Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7857951 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 11:22 - pre 129 meseci
@gogi77. Koji je ovo deo Bergena? Jesi ti slikao?

Kad pogledam izlog i vidim da se na lutkama reklamiraju helanke i letnje cipele, tesko da je to odeca za kisoviti Bergen?
 
Odgovor na temu

bob978
bob dost
nezaposlen

Član broj: 311990
Poruke: 32
*.80-202-138.nextgentel.com.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 11:36 - pre 129 meseci
Dragi Marjane, vrlo rado bih te posavetovao da i sam nisam relativno nov u "norveskoj prici" pa stoga mislim da je neprimereno sa moje strane da se usudim da delim nekome savete. Imas ovde na forumu ljudi koji su duze ovde i koji su razlicitim putevima dolazili ovde i siguran sam da ce oni znati bolje da ti odgovore na tvoja pitanja od mene. Samo je pitanje koliko su ti ljudi spremni da po ko zna koji put opisu i motivisu druge ljude jer su to u proslosti radili bezbroj puta i ne znam koliko im je to vise zanimljivo.Tako da treba i njih da razumes , treba ipak volje,zelje i vremena za to.
U sustini , mislim da odluku da odes negde van svoje zemlje treba da doneses sam i da budes spreman na sve...
Kao sto sam ti napisao ja sam nov ovde i moj boravak i zivot ovde se dosta razlikuje od zivota drugih ljudi ovde koji su dosli u Norvesku.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 11:38 - pre 129 meseci
@gogi77. Tusen takk ... za link.

Sto se tice kradje bicikla .....
Unnskyld ..........  ICHI Bergen sam pronasao ... cak i sliku plocnika,
ali ne mesto za bicikle (mozda je sa druge strane):
http://www.geodruid.com/262835...sbutikk-bergen-hordaland-norge

mi bi da pobegnemo od lopove ali njih ocigledno ima svuda ... da se nadamo samo da ih ima manje nego ovde :)
 
Odgovor na temu

bob978
bob dost
nezaposlen

Član broj: 311990
Poruke: 32
*.80-202-138.nextgentel.com.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 11:46 - pre 129 meseci
Gogi77 , video sam da su ljudi malo zabrinuti za te kradje koje se desavaju, valjda su nenaviknuti na to. Uglavnom za to optuzuju strance,litvance i poljake. Pricao sam juce sa likom koji radi kao obezbedjenje u vestkanten trznom centru i rekao mi je da se sve cesce desava da ljudi kradu i posebno se pozalio da ih maltene ne kaznjavaju. Juce je npr. neka zena maznula Bergans jaknu ,alaram poceo da pisti na izlazu iz radnje, radnica pritisnula taster i dok je obezbedjenje doslo, zena je vec otisla. I kada uhvate nekoga da krade, obezbedjenje ga privede u kancelariju,napravi zapisnik , oduzme ukradeno i stavi tu osobu na listu nepozeljnih ljudi u trznom centru u sledeca tri meseca .Izvestaj posalju policiji i lopov treba da plati 2000 kruna i nakon tri meseca moze opet u isti trzni centar.
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 11:59 - pre 129 meseci
Citat:
bob978:
Dragi Marjane, vrlo rado bih te posavetovao da i sam nisam relativno nov u "norveskoj prici" pa stoga mislim da je neprimereno sa moje strane da se usudim da delim nekome savete. Imas ovde na forumu ljudi koji su duze ovde i koji su razlicitim putevima dolazili ovde i siguran sam da ce oni znati bolje da ti odgovore na tvoja pitanja od mene. Samo je pitanje koliko su ti ljudi spremni da po ko zna koji put opisu i motivisu druge ljude jer su to u proslosti radili bezbroj puta i ne znam koliko im je to vise zanimljivo.Tako da treba i njih da razumes , treba ipak volje,zelje i vremena za to.
U sustini , mislim da odluku da odes negde van svoje zemlje treba da doneses sam i da budes spreman na sve...
Kao sto sam ti napisao ja sam nov ovde i moj boravak i zivot ovde se dosta razlikuje od zivota drugih ljudi ovde koji su dosli u Norvesku.
Pozdrav



@bob987. Sto se tice odluke za odlazak odavde, tu mi ne treba nikakva pomoc. Doneli smo je prosle godine i vec se uveliko pripremamo za odlazak - povratak nazad vise ne postoji, jer su neke stepenice iza nas srusene ... kao zreli i skolovani ljudi, veoma ozbiljno smo razmotrili i doneli odluku da vise ne zelimo da nasa deca zive u ovakvoj drzavi ... ucimo jezik, supruga je upisala i zavrsava trecu godinu studija (jer prethodna diploma vise skole je sa dvogodisnjeg obrazovanja) ... i ako Bog da aprila-maja iduce godine, prenosicemo mi nekima nase iskustvo.
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 12:02 - pre 129 meseci
Hoce li neko na turnir u fudbalu 05.10 u Drammenu?

 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 12:14 - pre 129 meseci
@Jocaendo. Ja jedino mogu da ti pomognem da ti dovedem ekipu iz Beograda. WizzAir povratna karta za jednog je 10.298,oo dinara. Let iz Beograda je 02.10 a povratak 09.10.

p.s. ovaj podatak sam ostavio jer skoro sam pricao sa nekim ljudima i oni ne mogu da veruju da je toliko jeftina povratna karta za Oslo? Mozda neko nezna ... ukoliko je gledao Jat i cene od ......

da dodam da recimo ako je let iz Beograda 09.10 a povratak 16.10 onda je ukupna cena 6.298,00 din.
 
Odgovor na temu

bob978
bob dost
nezaposlen

Član broj: 311990
Poruke: 32
*.80-202-138.nextgentel.com.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 12:21 - pre 129 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan:
Citat:
bob978:
Dragi Marjane, vrlo rado bih te posavetovao da i sam nisam relativno nov u "norveskoj prici" pa stoga mislim da je neprimereno sa moje strane da se usudim da delim nekome savete. Imas ovde na forumu ljudi koji su duze ovde i koji su razlicitim putevima dolazili ovde i siguran sam da ce oni znati bolje da ti odgovore na tvoja pitanja od mene. Samo je pitanje koliko su ti ljudi spremni da po ko zna koji put opisu i motivisu druge ljude jer su to u proslosti radili bezbroj puta i ne znam koliko im je to vise zanimljivo.Tako da treba i njih da razumes , treba ipak volje,zelje i vremena za to.
U sustini , mislim da odluku da odes negde van svoje zemlje treba da doneses sam i da budes spreman na sve...
Kao sto sam ti napisao ja sam nov ovde i moj boravak i zivot ovde se dosta razlikuje od zivota drugih ljudi ovde koji su dosli u Norvesku.
Pozdrav



@bob987. Sto se tice odluke za odlazak odavde, tu mi ne treba nikakva pomoc. Doneli smo je prosle godine i vec se uveliko pripremamo za odlazak - povratak nazad vise ne postoji, jer su neke stepenice iza nas srusene ... kao zreli i skolovani ljudi, veoma ozbiljno smo razmotrili i doneli odluku da vise ne zelimo da nasa deca zive u ovakvoj drzavi ... ucimo jezik, supruga je upisala i zavrsava trecu godinu studija (jer prethodna diploma vise skole je sa dvogodisnjeg obrazovanja) ... i ako Bog da aprila-maja iduce godine, prenosicemo mi nekima nase iskustvo.



Meni to zvuci kao da ste na sasvim dobrom putu, pogotovo sto si napisao da su neke stepenice iza vas srusene, mislim da je to jako bitno i pokazuje vasu odlucnost sto u svakom slucaju vodi ka povoljnom ishodu. Mislim da je taj segment ostavljanja svega iza sebe zanemaren u prepiskama ovde i ustvari je jako bitan faktor jer kad covek suzi izbor ,bolje se koncentrise na cilj (valjda je tako). I to sto si napisao u vezi sa vaspitavanjem dece je itekako na mestu , jer danas stvarno treba biti pametan i znati kako da vaspitavas dete koje odrasta u Srbiji.
Ono sto mogu da ti kazem iz mog iskustva boravka u Norveskoj, mislim da je velikaprednost ako imas nekoga u Norveskoj ,a posebno ako je taj neko norvezanin.
Ljudi te drugacije gledaju i prihvataju, mogu sa sigurnoscu da tvrdim da drugacije gledaju strance koji imaju kako da to napisem,kao preporuku od njima nekog poznatog i onda se bas trude oko tebe.S druge strane ti dolazis iz Srbije koja bas i nije na sjajnom glasu i verujem da niko od tebe ne ocekuje nista bolje od prosecnog , i ako se pokazes dobrim onda se to racuna kao duplo.Banalan primer, bio sam na basketu i igram malo bolje od njih. Nakon basketa nisam mogao da se odbranim od njihovih hvala i zelje za raqzgovorom sto bas i nije cest slucaj kod njih.
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 12:26 - pre 129 meseci
@bob978 ... pogodio si nas cilj: "I to sto si napisao u vezi sa vaspitavanjem dece je itekako na mestu , jer danas stvarno treba biti pametan i znati kako da vaspitavas dete koje odrasta u Srbiji."

sto se tice basketa, vezbacu ... :)
 
Odgovor na temu

draganator
Dragan Ilic
privatni detektiv
elite sicurity

Član broj: 317269
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 12:46 - pre 129 meseci
Citat:
stomatolog81:
Citat:
draganator:
Citat:
stomatolog81:
Pozdrav svima,procitala sam obilje informacija,ono sto me konkretno interesuje je,sljedece:Da li radno iskustvo u struci igra bilo kakvu ulogu pri nostrifikaciji diplome?Ja radim kao stomatolog 5 godina i u fazi sam prikupljanja dokumenata,prevoda i dr.Ima li kraja cekanju te nostrifikacije,jer vidim da za stomatologe nema nekog vremenskog roka


Pozdrav koleginice. I ja sam takodje poslao za autorizaciju za helsefagarbeider-a diplomu, drzavni i ugovore da sam radio kao stomatolog, mislim da je to ispravno tako. Poslali su mi poruku da su dokumenta dalje u proceduri.
Inače jedan čovek je poslao takodje za helsefagarbeider-a dokumeta i bez diplome fakultata i radnog iskustva, iako je radio kao doktor i ima radno iskustvo u hitnoj. Dobio je autorizaciju bez problema, medjutim to je bilo vrlo davno.
I ja iščekujem i pitam se da li je sve uredu? Nisam bio neko vreme na forumu. Nešto sam propustio...

[Ovu poruku je menjao draganator dana 20.09.2013. u 01:44 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao draganator dana 20.09.2013. u 02:08 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao draganator dana 20.09.2013. u 02:20 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao draganator dana 20.09.2013. u 02:20 GMT+1]

Hvala puno na odgovoru,sad je malo slika jasnija.Da li se dokumenti moraju prevesti na norveski jezik,na stanici SAK-a pise da moze i engleski.Da li se uplati i taxa,onako kako pise na njihovoj stranici.



Da, ja sam uglavnom autorizaciju odradio kako je Mirjana Savičić u svojim prvim porukama opisala, (pročitaj nekih njenih 20 poruka na početku). Jedina razlika je što je prof Ljubiša Rajić odavno pokojni i autorizaciju plaćaš unapred.

Sada je cena 1560 NOK, odeš u Intezu, mora da se uplati u krunama, oni izvrše transakciju i ovde ti sve piše kako, i taj SWIFT broj itd.: http://english.sak.no/sites/sa...ider/default.aspx#.UjwxqH_z6ho Moraš da tražiš payment information u Intezi.

Kao što sam već ranije napisao, prvo sam morao da odradim stažiranje za tehničara i državni ispit. Sva dokumenta koja sam imao, overio sam u opštini i preveo kod sudskog tumača na engl. jezik (ta overavanja, ne smeju biti starija od 3 meseca, tako sam negde pročitao). Uredno popunjena molba za autorizaciju + payment information + sva ostala dokumenta sam poslao preporučenom poštom na adresu SAK-a.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 14:09 - pre 129 meseci
Što se tiče Prokuplja: časovi norveškog su se držali u Beogradu, a potom ii u Prokuplju, verovatno jer naša Zorica je poreklom odatle. U Nišu nije bilo sve do ove godine, čini mi se, pa su mi rekli da skoknem do Prokupja, bliže je :P
U Stravangeru su dvoje arhitekata Nišlija, bivši asistenti na GAF-u (građ.- arh faks), za Prokupčane ne znam, ali oni studiraju mahom u Nišu, pa smo tu negde. Sada ću da ih jurim na Fejsu, da vidim bivše kolege iz Prokuplja :P Studene generacije iz moje generacije je iz Kuršumlije inače.

Krađe: samo zaspite u vozu, biće te opelješeni bilo da ste u Lozani, Španiji, Kopenhagenu.... i to verujem da baš ljudi sa ovih prostora to rade, ali da ih ne optužujem bez dokaza....

Iz mog malog ali bogatog iskustva rada u inostranstvu - naše ljude cene, jer mi dolazimoo iz siromašnih zemalja i imamoo motivaciju da se pokažemo, da uspemo. Zanimljivo je da sam čula jednog Poljaka da to isto kaže za Poljake, hehe... u istoj smo čorbi. Ja sam barem bila najambicioznija u birou gde sam radila, i šef me je drukčije tretirao od ostalih. Ko koliko vredi - to se odmah vidi. Samnom je bila jedna Šveđanka i totalno je kulirala, no stress moto, što pomenuste. Odgovorna, vredna, ali nije marila da se dokaže, kao da samo mi imamo taj ... komleks? :P Ne štede da ti poveća platu i može da se izvuče dobra suma, ali zato nikako jedan slobodan dan! Makar nemalo posla, moraš da sediš tamo...

 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 18:48 - pre 129 meseci
Evo novih informacija sa severa...iz suncanog tromsa,vec nedelju dana cepa sola ceo dan...
Danas sam predavao papire za spajanje porodice...iako sam imao zakazan termin juce zvali su iz policije i pitali da li mozemo da dodjemo danas posto imaju guzvu veliku...
tako da i to moze da se desi...
imao skoro sve od papira osim treceg listica od plate (imali samo dva) i originalnog ugovora (arbeidstilbudskjema)...
Imali smo kopiju koju smo srecom zadrzali...naime kada je supruga pre dve nedelje predavala za produzetak zena u policiji pokupila original i kaze da ona mora da zadrzi original dok kod prvog predavanja papira to nije bila praksa...tada su vratili originale...
za tri platna listica nije ni pitala ali mi objasnili,i zena nije pravila ama nikakav problem...
pitala je zasto nemam Apostile pecat na medjunarodnim obrascima ali ja sam dodao pored medjunarodnog obrasca i prevedenu i overenu fotokopiju tako da ni to nije bio problem...
toliko o papirima...

Vidim da se povela diskusija da li se krade i ostalo...moje vidjenje No...malo ali moje, bio u Oslu i sada sam u Tromsu tako da se ogranicavam na ta dva grada...
narod je dosta nekulturan...KAZEM PONOVO MOJE VIDJENJE STVARI...
pljuje po ulici,baca smece na sve strane,po nekad naletis i na one,dobro nama poznate,nafurane momke u nabuzenim kolima sa preglasnom muzikom...itd...
sto smo mi vec navikli u Srbiji...ali barem ja nisam ocekivao ovde...

Vezano za dijalekt ima dosta zanimljivih stvari...
ovde na severu,u Tromsu,se dosta koristi
ka umesto hva
kurfur umesto hvorfor
ili primer Hvordan går de? bi ovde zvucalo Kušan gor de?
sju ili sedam je siv...itd...to koristi ovde velika vecina...

I to je to od mene za sad...veliki pozdrav svima...a na turnir u malom fudbalu bi dosao ali me j..e blizina...moyda neki drugi put...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 21:36 - pre 129 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan:
jedno MANGE TAKK za @Mirjanu Savicic i predlog da se ovaj forum preimenuje u njeno ime :)

Mirjana, kazes "kupis norveski broj" ... sta to znaci? Da li ja mogu jos sada iz Srbije da "kupim norveski broj" za sebe, suprugu i dvoje dece? Koliko to kosta?

Trenutno cekam nostifikaciju diplome, ucim jezik i pre nego sto pocnem da se javljam na oglase i saljem molbu za posao, sta treba jos da uradim???
p.s. inace sam master inz. masinstva.


Dakle,ne treba ti broj za celu porodicu.Nece i decu da zovu poslodavci za eventualne poslove.Broj za sada treba SAMO tebi kako bi norveski poslodavci te mogli kontaktirati.Uvek im je daleko lakse i pristupacnije kada vide da je u CV-u napisan norveski broj.To je plus u svakom slucaju.Broj je jeftin,moja Bilja koleginica koja je trenutno kod mene i trazi posao je platila pre neki dan 29 kruna broj...a telefon nekih 299 kruna,sto mu dodje prevedeno na eure da je broj oko 3,6 eura...aparat ti ne treba,to je njoj trebalo iz njenih razloga.Dakle,taj broj je kupila kada je dosla sad kod mene.Nije ga kupila iz Srbije...ali to vec neko moze da zavrsi i da ti uzme broj i posalje...
Kazem nije to presudno ali je jako pozeljno jer nakon sto poslodavac vidi tvoj zahtev za posao moze te odmah kontaktirati.Mejl je zvanicno sredstvo komuniciranja a jos tel.norsk ga u potpunosti dopunjuje.
Ti kao ing masinstva ne treba da cekas nostifikaciju diplome da bi trazio posao.Super je sto si poslao i za to ali u tvojoj bransi se ljudi zaposljavaju i samo sa prevedenom diplomom pa se u toku posla odradi ta nostifikacija.Ali super je sto ti to vec sada radis.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 21:38 - pre 129 meseci
Citat:
draganator:
Citat:
stomatolog81:
Citat:
draganator:
Citat:
stomatolog81:
Pozdrav svima,procitala sam obilje informacija,ono sto me konkretno interesuje je,sljedece:Da li radno iskustvo u struci igra bilo kakvu ulogu pri nostrifikaciji diplome?Ja radim kao stomatolog 5 godina i u fazi sam prikupljanja dokumenata,prevoda i dr.Ima li kraja cekanju te nostrifikacije,jer vidim da za stomatologe nema nekog vremenskog roka


Pozdrav koleginice. I ja sam takodje poslao za autorizaciju za helsefagarbeider-a diplomu, drzavni i ugovore da sam radio kao stomatolog, mislim da je to ispravno tako. Poslali su mi poruku da su dokumenta dalje u proceduri.
Inače jedan čovek je poslao takodje za helsefagarbeider-a dokumeta i bez diplome fakultata i radnog iskustva, iako je radio kao doktor i ima radno iskustvo u hitnoj. Dobio je autorizaciju bez problema, medjutim to je bilo vrlo davno.
I ja iščekujem i pitam se da li je sve uredu? Nisam bio neko vreme na forumu. Nešto sam propustio...

[Ovu poruku je menjao draganator dana 20.09.2013. u 01:44 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao draganator dana 20.09.2013. u 02:08 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao draganator dana 20.09.2013. u 02:20 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao draganator dana 20.09.2013. u 02:20 GMT+1]

Hvala puno na odgovoru,sad je malo slika jasnija.Da li se dokumenti moraju prevesti na norveski jezik,na stanici SAK-a pise da moze i engleski.Da li se uplati i taxa,onako kako pise na njihovoj stranici.



Da, ja sam uglavnom autorizaciju odradio kako je Mirjana Savičić u svojim prvim porukama opisala, (pročitaj nekih njenih 20 poruka na početku). Jedina razlika je što je prof Ljubiša Rajić odavno pokojni i autorizaciju plaćaš unapred.

Sada je cena 1560 NOK, odeš u Intezu, mora da se uplati u krunama, oni izvrše transakciju i ovde ti sve piše kako, i taj SWIFT broj itd.: http://english.sak.no/sites/sa...ider/default.aspx#.UjwxqH_z6ho Moraš da tražiš payment information u Intezi.

Kao što sam već ranije napisao, prvo sam morao da odradim stažiranje za tehničara i državni ispit. Sva dokumenta koja sam imao, overio sam u opštini i preveo kod sudskog tumača na engl. jezik (ta overavanja, ne smeju biti starija od 3 meseca, tako sam negde pročitao). Uredno popunjena molba za autorizaciju + payment information + sva ostala dokumenta sam poslao preporučenom poštom na adresu SAK-a.


Taj post za autorizaciju je na strani 26 ako se ne varam...i to je pre tri godine a sada odrada tih dokumenata skoro 4 godine.Tako da to je staro prilicno.Ono sto je promena od tada jeste odradjen staz od 6 meseci za opsti smer...to ranije nije bio uslov...dakle da to samo napomenem...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 21:49 - pre 129 meseci
@Mirjana, Tusen Takk !!!

ma ja sam mislio da se placa dobijanje personalnog broja, tipa nas jmbg ... koji kasnije sluzi za identifikaciju umesto pasosa i dr.  ... daleko od toga da bih i deci kupovao telefonske brojeve :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 22:17 - pre 129 meseci
Personnummer ti je potreban kada uzimas broj na racun.Ja sam ovde govorila o funkcionalnom broju koji nije na racun vec na dopunu.Za to ti ne treba personnummer...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 03:52 - pre 129 meseci
U cik zore...sa nocnog dezurstva

Na temu:"Kad sam dosao u Norge iznenadio/la sam se"...

Smece na ulici-kao i svuda.Zivi ljudi,jedu bacaju smece.Tu i tamo ima i kulturnih kao i svuda.
Kriminal-ima ga daleko manje nego kod nas ali ga ima.Jer svaka drzava ima svoj kriminal.U svakoj drzavi kradu i pljackaju.
Usput receno,nas covek ovde u Norge prodaje iskljucivo kradenu robu onu lepu norvesku sportsku opremu.Dakle,ukrade pa proda.Cista zarada,porez nula.
I sta sada...sta ces,to smo mi volimo da drapamo,mozes da nam das platu koliku hoces,mi volimo da krademo.Ne svi naravno ali to nam je prilicno kolektivna osobina.
Norvezani lenji.Naravno,i mi smo...Mi koji smo se preselili ovde u Norge-pa da smo samo upola toliko radili u Srbiji kao sto sada radimo ovde,procvat Srbije bi se merio Svajcarskom...dakle da smo svi takvi.Ali jok...tek ovde nam skljocne.To necemo da priznamo i najcesce kazemo da smo se ubijali radeci u Srbiji...cast izuzecima,i nismo bas.Naravno,ne govorim globalno.A pravi nas potencijal ovde dodje do izrazaja jer volimo pare kao i svi...i trudimo se da napredujemo...
Dakle,Norveska i Norvezani nisu ljudi i drzava sa neke druge planete vec sa ove nase,i oni imaju naftu i ljude koji se ne pitaju zasto je nesto tako,vec je tako i rade zato sto je to tako...a i oni i mi smo daleko od neke savrsenosti.Imaju vise novca,i time su dobili uredjenu drzavu a ne drpaju pa zato im naftni fond miruje.
Prema tome,ne treba se iznenadjivati...smece,neka kradja itd...To je normalno kao i u svakoj drugoj drzavi...

Mene licno uvek iznova i iznova iznenadjuje kako misle da se tumor sa metastazama da izleciti.Tema je teska,priznajem ali to mi nije jasno.Prvo sam mislila da je to grupa onih ljudi koji bas ne znaju nista,ili previse veliki optimisti ali jok...nije to...ja sam na onkologiji vec 7 meseci i uverila sam se...oni veruju u to...Dakle,moze da metastazira gde hoces,mozes da budes zd.radnik...sve se to leci po njima zracenjem i citostaticima.Sve to moze.Mi smo vec tu daleko mozdano razvijeniji,svesniji,realniji...
Inace,mi Jehove Svedoke ne dozivljavamo kao crkvu i pravac verovanja kao da je rec o hristanstvu ili budizmu,dok oni da...Zasto ovo drvim sada u cik zore kao luda nasta?Pa zato sto hocu da kazem da se covek jedino moze i treba iznenaditi sa tom mentalnom razlikom ...a sve ostalo je kao i na bilo kom drugom mestu...
Pa,dobro vam jutro forumska nacijo...
Odoh u jutarnju rundu da obidjem ove sto veruju u cuda a vi na noge lagane pa u novi dan...
Ha en god helg sto bi rekli Noskici.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.150.243.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 06:26 - pre 129 meseci
Citat:
gogi77:
Citat:
bob978:
Prosle srede sam sleteo u Sandefjord i morao sam prenociti na aerodromu da bih sacekao jutarnji let za Bergen. Ispred aerodromskih vrata stajala su razbacana 4 dobra bicikla sa sve kacigama i pratecom opremom . Stajali su tako celu noc neosigurani, bez ikakvog osiguranja od kradje, nikakvi lanci i katanci...
I naravno tu su i docekali jutro kako su i ostavljeni iako je i na aerodromu a i oko njega bilo dosta ljudi svakakvih profila. Ne bi mi to bilo mozda ni toliko cudno i mozda i ne bih primetio te bicikle da pre par nedelja nisam video da ljudi na Adi ciganliji vuku svoje bicikle sa sobom na plazu i tretiraju ih kao ziva bica. I to nije bio izdvojen slucaj , nego su mahom svi vlasnici bicikala parkirali svoje ljubimce tik pored sebe. Izgledalo je malo smesno , svi ti ljudi koji leze i suncaju se, a izmedju njih se sunca i njihova gvozdjurija , svi onako ispreplitani, ljudska tela i gvozdje. Da li som pod stresom cak i u trenucima opustanja i sta da radimo povodom toga?


Heh videces ti po Bergenu kako se kradu bicikli... samo ostali vezani tockovi i katanci a ostak odnet.
To je mnogo vise izrazeno u samom gradu Bergenu.. pa ljudi imaju obicaj da ostavljau-zakljucavaju biciklo kod policijske stanice u centru i tese se da su tamo kao sigurni.




e moj prijatelju u Alti se kompletan alat ostavlja na gradilistu ili objektu na kome se radi i nikada nije nedostajao niti jedan komad alata. Da ti kažem da sam se ja šokirao kada sam video 5 - 6 BOŠOVIH ručnih alata podignutih na paletu i pokrivenih najlonom da ne pokisnu. I tako ceo vikend i u ponedeljak jovo nanovo sa alatom koji si ostavio na ulici ili dvoristu.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 09:01 - pre 129 meseci
ja sam prestao da se iscudjavam noskicima :)) znam da su specificni i bas su mi simpa takvi... inace juce seo sa koleginicama, tad na picu ja jedino musko, tako je u obdanistu... i one sve po 3+ piva :D i ove zene u 40, tako da saznah sve od ljubavnih statusa preko toga koja kolku platu ima :D i smesne su stvarno... ali opet tako stress fri stagod da im se desava u zivotu... ni jedna ne zivi bajno ali se ni jedna nije zalila, kukala, onako kako mi srbi to umemo... i to je nesto sto hocu da naucim od njih, da mi za neke stvari duva promaja u glavi hihi
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 09:25 - pre 129 meseci
Citat:
stefanko23: ja sam prestao da se iscudjavam noskicima :)) znam da su specificni i bas su mi simpa takvi... inace juce seo sa koleginicama, tad na picu ja jedino musko, tako je u obdanistu... i one sve po 3+ piva :D i ove zene u 40, tako da saznah sve od ljubavnih statusa preko toga koja kolku platu ima :D i smesne su stvarno... ali opet tako stress fri stagod da im se desava u zivotu... ni jedna ne zivi bajno ali se ni jedna nije zalila, kukala, onako kako mi srbi to umemo... i to je nesto sto hocu da naucim od njih, da mi za neke stvari duva promaja u glavi hihi



Ili su na neke droge ili su veci Hriscani nego sto smo mi.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7857951 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.