Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7927442 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2012. u 19:44 - pre 146 meseci
Da li ima ikog ovde ko čita ili učestvuje na forumu da može da potvrdi da je u Beogradu polagao NP3?


 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2012. u 21:15 - pre 146 meseci
Cisto sumnjam da ces naci takvog. :-) Mora da se putuje u No. Nema nam druge.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2012. u 21:48 - pre 146 meseci
Dakle,Neso nema.To je sigurno.
Mi u zdravstvu moramo da "tupimo i davimo macku" sa jezikom jer bez toga nema nikakvog ulaska u ovaj sistem.
Dakle,sada ostaje da se ide na pripreme za polaganje tog testa.To je nivo koji za sada je jedino moguce pokriti iz "maticne nam kuce Srbije".
Marta76 je ovde pitala da li ima neko informacije o kvalitetu priprema za taj ispit preko skole Saga.
Mora neko da se prijavi,prodje obuku,izadje na ispit da bi se to ocenilo.
Imate primer dve devojke ovde sada konkretno koje imaju jednu prepreku:JEZIK.Dakle,za sommerjobb ima se mogucnost ne tupe oko potreba za 80% stilling,ali jezik je zahtev.A ljudi da se ne lazemo,to je jedini deo price koji je apsolutno u vasim rukama.Sve ostalo odlucuje SAFH,UDI i sreca ali vi odlucujete o jeziku.

U sledecu subotu je usmeni Bergen,pa cu malo da davim jos o jeziku.Jer bitno je,kako god to nama delovalo.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2012. u 22:33 - pre 146 meseci
Sto se mene tice slobodno davi. Jedva cekam!
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2012. u 22:47 - pre 146 meseci
Samo da se nadovezem da aktuelne teme: vidim da su aktuelne teme oko refundiranja troskova, dolaska, izbora lokacije, sever jug itd itd... Mogu vam reci jednu stvar: ja zivim na jugu, i sto rece Mirjana, tacno je da su ovde vece mogucnosti. Pocev od voznih linija, itd, pa sve do broja radnih mesta. To je sve tacno. Ja hocu naime da vam napisem jednu cinjenicu: radne dozvole su poskupele za skoro 300% u toku poslednje godine. Kad sam ja prvi put predavao bile su 1100 kruna, a sada su 3000 od maja. Sta time zelim da kazem, Norveska je pocela da se zatvara polako za strance. Danska je vec zatvorena, ne znam znate li to. Niko vise ne moze da udje i radi u Danskoj, ostala je jedino kategorija spajanja porodice.
A dok se vi dragi moji premisljate da li dobijate refundaciju, itd, itd, ovde je sve vise i vise stranaca. Svakim danom ih je sve vise i vise. Dakle, najsrdacniji savet od mene bi bio: ucite jezik, i ko planira da dodje, neka dolazi. Ovaj put u No je uvek lutrija na ovaj ili onaj nacin. Sto rece Mirjana, na jezik jedino mozemo da uticemo, tj. da ga sto bolje naucimo. Dakle, ucite jezik, spremajte se, i pakujte kofere. Ne zalim da zvucim panicno, naprotiv. Samo bi mi bilo krivo da vam to vreme prodje u planiranju. Naravno da treba planirati sve, i stedeti na svakom koraku. Ali samo kazem da svi sagledate i jednu drugu stranu price: dok se vi brinete za ovo ili ono, regulisete sto vise stvari mozete, ovde je svakim danom sve vise i vise ljudi koji aktivno traze posao. Zato dragi moji, knjigu u sake, i pakovanje ako zelite da uspete. Cekanje i odlaganje moze rezultovati vecim poteskocama, jer se i ovo trziste sve vise i vise puni. Sve prognoze jesu da ce Norveskoj trebati jos mnogo stranih radnika, ali trenutni veliki priliv ce izgleda dovesti do zatvaranja sistema za strance, pa onda davanje na kasicicu, tj. samo koliko je njima potrebno.

Ne shvatite me pogresno, nikome ne zelim nista lose, samo kazem da je vreme dragoceno, jer je uspeh biti na pravom mestu, u pravo vreme. Mesto znate, vreme odredite sami, sto pre to bolje. :-)

 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2012. u 22:54 - pre 146 meseci
Neko ce mozda pomisliti da trolujem, ali mi je sluzbenica iz Horten komune putem mejla odgovorila da oni traze polozen bergen za fremmedspråklige (helse)arbeidere.
Zanimljivo. U jednoj drugoj komuni traze NP3. Poslao sam mejl na adrese 20ak komuna oko Osla i dosad sam dobio odgovor od njih desetak. Od tih desetak dve malopre pomenute insistiraju na polozenom testu. Ko ne veruje moze i sam da proveri.
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2012. u 22:59 - pre 146 meseci
Takk for din henvendelse vedr dine muligheter for jobb i Horten kommune.

Jeg kjenner ikke til noen nye regler fra 2012, men vi har i vårt reglement for ansettelse av søkere uten norsk statsborgerskap at de må ha bestått bergenstesten. Dvs det samme som nivå 3.

Dette er fordi språkforståelsen er viktig både i forhold til pasienter og kolleger, for å ivareta pasientenes sikkerhet.



Vennlig hilsen

Hanne Aspaas

Personalsjef



http://www.horten.kommune.no/kunde/bilder/HortenKommune(1).jpg

Horten kommune

Tlf: 33085394/ 97550293
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2012. u 23:00 - pre 146 meseci
Kapiram da je ovo verovatno izolovan slucaj ali gde bas bergen test. Jel moze ovo neko da prokomentarise ako nije problem?
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2012. u 23:24 - pre 146 meseci
Meni je ovo strano nelogicno: "...søkere uten norsk statsborgerskap at de må ha bestått bergenstesten. Dvs det samme som nivå 3."

Ili oni ne prate propise uopste, ili ih tumace od slucaja do slucaja, tj, na pojedinacnoj osnovi. Ali izgleda da ni ne znaju koji je nivo jezika NP3 ili bergenstest. Ne znam, ali meni ovo zaista nije jasno..
 
Odgovor na temu

Obavestenje

Član broj: 302186
Poruke: 22
*.adsl.verat.net.



+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2012. u 23:41 - pre 146 meseci
Svaka cast nasim ljudima koji su uspeli da savladaju njihov jezik jer mi se ti skandinavski jezici cine toliko teskim i uopste nemam predstavu kako bih ih savladao i naucio da bih i pomislio da mogu da zivim tamo. Ne znam koliko se tamo koristiti engleski jezik i mozda to moze da pomogne ali i to je verovatno privremeno...
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.05.2012. u 00:03 - pre 146 meseci
@ medicman - bilo kako bilo pojedine komune ocito traze neki dokaz o polozenom jezickom testu.
Ovo je jos jedan mejl od izvesne Kimete Selimovic iz NAV-a koji je ona poslala izvesnoj Aud Fleten iz Porsgrunn komune koju sam ja prethodno kontaktirao u vezi NP3:

Litt mer informasjon fra nav

Hilsen Aud Fleten



Fra: Kimeta Selimovic
Sendt: 2. mai 2012 13:22
Til: Aud Fleten; Holter, Cathrine
Kopi: Grunde Grimsrud (NAV)
Emne: VS: jobbrelaterte spørsmål



Hei.

Det er generell krav til at alle minoritetsspråklige skal bestå norskprøve muntlig og skriftlig til å kunne jobbe som helsearbeidere. Det har ingenting med fra hvilket land en kommer fra.

Med vennlig hilsen.

Kimeta Selimovic


P.S.- Istini za volju dobar deo tih savetodavaca po komunama se ogradilo od cele price tako sto su rekli da im takav zahtev nije poznat pa su me upucivali na druge izvore informisanja. E sad ova iz NAV-a valjda zna sta prica ili mozda stvari stoje tako da tamo niko ne zna da radi svoj posao kako treba. Sto ljudi, sto informacija.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.05.2012. u 00:19 - pre 146 meseci
Jens, slazem se sa tobom. Kad smo vec kod toga: evo ti mali tips: u celom Rogalandu, znaci Stavanger, Sandnes, Sola itd itd jos te niko ne pita za ispit jezika. Tvoje znanje jezika se procenjuje ne intervijuu, i to je to. Za sada je tako, nadam se da se nece promeniti to brzo. :-)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.05.2012. u 00:33 - pre 146 meseci
Nema tu sta da se diskutuje.Sve je jasno.Jezik je zahtev a oni nisu potpuno upuceni koje sve vrste tj.koji sve nivoi postoje pa je njima negde isto Bergen i NP3.
Koliko nas u Srbiji zna sta je potrebno strancima koji dolaze u Srbiju da rade(verujte ima i takvih),i koje zahteve oko jezika treba da ispune?Sta se zbiva na Kolarcu?Koliko traju nivoi i kako se zovu?
Ma nemamo pojma.Pa tako ni oni ne znaju,ali znaju da se neki papir mora traziti.Pa neko napise NP3 neko stavi Bergen.
Oni mogu da traze sta hoce...
A mi moramo da znamo sta je to sto je do nas da uradimo.
Dakle,ko nudi u Srbiji pripremu za polaganje testa NP3,kako to moze da se organizuje da se ode i polaze i sve podrediti tom cilju.Jer to je u ovom trenutku najvaznije.I u tom pravcu treba voz da se krece.
Nemoj da ga ubijamo sa tim ovaj iz ove opstine mi rekao ovo ovaj kaze ono,tamo je zahtev ovakav,ovde ga nema uopste...

Pospremimo mi svoje dvoriste i uradimo ono sto je do nas.A ako to nije dovoljno,onda se tu ne moze mnogo uciniti.Jednostavno,nije sve u nasim rukama.Ali daj da ono sto jeste,uradimo kako valja.

Kakve veze ima sta oni tumace,da li je napisala Bergen test ili NP3?Imas li ti ista od toga?Nemas.Dakle,nisi konkurentan na trzistu.
Nazovimo stvari pravim imenom,bez obzira da li ce nekome to da se svidi ili ne.

Ja sam ovde milion postova napisala o jeziku,ali ako ne poverujete meni,trzistu sigurno hocete kada mu pokucate na vrata.

Zato,nemojmo da se bavimo time da li oni znaju razliku izmedju nivoa testova,vec bavimo se pripremama da iste polozimo i postanemo konkurentni na ovom trzistu!!!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.05.2012. u 00:45 - pre 146 meseci
Medicman,

Dodjemo svi ovde sa mrsavim CV-em.Od nas zavisi da li cemo da spavamo ili da taj CV punimo.
Mnogo ljudi znam koji su dosli ovde,zaposlili se i stali.Zadovoljan si negde svojom platicom,razumes jezik na nekom dovoljno komunikacijskom nivou i to je to.
U sferi zdravstva imas nekoliko po meni zadataka:
1.medisin kurs
2.NP3
3.Bergen test
4.Spl autorisasjon
5.Sto vise opstinskih kurseva,projekata na koje mozes da ides
6.Vozacka dozvola

Tada je tvoj CV znatno drugaciji,i ti imas sanse za posao bilo gde.
Ja ovako gledam na stvari,ne znaci da bilo ko treba da se slozi sa mnom.

NB! Kada dodjemo ovde,zaposlimo se...uau,uradio si nesto,ali dalji proces je jos vazniji.
Super je to kada ti pokazes znanje na intervju,odlicno...ali ako je nesto vazno u ovoj zemlji to su papiri.Ti mozes da budes odlican u norveskom,ali za nasjonalfag ces to morati da dokumentujes Bergenom polozenim.
Zato je parola...pokazi papir i uz tvoju usmenu prezentaciju si kompletan.

Jer mi iz Srbije dodjemo sa svrsenom skolom i dosli smo da radimo...a u stvari dodjes ovde da radis i ides u skolu.To je jedina istina,sto se zdravsta tice.I zato su te tri prve godine,udri me da vristim,pa pusti me da vrisnem...ali sta ces i Jaric T.Zivadin je pod stare dane isao u skolu...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

bubica021
bubica bubic
nezaposlena
novi sad

Član broj: 302727
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.05.2012. u 14:51 - pre 146 meseci
Draga Mirjana,
Krenuh ja nocas u potraznju zemlje u koju bi eventualno odleprsala iz ove mocvare,dakle , "trbuhom za kruhom" i "naletim" na ovaj forum i "upoznah" tebe i osvanuh uz tvoje postove!Ne znam ni da li cu negde otici a vec sam ti beskrajno zahvalna na strpljenju,predusretljivosti,iskrenosti,istrajnosti i podrsci!Tako si duhovita,pametna i puna razumevanja za nas koji cemo (MOZDA) krenuti kao i ti u bolju buducnost.........
Ja zavrsila prekvalifikaciju(iz srednje pedagoske) sad u februaru-opsti smer medicinske,treba da odradim staziranje ali imam malu bebu(7 meseci) pa sad ne mogu,imam 38 god,ne zelim da zivim vise ovde..........muz zavrsio gimnaziju i nemam pojma sta ce,mislili smo da polaze za kamion.........
Ako ikada dodjemo u Norvesku,to ce biti zahvaljujuci tebi.oduzicu ti se
Eto.......................
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.05.2012. u 20:47 - pre 146 meseci
Ne razumem se i ne znam, bubice021, da li je ista kategorija za kamione i autobuse ali znam da im ovde u NO treba sofera za buseve pa bi mu mozda to bilo pametno polagati mada se dozvola iz Srbije ovde mora menjati i ponovo sve polagati tako da........neka on samo nesto konkretno ima,neka nauci jezik pa ce se nesto naci. On bi ionako dosao ovde na osnovu tebe tako da bi mogao raditi bilo sta ali jezik mora nauciti.
A Miro bona, treba li ti sta iz butike? Jesi li potrosila kore? Javi ako ti sta zatreba.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.05.2012. u 21:09 - pre 146 meseci
Kora imam jos komada 2 od ukupnih 5 koliko sam uvezla iz Osla onomad.
Kobasicu Zlatiborac sam ubila,isto vazi i za kesu cvaraka koju sam dobila kao donatorski paket isto onomad.
Ali Bugarin nabavio kore,tako da taj sam problem resila.Bogami,pokazao se kao dobar u poruckivanju,kako on to rece.
A deru sa cenama,i svaki put kaze da je to zbog transporta.
E moja Viki,islandska carica...(e,jesu slatki,majku im...ha ha ha).

Sada sam u procesu stomatoloskom,pa i ne mislim nesto na nase specijalitete a ni kod Bugarina nisam isla ima 10 dana.
Naderala sam kao zuti sto se zuba tice,pa se sada lecim po povoljnim stomatoloskim cenama.
Evo kad smo kod toga...4 tretmana po 1300 kr dakle skoro 5 000 kr.Kazu mi i na poslu da sam dobro prosla,s obzirom na zahvate i antibiotike o kojima je rec.Uglavnom,oprema im je super i anestezija odlicna.
Tako da draga moja Viki,hvala sto mislis na ovu "gladnu godinu" u komsiluku Boga,tj.mene.
Ja tebe mogu jedino da ponudim snegom,koji nas ne napusta jos,i evt.nekim zeljama,u smislu da ih prenesem u tvoje ime kod Boga,znas odavde gde sam ja ce pre stici nego da se ti mlatis sa juga,ha ha ha!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.05.2012. u 21:14 - pre 146 meseci
Nadjoh na Saginom sajtu da je Bergen test moguce polagati kod nas u ambasadi.
A ne daju NP3...
E koja im je to filozofija ambasadska?
Jako je tesko spremiti Bergen samo na osnovu ucenja u Srbiji,pre svega zbog lytteprøve.
Steta,bila bi enormna usteda da moze i za trojku,koja je jedan normalan zahtev.
Jbg...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.05.2012. u 21:19 - pre 146 meseci
Ustopiraj ti negde tog Deda Mraza , Miro,sa sankama pa nam dodji malo na ovu Baba Martu tj Baba Maju ovde na jugu hihihi, ovde ujutru sneg do kolena a popodne se suncas na plazi A sto se zuba tice bolje da si platila kartu pa otisla kuci i popravila sve zube za te novce i usput se najela kojecega tamo u tvojoj Kekendi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.05.2012. u 21:48 - pre 146 meseci
Ne moze Viki...izmedju svakog tretmana je tri nedelje do mesec dana...kazem ti ja nagrebusila kao zuti.Kada bi racunala cetiri avionske povratne karte plus stomatoloske usluge...dodje mu 20 000 kr,a ja prosla za 5 000 kr.Da je obicna popravka,to da...ali ovako sam super prosla.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7927442 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.