Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7854446 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.07.2013. u 00:28 - pre 130 meseci
Evo ti ovde mali presek trenutog stanja trzista rada za oblast Finnmark i Tromsø (dakle,sever) za oblast obrazovanja:
Link na norveskom (prebaci sebi na engleski): http://www.finn.no/finn/job/fu...137522670992706286841157561912
Oglasi su sa finn-a a to je najveci oglasivac poslova u Norge.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.07.2013. u 00:57 - pre 130 meseci
Ovo je pravi oglas za jednog naseg profesora norveskog koji uz to zna dobro engleski jer je u pitanju Internacionalna skola u Tromsu i skola u kojoj idu deca stranaca.Trazi se profesor za minimum 50% stilling sto znaci da im treba i vise od tih 50%.
Link: http://www.finn.no/finn/job/parttime/object?finnkode=43045864


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.07.2013. u 13:29 - pre 130 meseci
Bas sam procitala oglase sto si postavila za vaspitace pa me interesuje da li bi ja mogla da radim kao kvalifikovani radnik u obdanistu posto imam visoku skolu za vaspitace ili za pocetak kao strucni saradnik?

Sta treba da se polaze da bi mogla da radim kao kvalifikovani vaspitac, da li neko zna?
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-221-171-127.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.07.2013. u 15:23 - pre 130 meseci
Evo jedan mali savet za slanje dokumenata u Norvesku u NOKUT.
Ovde je bilo price da ljudi salju EMS tj,nas postexpres ali kod njih vam je cifra 2400 rsd.
Ja sam slao postom preporuceno i stiglo za 4 dana a platio svega 350 dinara.
Sada posta ima traking i cim vam preporucena posiljka izadje iz zemlje na njihovom sajtu mozete da pratite gde se nalazi.
Ja sam uzeo najeftinju varijantu(nisam hteo avionom).
Inace informisete se na njhovom sajtu .
Inace imao sam dve autorizacije oko 20 strana tezilo je 200 grama.

Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-221-171-127.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.07.2013. u 15:25 - pre 130 meseci
Citat:
pan 1: Bas sam procitala oglase sto si postavila za vaspitace pa me interesuje da li bi ja mogla da radim kao kvalifikovani radnik u obdanistu posto imam visoku skolu za vaspitace ili za pocetak kao strucni saradnik?

Sta treba da se polaze da bi mogla da radim kao kvalifikovani vaspitac, da li neko zna?
Citat:
stefanko23: kao uciteljica moras prvo proci autorizaciju od nokuta nokut.no,

zatim od ministarstva obrazovanja udir.no...

Ovo je odgovor.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.07.2013. u 15:28 - pre 130 meseci
Citat:
pan 1:
Bas sam procitala oglase sto si postavila za vaspitace pa me interesuje da li bi ja mogla da radim kao kvalifikovani radnik u obdanistu posto imam visoku skolu za vaspitace ili za pocetak kao strucni saradnik?

Sta treba da se polaze da bi mogla da radim kao kvalifikovani vaspitac, da li neko zna?


Vidi ja ti ne mogu dati odgovor na ovo pitanje.Stefanko radi taj stilling ako sam ja to dobro skontala.On je prava adresa,samim tim.
Ali førsteskolelærer je nesto sto je trazeno i to se da utvrditi na finn-u po oglasima ne samo ovde vec svuda...
Ja sam mislila da si ti to utvrdila sa Stefankom kada je on dobio posao i ispitala slucaj potanko
Gnjavi ga malo oko toga.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.07.2013. u 15:39 - pre 130 meseci
Ovo iscitaj u svakom slucaju.Ti za nostifikaciju u NOKUT-u znas.I to je prvi korak a to si pisala ranije ovde na forumu.
Drugi korak Udir.no dakle dalje priznavanje na ovom linku imas sta je potrebno za priznavanje za førsteskolelærer o kojem sada pisemo :
Link: http://www.udir.no/Regelverk/U...y/Spesielt-for-forskolelarere/

PS.-Polozen Trinn3 ili Bergen test je zahtev takodje.
Ovaj odgovor se odnosi i na blok63 vezano za posao førsteskolelærer.
Popisana je kompletna dokumentacija na ovom linku sta treba da se predaje a za nas van EU pise da prvi korak je priznanje od Nokut-a.
Stefanko moze blize ostatak ali on je vec pisao o tome koliko se ja secam,vrati se malo nazad.
Mada na ovom linku imas sve objasnjeno!!!
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.07.2013. u 15:44 - pre 130 meseci
Jasno mi je oko autorizacije obrazovanja i oglasa na Finn.no.Samo mi nije sasvim jasno oko jezika. Ako sam dobro razumela A i B nivo polažem i završavam ovde a 3. nivo u Norveškoj.Da li je to obavezno ili je to marketinški trik škole ovde? Znam da je osnovni red da iščitam sve prethodno napisano na forumu ali oprostite i razumite me ipak ima skoro 600 strana :)

Zamolila bih vas za sugestiju i savet oko jezika i preporuku gde u Beogradu ali za neko kraće vreme se može učiti jezik.

Ostalo ću sve da iščitam natenane.

Srdačan pozdrav i hvala.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.07.2013. u 15:54 - pre 130 meseci
Blok63 imas pp.
Ali sto se jezika tice...sertifikati koji se dobijaju u Srbiji NE VAZE u Norveskoj u tom smislu da ih mozes koristiti i dokumentovati u norveskim zvanicnim obrazovnim institucijama.Oni ti sluze za album lepih uspomena
Malo se salim,ali ucenje jezika u Srbiji shvati kao ucenje a na sertifikate se nemoj uopste obazirati.To ti sluzi da kada dodjes u Norge brze budes u stanju da savladas jezik i da brze polozis prvo NP3,pa onda Trinn3 ili Bergen sto je najvisi nivo.
E sda konkretno kod tebe i ljudi iz prosvete je fora u tome sto nakon sto predate i zavrsite sa dokumentacijom za Nokut i dobijete to uopsteno priznanje treba vam i priznanje iz Udir-a a tamo se trazi dokumentovano Trinn3.Dakle,treba ti visok nivo i jako dobro gramaticko znanje za to a to se moze spremati kod nas sa nasim profesorima.
A na samom intervju je nesto drugo,tu pokazujes svoje muntlig sposobnosti(usmeno) bez sertifikata.Ponavljam,treba ti Trinn3 da bi bilo priznato za førsteskolelærer sto imas okaceno na linku iz prethodnog posta.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.07.2013. u 15:56 - pre 130 meseci
Ovo je za prosvetare ajde da nazovemo "agencija" ali nije tako...vec se zove Pedagogisk Vikar Sentral kao sto npr.sykepleieri imaju Vikarbyrå tako i prosvetari imaju taj Biro u 5 gradova: Oslo/Bergen/Stavanger/Bodø/Tromsø.
Link: http://www.vikarsentralen.no/
Ali i za ovo je uslov prethodno priznanje od Nokut-a + Udir-a.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.07.2013. u 16:05 - pre 130 meseci
Mirjana ti si <3 <3 <3 (srce na kub) .Sve ovo oko autorizacije ću da iščitam i ti je jasno.samo mi treba preporuka oko jezika-dakle da taj 3.nivo polažem u Norveškoj .Otom potom. Sad ono čuveno pitanje-molba :preporučite mi pliz školu ili profesora.Na Netu sam videla samo školu Saga.


Videla pp-hvala na podršci!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.07.2013. u 16:43 - pre 130 meseci
Kako bi skroz ukopcala slucaj pocuj dalje (vezano za taj 3.-ci nivo jezika).
Razlika osnovna na relaciji zdravstvo-prosveta u priznavanju diploma je sledeca:
Za dobijanje autrozacije za helsefagarbeidera ne treba da dokumentujes poznavanje jezika.Vec ucis jezik u Srbiji pa dodjes u Norge i polazes testove.
Za dobijanje nostifikacije od Udir-a za førsteskolelærer-a moras da dokumentujes jezik Trinn3 nivo polozen(to je malo ispod Bergen testa).
Dakle,zahtev je da dok si u Srbiji savladas jezik za Trinn3 nivo i dodjes u Norge da ga polazes.To mora se priznati nije lako.Organizuje se preko Sage letnja skola jezika i ide se u Oslo nekih 6 nedelja sa ciljem da se polaze Trinn3 ali je papreno skupo sa aspekta srpskih plata.
Pocuj sada...da bu usla u Norge sa srpskim pasosem moras imati nostifikaciju/autorizaciju/diplomu tj.da ti posao odgovara struci.E tu je ta problematika i kljucno pitanje je da li sa samo nostifikacijom od Nokuta se moze raditi neki stilling u okviru barnehage a da to odgovara zahtevu za dobijanje radno-boravisne dozvole?
To ce Stefanko da odgovori kada vidi nasu diskusiju ako zna. Jer to bi znacilo da imas mogucnost da udjes u Norge i dobijes posao u struci bez da polazes Trinn3 unapred radi nostifikacije za førsteskolelerær ali nazalost mislim da nije tako lako izvodljivo bez toga.
To sto ti kazes treci nivo to je Trinn3/Bergen test.
Taj neki drugi nivo je Norskprøve 3
Prvi nivo Norskprøve 2.

Ja sam isla u Sagu ali pre 4 godine skoro.Ako zelis rad u skoli to je onda Saga.Imas razlicita misljenja o radu i kvalitetu.Ja sam u to vreme bila zadovoljna.Rad sa privatnim profesorom je nesto sto je sada dosta popularno.
Ja ti nazalost ne mogu nista vise preporuciti jer velika vecina tih profesora je skontala da je sada norveski maksimalno popularan bas zbog emigracije u Norge i zloupotrebljavaju to maksimalno.To nam je nacionalna osobina i vrlo rasprostranjena.
Naravno nadje se sigurno neko i posten ko radi svoj posao korektno,bez odlaganja casova,skracivanja istih,za razumnu cenu spram srpskih plata.Problem je sto ja ne mogu vise da stojim iza neke preporuke.Cak i oni najbolji koje sam preporucila ovde na forumu imaju delove neprofesionalnog ponasanja ali ja tu ne mogu nista.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

NO PAIN

Član broj: 314828
Poruke: 1
*.38.34.95.customer.cdi.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.07.2013. u 20:58 - pre 130 meseci
Poštovani forumaši!
Radim kao helsefagarb. dva mjeseca 80% ali sada dobijem ponudu na 60% u istom domu za ubuduće.
Nemam pojma šta da radim......
Neka ideja????
 
Odgovor na temu

dekky.m
Beograd

Član broj: 315515
Poruke: 5
*.mbb.telenor.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.08.2013. u 09:26 - pre 130 meseci
Jel ima neko knjige za ucenje norveskog 'Opp og fram' i 'Det går bra' u pdf-u ili mozda linkove za download?
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+323 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.08.2013. u 09:37 - pre 130 meseci
Citat:
NO PAIN:
Poštovani forumaši!
Radim kao helsefagarb. dva mjeseca 80% ali sada dobijem ponudu na 60% u istom domu za ubuduće.
Nemam pojma šta da radim......
Neka ideja????


Nemaš neki izbor... Ostaneš do prve prilike...

Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.08.2013. u 10:54 - pre 130 meseci
Hvala Mirjana na informacijama. Deluje mi jako komplikovano a iskreno i vrlo skupo, kao sto si i sama rekla, da se ovde spremam za taj trinn 3 test. Polozicu i ja kao i svi ali sam mislila malo kasnije a ovde se to malte ne odmah trazi kao uslov za posao.
Iscitala sam ja postove i od Stefanka a i pitala sam ga to sto me interesuje ali nisam zakljucila po tome da je on polagao taj trinn 3 test...
Davicu ga malo na pp

P.S.- To je Mirkina preporuka, cisto da znas Stefanko!
A Mirka se ne odbija!

Pozz za sve!
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-221-171-127.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.08.2013. u 11:09 - pre 130 meseci
Citat:
pan 1: Hvala Mirjana na informacijama. Deluje mi jako komplikovano a iskreno i vrlo skupo, kao sto si i sama rekla, da se ovde spremam za taj trinn 3 test. Polozicu i ja kao i svi ali sam mislila malo kasnije a ovde se to malte ne odmah trazi kao uslov za posao.
Iscitala sam ja postove i od Stefanka a i pitala sam ga to sto me interesuje ali nisam zakljucila po tome da je on polagao taj trinn 3 test...
Davicu ga malo na pp ;)

P.S.- To je Mirkina preporuka, cisto da znas Stefanko! ;)
A Mirka se ne odbija! :)

Pozz za sve!

Stefanka nije on to polagao,jer na tom radnom mestu gde on radi ne treba taj ispit,koliko sam ja njega rayumeo na ta radna mesta mogu svi da rade koji imaju zavrsenu srednju skolu u norveskoj pa je jagma za tim poslom.
Ovo sam istrazivao iz razloga sto mi je supruga profesor informatike a i ja kao dipl.ing radim u specijalnoj skoli pa sam kontao da se zapocetak tu uvucem.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.08.2013. u 11:44 - pre 130 meseci
I ja sam to mislila jedy023! Samo mi da dobijemo nase pasose pa ce sve biti lakse!
Pozz
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-221-171-127.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.08.2013. u 12:18 - pre 130 meseci
Citat:
pan 1: I ja sam to mislila jedy023! :) Samo mi da dobijemo nase pasose pa ce sve biti lakse! ;)
Pozz

UUUU to mi nekako izgleda daleko,cekamo za suprugu vec skoro 6 meseci,pa tek posle mogu ja da predam.Ali mozda i nije tako daleko.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.08.2013. u 16:28 - pre 130 meseci
posto se diskutuje o obrazovanju (napokon woohoo) a i slali ste mi pp, odgovoricu ovde podetaljno,...

jedy, slatko se nasmejah, da si ti meni ziv i zdrav, ja sam odgulio norveski master, kakvu crnu srednju :D

ja sam u Srbiji zavrsio fakultet za nastavnika... radio u struci, skupljao pisma preporuke i dobio master koji je spojen master na 3 univerziteta, najveci deo vremena u norveskoj, oslu... master je pedagoski, dakle ima razlicitih predmeta koji se ticu pedagogije... nakon diplomiranja na masteru ja sam poslao svoju bachelor diplomu iz Srbije u NOKUT i dobio priznanje 3+1 bachelor nivo./.. za nokut sam cekao oko 2 meseca... onda sam to priznanje kao i diplomu norveskog mastera zajedno poslao u udir.no i dobio autorizaciju kao nastavnik za osnovnu i srednju skolu, dakle ovo http://www.udir.no/Stottemeny/...ions/Especially-for-teachers-/ to sam dobio za 20 dana...
kao sto vidite za nastavnike se ne trazi nikakav sertifikat jezika...
e sada, zakon kaze da u nedostatku vaspitaca obdaniste moze zaposliti nekog sa drugim pedagoskim fakultetom, i da komuna mora izdati dispensasjon fra utdanning blah kako vec, koji ce reci da ste vi kvalifikovani da radite na toj poziciji u odredjenom obdanistu... meni je to poslo za rukom i sada tako radim kao vaspitac... cilj mi je da polozim bergen test u januaru i da potrazim autorizaciju kao vaspitac da bih bez problema nastavio da radim na istom mestu, tj. ovo
http://www.udir.no/Stottemeny/...ially-for-pre-school-teachers/
kao sto vidite za vaspitaca traze trinn 3 ili bergens, sto ne traze za nastavnika...

za autorizaciju nastavnika insistiraju na 60 kredita iz pedagoskih predmeta, sto nasi univerziteti nemaju, meni je tu pomogao master...

ako ima jos nekih pitanja, pitajte, ali nemojte da ste lenji nego iscitajte ove linkove koje je mirka vec postavila, i ja ponovio...cheerz
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7854446 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.