACIJA, MOLERI
NE PROLAZI : ZIDARI, ARMIRAČI, I OSTALA ZANIMANJA VEZANA ZA BETON.
Betona ima jako malo u temeljima i zgradama od 2 i više spratova što je retkost i to je sve.
Keramičari postoje ali se pločice retko stavlčjaju tačnije izbegavaju ih zbog vremena koje se utroši da se one postave. Opet će mi neko reći kako naši majstori postave X kvadrata za 8h ali to nije po njihovom standardu i to ovde neće proći. Gledao sam kako ih postavljaju i koliko vremena utroše na samu pripremu i tačno znam o čemu pričam.
Ljudi posla ima, nije fizički težak i ukoliko imate neki EU pasoš slobodno krenite za poslom u Norvešku. Ako se dovoljno potrudite posao će te naći, ima posla.
Ja dok nisam došao samo sam o tome razmišljao kako prvo da smestimo medicinara pa onda svi ostali da se nakačimo, uglavnom je to način kako naši ljudi dolaze i u našim glavama je to meka za medicinare ali je to totalno pogrešno. Informacije o građevini su šture jer je informatička opismenjenost kod tih ljudi na niskom nivou i ne znaju i ne žele da pišu. Pogotovo ako su u strahu da će raznorazni članovi ovog foruma u slučaju nedostatka argumenata početi da ih prozivaju za pravopis i sl.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.static.sdsl.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 09:47 - pre 125 meseci
Citat:
zokiruma:
kuciste ali ne PC-a

imas ovde kratak pasus, mislim da je na norveskom malo vise detalja :D

to su uslovi koje moras da ispunis kao nosilac vize


E hvala Zoki, jutros sam na brzinu nesto gledao i zurio, i reko nemoguce da ovog nema. Moram prostudirati malo detaljnije. Mada, citajuci ovo ne treba:
_____________
Housing

If the family member who applies to come to Norway are not the children, cohabitant/spouse of you who lives in Norway, it is a requirement that you have a home that is big enough to house the relatives. Documentation of housing can be the lease or the purchase contract for the house/apartment.
===========

Ovde kaze "if the family member who applies is not spouse of you it is required". U prevodu "if the family member who applies IS spouse of you, it is not required". S obzirom da se moja zena prijavljuje, znaci ona je "member who applies" a ja sam "spouse who lives in norway" :D:D.

Naravno, tumacenja samo. U svakom slucaju, hvala, moram prostudirati to malo detaljnije.

Pozz
 
Odgovor na temu

nepodmitljivibg
Beograd

Član broj: 320199
Poruke: 12
*.p58.bvcom.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 09:56 - pre 125 meseci
Hvala pojedinim na dobronamernim i korisnim informacijama. A za ove druge oni jednostavno ne razumeju, nije ni vazno sta, ali ne razumeju.
Mrkica90 nemoj da mi persiras :)
mihaleks znas da sam tebi prvo hteo da posaljem pp, videvsi u nekim tvojim prethodnim postovima da razumes, ali nece da salje dok ne prodje 7dana. Kako si prosao, jel si ostvario to sto si tada mislio ?
Imam jos nekoliko pitanja za dobre ljude sa dobrom voljom. Koliko mesecno izadju nekvalifikovani radnici, ako nije tajna. Iznajmiti stan + nekvalifikovani posao, da li je to izvodljivo? I ako znate kakva je situacija sa poslovima na brodu?
Svako dobro i pozdrav!
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 12:36 - pre 125 meseci
Citat:
Nesh-co:
Kumo, djavo ne ore i ne kopa, al čita :)
Pričaš teoriju, a u mene gledaš, hahaha. Nema veze ako je za opšte dobro-žrtvovaću se.
Ipak, kad se povuče crta, taj jedan nosi, ovaj drugi "zeva" do daljnjeg, pitanje je ko je tu ćuran, a ko ćurka :)
Nego, ja položih testove. Nije da je važno, samo se hvalim :P
Aj sad radi tamo i otvori oči, ja ako pogrešim ovde, ništa bitno neće da se desi, a ti ako pogrešiš, neko će da svetli ko Fukušima :)

E a Kuma da ne baci malo zisku propade dezurstvo :)
Nesho cini mi se da si nesto pokusavao sa sistemom oko nekih eventualnih olaksica sa tvojim statusom..ako se ne varam , da ne kopam sad po forumu...
Mislim da ti sa tim boravisnim statusom imas prava na studije(studiranje) a i pristup drzavnom fondu(lanekasen ili tako nesto) stipendija...to je interesantno i za ucenje jezika , postoje programi gde se prvo ide recimo dva semestra na jezik, a onda se nastavljaju dalje studije, koje si vec upisao itd..
 
Odgovor na temu

uros kojic
Beograd

Član broj: 318723
Poruke: 1



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 13:39 - pre 125 meseci
Ja sam profesor norveškog jezika. Držim privatne časove, a postoji i mogućnost držanja časova preko skajpa. Ako je neko zainteresovan, može se javiti na broj telefona 0641520433.
 
Odgovor na temu

Raidon
Student
Visoka skola elektrotehnike i
racunarstva strukovnih studija
Beograd, Srbija

Član broj: 320348
Poruke: 5
*.adsl-a-13.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 13:53 - pre 125 meseci
Pozdrav svima, srećni praznici!

Pošto sam se upravo registrovao nemojte mi zameriti ako se slična tematika mog posta ponavlja! Da ne pominjem kakva je situacija u zemlji, želja mi je da odem u Norvešku, za koju sam čuo i pročitao sjajne stvari. Želim da radim i da nastavim studije.

Pa da počnem.

Imam 22 godine, imam još 4 ispita do diplome Visoke škole elektrotehnike i računarstva strukovnih studija - smer Elektronika i telekomunikacije. Sa tom diplomom moj stepen obrazovanja po Bolonji je 6.2 . (Malo mi je prosek lošiji zbog višegodišnjih finansijskih problema, pa sam morao da radim, te sam u 1. i delom 2. godine malo zapustio učenje pa sam ispite polagao čisto radi prolaza.)
Ne bežim od učenja, naprotiv, shvatio sam da želim da učim.

Radio sam praksu u Telekomu, radim preko omladinske takođe u Telekomu. Imam takođe odrađenu praksu u Sectron d.o.o. na alarmnim i protivpožarnim sistemima prvog stepena. Radio sam i moleraj sa ocem, radio sam i u McDonaldsu, tako da imam iskustva u komunikaciji sa ljudima.

Krenuo sam na kurs Engleskog jezika, ne bih li usavršio jezik, obnavljam i Ruski za svaki slučaj. I pride razmšljam se da krenem i na neki kurs Norveškog, čisto da upoznam osnove jezika za početak.

Samo što može predstavljati problem je to što imam BiH državljanstvo (rođen sam u Trebinju.)

Nije mi problem da radim, mlad sam, nisam lenj, spreman sam na sve da bih otišao i ostao tamo. Pa ću ceniti svaki savet i preporuku.


Izvinite još jednom ako sam započeo tematiku na sličan način.
 
Odgovor na temu

nepodmitljivibg
Beograd

Član broj: 320199
Poruke: 12
*.p58.bvcom.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 15:15 - pre 125 meseci
Raidon
Druze pogresio si forum. Da si pitao kako mogu da postanem medicinska sestra, mozda bi ti neko i odgovorio, ovako su ti slabe sanse. Zeznuto je kad muske medicinske sestre preuzmu forum. A tu su i zenske medicinske sestre koje valjda moraju da brane svoje muske koleginice.
Ja ne mogu da ti pomognem, pogledaj da li o tome ima nesto na ranijim postovima.
Pozdrav i svako dobro!
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.cust.tele2.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 15:26 - pre 125 meseci
Citat:
nepodmitljivibg: Raidon
Druze pogresio si forum. Da si pitao kako mogu da postanem medicinska sestra, mozda bi ti neko i odgovorio, ovako su ti slabe sanse. Zeznuto je kad muske medicinske sestre preuzmu forum. A tu su i zenske medicinske sestre koje valjda moraju da brane svoje muske koleginice.
Ja ne mogu da ti pomognem, pogledaj da li o tome ima nesto na ranijim postovima.
Pozdrav i svako dobro!


pa raidon nije postavi koliko mi se cini ni jedno pitanje sem sto se prestavio

stoji da mozda beton nije bas zastupljen u stanogradnji ali sto se tice gradjevine ima ga i vise nego dovoljno, norvezani uglavnom koriste montazni sistem pa tako da ima posla i za armirace i zidare


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 15:27 - pre 125 meseci
Citat:

Kao prvo, po meni je skroz pogresno razmisljanje da nekoga ko je visoko obrazovan, ne treba da zanimaju stvari ili zanimanja koja su ispod tog nivoa. Pa u Srbiji pola inzenjera ne bi znalo da sastavi kucicu za auto jer su brusili zupcanike i teske metale na svojim beskonacnim studijama u trajanju od 10 +/- godina. Coveka koga zanima vise stvari je svestran i bogatiji i zna svasta da uradi i najverovatnije je sklon tome da ce jos vise nauciti. I da, treba saveta kako slagati gips ploce i mogu 100% da se kladim da ti ne bi znala kako da uradis zid od gips ploca i da bi naravno to platila nekome da uradi a ako nemas sklonosti ka tome nikad neces ni znati. Sendvice??? Pa naravno. Zaposli se u Mekdonaldsu i onda ces shvatiti da nemas pojma o sendivicma i hamburgerima a pogotovo o "nacinu" na koji zelis da oni to urade, sa tacno odredjenim sastojcima i za tacno odredjeno vreme. Obicno nemudri ljudi posmatraju neke proste stvari-poslove na prost nacin. Pa nije to bas sve tako lako kao sto se misli. Jedno je praksa i ideja "sta to, pa to je toliko lako da je meni ispod casti da radim" a kad treba da uradis onda shvatis da o tome nemas pojma.


Sada da razjasnimo jedno. Nije rečeno da visoko obrazovanu osobu ne treba interesovati zanimanja koja spadaju ispod nivoa obrazovanja te osobe, Ja šijem, recimo, radim neke poslove koji rade kozmetičari i oba ova me jako interesuju. Sama pravim frizure, šatiram i slično, i to me jako interesuje. Ali to nije moja primarna profesija. To je hobi, možda stast, ali ne ključni opis mene. Zoran je rekao "moj životni san je biti šofer" pa sam ja onda suviše literalno shvatila ove reči? Voli da vozi, voli kola, ali to ne može biti taksista kao životni san? Čemu onda učenje teorije površinskih nosača? Ono što ovde meni upada u oči - a bez vređanja, to mogu shvatiti samo oni koji su studirali - je kada prođeš dug proces školovanja (Platon se zalagao da to traje i 20 god), taj proces čoveka menja i u njemu se podrazumeva etika rada. Ljubav prema intelektualnom radu. Oni koji su se školovali a nisu postali intelektualci su po meni pobacili, tj. školovanje im je bilo uzaludno. Ovo o čemu pričam je stav prema svetu, stav čoveka u koga se ulagalo ili je sam ulagao u sebe, da bi se oformio u nešto više.

Rekla sam takođe - ovde ima skoro 800 strana ispisano kako naći posao. I da će se posao naći, pre ili kasnije. Posao se mora naći, jer čovek mora zarađivati i sebe i porodicu izdržavati. I to računam kao stvar koja se podrazumeva, to će se ostvariti. Ako ne u Norveškoj, onda negde drugde. Ali ovaj forum se ne zove "Kako biti norveška šimpanza punog stomaka", zar ne? Doći će jedan Metar i pitati: Kada ste zadnji put bili u pozorište? Ja ću emigrirati u inostranstvo, finansijski se preporoditi, i potom? Za ovo nemam plan? Materijalni problemi me više ne more, sada će nicati drugi. I onda bi forum bio plitak i kratkovid za budućnost, postaće takav ako se samo govori o sređivanju papira. Zar samo dotle gledamo?

To što se u Norveškoj i Švedskoj lepo živi i sa zanatom je super. Lepo se od toga živi i u SAD i Kanadi, I Australiji. Međutim, po rečima jednog Šveđanina sa kojim sam imala jedno duže poznanstvo, pričao je da se iznenadio kako u SAD, gde je boravio i radio u staračkom domu, društvo sa prezirom gleda na bivše obične radnike. Ne zato što su oni radnička klasa, što ne ceme njihovu struku, već znog intelektualne lenjosti i nedostatka ambicioznosti da sebi i porodici pruže više. Ta ljenost - a imali su uslova da se edukuju da su hteli, ili su ih stekli vremenom - je po njima neoprostiva. Oni nemaju dakle isti sistem vrednovanja kao Skandinavci, a ipak ćeš reće da je Amerika razvijenija od Švedske, i da oni imaju svojih razloga za to. Skandinavske zemlje su male po populaciji, pa mogu da imaju još uvek svoj mali lep svet sistema vrednosti. Ja to vidim i po stilu njihove arhitekture, dosta različite od one u Americi. No i oni, ko je ušao dublje u priču sa njima, upoijaju američke vrednosti, hteli to ili ne. Naravno da ne cene onoga koji radi 8 sati, jede, spava i gleda tv, i gle - odoše mi 5 godina! Gle odoše i deset! "A sam sam prezirao roditelje koji sede ispred tv i postali pasivni i pomirljivi sa životom. Ja sam mlad i hoću bolje. Ja neću izdati svoje snove." I samo takvi ljudi ulivaju respekt, svuda. I to je vrlo vrlo mali procenat onih koji imaju i intelekt i psihički sklop da to i urade. Neće pisati silne strane kako naređati elemente sendviča BigMac-a, već kako biti kreativan i osmisliti svoju kuhinju, napraviti umetnost pa i životni stil od toga. Tada kada sendvič postane inspiracija a ne šturi mehanički posao, pisaću rado o tome.

Citat:

Kao drugo, kad se ide u emigraciju, nema tu mnogo izbora. Ili si high-tech nabudzen sa skolom i praksom ili radis posao koji ti prvi dopadne saka. Ako je vec nekome ispod casti da radi neke poslove, mogu odmah da mu kazem da inostranstvo nije za njega jer se nece lepo provesti i da mu je najbolje da sedi tamo gde jeste.


Da, čovek će se latiti tih poslova baš zato što zna da su privremeni, a ne zaključni. Baš što ih ja ne želim, tolerisaću ih privremeno i samo privremeno.

Citat:

Mozes biti ti i Micio Kaku, al to mozes macku o rep da okacis kad nemas posla, nemas para a gori ti pod nogama i onda shvatis da bi cistio i go...na na norveskoj farmi, samo da zaradis nesto. E covek koji dodje u tu situaciju postane mudriji. Lako je mudrovati sa 100.000e i sa mamom i tatom koji su funkcioneri, burzuji ili sta vec. Aj pa ti budi mudar bez icega, e to je vrednije od 100.000e jer mudar ce znati kako da potrosi 10e a nemudar nece znati ni kako sa 1.000.000e...

E da. Posao je lako promeniti kad si svestran, al kad nisi mozes sam sebi liniju da povuces preko cela i da se lupis o zid najjace sto mozes u nadi da ces tu liniju obrisati, jer to ce ti se upravo desiti jednog trenutka, samo je pitanje kad.


Ovaj prezir prema "buržujima", "intelektualnim snobovima", doktorima i sl. je vrlo čestao ubeđenje među niže obrazovanim ljudima, jer sebe doživljavaju da su tretirani inferiorno - a zaboravljaju da je to njihov doživljaj, koji može da se promeni. I da ih neko zaista tretira inferiorno, to ne znači da je tu granica. Delom imaju opravdanja, ali većim delom ne. To nije opravdanje ili uteha zašto neko nije učinio više. Najveći umovi civilizacije upravo dolaze iz bednih porodica, jer samo muka i problem tera na traženje novih puteva. Deca funkcionera i budžovana, koliko sam ih ja upoznala, su se okoristili nasleđenim bogatsvom, ali retko ko od njih je izuzetan kao čovek. Ima ih, ali su retki. One izuzetne koje ja znam potiču iz niže ili srednje klase. Najviše iz srednje.
 
Odgovor na temu

Raidon
Student
Visoka skola elektrotehnike i
racunarstva strukovnih studija
Beograd, Srbija

Član broj: 320348
Poruke: 5
*.adsl-a-13.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 15:50 - pre 125 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
nepodmitljivibg: Raidon
Druze pogresio si forum. Da si pitao kako mogu da postanem medicinska sestra, mozda bi ti neko i odgovorio, ovako su ti slabe sanse. Zeznuto je kad muske medicinske sestre preuzmu forum. A tu su i zenske medicinske sestre koje valjda moraju da brane svoje muske koleginice.
Ja ne mogu da ti pomognem, pogledaj da li o tome ima nesto na ranijim postovima.
Pozdrav i svako dobro!


pa raidon nije postavi koliko mi se cini ni jedno pitanje sem sto se prestavio

stoji da mozda beton nije bas zastupljen u stanogradnji ali sto se tice gradjevine ima ga i vise nego dovoljno, norvezani uglavnom koriste montazni sistem pa tako da ima posla i za armirace i zidare




Ma, samo sam hteo da mi neko predlozi kome da se obratim sto se moje struke tice, kako mladi "elektronicar" da ode tamo?

Evo sada pitam, kako sa mojim stepenom obrazovanja i tendencijom sa daljim nastavkom studija, otici tamo?
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.cust.tele2.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 15:51 - pre 125 meseci
mnogo filosofije na forumu kako otici u norvesku

meni je najbolje kod norvezana sto setaju sa posla na posao

recimo moj drugar ima rok bend, pise pesme i svira (radi ovo vrlo dobro), zavrsio je becelor iz neke tamo biologije artickog sveta-morskog, master ima iz necega sto je vezano za ekonomiju, radio je par godina kao turisticki vodic na aljasci, vodio je neko vreme lanac prodavnica u danskoj, bio 2-3 godine ribar na ribarskom brodu, sada vodi nase radnike kao spolovodja na gradilistu, uspu je izda 2 knjige vezano za plasman ribe na koje su japanci poludeli pa su dolazi stalno na njegove seminare u tromso, moguce da sam jos nesto zaboravio

svaka vama cast koji mislite da treba ceo zivot biti vozac, inzinjer, elektricar ili nesto trece ja licno obozavam ovo menjanje i upoznavanje drugih profesija, ne kazem da mi je posao dosadan ili naporan vec bi makar maloda promenim, da radim nesto drugo, makar kao dopunsku delatnost, jbg ko razume razumece
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mrikica90
Srbija, Novi Sad

Član broj: 318197
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 15:53 - pre 125 meseci
Citat:
Raidon:
Pozdrav svima, srećni praznici!

Pošto sam se upravo registrovao nemojte mi zameriti ako se slična tematika mog posta ponavlja! :) Da ne pominjem kakva je situacija u zemlji, želja mi je da odem u Norvešku, za koju sam čuo i pročitao sjajne stvari. Želim da radim i da nastavim studije.

Pa da počnem.

Imam 22 godine, imam još 4 ispita do diplome Visoke škole elektrotehnike i računarstva strukovnih studija - smer Elektronika i telekomunikacije. Sa tom diplomom moj stepen obrazovanja po Bolonji je 6.2 . (Malo mi je prosek lošiji zbog višegodišnjih finansijskih problema, pa sam morao da radim, te sam u 1. i delom 2. godine malo zapustio učenje pa sam ispite polagao čisto radi prolaza.)
Ne bežim od učenja, naprotiv, shvatio sam da želim da učim. :D

Radio sam praksu u Telekomu, radim preko omladinske takođe u Telekomu. Imam takođe odrađenu praksu u Sectron d.o.o. na alarmnim i protivpožarnim sistemima prvog stepena. Radio sam i moleraj sa ocem, radio sam i u McDonaldsu, tako da imam iskustva u komunikaciji sa ljudima.

Krenuo sam na kurs Engleskog jezika, ne bih li usavršio jezik, obnavljam i Ruski za svaki slučaj. I pride razmšljam se da krenem i na neki kurs Norveškog, čisto da upoznam osnove jezika za početak.

Samo što može predstavljati problem je to što imam BiH državljanstvo (rođen sam u Trebinju.)

Nije mi problem da radim, mlad sam, nisam lenj, spreman sam na sve da bih otišao i ostao tamo. Pa ću ceniti svaki savet i preporuku.


Izvinite još jednom ako sam započeo tematiku na sličan način. :)



Baci pogled na starije stranice ili pokusaj sa pretragom, a u medjuvremenu ce ti neko valjda konkretno odgovoriti. Pozdrav od nekoga ko je isto tako rodjen u Trebinju. :)
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 16:23 - pre 125 meseci
Citat:
zokiruma:
mnogo filosofije na forumu kako otici u norvesku :D

meni je najbolje kod norvezana sto setaju sa posla na posao

recimo moj drugar ima rok bend, pise pesme i svira (radi ovo vrlo dobro), zavrsio je becelor iz neke tamo biologije artickog sveta-morskog, master ima iz necega sto je vezano za ekonomiju, radio je par godina kao turisticki vodic na aljasci, vodio je neko vreme lanac prodavnica u danskoj, bio 2-3 godine ribar na ribarskom brodu, sada vodi nase radnike kao spolovodja na gradilistu, uspu je izda 2 knjige vezano za plasman ribe na koje su japanci poludeli pa su dolazi stalno na njegove seminare u tromso, moguce da sam jos nesto zaboravio

svaka vama cast koji mislite da treba ceo zivot biti vozac, inzinjer, elektricar ili nesto trece ja licno obozavam ovo menjanje i upoznavanje drugih profesija, ne kazem da mi je posao dosadan ili naporan vec bi makar maloda promenim, da radim nesto drugo, makar kao dopunsku delatnost, jbg ko razume razumece

--------------------

U pravu si oni otprilike svakih 5 godina menjaju posao,a nasi ljudi kad "upadnu" u jednu firmu radi mu u toj firmi 3 kolena porodice...

Inace za ove nekvalifikovane poslove sam vec jedanput pisao.Znaci vozac viljuskara plata 20-25 000 kr na ruke posle poreza bez prekovremenih sati.Znaci vise nego mnogi od ovih sto imaju zavrsenu skolu.


[Ovu poruku je menjao 001 dana 09.01.2014. u 17:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-202-74.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 16:57 - pre 125 meseci
Ja bi isto voleo da imam jos koji totalno razlicit posao, moze taxi moze i nesto sto se ne sedi u kancelariju, neam pojma tacno sta, mozda ne bas ko zokijev spolovodja al nesto bi jos radio definitivno
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 17:07 - pre 125 meseci
Pa taxi vozace traze stalno, znaci isti dan mozes dobiti posao samo moras kurs zavrsiti a on je vise nego lagan.U pocetku vozis za drugoga odnos placanja 60-40 %,a posle deset godina mozes sam za sebe da radis,pre je bilo posle 5 godina.
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2014. u 19:29 - pre 125 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Citat:

Kao prvo, po meni je skroz pogresno razmisljanje da nekoga ko je visoko obrazovan, ne treba da zanimaju stvari ili zanimanja koja su ispod tog nivoa. Pa u Srbiji pola inzenjera ne bi znalo da sastavi kucicu za auto jer su brusili zupcanike i teske metale na svojim beskonacnim studijama u trajanju od 10 +/- godina. Coveka koga zanima vise stvari je svestran i bogatiji i zna svasta da uradi i najverovatnije je sklon tome da ce jos vise nauciti. I da, treba saveta kako slagati gips ploce i mogu 100% da se kladim da ti ne bi znala kako da uradis zid od gips ploca i da bi naravno to platila nekome da uradi a ako nemas sklonosti ka tome nikad neces ni znati. Sendvice??? Pa naravno. Zaposli se u Mekdonaldsu i onda ces shvatiti da nemas pojma o sendivicma i hamburgerima a pogotovo o "nacinu" na koji zelis da oni to urade, sa tacno odredjenim sastojcima i za tacno odredjeno vreme. Obicno nemudri ljudi posmatraju neke proste stvari-poslove na prost nacin. Pa nije to bas sve tako lako kao sto se misli. Jedno je praksa i ideja "sta to, pa to je toliko lako da je meni ispod casti da radim" a kad treba da uradis onda shvatis da o tome nemas pojma.


Sada da razjasnimo jedno. Nije rečeno da visoko obrazovanu osobu ne treba interesovati zanimanja koja spadaju ispod nivoa obrazovanja te osobe, Ja šijem, recimo, radim neke poslove koji rade kozmetičari i oba ova me jako interesuju. Sama pravim frizure, šatiram i slično, i to me jako interesuje. Ali to nije moja primarna profesija. To je hobi, možda stast, ali ne ključni opis mene. Zoran je rekao "moj životni san je biti šofer" pa sam ja onda suviše literalno shvatila ove reči? Voli da vozi, voli kola, ali to ne može biti taksista kao životni san? Čemu onda učenje teorije površinskih nosača? Ono što ovde meni upada u oči - a bez vređanja, to mogu shvatiti samo oni koji su studirali - je kada prođeš dug proces školovanja (Platon se zalagao da to traje i 20 god), taj proces čoveka menja i u njemu se podrazumeva etika rada. Ljubav prema intelektualnom radu. Oni koji su se školovali a nisu postali intelektualci su po meni pobacili, tj. školovanje im je bilo uzaludno. Ovo o čemu pričam je stav prema svetu, stav čoveka u koga se ulagalo ili je sam ulagao u sebe, da bi se oformio u nešto više.

Rekla sam takođe - ovde ima skoro 800 strana ispisano kako naći posao. I da će se posao naći, pre ili kasnije. Posao se mora naći, jer čovek mora zarađivati i sebe i porodicu izdržavati. I to računam kao stvar koja se podrazumeva, to će se ostvariti. Ako ne u Norveškoj, onda negde drugde. Ali ovaj forum se ne zove "Kako biti norveška šimpanza punog stomaka", zar ne? Doći će jedan Metar i pitati: Kada ste zadnji put bili u pozorište? Ja ću emigrirati u inostranstvo, finansijski se preporoditi, i potom? Za ovo nemam plan? Materijalni problemi me više ne more, sada će nicati drugi. I onda bi forum bio plitak i kratkovid za budućnost, postaće takav ako se samo govori o sređivanju papira. Zar samo dotle gledamo?

To što se u Norveškoj i Švedskoj lepo živi i sa zanatom je super. Lepo se od toga živi i u SAD i Kanadi, I Australiji. Međutim, po rečima jednog Šveđanina sa kojim sam imala jedno duže poznanstvo, pričao je da se iznenadio kako u SAD, gde je boravio i radio u staračkom domu, društvo sa prezirom gleda na bivše obične radnike. Ne zato što su oni radnička klasa, što ne ceme njihovu struku, već znog intelektualne lenjosti i nedostatka ambicioznosti da sebi i porodici pruže više. Ta ljenost - a imali su uslova da se edukuju da su hteli, ili su ih stekli vremenom - je po njima neoprostiva. Oni nemaju dakle isti sistem vrednovanja kao Skandinavci, a ipak ćeš reće da je Amerika razvijenija od Švedske, i da oni imaju svojih razloga za to. Skandinavske zemlje su male po populaciji, pa mogu da imaju još uvek svoj mali lep svet sistema vrednosti. Ja to vidim i po stilu njihove arhitekture, dosta različite od one u Americi. No i oni, ko je ušao dublje u priču sa njima, upoijaju američke vrednosti, hteli to ili ne. Naravno da ne cene onoga koji radi 8 sati, jede, spava i gleda tv, i gle - odoše mi 5 godina! Gle odoše i deset! "A sam sam prezirao roditelje koji sede ispred tv i postali pasivni i pomirljivi sa životom. Ja sam mlad i hoću bolje. Ja neću izdati svoje snove." I samo takvi ljudi ulivaju respekt, svuda. I to je vrlo vrlo mali procenat onih koji imaju i intelekt i psihički sklop da to i urade. Neće pisati silne strane kako naređati elemente sendviča BigMac-a, već kako biti kreativan i osmisliti svoju kuhinju, napraviti umetnost pa i životni stil od toga. Tada kada sendvič postane inspiracija a ne šturi mehanički posao, pisaću rado o tome.

Citat:

Kao drugo, kad se ide u emigraciju, nema tu mnogo izbora. Ili si high-tech nabudzen sa skolom i praksom ili radis posao koji ti prvi dopadne saka. Ako je vec nekome ispod casti da radi neke poslove, mogu odmah da mu kazem da inostranstvo nije za njega jer se nece lepo provesti i da mu je najbolje da sedi tamo gde jeste.


Da, čovek će se latiti tih poslova baš zato što zna da su privremeni, a ne zaključni. Baš što ih ja ne želim, tolerisaću ih privremeno i samo privremeno.

Citat:

Mozes biti ti i Micio Kaku, al to mozes macku o rep da okacis kad nemas posla, nemas para a gori ti pod nogama i onda shvatis da bi cistio i go...na na norveskoj farmi, samo da zaradis nesto. E covek koji dodje u tu situaciju postane mudriji. Lako je mudrovati sa 100.000e i sa mamom i tatom koji su funkcioneri, burzuji ili sta vec. Aj pa ti budi mudar bez icega, e to je vrednije od 100.000e jer mudar ce znati kako da potrosi 10e a nemudar nece znati ni kako sa 1.000.000e...

E da. Posao je lako promeniti kad si svestran, al kad nisi mozes sam sebi liniju da povuces preko cela i da se lupis o zid najjace sto mozes u nadi da ces tu liniju obrisati, jer to ce ti se upravo desiti jednog trenutka, samo je pitanje kad.


Ovaj prezir prema "buržujima", "intelektualnim snobovima", doktorima i sl. je vrlo čestao ubeđenje među niže obrazovanim ljudima, jer sebe doživljavaju da su tretirani inferiorno - a zaboravljaju da je to njihov doživljaj, koji može da se promeni. I da ih neko zaista tretira inferiorno, to ne znači da je tu granica. Delom imaju opravdanja, ali većim delom ne. To nije opravdanje ili uteha zašto neko nije učinio više. Najveći umovi civilizacije upravo dolaze iz bednih porodica, jer samo muka i problem tera na traženje novih puteva. Deca funkcionera i budžovana, koliko sam ih ja upoznala, su se okoristili nasleđenim bogatsvom, ali retko ko od njih je izuzetan kao čovek. Ima ih, ali su retki. One izuzetne koje ja znam potiču iz niže ili srednje klase. Najviše iz srednje.

Nije dobro suditi o drugima na takav nacin , dosta ostar stav Gastarbajterka... Zamisli samo koliko je neznanje vece od znanja...cak i u tvom slucaju...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836192 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.