Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7858440 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2013. u 22:49 - pre 129 meseci
Citat:
Miloskinjo:
Ljudi ...jelzna neko da li moze da se radi legalno u Norveskoj sa Bugarskim pasosem,ili su oni tamo ograniceni


Nisu ograniceni.Mozes da rintas kao Bugarin koliko hoces i gde hoces...ali oslusni malo jezik...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2013. u 22:49 - pre 129 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Blok63,to je sve deo dijalekta.
Dakle,ikke je najcesce i najpravilnije.Sve ostalo su dijalekti...isto kao dere i dåkker...ali to nije tolika oscilacija da ne mozes da se snadjes.Pa majka mu stara,mi se svi snasli,snacicete se i vi.Mi koji smo se doselili u Norvesku nismo nista pametniji od vas koji tim istim putem idete.Dakle,razumemo ih mi,razumecete ih i vi.Neko pre,neko kasnije.To je jedino pitanje...a tice se vremena...
Pozdrav veliki!



:) Jes' i to što kažeš, šta sam se utronjala,kad ubacim i ja u treću pa krenem da snnaker norsk.Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Bojana P
stomatolog-Smederevo
Dom zdravlja Smederevo

Član broj: 313825
Poruke: 44
*.bb.online.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2013. u 22:49 - pre 129 meseci
Hvala Mirjana na odgovoru puno,puno...jer su me skroz zbunili ljudi...neo mi kaze da ne moze da se aplicira za spajanje pre trece plate,neko kaze tek posle god.dana a na sajtu sam nasla na onoj listi potrebnih dokumenata da traze i presek tri plate.Znaci mi mozemo da probamo da apliciramo za to cim prikupimo dokumentaciju,ako mi do tada legne jedna plata da predam samo presek te plate...Sta se desi ako me slucajno odbiju za to...jel imamo prava opet da apliciramo kasnije?
puno pozdrava i hvala jos jednom
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2013. u 22:55 - pre 129 meseci
O tome misli kada te odbiju.Ali nece.Ides na salter i branis svoja dokumenta kao da je u pitanju doktorski rad :) Ne das,kontas...
Salu na stranu...mnogo ljudi nije imalo 3 isecka plate...bitno je da imas ugovor na duzi period.Dakle,da ti ne istekne ugovor dok oni obradjuju zahtev...To je bitan tehnicki detalj jer ipak placas 3750 kruna za to...A u slucaju da te odbiju...imas naravno pravo da opet apliciras...ali nece,proci ce...proslo je kod toliko ljudi...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Bojana P
stomatolog-Smederevo
Dom zdravlja Smederevo

Član broj: 313825
Poruke: 44
*.bb.online.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2013. u 23:18 - pre 129 meseci
Hvala Miro jos jednom!
 
Odgovor na temu

draganator
Dragan Ilic
privatni detektiv
elite sicurity

Član broj: 317269
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 00:26 - pre 129 meseci
Citat:
stomatolog81:
Pozdrav svima,procitala sam obilje informacija,ono sto me konkretno interesuje je,sljedece:Da li radno iskustvo u struci igra bilo kakvu ulogu pri nostrifikaciji diplome?Ja radim kao stomatolog 5 godina i u fazi sam prikupljanja dokumenata,prevoda i dr.Ima li kraja cekanju te nostrifikacije,jer vidim da za stomatologe nema nekog vremenskog roka


Pozdrav koleginice. I ja sam takodje poslao za autorizaciju za helsefagarbeider-a diplomu, drzavni i ugovore da sam radio kao stomatolog, mislim da je to ispravno tako. Poslali su mi poruku da su dokumenta dalje u proceduri.
Inače jedan čovek je poslao takodje za helsefagarbeider-a dokumeta i bez diplome fakultata i radnog iskustva, iako je radio kao doktor i ima radno iskustvo u hitnoj. Dobio je autorizaciju bez problema, medjutim to je bilo vrlo davno.
I ja iščekujem i pitam se da li je sve uredu? Nisam bio neko vreme na forumu. Nešto sam propustio...

[Ovu poruku je menjao draganator dana 20.09.2013. u 01:44 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao draganator dana 20.09.2013. u 02:08 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao draganator dana 20.09.2013. u 02:20 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao draganator dana 20.09.2013. u 02:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 00:32 - pre 129 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Sam drzavni ispit jos uvek nije zahtev.Ali odradjen kompletan staz od 6 meseci za OPSTI smer je zahtev.Dakle,nikakvi drugi smerovi.


Hvala vam puno !
Znaci cim zavrsim prekvalifikaciju da se bacim na odradjivanje staza od 6 meseci a onda saljem za autorizaciju :D
 
Odgovor na temu

draganator
Dragan Ilic
privatni detektiv
elite sicurity

Član broj: 317269
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 00:56 - pre 129 meseci
Za Mirjanu: Hvala na odgovoru. Dakle, ako dobijem autorizaciju, to je dovoljno da mogu iz Srbije da konkurišem i eventualno ako negde bude bilo radnog mesta i da se zaposlim.
Naravno, časovi jezika i ostalo to mogu uz posao da odradim, zar ne... Onda ne moram ništa da birnem

[Ovu poruku je menjao draganator dana 20.09.2013. u 02:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 04:32 - pre 129 meseci
Uz dobijenu autorizaciju koja je preduslov svega (to je deo koji odlucuje SAK) treba da kupis norveski broj,da sastavis CV,napises taj broj norveski u CV -u da te poslodavci mogu kontaktirati,sastavis neki søknad i posaljes elektronski na sve oglase sto javne sto na privatne e mail adrese sefova raznih zdr.ustanova.Jezik naravno da ucis i po mogucstvu ako se moze da prijavis polaganje NP3 koje sve ukupno traje nekih 7 dana (pismeno i usmeno) u Norveskoj jer taj papir znaci takodje ali kazem to ako se moze,moze ako ne...ucis jezik kako bi se sto bolje pokazao na intervju...I samo salji,salji i budi uporan/a a potom i dolazak u Norge...Tim nekim redosledom otprilike...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 06:27 - pre 129 meseci
jedno MANGE TAKK za @Mirjanu Savicic i predlog da se ovaj forum preimenuje u njeno ime :)

Mirjana, kazes "kupis norveski broj" ... sta to znaci? Da li ja mogu jos sada iz Srbije da "kupim norveski broj" za sebe, suprugu i dvoje dece? Koliko to kosta?

Trenutno cekam nostifikaciju diplome, ucim jezik i pre nego sto pocnem da se javljam na oglase i saljem molbu za posao, sta treba jos da uradim???
p.s. inace sam master inz. masinstva.
 
Odgovor na temu

stomatolog81
elvana sobo
stomatolog
dom zdravlja
sarajevo

Član broj: 317671
Poruke: 6
*.dynamic.telemach.ba.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 06:28 - pre 129 meseci
Citat:
draganator:
Citat:
stomatolog81:
Pozdrav svima,procitala sam obilje informacija,ono sto me konkretno interesuje je,sljedece:Da li radno iskustvo u struci igra bilo kakvu ulogu pri nostrifikaciji diplome?Ja radim kao stomatolog 5 godina i u fazi sam prikupljanja dokumenata,prevoda i dr.Ima li kraja cekanju te nostrifikacije,jer vidim da za stomatologe nema nekog vremenskog roka


Pozdrav koleginice. I ja sam takodje poslao za autorizaciju za helsefagarbeider-a diplomu, drzavni i ugovore da sam radio kao stomatolog, mislim da je to ispravno tako. Poslali su mi poruku da su dokumenta dalje u proceduri.
Inače jedan čovek je poslao takodje za helsefagarbeider-a dokumeta i bez diplome fakultata i radnog iskustva, iako je radio kao doktor i ima radno iskustvo u hitnoj. Dobio je autorizaciju bez problema, medjutim to je bilo vrlo davno.
I ja iščekujem i pitam se da li je sve uredu? Nisam bio neko vreme na forumu. Nešto sam propustio...

[Ovu poruku je menjao draganator dana 20.09.2013. u 01:44 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao draganator dana 20.09.2013. u 02:08 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao draganator dana 20.09.2013. u 02:20 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao draganator dana 20.09.2013. u 02:20 GMT+1]

Hvala puno na odgovoru,sad je malo slika jasnija.Da li se dokumenti moraju prevesti na norveski jezik,na stanici SAK-a pise da moze i engleski.Da li se uplati i taxa,onako kako pise na njihovoj stranici.
 
Odgovor na temu

filipps

Član broj: 300457
Poruke: 37
*.mbb.telenor.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 07:18 - pre 129 meseci
@ Mirjana Savicic

Pa sta rade svi ti ljudi u Stavangeru? Mislim, kako to da je gomila ljudi dosla bas iz jednog grada (iz Srbije) bas u drugi grad? Sta je, jedan otisao pa povukao sve ostale? Hmmm... ali nisu ni oni blesavi. Stavanger... norveski Hjuston.
Šunke BEZLEBA
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 08:08 - pre 129 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
aleksandra u zemlji cuda:
Pozdrav svima,
Da li neko mozda zna da li postoji propisano pravilo koliko godina moze da se produzava radna viza nakon isteka 3 godine? Ovde ne mislim na permanent, vec na produzenje te vize koja se dobija za prve 3 godine, ako je to uopste moguce.
Hvala :)


Zanimljivo.:)
Salu na stranu,ti ako neces stalnu dozvolu,ti kada istekne privremena dozvola(a stekla si uslove za stalnu) nastavis da apliciras za produzenje privremene.Predajes istu dokumentaciju,platis 3000 kruna,arb.tilbud skjema itd...ponovo na koliko ugovor i to je to...
Niko to ne radi ali to isto moze.U stvari jedna nasa zena iz Mosa nakon 5 godina trazila permanent...do tada sve privremene...dakle moze i to...

Miro i Stavasbriga hvala na odgovoru. Ne pitam za sebe, vec sam upoznala ovde neke "nase" koji nemaju nameru da uzmu permanent, jer ih mrzi da uce jezik, pa sam bila ubedjena da to ne moze, ali sam se prevarila.
Inace, sto se tice putovanja za vreme dok cekate dozvolu u Norveskoj, izvodljivo je.Ja sam putovala u Srbiju i kada sam cekala prvu dozvolu za spajanje porodice i sada dok cekam drugu dozvolu (produzetak).Ja sam konkretno otisla u policiju i pitala da li mogu da putujem i objasnila zasto.Trazili su da napisem pismenu izjavu o tome zasto putujem i da donesem.Kada sam to predala, odmah sam dobila potvrdu da imam pravo na boravak u Norveskoj, jer cekam dozvolu i to mi je dokument umesto kartice koji treba da pokazem na pasoskoj kontroli.Tako da ako treba da putujete, a niste sigurni, idite u policiju i pitajte i trazite neku potvrdu, bilo sta i onda ako vam kasnije u UDI-ju budu pravili problem imate papir iz njihove policije.Mada mene u UDI-ju niko nista nije pitao u vezi toga sto sam putovala u vreme cekanja dozvole.
Pozdrav svima :)
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 08:58 - pre 129 meseci
da li ima negde link za knjigu stein på stein u pdf formatu?
 
Odgovor na temu

gsmesko
Gordana Peinović
marketing manager
Novamedia
Subotica,Srbija

Član broj: 315362
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 09:45 - pre 129 meseci
Imam ja
 
Odgovor na temu

bob978
bob dost
nezaposlen

Član broj: 311990
Poruke: 32
*.80-202-138.nextgentel.com.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 10:36 - pre 129 meseci
Prosle srede sam sleteo u Sandefjord i morao sam prenociti na aerodromu da bih sacekao jutarnji let za Bergen. Ispred aerodromskih vrata stajala su razbacana 4 dobra bicikla sa sve kacigama i pratecom opremom . Stajali su tako celu noc neosigurani, bez ikakvog osiguranja od kradje, nikakvi lanci i katanci...
I naravno tu su i docekali jutro kako su i ostavljeni iako je i na aerodromu a i oko njega bilo dosta ljudi svakakvih profila. Ne bi mi to bilo mozda ni toliko cudno i mozda i ne bih primetio te bicikle da pre par nedelja nisam video da ljudi na Adi ciganliji vuku svoje bicikle sa sobom na plazu i tretiraju ih kao ziva bica. I to nije bio izdvojen slucaj , nego su mahom svi vlasnici bicikala parkirali svoje ljubimce tik pored sebe. Izgledalo je malo smesno , svi ti ljudi koji leze i suncaju se, a izmedju njih se sunca i njihova gvozdjurija , svi onako ispreplitani, ljudska tela i gvozdje. Da li som pod stresom cak i u trenucima opustanja i sta da radimo povodom toga?
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 10:47 - pre 129 meseci
Hoce neko na fudbal 5-og oktobra u Drammenu???jel ima zainteresovanih???
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 10:57 - pre 129 meseci
@bob987. Zahvali Bogu sto si otisao iz ove banana drzave. Dace Bog da i mi docekamo to uskoro.

Evo gde mi zivimo. Najnoviji slucaj: Orion.
Ja platio internet racun za avgust, 26.8 (nisam ni pitao koliko, vec dajte naplatite mi racun za avgust ... dao im karticu, oni skinuli koliko im treba) i oni mi 3 septembra salju da dugujem 179dinara za avgust. Ja ih okrenem i pitam o cemu se radi, a oni kazu poskupele su tarife.
E sad i sluzbenici koja se javila je jasno, ali kako i kome ja da se zalim. Ja kazem da sam ja uzeo keks i platio na kasi onoliko koliko je bar kod pokazao, a da nije lepo i da nema pravo da me posle nekoliko dana prodavacica zove i kaze da moram jos da donesem novca jer je to sto sam platio poskupelo ... ej ja sam to platio i nema vise ... Svi vi koji ste gore, dajte recite nama ovde, da li tako nesto postoji i tamo????????? Da ne pakujemo kofere bezveze.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 11:14 - pre 129 meseci
Citat:
bob978:
Prosle srede sam sleteo u Sandefjord i morao sam prenociti na aerodromu da bih sacekao jutarnji let za Bergen. Ispred aerodromskih vrata stajala su razbacana 4 dobra bicikla sa sve kacigama i pratecom opremom . Stajali su tako celu noc neosigurani, bez ikakvog osiguranja od kradje, nikakvi lanci i katanci...
I naravno tu su i docekali jutro kako su i ostavljeni iako je i na aerodromu a i oko njega bilo dosta ljudi svakakvih profila. Ne bi mi to bilo mozda ni toliko cudno i mozda i ne bih primetio te bicikle da pre par nedelja nisam video da ljudi na Adi ciganliji vuku svoje bicikle sa sobom na plazu i tretiraju ih kao ziva bica. I to nije bio izdvojen slucaj , nego su mahom svi vlasnici bicikala parkirali svoje ljubimce tik pored sebe. Izgledalo je malo smesno , svi ti ljudi koji leze i suncaju se, a izmedju njih se sunca i njihova gvozdjurija , svi onako ispreplitani, ljudska tela i gvozdje. Da li som pod stresom cak i u trenucima opustanja i sta da radimo povodom toga?


Heh videces ti po Bergenu kako se kradu bicikli... samo ostali vezani tockovi i katanci a ostak odnet.
To je mnogo vise izrazeno u samom gradu Bergenu.. pa ljudi imaju obicaj da ostavljau-zakljucavaju biciklo kod policijske stanice u centru i tese se da su tamo kao sigurni.




 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2013. u 11:18 - pre 129 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan:
jedno MANGE TAKK za @Mirjanu Savicic i predlog da se ovaj forum preimenuje u njeno ime :)

Mirjana, kazes "kupis norveski broj" ... sta to znaci? Da li ja mogu jos sada iz Srbije da "kupim norveski broj" za sebe, suprugu i dvoje dece? Koliko to kosta?

Trenutno cekam nostifikaciju diplome, ucim jezik i pre nego sto pocnem da se javljam na oglase i saljem molbu za posao, sta treba jos da uradim???
p.s. inace sam master inz. masinstva.


za masinske inzenjere imas ovde http://www.elitesecurity.org/t282324-104#3030004

Norveski broj ti je norverski broj telefona... ja ga licno nisam imao i zvali su me na moj srpski broj telefona tako da bi reko da to bas nije preko neophodno.
Ali u svakom slucaju povecava sansu.


 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7858440 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.