Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?

[es] :: Advocacy :: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 40886 | Odgovora: 221 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?10.10.2007. u 18:47 - pre 201 meseci
Firma za koju radim i te kako koristi Windows servere unutar korporacijske mreze za mnoge servise. Ne znam odakle ti to da Windows serveri nisu popularni - pa Windows serveri imaju veci udeo trzista od Linux servera, koliko god je to Linuxasima tesko da prihvate, ali cifre su neumoljive.

Linux ima prednosti u nekim serverskim primenama - npr. nas mail server je na Linuxu jer osim IMAP-a nije potrebno puno toga, a Linux server se relativno jednostavno konfigurise, jeftin je (dzabe) i radi bez problema kad ga nasetujes i zaboravis na njega - da je kojim slucajem potrebna Exchange integracija, vrlo verovatno bi resenje bilo drugacije.

Isto tako i za mnoge LAMP ili Java sajtove - Linux resenja rade posao i nekad su jeftinija (mada je to tesko "iz topa" reci bez detaljnije racunice) - i zato se i koriste u industriji.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

brcha
Filip Brčić
Beograd, Serbia

Član broj: 440
Poruke: 436

Jabber: brcha@kdetalk.net
ICQ: 40994923
Sajt: brcha.com


+2 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?10.10.2007. u 19:43 - pre 201 meseci
Citat:
biotech: ha ha...pa ja sam uglavnom na windowsu zbog prirode posla ali znam da je linux ok, ima svoje prednosti i zato ne pljujem po njemu
mozes da uradis sve, samo treba da znas kako.


Svako ko pljuje po nečemu je ili glup ili zlonameran. Sve ima svoje prednosti i mane i sve može da se kritikuje i hvali, ali ništa nije isključivo najgore ili isključivo i jedino dobro. S druge strane ovo je advocacy, a tu važe drugačija pravila ;)

Citat:
ajde sad mi vi recite sto ne koriste windows servere?


Ko ne koristi windowz servere? Imam ja 2003sp1 koji ponekad instaliram na virtualnu mašinu ako mi zatreba da iskompajliram nešto za vindoze...

Citat:
Ivan Dimkovic: Firma za koju radim i te kako koristi Windows servere unutar korporacijske mreze za mnoge servise. Ne znam odakle ti to da Windows serveri nisu popularni - pa Windows serveri imaju veci udeo trzista od Linux servera, koliko god je to Linuxasima tesko da prihvate, ali cifre su neumoljive.


Dimkoviću, Dimkoviću... Linuksaši nisu kapitalisti koji žele nekome da uvaljaju svoj „proizvod“ te ih stoga baš bole uvo ko koristi vindovz [servere], a ko [ih] ne koristi. A, kad smo već kod Linux-a, nije Linux nego je GNU/Linux. A kad smo već kod GNU/*, s obzirom na količinu što GNU alata od kojih zavisi, što softvera pod GNU licencama, Mac OS X slobodno može da se nazove GNU+Apple/OS X, što slično može da se kaže i za milion drugih stvari (npr. Symbian OS za mobilne koji je kompajliran gcc-om).

Citat:
Isto tako i za mnoge LAMP ili Java sajtove - Linux resenja rade posao i nekad su jeftinija (mada je to tesko "iz topa" reci bez detaljnije racunice) - i zato se i koriste u industriji.


Industriji? Sajtovi? Izvini, ali u većini industrije se koristi industrijska automatika, a ona uglavnom piči na PLC-ovima, PIC-ovima, a ako zatreba i na ARM-ovima i uglavnom koristi custom OS za PLCove (kako god se zvaše isti) ili ručno pisani kod (bez OS-a), a u ređim varijantama (kao što je pomenuti ARM) koristi i neki RTOS koji može da bude i RTLinux, a može da bude i nešto drugo (npr. GNU/Hurd for industrial automatics - or how to blow up your factory ;) ).

Sad, ako ti pod „industrijom“ podrazumevaš raznorazne firme tipa majkro$oft, Nero, Sap, Borland, bla, truć, u kojima zaposleni sede za računarom i kuckaju po svom omiljenom Emacs-u, onda nemamo u potpunosti isto razumevanje industrije.

Što se tiče industrije, evo šta kaže vikipedija:

Citat:
By product: chemical industry, petroleum industry, meatpacking industry, hospitality industry, food industry, fish industry, software industry, paper industry, entertainment industry, semiconductor industry, cultural industry, poverty industry


Od gore navedenih samo software i entertainment industry mogu da imaju izrazitu tendenciju da koriste PC računare za nešto različito od računovodstva i minesweepera. Da, i poverty industry uz pomoć OLPC :)
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?10.10.2007. u 19:49 - pre 201 meseci
IT industrija, Brcho, IT industrija ;-)

A zanimljiv pogled za nazivanje Symbian OS-a kompajliranog GCC-om kao GNU ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

kreculj
Vojvodina/Sefkerin

Član broj: 104443
Poruke: 130
195.252.107.*

Sajt: kreculj.blogspot.com


+9 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?11.10.2007. u 09:09 - pre 201 meseci
Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?

to je bila tema.Zar ne?

pa ovako Windows radi Microsoft, to se svi slazemo,
a svi znamo kakve greske on pravi, i tu se slazemo
pa evo Vam jos jedne greske koje ce neke mnogo kostati

posto EXCEL 2007 isto radi Microsoft pomnozite u njemu
sledece:

850 * 77,1 i iznenadite se !!!!


u linuxovom programu koji je slican kao excel rezultat je tacan !!!

... pa se upitajte da li je Microsoft ovo namerno uradio ?



Kada Vam neko kaže da je nešto nemoguće, ZAPAMTITE
to su njihova ograničenja a ne Vaša !
 
Odgovor na temu

brcha
Filip Brčić
Beograd, Serbia

Član broj: 440
Poruke: 436

Jabber: brcha@kdetalk.net
ICQ: 40994923
Sajt: brcha.com


+2 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?11.10.2007. u 09:28 - pre 201 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:A zanimljiv pogled za nazivanje Symbian OS-a kompajliranog GCC-om kao GNU ;-)


RMS bi bio ponosan na mene :)

Citat:
kreculj:pa ovako Windows radi Microsoft, to se svi slazemo,
a svi znamo kakve greske on pravi, i tu se slazemo


Izvini, da li ti impliciraš da u majkro$oftu rade ljudi koji ne znaju šta rade, pa nesrećni moraju da prave greške? Ne bih rekao. Grešaka ima svugde, a u majkro$oftu rade ljudi koji dosta dobro imaju pojma o čemu je reč. Mnogo je veća verovatnoća da će neki „razvijač slobodnog softvera“ (free software developer, jel) napraviti grešku jer uglavnom ima manje iskustva/znanja od majkro$oftovih counterpartova. Ali isto tako, zbog razlike između cathedral i bazaar pristupa razvoju softvera, u slobodnom softveru će mnogo ranije takva greška da se odkloni, pa čak i ako dođe do end-usera biće relativno brzo otklonjena.

Citat:
pa evo Vam jos jedne greske koje ce neke mnogo kostati
posto EXCEL 2007 isto radi Microsoft pomnozite u njemu
sledece:

850 * 77,1 i iznenadite se !!!!


Iznenadi nas ti, nemamo excel 2007 (a ni njemu odgovarajuću platformu).

Citat:
u linuxovom programu koji je slican kao excel rezultat je tacan !!!

... pa se upitajte da li je Microsoft ovo namerno uradio ?


To je upravo primer onoga što sam gore spomenuo. Pošto si ti primetio tu grešku, mogao bi lepo da je prijaviš na bugtracker-u. Pa će onda neko iz razvojnog tima da pogleda o čemu je reč (ili ćeš ti da pogledaš pošto možda znaš da programiraš, a izvorni kod ti je dostupan) i da razreši problem. U slučaju majkro$ofta prvo treba da provališ gde je uopšte bugtracker ako postoji (valjda ima neko takvo čudo...).

PS: Ne znam o kakvom je to linuksovom programu reč... Linuks nije ni firma ni osoba, pa je malo teže da je napisao program, ali nema veze :)
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.ptt.yu.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?11.10.2007. u 10:00 - pre 201 meseci
brcha
pogledaj temu na advocacy povodom famoznog Eksel buga bice ti jasnije :)
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

TtuEd
Nikola Pavličević
darkstar T.L., Dark Revolution;
administrator, NIK d.o.o.
Beograd

Član broj: 66335
Poruke: 24
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 3035234
Sajt: darkrevolution.org


Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?14.10.2007. u 18:03 - pre 201 meseci
Citat:
Mitrović Srđan: Samo brukaju linux advokate kojih je izgleda svakog dana sve manje i manje.

verovatno zato sto su prednosti NIX-a su svakim danom sve ociglednije, pa advokati nisu vise potrebni u tolikom broju :-P :-)
The only two principles you need in life:
-You can change the world, it is just a
set of rules in your mind
-Simplicity is divine
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7174 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?14.10.2007. u 20:21 - pre 201 meseci
Jeste, koliko su prednosti NIX-a ocigledne govori i sunovrat Unix market udela u proteklih 10 godina ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.adsl.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?14.10.2007. u 21:22 - pre 201 meseci
Tako je, Unixi brljaju, s*anje, itd, a Vista, eto prvo nesiguran kursor (ej, yebote!!!) pa Excell ne ume da "sabira" (3x ej, yebote!!!), pa Glista ne mož' da odradi update, bez patchovanja (eheeejjjj, yebbbooo seee!!!)
To znači da na IT tržištu kvalitet ne pobeđuje, već ono na šta su ljudi navikli, i nešto kao naučili. Pa Mac nije toliko lošiji od gnjidowsa u tolikoj meri koliko manje tržišta ima.
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.ptt.yu.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?14.10.2007. u 22:03 - pre 201 meseci
Kad si toliko nepristrasan pocni da nabrajas i linux bugove / mislim ako imas koju deceniju
spare time-a :)
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7174 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?14.10.2007. u 22:44 - pre 201 meseci
Citat:

a Vista, eto prvo nesiguran kursor (ej, yebote!!!)


bugzilla.kernel.org

Jbg, kad ja moram da ukazujem na taj sajt, posto medije taj polufabrikat ipak ne interesuje ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
212.200.177.*

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?15.10.2007. u 00:06 - pre 201 meseci
Polufabrikat ili ne, bar ume da sabira, i nema sigurnosni propust kod animacije na kursoru :LOL2 , a kažu da ni sa auto-update-om nema problema, sve na klik
 
Odgovor na temu

brcha
Filip Brčić
Beograd, Serbia

Član broj: 440
Poruke: 436

Jabber: brcha@kdetalk.net
ICQ: 40994923
Sajt: brcha.com


+2 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?15.10.2007. u 00:51 - pre 201 meseci
Citat:
MladenIsakovic: Polufabrikat ili ne, bar ume da sabira, i nema sigurnosni propust kod animacije na kursoru :LOL2 , a kažu da ni sa auto-update-om nema problema, sve na klik :)


Izvini Mladene, ali ona greška sa excelom nema veze sa sigurnošću windowz sistema. Ista greška je mogla da se dogodi i u OpenOffice.org-u ili KOffice-u (iako mi nije jasno šta je bilo u mozgu programera kad su doveli do tako nenormalne greške, ali ajd’ sad, nema veze :) ). Neću da komentarišem tu animaciju kurzora, jer ne znadem o čem’ je reč, ali sumnjam da je loša animacija kurzora mogla da se okarakteriše kao „sigurnosni propust“. Po mom shvatanju, sigurnosni propust je kad ti se neko nesmetano ušeta u sistem - bio to program koji je dobio prava koja mu ne odgovaraju (ne zbog idiotizma korisnika koji je ukucao root šifru i pustio program da vršlja nego samostalno), bio to h@x0r koji se telnetovao na port 13921 i upucao neki servis koji je iz nepoznatog razloga štrčao van firewalla i čekao da ga neko prodžara, bio to jednostavno DoS napad na neki od servisa koji vise po datom računaru.

U skladu sa tim, pre bih rekao da ono što ima veze sa sigurnošću je mogućnost GNU/Linuxa da pušta svoj veb server, mail server, * server u zasebnim i memorijski odvojenim podsistemima koji u slučaju pucanja jednog od servisa neće da povuku sa sobom druge servise, a glavni sistem će, samim tim, biti u mogućnosti i u stanju da ponovo pokrene taj servis koji je pukao (ili da otkloni grešku, pozove admina na telefon, uhaxuje haxera, ...). Ne vredi se zavaravati da programi neće da imaju grešku. Uvek može da se desi da neki od programa pukne (zbog ovoga ili zbog onoga), tako da bi sigurni sistem morao da obavesti o tom događaju i, ako je to moguće, ponovo pokrene puknuti servis kako bi nastavio sa koliko-toliko nesmetanim radom.

Ja ne znam da Windoze podržavaju takve akcije. Ako neko slučajno zna, bilo bi lepo da me izvede iz zablude.

Dimković je dobro dao adresu za bugtracker linux jezgra. Bilo bi tu još podosta bugtrackera koji bi mogli da se navedu u vezi GNU alata, X-a, KDE-a, Gnome-a, itd. U principu, ono što je relevantan bugtracker za zadatu GNU/Linux distribuciju je bugtracker te distribucije (znači bugzilla.redhat.com za RHEL i Fedora, bugzilla.novel.com za SLES i openSUSE, bugs.gentoo.org za Gentoo, launchpad.net za Ubuntu i derivate, itd). Mislim, lepo je što kernel 2.6.23 ima neke bagove, ali ni jedna stabilna distribucija ne koristi u ovom trenutku novija jezgra od 2.6.16, a ta jezgra su podosta testirana i bagovi su odklonjeni (ne kažem da ih nema, naravno). To što openSUSE, Ubuntu 7.10, Fedora 7 i tome slično koriste 2.6.22 jezgra je drugo pitanje. Ko pročita uputstvo za upotrebu istih distribucija videće da nisu zamišljene kao uber-stabilne nego kao bleeding-edge distribucije. Ko hoće stabilnost, može da si instalira malko starije jezgro, gcc, kde, x.org itd, ali da dobije stabilniji i testiraniji sistem (hoću reći kome treba full stabilnost može uvek da instalira RHEL, tj. CentOS, ScientificLinux, WhiteBox ili SLES ili štogod slično).

Zanima me samo da li postoji javni bugtracker za windowz jezgro i tome slično, pošto postoji određena tendencija da kompanije ne vole da ostavljaju bagove po netu kako ne bi njihovi kastomeri mislili da im je sistem bagovit (jer ako ne objaviš bagove, znači da i nema bagova, zar ne?).
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
212.200.177.*

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?15.10.2007. u 02:59 - pre 201 meseci
Citat:
brcha: Izvini Mladene, ali ona greška sa excelom nema veze sa sigurnošću windowz sistema. Ista greška je mogla da se dogodi i u OpenOffice.org-u ili KOffice-u (iako mi nije jasno šta je bilo u mozgu programera kad su doveli do tako nenormalne greške, ali ajd’ sad, nema veze ). Neću da komentarišem tu animaciju kurzora, jer ne znadem o čem’ je reč, ali sumnjam da je loša animacija kurzora mogla da se okarakteriše kao „sigurnosni propust“. Po mom shvatanju, sigurnosni propust je kad ti se neko nesmetano ušeta u sistem - bio to program koji je dobio prava koja mu ne odgovaraju (ne zbog idiotizma korisnika koji je ukucao root šifru i pustio program da vršlja nego samostalno), bio to h@x0r koji se telnetovao na port 13921 i upucao neki servis koji je iz nepoznatog razloga štrčao van firewalla i čekao da ga neko prodžara, bio to jednostavno DoS napad na neki od servisa koji vise po datom računaru.


Pa znam to, naravno, nisam moron, nego je u drugom stvar. Da ne zaboravim, to za kursor, imaš ovde temu. Znam ja da je patch za Excel izašao, a da će i za autoupdate biti rešenja, međutim reagujem na račun Windows tabora, sa kojima više ne moš' ni da pričaš, da ne budeš uvređen ili sl. Jer, kad g. Dimkoviću Gimp za svaku sliku otvori novu instancu programa (očigledno bug, koji ne dolazi do izražaja svuda, na mnogim drugim mestima otvara sasvim normalno, u istoj instanci), on počne da galami tipa "Buaaa, polufabrikat, krš, gnju-s*****-komuna, Stallman, idemo crvene brigade", i gomilu drugih gluposti, sa ciljem da ispljuje one kojima je ideja slobodnog softvera bliska, makar samo kao ideja; ili ono kad mu jedan prosečan linux-distro nije prepoznao grafičku, što je poznat bug samo kod Ubuntu linuxa, koji je dugo trajao, što, po njemu, karakteriše svaki linux; međutim, ubuntu linux nije ništa posebno, al' to ne moš' da mu dokažeš, jer njemu ne radi, i onda je sve drugo s*****; kaže, rekli mu da je Ubuntu najbolji, i to lik koji se predstavlja kao ubuntulider, za kojeg svako ko je proveo par dana na advocacy-ju nakon njegovog drugog posta možda da proceni ko je, i sa koliko znanja o tome raspolaže. Znači, na toj jednoj distribuciji njegova grafička nije prepoznata, i kraj priče. A onda se desi vrlo kratko nakon izlaska VIste sigurnosni propust u animaciji kursora, znači, odeš na sajt koji može to da iskoristi i da napravi s*****, imaš na temi na kojoj sam ti dao link; zatim se desi apsolutno idiotski bug u Excelu (nije Vista, ali ista kompanija, što može, a ne mora ništa da znači), pa sad buguje autoupdate, što su bugovi za primer, ali ekipa tad menja priču, prvo Dejan "ma ko još koristi novi Excel", iako ima već par meseci kako je u prodaji, Dimke doduše priznaje da je kretenski bug, ali vrlo lako prelazi preko toga "izaći će patch". Dobro, izašao je, ali izaćiće i nova verzija Gimpa za mesec-dva, koja neće bugovati.
Ni jedan sw nije savršen, to je sasvim razumljivo, reč je samo o dvostrukim standardima. Kad je bug na Linuxu ili nekom OSS softveru, to je polufabrikat, neupotrebljivo smeće, a oni koji to koriste su nabeđeni qrčeviti pingvini kojima je životni cilj da se qrče pred komšilukom kako umeju iz konzole da puste film u Mplayer-u, ili da pinguju localhost, i sl; onda smo komunisti, Stallmanovci, (to smo čak i ako kažemo, poput mene, da je Stallman seronja) žive u magli, ne shvataju biznis, tržište, itd. Udeo na tržištu danas često ne određuje kvalitet proizvoda, već mnogo faktora. Ok, na Linuxu ima kupusa, to niko ne spori, ali ima ga i na Windowsu i u komercijalnom softveru uopšte još kako. Pravi primer neka bude Mac OSX. Ima oko 5% tržišta, u odnosu na WIndows koji ima 90+kusur%, i šta, jel' to znači da je Windows toliko puta kvalitetniji OS od Mac-a? ok, dolazi u obzir cena i to što Mac trči na određenom hardveru, ali opet, stvar je što su ljudi navikli da odrade posao koji im treba na WIndowsu, i samo Windows i dalje koriste. Pogotovu oni što ne diraju ono što ne znaju ni na Windowsu, uključe računar, odrade posao, isključe ga - kraj priče. Kakav Linux, kakvi bakrači? Neće da uče, a mnogi i nemaju vremena a ni potrebe. Mnogo je u tome, jer evo ja, kad god stavim za svoj komp sa Linuxom nekog ko iole nešto zna na Windowsu, vrlo lako se snađe da pusti film, ode na internet, pogleda slike, nareže disk, itd; stvar je u tome što mnogi nisu ni probali ništa sem Windowsa, i koriste ga. Ne tvrdim ja da je Linux generalno bolji OS od Windowsa, jer ne mislim da jeste, već da je solidna besplatna alternativa Windowsu, i ništa više od toga. Onome ko nije gamer, ili mu ne treba neki specifičan Windows-only softver, Linux je dobar kao i Windows, ustvari i bolji, jer im ne treba antivirus, antispyware, anti-ovo-ono, što koči računar i smeta u radu, nemaju silne reklame i dialere kao ni popup prozore u adware programima, i ostala sranja. Evo, recimo, PCLinuxOS, jednostavna i brza instalacija, imaš GUI za sva podešavanja hardvera i softvera, ne treba ti više konzola, radi kao sat, ništa mu ne fali. Ja sam nekakav prosečan korisnik, i Windows koristim samo za igrice, jer mi je piratizovan WIndows jeftinija varijanta od kupovine konzole, a za sve ostale potrebe Linux mi je sasvim dobar, i za internet, i za audio, video, TV-Out, rezanje diskova, VoIp, ripovanje muzike i videa, obrada svega toga za moje potrebe, gledanje televizije, komunikaciju, itd... za sve što mi treba, na Linuxu mi je sasvim ugodno kao na Windowsu. Ne ruši se sistem, ne buguje (da ne bude zluradih komentara, ne ruši mi se ni Windows), ... što znači da je prosečnom korisniku Linux sasvim dovoljan, pogotovu tamo gde je kultura plaćanja za softver izraženija. Ako je za korisnika dobar, pa i u GUI džidžabidžama ne zaostaje - kako sve to može na jednom polufabrikatu? Na Linuxu danas može obaviti mnogo toga, iako je GPL, i sve ostalo, ali neke kolege ovde to neće da priznaju, i na to se svodi 90% naših rasprava na advocacy-ju.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?15.10.2007. u 03:47 - pre 201 meseci
Citat:
Ja ne znam da Windoze podržavaju takve akcije. Ako neko slučajno zna, bilo bi lepo da me izvede iz zablude.


Misliš nešto kao Application Pool u IIS-u? Različite aplikacije mogu da se izvršavaju u odvojennim i definisanim procesima, pod određenim korisničkim nalozima, pa ako jedna pukne, ne vuče za sobom ostale.. Ne samo to, već je moguće i odrediti da se procesi periodično recikliraju, npr. ako imaš aplikaciju koja "curi memoriju" proces se može reciklirati automatski npr. vremenski, itd, itd.






Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.ptt.yu.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?15.10.2007. u 21:52 - pre 201 meseci
Pa kakva crna navika? Koji ce web developer da odradi posao na linuxu? Ne kazem da ne
moze ali ko jos ozbiljan zeli tu muku. Da ne zalazimo dalje.
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

TtuEd
Nikola Pavličević
darkstar T.L., Dark Revolution;
administrator, NIK d.o.o.
Beograd

Član broj: 66335
Poruke: 24
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 3035234
Sajt: darkrevolution.org


Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?16.10.2007. u 00:32 - pre 201 meseci
zasto muku??
The only two principles you need in life:
-You can change the world, it is just a
set of rules in your mind
-Simplicity is divine
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?16.10.2007. u 00:55 - pre 201 meseci
^Pa zato što na Windowsu praktično svi alati rade bez problema: Apache, IIS, MySQL, SQL Server, Visual Studio, PHP, IE, Firefox, Safari, Photoshop.. itd. Na Linuxu to nikako nije slučaj.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.ptt.yu.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?16.10.2007. u 01:11 - pre 201 meseci
Ma ne uzmes CS3 web premium pa teras preko wine-a ;-)
AMP nije problem ali zato razvojni alati tugaaaaaaa
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.bvcom.net.



+13 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?16.10.2007. u 11:38 - pre 201 meseci
bas me zanima koji su to alati koje jedan web developer ne moze da nadje na linuxu?
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 40886 | Odgovora: 221 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.