Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7927469 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2012. u 14:44 - pre 146 meseci
Citat:
aleksandrapajo: Zdravo!

Moje ime je Aleksandra, zavrsila sam medicinski fakultet i trenutno zavrsavam srednju medicinsku, posto planiram da dodjem u Norvesku i radim kao hjelpepleier. Moze li mi neko reci da li je potrebno da zavrsim staz za srednju medicinsku i polozim drzavni da bi dobila autorizaciju za hjelpepleiera? Vec imam polozen drzavni za lekara. Izvinjavam se ako je ovo pitanje vec postavljeno. Hvala puno!

Aleksandra


Pozdrav...
Koliko ja znam, potreban je drzavni ispit sa srednjom skolom. Ja sam ga poslao, i dobio autorizaciju bez problema. E sad, koliko se secam, mislim da je neko pisao ranije na forumu da je dobio autorizaciju i bez polozenog drzavnog ispita. Nisam siguran, ali mislim da je neko to napisao. Tako da ostali forumasi sa svezijim iskustvom oko toga, izvolite. :-)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2012. u 14:46 - pre 146 meseci
Paket stigao na odredište. Evo kako izgleda praćenje pošiljke preko Post Expressa.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pikaso23

Član broj: 293040
Poruke: 31
*.80-202-254.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2012. u 20:06 - pre 146 meseci
Citat:
aleksandrapajo: Zdravo!

Moje ime je Aleksandra, zavrsila sam medicinski fakultet i trenutno zavrsavam srednju medicinsku, posto planiram da dodjem u Norvesku i radim kao hjelpepleier. Moze li mi neko reci da li je potrebno da zavrsim staz za srednju medicinsku i polozim drzavni da bi dobila autorizaciju za hjelpepleiera? Vec imam polozen drzavni za lekara. Izvinjavam se ako je ovo pitanje vec postavljeno. Hvala puno!

Aleksandra


Ja sam poslala samo polozeni drzavni za doktora (to sam jedino i imala), i naravno svedocanstva iz srednje i ostalo sto je trebalo. Ali drzavni sa srednjom NE!
E sad ne znam da li si zaposlena ili ne, ja sam predala i uverenje da radim i od kad, preporuke s posla osv. mozda to eventualno igra neku ulogu?
 
Odgovor na temu

milicakaraburma

Član broj: 301914
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2012. u 21:10 - pre 146 meseci
Cao, imam pitanje za Alksandrapajo.Molim te da mi odgovoris ako ti nije problem sto pre.Ja sam zavrsio faks pre vise od tri godine ,zavrsio norveski vrlo uspesno,konkurisao na mnoooogo konkursa u Norge,bio prosle godine sest meseci tamo i nisam nasao posao.E sada moj faks nema nikakve veze sa medicinom,ali sam odlucio da upisem srednju medicinsku ovde u bgdu pa me interesuje kada si ti upisala i za koliko si zavrsila srednju i jos neke detalje oko toga ako ti ne predstavlja problem.Ako ima nesto da tebe interesuje a mislis da ja znam pitaj.Pozdrav.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2012. u 21:57 - pre 146 meseci
milicakaraburma,
Vanrednu medicinsku srednju skolu mozes zavrsiti za dve skolske godine,znaci u toku jedne redovne skolske godine mozes zavrsiti dve vanredne godine,to ti govorim kao sad vec bivsi profesor u medicinskoj skoli...I dok sam jos bio u Srbiji,secam se slucaja da su zvali iz Svedske skolu u kojoj ja radim da provere neku zenu koja je kobajagi zavrsila srednju medicinsku kod nas,a ona uopste nije bila u registru skole,verovatno falsifikovala dokumenta.Mozda sve zavisi i od skole do skole,ali mi to malo nelogicno,polagaces samo razliku ispita koju nisi imao u srednjoj skoli koju si zavrsio,npr.latinski,anatomija,zd.nega i veronauka je bila na prvoj godini...E sad,ako si doktor,nema logike da polazes anatomiju ili..
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2012. u 22:41 - pre 146 meseci
Moja supruga je polozila razliku ispita za 15 meseci, 16. mesec je imala maturski ispit. Mislim da je ovo najbrze sto moze. Nisam cuo da je neko brze od toga zavrsio.
 
Odgovor na temu

milicakaraburma

Član broj: 301914
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2012. u 23:10 - pre 146 meseci
Hvala vam mnogo na ovako brzim i iscrpnim odgovorima,posebno bivsem profesoru.Moj fakultet zaista nema veze sa medicinom,a srednju sam zavrsio za hidroloskog tehnicara,to je prirodni smer,pa cu mozda imati malko manje ispit.Nije mi problem da zapnem sa ucenjem,iako me to veoma cudi,jer svojevremeno nisam uopste voleo skolu.Naavno nuzda zakon menja.Jos jednom hvala na brzim odgovorima.Ja cu se potruditi da sto pre upisem i uz mnogo strebacenja sto pre zavrsim,pa se nadam da cu naci posao u Norge sa srednjom ako vec ne mogu da fakultetom.Tako je to kada ste iz Srbije.Pozdrav svima.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 10:53 - pre 146 meseci
Pozdrav forumasi!!!!
Danas mi je stigao odgovor iz SAFH-a u vezi trazenja autorizacije za sykepleiera.Odgovor,uzas!!!Znaci,il' su oni poostrili ili na koju ti budalu naidje tvoj predmet...Praksa po 8 nedelja hirurgija,gerijatrija i psihijatrija.Vredi li zaliti se,ili lepo zavuci rukave i raditii skoro 7 meseci za DZ...Nije lako postati sykepleier...
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 13:05 - pre 146 meseci
Citat:
cveyoni: Pozdrav forumasi!!!!
Danas mi je stigao odgovor iz SAFH-a u vezi trazenja autorizacije za sykepleiera.Odgovor,uzas!!!Znaci,il' su oni poostrili ili na koju ti budalu naidje tvoj predmet...Praksa po 8 nedelja hirurgija,gerijatrija i psihijatrija.Vredi li zaliti se,ili lepo zavuci rukave i raditii skoro 7 meseci za DZ...Nije lako postati sykepleier...



da znam na hirurgiju ti se vredi zaliti,zavisi gde si radio kod nas.... skupi papire da si radio na hirirgiji i da si imao praksu na hirurgiji i zali se... ako si radio i na psihijatriji zali se... mada psihijatriju retko kome priznaju i svi dobiju po 8 sedmica psihijatrije i 8 gerijatrije... na gerijatriju se ne vredi zaliti uopste.... hirurgiju u 80% slucajeva skinu kad im se dostavi da je covek radio to kod nas.... ja sam isto morala da odradim gerijatriju i psihijatriju po 8 sedmica.... jos mi sefica nije htela napisati potvrdu da sam radila na gerijatriji tada vec 3 godine.... kako mi se cini ti radis u bolnici,ali ne znam na kom odeljenju, mozda ti mogu barem delove te prakse priznati na samom poslu ,pa da ne moras bas toliko raditi za dzabe..... inace ces morati ko i ja zasukati rukave i raditi duple smene 4 meseca.... pri tom racunam da ti odbiju hirurgiju,jer sam poprilicno sigurna da mozes da izganjas potrebnu potvrdu....



nego... konacno sam pricala sa saksbehandlerom u SAFH-u i covek ovako kaze da, trenutno je jos uvek tako da se dobija autorizacija,ali sta moze na popratnom pismu da pise, ne mogu da kazem jer zavisi od slucaja do slucaja... tako da dakle ipak pozurite s predavanjem papira za autorizacije, jer iz njegovog tonaliteta jasno se moglo zakljuciti da to samo sto nije ukinuto.... eto toliko... nakon mesec dana svakodnevnog zvanja i zahebavanja konacno se dobio odgovor... pozdravce
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 15:06 - pre 146 meseci
Pozdrav!
Imala bih i Ja nekoliko pitanja uvezi trazenja autorizacije za sykepl.!
1.Dali bi u mom slucaju (kada bude doslo do toga) priznali gerijatriju ako sam radila u Gerontoloskom centru 2 meseca??
2.Kako mogu to njima da potvrdim najefikasnije?
3.Dovoljno iz nase radne knjizice da to vide?

O hirurgiji ne bih nista pitala,u tome sam sigurna...radim kao hirurska sestra pa ce se to svakako opisati u preporuci,ili!?!?
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 15:08 - pre 146 meseci
I samo da vas podsetim,pogotovo ako ima nekog iz Bergena....Informacije o smestajima,stud.domovima ako bilo sta znate....???
Hvala...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 15:29 - pre 146 meseci
Cveyoni,moras i da uzmes u obzir da ces mnogo vremena da izgubis na zaljenje.Vidis kako su spori.Dok oni to obrade ti ces moci i da odradis to.Znam da ti je cimanje jer nece da ti skinu gerijatriju i psihijatriju ali radis u bolnici pa i ne mogu tek tako da napisu.Mozda je bolje zasukati rukave i reci sebi ma izdrzacu tih 6-7 meseci i biti gotov sa tim.Sam proceni.

Jedna bitna info za one koji idu vanrednu med.skolu u trajanju od 2 godine.Sa tim ne mozete ovde u Norveskoj da trazite autorizaciju za sykepleiera.Nista se ne priznaje zbog trajanja od dve godine,tako da znate.Vanredna skola moze da prodje za autorizaciju za bolnicara ali za sykepleiera dobijate odbijenicu sa obrazlozenjem da morate sve ponovo.Ovo je bilo 2011,i to krajem godine tako da je info sveza.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

MladenSM
Mladen Djurdjevic
Dom Zdravlja,Sportski dispanzer
Sremska Mitrovica

Član broj: 300736
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 16:11 - pre 146 meseci
Pozdrav svima!
Ako moze neka pomoc oko ove dve dileme...
1.
Interesuje me pitanje oko placanja bankovnim karticama(VISA electron,Mastercard i Maestro).Inace sam klijent Intesa banke.Da li neko ima sveze iskustvo sa Intesa karticama i placanjem u Norveskoj.Znaci,zanima me placanje karticom,a ne podizanje kesa sa bankomata.Da li je taj neko imao dinare na racunu ili evre ili NOK?Da li mu se isplatilo placanje na taj nacin dok se nije snasao za posao i dosla prva plata u NOK?Hocu da ponesem NOK sa sobom,ali odredjenu kolicinu(slazem se sa kelly-nim postom,od nedavno,da ne treba nositi svu gotovinu sa sobom),a ostalo,dinare i nesto evra,uplatim na racune i trosim ih sa kartica po potrebi.Znam da je ranije bilo nekoliko postova o placanju karticama,ali mi se cini da je proslo solidno vreme od tada,pa ako ima svezijih informacija.
2.
U Norvesku dolazimo autom,sticajem okolnosti.E sada,mi bi,ako moze,da iskoristimo tu mogucnost.Iz Srbije izlazimo samo sa licnim stvarima,a hteli smo negde u EU da kupimo konzervirane hrane,supa i corbica iz kesica i sl. stvari za neki pocetni period(prvi mesec)u Norveskoj.Plan nam je da idemo na Rostock i trajektom do Trelleborg-a,pa preko Svedske put Osla.Dilema je da li mozemo uneti konzerviranu hranu i koliko,u Norvesku?Koliko sam razumeo na toll.no treba da se plati carina na hranu i pice.Jel imao neko slicna iskustva?
Hvala unapred i pozdrav!
P.S.
Jos uvek cekam odgovor od SAFH-a da li sam dobio autorizaciju ili licencu,mada kelly je napisala da jos dele autorizacije,a i koliko sam video na SAFH sajtu nema slicnih informacija...Ali,cim dobijem odgovor javljam ovde.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 16:22 - pre 146 meseci
Kelly,
radio sam dole 4 godine kao profesor prakticne nastave na Hirurgiji,i evo skoro ce 9 meseci kako radim na Gastro-Hirurgiji u bolnici u Fredrikstadu,sve sam im to dostavio ali izgleda sam naiso na neku,neku...ma nek ide...U pravu je Mirjana kad kaze da ne vredi cekati na resavanje zalbe,tanak sam vise i sa zivcima sto se toga tice,tako da cu polako,ali sigurno da krenem pa mozda mi i sefica na Hirurgiji izadje u susret i smanji taj broj nedelja na hirurgiji,ko ce ga znati...
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.connect.netcom.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 17:26 - pre 146 meseci
Mladen, placanje intesom karticom, ja sam pisao ranije, i stanje stvari je identicnom kao i tada kada sam pisao, posto i dalje placam sa njom regularno, i osim ako se menjao kurs za nesto malo, ostalo nisam primetio nista neobicno
 
Odgovor na temu

MladenSM
Mladen Djurdjevic
Dom Zdravlja,Sportski dispanzer
Sremska Mitrovica

Član broj: 300736
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 17:53 - pre 146 meseci
Hvala,dakipro!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 18:30 - pre 146 meseci
Cveyoni,druze da ti napisem jos par slova.
Ja sam isto mislila da se zalim i to na psihijatriju jer sam razmisljala srednja plus visa pa to je 7 god i ja sad da idem na tu neku praksu ali sto kaze moja sefica,zaboravi zaljenje.I nisam.Pomoglo je to sto sam joj pokazala ceo moj program iz srednje i vise skole i zena je videla to tako da nije pravila neki problem napisala i ja sam to poslala.Doduse i radim sa demencijom i psihijatrijom.Istina je da su za nase skolstvo ovaj njihov sistem skolstva nula jer ides bilo koju srednju skolu pa odes malo tri godine i ti si sykepleier.Ali nema nikakve koristi nama da se zalimo i da objasnjavamo da smo mi bolji.Samo gubimo vreme.Dakle,prihvatis sledece.Moram da budem malo gluplji da bih dobio ovu njihovu autorizaciju i krenes tim putem.Druge nema.
Jedino sto sam ja naucila od njih jeste laboratorija.Dakle,mi imamo masine ovde i radimo analize.Ne sve,neke saljemo za bolnicu ali dosta toga radimo.Pa sam ucila od centrifge pa na dalje.E to sam naucila od njih a bogami dosta i iz laboratoriehåndboka sa neta jer i dosta njih ima rupa u znanju.Ostalo nista.Tako da...kreni tim putem i druze,srecno.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 18:37 - pre 146 meseci
Za gerrard burler...ili kako vec...

Dakle ti si napisao za onaj komentar protiv Srba sto je rekao svedski novinar...
E pa taj novinar Gert Filking se izvinuo i smatra svoje reci nepromisljenim,a i suspenziju je dobio.
Covek preterao...sta ces to mu je u opisu posla,program isao uzivo...zato na te stvari gledas kao na promaju.Dunulo jer su prozor i vrata bili istovremeno otvoreni.Kad se zatvore...sve u redu.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 19:31 - pre 146 meseci
Ko o cemu baba o kolacima a ja o hrani....
Al ovaj put moram jer sam se prosto odusevio zadanja dva dana i nekome ovo moze biti vrlo korisno.

Znaci ovako... kod mene de radim (okolina Bergena) ima neki trzni centar i u njemu prodavnica ICA http://www.ica.no/FrontServlet
I onda na pauzi za rucak odem do trznog centra po klopu.
A tamo ima da se kupe raznorazna sveze pecena jela.... musaka.. lazenje, peceno meso itd... sve sveze.
I cene su da covek ne poveruje. Pre neki dan sam kupio:

-pecene krmenadle za 8.54 KR 214 grama.
-pecena riba LAKS 13.47 KR 270 grama.



 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2012. u 19:39 - pre 146 meseci
Citat:
MladenSM
U Norvesku dolazimo autom,sticajem okolnosti.E sada,mi bi,ako moze,da iskoristimo tu mogucnost.Iz Srbije izlazimo samo sa licnim stvarima,a hteli smo negde u EU da kupimo konzervirane hrane,supa i corbica iz kesica i sl. stvari za neki pocetni period(prvi mesec)u Norveskoj.Plan nam je da idemo na Rostock i trajektom do Trelleborg-a,pa preko Svedske put Osla.Dilema je da li mozemo uneti konzerviranu hranu i koliko,u Norvesku?Koliko sam razumeo na toll.no treba da se plati carina na hranu i pice.Jel imao neko slicna iskustva?


Ja sam pre par nedelja prosvercovo avionom 4 kobasice, dva kulena, kilo svinjske masti, dve kese cvaraka... kojekakve slatkise.. zacine....i niko nista nije pito...
Al sve je bio ono vakum upakovano.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7927469 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.