Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7796360 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 09:44 - pre 128 meseci
jok, sve je to kolektivno nesvesno... takav state of mind se izgradjivao generacijama, decenijama unazad... naftica je tu i sve im je obezbedjeno i zasto bi se brinuli oko toga da budu super studenti, vredni radnici koji napreduju, da se razvode kad imaju gde da odu, itd.itd. :) to je ono sto se meni najvise svidja u ovoj zemlji... a rezultat toga je da zive do 90 i koje godine... stres je poznata bolest modernog doba, reklo bi se da je norvesku zaobisao :)
 
Odgovor na temu

pajk1
Milan Vujanovic
Privatni izvrsitelj
Arandjelovac, Srbija

Član broj: 304833
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 11:03 - pre 128 meseci
Koliko je potrebno kruna da se prezivi jedan normalan prosecan mesec u Norveskoj? (Stan, hrana (i sve sto je potrebno za kucu ili stan), mob. tlefon i recimo internet), ne mora tacno u krunu ali od prilike.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 11:37 - pre 128 meseci
Soba iznajmljivanje 4000, hrana 3000/4000 , telefon internet, struja, i kojekave zeznacije... ajd otprilike sve zajedno 10.000 NOK.
 
Odgovor na temu

pajk1
Milan Vujanovic
Privatni izvrsitelj
Arandjelovac, Srbija

Član broj: 304833
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 12:36 - pre 128 meseci
Hvala.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 14:21 - pre 128 meseci
Evo ja sam iznenađena u vezi Norveške, tj. norveškog: gde je gramatika u knjigama za B1 i B2 nivo?????? Sada sam bacila pogled na Stein på stein i Her på berget - nema gramatike u lekcijama niti minigramatikk na kraju knjige. Pa ovo je nemoguće! Završava se gramatika, verovatno glavnina, već na A nivou, ostalo se svodi na učenje novih reči i izraza? Listam sada "Advanced Norwegian grammar", ništa posebno od gramatike, mahom one tabele za red reči u rečenici. Šta uče u tih 200+50 časova :P Nemaju ona silna vremena, ni glagolske oblike, subžantiv/konjuktiv, pa slaganje vremena i td. Razvijaju dijalekte a gramatika stagnira? Ovo mi je stvarno neobično... Ja učim sama jezik zasada, kao što sam eng i nemački, i norveški je kao mačji kašalj.... barem za sada.

I još jedno pitanje, ima li nekog ko radi 3dsmax tamo, kao programer? Ili radi sa Python programom? Kako je arhitektura br.1 Degrees That Won't Help You Get A Job http://education.yahoo.net/articles/dead-end_degrees.htm, postoji tendencija da se arhitekte obrću IT branši.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.149.65.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 16:35 - pre 128 meseci
Citat:
stefanko23:
jok, sve je to kolektivno nesvesno... takav state of mind se izgradjivao generacijama, decenijama unazad... naftica je tu i sve im je obezbedjeno i zasto bi se brinuli oko toga da budu super studenti, vredni radnici koji napreduju, da se razvode kad imaju gde da odu, itd.itd. :) to je ono sto se meni najvise svidja u ovoj zemlji... a rezultat toga je da zive do 90 i koje godine... stres je poznata bolest modernog doba, reklo bi se da je norvesku zaobisao :)

Nije to kolektivna nesvest nego bezbrižnost :-) totalno su opušteni rade kolikom im treba, uglavnom se stambeno obezbede do te 40-te i onda laganica. Kod mene u firmi nas je pola norvežana pola stranaca, mi radimo svaki dan a oni petkom do 12 ako uopšte dođu na posao :-)


Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.149.65.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 16:49 - pre 128 meseci
Neke stvari koje su meni jako zanimljive vezano za Norvesku
prva stvar famozna STATOIL šoljica za kafu, kako je to super stvar gde god pumpu nađeš kafu uzmeš i nastaviš dalje ( ja čak i biciklom kad prolazim uđem po kafu ili toplu čokoladu )
drugo mi se desilo neki dan, kažem ja gazdi da hoću neki auto za zimu da imam nešto mi se ne ide peške kad krenu kiše i sneg, odemo nas dvojica do auto salona nađemo auto, ja izvadim karticu platim auto i za dva dana dobijem sve sređeno. (nije nov auto da se razumemo ali samo to što ga platiš karticom je za mene bilo ludilo.)
treća stvar je što se njima stvarno nigde nežuri, polako, svugde će mo stići i sve uraditi, čemu nervoza kada se inače time ništa neće promeniti.
bilo bi još toga, naravno da ima i ružnih stvari ali za sada više lepih nego ružnih.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 19:30 - pre 128 meseci
boki, pa da na to sam mislio... to je nesto sto je generacijama urezivano u njihovu svest i oni su jednostavno takvi, opusteni za sve zivo... ja se iskreno nadam da se bar delom moze uticati na to, mislim na nas same, i da postanemo malo vise ko oni cisto da pozivimo duze i imamo mirniji zivot :D
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 21:38 - pre 128 meseci
Citat:
stefanko23:
jok, sve je to kolektivno nesvesno... takav state of mind se izgradjivao generacijama, decenijama unazad... naftica je tu i sve im je obezbedjeno i zasto bi se brinuli oko toga da budu super studenti, vredni radnici koji napreduju, da se razvode kad imaju gde da odu, itd.itd. to je ono sto se meni najvise svidja u ovoj zemlji... a rezultat toga je da zive do 90 i koje godine... stres je poznata bolest modernog doba, reklo bi se da je norvesku zaobisao


To se coveku svidi u pocetku ali vremenom to misljenje promenis...
Oni zive 90 godina i preko toga ali od 70-te nisu svesni da zive jer su mahom dementni i ludi.Dakle,psihijatrija i demencija su dva kljucna problema ove zemlje.
Stresan zivot izbegavaju ali ih tumori napadaju izuzetno.Na cistom severu,hladnom,u divnoj prirodi...tumori i to kakvi i to sve mladi ljudi po 40-tak godina...
U redu je kada drzava stane iza samohrane majke jer je ta zena eventualno zivela sa covekom koji joj neodgovara,maltretira je i slicno ali nije u redu da sa prevelikim blagostanjem rasturas porodicu.Prosto sto bi zivela u braku kada ne mora...
I meni je to bilo super kada sam tek stigla...iovako sam teska i dominantna pa rekoh zemlja zena,to je to...ali ja ne bih nikada ali NIKADA volela da budem kao Norvezanke...Jadnice ali one najgore i najbednije u najnegativnijem smislu...to ponasanje,takvo vodjenje zivota...uzas.Za mene licno uzas.
Stefanko,mlad si covek...a ako se ozenis sa Noskicom,kopiracu ti ovaj post kroz neko vreme...kada prevalis 30-tu otprilike
Ovo je sistem uredjen,donosi novac i ekonomsku stabilnost ali mnoge stvari ovde nisu sjajne sto se konkretno ovoga sto si ti spomenuo tice...
Otislo se u drugu krajnost sa tom bezbriznoscu,no stress funkcionisanjem i brakom...
Ali opet to je moje misljenje...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 21:47 - pre 128 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Evo ja sam iznenađena u vezi Norveške, tj. norveškog: gde je gramatika u knjigama za B1 i B2 nivo?????? Sada sam bacila pogled na Stein på stein i Her på berget - nema gramatike u lekcijama niti minigramatikk na kraju knjige. Pa ovo je nemoguće! Završava se gramatika, verovatno glavnina, već na A nivou, ostalo se svodi na učenje novih reči i izraza? Listam sada "Advanced Norwegian grammar", ništa posebno od gramatike, mahom one tabele za red reči u rečenici. Šta uče u tih 200+50 časova :P Nemaju ona silna vremena, ni glagolske oblike, subžantiv/konjuktiv, pa slaganje vremena i td. Razvijaju dijalekte a gramatika stagnira? Ovo mi je stvarno neobično... Ja učim sama jezik zasada, kao što sam eng i nemački, i norveški je kao mačji kašalj.... barem za sada.

I još jedno pitanje, ima li nekog ko radi 3dsmax tamo, kao programer? Ili radi sa Python programom? Kako je arhitektura br.1 Degrees That Won't Help You Get A Job http://education.yahoo.net/articles/dead-end_degrees.htm, postoji tendencija da se arhitekte obrću IT branši.


Cela gramatika u jedan pocetni nivo se stavi.Norveska gramatika je relativno jednostavna i stvarno nema puno zezalica.Realno ako cemo.
A sve ostalo je nadogradjivanje kroz sirenje fonda reci itd...Malo vremena,da znas da stavis glagol u proslo sadasnje i buduce vreme,da naucis pasiv sa "S" i sa "BLI",prideve,(koji su kao nesto malo tezi),da prepoznas rec u kom je rodu tj.da li je et,en ili ei,da znas razliku izmedju upotrebe proslog vremena i perfekta,kondicionale pozeljno znati,prvi,drugi i treci i ostale stvari se uce vremenom...Na Bergen testu,akcenat nije na gramatici.Imas ga naravno u jednom delu,ali kroz ostale delove skriftlig produksjon treba naravno da pokazes da znas pisati korektno...
Dakle,norveska gramatika nije teska i relativno se lako uci.Ono sto je duzi proces jeste razumeti Norvezane,savladati dijalekte,i funkcionisati jer norveski jezik nije kao engleski da ga cujes svuda...

E sada u tih 250...sta se uci...idu jako sporo...sporo.Ovde je takav ritam inace...od saobracaja,preko skole pa do svega...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 21:48 - pre 128 meseci
miro ja sad punim 28 nisam toliko mlad ko sto nick ostavlja utisak :D

pazi, ni ja fala bogu nikada ne bih voleo da budem kao oni, vec da 'pokupim' ono sto mi odgovara ;) inace sam zivac i hiperaktivan po prirodi i meni treba takva sredina da bih napokon uspostavio neki balans...
ja npr. jos ne mogu da se naviknem na cinjenicu da nemam vremena i energije za sve stvari koje sam radio pre posla... danas sam u krevetu prelezao ceo dan od umora od ove nedelje :D
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 21:55 - pre 128 meseci
Citat:
pajk1:
Koliko je potrebno kruna da se prezivi jedan normalan prosecan mesec u Norveskoj? (Stan, hrana (i sve sto je potrebno za kucu ili stan), mob. tlefon i recimo internet), ne mora tacno u krunu ali od prilike.


Iz vrlo pouzdanih izvora znam da Goggy voli da jede ali na hranu ne moras dati 4000 kruna...definitivno...
Stan ceo ako neces sobu i zavisno gde zivis je oko 8000 kruna.Otprilike i prosek.
Hrana 2000 kruna.
Struja 1000 kruna (zimsko vreme)
Telefon 500 kruna (pretplata uz telefon)
Autobus 700 kruna
Dnevne potrebe tipa kiosk,novine,neki sokic,slano nesto za usput,kafa...racunaj 1000 kruna
Neka garderoba-zavisi sta kupujes ali ajde da kazemo pratis snizenja pa kupujes selektivno ode tu nekih 2000 kruna,jer uvek nadjes nesto.
To mu dodje 15,200 kruna...
Ali to je ako neces izigravati pasce i ako ces ziveti negde na jugu u nekom gradu...
U varijanti:"Kao pasce u Norveskoj" mozes da prodjes i za upola manje...sve zavisi koliko volis pekmez da mazes na hleb i juris proizvode First Price...
Ti si pitao onako prosecno...Sve se svodi na to koliko placas stan jer je to najveca stavka.To je okosnica konacnog racuna.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 21:59 - pre 128 meseci
Citat:
stefanko23:
miro ja sad punim 28 nisam toliko mlad ko sto nick ostavlja utisak

pazi, ni ja fala bogu nikada ne bih voleo da budem kao oni, vec da 'pokupim' ono sto mi odgovara inace sam zivac i hiperaktivan po prirodi i meni treba takva sredina da bih napokon uspostavio neki balans...
ja npr. jos ne mogu da se naviknem na cinjenicu da nemam vremena i energije za sve stvari koje sam radio pre posla... danas sam u krevetu prelezao ceo dan od umora od ove nedelje


28,hm...?Vidis to mi je promaklo...mora da je zato sto vidim na jedno oko
Zabelezicu ovaj podatak...nikad se nezna zasto je to dobro
E,ja vremena imam samo ovako na nocnom dezurstvu.Hvala Bogu,pa postoje ove radne noci
Naravno,treba uzeti od njih ono pozitivno ali nije lako zaobici ono negativno.Tu je problematika...
Ovde sam shvatila da je vreme najveci luksuz koji neko moze imati...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 22:00 - pre 128 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
stefanko23:
jok, sve je to kolektivno nesvesno... takav state of mind se izgradjivao generacijama, decenijama unazad... naftica je tu i sve im je obezbedjeno i zasto bi se brinuli oko toga da budu super studenti, vredni radnici koji napreduju, da se razvode kad imaju gde da odu, itd.itd. :) to je ono sto se meni najvise svidja u ovoj zemlji... a rezultat toga je da zive do 90 i koje godine... stres je poznata bolest modernog doba, reklo bi se da je norvesku zaobisao :)


To se coveku svidi u pocetku ali vremenom to misljenje promenis...
Oni zive 90 godina i preko toga ali od 70-te nisu svesni da zive jer su mahom dementni i ludi.Dakle,psihijatrija i demencija su dva kljucna problema ove zemlje.
Stresan zivot izbegavaju ali ih tumori napadaju izuzetno.Na cistom severu,hladnom,u divnoj prirodi...tumori i to kakvi i to sve mladi ljudi po 40-tak godina...
U redu je kada drzava stane iza samohrane majke jer je ta zena eventualno zivela sa covekom koji joj neodgovara,maltretira je i slicno ali nije u redu da sa prevelikim blagostanjem rasturas porodicu.Prosto sto bi zivela u braku kada ne mora...
I meni je to bilo super kada sam tek stigla...iovako sam teska i dominantna :) pa rekoh zemlja zena,to je to...ali ja ne bih nikada ali NIKADA volela da budem kao Norvezanke...Jadnice ali one najgore i najbednije u najnegativnijem smislu...to ponasanje,takvo vodjenje zivota...uzas.Za mene licno uzas.
Stefanko,mlad si covek...a ako se ozenis sa Noskicom,kopiracu ti ovaj post kroz neko vreme...kada prevalis 30-tu otprilike :) :) :)
Ovo je sistem uredjen,donosi novac i ekonomsku stabilnost ali mnoge stvari ovde nisu sjajne sto se konkretno ovoga sto si ti spomenuo tice...
Otislo se u drugu krajnost sa tom bezbriznoscu,no stress funkcionisanjem i brakom...
Ali opet to je moje misljenje...



kazu da se mi lose hranimo (svinjetina), da smo imali ratove i kasetne bombe, da mnogo pusimo, jedemo prskanu hranu dvadeset i nekoliko puta do berbe ... a sta je problem kod Norvezana pa je toliko tumor prisutan
 
Odgovor na temu

pajk1
Milan Vujanovic
Privatni izvrsitelj
Arandjelovac, Srbija

Član broj: 304833
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 22:06 - pre 128 meseci
Trebalo bi da dodjem u Kristiansand ili Flekkefjord, ali to je tek kad zavrsim staz, a sad sam pitao cisto informativno da znam neku racunicu nesto. Zaokruzim na 15.000,00 i to je to :) Hvala Miro :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 22:10 - pre 128 meseci
Za cvetanovicmarjan

Pitao si na pp ali odgovoricu javno jer to je nekoliko ljudi pitalo za savet.
Ja sam norveski ucila pre 4 godine u Srbiji i od tada se dosta promenilo.I profesori su se izmenjali jer su skontali da je norveski postao popularan zbog vrlo aktuelne emigracije i mnogi ne rade onako korektno kao sto je to ranije bilo kada norsk nije bio toliko popularan.Dakle,ja sam vise puta opisivala svoja iskustva i ona su bila pozitivna.Ali od tada se mnogo toga promenilo i ja se vise ne usudjujem da nekoga savetujem gde treba ici.
Cak i moja privatna profesorka kod koje sam isla pored skole ne radi onoliko korektno kao sto je to nekada bilo i ne sa svima.Vrlo to oscilira,nazalost.Casovi se skracuju,pricaju se abrovi i slicno...Mislim da je to lose a ja sam licno tog nekog preporucila kao dobrog.Zato sam iz svega toga izvukla lekciju i odlucila da nikoga ne preporucujem.Prosto,nemam vise dovoljno poverenja.Opet kazem,cast izuzecima...

A za tumore...nema nekog logicnog odgovora...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Billi Kid
direktor
moja
Ålesund,Norge

Član broj: 317731
Poruke: 2
*.mimer.net.

Sajt: Zivot u norveskoj


Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 22:11 - pre 128 meseci
Citat:
nikolamancic:
.. aj dobro, sad mi vise nista ne treba, pa da pitam ponovo:"JEL IMA NEKO U Ålesundu, A DA 'OCE DA SE DRUZI?!".. 'blo vas tipkanje :/

Ja sam u Ålesundu ali sam nov na forumu pa ne mogu da saljem pp. Posalji mi tvoj br. telefona u pp , valjda mogu da ih primam!
Billi Kid
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 22:13 - pre 128 meseci
miro koliko sam pohvatao ti radis 2 posla tj. na 2 mesta jel tako? mozda zato imas manjak vremena, generalno se ima ok vremena ako radis uobicajenih 37.5 sati nedeljno... zavisi i od posla naravno... mislim da je 2000 za hranu malo, pod uslovom da ne jedes pastu krompire i pirinac svaki dan... ok opet pitanje da li pricamo o periodu prezivljavanja ili kad smo se vec stabilizovali :)

i kako cujem i ovde po oslu itekako ima posla za hjelpepleiere...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 22:14 - pre 128 meseci
Citat:
pajk1:
Trebalo bi da dodjem u Kristiansand ili Flekkefjord, ali to je tek kad zavrsim staz, a sad sam pitao cisto informativno da znam neku racunicu nesto. Zaokruzim na 15.000,00 i to je to :) Hvala Miro :)


Da jer to pitanje koliko treba para je skakljivo jer smo svi mi razliciti...
U pocetku stedis vise,stiskas se...kako vreme prolazi oces bre da zivis kao covek da trosis kao covek,neces da gledas u neki casopis a on kosta 100 kruna a ti neces da ga kupis...pa tako si ziveo u Srbiji,zasto si se onda kog djavola selio...moras neki ventil pustiti i to se vremenom dogodi i trosi se vise para...logicno...i tako i reba da bude,zivi se samo jednom...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2013. u 22:21 - pre 128 meseci
Citat:
stefanko23:
miro koliko sam pohvatao ti radis 2 posla tj. na 2 mesta jel tako? mozda zato imas manjak vremena, generalno se ima ok vremena ako radis uobicajenih 37.5 sati nedeljno... zavisi i od posla naravno... mislim da je 2000 za hranu malo, pod uslovom da ne jedes pastu krompire i pirinac svaki dan... ok opet pitanje da li pricamo o periodu prezivljavanja ili kad smo se vec stabilizovali :)

i kako cujem i ovde po oslu itekako ima posla za hjelpepleiere...


Stefanko,da radim dva posla i zato je taj manjak vremena veliki,ali realno turnus u zdravstvu je takav da se sve vreme svodi samo na 3 vikenda.Dakle u tih 6 dana je ok.Ides iz popodne ujutru pa obrnuto...Vidi,500 kruna nedeljno za hranu kupis i kotlete,i sok,i salatu,i krompir...ali dobro naravno zavisi koliko osoba jede i sta jede.Kalkunbryst je sam 129 kruna i logicno ako kupujes to treba ti vise...Uvek ce tu biti oprecnih misljenja,ali ako ides na 1000 kruna nedeljno za hranu onda brate mili kuvas u toj svojoj kuhinji prilicno.Ja nisam taj tip,pa je mozda zato to za hranu 2000 kruna ali ja imam i kantinu na poslu sto pomaze puno...
Ima posla u zdravstvu u celoj Norge ali pitanje su nasi zahtevi od 80% minimum,jer mnogi oglasi su internog karaktera i rezervisani za nekoga ko vec radi tamo.Treba i to napomenuti kao realnost.
Ali jedna stvar je u Oslu sigurna.Stan???Dakle,platices stan prilicno skupo od te svoje plate bolnicarske.Ovo ne kazem samo ja vec i Norvezani.
Treba da zivis zivot a ne da zivis za stan...ima i toga...ali opet kazem otici cemo u diskusiju :) a svako od nas ima svoje vidjenje...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7796360 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.