Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7845266 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 08:31 - pre 142 meseci
jedy023 , ja sam iz ZR-a ,ucila sam jezik kod jedne devojke iz ZR-a, ona je i sudski tumac za Norveski jezik tako da ti moze prevesti sva dokumenta ,ako ti je potrebno, ali vidim da si se vec za sve snasao Ne znam koliko vas kosta ucenje preko skajpa ali mislim da kad imas nekog sa kim mozes uzivo i direktno da razgovaras je mnogo bolje. Usput objasnjenje na srpskom moze biti jasnije nego na norveskom ( ako vam casove daje norvezanka ,kao sto si napisao ) . Ja cu vam dati broj telefona na PP ako ste zainteresovani.
Inace poznajem dve osobe sa diplomama sa defektoloskog fakulteta ovde u NO i obe ne mogu da nadju posao u stuci nego rade kao bolnicari ili vaspitaci tako da ne znam koliko ce ti ti ispiti pomoci.
Inace cestitam svima koji su u progresu na putu ka Norveskoj !!! Samo napred !!!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 10:29 - pre 142 meseci
Citat:
bojko peric:
molim vas koja je razlika izmedju np2 np3 i bergen testa?nisam glup majke mi haha,samo toliko informacija ,puna glava.i koji je od njih uslov za helpepleera.Hvala


Ajde ovako da klasifikujemo:

NP2-je najnizi test.
NP3-srednji nivo.
Bergen test-najvisi nivo.
Izmedju Bergen testa i NP3 imas Trinn 3 test.
Na svim testovima imas usmeni i pismeni deo.Opis detaljan sa NP3 i Bergen testa mozes naci na forumu nekoliko desetina stranica nazad u mojim postovima kada sam ja polagala te testove.
Za hj.pl-NP3 je zahtev.Ne svuda,ali konkretno Oslo da...Generalno treba ti nivo znanja jezika NP3 kako bi radio u zdravstvu,dakle da mozes da funkcionises,trazili ti dokaz za to ili ne.

Za stalnu dozvolu od 1.januara 2012.(dakle za ljude koji su aplicirali za dozvolu od tog datuma i dobili istu) zahtev je 550 casova norveskog.Potrebno je priloziti ili pohadjanje tog fonda casova ili NP2-NP3.Malo je nejasno jos uvek sta prolazi od ovoga ali mora ili jedno ili drugo.To sto se tice policije i stalne dozvole nakon 3 godine,druze Pericu.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 10:36 - pre 142 meseci
Citat:
tara3110:
Pozdrav svima na forumu.
Posto se supruga prijavila za polaganje NP3 u oktobru mesecu i izvrsili smo uplatu za ispit sada je dosla faza trazenja smestaja u Oslu za tih 7-10 dana koliko vec traje sve. Ako ko ima sa foruma da zna za neki smestaj ili bilo koju drugu informaciju jako bi nam puno znacilo kao i svakom pocetniku.
Veliki pozdrav jos jednom svima Vama


Nisam u Oslu,to se zna.Ali ima polaganje i u Tromsu navedenog testa.Ako moze da promeni mesto polaganja (a ja mislim da moze i da to ne bi bio veci problem),moze da dodje kod mene.Prenociste tih 7 dana kao i hrana obezbedjeni.
Pismeni test je 30.okt,a usmeni je izmedju 25.og i 31.og oktobra-koliko sam videla sada na sajtu folkeuniversitet-a.Karta Oslo-Tromsø povratna negde oko 150 eura ali mozda moze i jeftinije ako se prati situacija preko neta na norwegian-u.
Pa,ako se ne snadjete za Oslo,eto to je opcija.Ja toliko mogu da ponudim.Znam da je zeznuto za smestaj,pa kazem ako vam to odgovara,javi se na pp.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

shollim

Član broj: 23741
Poruke: 72
*.79-161-64.customer.lyse.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 11:32 - pre 142 meseci
Zdravo svima,
ja sam ovde nov pa bih svima na ovom forumu voleo da uputim srdacan pozdrav.
Imam i ja jedno pitanje. Ja zivim u Norveskoj jedno 1,5 dana. Viza mi je na osnovu studiranja, a radim u jednom magacinu. Planiram da otvorim jednu firmu za transport (prevoz robe), pa sam hteo da pitam sta je sve potrebno i da li je moguce s obzirom da je moja struka sasvim nesto drugo.

Zahvaljujem unapred svim ozbiljin odgovorima
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 11:45 - pre 142 meseci
Citat:
shollim:
Zdravo svima,
ja sam ovde nov pa bih svima na ovom forumu voleo da uputim srdacan pozdrav.
Imam i ja jedno pitanje. Ja zivim u Norveskoj jedno 1,5 dana. Viza mi je na osnovu studiranja, a radim u jednom magacinu. Planiram da otvorim jednu firmu za transport (prevoz robe), pa sam hteo da pitam sta je sve potrebno i da li je moguce s obzirom da je moja struka sasvim nesto drugo.

Zahvaljujem unapred svim ozbiljin odgovorima


http://www.udi.no/Sentrale-tema/Studier/

To su ona standardna pravila oko studentske vize.E sad ti hoces da budes preduzetnik,tj.svoj gazda sto bi mi rekli.Sa studentskom vizom,to ja moram reci nisam cula.Studentska viza ti ne daje pravo trajnog boravka-to je jasno.Mislim da bi morao da imas prvo stalnu boravisnu dozvolu.U svakom slucaju morao bi ponovo da trazis boravak ovde sada po drugom osnovu.Jer oni (UDI) navode uvek u svakoj dozvoli kojase dobije ako se bilo sta od uslova pod kojima je izdata aktuelna dozvola promeni moraju se oni obavestiti o tome.Ti bi tada postao radnik,a ne vise student.Kao student,imas one dozvoljene sate ogranicene za posao,ali kao preduzetnik je to vec nesto drugo.I onda ti ostaje ono cuveno pitanje posao koji radis-diploma koju imas,povezivanje to dvoje u istu ravan.Ovde u Tromsu je jedan nas covek sa studentske presao na obicnu dozvolu,ali zenidbom za Norvezanku.To nema veze sa tobom.Jedino je zajednicko da ta studentska viza ne daje osnovu za stalan boravak i ne racuna ti se to vreme provedeno ovde kada sa studentske predjes na osnovnu dozvolu.Kreces ispocetka.
Moj ti je savet da kontaktiras UDI.To je ipak najsigurnije jer imas nekoliko pitanja,zemlja iz koje dolazis(Srbija) povezivanje diplome sa poslom,student si,a otvorio bi firmu.To zahteva precizne informacije i najsigurnije je da ti tacne info da ustanova koja i treba da ti izda dozvolu za boravak.Ovo su vise bile onako smernice.Srecno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

shollim

Član broj: 23741
Poruke: 72
*.79-161-64.customer.lyse.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 12:30 - pre 142 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
shollim:
Zdravo svima,
ja sam ovde nov pa bih svima na ovom forumu voleo da uputim srdacan pozdrav.
Imam i ja jedno pitanje. Ja zivim u Norveskoj jedno 1,5 dana. Viza mi je na osnovu studiranja, a radim u jednom magacinu. Planiram da otvorim jednu firmu za transport (prevoz robe), pa sam hteo da pitam sta je sve potrebno i da li je moguce s obzirom da je moja struka sasvim nesto drugo.

Zahvaljujem unapred svim ozbiljin odgovorima


http://www.udi.no/Sentrale-tema/Studier/

To su ona standardna pravila oko studentske vize.E sad ti hoces da budes preduzetnik,tj.svoj gazda sto bi mi rekli.Sa studentskom vizom,to ja moram reci nisam cula.Studentska viza ti ne daje pravo trajnog boravka-to je jasno.Mislim da bi morao da imas prvo stalnu boravisnu dozvolu.U svakom slucaju morao bi ponovo da trazis boravak ovde sada po drugom osnovu.Jer oni (UDI) navode uvek u svakoj dozvoli kojase dobije ako se bilo sta od uslova pod kojima je izdata aktuelna dozvola promeni moraju se oni obavestiti o tome.Ti bi tada postao radnik,a ne vise student.Kao student,imas one dozvoljene sate ogranicene za posao,ali kao preduzetnik je to vec nesto drugo.I onda ti ostaje ono cuveno pitanje posao koji radis-diploma koju imas,povezivanje to dvoje u istu ravan.Ovde u Tromsu je jedan nas covek sa studentske presao na obicnu dozvolu,ali zenidbom za Norvezanku.To nema veze sa tobom.Jedino je zajednicko da ta studentska viza ne daje osnovu za stalan boravak i ne racuna ti se to vreme provedeno ovde kada sa studentske predjes na osnovnu dozvolu.Kreces ispocetka.
Moj ti je savet da kontaktiras UDI.To je ipak najsigurnije jer imas nekoliko pitanja,zemlja iz koje dolazis(Srbija) povezivanje diplome sa poslom,student si,a otvorio bi firmu.To zahteva precizne informacije i najsigurnije je da ti tacne info da ustanova koja i treba da ti izda dozvolu za boravak.Ovo su vise bile onako smernice.Srecno.



Hvala na ozbiljnom odgovoru.
Znam da je jedina ustanova sa pravim informacijama UDI, ali verovatno si upoznata sa cinjenicom da u UDI-u rade svakojaki i da svako daje razlicite informacije. Mnoge stvari sam prvo saznao sa strane pre nego sto sam dobio vizu za studente. Sad ne znam kakav je UDI u Tromsu, ali u Oslu je katastrofalan.
Jos jednom hvala na odgovoru.
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 13:24 - pre 142 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
bojko peric:
molim vas koja je razlika izmedju np2 np3 i bergen testa?nisam glup majke mi haha,samo toliko informacija ,puna glava.i koji je od njih uslov za helpepleera.Hvala


Ajde ovako da klasifikujemo:

NP2-je najnizi test.
NP3-srednji nivo.
Bergen test-najvisi nivo.
Izmedju Bergen testa i NP3 imas Trinn 3 test.
Na svim testovima imas usmeni i pismeni deo.Opis detaljan sa NP3 i Bergen testa mozes naci na forumu nekoliko desetina stranica nazad u mojim postovima kada sam ja polagala te testove.
Za hj.pl-NP3 je zahtev.Ne svuda,ali konkretno Oslo da...Generalno treba ti nivo znanja jezika NP3 kako bi radio u zdravstvu,dakle da mozes da funkcionises,trazili ti dokaz za to ili ne.

Za stalnu dozvolu od 1.januara 2012.(dakle za ljude koji su aplicirali za dozvolu od tog datuma i dobili istu) zahtev je 550 casova norveskog.Potrebno je priloziti ili pohadjanje tog fonda casova ili NP2-NP3.Malo je nejasno jos uvek sta prolazi od ovoga ali mora ili jedno ili drugo.To sto se tice policije i stalne dozvole nakon 3 godine,druze Pericu.


Samo da se nadovezem ,
NP 2 polazes posle A1 i A2 kurseva / knjiga PÅ Vei /

NP 3 polazes posle B1 i B2 kurseva /knjiga Stein PÅ Stein /

TRINN III posle Her på Berget i Det går Bra / kombinacija /

Bergen test se polaze posle godinu dana zivota / najmanje / u NO uz prethodno nabrojane kurseve
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 13:37 - pre 142 meseci
Da naravnooo...rade svakojaki sluzbenici.To mi je jasno.Isto kao slucaj sa bankama-svasta moze i svasta ne moze.Ali ti imas slucaj koji mora da se zasniva na "vise od foruma".Ovde nemas osobu koja je prosla tvoj put pa da pise neko svoje iskustvo koje bi ti bilo korisno.Jasno ti je sta mozes sa studentskom,a sta zelis.Gotovo sam sigurna da bi morao da imas stalnu dozvolu za to,ili da ti je diploma i firma u skaldu jedno sa drugim.Ipak,ako budes imao srece sa UDI-em tj.sluzbenikom,mozda dobijes pravi odgovor.Kljuc je da im postavis i konkretno pitanje sto krace i preciznije.
Ja se ne mogu zaliti na policiju u Tromsu.Zato sam vise puta i navela da ne mrdam odavde do stalne dozvole,jer papiri se brzo rese,ne zakazujes osim ako neces da cekas nekih sat vremena,ali to nije puno stvarno.Informacije su ti stvarno dostupne,pogotovo kada radi jedna Ruskinja,sada vec drzavljanka ove zemlje ali zena koja je prosla ceo put od privremene dozvole pa stalne do drzavljanstva i razume nas kukavce sto cekamo tamo u redu.A zna posao koji radi.E to je kombinacija.
Srecno,druze.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
241.239.106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 15:13 - pre 142 meseci
vikibjorg@
Lepo sam ja rekao da sedim na forumu i skupljam korisne informacije......
Posalji mi na pp kontakt te osobe za norveski.
Ivek je bolje imati nih vise u kombinaciji pa sta mi je bolje to cu i ciniti.
Ne znam jos koliko me preko skype kosta jer kolega je stupio u kontakt sa tom norvezankom i treba ovih dana da mi da kontakt pa da se dogovorim.
Inace jedna briga manje,necu nista ceprkati sa defektoloskog,jer kad bas defektolozi ne mogu naci posao sta bi onda ja trazio sa strucnom osposobljenoscu.
Pozdrav i hvala na informacijama.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

justbeenpaid-no1
Vladimir Mandac
Internet jobs
Belgrade

Član broj: 306224
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: justbeenpaid-no1.blogspot..


Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 15:56 - pre 142 meseci
Ja jedino sto znam i mogu da kazem jeste da je moj skloski drug otisao tamo da zivi i lepo se snasao i zivi odlicno !!!!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 16:15 - pre 142 meseci
Evo i obećanih audio knjiga. Dobro je za slušati u prevozu i sl.
1. Jo Nesbø - Gjenferd
2. Jostein Gaarder - Sofies Verden
3. JRR Tolkien - Hobbiten

Linkovi su ovde i ima ih 15, pa kog ne mrzi... Pravilo za raspakovati - standardno.

http://www.mediafire.com/?c7zk...rtdme4z6x59dx7,7zuanroco58v1c0

 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 16:40 - pre 142 meseci
Svaka cast, Hobita jos nisam procitao ni na srpskom a mogu da ga slusam na Norveskom. Mozda nesto i budem razumeo, ha ha....
U svakom slucaju ce probamo.
Neko rece tj. napisa jednom prilikom, valjda Kelly bese, da je uzas uciti jezik kad nemate okolinu u Norveskoj od koje bi ucili.
Ziva istina. Ja sam ovde vise od mesec dana i naucio sam Spanskog da jos malo mogu da pratim spanske serije bez prevoda posto imam dvoje Spanaca u kuci a bilo ih troje, plus devojka sa filipina i vlasnici kuce koji su iz Holandije a govore Norveski mada uglavnom cepaju Engleski, sve u svemu u kuci se govori 6 jezika :)
 
Odgovor na temu

Cherie
Sarajevo,BiH

Član broj: 303223
Poruke: 15
*.dynamic.telemach.ba.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 17:25 - pre 142 meseci
@Nesh-co svaka cast za postove zahvaljujem se puno za predhodni sa knjigama i naravno za ovaj
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 17:31 - pre 142 meseci
Citat:
Cherie:
@Nesh-co svaka cast za postove :) zahvaljujem se puno za predhodni sa knjigama i naravno za ovaj

;)

 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 17:54 - pre 142 meseci
Jos jedan od nacina da se dobije odobren boravak na godinu dana u Norveskoj je da otvorite firmu na vase ime. E sad za takvu opciju naravno mora da budu ispunjeni odredjeni uslovi ali ako to uradite mozete ostati godinu dana, raditi i zaraditi, znaci otvoriti neku firmu u bransi u kojoj znate da radite znaci nesto konkretno stolarija, farbanje, varenje, gradjevina...Ako ste ozbiljni da ostanete onda cete i nesto raditi na tom polju jer tek posle godinu dana proveravaju vas saldo i ako ste imali prihode, tj. ako ste radili produzavaju vam dozvolu za boravak aka "residency permit" a ako niste a naravno istekla vam je tekuca morate da gledate sta i kako.
U Trondhajmu je dosla grupa cigana iz Rumunije i Bugarske koji su se razmileli po gradu i poceli da prose posto su se Norvezani da prostite zaje..li i ukinuli zakonsku odredbu da je zabranjeno da se prosi. Ti isti cigani se smestili kod katedrale i poceli da prave gluposti po gradu, da kradu da ostavljaju svoj "tovar" ljudima na vratima i slicno. E onda se u pricu ubacio verovatno neki advokat radi svoje licne promocije preko medija i posavetovao ih da otvore firme jer tako mogu da ostanu na godinu dana, sto eto oni ucinise i sad su delimicno mirni godinu dana. :)
E sad da biste to uradili morate da ispunite sledece:
1. nije bitno da li ste iz Srbije ili niste najbitnije je da imate pasos neke od drzava EU, ako ga imate odete na korak br. 2 ako nemate zaboravite pricu.
2. imate pasos EU i vi ste jedan JAKO srecan covek iz Srbije koji ce mozda uspeti da se izvuce iz tog blata a u tom slucaju odradite dokumentaciju, sve ima na engleskom jeziku, predate, NE KOSTA NISTA OTVARANJE FIRME tipa vlasnik-radnik jedan covek tj. u tom slucaju ne mozete legalno da zaposlite nikoga. Za ostale vrste otvaranja firmi jos nisam upoznat. Bitan uslov je da imate nekoga kod koga mozete da se registrujete u policiji, tj. da imate obezbedjen smestaj. Ne znam da li se dosada pisalo o tome ali ako ostajete u NO do 3 meseca ne treba da idete u policiju a ako ostajete duze od tri morate da se registrujete u policiji a sa tom registracijom idete u poresku upravu po poresku kartu.
3. ubrzo vam stignu papiri i pocinju da vas zovu reklamne firme. Sta god uradili odbijte ih i kazite da ne zelite da se reklamirate inace u slucaju da kazete da u obavezi ste da im platite 2000 Kruna ako ne odustanete u roku od dve nedelje sto je po zakonu vremenski rok za otkazivanje usluge ili vracanje robe.
4. preko poznanika i prijatelja mozete prositi posao preko preporuka pogotovo ako ste dobri u tome sto radite.
5. u lokalnim prodavnicama ostavite na oglasnoj tabli telefonski broj sa reklamama, besplatno je.
6. uz malo srece na konju ste i uspecete da ostanete u NO i da vama licno i bliznjima obezbedite sigurnu buducnost.
7. ako nemate EU pasos a ako imate pretke Madjare ili Bugare i nije vam ispod casti, UZIMAJTE PASOSE, jer nebitno koji ste pasos vec kako se osecate.
Nesco svaka casta za skenirane knjige iz medicine!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 18:03 - pre 142 meseci
Citat:
mihaleks:
Nesco svaka casta za skenirane knjige iz medicine!

Služimo narodu :) Da i ja dam svoj doprinos za razvoj od preduzeće.



 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 18:36 - pre 142 meseci
E,zemljak...Mihaleks...

Pa nas kljucan problem i jeste EU.A ljudi iz Srbije sa EU pasosem...mozda 0,2%.To je golub na grani.Mi smo vrapci.
Dakle,mozemo da se:
1) Udajemo/zenimo sa Norvezanima za papire
2)Da prosimo po ulici na turistickoj vizi u trajanju do 3 meseca
3)Da nadjemo posao u svojoj struci i na taj nacin dobijemo dozvolu
4)Da imas supruznika koji je ispunio zahtev pod brojem 3. pa da se spajas kao porodica.

Za peto,mi Veliki Vrapci iz Srbije bez EU pasosa...nemamo mogucnosti...

NB!-Mozemo da studiramo ali bez mogucnosti da na taj nacin obezbedimo dugorocan boravak.
Dakle,to nam je sto nam je.Realno je tako.
NB!-Jedini nacin da ne spajamo diplomu i skolu jeste ponuda za posao gde bi godisnje zaradjivali minimum 500.000 kruna kao grunnlønn per år sto je recimo slucaj sa programerima nekim.
To nam je trenutna situacija.Ruzna je ali je istinita.Zaba.Ali sta ces...


[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 26.08.2012. u 19:50 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
212.178.224.*



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 18:39 - pre 142 meseci
Drugarice Mirjana hvala puno,np3 mislim da organizuje saga nakon drugog kursa,mislim polaganje je u norveskoj naravno.Jos jednom pozdrav drugarici Mirjani.Ah taj stari dobar komunizam......
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 18:55 - pre 142 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
E,zemljak...Mihaleks...

Pa nas kljucan problem i jeste EU.A ljudi iz Srbije sa EU pasosem...mozda 0,2%.To je golub na grani.Mi smo vrapci.
Dakle,mozemo da se:
1) Udajemo/zenimo sa Norvezanima za papire
2)Da prosimo po ulici na turistickoj vizi u trajanju do 3 meseca
3)Da nadjemo posao u svojoj struci i na taj nacin dobijemo dozvolu
4)Da imas supruznika koji je ispunio zahtev pod brojem 3. pa da se spajas kao porodica.

Za peto,mi Veliki Vrapci iz Srbije bez EU pasosa...nemamo mogucnosti...

NB!-Mozemo da studiramo ali bez mogucnosti da na taj nacin obezbedimo dugorocan boravak.
Dakle,to nam je sto nam je.Realno je tako.

I jes tako i nije tako. Samo Madjara imas oko 4,5% na 7 miliona stanovnika u Srbiji. Npr. u Vojvodini trecina a mozda i vise stanovnika je povezano na neki nacin sa Madjarima. Cisto srpske porodice imaju madjarske pretke i eto im osnov za uzimanje drzavljanstva. Znam licno mnogo ljudi koji su to uradili a nikad covek ne bi rekao da imaju i trunku madjarske krvi u sebi. Takodje masa ljudi ima veze sa Rumunima, koji su izasli iz ogranicenja Sengena ako se ne varam, da ne govogim Slovaci koji su takodje u uniji, znaci svi oni koji imaju pretke vezane sa tim nacijama i mogu da uzmu pasos. Doduse Hrvati ulaze sledece godine i pitanje je kako ce sa njima ali velika je verovatnoca da im dosta zemalja nece uvesti ogranicenja jer je vec 7 clanica EU najavilo da to nece ciniti jer Hrvatska nema mnogo stanovnika+sama ulazi u uniju pa nece biti velikog priliva na trziste rada EU. Za ove sa Madjarima kao precima uslov je "Tudom Magyarom" :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2012. u 21:29 - pre 142 meseci
50 000 drzavljana Srbije je podnelo zahtev za madjarski pasos(podatak do 18.6.12),a nekoliko hiljada je dobilo do sada.Kuma isla na intervju,u procesu je za dobijanje istog.Traze sada dobro znanje madjarskog jezika,poostrili su u odnosu na pocetak kada je bilo dovoljno samo "Dobar dan".
Ali to je opet daleko od ove teme.Ali kada se dotaknusmo...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7845266 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.