Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7845057 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2012. u 21:45 - pre 142 meseci
VECE SVIMA,jos jednom vas molim ako hoce neko da mi kaze dali radno iskustvo iz srbije ima neki uticaj na tj.nki poen prilikom intervjua za posao,i to gde smo radili na kom odeljenju i tome slicno.hvala.

 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2012. u 21:46 - pre 142 meseci
kaca ti sama trazis ,u sagi ucis samo jezik...i to su vrlo dobri
 
Odgovor na temu

kaca88
Katarina Limani
beograd,srbija

Član broj: 306186
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2012. u 22:11 - pre 142 meseci
Hvala na kom sajtu trebam da trazim posao medicinske sestre ili fizioterapeuta
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2012. u 22:17 - pre 142 meseci
www.finn.no.com. kad kreces na jezik?srecno.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2012. u 08:02 - pre 142 meseci
Citat:
kaca88: Hvala na kom sajtu trebam da trazim posao medicinske sestre ili fizioterapeuta


Auuu... Kaca, mnogo si omasila. Iskren savet: vrati se unazad i procitaj forum, mnogo toga je objasnjeno. Prvo, medicinska sestra ili fizioterapeut mozes biti kroz par godina u No, prvo radis kao bolnicar. Drugo, nemoj se zamajavati trazenjem posla dok nisi ni pocela da ucis jezik, nemas komunikaciju niti autorizaciju. Postoji red po kome se ide, ne moze se od krova praviti kuca.
Pozdrav...
 
Odgovor na temu

kaca88
Katarina Limani
beograd,srbija

Član broj: 306186
Poruke: 22
*.com
Via: [es] mailing liste



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2012. u 09:36 - pre 142 meseci
>
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2012. u 10:13 - pre 142 meseci
Citat:
toi:
Tuzno je izgledao partizan u Tromsø-u, brukaju nas amateri...


Znas da mi Srbi moramo da pronadjemo neki "visi razlog" da opravdamo neuspeh...
Kako su izvestavali novinari "Vecernjih novosti",igrali su na vestackoj travi i pod dosta niskom temperaturom.Dakle,to su dva reklo bi se krupnaaa razloga za izgubljenu utakmicu...

Neso-co...cestitam tvojoj devojci na dobijanju autorizacije.E,druze...sada se ti iskljucujes sa "autoputa",i devojka nastupa,jer ona je ta koja sada treba da trazi posao i sve je na njoj,a ti kao moralna podrska pratis slucaj.
Lose ili dobro,kako god je bilo...proslo je i autorizacija je stigla na adresu.Sada krece tezi deo.A inace tvoje slanje dokumenata je bila "seca knezova" pred Ustanak,dok je Stoltenbergovo zaposljavanje bio triler.Oba slucaja se lepo zavrsila-konstatujem.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2012. u 10:24 - pre 142 meseci
Citat:
bojko peric:
VECE SVIMA,jos jednom vas molim ako hoce neko da mi kaze dali radno iskustvo iz srbije ima neki uticaj na tj.nki poen prilikom intervjua za posao,i to gde smo radili na kom odeljenju i tome slicno.hvala.



Druze Bojko Pericu,
Tesko je dati precizan odgovor (ovo je inace zemlja gde se neki odgovori talasaju),svakako da je iskustvo prednost,i to jeste tako.Medjutim,ne bih rekla da se mnogo gleda to sto si radio na ne znam hirurgiji ili internom ili u soku itd...ti konkurises za posao bolnicara,gde se veci deo problematike zasniva na demenciji (pacijenata),da ne bude zabune...ovi sto te zaposljavaju su isto slabijeg secanja ali bez te dijagnoze(ha ha).Dakle,to kazem u vecini slucajeva,ako je rec o starackom domu.I tada ti koji si radio na hirurgiji ili internom ne znacis sa tom kvalifikacijom vise.Bitan je staz ali ne i presudan.Svakako da ce te pitati sta si radio u svojoj zemlji na intervjuu kada do njega dodje.
Ono sto su aktuelna dokumenta prilikom zaposljavanja su autorizacija,test jezika (NP2,NP3,ili vise mozda ako se ima),i medisinkurs (da mozes da delis lekove).To je njima dosta bitno.Treba da se zna jedno:bitno je samo ono sto je izdala norveska institucija,bilo koja.Ostalo,se sto sam rekla na pocetku talasa.
Ovo je zasnovano na iskustvu.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2012. u 11:15 - pre 142 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
toi:
Tuzno je izgledao partizan u Tromsø-u, brukaju nas amateri...


Znas da mi Srbi moramo da pronadjemo neki "visi razlog" da opravdamo neuspeh...
Kako su izvestavali novinari "Vecernjih novosti",igrali su na vestackoj travi i pod dosta niskom temperaturom.Dakle,to su dva reklo bi se krupnaaa razloga za izgubljenu utakmicu...

Neso-co...cestitam tvojoj devojci na dobijanju autorizacije.E,druze...sada se ti iskljucujes sa "autoputa",i devojka nastupa,jer ona je ta koja sada treba da trazi posao i sve je na njoj,a ti kao moralna podrska pratis slucaj.
Lose ili dobro,kako god je bilo...proslo je i autorizacija je stigla na adresu.Sada krece tezi deo.A inace tvoje slanje dokumenata je bila "seca knezova" pred Ustanak,dok je Stoltenbergovo zaposljavanje bio triler.Oba slucaja se lepo zavrsila-konstatujem.


Devojka :) Pa hvala, mada nije devojka, ali stvarno tako izgleda. Mirjana, lepo zvuči, ali ako sa troje dece može da bude devojka onda priznajem. Ne znam kako si propustila taj deo, on je negde tamo gde sam napisao da sam Ministar :)))
Kakogod, ja i Slađana smo u braku i zajedno 13 godina, i od početka smo sami bez ičije pomoći, podižemo decu i za sad nam jako dobro ide, jer su nam klinci (kuc kuc da ih ne uročim) najbolji djaci u odeljenju i veoma, veoma lepo vaspitana deca (ja nisam baš školski primer vaspitanog čiveka, ali sam barem znao šta da izbegnem u njihovom vapistanju).
Decu sami podižemo i čuvamo, jer su nam matori daleko od Bgd-a, a ja sam zbog svog posla morao da dođem ovde i stalno sam pored računara pa je to razlog zašto sam ja taj koji se nateže oko papira, a i zbog mog posla poznajem mnogo ljudi u mnogo administracija pa brže dolazim do papira.
Radimo na zapošljavanju kao i svi ostali, ali postoji kombinacija koja je prilično izvesna da se desi.
Jedan moj prijatelj, koga znam iz nekih projekata od pre 10 godina, dok sam radio u Opštini Prokuplje, me je pozvao da mu se javim kad krenemo da on bude taj koji će mi posredovati u nalaženju posla i svemu ostalom. Inače je pomogo masi ljudi (ogroman broj Prokupčana je našao posao kod njega, neki su stanovali neko vreme) da odu i nalazio im posao.
Ima na forumu takođe jedan gospodin kome je takođe pomogao, kome je žena iz Prokuplja. Aktivan je i učestvuje u radu foruma, ali ne spominje tu pomoć, već se deklariše kao neko ko je sve sam završio.

Slađana je rešila da ipak "zakuca" jezik barem kao Stoltenberg pa da tek onda krene, a to je i moje mišljenje, jer ko zna šta će biti do aprila.
Dakle, trudimo se da putanju učinimo što bezbolnijom, jer, imamo gomilu dece o kojima brinemo i bilo bi nezahvalno da oni trpe ekonomski zbog naših avantura. (Ja imam još dvoje dece iz prvog braka koje izdržavam), tako da je naš aspekt gledanja na stvari i ljudi koji nemaju decu dijametralno suprotan kao nebo i zemlja.
Zato ja mnogo intenzivnije doživim neuspeh, jer moj neuspeh je neuspeh nas sedmoro, a neuspeh momka ili devojke je neuspeh samo njega jednog. (A i ne volim neuspehe :))
Priznaćeš, razlika je velika.



 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2012. u 11:35 - pre 142 meseci
Pa ti si Jaric T.Zivadin (imas sitnu decu)... jos kada dodjes ovde,ima da ides u skolu i to je obicno vecernja ma kazem ja,Jaricev profil ti se odlicno uklapa...ha ha!Ih,znala sam da imas neki odnos sa njom samo ne provali koji odmah...i mene drma demencija...zena/devojka isto mu to dodje...

Salu na stranu...pomoc je moguca oko stana u tim prvim koracima,ali ostalo konkretno oko posla je kljucan jezik i ona sama.Ja sam uvek i jedino sebi samo verovala.I volim to da savetujem i drugima ako hoce da cuju.Pomoc je ok,ali kazem ti postoje stvari ovde koje diktira norvesko trziste rada a sektor zdravstva je zavistan jako mnogo od jezika,to ti je veza kao dijabeticar-insulin,i mnogo toga zavisi od pojedinca.Puno srece i uspeha u daljim koracima.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
212.178.224.*



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2012. u 13:39 - pre 142 meseci
mirjana hvala puno,mogu li da budem slobodan ako mi treba kos neka infomacija da se javim preko foruma?hvala
 
Odgovor na temu

maximus80
ing

Član broj: 306195
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2012. u 14:29 - pre 142 meseci
Pozdrav svima!

Nakon više od 10 godina mukotrponog rada, shvatio sam da se više ne vredi boriti za opstanak u ovoj zemlji da je potrebno da se nešto promeni...!!!
Čitajući ovaj forum primetio sam da se komunikacija uglavnom zasniva među ljudima medicinske struke. Ono što me intersuje kakve su šanse za dobijanje papira i nalaženje posla u sektoru telekomunikacija, prvenstveno misleći na optičke mreže i kablove pošto sa tim imam najviše iskustva.
Molio bih sve ljude dobre volje da me informišu....

Hvala unapred......
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2012. u 14:42 - pre 142 meseci
Citat:
bojko peric:
mirjana hvala puno,mogu li da budem slobodan ako mi treba kos neka infomacija da se javim preko foruma?hvala


Naravno,druze Pericu.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.10.45.31.customer.cdi.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2012. u 17:24 - pre 142 meseci
[quote]Mirjana Savicic:
Citat:
toi:
Tuzno je izgledao partizan u Tromsø-u, brukaju nas amateri...


Znas da mi Srbi moramo da pronadjemo neki "visi razlog" da opravdamo neuspeh...
Kako su izvestavali novinari "Vecernjih novosti",igrali su na vestackoj travi i pod dosta niskom temperaturom.Dakle,to su dva reklo bi se krupnaaa razloga za izgubljenu utakmicu...

Komentator na Prvoj je smorio ponavljajuci kako kolege s norveske televizije snimaju samo s jednom kamerom, ako nije ponovio preko 15 puta nije ni manje. Ma to je bila poenta trenutno je kriza u Partizanu, realno nas fudbal je u krizi zadnjih godina, al trenutno je kriza u svim segmentima igre, pa su danima pred utakmicu pricali kako je hladno, gdje idu, pa jos na vjestackoj travi, kako oni da igraju manekeni. Mislio sam da ce ih Tromso poderati, a u stvari oba tima su bila vise nego smijesna.. :) evo jedan zanimljiv tekst o Norveskoj sa sportala.rs poslije utakmice:
http://www.sportal.rs/news.php?news=81124&fb_source=message
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2012. u 17:52 - pre 142 meseci
Upravo skeniram neke četiri knjige koje bi medicinarima trebalo da budu korisne. Završio sam tek prvu, a imaju oko 300 stranica svaka. Okačiću ih ovde, pa ako nekome treba neka preuzme. Okačiću dve verzije, jedna je visokog kvaliteta pogodna za štampanje i veličine oko 400 megabajta, a druga je nižeg kvaliteta, pogodna za svakodnevnu upotrebu. Obe su u pdf formatu, mada imam i svaku stranicu u JPG i 300dpi za eventualni OCR u Abby Fine readeru ili nečemu sličnom, ja nisam imao živaca da to radim, a i ne znam Norveški da bi eventualno korigovao greške koje napravi OCR.

Kakogod, korice knjige izgledaju ovako:



a linkovi za visoki kvalitet su ovde:

http://www.mediafire.com/download.php?j1l4jb2sfl95cl5
http://www.mediafire.com/download.php?8lv3k5ivxfik3kv
http://www.mediafire.com/download.php?pz04b7lxo2a1zpb

Link za fajl niskog kvaliteta je ovde:

http://www.mediafire.com/view/?516cuccmaladu8g

Link za niski kvalitet je u originalnom formatu jer ne prelazi 200 megabajta, pa je odmah upotrebljiv, a da bi se raspakovao link za fajl visokog kvaliteta, potrebno je da se skinu sva tri fajla i da se tek onda raspakuju. Neophodno je da su sva tri u istom folderu naravno, kao i uvek.

Kada završim sa ostalim knjigama, okačiću, mada to neće skoro.

E sada, ovde su u narednim linkovima spakovane svakakve nekakve stvari iz kojih je Slađana učila, tako da ima svega, od Pa Vei pa nadalje, kako audioi fajlova tako i knjiga u raznim formatima. Ja nisam učio pa ne znam, ali uglavnom je sve tu iz čega je ona učila:

http://www.mediafire.com/download.php?k3af6r5r7c3ktll
http://www.mediafire.com/download.php?3encg0i8ndn25w8
http://www.mediafire.com/download.php?3cvkhkjmyk2p7bs
http://www.mediafire.com/download.php?b7bw5gzzeuflrqv
http://www.mediafire.com/download.php?tq6dzpicwqmia8d
http://www.mediafire.com/download.php?ddq2af24cbcd4bw

Princip za raspakivanje je isti kao inače kod multipart arhiva. Napraviš folder, uguraš u njega svih šest fajla, desni klik na bilo koji od njih i klikneš na Extract here opciju. Kad se raspakuje, rar fajlovi se mogu i obrisati.

Uskoro ću da Vam okačim i neke audio knjige čim ih uploadujem, za sada ih imam 3, kao i Norveške filmove sa našim prevodom. To traje malo duže, jer su filmovi naravno veliki, ali čim bude gotovo javiću se.





 
Odgovor na temu

tara3110
sasa todorovic

Član broj: 164834
Poruke: 29
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2012. u 20:07 - pre 142 meseci
Pozdrav svima na forumu.
Posto se supruga prijavila za polaganje NP3 u oktobru mesecu i izvrsili smo uplatu za ispit sada je dosla faza trazenja smestaja u Oslu za tih 7-10 dana koliko vec traje sve. Ako ko ima sa foruma da zna za neki smestaj ili bilo koju drugu informaciju jako bi nam puno znacilo kao i svakom pocetniku.
Veliki pozdrav jos jednom svima Vama
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
212.178.224.*



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2012. u 20:29 - pre 142 meseci
molim vas koja je razlika izmedju np2 np3 i bergen testa?nisam glup majke mi haha,samo toliko informacija ,puna glava.i koji je od njih uslov za helpepleera.Hvala
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
241.239.106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2012. u 20:54 - pre 142 meseci
Nesh-co
Zelim da Vam se licno zahvalim na velikom trudu.
HVALA
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2012. u 21:21 - pre 142 meseci
Citat:
jedy023:
Nesh-co
Zelim da Vam se licno zahvalim na velikom trudu.
HVALA


Ma pusti to, pola sata izgubljena, to je smešno, nego dokle si ti stigao druže, jeste li slali papire u NOKUT? Učiš li jezik ti i žena?


 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
241.239.106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2012. u 21:40 - pre 142 meseci

Ma pusti to, pola sata izgubljena, to je smešno, nego dokle si ti stigao druže, jeste li slali papire u NOKUT? Učiš li jezik ti i žena?
[/quote]
Trenutno nista,
Cekamo prinovu,pa se sada pripremamo za to,a i selimo se za ZR,tako da samo pratim forum i skupljam dobre informacije.
Inace resili smo kada se dete rodi verovatno krajem oktobra krecemo intezivno jezik,nasao sam jednu norveznku koja ce nam preko skype uciti.
Nisam dokumenta slao cekam da pocnu Fakulteti i vise skole da rade pa da idem po uverenja i nastavne planove,a kada to pokupim onda prevod na Norveski*tu opet imam srecu jer imam koleginicu koja ima sudski pecat pa ce mi free ispecatirati,a placam drugu sto nema pecat da mi prevodi.
Moram jos da Vidim kako cu sa defektoloskog sada je fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju,da se domognem nastavnog plana i programa,jer tamo imam 9 ispita polozenih*normalno nisu bas teski bili*da bi radio ovaj moj posaou specijalnoj skoli.
Jeste da to nije diploma,ali mislim da ce mi mnogo znaciti kada odem tamo,e sada i tu trazim neko povezivanje i nadam se da ce mi se ta strucna osposobljenost priznati.
Sada se jos dvoumim jer ja imam i visu skolu i fakultet,pa da li da saljem oba na autorizaciju ili samo Faks,ako saljem oba skupo ce me izaci.
Kod zene je sve jasno ona je profesor informatike,tako da njeno saljemo tako.
Pozdrav
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7845057 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.