Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7926061 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bajt

Član broj: 113463
Poruke: 43



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 13:23 - pre 146 meseci
Citat:
sonja andj: Pre nekoliko dana ste pisali o cenama u norveskoj cisto da imamo neku orjentaciju.Ja sam sve to prevela u dinare jer sam jos uvek u Srbiji.
Da li neko moze da mi kaze kakav je odnos plata izmedju Srbije i Norveske, eto da imam i tu orjentaciju. Mozda ste i o tome vec pricali, ali ja nisam uspela da nadjem.
Hvala!

[Ovu poruku je menjao sonja andj dana 12.05.2012. u 13:50 GMT+1]


Zavisi čime se baviš u Srbiji i čime nameravaš da se baviš u Norveškoj?
Meni je npr. početna plata 4 puta veća u Norveškoj al je sve triput skuplje, tako da jeste bolje al za sad nije ne znam koliko. S druge strane strane imaš ljude kojima je ovde odnos plata 10:1 u korist Norveške i više (lekari) pa procvetaju.

U privatnom sektoru su nešto veće plate nego u državnom al opet rad u državnoj službi je veća bleja (isto ko i u Srbiji) i imaš dodatne povlastice, recimo na kredit.

Mogu da ti dam podatke za jug za par struka koje znam igrom slučaja, NETO (računam sa 36% poreza koliko imaš prve dve godine). 1 kr = 15 din , u banci trenutno 1 eur mogu da kupim za 7.6kr.

Projektni inženjer, mašinac, nafta-gas, puno radno vreme 25000kr - 30000kr
Vođa projekta - 30000kr +
Građevinski inženjer, državna služba, 23000kr
Građevinac, vođa projekta - 30000kr +
Učiteljica - oko 20000kr
Lekari - mnogo :D

Na jugu su najniže plate (osim Stavangera koji je najbogatiji grad zemlje) pa onda ide Oslo pa sever za one sa jačim stomacima :) Ali u principu ne postoje neke drastične razlike, tako da je moj (topli ;) savet da begaš što južnije je moguće i to zapadna obala (Oslo po meni ne vredi te pare) I naravno, ozbiljne pare ćeš zaraditi tek kad naučiš jezik i uklopiš se.

Pozzzzz
 
Odgovor na temu

sonja andj
Sonja Stojmirovic Andjelkovic
IMD
Beograd

Član broj: 302797
Poruke: 26
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 15:02 - pre 146 meseci
Ovde radim kao sekretarica u zdravstvu, plata je naravno jako mala.
Tamo cu raditi takodje kao sekretarica kod svoje tetke, a ona je lekar, ima svoju privatnu ordinaciju.
Nemam predstavu koliko je taj posao placen.
Prvo moram odlicno da naucim jezik.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 16:44 - pre 146 meseci
Visina plata kao sto je vec napisano zavisi od struke, poslodavca i dela zemlje u kojem se zivi i radi. Stavanger je centar Rogalanda, a Rogaland je finansijski centar Norveske. Nije Stavanger najjaci sa platama, manje komune oko Stavangera su recimo jos jace (Sola, Sandnes...).
Da bi radila taj posao, moras vladati vrlo dobro jezikom, a u Srbiji imas prilike da ucis samo bukmol. Nevolja je u tome sto se Stavanger dijalekat poprilicno ralikuje od bukmola, a da bi naucila jezik do te mere, moras da zivis neki period u Norge... Sve je to povezano jedno sa drugim.

Zar ti nije jednostavnije da odmah pitat kolika bi ti bila plata i zavrsis sa nedoumicama? Po meni to je mnogo laksi i direktniji put... A para kao i uvek, nikad dosta, mada ima mnogo povlastica sto ces vremenom uvideti i sama. Sve je to vec objasnjeno na forumu...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 16:44 - pre 146 meseci
Sonja,imas ogroman put do plate,za sekretaricu jezik na enormno dobrom nivou,pogotovo telefonski razgovori da se razumeju tacno i pravilno jer to je posao jedne sekretarice.
Evo primer lekara sa kojima sam ja radila u Srbiji,i skoro smo pricali o tome,kazu mi da je prosek 800 evra.Ovde im je prosek 7 000 evra (56 000 kr).Dakle,ima varijacija ali govorim o proseku.Dakle 7 puta veca.
Sto se ostalog dela iste struke tice...dakle zdravstva 8-9 puta je veca plata.Dakle,platis stan,troskove,kao covek zivis,mozes normalno da otputujes negde,oces da opremis stan,uvek neke akcije sve uspes od plate.
U zdravstvu je i tri puta godisnje veca plata zbog turnusa(Bozic+ Uskrs+ Pinse)padne od 4-7000 veca plata u tim mesecima,pa decembar pola poreza i juni feriepenger.Dakle imas 5 meseci kada dobijes vise u godini.

Ali da se razumemo,ja skidam kapu svim zenama iz Srbije koje su dosle ovde same,ostavile porodicu u Srbiji,mlatile se ovde da nadju posao,uspele u tome,i nakon par meseci na svoja jakoooo nejaka pleca dovele jos i porodicu(deca plus gospodin muz neintegrisani i nezaposleni).Dakle,ja tim zenama skidam kapu.To je mustra koja se tesko plete i svaka im cast.O tome smo na forumu pricali sve usput,ali to je jako tesko.Cela porodica zavisi od nje,njena plata jedna ne moze da pokrije sve jer ovo je najskuplja zemlja na svetu,sebe treba da integrise plus jos da "crta" gospodinu muzu sve.E taj biznis je tezak.
Iskreno se nadam da ti muzevi to cene i znaju sta su te "zene-devojke" izgurale na svojim plecima.
Moj slucaj je caj za to,ja sama bez dece,nema tu ni velikih troskova tada kao sa porodicom,svaki turnus mi odgovara jer me kuci niko ne ceka...Ma,svim tim damama skidam kapu odmah a takvih je jakooooooooo mnogo.
I namerno sam ih pomenula.Zasluzuju to.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 16:59 - pre 146 meseci
Bergen test muntlig del !!!!

Vrlo konkretno i sazeto bez sirenja tema.Cetvoro ljudi sedi ispred tebe,dvoje ucestvuje u diskusiji sa tobom.Nakon kratkog predstavljanja o sebi prelazis na izbor tri teme od kojih biras jednu.U mom slucaju danas mi je ponudjeno:
1)Alternativna medicina
2)Sport i doping
3)Nasilje

Odabrala sam alternativnu medicinu.Otvaraju ti album sa pet slika i svaku treba da objasnis(tu je bitan odnos figura na slikama i sta ti mislis da ta situacija predstvalja).Bila je akupunktura,i tajlandska masaza i sektaska okupljanja svasta nesto.
Nakon toga se okrece ta stranica i pise jedna recenica vezana za tu temu:"Alternativna medicina je farsa"...e tada diskusija,pa smo od placebo efekta,sertifikata za ljude koji se bave time,na koji je nacin moguce doci do toga i sekte i njihova uloga u alternativnoj medicini do toga koja su moja licna misljenja.Bilo je par upadica sa filozofskim situacijama sta bih ja radila u toj situaciji...Kratka pitanja,ako pocnes da zaobilazis temu seku te odmah.Sve ukupno trajalo 20 minuta.Ima i pitanja koja malo bacaju svetlost na tebe kao kandidata i tvoj zivot u Norge.Sve u svemu...koriste razlicite dijalekte,zena je postavljala pitanja na cistom bukmolu a muskarac je pricao Tromsø-dijalekat,senzor se ubacio jednom sa zapadnim akcentom(Bergen podrucje).
Medjutim,u odnosu na pismeni deo meni se cinilo mnogo lakse.Pre svega nije tako iscrpljujuce jer ne traje 5-7 sati...Samo biti precizan i tacan i skoncentrisan.
Naravno treba da vodis racuna da ne pravis velike gramaticke greske,sitne ne ispravljaju.Gleda se obicna komunikacija,tvoja spontanost i brzina odgovaranja.
Bila ponudjena i sokom.
Imaju i blic pitanja.
Ta sveska sa slikama je bila velika tako da ne znam da li su im to jedine teme ili ima jos,verujem da imaju prilican asortiman tema.
Sedite sa dve strane,oni sa jedne ti sa druge,gledaju te direkt u oci,prbude ti malo adrenalin u pocetku ali ok je skroz.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sonja andj
Sonja Stojmirovic Andjelkovic
IMD
Beograd

Član broj: 302797
Poruke: 26
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 17:10 - pre 146 meseci
Znam da me ceka jako naporan i tezak period.
Imam godinu dana da ucim jezik ovde, pa onda tamo plus (ni malo nije lak)
Pozurila sam malo pitavsi za platu, ali sam zelela da znam taj odnos plata i cena ovde i tamo.
Ovaj forum je sjajna stvar i hvala zaista svima koji svoja iskustva zele da podele i da daju iskrene savete.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 17:20 - pre 146 meseci
Danas je stigla autorizacija jednom decku za helsefagarbeider-a.U pitanju su bosanska dokumenta,ali to je isto mi smo u istom kosu kod SAFH.
Dakle,one sumnje od ranije da je to ukinuto nije i dobija se i dalje.Super.Cestitamooooo!!!!!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 17:50 - pre 146 meseci
Malo statistike....

Ako placas porez 36% za drzavu radis 4 meseca i tri nedelje.Ostalo je tvoja zarada.
Ako placas porez 45% za drzavu radis 5 meseci i dve nedelje.Ostalo je tvoja cista zarada.
Dakle,to je odnos poreza i zarade.

Dakle,kada bi pitao drzavu koliko treba da vam dam para za ovu godinu bilo bi to nepunih 5 plata za porez od 36% a sve ostalo je tvoje sto zaradis i isto taj princip za 45% porez.
Razlika izmedju ta dva poreza je u jednoj plati.
Ovo nije da diskutujemo,vec informacije radi.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 20:39 - pre 146 meseci
Nakon dobijanja ugovora npr. na 6 meseca od poslodavca, predaju se papiri UDI-ju za radno-boravišnu dozvolu. Naravno oni se skanjeraju jedno mesec - dva, pa tek onda izdaju dozvolu ali sada sa trajanjem od 4 ili 5 meseca, jer su već prošli mesec ili dva. Tada pošto je opphold manji od 6 meseca u folkeregisteret se ne može dobiti person nummer niti pravo na fast lekara. Moje pitanje je kako onda rešiti zdravstveno osiguranje u tom periodu, tj. u tih 4-5 meseca, tj. sve do dobijanje nove radne dozvole? Sve vreme koristiti zdravstveno osiguranje iz Srbije ili neka druga fora?
Na to pitanje ovi u Folkeregisteret kažu da u tom periodu NAV daje osiguranje, dok se ovi u NAV-u čude tome i odmahuju glavom (provereno na više šaltera u Bergenu).

Pozdrav
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 21:17 - pre 146 meseci
Imam i ja jedno pitanje. Da li mogu da unesem laptop i radna dokumenta sa sobom u avion? Imam pravo na jedan besplatan rucni prtljag do 10kg pa sam mislio da u njega stavim to a da u drugi do 20kg stavim ostale stvari.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 22:23 - pre 146 meseci
Citat:
sttefan: Nakon dobijanja ugovora npr. na 6 meseca od poslodavca, predaju se papiri UDI-ju za radno-boravišnu dozvolu. Naravno oni se skanjeraju jedno mesec - dva, pa tek onda izdaju dozvolu ali sada sa trajanjem od 4 ili 5 meseca, jer su već prošli mesec ili dva. Tada pošto je opphold manji od 6 meseca u folkeregisteret se ne može dobiti person nummer niti pravo na fast lekara. Moje pitanje je kako onda rešiti zdravstveno osiguranje u tom periodu, tj. u tih 4-5 meseca, tj. sve do dobijanje nove radne dozvole? Sve vreme koristiti zdravstveno osiguranje iz Srbije ili neka druga fora?
Na to pitanje ovi u Folkeregisteret kažu da u tom periodu NAV daje osiguranje, dok se ovi u NAV-u čude tome i odmahuju glavom (provereno na više šaltera u Bergenu).

Pozdrav


Druze, koliko god da traje proces, radnu i boravisnu dozvolu dobijas do onog datuma do kog ti vazi ugovor o radu. Obrati paznju samo da za produzetak dozvola oras predati novi ugovor najkasnije mesec dana pre isteka vec vazece dozvole. Person nummer ces dobiti i te kako, ali privremeni. Tj. nece pocinjati tvojim datumom rodjenja, nego najcesce sa 4 ili 5. A sto se tice izabiranja lekara... Poneses lekove iz Srbije, ne pravi ti niko nikakve probleme na carinama, i sam sebe lecis. Znaci odaberes antibiotike sirokog spektra, ferveks, analgetike itd itd. Veruj mi da ces biti efikasniji ako sam sebi doziras i biras lekove, nego norveski lekari. :-) A kad dobijes ugovor o radu na godinu dana recimo, dobijas stalni person nummer, i onda automatski i lekara i celu tu proceduru. Takodje i sa fast jobbom.

Citat:
jens stoltenberg: Imam i ja jedno pitanje. Da li mogu da unesem laptop i radna dokumenta sa sobom u avion? Imam pravo na jedan besplatan rucni prtljag do 10kg pa sam mislio da u njega stavim to a da u drugi do 20kg stavim ostale stvari.


Jens, laptop uvek i ide u rucni prtljag koliko ja znam, i na carinskoj kontroli si duzan da ga izvadis iz torbe. Sta ce ti jos biti u rucnom prtljagu, odredjujes sam, naravno postujuci ona pravila da ne sme biti vise od mislim 250ml tecnosti itd itd. Za papire ti niko nece praviti nikakav problem.

Pa srecno ti bilo druze...
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 22:37 - pre 146 meseci
Hvala Medicman!
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 22:38 - pre 146 meseci
Pa normalno da moze laptop u avion.

Samo sto tamo de je kontrola izvadis i stavis laptop polebno u onu plasticnu tacnu da ga skeniraju kao da vide imali boma/oruzje u njemu.

Ja sam cak uneo i dva laptopa odjednom u avion.
Jedan redovan od 15" ekran i jadan onaj mali od 10".

Tezinu rucnog prtljaga niko mi nije proveravo ni na jednom aerodromu. Jedino je bitno da je u okviru dozvoljenih dimenzija.Sto ono odokativno kao provere..
Mada na erodromima ima i posebno napravljen ram/vaga gde je moguce stavit rucni prtljag i proveriti kolko je tezak i dali se uklapa u dozvoljene dimenzije.

A sto se tice dokumenata pa to normalno da ces da nosis u rucnom prtljagu.
Normalno je da ces laprop i licna dokumenta da nosis sa sobom jer redovan prtljag oce da se zagubi jer sistemi za razvrstavanje na aerodromima nisu savrseni.
Zamisli da ti izgube diplomu i laptop u redovnoj tobi. A i te torbre po aerodromima bacaju ko blesavi.. sve bi se polomilo.

Zato ja uvek praktikujem da idem samo sa rucnim prtljagom ovde lokalno po norveskoj.
Cak ovde u norwegian.no aviprevozniku imas i wireless internet tokom leta. Ali to je samo po norveskoj.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 22:48 - pre 146 meseci
Citat:
medicman: Druze, koliko god da traje proces, radnu i boravisnu dozvolu dobijas do onog datuma do kog ti vazi ugovor o radu. Obrati paznju samo da za produzetak dozvola oras predati novi ugovor najkasnije mesec dana pre isteka vec vazece dozvole. Person nummer ces dobiti i te kako, ali privremeni. Tj. nece pocinjati tvojim datumom rodjenja, nego najcesce sa 4 ili 5. A sto se tice izabiranja lekara... Poneses lekove iz Srbije, ne pravi ti niko nikakve probleme na carinama, i sam sebe lecis. Znaci odaberes antibiotike sirokog spektra, ferveks, analgetike itd itd. Veruj mi da ces biti efikasniji ako sam sebi doziras i biras lekove, nego norveski lekari. :-) A kad dobijes ugovor o radu na godinu dana recimo, dobijas stalni person nummer, i onda automatski i lekara i celu tu proceduru. Takodje i sa fast jobbom.


Antibiotici se nemogu vise kupiti tek tako na kilo u srbiji... da ne ulazim u raspravu kolko je pametno samog sebe leciti antibioticima.

Ali bar ponesi ono sto mozes.. jer ovde odlazak u apoteku ce jako mnogo da te kosta.
A moze se poneti dosta.. jer ja sam preno celu kesu kojekavih lekova zlu ne trebalo.
Znas ono... upadnes u apoteku u srbiji i spucas 3000 dinara ko najveci hipokondar:P

 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 23:04 - pre 146 meseci
A koji je najjeftiniji nacin da se koristi javni prevoz? Video sam da po citavom Østfold-u covek moze mesec dana da se sluzi javnim prevozom za 650 EUR.
Hteo bih da obidjem par domova kad sam vec tu, u slucaju da se moj intervju ne zavrsi onako kako se ja nadam da ce da se zavrsi. Mislio sam da eventualno obidjem domove juzno i zapadno od Osla kad vec dolazim. Mada sa druge strane nemam ni mnogo vremena, a za to sigurno treba dosta vremena.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 23:15 - pre 146 meseci
Gogi, naravno da vise nije moguce kupiti antibiotike u apoteci u Srbiji tek tako, ali naravno da jeste... Ko razume, shvatice... :-)
A uvek je bolje imati nesto lekova pri ruci, za svaku eventualiju...

Jens, koliko ja znam, najjeftiniji vid prevoza bi ti bio voz. Pogledaj i sam na sajtu nsb.no, pa uporedi cene, pravce i polaske.
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 23:29 - pre 146 meseci
Evo sad sam bacio pogled na sajt. Povratna karta od recimo centralne stanice u Oslu do Dramena kosta 194 krune.
Nije bas ni da je jeftino, ali sta da se radi. Bolje verovatno nema. I na kraju imam samo jos jedno pitanje. Je li roming tamo
mnogo skup i ima li smisla da dopunim broj iz Srbije sa par hiljada dinara, pa da to krckam dok sam tamo
posto dolazim bukvalno na par dana?
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 23:37 - pre 146 meseci
Kada dodjes ovde odma kupi LEBARA http://www.lebara.no karticu za telefon i trazi odma da ti je aktiviraju na osnovu tvog pasosa...

Nazalost jedino za LEBARA ne prave problema oko registracije.... a inace sama LEBARA kao operator je problematicna zato sto ne mozes slati SMS poruke u srbiju.

Neznam kolko planiras da koristis telefon.. ali roming je dosta skup... mislim da tu nema neke filozofije.


 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 23:39 - pre 146 meseci
Pa u tome i jeste stvar. Organizovao sam se samo za taj intervju, sto ce reci do nedelju dana. Ne znam da li mi se isplati da kupujem tu karticu.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 23:46 - pre 146 meseci
Aman.. ta kartica kosta 50 kruna... i ovo ti je jedinstvena prilika da dobijes norveski broje telefona.

Nemoj da uopste razmisljas dali to da uzimas ili ne.
Ljudi se bre ovde na forumu ubise da nekako dobiju norveski broj telefona.

Nije ovo srbija pa da nakupujes na kilo SIM kartica na trafici.. ovde je najveca zazancija kako to aktivirati.
I niko nece tek tako nekome da obezbedi norveski broj telefona posto iza toga stoji direktna odgovornost onoga koje registrovo karticu na svoje ime.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7926061 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.