Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pomoc oko sinus - cosinus

[es] :: Matematika :: pomoc oko sinus - cosinus

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 30288 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
91.148.80.*



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus02.06.2009. u 21:53 - pre 181 meseci
Oko 50 puta godišnje promenim operativni sistem na mojim računarima. To što se ovde javljam sa XP-a je do provajdera koji mi je isporučio modem za internet. Ne mogu da nadjem drajvere a pokušaj da se konektujem preko Knopix-a nije uspeo. Na nekim računarima imam i vistu a na nekim stari dobri DOS, i to legalno kupljen uz računar u Dojče, kad se još moglo putovati.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.87.218.*



+2790 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus02.06.2009. u 21:56 - pre 181 meseci
Ne znam čemu menjanje OS-a na nedeljnom nivou, ali i dalje ne vidim kakve to ima veze sa tvojim mešanjem u izbor fakulteta.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
91.148.80.*



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus03.06.2009. u 00:54 - pre 181 meseci
Nisam se mešao, samo sam konstantovao. Ako se Linux koji su instalirali na MF pokaže stabilan i ja bih ga instalirao. Samo trebam da proverim koja je verzija u pitanju. Do sada sam probao razne verzije, počevši od praistorijskih crvenih šešira pa sve do najnovijih. Najstabilniji mi se čini Novell-ov SUSE. Problem sa Linux-om su drajveri a ja promenim po nekoliko kartica svako malo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus03.06.2009. u 08:10 - pre 181 meseci
Malo mi je čudan bio ovaj stav

Citat:
holononi: Kad država hoće da radi pošteno, moraćemo i mi siromasi da zaboravim na Microsoft. Eto, posle skoro dve decenije, zbogom Mathematica.


Windows XP/Vista košta kod Gigathron-a 10500 dinara, a Mathematica 7 Home Edition se od Wolfram-a može naručiti za 195 evra.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
91.148.80.*



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus03.06.2009. u 09:06 - pre 181 meseci
Nije mi najjasnije pitanje. Ono što mogu da kažem je da se Mathematica 5 mogla dobiti besplatno na PMF u Novom Sadu. Za verzije 6 i 7 ne znam. Lično nikad nisam instalirao verziju 5 jer nemam potrebe pa i dalje koristim Mathematica 4. Već sam napomenuo da sam MS Visual Studio 2003 dobio tako što sam potpisao klauzu o licenci na edukaciju. Kad je u pitanju Vista, koristio sam trial verzije, ali nemam nameru da kupujem, sličan razlog kao i kad je reč o Mathematica. Medjutim, najveći korisnik nelegalnog softvera je upravo država. I sve dok država to pitanje ne reši po svojim kancelarijama, ne osećam se posebno obaveznim da budem najpametniji.

Kako mi se čini na MF u Beogradu, bar po činjenici da su instalirali Linux kao osnovni operativni sistem, izgleda da se stvari menjaju. Linux je i ranije bio instaliran, kako na PMF u Novom Sadu, tako i na MF u Beogradu. Ali ste se mogli prikačiti i na Windows. Kako je juče bio ispit u toku, nisam mogao da se zadržavam i proveravam šta je instalirano od Windows aplikacija. U tom smislu biće zanimljivo da se vidi da li i dalje koriste MathLab na MF-u odnosno Mathematica na PMF-u. Kakva je situacija sa C? Da li se koristi MS Visual C ili su prešli na Linux verzije, itd. MS Visual C# 2005 Express se može dobiti besplatano. U stvari 2008 je poslednja verzija ali nisam nikad download-ovao. Pa grafički softver, na MF se koristio AutoCad u nastavi nacrtne geometrije, šta je sad?
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.rcub.bg.ac.yu.



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus03.06.2009. u 16:40 - pre 181 meseci
Citat:
holononi: Bio sam danas na MF. Nisma mogao detaljno da pregledam jer je u RLAB bio ispit. Stvarno, sve promenjeno. Nove maišine, monitori veliki ko kuća iz kojih se smeši Linux. Koji je to Linux? Mora da je stabilan kad su ga instalirali. Možda i ja meni ubacim. Kad država hoće da radi pošteno, moraćemo i mi siromasi da zaboravim na Microsoft. Eto, posle skoro dve decenije, zbogom Mathematica.


Hm, podarzumevano stanje je WindowsXP. Verovatno si ti naišao kada je bio neki ispit (jer su časovi sada prestali).

I da, poroverio sam, ima Vižual studio 6.0, samo je sakriven u podmeniju "Development".
 
Odgovor na temu

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
*.adsl.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus03.06.2009. u 18:10 - pre 181 meseci
Ako uzmemo da je Java besplatna, sa Visual Studio-m je rešen problem programiranja i programskih jezika. Ali šta je sa numeričkom matematikom i nacrtnom geometrijom koji koriste prilično skupe aplikacije?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2790 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus03.06.2009. u 18:48 - pre 181 meseci
Ja sam oba ta ispita položio bez ikakvih programa sa zbirom ocena 19. Prvi put čujem da bilo koja matematika koristi bilo kakve programe.

Inače su za vežbanje, pa i mnoge ozbiljne namene, Octave i SciLab sasvim adekvatna numerička zamena MatLab-u. Prednosti MatLab-a su pre svega moduli specijalizovane namene i simbolička izračunavanja.

Što se nacrtne geometrije tiče, to je predmet koji je na dobrim univerzitetima izbačen nakon što je razvojem CAD programa prestala potreba za njime.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2790 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus03.06.2009. u 18:49 - pre 181 meseci
VS 6 nema .Net, a C++ se može u potpunosti savladati upotrebom GNU prevodioca.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
*.adsl.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus03.06.2009. u 19:10 - pre 181 meseci
Nacrtna geometrija je zablistala u novom sjaju nakon reformi fakulteta u skladu sa Bolonjskom deklaracijom. Meni lično nije jasno zašto je na nekim smerovima (kako u Novom Sadu, tako i u Beogradu) tolika pažnja poklonjena nacrtnoj geometriji. To je oblast koja je potrebna užoj grupi zanimanja, matematičarima možda manje nego recimo na arhitekturi i slično. Osim toga nacrtna geometrija ima više osobina onoga što se naziva primenjena matematika, ali u nekom fundamentalnom smislu čini mi se da ne može dati odgovor na aktuelna pitanja u matematici. Najzad, kad su u pitanju računari, bez dobrog poznavanja analitičke i diferencijalne geometrije, nacrtna geometrija je nemoćna. Jedino ako nam je cilj da studente naučimo da se koriste AutoCad-om.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.220.*



+2790 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus03.06.2009. u 19:27 - pre 181 meseci
Razvojem CAD aplikacija je prestala da postoji potreba za nacrtnom geometrijom kao oblašću.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
*.adsl.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus03.06.2009. u 20:02 - pre 181 meseci
Pa ne bih išao baš tako daleko. Samo smatram da u svemu treba odrediti pravu meru.

Inače drastična mišljenja sam upravo čuo od jednog profesora koji drži osnove geometrije. Naime po njegovoj priči geometrija nema nikakvu praktičnu upotrebu. Često sam se pitao da li se on to šali da bi provocirao na traženje primera gde geometrija ima primenu. Ali ipak u dužem razgovoru nije pokazivao popustljivost. Svaki primer gde se nekako uplela geometrija, on je pobijao suprotnim tvrdjenjima. Učinilo mi se da zauzima neki krajnji stav o potpunom besmislu geometrije.
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.vdial.verat.net.



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus03.06.2009. u 20:03 - pre 181 meseci
Citat:
Nedeljko: VS 6 nema .Net, a C++ se može u potpunosti savladati upotrebom GNU prevodioca.


Al' ima posebno instaliran i .NET.

Citat:
Nedeljko: Razvojem CAD aplikacija je prestala da postoji potreba za nacrtnom geometrijom kao oblašću.


Sve je to lepo, ali ja moram da položim NG da bih došao do diplome. Piše tako u statutu fakulteta.

A što se tiče Autokeda, postoji izbor, tako ili olovkom & šestarom, pa, onako, meni bolje da crtam u programu umesto da se zamajavam sa olovkama, šestarima, gumicama...
 
Odgovor na temu

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
*.adsl.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus03.06.2009. u 20:07 - pre 181 meseci
Kad je AutoCad u pitanju a vezano za našu diskusiju. Koju verziju sada koristi MF i da li ga deli studentima besplato, odnosno da li studenti moraju da vežbaju u RLAB-u ako ne dobijaju AutoCad za liču upotrebu?
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus03.06.2009. u 20:23 - pre 181 meseci
Citat:
holononi:
Inače drastična mišljenja sam upravo čuo od jednog profesora koji drži osnove geometrije. Naime po njegovoj priči geometrija nema nikakvu praktičnu upotrebu. Često sam se pitao da li se on to šali da bi provocirao na traženje primera gde geometrija ima primenu. Ali ipak u dužem razgovoru nije pokazivao popustljivost. Svaki primer gde se nekako uplela geometrija, on je pobijao suprotnim tvrdjenjima. Učinilo mi se da zauzima neki krajnji stav o potpunom besmislu geometrije.

Preskačeš činjenicu da je tom profesoru oblast naučnog istraživanja teorija grafova, što nije preterano povezano s geometrijom.

Uzgred, taj profesor je i član ovog foruma. Možda će objasniti šta je želeo da kaže.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.vdial.verat.net.



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus03.06.2009. u 20:33 - pre 181 meseci
Citat:
holononi: Kad je AutoCad u pitanju a vezano za našu diskusiju. Koju verziju sada koristi MF i da li ga deli studentima besplato, odnosno da li studenti moraju da vežbaju u RLAB-u ako ne dobijaju AutoCad za liču upotrebu?


Kao što rekoh, nema više Autokeda, niti ga „dele“. Samo VS, Fajerfoks i XP. Došao Bili i zapretio prstićem. Verovatno je sav taj M$ softver legalan.

Ali takođe rekoh da čika Torent čini čuda...
 
Odgovor na temu

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
*.adsl.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus03.06.2009. u 21:09 - pre 181 meseci
Citat:
Preskačeš činjenicu da je tom profesoru oblast naučnog istraživanja teorija grafova

To nisam znao. Učinilo mi se da osim geometrije ima interesovanja za sasvim drugu oblast a ne za grafove. Ali po tvojim komentarima zaključujem da je on to češće ponavljao. Znači dobro sam razumeo i nije se šalio. Medjutim, ja i dalje mislim da geometrija ima dosta praktične primene.


Citat:
Ali takođe rekoh da čika Torent čini čuda...

To nije problem za nas sitnu buraniju. Ali kako tako nešto može sebi da dozvoli vodeća naučno-istraživačka institucija na polju matematike u ovoj državi? Ja sam mislio da oni imaju licencu za to što koriste.

Citat:
Samo VS, Fajerfoks i XP.

Ne razumem ovo, dele XP studentima?

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.220.*



+2790 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus03.06.2009. u 22:36 - pre 181 meseci
Naravno da geometrija ima primene. Kako npr. vidoje igre vrte onu silnu grafiku? Kako geodete mere? OK, GPS-om. A kako radi GPS? Mislim, možemo ovako do sutra.

Citat:
Cabo: Al' ima posebno instaliran i .NET.


Instaliran .Net framework ti omogućava izvršavanje .Net aplikacija, a ne programiranje. Za to ti treba neki kompajler, na primer C# ili VB.Net. To ipak ide uz VS, ali ne uz šesticu.

Citat:
Cabo: Sve je to lepo, ali ja moram da položim NG da bih došao do diplome. :) Piše tako u statutu fakulteta.


Razumem te, jer sam i ja imao istu muku. Žalim slučaj.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
217.169.209.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus04.06.2009. u 13:36 - pre 181 meseci
AFAIK, na Matematičkom fakultetu u Beogradu se na vežbama iz programskog jezika C (ne znam kako se zove taj predmet, svi ga zovu tako), koristi okruženje Ubuntu + emacs + GCC., bar na smerovima sa kojima sam ja upoznat.

Ponekad toliko ide u besmisao, da traže od studenata da svoj domaći urade u Ubuntu-u (a program se piše u ANSI C-u), tako da pojedinci vrte Ubuntu + XP, samo zbog domaćeg iz programiranja.
 
Odgovor na temu

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
91.148.85.*



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus04.06.2009. u 14:48 - pre 181 meseci
Citat:
tako da pojedinci vrte Ubuntu + XP, samo zbog domaćeg iz programiranja

Poruke koje sam poslao jutros na ovaj forum su sa istog ovog računara, ali sada je freš instaliran XP, onaj XP od jutros sam morao da reinstaliram. U medjuvremenu sam "vrtio" openSUSE 11.1, Vistu, Knopix, openSUS11.0 i na kraju Ubuntu 8.10. Pitate se zašto? Pa morao sam jer nisam mogao da obavim neke posloive korišćenjem samo jednog operativnog sistema. Osim toga nisam znao koji OS će "upaliti", pa sam sve morao da isprobam. Povoljno je da sve ovo može da ide preko live DVD, ali ipak mi se "omakao" propust pa sam morao potrošiti sat vremena na reinstalaciju XP-a. Srećom, sve moje radove držim na flešu, tako da ništa nije stradalo. Zato, budite zadovoljni ako vrtite "samo" XP i Ubuntu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: pomoc oko sinus - cosinus

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 30288 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.