Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?

[es] :: Advocacy :: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?

Strane: << < .. 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46777 | Odgovora: 405 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.hsd1.wa.comcast.net.



+18 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 08:58 - pre 227 meseci
@no banana
Razmisli malo o onome sto ti je Ivan Dimkovic napisao, jer covek je u pravu. Razlog zbog kojeg D3D ima >90% trzista video igara na PCu je upravo to sto je vodjen na pravi nacin i sto se nije rasplinuo kao sto je to uradio OpenGL. Ja se igrom slucaja interesujem za tu oblast, i po mom licnom misljenju (samo mom, nicije drugo, podvlacim) jedan od problema sa OpenGLom je relativno sporo prihvacanje i standardizacija novih featurea. Shaderi su do skora bili nestandardni, bile su potrebne ekstenzije, a i onda je kompajler bio uguran u drajver a ne u runtime, tako da kada promenis drajvere postoji vrlo dobra sansa da ti shaderi bas i ne rade. I nemoj da mislis da sada ja to paranoisem, to je feedback od dosta game developera. Direct3D je susta suprotnost - radi na standardizaciji feature seta 3D kartica, na tome da postoji jedan jezik za shadere (HLSL) i jedan jezik za resource management (.FX) koji ce da rade nezavisno od drajvera. Necu da davim sa ostalim detaljima, ali stvarno nemoj da mislis da je stanje 3D trzista na PCu takvo kakvo je zbog toga sto D3D ne valja ali je eto pobedio zbog drugih razloga. Postoje vrlo dobri tehnicki razlozi zasto je to tako, i zasto gamedev-ovi preferiraju D3D kada moraju da rade sa puno razlicitih kartica.
Ako targetujes samo jednu-jedinu platformu, onda ni nije bitan dijalekt APIja koji koristis. PS3 koji si ti naveo ne koristi OpenGL, nego koristi OpenGL ES sa raznoraznim nVidia-inim ekstenzijama koji ga cine nestandardnim. Ali ako pravis igre za PC na kojem postoje kartice od DX7 pa do (uskoro) DX10 standarda, onda ti treba nesto sto ima malo cvrsce standarde. I zbog toga smo tu gde smo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 08:59 - pre 227 meseci
Citat:

Linux je sposoban da podrži bilo koji uređaj za koji je napisan drajver.


Ne na bas optimalan nacin kada su neki drajveri u pitanju, a imaju veze sa brzim I/O uredjajima.

Citat:

A zašto kompanije ne žele da podržavaju svoje proizvode drajverima za Linux?
Zato što je korisnička baza mala. A zašto je mala? Zbog monopola MS-a. I
ostalih "metoda poslovanja" zbog kojih se često nalazi pred sudom. A ja se
nadam i još češće.


Koji monopolski slucaj u vezi sa MS-om znas iz 2005-te godine ;-)

Kada je nastao Linux? 1991...

Kada je nastao Windows NT? 1992...

Trziste je slobodno, treba se samo izboriti za njega - ni MS nije bio market leader 80-tih kada su glavna imena u kompjuterskoj industriji bili: IBM, Apple, Commodore, i sl...

Dakle, ponudite svetu nesto vise od jeftine imitacije Windowsa i MacOS-a pa ce trziste da se pomeri ka Linuxu jer ce imati neku vrednost u tom potezu. Do tad... zna se, 2.8% na desktopu kako kaze IDC ;-)

Mozda skoci do 6% po najboljim procenama do 2009 - ali to nece biti na konto starih korisnika, nego na konto novih korisnika u Kini, Indoneziji i sl... - ovo je najbolja realna procena (a ne one slashdotovske o 20%)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 09:00 - pre 227 meseci
Citat:
Linux je sposoban da podrži bilo koji uređaj za koji je napisan drajver.


Isto kao i... valjda svaki OS? Kako ova spoznaja nešto menja za korisnika koji NEMA drajver? Hm?

OK, nisam hteo da ostavim poruku vezanu za hardver dok prvo ne završimo sa softverom. Al' ajd', ubrzaćemo malo.

Dakle, pre nego nastavimo, možemo li da konačno zaključimo --- gde ima veći izbor softvera?

Nisi mi pojasnio ni ono za automatizovanu obradu podataka?


[Ovu poruku je menjao degojs dana 04.09.2005. u 10:03 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 09:08 - pre 227 meseci
Citat:
A zašto kompanije ne žele da podržavaju svoje proizvode drajverima za Linux?
Zato što je korisnička baza mala. A zašto je mala? Zbog monopola MS-a.


LOL Pa tebi je za sve opravdanje ---- "Zbog konkurencije koja je bolja."

Za taj isti komad hardvera koji sam bio naveo u toj obrisanoj poruci (Wacom Graphire 3), postoje drajveri i za Win ALI I ZA MAC !!!!

Mac i nema nešto veći udeo na tržištu od Linuxa, ne?

Isto kao i za onaj softver, kako već rekoh.

Pa kako to da im se isplati praviti i aplikacije i drajvere za Mac, a ne i za Linux? Pa tu su po broju korisnika?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

online

Član broj: 58872
Poruke: 59
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 10:27 - pre 227 meseci
Citat:
Windows već jeste na kompjuterima u najvećem broju slučajeva.


Treba ga licencirati. To je cinjenicno stanje kod nas bilo, da ne moralisemo. Sto bi ga sad licencirali kada postoji alternativa.

Citat:
Kome je to bitno? Srednjoškolcu što voli da se igra sa podešavanjima sistema, dan i noć.. Mislim, da l' će senka pointera miša biti dole-desno ili dole-levo?


Onda ne bi neko vise voleo KDE ili Gnome ili ... Microsoft ne bi dozvolio da taskbar moze da se pomera, toolbarovi bi ostali staticni... Sta mislis da odrasli ne vole da podesavaju sistem?

Citat:
2. Vise je prilagodjen batch (automatizacija) obradi podataka.

Kako?


...
Citat:
Možda na Linuxu i ne postoje dobri GUI alati za menjanje tih fajlova, pa onda kao - to je prednost? :) Jeste, prednost je što možeš da slučajno nešto pogrešno otkucaš i sjebeš sve?


Meni se licno nije nikad desilo da nesto otkucam i sjebem sve! Od kako postoji windows vise puta mi se na njemu desilo da ne otkucam nista i sjebem sve :). Slucajno mozes kao administrator na windowsu ili bilo cemu da otkucas DROP nad nekom tabelom i sta onda? Trazi novi posao.

Unix sistemi te bazicno mnogo manje pitaju, nego windows. Svaki program u shelu je dizajniran kao svojevrstan filter, ciji izlaz moze da se upotrebi kao ulaz za drugi program i dalju obradu. Windows te mnogo cesce pita hoces ovo ili hoces ono, trazeci prisustvo coveka, jednostavno manje je prilagodjen batch obradi. Uporedi broj switcheva za neku komandu u shellu na win-u sa linux varijantom istog programa, kao i korisnost izlaza koji mozes upotrebiti u drugom programu.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
217.16.73.*



+6455 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 10:42 - pre 227 meseci
Citat:
mmirilovic:
Slažem se sa tobom da je tržište rada danas nepovoljno po Linux programere,
administratore, ili korisnike. To je direktna posledica toga što je Linux
mnogo manje u upotrebi nego MS softver. I siguno se obojica slažemo i u
ovome. Sad, ti ćeš reći da je to zbog lošijeg kvaliteta Linuxa, a ja ću reći
da je to zbog nelojalne konkurencije i njenog monopola. I verovatno se oko
ovoga nećemo složiti.


Kakve vi gluposti pricate pa to je cudo jedno... Al aj dobro, oprostice vam ser jer ocigledno nemate pojma o cemu pricate... Kazes da je linux "manje koristen od windowsa, zato sto MS i drugi su nelojalna konkurencija i drze monopol"?

Posto se u IT ne razumes, ja cu ti predstaviti to primerom iz realnog sveta...
Slozices se da danas par firmi drze monopol u proizvodnji automobila na svetskom nivou... Oni te automobile prodaju za PARE... Ti se pojavljujes kao student koji je napravio neki svoj automobilcic, i za 15 godina taj automobilcic izraste (po vasim tvrdnjama) u konkurenta tim velikim proizvodjacima i (opet po vasim tvrdnjama) po kvalitetu moze da se nosi sa tim velikim proizvodjacima. I jos pored toga je BESPLATAN, trosi manje goriva, jeftinij je za odrzavanje, ekonomicnij, robustnij, pogodan i za firme i za domacinstva itd itd... Ali i pored svega ljudi i dalje masovno KUPUJU automobile, i daju velike pare na njih iako im se nudi 'besplatna i jeftinija' alternativa... Sta mislis sta bi mogao da bude uzrok tome?

U realnom svetu odmah bi rekao, pa normalno da taj besplatan automobil nece niko, jer ne radi posao, vise moras da lezis pod njih popravljajuci ga i namestajuci ga nego sto mozes da ga vozis, non stop nesto moras da mu menjas, treba da budes automehanicar, itd itd, uglavnom ne isplati ti se iako ti ga dzabe daju...

E to je ista situacija i u ovom IT svetu... Samo je potrebno to sebi da priznate...

Citat:
online:
Pre svega smanjujes troskove organizaciji, jer ti nije potrebno da svuda instaliras Windows. Vecina radnih mesta su obicno odredjena za odredjeni posao, i nisu ti svuda potrebni advanced useri offica.

Ako imas 50 salterskih terminala, ne razumem matematiku da vam je nizi TCO ako instaliras WinXP + novi hardwer na svakom kompjuteru.


Da, ali za tih 40 terminala ti moras da zaposlis linux administratora i da mu dajes platu svaki mesec, konkretno u Srbiji takvog coveka, da nije bas neki balavac koji nema pojma, a da nije ni neki guru, onako neki pocetnih administrator nemozes da ga nadjes ispod 500eura mesecno... Pa treba da mu ozbezbedis uslove za rad, kancelariju, racunare, telefon, osiguranje dzize midze, i to treba da mu obezbedjujes svaki mesec... Pa te onda kroz 12 meseci taj linux admin izadje 8000 eura, a za te pare mozes da kupis 250 Windows XP OEM licenci, i da koristis jednog administratora za celu firmu... Ali vama linuxasima ocigledno TCO ne ide od ruke, jer verovatno niste imali priliku nigde da ga primenite, pa vam se desi da 'zaboravljate' neke bitne cinioce...

Naravno, tu postoji i ona salabajzerska varijanta da kad ti se nesto sjebe ti pozoves lokalnog klinca iz kraja da ti to namesti za 10 eura, pa ne namesti nesto dobro, pa ga opet zoves za 10 eura, pa tako sve na kraju prodjes jeftinije, al kao sto rekog takve salabajzerske i neozbiljne firme ni nemaju potrebe za nicim ozbiljnijim od linuxa, tako da mu to dodje na isto...

Neoficijalno, jedna nasa veeelika osiguravajuca kompanija se seli sa unixa i linuxa na windows platformu (zajedno sa gomilom salterskih linux terminala), bas zbog tog TCO-a, jer su ljudi skapirali da ispade skuplja pita nego tepsija...

Citat:
mmirilovic:
Nalazim se u SCG pa i ne mogu da kažem kako stoje stvari napolju. Ali ipak
nisam video da se Linux programeri žale na svoje plate.


Kako da se zale na nesto sto ni ne znaju kako izgleda?

Citat:
mmirilovic:
Ja nisam programer.


To se odmah vidi... Vidi se da nisi programer ni ti, niti ijedan drugi linux zealot koji se javlja na ovu temu... Jednostavno, programer nikada ne bi pisao takve gluposti kakve vi pisete...

Citat:
mmirilovic:
To što Linux ima manje aplikacija nije posledica njegovog kvaliteta ili
nekvaliteta. Linux sasvim lepo može da "tera" bilo koju aplikaciju. Već je to
posledica toga što ima manje korisnika pa proizvođači nemaju interesa da iste
napišu ili portuju sa drugih platformi. Aplikacije koje već postoje na Linuxu
odlično rade svoj posao.


Aha... Jeste, linux je poznat po 'kvalitetu' i ostalim recima kojima se svi tako olako frljaju... Opet kazem, da imas nekog ozbiljnijeg iskustva konkretno na linuxu i konkretno na windowsu ili na macos-u ili na nekom ozbiljnom unixu znao bi o cemu mi svi ovde pricamo...

MacOS ima jos manje korisnika, i uzasno su im skupi racunari, odnosno to je jedan vrlo uzak krug korisnika za par redova velicina manji od broja linux korisnika... I kako objasnjavas da GOMILA windows aplikacija ima svoj port na MacOS-u?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
217.16.73.*



+6455 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 10:50 - pre 227 meseci
Citat:
online:
Meni se licno nije nikad desilo da nesto otkucam i sjebem sve! Od kako postoji windows vise puta mi se na njemu desilo da ne otkucam nista i sjebem sve :). Slucajno mozes kao administrator na windowsu ili bilo cemu da otkucas DROP nad nekom tabelom i sta onda? Trazi novi posao.


Administrator baze slucajno da odkuca DROP tabele?

Pa ljudi da li ste vi normalni... Kakve vi to nebuloze pricate, jeste vi bolesni u glavu, zatrovani necim kad toliko mrzite MS?

Jel na Linuxu ne postoji DROP tabele? Jel mozda znas da je osnovna duznost administratora backup i zastita podataka, pa onda sve ostalo? Jel mozda znas da administrator pre bilo kakve vece izmene ili akcije na sistemu prvo radi backup? Pogotovo ako ocekuje da ce raditi drop nekih tabela...

Mislim, kakve su ovo gluposti, o cemu vi pricate bre, ejjj...



 
Odgovor na temu

online

Član broj: 58872
Poruke: 59
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 11:04 - pre 227 meseci
Isto tako se secam da ste pitali zasto je default df naredbe ne daje citljiviji format prikaza podataka, nego je potrebno ukljuciti -h. Mada neki distroi ukljucuju default -h (sto mislim da je to jako pogresno i da to treba da kritikujete!!!) ali se i lako moze podesiti ponasanje naredbe aliasom (ako neko zeli), nije to ni bitno, bitan je princip zasto u izvornoj varijanti nije ukljucen, jer smatrate da se ljudi drze unix tradicije cisto radi nekog hira.

Nije u pitanju hir. Ne kaze dzabe man -h human readable format. Znaci default je machine readable format. Zasto je to bitno, jer mislim da je tu osnovna razlika windows i linux razmisljanja?

U batchu je lakse uporediti vrednosti ako treba samo broj sa brojem da uporedjujes nego i da ukljucujes proveru da li je slovo M u pitanju ili slovo G, sto daje -h switch.

Citat:
Pa te onda kroz 12 meseci taj linux admin izadje 8000 eura, a za te pare mozes da kupis 250 Windows XP OEM licenci, i da koristis jednog administratora za celu firmu...


Kada podesis radnu stanicu na linuxu, ona radi bez neke dalje administracije...

Citat:
Jel na Linuxu ne postoji DROP tabele? Jel mozda znas da je osnovna duznost administratora backup i zastita podataka, pa onda sve ostalo? Jel mozda znas da administrator pre bilo kakve vece izmene ili akcije na sistemu prvo radi backup? Pogotovo ako ocekuje da ce raditi drop nekih tabela...


Ventura prati diskusiju pazljivije i ne pricaj gluposti!
Ja to pricam, jer sam ukapirao da favorizujete sistem koji trazi manju odgovornost! Moj odgovor na:

Citat:
Možda na Linuxu i ne postoje dobri GUI alati za menjanje tih fajlova, pa onda kao - to je prednost? :) Jeste, prednost je što možeš da slučajno nešto pogrešno otkucaš i sjebeš sve?


 
Odgovor na temu

no banana
Paris

Član broj: 66675
Poruke: 25
*.cerebraltech.com.

Sajt: www.gnu.org


Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 11:09 - pre 227 meseci
Citat:
Reljam: @no banana
Razmisli malo o onome sto ti je Ivan Dimkovic napisao, jer covek je u pravu. Razlog zbog kojeg D3D ima >90% trzista video igara na PCu je upravo to sto je vodjen na pravi nacin i sto se nije rasplinuo kao sto je to uradio OpenGL. Ja se igrom slucaja interesujem za tu oblast, i po mom licnom misljenju (samo mom, nicije drugo, podvlacim) jedan od problema sa OpenGLom je relativno sporo prihvacanje i standardizacija novih featurea. Shaderi su do skora bili nestandardni, bile su potrebne ekstenzije, a i onda je kompajler bio uguran u drajver a ne u runtime, tako da kada promenis drajvere postoji vrlo dobra sansa da ti shaderi bas i ne rade. I nemoj da mislis da sada ja to paranoisem, to je feedback od dosta game developera. Direct3D je susta suprotnost - radi na standardizaciji feature seta 3D kartica, na tome da postoji jedan jezik za shadere (HLSL) i jedan jezik za resource management (.FX) koji ce da rade nezavisno od drajvera. Necu da davim sa ostalim detaljima, ali stvarno nemoj da mislis da je stanje 3D trzista na PCu takvo kakvo je zbog toga sto D3D ne valja ali je eto pobedio zbog drugih razloga. Postoje vrlo dobri tehnicki razlozi zasto je to tako, i zasto gamedev-ovi preferiraju D3D kada moraju da rade sa puno razlicitih kartica.
Ako targetujes samo jednu-jedinu platformu, onda ni nije bitan dijalekt APIja koji koristis. PS3 koji si ti naveo ne koristi OpenGL, nego koristi OpenGL ES sa raznoraznim nVidia-inim ekstenzijama koji ga cine nestandardnim. Ali ako pravis igre za PC na kojem postoje kartice od DX7 pa do (uskoro) DX10 standarda, onda ti treba nesto sto ima malo cvrsce standarde. I zbog toga smo tu gde smo.


Razmislio sam dobro, stojim iza recenog da ce gomila velikih vendora Doom3, Maya, Xsi, Quake, Wolfenstein da se povuce sa ostalih platformi uprovo zbog toga. Vec minimalna podrska hardware vendora kao sto su Ati i Nvidia ce da stane bas zbog degradiranih preformansi openGL na Windowsu, a time se zapravo ostvaruje korak napred ka Windows Only (high end gaming) hardveru! Zajednici ostaje samo reverse engineering i lose napisani 2D drajveri. To ce da prepolovi Linux i Mac na desktopu.


@Ventura ne lupetaj, niti si se pokazao kao programer, niti kao ethical hacker, skidas ljudima sajtove u dogovoru sa adminima, lame covece. Ti zelioti koje napadas su u svemu za glavu ispred tebe...

 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 11:48 - pre 227 meseci
Ahahaha, ovom venturi sam se ismejao do suza

Citat:
ventura: Posto se u IT ne razumes, ja cu ti predstaviti to primerom iz realnog sveta... bla bla bla...


Evo tebi primer iz IT industrije (pusti me studentskih kola i chuda...). Jedna velika kompanija, koja se zove MicroSoft, godinama hara na podruchju web chitacha (uz nesalomivi Netscape)... U zadnje 4 godine, na svom proizvodu (IE - primedba za neupucene) nije uchinila apsolutno nishta, njihov chitach se ne pridrzhava ni osnovnih standarda itd itd (da ne gnjavim previshe). Elem, onda se pojavi neka tamo Mozilla sa svojim besplatnim light FireFox-om i otvori trzhishte novim idejama, i shto je najbitnije, dokazuje da alternativa preistorijskom IE-u postoji. Izbacuje svoj proizvod, i ljudi pochinju da ga koriste...

Onda, nakon godinu i neshto dana, izlazi IE7 Beta, za koji i najzagrizheniji windows pobornici kazhu da je pljunuta kopija FF-a. Naravno, cilj je vratiti stare IE korisnike koji su u medjuvremenu preshli na FF iz razloga dobro poznatih samo njima - odvratno star i nefunkcionalan browser... I ti prichash neshto o nelojalnoj konkurenciji??!?!?!

Citat:
Da, ali za tih 40 terminala ti moras da zaposlis linux administratora i da mu dajes platu svaki mesec, konkretno u Srbiji takvog coveka, da nije bas neki balavac koji nema pojma, a da nije ni neki guru, onako neki pocetnih administrator nemozes da ga nadjes ispod 500eura mesecno... Pa treba da mu ozbezbedis uslove za rad, kancelariju, racunare, telefon, osiguranje dzize midze, i to treba da mu obezbedjujes svaki mesec... Pa te onda kroz 12 meseci taj linux admin izadje 8000 eura, a za te pare mozes da kupis 250 Windows XP OEM licenci, i da koristis jednog administratora za celu firmu... Ali vama linuxasima ocigledno TCO ne ide od ruke, jer verovatno niste imali priliku nigde da ga primenite, pa vam se desi da 'zaboravljate' neke bitne cinioce...


Ahahaha... Zamisli, plata svaki mesec... Pa i uslovi za rad (windows administratori inache rade po podrumima i shupama), pa CHAK I OSIGURANJE DA MU PLACASH!?!?! . Bozhe kako si smeshan... Pa po Beogradu nijedan pritupi MCSE nece da radi bez 500e na ruke (plus sve ovo gore shto si nabrojao). I kakva je stavka ovo za korishcenje jednog administratora za celu firmu? A koliko linux administratora treba, 19? Rachunica ti je smeshna, ja ne znam da li si ti uopshte prochitao shta si napisao...

Ali shto ste tek sishli sa teme... Evo neki pokushaj povratka ... Svi su chuli da Vista Inc hoce da tuzhi MS zbog imena (mada nije moguce dobiti tuzhbu, zbog MS-ove upotrebe rechi "Windows" ispred naziva Vista).

A sad - speTakl . Microsoft zheli da sebe predstavi VOLONTEROM u softver developingu koristeci rech VISTA (Volunteers In Service To America). Mislim shta reci sem - ROFLMAO!

Microsoft pravi konfuziju u softverskoj industriji:

Citat:
"The timing of Microsoft's announcement is most unfortunate," said Maury Pepper, the chairman of WorldVistA. "Microsoft is aware of the VA's use of 'VistA' and yet insists on detracting from the nationwide effort to provide the VistA electronic health record to physicians throughout the country by creating confusion in the IT industry. Our healthcare system has long been in need of a truly affordable electronic medical record, and just as one becomes available, Microsoft has created a huge distraction."


Evo i da chitate . http://informationweek.com/sto...icle.jhtml?articleID=167100288
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 11:54 - pre 227 meseci
mdskl - ti mora da se salis sa ovim citatom penzionera veterana :-)

Linuxovci nisu skoro ovako nisko pali, bar ne od poslednjeg puta kada su poturali Smartdraw kao Linux aplikaciju ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 11:56 - pre 227 meseci
Voleo bih da se shalim, ali se ne shalim Nisam ja pisao taj tekst, uostalom, InformationWeek prate mnogi poslovni ljudi (kako sam ja poslednji put chuo...).
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 11:59 - pre 227 meseci
Sto bi trebalo da bude ne znam kakav argument, u korist cega?

Neko se zalio na potencijalni trademark dispute, za sada bez sudskog epiloga - svaki dan se desava na hiljade takvih sporova... kakve to veze ima sa Linux(TM)-om? ;-)

White noise starts all over again ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 12:06 - pre 227 meseci
Ma dobro, Ivane, i ja sam se malopre pitao kakve veze ima auto industrija (venturina) sa Linux(TM), kao i brdo gluposti koje sam prochitao u ovoj temi... Necu da shirim WN, ali chim se neko dotakne neke shkakljive teme, odmah ajde da se vredjamo...

OT: Btw, MS je vec imao pokushaja sebe predstaviti kao velikog americhkog patriotu - no o tome mozhda neki drugi put...

PS. Vi nastavite da raspravljate o auto industriji, kad se vratite na temu registrovanih zashtitnih znakova/brendinga - mozhda se i javim.

Svako dobro.
 
Odgovor na temu

neetzach
LDAP specialist, Qindel
Iberija

Član broj: 4825
Poruke: 616
*.adsl.dial-up.cz.

Sajt: www.udarnik.net


+4 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 12:07 - pre 227 meseci
Citat:
online:
Source obezbedjuje dugovecnost aplikacije kada vise nema autora. Imao sam slucaj kada se autor odselio daleko na drugi kraj sveta, i da nije svuda ostavljao source, firme bi bile u vecim problemima. Isto tako moze i firma koja je proizvela softver da nestane, promeni politiku i sl.


To je isto toliko tacno i za vlasnicki softver iz prostog razloga sto firma koja ga je razvijala ima isti taj kod, a moze i da ga proda. Isto tako, izvorni kod sam po sebi je nedovoljan vec ti sustinu dugovecnosti aplikacije cini dokumentacija. Ono sta u Linux svetu manjka zbog teorije da je izvorni samodokumentujuci

Citat:
Reljam:
Ono sto postoji kao opasnost od OSSa je da se unistava vrednost programiranja, odnosno da se smanjuje vrednost programera (pogledaj gore u temi za arugmente). Naravno da ima onih kojima ovo odgovara - recimo, onima koji ne zive od toga, ali zato postoji i dobra sansa da se uglavimo u stanje gde je ne postoji dovoljno dobar trzisni razlog za ozbiljniju softversku inovaciju.


To mozda jos uvek postoji kao opasnost u programiranju, ali vec desava u slucaju administratora. S obzirom da svaki hobista na kucnoj masini moze da cacka i prcka po Linuxu, baza Linux "admina" se znatno povecala, a njima je inace cena veoma niska. Najveci je problem sto je nivo znanja doticnih (cast izuzecima) vrlo diskutabilan isto kao i nacin na koji rade i razmisljaju - zapravo, rade i razmisljaju kao kucni korisnici.

Citat:
mmirilovic:
To što Linux ima manje aplikacija nije posledica njegovog kvaliteta ili
nekvaliteta. Linux sasvim lepo može da "tera" bilo koju aplikaciju. Već je to
posledica toga što ima manje korisnika pa proizvođači nemaju interesa da iste
napišu ili portuju sa drugih platformi. Aplikacije koje već postoje na Linuxu
odlično rade svoj posao.


Cinjenica jeste da Linux NIJE kvalitetan softver. Termin "pouzdanost softvera" se definise kao sposobnost da se uvek daju predvidivi rezultati, znaci koliko god puta nesto pokrenuo uvek moras da imas isti rezultat. Na tom polju Linux pada pogotovo u slucaju velikog opterecenja. Da li se neko seca clanka Moshe Bara kad je poredio FreeBSD i Linux?
What I hear, I forget. What I see, I remember. What I do, I understand. What I screw up, I
master.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
217.16.73.*



+6455 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 12:21 - pre 227 meseci
Citat:
online
Kada podesis radnu stanicu na linuxu, ona radi bez neke dalje administracije...


Znas kako... Kada radis nesto ozbiljno onda tu nije u pitanju da li to samo radi, vec se mnogo vise obraca paznja na to kako to nesto radi...

Kazem, za takva salabajzerska resenja i partizanstine "namestis jednom i sve samo radi godinama" je Linux sasvim dovoljan, pa kad ti se nesto pokvari zoves klinca iz kraja da to popravi... Kad ti posao ne trpi zbog toga, sto bi se uzbudjivao... Ali na zalost, mnogo poslova danas ne moze sebi priustiti taj luksuz da koristi jeftina resenja...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
217.16.73.*



+6455 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 12:27 - pre 227 meseci
Citat:
mkdsl:
Ahahaha... Zamisli, plata svaki mesec... Pa i uslovi za rad (windows administratori inache rade po podrumima i shupama), pa CHAK I OSIGURANJE DA MU PLACASH!?!?! . Bozhe kako si smeshan... Pa po Beogradu nijedan pritupi MCSE nece da radi bez 500e na ruke (plus sve ovo gore shto si nabrojao). I kakva je stavka ovo za korishcenje jednog administratora za celu firmu? A koliko linux administratora treba, 19? Rachunica ti je smeshna, ja ne znam da li si ti uopshte prochitao shta si napisao...


Kontekst moje poruke ocigledno nisi razumeo... Da li namerno ili ne, u to necu da ulazim...

Poenta tog dela moja poruke se odnosila na originalnu poruku koja je glasila:
"cak i da u firmi imas sve windows resenja, ako ti se pojavi da imas 40 terminala, zasto bi trosio pare na licence kada mozes na tih 40 racunara staviti linux i ustedeti na licencama" originalna tema je bila vezana za portabilnost softvara...

Uzimajuci u obzir da u firmi imas vec windows resenja, shodno tome imas i windows administratore, pa ti sa te strane resursi nisu potrebni, dao sam tu racunicu sta znaci da dodas jos 40 linux terminala u vec postojecu organizaciju, i koje to troskove povlaci za sobom i da to nije tek tako olako i dzabe sve.

A i lepo sam rekao da je plata od 500 eura neki susti minimum za nekog pocetnika-administratora, koji eto zna ponesto, da ne bude da je bas neki dibidus... Svi znamo u kom rangu se krecu plate 'pravih' administratora, ja sam samo uzimao najpovoljnij slucaj linux TCO-a...
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.hsd1.wa.comcast.net.



+18 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 12:56 - pre 227 meseci
Citat:
no banana: Razmislio sam dobro, stojim iza recenog da ce gomila velikih vendora Doom3, Maya, Xsi, Quake, Wolfenstein da se povuce sa ostalih platformi uprovo zbog toga.
Ne znam ko ce da se povuce i zasto, ali tih vendora ima manje nego sto mislis. Postoji tacno jedan veliki OpenGL game engine danas, a to je Doom3. Wolfenstein koji si naveo je samo prethodna verzija istog tog enginea (Quake3). Sve ostalo sto si naveo nema veze sa igrama i na OpenGLu je uglavnom zbog istorijskih razloga. Jedini razlog zbog cega postoji taj jedan-jedini OpenGL engine je zbog toga sto programeri video igara vise vole da pisu u D3Du, a to je zato sto danas D3D radi bolje od OpenGLa. Standardizacija je mnogo bitna stvar. OpenGL u stanju u kom je danas (pri cemu je to ihaha bolje nego sto je bilo pre godinu dana), nije dovoljno standardizovan.
 
Odgovor na temu

mmirilovic
Mladen Mirilović
Čačak

Član broj: 10462
Poruke: 721
*.blueisp.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 14:02 - pre 227 meseci
Citat:
ventura:...Kakve vi gluposti pricate pa to je cudo jedno... ocigledno nemate pojma o cemu pricate... posto se u IT ne razumes... nisi programer ni ti, niti ijedan drugi linux zealot... programer nikada ne bi pisao takve gluposti kakve vi pisete... Pa ljudi da li ste vi normalni... Kakve vi to nebuloze pricate, jeste vi bolesni u glavu, zatrovani necim kad toliko mrzite MS?... Mislim, kakve su ovo gluposti, o cemu vi pricate bre, ejjj...
Nekulturan si. Radi čega? Ko je sada zealot?
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

no banana
Paris

Član broj: 66675
Poruke: 25
*.sfo4.dsl.speakeasy.net.

Sajt: www.gnu.org


Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 14:17 - pre 227 meseci
Citat:
Reljam: Ne znam ko ce da se povuce i zasto, ali tih vendora ima manje nego sto mislis. Postoji tacno jedan veliki OpenGL game engine danas, a to je Doom3. Wolfenstein koji si naveo je samo prethodna verzija istog tog enginea (Quake3). Sve ostalo sto si naveo nema veze sa igrama i na OpenGLu je uglavnom zbog istorijskih razloga. Jedini razlog zbog cega postoji taj jedan-jedini OpenGL engine je zbog toga sto programeri video igara vise vole da pisu u D3Du, a to je zato sto danas D3D radi bolje od OpenGLa. Standardizacija je mnogo bitna stvar. OpenGL u stanju u kom je danas (pri cemu je to ihaha bolje nego sto je bilo pre godinu dana), nije dovoljno standardizovan.


Aha samo sto ja ne ulazim u njihov kvalitet. Zanima me konkretan razlog zasto programeri vise nece moci da portuju na windows? plain and simple. Jeli nova Volunteers In Service To America ne moze da vozi opengl iz tehnickih razloga ili to jednostavno nezele da urade pa ga prevlace preko Direct3D.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?

Strane: << < .. 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46777 | Odgovora: 405 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.