Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?

[es] :: Advocacy :: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 40870 | Odgovora: 221 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7174 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?23.08.2007. u 12:23 - pre 202 meseci
Znaci, ti generalno reinstaliras Windows na svakih mesec dana?!?!

Mislim stvarno, sorry - takav komentar jedino moze dobiti savet da uplatis neki kurs za koriscenje tog OS-a... to je sve samo ne normalna upotreba, ocigledno negde debelo gresis.

Da se to radi, kako ti pises, Dell, Gateway i slicni bi do sada bankrotirali jer bi morali da imaju milione ljudi zaduzenih za tehnicku podrsku - reinstaliranje Windowsa njihovim musterijama svakih mesec dana :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?23.08.2007. u 13:16 - pre 202 meseci
Ček ček, na drugoj temi si se ubio od kukanja kako je teško instalirati Linux i kako je to praktično sastavni i neotuđivi (TM) deo korišćenja računara - baš se za tebe stekao utisak da imaš potrebu svake 2 nedelje da instaliraš OS...
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?23.08.2007. u 14:16 - pre 202 meseci
Citat:
Navukli viruse, trojance, sta ti ja znam, a sto je naj crnje, nekad im ja reinstaliram sistem


Upravo tako - navukli gluposti i sad Windows kriv.

Pa nemoj da mi pričaš da ćeš stavljanjem poznatog besplatnog (Firefox, OpenOffice, VS Express, MySQL..) ili komercijalnog (igrice, Office.. ) softvera da navučeš viruse i trojance? Još nisam čuo da je neko otišao u prodavnicu, kupio npr. Half Life ili Photoshop i na diskovima dobio i virus.

Zna se kako to ide: ilegalan softver, P2P, crack.exe.. malo po malo i onda kao Windows kriv.




Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
p-13.55.eunet.yu.



+35 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?23.08.2007. u 14:28 - pre 202 meseci
Fotošop za Meka postoji, a za Linux ne, šta je tu teško da se razume. To što verziju za Mek računare ovi iz Mikra i Digitala ne stvljaju na disk, mislim da ne treba da objašnjavam. Vista ne može da se instalira na 256 MB, a sa 512 se prilagođava uslovima i radi. Pre nego što nešto napišeš, treba to ili da proveriš, ili pročitaš negde.
Linix se razvija u pogrešnom, odnosno pogrešnim pravcima (Zavadi, pa vladaj. Ortačka kobila ne vuče kola. Jesi li ga sam pravio, ili ti je neko pomagao?) i večito će biti šarena laža za decu i omladinu. Milion verzija od kojih ni jedna ne radi i čemu uopšte služi? Samo je jedna Vista i samo je jedan Tigar. Linux je cirkus i anarhija. Jedini način da se uključi u ozbiljne sisteme bi bio da se svi udruže u jedan projekat, ali koji, onaj što mu ne radi točkić, ili onaj kafeni što šalje džabe CD bez drajvera za modem, a treba sve živo da se skine sa interneta da bi prosvirao, modem ne radi. Ranije su slali gomilu istih diskova (Što je džabe i Bogu je drago.) umesto da pošalju jedan DVD sa kompletnim sistemom. Svaka nova verzija po sistemu štap i šargarepa. Instaliraj novu verziju, razočaraj se jer to nije ni blizu onome što pišu oni koji ga hvale na sva usta i gledaj kako ćeš sada da ga obrišeš, ukoliko je avantura sa instalacijom uspela.
To što Del instalira Linux ima sam jednu svrhu, da trgovac može da ga uključi računar pred mušterijom i da zakluče da radi i da može odmah dok je još u radnji da bira XP ili Vista disk. Nezgodno je da namestiš Vistu, a kupac bi XP, ovako je elegantnije i u startu imaš manju cenu.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7174 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?23.08.2007. u 14:45 - pre 202 meseci
Citat:
Jablan
Ček ček, na drugoj temi si se ubio od kukanja kako je teško instalirati Linux i kako je to praktično sastavni i neotuđivi (TM) deo korišćenja računara - baš se za tebe stekao utisak da imaš potrebu svake 2 nedelje da instaliraš OS...


Hteo sam da probam taj Linux sto ga nahvalise Jablane, OS koji ja koristim menjam tek kad se pojavi nova verzija, ili kad zamenim hardver :)

Taman posla da gubim vreme instalacijom OS-a bez potrebe.

Evo Vistu sam koristio od Novembra prosle godine i sad sam je zamenio 64-bitnom Vistom posto sam stavio QuadCore i 6 GB RAM-a... jedini razlog sto sam reinstalirao OS je sto 32-bitni OS ne moze da podrzi potpuno ovaj hardver (kako treba)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?23.08.2007. u 14:53 - pre 202 meseci
zar nije ta famozni System restore cuvao u sebi viruse?
nam da svaki cleanup-tutorial, je isao prvo iskljuci System restore, pa onda pokreni antivirus, pa reboot... pa ko se onda seti jos na ukljucivanje toga :) ili cak da posle restore vrati neke stare vec obrisane viruse.. heh
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7174 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?23.08.2007. u 15:02 - pre 202 meseci
Citat:

zar nije ta famozni System restore cuvao u sebi viruse?
nam da svaki cleanup-tutorial, je isao prvo iskljuci System restore, pa onda pokreni antivirus, pa reboot... pa ko se onda seti jos na ukljucivanje toga :) ili cak da posle restore vrati neke stare vec obrisane viruse.. heh


?! O cemu ti to. System Restore cuva sistemske fajlove, a ako imas aktiviran antivirus tesko da neki sistemski fajl moze da postane inficiran uopste. Uostalom ja zaista ne znam gde vi nalazite te silne viruse, na cemu oni dolaze, ja sam svasta instalirao na ovaj sistem ali ni jedno parce softvera nije imalo virus?

A ko se seti da ga ukljuci? Pa recimo da je po defaultu ukljucen u Visti, i da postoje jako dobri razlozi da to ne diras :)

Naravno, ako vise volis da instaliras Windows od nule ako mnogo petljas sa nepotpisanim drajverima i skrndelj softverom - samo izvoli, ali nemoj da kazes da je to jedina opcija :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

DaSu
Dabhuw jwjjwj
Sremska mitrovica

Član broj: 152135
Poruke: 12
193.228.201.*

Sajt: Suhanjielektro.43i.org il..


Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?23.08.2007. u 16:26 - pre 202 meseci
Da bi sprecili ponovo instaliranje windowsa, bekapujte sistem. Norton Ghost je vrhunski. Kad nahvatate virusa, samo raspakujnte back up. Snimite u njega sve sto vam treba i eto. Za viruse je dobar i system restore, naravno kad se ocsite sistemi od virusa. Ja tako radim i servise. Niko nije reklamirao.
DaSu
 
Odgovor na temu

brcha
Filip Brčić
Beograd, Serbia

Član broj: 440
Poruke: 436

Jabber: brcha@kdetalk.net
ICQ: 40994923
Sajt: brcha.com


+2 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?23.08.2007. u 19:10 - pre 202 meseci
Citat:
DaSu: Da bi sprecili ponovo instaliranje windowsa, bekapujte sistem. Norton Ghost je vrhunski. Kad nahvatate virusa, samo raspakujnte back up. Snimite u njega sve sto vam treba i eto. Za viruse je dobar i system restore, naravno kad se ocsite sistemi od virusa. Ja tako radim i servise. Niko nije reklamirao.


Za servise je u redu, ko zna ko je koristio taj računar, pa je navukao viruse i gluposti. Ali, kako vi stvarno ljudi uspete da navučete toliko virusa na svoje računare? Evo, moj ćale npr. koristi Windows XP na desktop-u i Vistu na laptop-u. U mreži je iza mog računara koji ima neki sitniji pasivni firewall (koji sigurno neće da ga spreči da skine viruse sa neta, eventualno može da spreči hipotetičke viruse koji bi se kačili na neke backdoor-ove (tj. sigurnosne propuste) po windows-u). Poslednji put je reinstalirao taj XP na desktop-u... pardon, nikad ga nije reinstalirao za više godina konstantnog rada (uz pauze za spavanje manje više non-stop). Ovaj laptop je relativno nov, pa ne želim da ga navodim kao primer, a naravno da ni njega nije reinstaliravao i sl.

Generalno govoreći, kao odgovor na ovu temu može da se kaže da je uopšteno GNU/Linux sigurniji zato što je veći broj korisnika tog operativnog sistema kompjuterski pismen od korisnika Windows-a. Ali ta rečenica ništa ne govori o sigurnosti Linux jezgra ni ostalih aplikacija. Apache je podjednako siguran na Linux-u, FreeBSD-u i Windows-u, a isto se odnosi i na MySql, Oracle, PosgreSQL, PHP, Python, Perl, Firefox, Thunderbird, ... Razlike u sigurnosti dakle mogu da postoje u sigurnosti samog jezgra (ne bih rekao da može da se kaže da je Linux jezgro sigurnije od NT jezgra) ili u sigurnosti korisničkih aplikacija u rukama običnih smrtnika (kao što je npr. atačment clickme.exe za Windows ili samo clickme za GNU/Linux).
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
77.46.207.*



+35 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?25.08.2007. u 10:54 - pre 202 meseci
Ja sam potpuni laik, pa bih voleo neka pojasnjenja glede funkcionisanja operativnih sistema uopste.
Moj XP sam reinstalirao pre mozda nedelju dana, tek posle 2 godine koriscenja.
Moram reci da sam prilicno zadovoljan radom(za te pare-odlicno:)), osim u poslednjih nekoliko meseci.
Poslednjih meseci sistem se bas 'vukao', bilo je nesnosno sporo i iritirajuce, otvaranje pojedinih programa omogucavalo je pauzu za kafu, zakucavanja su postala svakodnevica, gasenje racunara je trajalo 3-4 minuta!, pa sam morao da odradim format c: (mozda i nisam, ali ja nisam video drugo resenje:))
E sad, ovde stalno pominjete 'viruse i gluposti'. Prilicno sam siguran da nisam zapatio gomilu virusa(redovno sam kontrolisao sistem, koristim NOD 32), ali sam isto tako morao da probam i mnoga 'alternativna programska resenja' pa sam instalirao i (brzo)deinstalirao gomilu budalastina... Koristim i neke programcice za ciscenje 'smeca' na racunaru, ali cini se da nije pomoglo...

Uglavnom, sad sam se definitivno opredelio za minimalisticki(ji) pristup(instaliram samo ono sto mi je zaista potrebno), pa se nadam da ce ovaj XP izdrzati do upgrade-a na Vistu. :)

E sad, koji su glavni razlozi (ako izuzmemo viruse, posto ih u ovom slucaju nije bilo) koji dovode do neupotrebljivosti masine?
Pretpostavljam da su silne instalacije/deinstalacije(smece u registry bazi) verovatno na listi...Ali, sta je tu jos i kako uciniti sistem upotrebljivim sto duze?

Inace, mala zanimljivost, prvo zakucavanje racunara, posle instalacije XP-a na cistu particiju izazvao je... 'najbolji browser na svetu'-Mozilla Firefox. :-)

E da, ima li ovakvih problema sa Linux-om??? Nesto sam nameravao da probam i taj Linux jednom...

[Ovu poruku je menjao kelja dana 25.08.2007. u 12:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

brcha
Filip Brčić
Beograd, Serbia

Član broj: 440
Poruke: 436

Jabber: brcha@kdetalk.net
ICQ: 40994923
Sajt: brcha.com


+2 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?25.08.2007. u 12:10 - pre 202 meseci
Citat:
kelja: Ja sam potpuni laik, pa bih voleo neka pojasnjenja glede funkcionisanja operativnih sistema uopste.
Moj XP sam reinstalirao pre mozda nedelju dana, tek posle 2 godine koriscenja.
Moram reci da sam prilicno zadovoljan radom(za te pare-odlicno), osim u poslednjih nekoliko meseci.
Poslednjih meseci sistem se bas 'vukao', bilo je nesnosno sporo i iritirajuce, otvaranje pojedinih programa omogucavalo je pauzu za kafu, zakucavanja su postala svakodnevica, gasenje racunara je trajalo 3-4 minuta!, pa sam morao da odradim format c: (mozda i nisam, ali ja nisam video drugo resenje)


Nadam se da si prvo bekapovao podatke (što verovatno nije glupo raditi i inače, meni se 2 puta desilo da mi hardverski crkne disk)

Citat:
E sad, ovde stalno pominjete 'viruse i gluposti'. Prilicno sam siguran da nisam zapatio gomilu virusa(redovno sam kontrolisao sistem, koristim NOD 32), ali sam isto tako morao da probam i mnoga 'alternativna programska resenja' pa sam instalirao i (brzo)deinstalirao gomilu budalastina... Koristim i neke programcice za ciscenje 'smeca' na racunaru, ali cini se da nije pomoglo...


Gomila „budalaština“ svakako može da doprinese širenju virusa, ali to ne znači da treba da odustaneš od te gomile. Verovatno vrlo značajno smanjuješ verovatnoću dobijanja virusa od raznoraznih „budalaština“ time što uzmeš pa ih izskeniraš pre upotrebe. Koji antivirusni program koristiš nije od prevashodnog značaja, bitnije je da je baza virusa ažurna. Moj ClamAV pod GNU/Linux-om ažurira svoju bazu virusa na svakih 4-5 sati. To sve ukupno generiše skoro nikakav protok, pošto se za tih par sati ne pojavi neko silno krdo virusa, a omogućava da imam u svakom trenutku najažurniju bazu definicija virusa. Ako te mrzi da ručno skeniraš, uzmi neki antivirusni program koji će to automatski da radi (mislim da nortonov tako radi), mada, sa druge strane, ti programi imaju tendenciju da ekstremno smaraju, pošto nešto rade prilikom svakog otvaranja fajla i time usporavaju rad sa računarom. Možda je zbog tog aspekta (koji većinu ljudi kad-tad natera da te programe isključe) bolje da svesno imaš u vidu koji programi/dokumenti mogu da budu zaraženi, pa da njih ručno skeniraš.

Citat:
Uglavnom, sad sam se definitivno opredelio za minimalisticki(ji) pristup(instaliram samo ono sto mi je zaista potrebno), pa se nadam da ce ovaj XP izdrzati do upgrade-a na Vistu.


Vista nije toliko zahtevna kao što se priča, tako da ako hoćeš sigurniji operativni sistem, definitivno je bolje da odmah pređeš na Vistu. Ako imaš slabiju mašinu, verovatno neće moći da radi Aero sa svim svojim fensi efektima, ali će sam operativni sistem da radi bez greške.

Citat:
E sad, koji su glavni razlozi (ako izuzmemo viruse, posto ih u ovom slucaju nije bilo) koji dovode do neupotrebljivosti masine?
Pretpostavljam da su silne instalacije/deinstalacije(smece u registry bazi) verovatno na listi...Ali, sta je tu jos i kako uciniti sistem upotrebljivim sto duze?


Čisto sumnjam. Registy baza bi morala baš ekstremno da bude napunjena da bi se to odrazilo na brzinu čitanja iste. Ne znam kakva je interna arhitektura te baze, ali pretpostavljam da je to neka FS-like baza podataka (liči na XML, samo što nije bilo XML-a kad je pravljen registry). Ako je za nešto optimizovana, to je svakako pretraga po stablu te drvoidne konstrukcije, tako da ubacivanje viška nepotrebnih grana u drvo ne bi trebalo da značajno uspori pristup toj bazi i da se odrazi na sam rad sistema. Imaš na ovoj lokaciji program koji čita registry i koliko sam ja bacio pogled (program je na nemačkom, a ja ga ne znam) svaki element registry-ja je identifikovan ID poljem, a sadrži i pokazivače na roditeljski nod, na prvi nod deteta i na susedni nod na istom nivou (valjda sa istim roditeljom), te stoga liči na neko B+ drvo koje nije nepoznato po brzini pretrage. Sad, ako bi neko slučajno i razumeo onaj nemački, verovatno bi mogao bolje da pojasni internu strukturu windows registry-ja, posebno ako ima više od 5 minuta slobodnog vremena. U svakom slučaju, moje mišljenje je da krljanje viška podataka u windows registry vrlo minimalno i takoreći neprimetno utiče na brzinu pristupa istom.

Citat:
Inace, mala zanimljivost, prvo zakucavanje racunara, posle instalacije XP-a na cistu particiju izazvao je... 'najbolji browser na svetu'-Mozilla Firefox.


Ko ti je rekao da je Firefox najbolji browser na svetu??? Pa svi znaju da je samo Lynx siguran i dobar web pregledač

Citat:
E da, ima li ovakvih problema sa Linux-om??? Nesto sam nameravao da probam i taj Linux jednom...


Ako koristiš zvanične izvore paketa za tvoju omiljenu distribuciju, ne bi trebalo da bude problema. Ako ručno instaliravaš programe, može da se desi da neki program prebriše npr. neku biblioteku koju koristi neki drugi program i time onemogući njegov rad. Na GNU/Linux-u su programi, za razliku od Windows i Mac OS X sistema, uglavnom instalirani na isto mesto, čime je povećana verovatnoća da pregaze jedan drugog. Ako se koristi upravnik paketa, izbegava se takva mogućnost, ali ako se nešto ručno radi, uvek postoji mogućnost da se tako nešto desi. Ruku na srce, svi komercijalni programi koji dolaze za GNU/Linux (Matlab, Mathematica, razne igrice, ...) se instaliravaju u direktorijum /opt/ImePrograma, čime se gore pomenuta mogućnost izbegava.
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
77.46.207.*



+35 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?25.08.2007. u 13:02 - pre 202 meseci
Hvala na pojasnjenjima, posebno je zanimljivo ovo za registry bazu...

Citat:

Gomila „budalaština“ svakako može da doprinese širenju virusa, ali to ne znači da treba da odustaneš od te gomile. Verovatno vrlo značajno smanjuješ verovatnoću dobijanja virusa od raznoraznih „budalaština“ time što uzmeš pa ih izskeniraš pre upotrebe. Koji antivirusni program koristiš nije od prevashodnog značaja, bitnije je da je baza virusa ažurna.


Pazi, ja sam malko paranoican, tako da rucno skeniranje i automatski (svakodnevni)update nisu problem. :)
A i uglavnom su to bili razni free programi- alternative boljim, komercijalnim resenjima.(Recimo, procitam u SK neki hvalospev o nekom govancetu od media playera i odmah ga skinem, da bih ga sutra opet skinuo, ali sa racunara:))

Mada, bilo je tu i tezih slucajeva:Npr, imao sam instalirane kompletne Macromedia pakete, od MX do 8 verzije. :-)

Opet kazem, bez obzira na viruse, rekao bih da je prilicno poznata stvar da sa duzinom upotrebe rastu i nestabilnost i sporost operativnog sistema.
Kazes da registry nije problem, sta to onda toliko negativno utice na performanse, ako pretpostavimo da racunar nije zarazen?
Moram da primetim da je XP ipak u tom smislu veliki napredak u odnosu na Windows 98, koji je bas znao da bude problematican(barem je moje iskustvo takvo).
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.l.strato-dslnet.de.



+7174 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?25.08.2007. u 13:44 - pre 202 meseci
@Kelja,

Razlozi zasto ti WinXP usporava posle duzeg vremena su sledeci:

1. Gomila programa instalira svasta u "Start Up" / "HKLM/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Run" i na jos par mesta gomilu procesa koji ti se startuju sa Windowsom... to je jako bezobrazno ponasanje vendora koji misle da je tvoj racunar njihovo vlasnistvo i da svako ima pravo da stavi po jos par stvari koje ce da se bootuju sa Windowsom... vrh je kad kupis, recimo, Sony Vaio racunar kao ja pre neku nedelju, i dobijes 10 trialware paketa, ni manje ni vise nego 4 home strane u IE-u sa raznim reklmama i - naravno, mega bloat koji usporava ceo sistem do neupotrebljivosti. Prva stvar koju sam uradio sa laptopom je bila instalacija sistema od nule!

Resenje je da detaljno procesljas sta se startuje i uklonis svo djubre.

2. Takodje, mnogi "sistemski" programi instaliraju kojekakve drajvere i/ili sistemske servise - znaci ne drajvere za hardver, nego razne funkcionalnosti koje trce u kernel modu i, naravno, uzimaju procesorsko vreme i resurse - Norton je, recimo, jedan od njih - voleo bih da neko utuzi tu firmu do bankrota :) Resenje: uninstall i provera servisa koji su startovani. Takodje, vidi u "Device Manageru" koji su skriveni drajveri ucitani (View / Show Hidden Devices, pa vidi "non Plug&Play devices" - tu su svi ti drajveri koji nisu za hardver

3. Gomila programa, takodje, registruje razne OLE metode (DShow filteri, shell ekstenzije i sl..) sto povecava kolicinu podataka koje Windows mora da pretrazi prilikom pronalazenja pravog filtera ili programa za rad sa nekim sadrzajem - resenje je da koristis CCleaner i vidis da slucajno nisu ostali "repovi" od raznih instalacija

4. Fragmentacija diska - defragmentacija dobrim softverom tipa Perfectdisk resava posao
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
77.46.207.*



+35 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?25.08.2007. u 15:43 - pre 202 meseci
@Ivane, hvala na vrlo preciznim odgovorima i savetima.

3. Bas CCleaner i koristim.
4. Odradio, vec pred kraj, Microsoftovim alatom za defragmentaciju, nadajuci se da ce to dovesti do nekog poboljsanja, ali... ocito je bilo za sve prekasno, samo je format c: mogao da spasi stvar. :)

 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?25.08.2007. u 20:51 - pre 202 meseci
Ne moraš baš da instaliraš Windows ponovo.. to je stvarno mučenje. Evo kako ćeš ubuduće ;)

Za starije verzije Windowsa (pre Viste) koristi alat kao Norton Ghost ili TrueImage, a ima i besplatnih rešenja. Na disku napraviš 2 particije: jednu za Windows i programe (npr. C:), a druga particija za tvoje fajlove i dokumente (možeš i da preusmeriš My Documents na tu particiju).

Lepo instaliraš Windows, drajvere, aplikacije koje koristiš 99% vremena, odradiš Windows Update, podesiš mail aplikaciju i sve te aplikacije koje redovno koristiš. I onda uradiš backup te cele particije (C:) pomoću ovih gore programa. Backup fajl lepo staviš na ovu drugu particiju. Naravno, pre nego uradiš ovaj backup, nemoj da instaliraš koješta, već samo proverene aplikacije (da nemaju spyware i slično). Možeš i da uradiš defragmentaciju C: pre nego napraviš taj backup.

Kad poželiš da "osvežiš" Windows, samo lepo uradiš restore C: iz tog backupa. I za 5 minuta dobiješ potpuno podešen sistem nazad, znači nema ponovnog instaliranja drajvera, osnovnih aplikacija, svih onih sitnih podešavanja sistema, itd.. A svoje dokumente lepo i dalje imaš na drugoj particiji.

I to je to. Cirka 5 minuta posla kad hoćeš da "reinstaliraš" sistem.

Sa Vistom je još lakše pošto ima ugrađenu takvu funkcionalnost u sistem (Complete System Backup/Restore) i ne traži original particiju iste veličine za restore, a ni sa promenama hardvera nema problema (Vista ne pravi "sliku" particije, kao ovi gore programi, već pravi arhivu sistema, ali to je sad druga priča).

E da, ako baš voliš da probavaš razne aplikacije svaki čas, a nisi siguran da su bez spyware i virusa, najbolje je da to radiš u virtuelnoj mašini. I onda stvarno nemaš brige.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 25.08.2007. u 22:02 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
77.46.207.*



+35 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?26.08.2007. u 00:16 - pre 202 meseci
Hvala, ovo mi je predlozio i jedan drug(backup->restore), ali mislim da cu do sledeceg ozbilnijeg posustajanja OS-a, biti korisnik Viste(za godinu-dve najkasnije:)).
A na drugoj particiji ce da bidne neki Linux. :-)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?26.08.2007. u 02:42 - pre 202 meseci
Citat:
kelja: A na drugoj particiji ce da bidne neki Linux.
Ne moras dotle da cekas. Mnogi Linuxi imaju i Live varijantu, kod nekih je taj jedan CD (ili sad vec DVD) isti i za Live upotrebu i za instalaciju, pa mozes malo da se zagrevas unapred . Ubuntu (mozda je bolja varijanta Mint Full verzija, jer na Live ne mozes da instaliras programe a Ubuntu dodje bez mnogih, zbog legalnih razloga, a Mint to sve ima odmah - multimedija i slicne zvrcke), PCLinuxOS, Mepis,... Ako ne znas za www.distrowatch.com evo ti informacija o njemu, tamo imas svasta o "milion" Linuxa.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

sekulicB

Član broj: 67167
Poruke: 158
87.250.119.*



Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?26.08.2007. u 10:19 - pre 202 meseci
Prochitao sam celu temu, i u potpunosti bih se slozio sa Ivanom i chini mi se Zoranom Djokicem koji je prichao o anarhiji.
Vidim da vecina ljudi probleme svaljuje na OS, ali to je ona narodna: "Vidish trun u tudjem oku, a u svom ne vidish balvan", znachi prvo krenite od svojih mashina, svog znanja itd; jer kakve mashine su ljudi do skora imali?? Boze ochuvaj!! Dobro, takva je situacija u nashoj zemlji, ali o tome nekom drugom prilikomm, u kratkim crtama, uglavnom dobijamo zadnju klasu komponenti a drugo pitanje nashe platezne sposobnosti.

Dalje, shto se tiche AVova, ljudi da li vi stvarno smatrate da vam je mnogo dati neshto malo para(chisto simbolichno) da bi imali legalnu verziju antivirus programa, naravno pod uslovom da su vam podaci koje imate na kompu neizmerno vazni, shto ekvivalentno da se bavite nekim poslom, tj. da rachunar koristite u poslovne svrhe. Ali ne, opet sledi anarhija o kojoj je Zoran prichao, ma ne dam ja svoje pare; lin je sys bez virusa; ma lin je extra, zato shto je ""besplatan""; kako neko moze biti haker a da ne zna lin, a vrhunac hakovanja smatraju izmenu par opcija u CP, i tako dalje, i tako blize, da ne nabrajam sada.

Sledeca stvar je da vecina ljudi koristi piratski SW i OSove, ali opet ponavljam, zashto investirati u svoj posao, naravno ako se bavite time?

Narod chesto kaze win je spor sistem, a vecina njih o hardveru ne zna nishta, ili jako malo, tj. kako izvuci maximum iz istog, a sasvim normalna stvar je optimizovati os prema svojim potrebama i u skladu sa mashinom na kojoj radi, ali to vecina korisnika ne radi niti zna, a sve pobogu pishe.

A ima i ona, "Zashto lakshe, kad moze teze?" pa se sada malo zapitajte, da li je u 21. veku egzotichno kuckati komande kao u DOSu koji je bio pre 100 i kusur godina? Ali ne, ono adrenalin, hakovanja, ovo ono.... :)

--------------------------
Ibanez rules. :)
 
Odgovor na temu

_AxeZ_
Novi Sad, Vojvodina

Član broj: 141567
Poruke: 40
*.ADSL.neobee.net.

Jabber: axez@elitesecurity.org
ICQ: 2640053


+7 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?26.08.2007. u 15:07 - pre 202 meseci
Citat:
sekulicB: Prochitao sam celu temu, i u potpunosti bih se slozio sa Ivanom i chini mi se Zoranom Djokicem koji je prichao o anarhiji.
Vidim da vecina ljudi probleme svaljuje na OS, ali to je ona narodna: "Vidish trun u tudjem oku, a u svom ne vidish balvan", znachi prvo krenite od svojih mashina, svog znanja itd; jer kakve mashine su ljudi do skora imali?? Boze ochuvaj!! Dobro, takva je situacija u nashoj zemlji, ali o tome nekom drugom prilikomm, u kratkim crtama, uglavnom dobijamo zadnju klasu komponenti a drugo pitanje nashe platezne sposobnosti.



Masine...ja imam brandname dell laptop koji je kostao 3000 EUR. Jel to "zadnja klasa" komponenti?


Citat:

Dalje, shto se tiche AVova, ljudi da li vi stvarno smatrate da vam je mnogo dati neshto malo para(chisto simbolichno) da bi imali legalnu verziju antivirus programa, naravno pod uslovom da su vam podaci koje imate na kompu neizmerno vazni, shto ekvivalentno da se bavite nekim poslom, tj. da rachunar koristite u poslovne svrhe. Ali ne, opet sledi anarhija o kojoj je Zoran prichao, ma ne dam ja svoje pare; lin je sys bez virusa; ma lin je extra, zato shto je ""besplatan""; kako neko moze biti haker a da ne zna lin, a vrhunac hakovanja smatraju izmenu par opcija u CP, i tako dalje, i tako blize, da ne nabrajam sada.


Pa to takvi kao ti smatraju hakovanjem izmenu par opcija.
Osim toga, Lin nije extra zato sto je besplatan, ja bih drage volje dao pare za njega, za razliku od m$-a.
Linux je extra zbog milion drugih stvari, ali da bi to razumeo moras i znati nesto o njemu sto sa tobom nije slucaj, jel?


Citat:

A ima i ona, "Zashto lakshe, kad moze teze?" pa se sada malo zapitajte, da li je u 21. veku egzotichno kuckati komande kao u DOSu koji je bio pre 100 i kusur godina? Ali ne, ono adrenalin, hakovanja, ovo ono.... :)


Kao sto rekoh, nemas ti pojma o cemu pricas, a pogotovo nemas pojma o Linuxu cim mozes da ga poredis sa nekim smecem kao sto je DOS.
Drugo, napredni korisnici koriscenjem CLI-a mogu neke stvario da odrade mnogo efikasnije i brze nego koriscenjem GUI-ja. E sad, sta je bolje, Linux koji ima obe te mogucnosti ili windows koji do pojave viste je bio iskljucivo GUI-centric.
Znaci lakse i teze je stvar percepcije i znanja sto samo govori da znanja tebi fali....
\x56 \x6f \x6a \x76 \x6f \x64 \x69 \x6e \x61
\x52 \x65 \x70 \x75 \x62 \x6c \x69 \x6b \x61
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7174 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?26.08.2007. u 16:37 - pre 202 meseci
Citat:

Drugo, napredni korisnici koriscenjem CLI-a mogu neke stvario da odrade mnogo efikasnije i brze nego koriscenjem GUI-ja. E sad, sta je bolje, Linux koji ima obe te mogucnosti ili windows koji do pojave viste je bio iskljucivo GUI-centric.


Neke stvari mogu da se urade efikasnije uz komandnu liniju, dok neke druge stvari mogu mnogo efikasnije da se urade kroz GUI - novi Windows OS-evi mogu potpuno da se odrzavaju i preko komandne linije, pa to vise nije issue.

A fakat da Windows tuce Linux kako na desktop, tako i na serverskom marketu dovoljno govori da je ljudima ocigledno pogodniji, sto vrlo verovatno znaci i jednostavniji za upotrebu.

Naravno, to ne znaci da nekim individuama i manjem broju ljudi Linux nije mnogo laksi za upotrebu - ali vecini ocigledno nije.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 40870 | Odgovora: 221 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.