Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836204 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Micika77
Pošta Srbije
Beograd, Srbija

Član broj: 307171
Poruke: 25
*.dialup.ice.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2013. u 10:57 - pre 130 meseci
Pri predaji za spajanje porodice posebno idu zahtjevi za supruznika a posebno za svako dijete. Moraju li svi dokumenti biti takodje duplirani, npr. lønnslipp, ugovor za stan i slicno?


Ne treba, dovoljno je samo po jedan primerak, jer se odnosi na sve koji apliciraju za spajanje porodice, pod istim uslovima. Ja sam imala sve duplirano, tj. trostruko, ali su mi iz ambasade rekli da nije trebalo i vratili mi višak.
 
Odgovor na temu

Bojana P
stomatolog-Smederevo
Dom zdravlja Smederevo

Član broj: 313825
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2013. u 11:17 - pre 130 meseci
Hvala Mirjana na savetima...uradicu tako...probacu da pokrijem dosta i geografski i elektronski :)
 
Odgovor na temu

Bojana P
stomatolog-Smederevo
Dom zdravlja Smederevo

Član broj: 313825
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2013. u 12:02 - pre 130 meseci
Takodje sam htela da se posavetujem sa ljudima koji su vec to prosli u vezi intervjua za posao...Znam da je bilo reci o tome ranije na forumu da se sve to razlikuje od poslodavca,do poslodavca...ali me zanima kako da se sto bolje pripremim za taj razgovor...Iskreno nemam mnogo iskustva sa intervjuima ni ovde u Srbiji.Ja sam pokusala da odgovorim na ova ucestala pitanja koja se pojavljuju na netu,sto iskrenije mogu...Kako to odprilike izgleda tamo?Ima li ko neki savet za mene ? :)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
91.90.66.*



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2013. u 18:32 - pre 130 meseci
Kako izgleda tipican intervju u NO ne znam ni ja. Pise o tome na forumu, cak sam i skinula odavde neka pitanja za intervju da se spremam. Posto sam ja isla od vrata da vrata, i pricala sa puno ledera mogu da kazem sledece. Mislim da je najbitnije ostaviti dobar utisak znanja jezika. Ja sam imala jednu istu pricu sa svima na pocetku, ja sam ta i ta, dolazim odatle, imam autorizaciju.. i tako sam se trudila da sto duze pricam sama, da monolog potraje. :) Posle monologa sam uvek dobijala dam sam flink, poneki su ustajali da se rukuju i da mi cestitaju odmah, niko nije ostao ravnodusan. I mislim da je to jako bitno, taj prvi utisak. Za to se treba pripremati. I uvek naglasite koliko ste u NO, jer ako ste kratko a tako dobro pricate, odmah porastete u njihovim ocima. Sta oni zju koliko si se ti kuci pripremao. :) Posle se znali da pitaju da li imam iskustva sa ovim poslom, pod kojim uslovima bih radila. To je uglavnom bilo to.

Dakle, nauci ako treba napamet jedan deo teksta i samo trtljaj. To je karta na koju niko nece ostati ravnodusan, iako ima i malo sanse da ti da posao, dace ti. Iz iskustva! :)
 
Odgovor na temu

tara3110
sasa todorovic

Član broj: 164834
Poruke: 29
*.adsl-a-2.sezampro.rs.



+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2013. u 18:42 - pre 130 meseci
Ovo je moja supruga spremala za interviju, nadam se da ce nekome od Vas pomoci koji prolazite kroz sve to:


Hva sines du om hierarhi?
Det er greit at man vet hvem som er hva, men det er ikke greit å brukke sin status for å uttrykke ordre. Man må finne løsning sammen.


Når det er noe urettferdig sier du det eller ikke?
Jeg likker ikke uretferdighet. Hater det og da må jeg si om det likker ikke trakassering.


Krangler du mi kolegaene?
Nei, jeg likker ikke kranlig. Alt kan løses me å snakke med hverandre. Vi skal jobbe sammen og da er det ikke noe vits å krangle med hverandre. Det er vanskelig å irritere meg så mye at jeg blir sint.


Hva slags forhold har du hatt med lederen din?
Vi har sammarbeider bra, bra helle tiden. Hun har respektert meg og jeg har respektert henne. Alt gikk på avtaler


Hva er dine svake sider?
Det er mitt norskkunnskap kanskje. Men jeg larer norsk og trenger bare tid for å praktiser språket. Jeg er kanskje alt for riddig person.


Hva er dine sterke sider?
Jeg er sterk person, åpen, samarbeidsvillig, positiv, tålmodig, ærlig, lærer veldig ført...


Hva mener du om det at du er ikke vanskelig person?
Jeg sammarbeider med andre liker å hjelpe til, men jeg spør om hjelpen også hvis jeg trenger det. Kolegene mine sier at det er ikke vanskelig å komme til meg å spøre om ting og tang.


Arbeidsmiljø?
Arbeidsmiljø er viktig fordi vi alle sammen må sammarbeide. Man er ofte avhengig av hjelpen fra andre. Det er godt å komme på jobb med glede. Det er viktig å bli akseptert, men jeg vet at det avhengig av meg selv og jeg tilpaser meg fint og er ikke vanskelig person for sammarbeid.


Hva betyr jobb som hjelpepleier for deg?
Det betyr at vi må passe på beboerne. For noen betyr det at vi må hjelpe dem med stell, for andre miljøbehandlig. Det er viktig at de føler seg bra. Det er forskjellige beboere med forskjellige behover.


Hvordan reagerer du på stress og tidspress?
Jeg er rolig i stressende situasjoner. Det er eneste måte å finne beste beslutning. Jeg har kontrol over meg i sånne situasjoner.


Hvorfor kom du til Norge?
Jeg likker naturen. Fjorder er en av symbolene i Norge. Landet har også pene skoger, fjell, innsjøer og sjøen. Jeg likker vinter og likker å gå på ski. For min del er det bedre å bå i en kaldt land enn i en varmt land og da jeg bestemt å flytte fra Serbia har jeg funnet på nette at man trenger hjelpepleiere og sykepleiere i Norge.


Hva betyr taushetsplikten?
Det betyr at vi ikke får lov til å prate om beboere utenfor jobben.


Hva synes du at kolegene dine mener om deg?
Jeg tror at de har god mening om meg. Vi hadde positiv forhold og vi respekterte hverandre.


Hva skal du gjøre når du ikke vet hvordan du skal gjøre noe?
I denne situasjonen vil jeg spørre min kolega som har mer erfaring enn meg.


Kan du presentere deg? Kan du beskrive deg?
Jeg heter Dusica, Nadica...og kommer opprinnelig fra Serbia. Når det gjelder min utdannelse, er jeg utdannet som sykepleier. I Norge har jeg autorisasjon som helsefagarbeider. Jeg har erfaring som sykepleier i Serbia. Jeg skrev rapporter til dag og natt, delte medisin, hjalp beboere med pleie. Det var viktig at de føler seg bra. Hvis jeg må beskrive meg, kan jeg si at jeg er en åpen person som liker jobben sin.


LYKKE TIL

Moguce je da ima gresaka pri pisanju ali ko razume formu znace o cemu se radi. Uzgred ja ne znam Norveski.

[Ovu poruku je menjao tara3110 dana 03.08.2013. u 20:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Bojana P
stomatolog-Smederevo
Dom zdravlja Smederevo

Član broj: 313825
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2013. u 20:02 - pre 130 meseci
Citat:
tijanam:
Kako izgleda tipican intervju u NO ne znam ni ja. Pise o tome na forumu, cak sam i skinula odavde neka pitanja za intervju da se spremam. Posto sam ja isla od vrata da vrata, i pricala sa puno ledera mogu da kazem sledece. Mislim da je najbitnije ostaviti dobar utisak znanja jezika. Ja sam imala jednu istu pricu sa svima na pocetku, ja sam ta i ta, dolazim odatle, imam autorizaciju.. i tako sam se trudila da sto duze pricam sama, da monolog potraje. :) Posle monologa sam uvek dobijala dam sam flink, poneki su ustajali da se rukuju i da mi cestitaju odmah, niko nije ostao ravnodusan. I mislim da je to jako bitno, taj prvi utisak. Za to se treba pripremati. I uvek naglasite koliko ste u NO, jer ako ste kratko a tako dobro pricate, odmah porastete u njihovim ocima. Sta oni zju koliko si se ti kuci pripremao. :) Posle se znali da pitaju da li imam iskustva sa ovim poslom, pod kojim uslovima bih radila. To je uglavnom bilo to.

Dakle, nauci ako treba napamet jedan deo teksta i samo trtljaj. To je karta na koju niko nece ostati ravnodusan, iako ima i malo sanse da ti da posao, dace ti. Iz iskustva! :)

Hvala ti na savetu puno...to sam i mislila ,da ja pricam sto vise da bi me oni manje pitali..:).uvek je strah tu da necu razumeti sta me sve pitaju,da necu razumeti pitanje...Nisam uopste sigurna koliko znam jezik...zavrsila sam B1 ovde i bila sam ok.na kursu,ali nije isto kad odes na intervju,pa hteo nehteo malo te drmne trema i tako...
 
Odgovor na temu

Bojana P
stomatolog-Smederevo
Dom zdravlja Smederevo

Član broj: 313825
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2013. u 20:03 - pre 130 meseci
Citat:
tara3110:
Ovo je moja supruga spremala za interviju, nadam se da ce nekome od Vas pomoci koji prolazite kroz sve to:


Hva sines du om hierarhi?
Det er greit at man vet hvem som er hva, men det er ikke greit å brukke sin status for å uttrykke ordre. Man må finne løsning sammen.


Når det er noe urettferdig sier du det eller ikke?
Jeg likker ikke uretferdighet. Hater det og da må jeg si om det likker ikke trakassering.


Krangler du mi kolegaene?
Nei, jeg likker ikke kranlig. Alt kan løses me å snakke med hverandre. Vi skal jobbe sammen og da er det ikke noe vits å krangle med hverandre. Det er vanskelig å irritere meg så mye at jeg blir sint.


Hva slags forhold har du hatt med lederen din?
Vi har sammarbeider bra, bra helle tiden. Hun har respektert meg og jeg har respektert henne. Alt gikk på avtaler


Hva er dine svake sider?
Det er mitt norskkunnskap kanskje. Men jeg larer norsk og trenger bare tid for å praktiser språket. Jeg er kanskje alt for riddig person.


Hva er dine sterke sider?
Jeg er sterk person, åpen, samarbeidsvillig, positiv, tålmodig, ærlig, lærer veldig ført...


Hva mener du om det at du er ikke vanskelig person?
Jeg sammarbeider med andre liker å hjelpe til, men jeg spør om hjelpen også hvis jeg trenger det. Kolegene mine sier at det er ikke vanskelig å komme til meg å spøre om ting og tang.


Arbeidsmiljø?
Arbeidsmiljø er viktig fordi vi alle sammen må sammarbeide. Man er ofte avhengig av hjelpen fra andre. Det er godt å komme på jobb med glede. Det er viktig å bli akseptert, men jeg vet at det avhengig av meg selv og jeg tilpaser meg fint og er ikke vanskelig person for sammarbeid.


Hva betyr jobb som hjelpepleier for deg?
Det betyr at vi må passe på beboerne. For noen betyr det at vi må hjelpe dem med stell, for andre miljøbehandlig. Det er viktig at de føler seg bra. Det er forskjellige beboere med forskjellige behover.


Hvordan reagerer du på stress og tidspress?
Jeg er rolig i stressende situasjoner. Det er eneste måte å finne beste beslutning. Jeg har kontrol over meg i sånne situasjoner.


Hvorfor kom du til Norge?
Jeg likker naturen. Fjorder er en av symbolene i Norge. Landet har også pene skoger, fjell, innsjøer og sjøen. Jeg likker vinter og likker å gå på ski. For min del er det bedre å bå i en kaldt land enn i en varmt land og da jeg bestemt å flytte fra Serbia har jeg funnet på nette at man trenger hjelpepleiere og sykepleiere i Norge.


Hva betyr taushetsplikten?
Det betyr at vi ikke får lov til å prate om beboere utenfor jobben.


Hva synes du at kolegene dine mener om deg?
Jeg tror at de har god mening om meg. Vi hadde positiv forhold og vi respekterte hverandre.


Hva skal du gjøre når du ikke vet hvordan du skal gjøre noe?
I denne situasjonen vil jeg spørre min kolega som har mer erfaring enn meg.


Kan du presentere deg? Kan du beskrive deg?
Jeg heter Dusica, Nadica...og kommer opprinnelig fra Serbia. Når det gjelder min utdannelse, er jeg utdannet som sykepleier. I Norge har jeg autorisasjon som helsefagarbeider. Jeg har erfaring som sykepleier i Serbia. Jeg skrev rapporter til dag og natt, delte medisin, hjalp beboere med pleie. Det var viktig at de føler seg bra. Hvis jeg må beskrive meg, kan jeg si at jeg er en åpen person som liker jobben sin.


LYKKE TIL

Moguce je da ima gresaka pri pisanju ali ko razume formu znace o cemu se radi. Uzgred ja ne znam Norveski.

[Ovu poruku je menjao tara3110 dana 03.08.2013. u 20:00 GMT+1]

Hvala puno za ovo :)
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2013. u 22:20 - pre 130 meseci
Ceo dan citam ovaj forum, imam pitanje (nisam konkretno nasao odgovor): koja dokumenta saljem za nostifikaciju diplome u Norvesku???

Imam master diplomu (i englesku verziju) masinskog fakulteta u Nisu, sa obrascem o polozenim ispitima (takodje na eng jeziku). Da li je dovoljno da posaljem samo ova dva obrasca (overena fotokopija diplome na eng jeziku i overeni obrazac o polozenim ispitima sa bodovima svakog ispita - obrazac na eng jeziku), overenu fotokopiju pasosa (samo prva strana) i obrazac/zahtev za nostifikaciju (da li je to obrazac: Application_form_2013_EN)??? Da li saljem jos nesto???

Dokumenta saljem postom: NOKUT, PO Bok 1708 Vika, 0121 Oslo.


 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
109-93-90-230.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2013. u 22:32 - pre 130 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan: Ceo dan citam ovaj forum, imam pitanje (nisam konkretno nasao odgovor): koja dokumenta saljem za nostifikaciju diplome u Norvesku???

Imam master diplomu (i englesku verziju) masinskog fakulteta u Nisu, sa obrascem o polozenim ispitima (takodje na eng jeziku). Da li je dovoljno da posaljem samo ova dva obrasca (overena fotokopija diplome na eng jeziku i overeni obrazac o polozenim ispitima sa bodovima svakog ispita - obrazac na eng jeziku), overenu fotokopiju pasosa (samo prva strana) i obrazac/zahtev za nostifikaciju (da li je to obrazac: Application_form_2013_EN)??? Da li saljem jos nesto???

Dokumenta saljem postom: NOKUT, PO Bok 1708 Vika, 0121 Oslo.

Nedostaje ti srednja skola
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2013. u 22:55 - pre 130 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan:
Ceo dan citam ovaj forum, imam pitanje (nisam konkretno nasao odgovor): koja dokumenta saljem za nostifikaciju diplome u Norvesku???

Imam master diplomu (i englesku verziju) masinskog fakulteta u Nisu, sa obrascem o polozenim ispitima (takodje na eng jeziku). Da li je dovoljno da posaljem samo ova dva obrasca (overena fotokopija diplome na eng jeziku i overeni obrazac o polozenim ispitima sa bodovima svakog ispita - obrazac na eng jeziku), overenu fotokopiju pasosa (samo prva strana) i obrazac/zahtev za nostifikaciju (da li je to obrazac: Application_form_2013_EN)??? Da li saljem jos nesto???

Dokumenta saljem postom: NOKUT, PO Bok 1708 Vika, 0121 Oslo.




Da .. fali ti diploma srednje skole... Ja sam bio poslao i diplomu srednje skole.
To jest overene kopije diplome srednje skole zakacene ne za zvanican prevod sudskog tumaca sa pecatom sudskog tumaca.

Ja sam takodje imao i dodatak diplomi - diploma supplement na engleskom i to sam isto poslao takodje overene kopije.
Jer cini mise da moras imati negde spisak ispita to jest kakav je plan i program itd... kod mene je to bilo lako posto u diplomi suplement sve to stoji.


 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.08.2013. u 08:46 - pre 130 meseci
Dragi diskutanti,

molim za jedno tehničko objašnjenje.Ozbiljno sam rešila da pročitam ceo Forum ali fizički je nemoguće u cugu,tu su i mala deca i obaveze jel? Da li postoji opcija da direktno ukucam koji broj strane želim da čitam(gde sam stala) ne mogu više pešice 5 po 5 da listam.Kunem se sve sam lepo razgledala okolo i levo i desno nema takve opcije.Ipak moguće da se greška potkrala :) Thanks
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.08.2013. u 09:04 - pre 130 meseci
Verovatno u browseru koji koristis upotrebljavas bookmarke, odnosno stranice Koje ti se svidjaju zabelezis?
Ako je tako, kada stanes na stranicu I hoces da prekines sa citanjem, samo je zabelezi, odnosno dodaj je u favorites.
Ili prosto kopiraj link u neki tekstualni fajl (moze I word), to ti je ono u vrhu što pocinje sa http://www.elitesecurity.org/...... Obelezis ceo link I copy/paste, a kad zelis da nastavis sve isto samo kontra.
Ipak je najjednostavnije da koristis bookmarke, naucices za nekoliko minuta.

 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.08.2013. u 09:34 - pre 130 meseci
Hvala ti. :)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.08.2013. u 11:09 - pre 130 meseci
i ja se secam da za nokut ide diploma srednje ali ne mora prevedena kolko mi se cini...

za prosvetare, za neka detaljnija pitanja koja su bas specificna za vas slucaj kontaktirajte udir.no.... ja sam im recimo skoro slao poveci mail i za dan, dva, dobio detaljan odgovor o svemu...lepo objasnite scoj slucaj do detalja, recite sta biste zeleli i pitajte sta i kako je moguce...pozzz
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.08.2013. u 12:08 - pre 130 meseci
Citat:
isabeau917:
Ovo je totalni nonsens, ne postoji bosanski jezik, postoji srpski odnosno hrvatski jezik, norvezani su ocito totalno neuki sto se tice jezicne povijesti balkana. Povijesno jednostavno NE postoji, to sto bosanci pojedu pola samoglasnika i imaju hrpu turcizama im ne znaci da su izmislili novi jezik :D

Potpuno se slazem sa tobom ali kao sto znas najgore je sto na "njihovoj" i "nasoj" strani ima ljudi koji misle da je "bosanski" neki drugi jezik. Evo sad se javlja i nekakvi crnogorski. Nek se oni lepo zavaravaju a lingvistika ipak kaze drugacije sa naucne strane. Sve u svemu to je politicki projekat i nista vise. Postojao je samo jedan jezik Srpskohrvatski/Hrvatskosrpski koji je sad opet pretvoren u dva jezika opet politickim programom mada je to po meni 98% isto. Gomila gluposti...Hvala Bogu pa nauka ipak postoji da kaze drugacije.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.08.2013. u 12:12 - pre 130 meseci
i ja se secam da za nokut ide diploma srednje ali ne mora prevedena kolko mi se cini...

za prosvetare, za neka detaljnija pitanja koja su bas specificna za vas slucaj kontaktirajte udir.no.... ja sam im recimo skoro slao poveci mail i za dan, dva, dobio detaljan odgovor o svemu...lepo objasnite scoj slucaj do detalja, recite sta biste zeleli i pitajte sta i kako je moguce...pozzz
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.08.2013. u 12:28 - pre 130 meseci
Citat:
Bojana P:
Zdravo ljudi i cenjeni forumasi :) Huh ja sam uspela konacno da procitam svih 600 strana foruma i mogu reci samo jedno veliko hvala ljudima koji ovde nesebicno dele informacije.Znaci mi puno to sto sam procitala jer se uveliko spremam da okusam srecu u Norveskoj.Imam kao i vecina ovde autorizaciju za helsefagarbeider,a po zanimanju sam stomatolog.Krecem 4.septembra Wizz airom zajedno sa mojim suprugom koji ce mi biti pratnja :) Nas plan je da ostanemo odprilike nedelju dana u Stavangeru i tamo probamo da pronadjemo nesto,a onda od grada do grada i sve redom.Koristicemo couchsurfing,jer smo vec ranije putovali tako i nije lose,a nosimo i dobar alpinisticki sator :) E sad ono sto sa za pocetak htela da se posavetujem sa vama koji ste vec neko vreme tamo je kako najeftinije ici od grada do grada...Mi smo nesto mislili da uzmemo onaj interrail one pass za jednu drzavu ,u ovom slucaju Norvesku ,ono 8 dana putovanja u mesec dana koji kosta 320 eura ,pa da probamo da se uklapamo u to nekako? jel neko imao iskustva sa tim interrail kartama? e a u okviru gradova... planiramo da kupimo bicikle tamo i idemo od ustanove do ustanove tako(to je jeftinije od busa,a brze od pesacenja),bicikle bi bile na rasklapanje ,pa bi mogli besplatno vozom da ih transportujemo,gde mi tu i bicikle :) Tako ,to je za sada to ,za prvu poruku na forumu dosta :) Bicu ja aktivna sada na forumu sa pitanjima koje me muce i nadam se da ce biti ljudi dobre volje da udele po koji savet :) A naravno i ja sam tu ako sta mogu kome da pomognem.
Veliki pozdrav svima

Posto idete za Stavanger koji je poprilicno velik u svakom smislu, kupite mesecne karte za bus i vozikate se do mile volje. Tamo ima i previse domova da se obidju za mesec dana. Samo jezik im je kanda malo uvrnut posto se dosta prica Nynorsk+imaju neki uvrnut akcenat. Srecno!
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.08.2013. u 12:36 - pre 130 meseci
Citat:
jedy023:
Citat:
pan 1:
A Mirka se ne odbija! :)

Pozz za sve!

Stefanka nije on to polagao,jer na tom radnom mestu gde on radi ne treba taj ispit,koliko sam ja njega rayumeo na ta radna mesta mogu svi da rade koji imaju zavrsenu srednju skolu u norveskoj pa je jagma za tim poslom.
Ovo sam istrazivao iz razloga sto mi je supruga profesor informatike a i ja kao dipl.ing radim u specijalnoj skoli pa sam kontao da se zapocetak tu uvucem.

Cim dobijete pasos i dodjete ovamo (bilo gde vec u Norveskoj) oboje trazite posao kao asistenti u zabavistima jer je potreban minimum jezika+sa decom cete i sami napredovati. Dosta stranaca ovo radi i ima dosta poslova. Sto se tice Osla u recimo zoni jedan uglavnom traze NP3 ali u ostalim zonama (oko 800.000 stanovnika) ne traze i tu ima sanse bez polozenog ispita o jeziku. Cak i u ovom slucaju postoje izuzeci tj. moguce je naci posao i u zoni 1 bez polozenog jezika.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.08.2013. u 12:37 - pre 130 meseci
Citat:
jedy023:
Citat:
pan 1:
A Mirka se ne odbija! :)

Pozz za sve!

Stefanka nije on to polagao,jer na tom radnom mestu gde on radi ne treba taj ispit,koliko sam ja njega rayumeo na ta radna mesta mogu svi da rade koji imaju zavrsenu srednju skolu u norveskoj pa je jagma za tim poslom.
Ovo sam istrazivao iz razloga sto mi je supruga profesor informatike a i ja kao dipl.ing radim u specijalnoj skoli pa sam kontao da se zapocetak tu uvucem.

Cim dobijete pasos i dodjete ovamo (bilo gde vec u Norveskoj) oboje trazite posao kao asistenti u zabavistima jer je potreban minimum jezika+sa decom cete i sami napredovati. Dosta stranaca ovo radi i ima dosta poslova. Sto se tice Osla u recimo zoni jedan uglavnom traze NP3 ali u ostalim zonama (oko 800.000 stanovnika) ne traze i tu ima sanse bez polozenog ispita o jeziku. Cak i u ovom slucaju postoje izuzeci tj. moguce je naci posao i u zoni 1 bez polozenog jezika.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.08.2013. u 13:35 - pre 130 meseci
cisto da ljudi znaju da nije lako dobiti posao asistenta... to je posao za koji ne treba nikakva skola i mnogi se prijavljuju... jedan norvezanin ce uvek imati prednost od nekog stranca... naravno ne kazem da je nemoguce ali nije ni bas tako dobijes pasos, sednes na avion i nasao si posao asistenta...npr. trenutno na navu ima 45 oglasa u celoj zemlji...pozzz
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836204 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.