Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836323 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
91.194.83.*



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 14:47 - pre 146 meseci
Pozdrav,

imam jos jedno tehnicko pitanje, ako neko moze.

Da li ste vi ovde prisutni, ili neki pojedinci barem... ovde u Srbiji resavali neki status tipa u SUP-u da ste podneli neki zahtev da ste u inostranstvu na privremenom radu, ili tako nesto...

U supu sam video neki obrazac tipa "obrazac za odsustvo iz zemlje vise od 90 dana"...tako nesto... Jel neko to nesto radio...i jel zna nesto vise o tome.. Ili ste samo otisli u NO i ovde nista.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 15:18 - pre 146 meseci
Nesh-co,
ne znam koje dokumente planiraš da pošalješ, ali pošalji upravo ono što je Mirjana napisala pre mnoooogo stranica i ne brini. Inace ljudi mnogo preteruju sa izmišljanjem šta sve da pošalju (ne mislim da ti to radiš), pa šalju više nego što treba. E onda oni u SAFH-u to vide, pa te gluposti onda traže svim narednim. Mislim konkretno na one gluposti tipa: da nisi osudjiivan...i tako to.

jens stoltenberg,
Zaista smatram da je više nego pogrešno poslodavcu reći da si u Srbiji...pišem to iz ličnog primera...već neka tebi neka bliska osoba iz Norge kupi norvešku karticu i neka ti je pošalje. Ti je uredno staviš u telefon i taj broj upišeš u svoj CV. Posle kada te zovu npr. iz Bergena ti kažeš evo me u Oslu i ne mogu da dodjem pre....tada i tad...pa sam isplaniraš kada možeš da dodješ na razgovor.
Time povećavaš šansu za pronalaskom posla iz Srbije više desetina puta...kažem ti iz primera moje supruge. Dok god je norvežanima pričala da je u Srbiji nije ništa bilo od "živog" intervja...a zvali su više puta...Ali kada je rekla da je Norge...e onda je prvi razgovor bio onaj pravi. Zakazali su intervju i ona je otputovala u NO, obavila razgovor i dobila posao iz prve.
Inače na norveški broj se uredno javljaš iz SRB, mada skida u romingu dosta, ali se isplati. A možeš i da zoveš preko neko VoIP provajdera(npr. VoIPyo) i da tamo upišeš upravo taj norveški broj kao identifikaciju i da onda oni misle da ih zoveš upravo sa tog broja...cena je tada smešna...nekih 3.3 dinara minut...već sam pisao o tome ovde.

Inače Mirjani, opet, i opet, zahvaljujem za sve korisne info-e koje je sa nama svima nesebično podelila...bez nje mnogi od nas još uvek bi se češkali i hvatali za glavu u Srbiji.
Hvala i Dekibre-u, gogiu, dejanu, Kelly...e Srbijo treba da se postidiš ko te sve napuša! More ako, ako samo neka nas je što više sa širom otvorenim očima...i što Mirjana reče prozorima...(ili to reče Kelly...sorry).

Pozdrav


Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 16:32 - pre 146 meseci
@sttefan nije ti loša fora to sa karticom ali mene zanima još nešto kada te nazovu za koliko ti dana zakazuju intervju pretpostavljam ne odmah isti dan ili sutra dan jer konkretno možeš reči da si bilo gdje pa i u Norveškoj jer recimo gledam sad letove iz ZG I BG ima svaki treči dan pa tko se namjerio doči teoretski nije problem doči i za dan ili dva ali isto tako ja još nisam gore okusio taj mentalitet pa mogu samo po nekoj svojoj teoriji.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 16:51 - pre 146 meseci
Hvala svima na asistenciji, Stefane znam ja da izmišljam nije da nije, jer jedni kažu treba, drugi ne, pa kao hajde. Ipak rešio sam da danas spremim i do kraja nedelje pošaljem to DHL-om. Cenim da je pametno ne gubiti vreme, a šaljem sledeće stvari:

1. Pasoš
2. Diplomu
3. Svedočanstva za sve 4 godine
3. Izvod iz knjige venčanih (zbog prezimena žene)
4. Licencu
5. Potvrdu iz komore da nije oduzimana licenca...
6. Radna knjižica
7. Uverenje o položenom stručnom ispitu
8. Fond časova (ona tabela koju ću okačiti ovde)
9. Pisma preporuke sa svih mesta gde je radila
10. Potvrde o radu iz svih bolnica gde je radila (u kom periodu i da je uopšte tamo radila)

Naravno, ovo su sve overene fotokopije, prevedene kod sudskog tumača za engleski...

Sad razmišljam, obzirom da na preporukama nema brojeva telefona tih ljudi, da to navedem u tom propratnom pismu i eventualno ako još nešto iskrsne.

Što se tiče ovog famoznog fonda časova (evo ga ovde: http://www.mediafire.com/?a9yurkadhja961e) još jednom ako neko može da pogleda, jer Mirjana mi još uvek nije poslala taj njen primer, ako je to to da ne gubim vreme više, a ako ima još nečeg, neka mi neko pošalje da vidim šta je to nešto i odem u školu da objasnim i tome nekom da zna šta da mi izda.

U međuvremenu popunjavam aplikaciju na Norveškom po Mirjaninom i Kelly-nom uputstvu, pa ako je moguće da mi neko to razjasni.

E sad najvažnije, ovde http://www.elitesecurity.org/t...j-kako-otici-kako-se-zivi-tamo je Mirjana objasnila sledeće:
Citat:
HOVEDUTDANNING:
beskrivelse:sykepleier(med.søster-tekniker) bez obzira sta trazis jer to je nasa srednja skola,mislim iz oblasti zdravstva.
eksamensdato:(datum kada si maturirao to ti stoji na diplomi)

Da li to još uvek stoji voleo bih da mi neko potvrdi, jer znam da su me neki ljudi ubedjivali da je to ustvari datum kada je položen državni ispit. MOLIM svakog ko može da ovo potvrdi u narednih par sati da potvrdi, ja prihvatam da je Mirjana u pravu jer mi deluje najlogičnije.





 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 16:59 - pre 146 meseci
Evo Neso okacila sam ti moj plan i program sa fondom casova iz srednje skole.Pa procitaj.
EKSAMENSDATO je datum kada si maturirao,sve i da hoces da pises nesto drugo ne mozes.Dakle ovo je za autorizovanje srednje skole za hj.pl to ejst za dobijanje helsefagarbeider.I to trazis.Eto vidis da je taj plan i program u tri strane sa tim uvodom.
Pa ako ti pomogne,dobro je.Ja sam to slala 2010.-te i bilo je ok.

Ovo za potvrdu iz komore,potom licencu ne treba.Mozda ih jos i zbunis jer ovaj sistem Neso nije srpski i ovde je licenca jedno a kod nas drugo.Imaj to u vidu.Ceo forum je koncepiram na tome da se shvati sto jednostavnije,nemoj da preterujes.Kada sam ja mojoj sefici objasnjavala taj nas sistem oko licenci i oduzimanja istih,bledo me je gledala,pojma oni nemaju.A ti radi kako hoces.


Ovo je potvrda koju sam ja dobila u Karasjoku da sam oslusala onih 250 +50 uz NP3 sto ce trebati za predaju za stalnu dozvolu.Pa ako nekome i to treba da vidi primerak,evo.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 17:07 - pre 146 meseci
Srdjane,ne opterecuj se sa policijom,nema potrebe.Mislim na nasu policiju.Ne verujem da je bilo ko to radio ovde.Ja sam jedino imala regulisano neplaceno odsustvo 6 meseci u mojoj bolnici.Svo mlacenje sa policijom ostavi za ovde i to norveskom.
Srecno!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 17:08 - pre 146 meseci
Citat:
gerrard burler: ...ali mene zanima još nešto kada te nazovu za koliko ti dana zakazuju intervju...

Stvarno bi baš neprofesionalno bilo da ti neko zakaže danas za danas...Zapravo sve je stvar dogovora...kako tebi i njima odgovara...obično bude par dana. Osim u slučajevima kada zovu više kantidata na razgovor, e onda je uglavno baš taj dana koji oni odrede...ali ti to kažu par nedelja unapred.
A to što će neko da slaže da je u Norge, a zapravo nije...to nije šteta zapravo...samo korist za tebe, jer ćeš možda baš ti dobiti posao...ali korist i za poslodavca jer dobija tebe da radiš za njega...jer mu zapravo i trebaš. Ja bar to tako doživljavam...kao obostranu korist ;-)

Pozdrav
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 17:18 - pre 146 meseci
Norskprøve 3 primer testa iz 2011 godine ...sveze skeniran :P

http://mir.cr/3HPX8IUU
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 17:23 - pre 146 meseci
Miro, ne vidim ja gde si mi ti to okačila, samo jedan file je u tvom postu u prilogu.
Ako nije pošalji mi na email koji sam ti poslao danas privatnom porukom.
A što se tiče licence, koliko ja znam, u spisku stoji da je potrebna, e sad ne znam više, nisam pametan.
Potražiću opet taj spisak, ali znam i da sam dosađivao ovde baš za tu licencu.


 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 17:31 - pre 146 meseci
Jesi li corav?Pa imas tri strane ceo plan i program u postu gde sam ti napisala ako nesto fali trazice ti.Pogledaj i ispod tri fajla da to bolje vidis.
Pogledaj bolje.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 17:34 - pre 146 meseci
Aha u tom postu. Ok ok, šta se ljutiš odmah, mada ne razumem što ga okači gore, crn ti obraz :) Hvala puno.

Da, pa to je ustvari to što i ja imam, šaljem ja to, pa oni što kažeš, ako im treba neka traže, dobiće.



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 17:41 - pre 146 meseci
Nesh-co meni uopste nije jasno o kakvoj ti licenci pricas? i kakvoj komori a pri tom dolazim iz Bosne... bas me zanima kako ce to neki norvezanin tek da razume.....

radna knjizica i svedocanstva sve cetiri godine, niko od mojih nije slao niti im je trebalo... ni ja licno to nisam slala

[Ovu poruku je menjao kelly_oslo dana 17.04.2012. u 18:52 GMT+1]
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 17:52 - pre 146 meseci
Eto gore u prethodnoj poruci sam okačio kakvu licencu i kakvo Uverenje. Ne mislite valjda da sam poželeo da prevodim i plaćam overe za dokumenta tek onako napamet. Mogu da pronadjem, znam da mi je više njih reklo da i to mora da ide. A ja sam išo linijom da to ako im ne treba, prosto ignorišu.
A kako je u Bosni, neam pojma, ovde znam da postoje licence.

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 17:59 - pre 146 meseci
Neso,nisam ljuta vec jednostavno komplikujes bez potrebe.Kod kojih si ti ljudi proveravao ja ne znam ali su ti ispricali bajke u nastavcima a sve je jasno.
Drugo,ja znam o kojim licencama pises jer ja sam imala ali to ti NE treba.Potvrdjujem i potpisujem da ti to ne treba.Zbunices ih,garantujem ti.Covece,salji i to je to.
Pozdrav!

PS.Ja ovo sto kacim stavljam sa mojim imenom i nadam se da nije valjda potrebno da napominjem da zloupotrebe ne bi trebalo da bude.Zelja mi je da samo pomognem.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 18:05 - pre 146 meseci
Ma svakako šaljem sada, odnosno završavam večeras, a šaljem koliko sutra-prekosutra, to je rešeno, ali sad sam zatečen sa ovom licencom. Znam da to nisam izmislio. Razmisliću, pa ću prelomiti u narednim minutima šta i kako. Ima još jedna stvar koju sam zeznuo, a možda i nema veze. Na nijednoj preporuci ne stoji broj telefona, a prevedene su i overene uredno. Ima samo potpis, pečat i da je zavedeno uredno. E sad, da li da dopišem telefone tih doktora na samu preporuku, ili da napišem jedno kratko propratno pismo i da u njemu navedem sve brojeve telefona mobilne i na poslu?

 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 18:05 - pre 146 meseci
Neso vidim ja sta je to... ali ja to nikada do sada nisam videla, i ne znam cemu sluzi taj dokumen i mogu i nogu i ruku odseci da to ne treba, jer da treba meni bi trazili a niko mi nikada takvo nesto nije spomenuo... u Bosni mi to nemamo i kao sto rekoh nemam pojma cemu to sluzi uopste.... Mislim da pravis od muhe magarca, i da ti je bolje da posaljes i kucnu listu vas u srbiji plus spisak svih profesora iz srednje, a i diploma iz osnovne nebi bila losa stvar eto cisto nek ignorisu ako ne treba, a i kurseve kakve ako je zavrsila slobodno posalji, mozda dobije licencu za lekara....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.84-48-176.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 18:15 - pre 146 meseci
E moja Mirka znam ja da sam se tek na prvu stepenicu popela, al bar cvrsto tu stojim. Imam ja jos do Bergena, a nisam jos ni godinu dana sastavila u Norge, a kako kazes bar toliko treba da se zivi u Norge i izadje mislim uspjesno koliko-toliko na taj test. I istovremeno imam i nemam zelju da se svega uhvatim sad sam mislila otici upisati vozacki ove sedmice al kod mene se to nikada ne zna uvijek nekih promjena i to u jednom danu ;)
Nego moj je problem sto nocne radim u 2 mjeseca imam samo 10 smjena po danu i od tih 10, pet smjena me zakaci da radim sa filipincima, koji su slabi sa jezikom a u nocnoj imam izbor da caskam samo sa bakicama al one uvijek jedno te isto, tako da moracu nesto da kombinujem da se prijavim u vrtic frivillig samo zbog jezika. Hvala ti na savjetu i nadam se ako Bog da sledece godine da cu taj Bergen odraditi. Pozdravcic i sretno jos jednom na usmenom

Jens nije nikakvo cudo sto te hvale da si flink, jer oni su "sretni" kad vide da se neko trudi i uci. Sefica mi je pricala da su filipinci navodim nih, jer ih je vecina na poslu kod mene sto se tice stranaca, vecina od njih kad su pocinjali jedne jedine rijeci na norveskom nisu znali a i imas ih koji sa englesikm rade i ne zanima ih norsk uopste, ne po domovima ali po drugim poslovima. Tako da nema sta tome da se cudis i to nije foliranje sa njihove strane nego zaista kompliment.
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 21:16 - pre 146 meseci
Mozda imas pravo, ali s obzirom da su mi to svi pominjali stekao sam utisak kao da im je to deo "zvake" za strance. Ne kazem, mozda gresim. Mozda je i moj norveski bolji od onoga na sta su oni navikli da cuju od stranog osoblja. U principu
kada razgovaram telefonom govorim relativno brzo i brzo reagujem na pitanja. Dakle nema nekog praznog hoda u razgovoru pa mozda to ostavlja neki pozitivan utisak. Uglavnom meni to bas i ne prija kada mi to kazu, da budem iskren. Imam osecaj kao da sam neki klinac kome tepaju. Ali dobro.
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2012. u 02:37 - pre 146 meseci
@ gogi77 - Sad sam skinuo i preslusao zvucni fajl. Pdf fajl ne mogu trenutno da otvorim jer ovaj komp za kojim sam trenutno zeza. Covece pa ovaj lytteprøve je smesan. Je li taj snimak pustan prosle godine? Jer ako jeste ovo je za malu decu sto se tice razumevanja. Da li neko ko je polagao moze da uporedi svoje iskustvo sa ovim zapisom? Nemoguce da je
ovako lagano.
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2012. u 07:55 - pre 146 meseci
Hehe, sad sam otvorio pdf fajl. Zanima me u vezi lytteprøve ako moze neko da mi kaze koji je princip rada u tom delu testa. Da li puste sve primere odjednom pa nakon toga odgovarate na sva pitanja odjednom illi pustaju po jedno pitanje pa nakon sto ga cujete daje se odgovor i tako za svako od 23 pitanja u okviru lytteprøve dela testa. Ako je ova druga varijanta onda je ovo stvarno maciji kasalj. Moze li neko molim vas da odgovori? Zivo me zanima a nigde ne pise nista bas o tome.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836323 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.