Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7839931 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.12.2012. u 16:20 - pre 138 meseci
Malo o alkoholicarskom zivotu...izmedju dobijanja dozvola i poslova!
Dakle,kao sto se zna pivo je moguce kupiti u obicnim radnjama a sva ostala zestina u Vinmonopolet.

VODKA. 298 kr (39 eura)
VODKA ROBERTO KAVALI 576 kr (75 eura)
BACHE GABRIELSEN (konjak) 374 kr (49 eura)
VINA OBICNA od 87-300 kruna ( od 11 eura - 40 eura)
CHIVAS REGAL 452 kr (59 kr)
BALLANTINES viski 346 kr (45 eura)

Slicice:










Pa u tom duhu...odoh ja na proslavu Bozica sa kolegama a vama zelim lep pocetak vikenda...a kako cu sutra na posao ce vidimo,moracemo da secemo sa koka kolom...tu i tamo...jer vikend je radni.
Ali napisah ovaj post,da se slucajno ne sekirate...alkohola ima,cena mu jeste paprena ali za dusu sve...a deo duse lezi i u povremenom opustanju sa ovim gore uslikanim napitcima...
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.12.2012. u 21:17 - pre 138 meseci
Ipak je Svedska za trgovinu br.1.Imaju vina od 45 svedskih kruna (oko 40 norveskih) pa nagore,a ono najbitnije pivo je oko 60 svedskih kruna plus panta,6x0,5 l,izbor od Heineken,Carlsberg do nekih ceskih koji su duplo jeftiniji,ali je moj predlog BORG.A plus nasa hrana :-)
 
Odgovor na temu

filipv7
vladimir filipovic
HJelpepleier/omsorgsarbeider
Valhalla sykehjem
Norway

Član broj: 220343
Poruke: 32
*.opera-mini.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.12.2012. u 22:02 - pre 138 meseci
Pa jeste lako je tebi Cvejo kad "komsa" daje popust za tebe :-P
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.12.2012. u 17:20 - pre 138 meseci
Citat:
mar1234:
Kako prolaze slikari u Norveskoj, prodaja slika i umetnina na trgovima, zna li neko?????


Vidi, kod mene na severu ih nema.Ovde na ulicama Tromsa jedino Samijci prodaju svoje nacionalne proizvode,i kozu od irvasa kao i sve proizvode koji njih obelezavaju.
Sto se slika tice,ovde je prodaja istih u prostorima za to predvidjenim,uz naravno fiskalni racun.
To je sto se severa tice.

E sada na jugu...neka ti napisu ovi sa juga ali nesto sam sitno vidjala po Oslu.Medjutim,tu ti uvek ostaju ona pitanja "sa strane",dolazis kao turista,crna ekonomija ako ne izdajes fiskalni racun,dozvola za prodaju istih na ulici itd.
Sve u svemu,ne bih rekla da je to neki unosan vid posla...mada naravno to je ipak samo misljenje jednog pojedinca/mene.

Ovde postoje "kradljivci garderobe",dakle po celoj Norge toga ima "tu i tamo u nekoj kolicini".Posebno za tu njihovu skupu sportsku opremu.Najcesce u tom slucaju,placas 30% od prave cene.Ali po norveskom zakonu,ne samo onaj koji prodaje kradenu robu snosi krivicu vec i ti koji kupujes kradenu robu snosis krivicu jer nisi dobio fiskalni racun za to sto si kupio.Medjutim,to jeste solidno razvijeno i takvih likova ima i trgovina "ide" jer ta sportska oprema je papreno skupa ovde i kada dobijes tako neku ponudu,kupis...jer nije bas sve "po zakonu".
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.12.2012. u 18:16 - pre 138 meseci
Miro imas p.p:)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.12.2012. u 22:21 - pre 138 meseci
Na sledecem linku je obavestenje sto se tice SAK-a.

Od 6.decembra ove godine je otvoren jedan duzi dan u nedelji kada ce odgovarati na vasa pitanja telefonom do 17 casova.
Pa mozete tada zvati,pitati ili sta vec koga zanima u vezi sa dokumentacijom...

Link:
http://www.sak.no/sites/SAK/om...pa-torsdager.aspx#.UMO8iuSZQXg

Dakle,svakog cetvrtka je otvoreno do 17 casova za pitanja!


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2012. u 15:56 - pre 138 meseci
Dakle,ovako.
Doslo je do nesporazuma vezano za frikort kada je porez u pitanju.Jer postoje dve vrste frikort-a(za participaciju kada se predje 1850 kruna ali iznos je promenljiv svake godine,i druga je vezana za porez).
U jednoj od pp je bilo takvo pitanje i tu se nisu razumeli covek odavde i nas u Srbiji.

Ovo je link na norveskom vezano za frikort:

http://www.skatteetaten.no/no/.../Frikort/Ungdom-og-skattekort/

E sada.Ova kartica se moze naruciti ako vam godisnja zarada nece preci 39.950 kruna GODISNJE.Do tog iznosa ne morate da placate porez.Ali to NE ZNACI da kada se dodje ovde i nadje se normalan posao tj.onaj posao za koji ste skolovani i imate platu u skladu sa tarifama za tu bransu da mozete da narucite tu karticu.Uzmimo primer godisnje zarade 400.000 nok,vi na taj iznos placate porez od nekih 100-110.000 nok i tada nema govora o frikort.
Frikort znaci da vi necete zaraditi tih npr.400.000 vec SAMO 39.950 kruna za celu godinu.
To dolazi u obzir ako vam je supruznik dosao u drugoj polovini godine na pripoj porodice npr.pa ce raditi na poziv negde po potrebi s vremena na vreme...ili za skolarce preko leta da skupe za more ili tako neki poslic.Ali to nije nesto od cega moze da se zivi.To je jedan sitan mali doprinos ali za vas koji ste nosioci price sa pravom platom vazi i pravi porez.
Dakle tu je doslo do nesporazuma.Ne moze plata na topp-u i frikort.tada ide regularan porez po kartici.
I kao sto se u linku moze procitati svi preko 13 godina koji smatraju da ce zaraditi ispod 39.950 ne placaju porez ali sve preko toga mora da se naruci prava kartica a koja ce njena visina biti zavisi samo od procene visine vase planirane zarade.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2012. u 15:59 - pre 138 meseci
Kada se popiju mesavine one zestine sa slika gore iz onog alkoholnog posta...a zele se ipak nositi stikle,a led je...sto je u Tromsu cesto i prirodno stanje...to je ipak moguce.
Kramponcici za led "isbrodder" u raznim bojama i vozi Mile...lajkovackom prugom sa jos jednim drugom i to BEZ pridrzavanja.
Slike:



Estetski diskutabilno ali krajnje funkcionalno.Stikle gaze i u polarnom krugu...sa malim dodacima,ali gaze.
Ipak budimo realni...u ovom trenutku Vojvodina ima vise snega nego ja ovde...tako da su ove isbrodder...njima sada tamo mozda i potrebnije.
Posto u Srbiji kako cujem je trenutno Norveska-sto se vremena tice.Taman lepo da se ovi sto hoce da emigriraju naviknu na uslove.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2012. u 16:23 - pre 138 meseci
Dakle,pratite portal SAK-a.Ipak im se sada ne moze zameriti da imaju prilicno nepregledan sajt.Ovaj je skroz ok uradjen.
Razlog zasto se kasni u registraciji dokumentacije i slanju faktura za naplatu i zasto to sada uzima duze vremena jeste zato sto su sredjivali sajt.
Evo i obavestenja:

Forsinkelser i utsendelser av Faktura


​Forsinkelser i saksbehandling grunnet omlegging av datasystemer i SAK
På grunn av nedetiden som fulgte omleggingen av datasystemer i uke 41 og 42, har SAK noe etterslep som gjelder nye søknader og ettersendte dokumenter som ble innsendt i denne perioden og i etterkant. Det betyr at det vil ta noe lengre tid før søkeren mottar faktura, ved innsendt søknad. Det betyr også at det går noe lenger tid før ettersendte dokumenter kan bli registrert og lagt ved saken for de som har fått beskjed om å sende inn ytterligere dokumentasjon. SAK beklager det inntrufne men arbeider hardt med å ta igjen den tapte tiden som nedetiden forårsaket.

U oktobru su isli na kurs,pa su zato kasnili u novembru izasao novi sajt a sada u decembru je Bozic.Uvek nadju nesto,ali sta ces...mi zavisimo od njih,a ne oni od nas.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2012. u 17:46 - pre 138 meseci
Ma sve je to Mirka u redu...uredjenje sajta, strajk, praznici..ajde, sve ok, ali ako je tako majku mu kako onda neko uplatio u avgustu-septembru pa i kasnije i dobio autorizaciju, a drugi u junu, julu i nista...nego se radi bez reda, organizacije..ali sta cu moram da cutim i trpim, nego puno kosta to zezanje...:( ali nema odustajanja...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2012. u 21:28 - pre 138 meseci
Protiv SPOROSTI,te hronicne neizlecive bolesti ove zemlje,se ne moze nista.To je vise od navike,to je nacin zivljenja i opste prihvaceno.Jedino su brzi u skijanju i to u svim disciplinama i nigde vise.

Dosta ljudi sada za ovaj rok u januaru za polaganje NP3 nije dobilo potvrdu na mejl da je novac legao a rok za prijavu istice sutra.Posto sam slala umesto jedne nase koja planira da polaze,vrlo sam se obuzela kako nisu poslali potvrdu a uplaceno je jer novac je osetljiva stvar.Nazovem folkeuniverzitet...kaze:"Mi skidamo kid uplatnice jednom nedeljno kako kada stignemo,pa dok se posalje mejl kao potvrda,to zahteva vreme.Cuvaj priznanicu".Kako nisu skinuli ni jednom nedeljno kid a skinuto sve regularno sa racuna,moram ih sutra opet zvati da vidim sta je.Dakle,tako je kako je.Spori su i brzi nece biti.Pogotovo se od njih ne moze ocekivati ubrzanje u decembru...

Inace je dosta nasih ljudi koji zele da emigriraju izaslo na NP3 i polozili su usmeni u velikom broju kao i pismeni polovican ucinak...Ali to je za pohvalu,jer shvatilo se da smo tako konkurentniji na trzistu i doci sa vec polozenim ispitom je svakako prednost.I to treba spomenuti i pohvaliti sve te ljude jer oni nisu "culi zivi jezik svuda oko sebe",vec samo po skolama ili sa privatnim profesorima.


Majko mila,evo malopre na BBC-u,Beograd i Vojvodina...vojska izvlaci Lastin autobus...mecava,sunce ti...
Ali spomenuse i da je isabeau917 u Hr zatrpana...dakle generalno Balkan...
Drz te se,ljudi...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.12.2012. u 06:15 - pre 138 meseci
Jutro svimaaa!
He he , iznenadi ih snijeg svake godine, valjda očekuju u 12. mj. da će pečeni pilići padati....neda im se razgrtat...taman vani zimska idila da se priviknem na buduće životne uvjete daj bože

P.s. kad uplatim lovu za SAK, jer da im skeniram pa šaljem mail ili da čekam da sami prokljuve da je uplaćeno??
 
Odgovor na temu

vesmil75
Dom Zdravlja

Član broj: 306876
Poruke: 41
*.mbb.telenor.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.12.2012. u 06:32 - pre 138 meseci
Izabeu,ja im nisam nista slala oko uplatnice!Mislim da nema potrebe!
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.12.2012. u 06:39 - pre 138 meseci
ok, ma pišu da obrada počinje čim lova sjedne, al obzirom na njihovu brzinu....

Jel koji farmaceut skoro otišo gore? Jel se štogod promijenilo oko kriterija i tak to..možda Zorica zna? Pa da, di je Zorica nestala???
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.ptt.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.12.2012. u 10:07 - pre 138 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Protiv SPOROSTI,te hronicne neizlecive bolesti ove zemlje,se ne moze nista.To je vise od navike,to je nacin zivljenja i opste prihvaceno.Jedino su brzi u skijanju i to u svim disciplinama i nigde vise.

Dosta ljudi sada za ovaj rok u januaru za polaganje NP3 nije dobilo potvrdu na mejl da je novac legao a rok za prijavu istice sutra.Posto sam slala umesto jedne nase koja planira da polaze,vrlo sam se obuzela kako nisu poslali potvrdu a uplaceno je jer novac je osetljiva stvar.Nazovem folkeuniverzitet...kaze:"Mi skidamo kid uplatnice jednom nedeljno kako kada stignemo,pa dok se posalje mejl kao potvrda,to zahteva vreme.Cuvaj priznanicu".Kako nisu skinuli ni jednom nedeljno kid a skinuto sve regularno sa racuna,moram ih sutra opet zvati da vidim sta je.Dakle,tako je kako je.Spori su i brzi nece biti.Pogotovo se od njih ne moze ocekivati ubrzanje u decembru...

Inace je dosta nasih ljudi koji zele da emigriraju izaslo na NP3 i polozili su usmeni u velikom broju kao i pismeni polovican ucinak...Ali to je za pohvalu,jer shvatilo se da smo tako konkurentniji na trzistu i doci sa vec polozenim ispitom je svakako prednost.I to treba spomenuti i pohvaliti sve te ljude jer oni nisu "culi zivi jezik svuda oko sebe",vec samo po skolama ili sa privatnim profesorima.


Majko mila,evo malopre na BBC-u,Beograd i Vojvodina...vojska izvlaci Lastin autobus...mecava,sunce ti...
Ali spomenuse i da je isabeau917 u Hr zatrpana...dakle generalno Balkan...
Drz te se,ljudi...


Evo ja se sinoc vratih iz Bele Crkve u Bg...sve zavejano...putovali smo malo vise od tri sata a ima samo 100 km!!! Trebali smo da snimamo voznju...a ne posle da nas teraju da ponovo polazemo za auto...kao mi nemamo sneg i zaledjene puteve, voznju po ledu...pih! Evo jedne slicice moje Bele Crkve!
http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/...4575685683176_1337978244_n.jpg
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.ptt.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.12.2012. u 10:10 - pre 138 meseci
I jos jedne, da videte vi u No da i "mi konja za trku imamo" tj. snega :)
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/...4575683243115_1263035751_n.jpg
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.90-149-216.nextgentel.com.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.12.2012. u 12:56 - pre 138 meseci
Pretrazujem sajt UDIja vec sat vremena i ne mogu da nadjem informaciju. Znam da je bilo o tome reci na forumu ali ne znam ni gde ni kada. Znam da za radnu dozvolu mogu da imam i vikariat ugovor, ali da li postoje ogranicenje u vidu vremena? U smislu da ugovor mora biti na toliko i toliko... Za procenat ostaje 80% i to mi je jasno.
 
Odgovor na temu

marios dc.
apartmani stankovic

Član broj: 309698
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.12.2012. u 13:33 - pre 138 meseci
Ovaj forum pratim zadnjih 14 meseci. Zivim u Nisu ali posto je ovde tako,kako je,a ja sam samo jedan ekonomista vise ili manje,
zahvaljujuci ovom forumu i ljudima koji nesebicno pomazu drugima pravim informacijama/sami ce se prepoznati/,
odlucio sam da pokusam sa prekvalifikacijom i posle 12 meseci dodjoh do kraja bar ove price/savet za sve one neverne tome,moguce je ali uz velika odricanja/.
U medjuvremenu sam volontirao u jednom privatnom starackom domu i sada ljudi hoce da mi izdaju potvrdu ili sta vec da bih to poslao sa diplomom za
autorizaciju...Konkretno pitanje za Mirjanu Savic i ostale koji mi mogu pomoci. Sta po vama treba pisati u toj potvrdi osim vremena koje sam tamo
proveo,da li recimo treba stajati da sam svaki dan odlazio da volontiram ili povremeno,zaista mi svaka prava informacija moze pomoci?
Inace sam negde procitao da je neka devojka dobila autorizaciju na osnovu diplome i potvrde iz starackog doma...
Unapred se zahvaljujem svima koji ce mi pomoci
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.12.2012. u 15:07 - pre 138 meseci
Koliko se ja razumem, a smatram da se razumem jer cekamo ja i zena autorizacijua svakog meseca :) ta potvrda ti niti treba niti je neophodna. Prvo polozi drzavni ispit pa taj drzavni ispit sa sve papirima salji za autorizaciju. E sad bilo je slucajeva da moze i bez drzavnog, ne znam da su nekoga dosada odbili ali SVI kazu da su sanse da ce odmah uzeti papire u obradu bez da traze dopunu mnogo vece. Taj papir ce ti koristi kod trazenja prvog posla, u vidu nekog dokumenta/preporuke da si ti bio tamo i tamo i radio to i to.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.12.2012. u 15:52 - pre 138 meseci
Citat:
tijanam:
Pretrazujem sajt UDIja vec sat vremena i ne mogu da nadjem informaciju. Znam da je bilo o tome reci na forumu ali ne znam ni gde ni kada. Znam da za radnu dozvolu mogu da imam i vikariat ugovor, ali da li postoje ogranicenje u vidu vremena? U smislu da ugovor mora biti na toliko i toliko... Za procenat ostaje 80% i to mi je jasno.


Tijana,

Nemas na UDI sajtu na koliko mora da bude ugovor o radu,u smislu trajanja.Imas jedino napisano da duzina trajanja dobijene dozvole ce biti srazmerna vremenu rada na koje si angazovan u ugovoru o radu.To imas.
E sada,dobija se na 3 meseca,6 meseci,1 godinu ili stalan posao.Ovo poslednje je najbolje,naravno ali osnovna razlika izmedju ugovora na 3 i 6 meseci je u tome sto ako dobijes na 3 meseca NECES dobiti pravi personnummer koji pocinje sa tvojim prvim brojem rodjenja tipa.18.05. si rodjena a pocinje ti taj personnummer sa 5805 dakle ta prva cifra nije prava.Sta to u praksi znaci?Znaci da ne mozes da narucis svog lekara (fast lege),ili sve sto je na mesecnu pretplatu itd...dakle u tom smislu si ogranicena.Broj tih ugovora na 3 meseca koje mozes da dobijas maximalno je 3 puta po 3 meseca i nakon toga moras po zakonu da dobijes ugovor na 6 meseci jer u folkregistrer-u nece da prihvate to,mada se znalo desiti kod retkih da je bilo i cetvrti put ali tada je to cela godina i imas problem kod dobijanja sledece skattekort,ali to je vec sada ulazenje u neku drugu dublju pricu,koja ovog trenutka nije aktuelna.
Dok ukoliko dobijes na 6 meseci ili na duze ugovor regularno ces dobiti pravi personnummer bez ogranicenja.
Sve je to midlertidlig oppholdstillatelse (dakle privremena radna dozvola) sve do 3 godine boravka.
Dakle,minimalan iznos je 3 meseca i dobices radnu dozvolu ali retko se u poslednje vreme daje takav vid ugovora...ide se uglavnom na 6 meseci jer narocito taj prvi put imas toliko puno sredjivanja papira da dok ih ti sredis moras opet da placas produzavanje iste sa novim ugovorom,mnogo cimanja ali znaci sve pa makar i na 3 meseca...

NB!Obicni lederi na odeljenjima imaju pravo da daju ugovore na 3 meseca na svoju sopstvenu odgovornost.Za duze trajanje angazmana bilo kog radnika,mora se imati saglasnost glavne lederke,dakle sefa tih obicnih ledera na odeljenjima.
Eto to je to.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7839931 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.