Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7886494 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 18:42 - pre 127 meseci
zahtevam jednakost polova medju zivinom :D jao salim se, miro, patentirala si mng ruznu rec, ja povlacim sve sto sam rekao...

gde su mladi tu je i sala :D
 
Odgovor na temu

Dragana11
skola

Član broj: 316716
Poruke: 47
213.133.11.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 18:45 - pre 127 meseci
Citat:
stefanko23:
dragi moji, evo zanimljivog bloga o norvezanima hehe... na engleskom je... bas me zanima sta mislite :D
https://medium.com/estimated-time-of-arrival/b1a51c79a3d0


Odlicno, bas se nasmejah...podsecaju oni dosta na Britance,a i primecujem da ih u mnogo cemu imitiraju. Hahaha, najbolja recenica: Physical contact with other humans should be avoided at all costs.
 
Odgovor na temu

maja031
lose
losa

Član broj: 318868
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 18:51 - pre 127 meseci
Stefanko23 BAS na to sam i ja mislila da tvoj slucaj ne moze da se poredi sa nama “obicnim uciteljima”. Mene zanima sta bi trebalo da se radi sa decom u vrticu od 3 do npr 6 godina,ne mislim na starije jer za to naravno treba pricati norv.ko da ti je majka ili bar baba bila norvezanka. Ne moze ni jaslice jer tu i kod nas rade med.sestre vaspitaci.I ja mnooogo vise volim raditi sa manjom decicom. Djavolcici nego sta! Hvala Miro na odgovoru. Opet se ja javljam...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.239.189.109.customer.cdi.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 18:58 - pre 127 meseci
nikako nisam za curke ali imam i ja jednu, mada koliko ima obaveza oko klinca bolje da ona bude sa njim nego ja curan

glupo norvesko pravilo da jedan zaposleni mora da spava sam u sobi, soba da ima 9m2 minimum i prozor

sta ces
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.150.65.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 20:06 - pre 127 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
zokiruma:
da li je neko slao ili dobijao paket iz srbistana?

koliko se placa recimo iz srbije za norge, koliko se dugo ceka, da li moze da se salje hrana?

takodje ako neko ima info i za slanje iz norge za srbiju neka javi.

ja sam slao obicna pisma, otprilike se ceka 10 dana da stignu ako se salju iz norveske, iz srbije za norvesku putuje oko 2,5 nedelje.

poslao sam ako se ne varam do sada 5 pisama za srbiju stim da mi jedno nikada nije stiglo na adresu, radi se o mycall kartici, dobio sam 2 pisma iz srbije i toliko je i poslati.


Ja sam slala mami poklon za rodjendan,komso.Ne isplati se ha ha...evo i zasto...mali je to paketic a na jedan paket platis 375 kruna (tadasanja cena bila,sada ne znam),i plus ona u preuzimanju platila cenu...tako da je to iznelo koliko i poklon...Za ostalo ne znam...Imaju u posti cenovnik za slanje paketa,proveri.
Nisam dobijala iz Srbije i ne znam za hranu ali za slanje odavde je moje iskustvo takvo.

Zoki paket od 1.8kg ako šalješ kao pismo sa njihovom kutijom mene je koštao 170nok, poslao sam u petak stiglo je danas (sreda). Obično šaljem subotom i stiže u petak
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.150.65.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 20:17 - pre 127 meseci
[quote]Mirjana Savicic:
Bog te sinko blagoslovio i kupio ti kartu za taj put,jer je ti sam kupiti neces.Amin.
[/quot
Moraš Miro za trud makar pola karte da mu kupiš ( do Osla) a dalje nek se sam snalazi da je malo više nakitio i povratnu kartu bi dobio

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 21:11 - pre 127 meseci
Kada ste pisali da naši profesori drže uglavnom po jedan predmet, verovatno ste mislili na one osnovne predmete, da ih tako nazovem. Meni je otac profesor i držao je više predmeta, stručnih, pošto je završio tehnološki. Moja rođaka u Leskovcu takođe drži više predmeta, takođe stručnih. U mojoj osnovnoj profesorka fizike je držala i informatiku, (ili profe matematike takođe drže). Profesorka filozofije je držala i ...kako beše Logika i .. još nešto u nazivu, ili se predmet samo zvao Logika, u 3.god gimnazije. Onda u građevinskoj školi takođe jedan profa drži više predmeta, npr. tehničko crtanje i recimo.. osnove građevine. Profesorka kod koje sam se ja spremala nacrtnu geometriju držala je taj i još jedan predmet.

Onaj koji je završio strane jezike rade u školi, privatnoj školi, kao prevodioci, neki i kao sudski tumači. Dakle može da se radi više stvari zajedno. Ko je završio biologiju... pa ne znam, može sigurno da radi u još nekoj instituciji. Ko je završio srpski jezik i književnost, taj logično ne može. Ko je završio matematiku, kao moj drug - radi u banci i za neku firmu... nešto im proračunava, ne razumem se... ali ima itekako raznih poslova. Ne gledajte samo oglase, zar nije neko rekao... hm, oni saveti oko traženja posla, da mnogi poslovi za kojima postoji potreba nisu u oglasima, na oglase se uvek prijavljuje puno ljudi, već tražiti alternativne metode... baš ću da pročačkam gde beše taj članak, ako nije skinut, bio je na euronews- youth, da hrabre mlade (a i stare) oko traženja posla.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 21:18 - pre 127 meseci
ma kakva filozofija i logika :D stvar je u tome da su njihovi nastavnicki fakulteti tako koncipirani... dakle studiras 4 godine. 1 god. matematiku, 1 norveski, jednu socijalne nauke i jednu specijalnu pedagogiju... kod nas je to neizvodljivo znaci nastavnicki fakulteti nam se razlikuju...
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.21.22.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 22:20 - pre 127 meseci
Citat:
Nesh-co:
Delijo brate, udje ti u anale foruma ovom molitvom, da izvineš :)
Ne pamti svekolika mladost vreme sukoba sa sada već "pokojnom" Vikibjorg i KellyOslo.
Korisna žena bila, al` đavo živi :) Mislim Kelly, a Viki nije bila ni korisna.
Padom ove dve, i još pojedinih podrepaša, ostade samo Mirka da suvereno vlada ovim forumom :).




samo vas posmatram :)
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 23:31 - pre 127 meseci
Ha ha ha ha ha...slatko se nasmejah Nesko se taman opustio,mislio da spavas...nezna da ga ti gledas,pratis iz prikrajka.
Veliki pozdrav sa severa na jug iz nocnog vakt-a
A tvrdim da ga i Viki gleda iza ugla
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 23:34 - pre 127 meseci
[quote]boban 13:
Citat:
Mirjana Savicic:
Bog te sinko blagoslovio i kupio ti kartu za taj put,jer je ti sam kupiti neces.Amin.
[/quot
Moraš Miro za trud makar pola karte da mu kupiš ( do Osla) a dalje nek se sam snalazi da je malo više nakitio i povratnu kartu bi dobio


Nakitio je dosta,celu kartu moram da mu kupim a i kolege smo i to iz iste struke.Nas kad ozraci malo vise rendgensko Sunce mi onda postanemo ovako reciti kao sto je Delija napisao.
Za kartu cemo mi lako,tesko je njega dovesti ovde.Nece covek,pa nece...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 23:40 - pre 127 meseci
Dobro batalimo caskanje...malo fakte...

Skinuto sa sajta NAV-a:

Arbeidstillatelser i 2012

Det ble i 2012 gitt om lag 14 900 arbeidstillatelser, hvorav 9600 var førstegangstillatelser og 5300 fornyelser av tillatelser.

Flest førstegangstillatelser ble gitt til borgere av India, Romania, Vietnam, USA og Russland.

74 prosent av arbeidstillatelsene ble gitt til menn.
80 prosent av alle arbeidstillatelsene gjaldt personer under 40 år.
I alt 20 prosent av alle familieinnvandringstillatelser ble gitt til personer som ble forent med en arbeidsinnvandrer

Dakle,74% dozvola u 2012-oj dobili su muskarci,80% je ispod 40 godina (sto znaci mladost preovladava)a 20% porodicne emigracije ima jednog zaposlenog u porodici = 2012.godina
Impozantan je podatak da je cak 74% od ukupnog broja dozvola izdato muskom narodu ovih 26% to mora da su ove nase zene sa foruma
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2013. u 01:26 - pre 127 meseci
Citat:
stefanko23:
ma kakva filozofija i logika :D stvar je u tome da su njihovi nastavnicki fakulteti tako koncipirani... dakle studiras 4 godine. 1 god. matematiku, 1 norveski, jednu socijalne nauke i jednu specijalnu pedagogiju... kod nas je to neizvodljivo znaci nastavnicki fakulteti nam se razlikuju...


A?
Šta oni to prave - nastavnik nadčovek, renesansni homo universale? Ovo ni Leonardo ne bi mogao. :D
Mislim ovo mi je .. pa smešno, guraju babe i žabe u isti džak. Koliko ja znam, onaj koji je dobar u matematici, primer, ne mora da znači da će pisati dobro sastave, biti rečit i raspevan da može i maternji jezik da drži. Ovi moji profesori sa faksa što su genijalci (neki, 90% posto su čiste budale koje se kriju iza fotelje), pa prave ozbiljne gramatičke greške što na predavanju što po svojim knjigama. Matematičari po pravilu su skoro asocijalni, gde će oni da uče o sociologiji? Mora makar slične predmete jedan profa da drži, ne može babe i žabe. Od svega po malo pa ništa na kraju. Ili su Leonardo da Vinči, i umetnik, i naučnik, i lepo peva i svira, i fizički lepotani i snagatori koji rukom uvrću čelik, pa sami šiju odeću po svojoj modi, moderni?

Profesor matematike i moda? Hahhha... ma daj. Kakva glupost! Onda ti njihovi profesori "od svega po malo" su amateri u svemu-po-mnogo.

Matematika jednu godinu, a građevinci Matematika 1, Matematika 2, jedan smer i Matematika 3. Ej, građevinac, ne neko sa Prirodno-matematičkog faksa. Da, i elektronce gnjave filozofijom i socijologijom u prvoj godini, ali logično da oni to neće predavati sutra, kao ni ovi sa građevine matematiku u školi.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2013. u 01:44 - pre 127 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Dobro batalimo caskanje...malo fakte...

Skinuto sa sajta NAV-a:

Arbeidstillatelser i 2012

Det ble i 2012 gitt om lag 14 900 arbeidstillatelser, hvorav 9600 var førstegangstillatelser og 5300 fornyelser av tillatelser.

Flest førstegangstillatelser ble gitt til borgere av India, Romania, Vietnam, USA og Russland.

74 prosent av arbeidstillatelsene ble gitt til menn.
80 prosent av alle arbeidstillatelsene gjaldt personer under 40 år.
I alt 20 prosent av alle familieinnvandringstillatelser ble gitt til personer som ble forent med en arbeidsinnvandrer

Dakle,74% dozvola u 2012-oj dobili su muskarci,80% je ispod 40 godina (sto znaci mladost preovladava)a 20% porodicne emigracije ima jednog zaposlenog u porodici = 2012.godina
Impozantan je podatak da je cak 74% od ukupnog broja dozvola izdato muskom narodu ovih 26% to mora da su ove nase zene sa foruma


Pa u tih 74% su prikolice ovih žena od 26% koji rade bilo sta, dakle 48% se izborilo samo. Šalim se. I po onom kalkulatoru plata, za iste uslove rada kad ukucaš mann, pa kvin, izbacuje druge cufre - žene zarađuju manje. Moramo to da promenimo.
To su inžinjeri i programeri verovatno, a žene po domovima i bolnicama, verovatno.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
79-101-252-138.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2013. u 08:21 - pre 127 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Citat:
stefanko23:
ma kakva filozofija i logika :D stvar je u tome da su njihovi nastavnicki fakulteti tako koncipirani... dakle studiras 4 godine. 1 god. matematiku, 1 norveski, jednu socijalne nauke i jednu specijalnu pedagogiju... kod nas je to neizvodljivo znaci nastavnicki fakulteti nam se razlikuju...


A?
Šta oni to prave - nastavnik nadčovek, renesansni homo universale? Ovo ni Leonardo ne bi mogao. :D
Mislim ovo mi je .. pa smešno, guraju babe i žabe u isti džak. Koliko ja znam, onaj koji je dobar u matematici, primer, ne mora da znači da će pisati dobro sastave, biti rečit i raspevan da može i maternji jezik da drži. Ovi moji profesori sa faksa što su genijalci (neki, 90% posto su čiste budale koje se kriju iza fotelje), pa prave ozbiljne gramatičke greške što na predavanju što po svojim knjigama. Matematičari po pravilu su skoro asocijalni, gde će oni da uče o sociologiji? Mora makar slične predmete jedan profa da drži, ne može babe i žabe. Od svega po malo pa ništa na kraju. Ili su Leonardo da Vinči, i umetnik, i naučnik, i lepo peva i svira, i fizički lepotani i snagatori koji rukom uvrću čelik, pa sami šiju odeću po svojoj modi, moderni?

Profesor matematike i moda? Hahhha... ma daj. Kakva glupost! Onda ti njihovi profesori "od svega po malo" su amateri u svemu-po-mnogo.

Matematika jednu godinu, a građevinci Matematika 1, Matematika 2, jedan smer i Matematika 3. Ej, građevinac, ne neko sa Prirodno-matematičkog faksa. Da, i elektronce gnjave filozofijom i socijologijom u prvoj godini, ali logično da oni to neće predavati sutra, kao ni ovi sa građevine matematiku u školi.

Ne prave oni nastavnike nad covekom,nego je poenta price u metodici rada.
Jer ajde da krenemo svaki predmet u skoli se ne izvodi na isti nacin(metodika da se razume i shvati matematika nije ista da se recimo shvati dizajn)/
I iskren da ti budem ja BAS podrzavam ovkav aspekt obrazovanja,jer ajde da budemo realni da li ja kao profesor tekstilne grupe predmeta BAS sve znam iz tekstila!
Pa normalno je da ne znam,zato imam pripremu za cas koja inace ulazi u normu casova,pa nas mnogi osudjuju kako mi prosvetari samo strajkujemo i malo radimo.
A istina je sasvim drugacija onaj ko radi po pravilima radi veoma puno,samo sto samu pripremu ne moram da budem na svom radnom mestu nego mogu i kuci da je spremim.Medjutim kod nas mnogi ili bolje reci jako mali broj nastavnika se ne priprema za cas,i zato nam izmedju ostalog Obarzovanje kaska za svetom.
Ucimo decu mnogo ne potrebnih stvari(kobajagi da im se razvijaju mozdane vijuge,i tu se sve pobrka) ali za to nisam ja kriv kao predavac nego onaj ko je doneo nastavni plan i program.
Pa pogledajte koje mi to smerove imamo u srednjim skolama(izumreli zanati)a mi i dalje guramo to,kao da recimo pekar ne moze za godinu dana kvalitetnog predavanja i dobre prakse da nauci svoj zanat.Ja tvrdim da MOZE.
A kako pa evo Vam nas primer ucimo norveski i za godinu dana predje neko ko normalno radi oba nivoa Pa vei i jos stosta.Pa i na samom fakultetu za norveski studenti na prvoj godini to sve prodju a kasnije do cetvrte godine samo vrsi nadogradnju.
E to je ta razlika obrazovanja kod nas i recimo kod Norvezana.
I na kraju sta ce njima(ekonomski je neisplativo),da jedan covek drzi jedan predmet kada recimo u osnovnoj skoli nemaju ocene do 7 razreda.
Verovatno ce sada neko reci ma sta oni znaju oni se igraju,ali ONI imaju rezultate a mi ih nemamo ili bolje reci nisu nam tako vidljivi.
Ovo je prica koju ja sam propagiram u obrazovanju u smislu kako da resimo visak zaposlenih u prosveti a u nekim segmentima imamo veliki manjak.
Da li hoce neko da tvrdi da ja ili bilo ko za pola godine necu moci da savladam metodiku likovnog,muzickog itd...pa to nije tacno.Ali mi smo se vezali kao pijan plota Matematicar je matematicar,Englez je englez itd.
Imao bi ja mnogo o ovome da raspredam ali nije to tema ovog foruma.
Evo jedan moj licni primer,radim u specijalnoj skoli sa decom ometenom u razvoju i to 16 godina,posle 8 godina rada sa tom decom po nekom slovu zakona sam morao da idem da se ostrucim na defektoloskom fakultetu u BG,i sta sam ja tamo naucio...NISTA.
Jer predavaci znaju ili ti guraju neku teoriju bez ikakve prakse nisu usli u ucionicu da rade sa takvom decom,ali ja sam morao da zadovoljim neciju formu i to u to vreme za celih 45 hiljada dinara.Pa tamo sam se tek naslusao gluposti kod jednog profesora ako kazes da su deca sa posebnim potrebama,samo sto te neizbaci napolje,kakve posebne potrebe pa to imaju GEJ,kod drugog ne smes da kazes da su ometeni u razvoju to ih vredja,kod treceg ne da ti bog da si rekao da su sa hendikepom...pa oni sami ne znaju sta i kako ali zato da uzmu novac to dobro znaju.
Inace na sta sve nailaze studenti na tom FASPER fakultetu iskreno radim sa mnogim defektolozima u mojoj skoli i mogu reci da stvarno znaju svoj posao ali ne sa fakulteta nego imaju onu licnu crtu humanosti koju genski nose sa sobom(eto jos jedna ne logicnost znate da su nas ucili da mi kada udjemo u ucionicu nemamo svoja opsecanja to ostaviti iza vrata ovo je CAS)........
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
195.18.181.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2013. u 08:44 - pre 127 meseci
aj recimo bas nisam odusevljen sa njihovim inzinjerima

radimo pripremu nekog projekta, i dodju oni na ideju da naprave konstrukciju koja treba da prihvati neki prefabrikovani beton. ok, zamole mene da odredim dimenzije te konstrukcije. ja to ofrljoke odradim, iscrtam i izracunam da to kosta 200 000 kruna, samo materijal a gde je jos rad. oni razocarani zbog cene, a nije im pre toga palo na pamet da to kosta :) , ok. traze oni mesto za betonski fundament od 80t, i stave ga na kraj barze. i kao super. ja ih pitam a koliko ce trebati vode kao balast za to, jer je meni logicnije da tezina fundamenta bude postavljena u tezistu barze nego na jednom kraju (zamisliti kao klackalicu). posle njihovo novog dogovaranja kazu u pravu si, bolje je tako. da ne davim foruma dalje ali stalno imam ove epizode sa njima. jednostavno ne razmisljaju 3-4 poteza unapred. svedjani nisu nista bolji, za sada imam takav utisak. nekako nikako ne gledaju na novac vec samo da se odradi pa koliko da kosta neka kosta. onda ja pokrenem pitanje cene toga i oni promene, i tako u krug.

da li je nase skolstvo dobro, mislim da nije. da li je norvesko skolstvo dobro, mislim da nije. kontam da je najbolje nesto izmedju. mislim da bi mi pre dosli do toga nego oni, uz neku pravilnu reformu.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.ptt.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2013. u 10:06 - pre 127 meseci
Citat:
kelly_oslo:
Citat:
Nesh-co:
Delijo brate, udje ti u anale foruma ovom molitvom, da izvineš :)
Ne pamti svekolika mladost vreme sukoba sa sada već "pokojnom" Vikibjorg i KellyOslo.
Korisna žena bila, al` đavo živi :) Mislim Kelly, a Viki nije bila ni korisna.
Padom ove dve, i još pojedinih podrepaša, ostade samo Mirka da suvereno vlada ovim forumom :).




samo vas posmatram :)


Pa ne sahranjujte nam Kelly...nije u redu :)

I jedno konkretno pitanje> s obzirom da sam po struci diplomirani istoricar (i ako uzmemo u obzir da cu tesko pronaci posao u struci u prvih godinu dana tj. dok ne polozim Bergens i ne odradim master...osim ako mi ne upadne sekira u med pa nadjem neki posao u arhivu, muzeju, turistickoj organizaciji...)... koje su sanse da se zaposlim kao asistent u vrticu u smislu, kolika je navala, koliko je u proseku prijava po jednom mestu (pitanje je pre svega za stefanka). S obzirom da solidno govorim norveski i da sam na fakultetu imala po godinu dana psihologiju, pedagogiju, metodiku (jest' da se metodika ne tice vrtica...ipak se i u njoj moze naci dosta toga sto se tice pristupa deci, nacinu obracanja, drzanja paznje...)...Stefanko, kako procenjujes...kakve su mi sanse??? I da, da ne trazim sad po onim tabelama...kolika je plata na godisnjem nivou za asistenta?

[Ovu poruku je menjao Jelena G. dana 07.11.2013. u 22:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
79-101-252-138.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2013. u 10:29 - pre 127 meseci
Citat:
zokiruma:
aj recimo bas nisam odusevljen sa njihovim inzinjerima

radimo pripremu nekog projekta, i dodju oni na ideju da naprave konstrukciju koja treba da prihvati neki prefabrikovani beton. ok, zamole mene da odredim dimenzije te konstrukcije. ja to ofrljoke odradim, iscrtam i izracunam da to kosta 200 000 kruna, samo materijal a gde je jos rad. oni razocarani zbog cene, a nije im pre toga palo na pamet da to kosta :) , ok. traze oni mesto za betonski fundament od 80t, i stave ga na kraj barze. i kao super. ja ih pitam a koliko ce trebati vode kao balast za to, jer je meni logicnije da tezina fundamenta bude postavljena u tezistu barze nego na jednom kraju (zamisliti kao klackalicu). posle njihovo novog dogovaranja kazu u pravu si, bolje je tako. da ne davim foruma dalje ali stalno imam ove epizode sa njima. jednostavno ne razmisljaju 3-4 poteza unapred. svedjani nisu nista bolji, za sada imam takav utisak. nekako nikako ne gledaju na novac vec samo da se odradi pa koliko da kosta neka kosta. onda ja pokrenem pitanje cene toga i oni promene, i tako u krug.

da li je nase skolstvo dobro, mislim da nije. da li je norvesko skolstvo dobro, mislim da nije. kontam da je najbolje nesto izmedju. mislim da bi mi pre dosli do toga nego oni, uz neku pravilnu reformu.

Vidi ovako,Nisam ja rekao da je njihovo skolstvo dobro,ali ja licno vidim neke dobre osobine,koje siguran sam ima i u nasem obrazovanju.
To je ocit primer tebe i drugih inzenjera ili ti bilo koje druge struke.
daleko od toga da ja smatram da ne treba uciti,ali licno mislim da ipak se mora fokusirati na onaj detalj koji je uze strucan za struku.
A kakvo je obrazovanje ili ti skolstvo to ne mozemo mi nikako da odredimo jer svako ima neke svoje standarde pa lupeta moje je najbolje.
Najbolje je ono koje u danasnjem vremenu zna da privredi dustvu(sto ocito ne dostaje kod Norvezana,sto me oped cudi jer je vezano za novac,a toga valjda imaju na pretek)
Znas i sam koja je razlika u radu kod nas a koja u Norveskoj,kod nas se mora ustinuti svuda a opet nekome u dvoriste pretekne,dok kod njih ne znam.
Da sumiramo rezultati dobrog,loseg ili kako ga kod vec nazvali skolstva se ogleda generacijski,zato i jeste Obrazovanje jedna od najkompleksnijih grana,jer ako neko zeli da obrazuje Debile koji ce samo glasati i raditi kao robovi za nekog drugog i to je veliko umece da se napravi takav plan i program,i to nema nikakve veze sa recnikom politicara ovo je ili nije demokratija,ili kako god mi to nazvali.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
195.18.181.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2013. u 12:17 - pre 127 meseci
Citat:
jedy023: Vidi ovako,Nisam ja rekao da je njihovo skolstvo dobro,ali ja licno vidim neke dobre osobine,koje siguran sam ima i u nasem obrazovanju.
To je ocit primer tebe i drugih inzenjera ili ti bilo koje druge struke.
daleko od toga da ja smatram da ne treba uciti,ali licno mislim da ipak se mora fokusirati na onaj detalj koji je uze strucan za struku.
A kakvo je obrazovanje ili ti skolstvo to ne mozemo mi nikako da odredimo jer svako ima neke svoje standarde pa lupeta moje je najbolje.
Najbolje je ono koje u danasnjem vremenu zna da privredi dustvu(sto ocito ne dostaje kod Norvezana,sto me oped cudi jer je vezano za novac,a toga valjda imaju na pretek)
Znas i sam koja je razlika u radu kod nas a koja u Norveskoj,kod nas se mora ustinuti svuda a opet nekome u dvoriste pretekne,dok kod njih ne znam.
Da sumiramo rezultati dobrog,loseg ili kako ga kod vec nazvali skolstva se ogleda generacijski,zato i jeste Obrazovanje jedna od najkompleksnijih grana,jer ako neko zeli da obrazuje Debile koji ce samo glasati i raditi kao robovi za nekog drugog i to je veliko umece da se napravi takav plan i program,i to nema nikakve veze sa recnikom politicara ovo je ili nije demokratija,ili kako god mi to nazvali.


ovo je jedan mali problem. naime vecina nas je mislila ili misli da su oni neka uspesna privreda. gledano finansije i slicno mozemo se sloziti. ako je merodavno sama realizacija ili konkuretnost onda su izgleda na samom evropskom dnu. uzmimo na primer gradjevinu i nacin kako oni rade tj. resavaju probleme. gledajuci do sada ucinak ja sam frapiran jer da nam recimo nema ovih svedjana i finaca u firmi, odavno bi mogli staviti katanac i traziti drugi izvod zarade. gledajuci odnos vremena ulozenog, vremena potrebog za izvresenje neke klasicne operacije i naplate mislim da su najjaci u EU. prevedeno cene usluga su im mnoooogo pretplacene. recimo automehanicar bi taj posao uradio u nemackoj za sat vremena a u norveskoj za 3 sata. meni bi bilo licno zanimljivo videtyi kako bi norvezani radili da ima vise firmi iz EU, pogotovo nemacke.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
79-101-252-138.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2013. u 12:36 - pre 127 meseci
zokiruma

recimo automehanicar bi taj posao uradio u nemackoj za sat vremena a u norveskoj za 3 sata. meni bi bilo licno zanimljivo videtyi kako bi norvezani radili da ima vise firmi iz EU, pogotovo nemacke.[/quote]
Nema tu puno sekiracije a ni logike.
jedy023
Ja Norvesku i njihov odnos prema radu zamislajam(a ti me ispravi)kao kada je kod nas Vladao TITO,ja sam bio 4 razred kada je on preminuo,ali ovde je sve bilo opusteno i svako je radio polako i natanane,a svi su mogli i da putuju i da grade,e sad razlika je velika nama pukla SFRJ i nismo imali kao Norvezani zlatnu zilu Naftu.
A koliko i to razumem te sve platforme im drze stranci vecina iz USA,pa sto bi oni radili kad znaju sta imaju.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7886494 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.