Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7858444 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
109-92-89-157.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2013. u 14:52 - pre 129 meseci
Prvi cilj je ispunjen,supruga je dobila HU drzavljanstvo zajedno sa decom.a sada prionuti na norveski jezik pa valjda 2014 ce biti u Norveskoj.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2013. u 16:59 - pre 129 meseci
Citat:
puztrchi:
Pozdrav!Da li neko zna kakvo je stanje sa vaspitacima?Da li je neko slao diplomu na autorizaciju?Izvinjavam se ako je neko vec postavio pitanje,a ja se ponavljam...



ovde ti je sve sta trebas poslati za vaspitaca...

http://www.udir.no/Stottemeny/...ially-for-pre-school-teachers/

ako imas nedoumica, posalji im direktno pitanje na njihovu kontakt adresu... sve u svemu, moras imati polozen Bergens test da bi dobila nostrifikaciju... ja imam nostrifikaciju za nastavnika i njihov pedagoski master, i radim kao vaspitac.. ... srecno :)

btw, vaspitac ti je u top 3 najtrazenije struke u norveskoj...


batinicu, sta te muci druze?? :))
 
Odgovor na temu

fabrika4

Član broj: 281345
Poruke: 6
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2013. u 17:46 - pre 129 meseci
Pozdrav,
Imam jedno pitanje.
U norveskoj sam sa porodicom, dosao prije 2 god, dobio dozvolu na 3 godine, supruga i djeca isto.
Ispunio sam sve uslove za trajni boravak, mislim na poznavanje norveskog jezika.
Supruga ide na kurs, do sada ima oko 200 casova, uslov iz dozvole je 250 jezika plus 50 samfunnskap.

Pitanje, sta se desi ako se u roku od 3 godine ne uspuni uslov za kurs jezika, 250+50, mislim na suprugu? Da li uopste ima neki rok da se zavrsi ovaj kurs, citao sam papire od dozvole, nisam nasao.
Da li ce ona dobiti privremenu dozvolu, npr na 1 godinu. Koliko ja kontam, ovaj jezik je samo uslov za trajni boravak, nemam pojma.
Ovo pitam jer ima nekih "organizacionih" probelma u vezi ovog samfunnskap.
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
94.250.134.*



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2013. u 19:42 - pre 129 meseci
stefanko23

ma ništa drug baš ništa samo mi je malo neobićno ono danima nikoga od starih na forumu ništa više za sad ali bit će uskoro svega i svaćega bar kod mene **?=#$%$##$%& pas mater
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2013. u 20:24 - pre 129 meseci
"Pozdrav,
Imam jedno pitanje.
U norveskoj sam sa porodicom, dosao prije 2 god, dobio dozvolu na 3 godine, supruga i djeca isto.
Ispunio sam sve uslove za trajni boravak, mislim na poznavanje norveskog jezika.
Supruga ide na kurs, do sada ima oko 200 casova, uslov iz dozvole je 250 jezika plus 50 samfunnskap.

Pitanje,
sta se desi ako se u roku od 3 godine ne uspuni uslov za kurs jezika,
250+50, mislim na suprugu? Da li uopste ima neki rok da se zavrsi ovaj
kurs, citao sam papire od dozvole, nisam nasao.
Da li ce ona dobiti
privremenu dozvolu, npr na 1 godinu. Koliko ja kontam, ovaj jezik je
samo uslov za trajni boravak, nemam pojma.
Ovo pitam jer ima nekih "organizacionih" probelma u vezi ovog samfunnskap."



@fabrika4. Onih 250casova jezika i 50 samfunnskap sam finansiras ili opstina u kojoj si??? Da li se na kurs prijavljujes sam ili te open neko drugi forsira?
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2013. u 21:49 - pre 129 meseci
Niko ti nista ne finansira. Placas iz svog dzepa. Sto je dosta velika lova posto 50 casova kosta na folkuniverzitetu oko 4000 Kruna.
Te casove ti jedino placa komuna ako si u braku sa norveskim drzavljaninom ili si azilant.

Casove ne moras da skupljas ako polozis minimum Norskprøve 2 i onda sa tim ides u opstinu da te oslobode tih skupljanja casova.
Tako bar neki tvrde i ja nisam to proverio na svojoj kozi sto se tice Norskprøve 2 da mozes da te oslobodi.

Zvanicno na sajtu pod permanet residance stoji 250+50 za one koji placaju kurs iz svog dzepa... a 550+50 vazi za azilante i one kojima drzava placa kurs.
http://www.udi.no/Norwegian-Di...-for-a-settlement-permit/#tuit

To sto se tice Norskprøve 2 da oslobadja 250+50 stoji jedino pod Citizenship.
http://www.udi.no/Norwegian-Di...on-in-the-Norwegian-language-/

E sad ako je neko uspeo da resi to da sa Norskprøve 2 dobije oslobadjanje od 250+50 ceasova i dobije Permanent-Residence jako bi bilo lepo da se javi i potvrdi ovo.

Sto se tice onoga ako to nisi resio u roku od tri godine... stvarno ne znam koje su posledice. Po mojoj logici neverujem da ce da te izbace iz zemlje nego ces samo da produzis i dalje vizu onako bicno kao i do sada.




 
Odgovor na temu

Dragana Dokic

Član broj: 317528
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2013. u 22:09 - pre 129 meseci
dzuli, hvala ti puno na odgovoru. Ja am generacija po bolonji ( 2007), a smer mi je takav da imam i jedno i drugo Pogledacu sta iam od poslova svakako, hvala ti na pomoci. Reci mi koliko si cekala na autorizaciju diplome i jesi nasla posao konacno? Moj suprug je ing telekomunikacija i njemu je tamo super, posla u toj struci ocigledno ima, ali ja nemam iskustva, sto mislim da je problem Ali valjda ce se nesto naci.
Pozz za tebe i ostale forumase
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2013. u 22:14 - pre 129 meseci
ako neko za 3 god. nije polozio NP2 i treba da ga deportuju... >:)

salim se, ali sramota je ne poloziti taj nivo za 3 godine to je bas osnova
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2013. u 22:16 - pre 129 meseci
Pozdrav narode...
Ajde ukoliko neko od vas ima slobodnog vremena,jel moze da proveri na NRK sajtu dal postoji mogucnost gledanja televizije odozdo...Znam da ranije nije moglo,ali su oni pre par meseci promenili nesto,i pretpostavljam da se mogu gledati serije i ostale stvari koje su bile emitovane npr.juce...evo npr<
http://tv.nrk.no/serie/distrik...stfold/dkos99091613/16-09-2013
Jel radi ili????
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2013. u 01:12 - pre 129 meseci
Da li mi treba polozen drzavni ispit da bih dobio autorizaciju za bolnicara ??
I ako treba, da li mogu da imam polozen drzavni ispit za fizioterapeuta (jer imam 6 meseci volontiranja i brze cu zavrsiti) - tj bilo koji smer u medicini , ili bas drzavni ispit za ono za sta saljem na autorizaciju(u ovom slucaju opsti smer) ?


HVALA UNAPRED. bitno jee!





 
Odgovor na temu

axaa74
Jelena Aksentijevic
DZ NS
Novi Sad

Član broj: 262904
Poruke: 19
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2013. u 06:58 - pre 129 meseci
Citat:
cveyoni:
Pozdrav narode...
Ajde ukoliko neko od vas ima slobodnog vremena,jel moze da proveri na NRK sajtu dal postoji mogucnost gledanja televizije odozdo...Znam da ranije nije moglo,ali su oni pre par meseci promenili nesto,i pretpostavljam da se mogu gledati serije i ostale stvari koje su bile emitovane npr.juce...evo npr<
http://tv.nrk.no/serie/distrik...stfold/dkos99091613/16-09-2013
Jel radi ili????



Ovo radi!
 
Odgovor na temu

gsmesko
Gordana Peinović
marketing manager
Novamedia
Subotica,Srbija

Član broj: 315362
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2013. u 07:29 - pre 129 meseci
Pozdrav, gledala sam na tom linku Udir-a I OD DOKUMENATA SE TRAŽI POTVRDA DA NISI KAŽNJAVAN...MOŽEŠ LI OBJASNITI DA LI JE TO POTVRDA IZ NAŠEG MUPA ILI SUDA O NEKAŽNAVANJU I DA LI I NJU TREBA PREVESTI NA NORVEŠKI ?...ooppps, nisu namerno velika slova :)
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2013. u 08:39 - pre 129 meseci
Citat:
axaa74:
Citat:
cveyoni:
Pozdrav narode...
Ajde ukoliko neko od vas ima slobodnog vremena,jel moze da proveri na NRK sajtu dal postoji mogucnost gledanja televizije odozdo...Znam da ranije nije moglo,ali su oni pre par meseci promenili nesto,i pretpostavljam da se mogu gledati serije i ostale stvari koje su bile emitovane npr.juce...evo npr<
http://tv.nrk.no/serie/distrik...stfold/dkos99091613/16-09-2013
Jel radi ili????



Ovo radi!



Pretpostavljam da je bokmål ali ipak da pitam? Neke reči koje sam čula ne izgovaramo tako na kursu. Hvala postavljaču linka, odlična vežba a prija i sadržaj posle naših mračnih vesti.
 
Odgovor na temu

dzuli
beograd

Član broj: 95802
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2013. u 08:43 - pre 129 meseci
Dragana, na autorizaciju sam cekala pa mislim manje od 4 meseca... Nisam jos nasla posao :( nadam se da cu uskoro. Nemam ni ja iskustvo u struci na zalost, imam radno iskustvo ali ne u struci. U tom nasem slucaju mislim da je najbolje da se sto bolje nauci jezik, barem B1 tj. stein pa stein... drugu knjigu. Ja sam imala jedan razgovor na skypeu i norvezanin mi je pohvalio jezik :D, a tek sam presla prvu polovinu stein pa stein knjige.

Jel tvoj muz u NO? Kad je otisao? U kom je gradu?

Ako je on tamo ti mozes da odes na osnovu njegovog boravka tamo...

Pozdrav za sve!
 
Odgovor na temu

fabrika4

Član broj: 281345
Poruke: 6
*.vatech.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2013. u 08:59 - pre 129 meseci
Evo mene opet.

U vezi 250+50 casova.

Znaci ja sam isao na kurs ca. 60 casova i polozio Norskprøve 2 i dobio od komune (rektor centra za ucenje jezika) potvrdu na kojoj stoji da je to adekvatno 250+50 i sa tim mogu da idem da trazim trajni boravak.
Sto se mene tice to je OK. Meni taj rok od tri godine istice u septembru 2014 i tada cu predati za trajni boravak.

(Ja sam dosao ovdje jer sam dobio ponudu za posao, dobio dozvolu na 3 godine, zena i djeca dosli iza mene za cca 3 mjeseca, i oni dobili dozvolu na 3 godine.)

Ali sam pitao za zenu, ima do sada cca 200 casova jezika i 0 casova samfunnskapa, rok od tri godine joj istice u decembru 2014, znaci ima jos ca 1 god i 3 mjeseca da to zavrsi.
Ona sama placa kurs, niko je ne forsira da to radi, u dokumentaciji koju je dobila uz dozvolu stoji da mora imati 250+50 casova da bi dobila trajni boravak, nema naznacenog roka do kada.

Malo sam detaljnije pojansio nadam se, i sada pitanje sta se desaje u decembru 2014 kada zena mora da preda zahtjev za produzenje a nema 250+50? Koliko ja kontam, moze samo dobiti privremenu dozvolu a kad ispuni uslov 250+50 traziti trajnu.
Recimo tada cu i ja i dvoje djece imati dozvolu trajnog boravka jer ispunjavamao sve uslove, a ona nece.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2013. u 09:23 - pre 129 meseci
Citat:
axaa74:
Citat:
cveyoni:
Pozdrav narode...
Ajde ukoliko neko od vas ima slobodnog vremena,jel moze da proveri na NRK sajtu dal postoji mogucnost gledanja televizije odozdo...Znam da ranije nije moglo,ali su oni pre par meseci promenili nesto,i pretpostavljam da se mogu gledati serije i ostale stvari koje su bile emitovane npr.juce...evo npr<
http://tv.nrk.no/serie/distrik...stfold/dkos99091613/16-09-2013
Jel radi ili????



Ovo radi!


Znaci radi,a...E pa super,eto vam najbolji nacin da slusate i gledate norsk tv.Kolko ja znam,to ranije nije moglo.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2013. u 10:59 - pre 129 meseci
Citat:
fabrika4:
Ali sam pitao za zenu, ima do sada cca 200 casova jezika i 0 casova samfunnskapa, rok od tri godine joj istice u decembru 2014, znaci ima jos ca 1 god i 3 mjeseca da to zavrsi.
Ona sama placa kurs, niko je ne forsira da to radi, u dokumentaciji koju je dobila uz dozvolu stoji da mora imati 250+50 casova da bi dobila trajni boravak, nema naznacenog roka do kada.


Pa zar nije ono da kad ides na primer na folkeuniveristet... da ti je samfunnskap unutar tih casova... Znaci prve kurseve koje sma iso unutar tog prvog prvog kursa stoji da imas u 50 casova uracunato 20 casova samfunnskap.
Onda sledeci kurs valjda 16 casova samfunnskap. I sad ovi visi kursevi sto idem tu pise da je to isto to jest u 54 cas norveskog ima sve taj samfunnskap jer se non stop prica o norveskom drustvu i slicno.

Po toj logici ja kontam da je ona u 200 casova vec garant imala i 50 casova samfunnskap.


 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2013. u 12:04 - pre 129 meseci
Ako sam dobro razumela, ljudi sa EU pasosem ne trebaju ovih 250+50 časova, jer im ne traže boravišnu dozvolu. Ali ako je njegov član porodice nije iz EU/EEA i pođe potom u Norge, ta osoba mora pohađati časove i položiti jezik? Ili ne mora, ako se tretita faktički isto kao EU građanin?

Stoji da Bugarska i Rumunija su sada oslobođene podnošenja zahteva za boravišnu vizu, ali to ne stoji za Hrvatsku.
("Citizens of Romania and Bulgaria no longer need to apply for residence permits. Instead they should now use the Registration scheme for EEA nationals")

I ja sam primetila da ne izgovaraju Norvežani isto sve reči, čak i na cd-ovima razni oratori (kako se već zovu) izgovaraju reči nekim svojim dijalektom. Na primer også i tjue.

Jel može neko da okači na netu te paralelne prevode iz knjižare "Piramida", da i oni van Beograda mogu to imati prilikom učenja? Čini mi se kao da smo mi na jugu odsečeni od sveta.
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.connect.netcom.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2013. u 12:25 - pre 129 meseci
Mora svako da polozi jezk odnosno da pohadja zvanicno priznate casove ako misli da zatrazi trajni boravak odnosno kasnije pasos. Samo sto je za gradjane Eu mislim 5 godina a za nas 3. Ja pohadjam casove pri oslo komuni Oslo vo. Odvojen je samfuskap od jezika . Dobija se posebno pismo kada se skupi broj polaznika, zato sto to pohadjas na maternjem jeziku.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2013. u 12:36 - pre 129 meseci
Citat:
I ja sam primetila da ne izgovaraju Norvežani isto sve reči, čak i na cd-ovima razni oratori (kako se već zovu) izgovaraju reči nekim svojim dijalektom. Na primer også i tjue.


Ne da se ne izgovaraju isto, nego veze nema sa vezom. Cak i ne pisu isto osim sto ne izgovaraju. Ja sam do sada uživo čuo da se IKKE izgovara kao :
- ike
- iće
- iče
- isje (veoma meko š)
- iše (naše normalno š)
- ihe
- i još jedno što totalno nema veze.

a najbolje je kad počnu to da spajaju sa rečima, što u većini slučajeva i čine, pa to zvuči "Æmoće gå" sto bi na nasem norveskom bilo "Jeg må ikke gå".

Dvadeset sedam izgovaraju recimo :
- šue šu
- šue siv
- čue ču
- siv o čue
- siv o tive
- sjue o tive
- manje-više svaka kombinacija od gore navedenih

a siguran sam da neko zna mnogo vise kombinacija od mene, ja sam tek početnik i nemam skoro uopšte direktan kontakt sa ljudima na poslu
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7858444 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.