Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7844846 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

odmsr

Član broj: 306236
Poruke: 4
*.uns.ac.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2012. u 10:02 - pre 142 meseci
Pozdrav svima. U velikom sam skripcu sa vremenom a za papire zezaju svi redom.

Trebaju mi dve informacije:
Da li je neko podnosio zahtev za radnu dozvolu u ambasadi u BG? Da li tamo moze da se podnese zahtev za tidlig arbeidstart ili to moze iskljucivo u Norveskoj?
HITNO!!!!!!
 
Odgovor na temu

nikolasm
Prava firma

Član broj: 249861
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2012. u 10:19 - pre 142 meseci
Citat:
zorica nikolic markovic:
Citat:
nikolasm:

Pozdrav svima! Par dana citam ove "vase" 233 strane i moram priznati da sam dosta toga saznao. Mirjani sam poslao poruku, sa nekim pitanjima, ali posto nisam dobio odgovor postavljam ih ovde.


Kao i momak od par postova gore zavrsio sam za fizioterapeuta, u struci sem volontiranja imam 6 meseci rada u projektu, ugovor o delu, gde sam radio iskljucivo sa gerijatrijskim stanovsnistvom.

Jasno mi je da mi nece priznati moju diplomu, ali pitanje na koje ja nisam nasao odgovor je : Da li mogu sa njom raditi kao bolnicar?! Ako neko moze konkretno da mi odgovori na ovo pitanje bio bih zahvalan.


Srednja fizioterapeuska kao i visa ili visoka strukovna za fizioterapeuta diplome , NE MOGU na zalost da dobiju autorizaciju ni za helsefaga ni za fizioterapeuta . Ono sto vecina u tom slucaju radi jeste prekvalifikacija na srednju medicinsku - opsti smer, ta nova diploma omogucava dobijanje autorizacije za helsefagarbeidera , sto je prvi i osnovni usliv za trazenje posla kao bolnicar , drugi uslov je znanje norveskog jezika / NP 3 pozeljno /





Moram makar malu nadu da dam fizioterapeutima koji bi put Norveske kao bolnicari. Ovo je deo odgovora koji sam dobio od SAFH-a :


Each case will be considered individually. It depends on the evaluation of the case totally. It is not totally impossible for an applicants with a background as a physiotherapist, but some times it is not sufficient.
Med hilsen/ Best regards

Silje Fast
rådgiver/ Advisor
Statens autorisasjonskontor for helsepersonell (SAFH)/ Norwegian Registration Authority For Health Personnel
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2012. u 10:56 - pre 142 meseci
Citat:
odmsr:
Pozdrav svima. U velikom sam skripcu sa vremenom a za papire zezaju svi redom.

Trebaju mi dve informacije:
Da li je neko podnosio zahtev za radnu dozvolu u ambasadi u BG? Da li tamo moze da se podnese zahtev za tidlig arbeidstart ili to moze iskljucivo u Norveskoj?
HITNO!!!!!!


Nikola,uzece ti mnogo vise vremena nego da podneses u Norveskoj isti taj zahtev za dozvolu.Govorim na osnovu iskustva naseg coveka koji radi sada u Karasjoku.Zaobidji ambasadu ako si u skripcu sa vremenom.
Tidlig arb.start-u Norveskoj.Ne u ambasadi.
Srecno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

odmsr

Član broj: 306236
Poruke: 4
*.uns.ac.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2012. u 12:08 - pre 142 meseci
Mirjana hvala vam puno na informaciji. Samo da sam malo ranije pitala sve bi bilo lakse :(
 
Odgovor na temu

Nik5
Nikola Bucalo
STAZE
Beograd,Srbija

Član broj: 306258
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2012. u 20:51 - pre 142 meseci
prijatelji ,da li neko zna kakve su prednosti sklapanja braka sa norveskom drzavljankom?kako to utice na dobijanje posla i radne i boravisne dozvole?
da li je nekom poznato da li se i gde moze doci do posla snimatelja,kamermana ili fotografa?
hvala
Nikola
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2012. u 16:56 - pre 141 meseci
Ukolko imate kontakt od nekoga ko drzi privatno casove norveskog u Novom Sad-u posljite mi kontakt na PP... posto mi treba za prijatelja.
Znaci ono uzivo.... nikave skype varijante, skole itd...

Inace info za one koji su u norveskoj.. u ICA marketu ima neka akcija da je svaki peti hleb besplatan.
Znaci svaki put kada kupite hleb lupe vam pecat na papiric i onda peti imate dzabe.
Stim da taj peti hleb mozete uzeti i onaj njaskuplji-napucani od 40/45 kruna :)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2012. u 20:48 - pre 141 meseci
Pozdrav.
Upravo sam završio i drugu od četiri knjiga "Grunnleggende Sykepleie".
Možda bi bilo preglednije da sam sve završio pa podelio u jednom postu, ali mislim da je ovako praktičnije, jer će to potrajati još možda par nedelja, a za to vreme kome treba može da počne sa učenjem.



Opet možete skinuti verziju za čitanje, veličine oko 50 megabajta i verziju za štampanje veličine oko 400 megabajta.


Download Knjige 2HQ - File 1 od 2
Download Knjige 2HQ - File 2 od 2

Download Knjige 2LQ


Takođe hoću da podelim sa Vama filmove koje sam prikupio. Ove koje ću sad šerovati su sa našim prevodom, a nekoliko imaju i "utisnut" prevod na Norveškom, pa se ne može ukloniti sa slike, što opet, može da bude i dobro (mi smo praktikovali da uporedo idu i oba prevoda).
Imam još dosta filmova, bez prevoda (srpskog), pa ću ih možda spremiti kad budem imao vremena i postaviti opet ovde.
Inače za gotovo sve postoji Engleski i Norveški titl, a njih je najlakše preuzeti iz samog plejera, kao što su BS, GOM...
Veličine se kreću od 700 megabajta do 1,9 gigabajta.

Dakle:

1. A Somewhat Gentle Man ---------- IMDB Opis



2. Amatørene ----------------------- IMDB Opis



3. Død snø -------------------------- IMDB Opis



4. Elling 1 --------------------------- IMDB Opis



5. Fatso ------------------------------ IMDB Opis



6. Fritt Vilt 1 -------------------------- IMDB Opis



7. Fritt Vilt 2 -------------------------- IMDB Opis



8. Fritt Vilt 3 -------------------------- IMDB Opis



9. Kjærlighetens kjøtere ---------------- IMDB Opis



10. Kongen av Bastoy ------------------ IMDB Opis



11. Max Manus ---------------------- IMDB Opis



12. Naboer -------------------------- IMDB Opis



13. Once Upon A Time In Norway --------------- IMDB Opis



14. Rovdyr ---------------------------- IMDB Opis



15. Salmer fra kjøkkenet ------------------ IMDB Opis



16. Sofies Verden ---------------------- IMDB Opis



17. Varg Veum - Bitre Blomster ------------- IMDB Opis



18. Vildmark -------------------------------- IMDB Opis


Iznad svake slike je link za skidanje filma obeležen plavima slovima i nazivom filma. IMDB link je link ka toj bazi sa opisom filma i ocenama, glumcima, ekipom, fotografijama....
Kad ste već tamo, pametno je da se registrujete, a kad se već registrujete, podelite nule ovom filmu usput: Krš od filma

Što se tiče knjige, dva linka su za kvalitetniju verziju, smestite ih u jedan folder, desni klik, Extract here... a single link nije zapakovan i on je u pdf formau i iz jednog je dela jer je velik samo 50-ak megabajta.





[Ovu poruku je menjao Nesh-co dana 31.08.2012. u 18:55 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Nesh-co dana 01.09.2012. u 20:05 GMT+1]

 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.08.2012. u 09:53 - pre 141 meseci
idi begaj, svaka ti cast na trudu...
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.08.2012. u 10:00 - pre 141 meseci
Citat:
dakipro: idi begaj, svaka ti cast na trudu...

Samo se razdužujem. Meni su pomogli, pa da me ne prozivaju da dugujem :)

 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.08.2012. u 13:18 - pre 141 meseci
Pitanje za poznavaoce i one koji su bili u situaciji kao ja sada...

1. Koliko dugo imam pravo boraviti u Norveskoj ukupno u kontinuitetu i iscepkano ( moj slucaj je bio u NO ove godine dva puta po mesec dana u februaru i
junu ) dakle ukupno dva meseca. Koliko mi jos ostaje da potpuno legalno mogu boraviti u NO?

2. Ukoliko je proces spajanja porodice poceo, da li to nesto menja?

3. Proces spajanja je zapocet u NO ambasadi u Beogradu i ja sam u SRB, da li imam pravo da odem i da sacekam odgovor u NO, ili ga moram cekati u SRB?


Hvala svima,mrda se. Svima koji idu ovim putem, od srca zelim sve najlepse. Ovaj forum nam je bio od izuzetne pomoci.
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.08.2012. u 14:32 - pre 141 meseci
@photoplazma
Ja sam aplicirala iz Reykavika i mogla sam da boravim u NO i cekam odgovor ali nisam mogla da radim. Najbolje je da ih sam pitas na [email protected] i objasnis svoj slucaj.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.08.2012. u 14:41 - pre 141 meseci
Ako si aplicirao iz Srbije, nazalost ne mozes u NO da cekas odgovor, za sta god da apliciras. Tj mozes ti, ali ti ne vazi prekoracenje sengena onda, u tvom slucaju bi mogao da cekas max mesec dana, sto ne znam koliko je prakticno
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.08.2012. u 15:46 - pre 141 meseci
Hvala na odgovoru Vikibjorg i Dakipro

Kako funkcionise taj sengen?

Moze li neko da objasni ovde?

Jel to 3 meseca boravka tokom kalendarske godine ili ?

hvala
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.08.2012. u 15:46 - pre 141 meseci
Citat:
photoplazma:
Pitanje za poznavaoce i one koji su bili u situaciji kao ja sada...

1. Koliko dugo imam pravo boraviti u Norveskoj ukupno u kontinuitetu i iscepkano ( moj slucaj je bio u NO ove godine dva puta po mesec dana u februaru i
junu ) dakle ukupno dva meseca. Koliko mi jos ostaje da potpuno legalno mogu boraviti u NO?


Taj boravak u februaru je bio pre više od 6 meseca, tako da ti imaš pravo da budeš u Norveškoj još dva meseca, zaključno sa decembrom (tačne datume ulaska i izlaska ti sam najbolje znaš).

Takođe mislim da nemaš pravo da prekoračiš boravak u Norveškoj duže od još ta dva meseca, jer si za spajanje predao iz SRB. Ali tebe nemoj da mrzi nego pozovi ambasadu i znaćeš pravi odgovor.

Srećno
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.08.2012. u 15:51 - pre 141 meseci
Citat:
photoplazma:

Kako funkcionise taj sengen?



U toku godine možeš da budeš najduže 180 dana van zemlje, tj. u zemljama tim i tim....Ali neprekidno možeš biti samo 3 meseca, nakon toga moraš da se vratiš u SRB i sačekaš da istekne 6 meseca od trenutka kada si prvi put ušao u šengen zonu.
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.08.2012. u 15:59 - pre 141 meseci
hvala stefane

Bio sam u ambasadi i ona mi rece to za 6 meseci ali je nisam najbolje razumeo.

a posto sam nacuo za pravilo da se racuna u zadnjih 6 meseci tako da se taj boravak u februaru ne racuna,a ako budem dva meseca jos ne prelazim 6 meseci van zemlje,ako sam sada skapirao dobro.

Sta je problem,obzirom da su papiri u obradi za spajanje porodice,najbolja varijanta za mene je da sada odem i da tamo s suprugom sacekam spajanje porodice,ali realnost je drugo.

Ukoliko dobijem spajanje dok sam u NO turisticki u poseti,da li moram da se vratim u SRB zbog necega ( vize, opholda,ili neceg treceg ) ili to onda mogu da resim u NO posto sam vec tamo.

Hvala svima koji mi odgovaraju :)))
 
Odgovor na temu

Sale 011
Bergen, Norveška

Član broj: 248947
Poruke: 35
*.85-200-37.bkkb.no.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.08.2012. u 17:22 - pre 141 meseci
pazi ovako,
nije preporučljivo ali ti ne mogu zabraniti da dođeš u NO, dok su ti papiri za spajanje u obradi. To će ti reći isto i u ambasadi u Beogradu. Meni su rekli "vi možete ići u Norvešku dok čekate papire ali ja vam to ne bih preporučila osim ako vam je hitno. Ne može vama niko zabraniti jer je Srbija u šengenu ali vam mogu naknadno praviti probleme u policijskoj stanici kada budete tražili stiker (sada je kartica-kao l.k. izgleda)."
Sa ambasadom nemaš ništa kada ti odobre spajanje, sve završavaš u roku od 7 dana, kada uđeš u zemlju, u policijskoj stanici kojoj pripadaš u Norveškoj.
Još jedna ključna stvar, ne znam da li je to neko pomenuo do sada. Elem, ukoliko sačekaš spajanje u Srbiji onda avionsku kartu kupi preko Osla (ukoliko moraš da presedaš)jer će ti tu biti pasoška kontrola, zašto ? Zato što ukoliko ideš preko neke treće zemlje praviće ti probleme na pasoškoj kontroli jer ti u pasošu stoji pečat da si aplicirao za boravak u zemlji šengena-Norveškoj a neka treća država nema u sistemu da ti je odobren boravak a na aerodromu u Oslu vide kada provuku tvoj pasoš. Mada možeš i preko neke treće zemlje ali u tom slučaju ideš u No ambasadu u Beogradu i oni ti izdaju potvrdu da možeš da presedneš u nekoj trećoj zemlji.
Šengen je jednostavan -uvek u poslednjih 6 meseci maximum 90 dana možeš da boraviš (ne 3 meseca nego 90 dana) odjednom ili iz 5 puta, svejedno. Npr. uđeš u šengen 1.1. i budeš 90 dana odjednom onda od 1.7. možeš opet 90 dana u cugu jer iako se računa od poslednjih 6 meseci tebi od 1.7. pa nadalje svaki novi dan potire onaj dan tvog boravka iz januara i tako to funkcioniše.

[Ovu poruku je menjao Sale 011 dana 31.08.2012. u 18:35 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Sale 011 dana 31.08.2012. u 18:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.08.2012. u 18:19 - pre 141 meseci
hvala Sale011

koliko je trajao tvoj proces spajanja?
 
Odgovor na temu

Sale 011
Bergen, Norveška

Član broj: 248947
Poruke: 35
*.85-200-37.bkkb.no.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.08.2012. u 21:48 - pre 141 meseci
Za ćerku i mene je trajalo 4-5 nedelja, odgovor je iz Udi-ja poslat na supruginu adresu u Bergenu a ne na moju u Beogradu, čisto da znaš gde će odgovor stići (verovatno).
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.09.2012. u 09:49 - pre 141 meseci
Hvala Sale i ja se nadam da ce biti brzo reseno.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7844846 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.