Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7927253 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 19:44 - pre 146 meseci
Gogi, ja sam odusevljena tobom !!! Bas si me nasmejao, steta sto nisi blize Puno pozdrava !
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.137.202.84.customer.cdi.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 20:37 - pre 146 meseci
Danas je dosao jos jedan Srbin u Bergen kod Norveske, poneo 5 stapa kobaje, tablu slanine, tablu kulena i jos po nesto (sarme zaboravio al jbg), sve domace vojvodjanske izrade, sve pakovano u obicne kese. I bio je toplo docekan :)
Ovo je jedno od masnih iskustava, al opet praksa jedno i teorija drugo, i sve moz da bude al ne mora da znaci :)

Komso, ovo ti je izum nad izumima do sada, ima da odem tamo da kupim 5 kg te vec spremljene i kuvane hrane, da zamrznem to u kesice i samo da odmrzavam svaki dan narednih mesec dana, nit mora da kuvam nit ce jeftinije da moze. Ziv bio, prijatno!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 20:54 - pre 146 meseci
E ako se sad ne preselim na jug...necu nikad...
Koliko mu ovo dodje...24 krune...nema u mene odje...
Pada kisa al si sit...i to za dzabe!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 21:21 - pre 146 meseci
Svi putevi vode u Bergen
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 21:24 - pre 146 meseci
Citat:
dakipro:
Komso, ovo ti je izum nad izumima do sada, ima da odem tamo da kupim 5 kg te vec spremljene i kuvane hrane, da zamrznem to u kesice i samo da odmrzavam svaki dan narednih mesec dana, nit mora da kuvam nit ce jeftinije da moze. Ziv bio, prijatno!


Ee.. al pazi to sam ja primetio najbolji je izbor radnim danima oko 11-12.. kad je rucak....
Ja kada dodjem posle posla u 5 onda nema nista.. sve se razgrabi.

Neznam kako je subotom.. provericu.

Al ne znam daj je to pametno lagerovati.... to je lepo dok je sveze....
Pogledaj imal u ICA u Bergenu... ovo je Kod mene tako u Sotri.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.137.202.84.customer.cdi.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 21:32 - pre 146 meseci
mi u blizini firme imamo Bunpriss mega market (obicno bunpriss su mini kiosci i dragstorcici) i oni imaju taj kuvan program. Doduse, ne benificirani kao ovaj tvoj, ovde je oko 20NOK ~200g necega, makarone sa piletinom, musaka, chicken-tika i slicne tikemasala, sto je i dalje bolje od ladnog sendvica za 40nok ili onih cuda za 50nok sto moras sam da kuvas na poslu. Znaci gotov topao kuvan rucak, za oko 20ak noka, i dalje prihvatljivo. Al opet ICA i ga sije u pojam, za te pare ni u studentskoj menzi u RS ne moz da rucas
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.180.16.62.customer.cdi.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 21:38 - pre 146 meseci
Moze li neko da mi odgovori ,od vas sto su produzavali radne dozvole. Meni istice dozvola u septembru ali sam dobio ugovor od druge firme od juna,mogu li da iskoristim za produzenje dozvole. Glupo je da se uzima ugovor na dva meseca pa opet na godinu ili dve. Sta mislite?
 
Odgovor na temu

MladenSM
Mladen Djurdjevic
Dom Zdravlja,Sportski dispanzer
Sremska Mitrovica

Član broj: 300736
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 21:50 - pre 146 meseci
Citat:
gogi77: Ja sam pre par nedelja prosvercovo avionom 4 kobasice, dva kulena, kilo svinjske masti, dve kese cvaraka... kojekakve slatkise.. zacine....i niko nista nije pito...
Al sve je bio ono vakum upakovano.

Svaka cast,gogi77,za uspesno donesen plen u Norvesku!:)
Mi cemo probati kako smo zamislili pa cemo videti kako cemo proci.U svakom slucaju,kako god da bude javljam vam ovde.Mada krecemo na put tek oko 20.Maja,ali bice info iz prve ruke.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 22:33 - pre 146 meseci
hahaah al se nasmija.... gogi pa dragi ti nisi nista ti svercovao sve dok je to vakumski zapakovano, dok je to u konzervama, mozes u kofer sam oto da stavis, da te carinik zaustavi i da ne platis nista.... mast nebi skontali sta je tu bi te pitali sta kud kako, ali bi te pustili kad bi rekoa da nisi znao da ne smes da nosis.... dakle sve sto je vakumirano,konzervirano moze da se nosi bez ikakvi problema u ovaj normalni prtljag.... kafa cedevita slatkisi mogu cak i u rucni covek se jadan plasio a nije ni znao da sve legalno nosi... cak i da uzmes tvoje meso domace iz susilnice, odneses u mesnicu vakumiras i poneses ovamo - DOZVOLJENO JE !!!! provereno u vise navrata.... kore za pitu dozvoljeno.... domaci kajmak i sir nije dozvoljeno ali te puste ako ti je prvi put....

neko je pitao kako preko granice u norvesku autom.... normalno covece dignute glave... sve sto je konzervisano, upakovano,vakumirano pa jos iz EU nema nikakvi problema... ono sto ne smes da nosis to je vise od 1 L alkohola po osobi, vise od 1 boks cigareta po osobi s tim da imas pravo da kupis jedna boks po osobi lupam sad npr u srbiji, a jedna boks po osobi na brodu - trajektu... to imas pravo jer ove s broda su tax free i ulaze u posebnu kvotu.... cak i paprike mozes da doneses, cak i kisele iz srbije ukoliko ti hrvati ne prave problem.... nemoj da nosis elektricne cigare to nije dozvoljeno, evo momak sto zivi kod mene nek idan dobio opomenu jer mu je prvi put da je uhvacen inace je to velika kazna... nisam to ni ja znala do neki dan... on je dosao iz makedonije autom i dovukao covek od igle do lokomotive, slatkise, domace meso, vakumirano naravno, zatim konzerve, sveze paprike, hrenovke... aman zaman sve.... sve su mu to videli na granici u norveskoj i jedino sto su zametili jeste elektonska cigareta i deset filtera za istu... a to ovde zakonom nije dozvoljeno i za to je dobio opomenu... sretan put i dovidjenja ... prema tom nosi sve sto mislis da ce ti ovde trebati.... cak i sarmu zaledjenu u teglu spakovanu mozes da nosis


ICA- pa u njoj ima i peceno celo pile na ponudi cesto bude za 20 kruna.... ok su njihove stvari,sam osto je najbolje kad je ponuda, u oslu one nisu bas tako jeftine kad nije ponuda u pitanju....



e sada ovo oko cveyonia i ove zalbe.... ja se uopste ne slazem s tim da ne treba da se zalis jer:
- praksu mozes da odradis tek kad polozis fag prøve,
-sledeci fagrøve je tek na jesen.
- pitanje je da li ces dobiti mesto jer je velika guzva,
- a mesto ces dobiti ukoliko imas bergen/trin tre .... ( u oslu od jeseni 2012 treba bergen test jedino ukoliko nebude dovoljno (80) studenata prijavljenih do tog broja ce se popunjavati ovi s trin te) - info proverena u petak
- kad polozis fag prøve i dobijes rezultat, a to je 6 sedmica nakon ispita
- mozes da startas s praksom dok cekas mesto za nasjonalefag....
-startas prvo gerijatriju
- pa psihijatriju....

e do tog dana dok ti treba da startas s hirurgijom,da te ujede buva i da dobijes sve ko po loju proci ce ti dakle 11 meseci.... ovi za zalbu imaju rok od 3 meseca da odgovore... i u 90% slucajeva je odgovore....
ja da sam na tvom mestu i da sam radila to sto si ti radio, veruj ja nebi sjasila dok to nebi otkantala, a jos bi svaki put i ovu praksu dodala kako moram i to za DZ da radim i da nisam neko neiskusan... dakle skinuli bi mi u najgorem slucaju samo hirurgiju....(znam devojku kojoj su na isti nacin skinuli komplet praksu)

a sta gubis ti s tim sto pokusas da je skines? nista sem 3h da napises zalbu.... i ovako i onako da sve ide po loju hirurgiju ne mozes da pocnes da odradjujes pre februara iduce godine...


a st ose tice zivaca veruj jos je rano da ih gubis.... kad ih ja nisam izgubila mislim da nece niko... a taj SAFH mi je uspeo izgubiti dokumenta 11 puta i 3 godine sma cekala sma oda dobijem odgovor sta mi treba da bih verifikovala diplomu... i naravno postu su toliki debili radili na slucaju upala sam u tezu grupu za dobijanje iste umesto u laksu... no kod mene to nije nista novo... tako da samo se spremi i napred.... sretno i sta god da treba pitaj slobodno,sveza sam u tome na neki nacin....




[Ovu poruku je menjao kelly_oslo dana 25.04.2012. u 23:53 GMT+1]
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 22:35 - pre 146 meseci
Citat:
surbat: Moze li neko da mi odgovori ,od vas sto su produzavali radne dozvole. Meni istice dozvola u septembru ali sam dobio ugovor od druge firme od juna,mogu li da iskoristim za produzenje dozvole. Glupo je da se uzima ugovor na dva meseca pa opet na godinu ili dve. Sta mislite?


izvini ali ja stvarno ne razumem sta si ti mislio s ovim... do kad ti je radna dozvola? od kad ti je novi ugovor do kad?
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.teol.net.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 23:21 - pre 146 meseci
Citat:
Ponesite od kuće sve što možete za prvo vrijeme. To uključuje hranu. Iako pravila kažu da meso i mliječne proizvode možete unositi samo iz evropske unije u praksi ne prave probleme. Znači možete ponijeti do 10kg, i to toplo preporučujem. Naravno samo fabrička pakovanja i konzerve, ne bih preporučio zezanje sa domaćom pršutom, barem ne u početku. Nije loš izgovor, ako vas nešto upitaju, da su to pokloni za rodbinu i prijatelje, nostalgija za domaćim specijalitetima...


http://http//www.toll.no/templ...ge=en#travelling%20to%20Norway

UBR ( usput budi rečeno ) ubjedljivo najjeftiniji transport je Ryanairom, Oslo (Rygge aerodrom) - Budimpesta. Karta moze da se kupi za 15 evra, istina da 20 evra kosta autobuska karta od centra Osla do aerodroma. Isto toliko kosta i 15kg prtljaga. Sa Ryanairom treba biti oprezan jer naplacuju svaku sitnicu tj. gresku. Npr ako ne odstampate kartu to je 40 evra, ako me sjecanje sluzi, kilogram prtljaga preko norme 20 evra.... Mozda sam fulao neku cifru ali sustina je jasna.

U Budimpestu se stize oko ponoći, mozete rezervisati
http://geatours.rs/budimpesta.htm kombi do Beograda. Usluga nalikuje na "Ko to tamo pev"a, ali sam se dokotrljao u BG oko sedam ujutro. Ima i voz, ali krece tek u 9:00 iz Budimpeste.
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.180.16.62.customer.cdi.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 23:26 - pre 146 meseci
Radna dozvola je do 15 septembra 2012a novi ugovor je od 1 juna 2012.Druga firma dosta bolja plata. Moguli da ga iskoristim taj ugovor iz Juna da produzim dozvolu od 15 sep ili moram da vadim novi,da glasi od 15 sept,samo to. Mislim da je jasno .Fala !
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 23:41 - pre 146 meseci
Citat:
surbat: Radna dozvola je do 15 septembra 2012a novi ugovor je od 1 juna 2012.Druga firma dosta bolja plata. Moguli da ga iskoristim taj ugovor iz Juna da produzim dozvolu od 15 sep ili moram da vadim novi,da glasi od 15 sept,samo to. Mislim da je jasno .Fala !


a koji posao ti ono bese radis?
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 23:53 - pre 146 meseci
u nekim strukama i zanimanjima moras pri promeni poslodavca da novi ugovor odneses u policiju,zato sam pitala... a inace ako to u tvojoj struci ne mora nije nikakav problem da s ugovorom od juna meseca dobijes produzenje vize od septembra.... otidji u policiju i pitaj,ali ja ne znam ni jedan slucaj da je imao s tim problem,pa cak ni ja sama,jer je ukinuto ono pravilo da ako hoces stalnu dozvolu moras 3 kodine da budes kod istog poslodavca
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.180.16.62.customer.cdi.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 23:56 - pre 146 meseci
Citat:
kelly_oslo: a koji posao ti ono bese radis?




Kuvar ,ali je to nebitno!Interesuje me dali se neko susretao sa mjenjanjem posla pre isteka dozvole. I koriscenja drugogo ugovora za produzetak! Prvi ugovor je bio od 15 sep.2011 do 15 sept 2012(na toliko vazi viza) a novi je od 1 juna 2012 do juna 2014 !
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.180.16.62.customer.cdi.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 00:00 - pre 146 meseci
Da, pise u propratnom pismu da sam duzan da odnesem novi ugovor u roku od 7 dana od promjene,to mi je poznato, samo sam bio u nedoumici oko produzenja ,da ne vadim drugi ugovor od sept. Hvala puno !
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 00:03 - pre 146 meseci
odnesi ugovor policiji kad promenis posao, a vizu ces dobiti bez problema u septembru s tim novim ugovorom... ja s tim nikada nisam imala problem, niti je imao iko od ljudi koje znam a koji su bili u isoj situaciji,a znam ih poprilican broj....nema na cemu.. sretno
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 00:47 - pre 146 meseci
kelly,
Cekaj kelly ne kontam neke stvari...Upravo sam procitao propratno pismo koje sam dobio,i nigde se ne spominje fag prøve,nego samo Nasjonal fag,tj kurs i Nasjonale fag for sykepleiere.Onda,u Oslu traze Bergen 3 test,ali ne i u Bergenu,tamo moze jos uvek i sa Norsk Prøve 3.Logicno mi da mogu da odradim praksu,a tek onda na kraju pokusam da dobijem mesto na Høyskolen u Bergenu i odradim to...Sto se zalbe tice,ipak kontam da cu im ja poslati par dokumenata i zalbu,rok za zalbu je 3 nedelja,i u pismu je ta neka curka uzela u obzir samo 4 godine mog skolovanja,ne i Visu u Cupriji tako da .....
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 00:52 - pre 146 meseci
e pa ne znam onda cveyoni,nazovi skolu pa vidi... ja se sad ne mogu setiti ni da li je meni pisalo da mi treba fagprøve,ali sma ga morala uraditi to znam sigurno :).... ako ti ne treba fag prøve to je onda jos bolje... ali proveri u SAFH-u da l ice ti priznati praksu ako je uradis pre nego polozis medikamentregning.... znam da je nama koji smo imali fag prøveda polazemo uslov bio on polozen da bismo mogli da odradjujemo praksu s tim da nismo mogli da delimo lekove jer nismo imali medikamentregning polozen,a ovi sto nisu trebali fag prøve oni su morali da poloze medikametregning prvo pa da onda tek uzmu praksu... znam par slucajeva kojima nisu priznaali praksu jer su je uradili pre nego su polozili neke od ovih ispita, zato ti kazem da proveris da ne moras ponovo opet sve raditi ukoliko naidjes na nekog zakerala.... od sefa na praksi npr....


P.S sada se setih,jeste meni je pisalo fagprøve... no mozda s uto vec ukinuli jer se pricalo jos prosle godine da ce da ukinu,jer kao ispit nije imao smisla, nisi imao predavanja a imao si tak otezak ispit.... pa je isapdalo na kraj uda je fagprøve bio tezi od avslutende prøve...

[Ovu poruku je menjao kelly_oslo dana 26.04.2012. u 02:08 GMT+1]
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 01:29 - pre 146 meseci
Izvor informacije (dobila i napismeno):Univerzitet u Tromsu.
Fagprøve nije ukinut,ali ako mora da se polaze mora to da bude i napisano na avslag-u.To je individualno.Ono sto je zajednicko za sve jeste nasjonalfag + praksa.
Nasjonalfag za spl treba da obezbedi znanje iz sledecih pet oblasti:
1)Oppbygning og organisering av helsetjenesten
2)Helse-og sosialrett
3)Medikamenthåndtering og medikamentregning
4)Kulturforståelse
5)Nasjonale satsningsområder.

Studijski plan je priznat novembra 2004.

DVA ISPITA:
1)Test i medikamentregning med 100% korrekt besvart (3 pokusaja)
2)Avsluttende prøve (tri pokusaja).

Pre toga se radi praksa.Zavisno sta ko dobije.
JEZIK:Bergen test.
Upitah ja za NP3,kaze...zavisi koliko se ljudi prijavi sa polozenim celim i delimicnim Bergen testom.Sto ce reci ako neko ima recimo samo jedan deo Bergen testa bilo da je usmeno ili pismeno ima prednost u odnosu na onog koji ima samo NP3.

Moja sefica ovo prosledila meni jer naravno zvala je i proverila sve pre nego sto je meni napisala onu silnu praksu.
Tako sam se ja uhvatila za fagprøve kao pijan plota jer mi je Parola to napisao na forumu davno da to mora,iako to nije stajalo u mom odgovoru od SAFH.
Zato strogo po onom papiru koji su ti napisali i toga se treba drzati.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7927253 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.