Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?

[es] :: Advocacy :: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46782 | Odgovora: 405 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmirilovic
Mladen Mirilović
Čačak

Član broj: 10462
Poruke: 721
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?03.09.2005. u 20:39 - pre 227 meseci
Citat:
degojs:Ovakve priče su loš pokušaj da nasmeju i pride su totalno
bezveze jer jednostavno ne stoje. To su fazoni za 1. razred osnovne.
Samo ti pokušaj da argumentovano i KONKRETNO potkrepiš te gore tvrdnje pa ćemo
da razgovaramo, a ovako.. možemo svi da pravimo lošu smejuriju pišući ovakve
stvari.
Slažem se. Ono što sam napisao je ipak samo ironija na račun
tvrdnji koje su se nekoliko puta javile u ovoj temi. O tome kako se Linux
koristi samo zbog svoje cene, uprkos "lošem kvalitetu" istog. Bez argumenata
i KONKRETNIH potkrepljivanja!

Citat:
neetzach:Po cemu si zakljucio da Red Hat Desktop ili RHEL WS
nisu slobodni? Izdati su pod GPL licencom, samo kostaju (papreno) zbog
podrske.
Red Hat ima distribuciju u koju je uključio određene
komercijalne pakete, koji nisu GPL-ovani. Zbog toga se distribucija ne može
širiti, kopirati itd. kao ostali GPL proizvodi. Naravno, GPL deo može. Ne
znam kako se zove konkretna RH distribucija.

Citat:
Reljam:Nije ovde stvar u tome sta kome na sta lici i kako ko
subjektivno dozivljava stvari - pricamo o objektivnim cinjenicama i o tome
kako izgleda trziste rada (i samim tim karijere ljudi).
Slažem se sa
tobom da je tržište rada danas nepovoljno po Linux programere,
administratore, ili korisnike. To je direktna posledica toga što je Linux
mnogo manje u upotrebi nego MS softver. I siguno se obojica slažemo i u
ovome. Sad, ti ćeš reći da je to zbog lošijeg kvaliteta Linuxa, a ja ću reći
da je to zbog nelojalne konkurencije i njenog monopola. I verovatno se oko
ovoga nećemo složiti.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.hsd1.wa.comcast.net.



+18 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?03.09.2005. u 21:32 - pre 227 meseci
Citat:
mmirilovic: Slažem se sa tobom da je tržište rada danas nepovoljno po Linux programere, administratore, ili korisnike. To je direktna posledica toga što je Linux mnogo manje u upotrebi nego MS softver. I siguno se obojica slažemo i u
ovome. Sad, ti ćeš reći da je to zbog lošijeg kvaliteta Linuxa, a ja ću reći da je to zbog nelojalne konkurencije i njenog monopola. I verovatno se oko ovoga nećemo složiti.
U stvari, mislim da se slazemo u vecini stvari. :) Prvo, poslova za Linux ocigledno ima (razmotricemo kakvih za tren-dva), jer je Linux uspeo da se izbori za svoje mesto na trzistu. Ako pogledas kako izgleda kriva broja korisnika Unixa, Linuxa i Windowsa, videces da Linux i Windows mahom otkidaju teritoriju od Unixa, a ne jedan od drugih, barem za sada. Tako da ce posla biti.

Medjutim, onaj deo gde postaje malo zeznutije je vrsta poslova. Ja tvrdim da ima mnogo vise administratorskih nego programerskih Linux poslova, van proporocije u poredjenju sa drugim OSovima. To je cinjenica. E sada, ovo je jedna moja interpretacija toga (i tu se verovatno necemo sloziti): glavni razlog za takav odnos admin:programiranje poslova je to sto je GPL licenca losa za programere a dobra za administratore. Pod GPL licencom, programeri mogu tesko da zarade (odnosno potreban je vrlo redak set stvari da se desi da bi neko mogao da dobija par hiljada necega mesecno i to redovno), dok je ista ta licenca fenomenalna za admine: oni dobijaju softver za dzabe.

Jedan nacin na koji to mozes da gledas, mada je to naravno pojednostavljavanje, je primer automehanicara: ja cu da kazem da bi bas bilo super da svi automehanicari rade za dzabe, odnosno da rade za status gurua i slavu. A ako ih neka firma sponzorise, tim bolje. I vecina ljudi ce se sloziti da je to bas dobra ideja, osim naravno automehanicara :). Ok, ovo ocigledno nije isto kao i status programera pod GPLom, ali mislim da ilustruje neke koncepte.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?03.09.2005. u 22:11 - pre 227 meseci
Citat:
mmirilovic:
O tome kako se Linux koristi samo zbog svoje cene, uprkos "lošem kvalitetu" istog. Bez argumenata i KONKRETNIH potkrepljivanja!


Dobro, hoćemo li da krenemo prvo sa desktop upotrebom pa ćemo dalje, redom?

Ja mogu odmah da krenem, a ti mi pokaži zašto to nije tako. Evo konkretno:

1. na Windowsu ima mnogo više aplikacija koje su u širokoj upotrebi:

Dodatno:

- na Windowsu postoje sve poznatije open source aplikacije
- na Windowsu postoje sve poznatije closed source aplikacije
- na Windowsu postoje čitave kategorije softvera koje na Linuxu ne postoje ili su smešno prisutne (edukativni softver, softver za decu, softver za računovodstvo, IGRICE /da, da, i igrice su softver koji ljudi koriste, osim bajnih gurua kojima je ispod časti da raspale jednu partiju u društvu/, itd.)

Dakle? Koliko je meni poznato Linux zaostaje debelo u svim ovim stvarima, te mi pojasni --- koji bi bio razlog korišćenja Linuxa po ovom pitanju, ako ne cena?

[Ovu poruku je menjao degojs dana 04.09.2005. u 00:30 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?03.09.2005. u 22:33 - pre 227 meseci
Citat:
To je direktna posledica toga što je Linux mnogo manje u upotrebi nego MS softver.


Nekako ne vidim da su npr. Mac programeri u istoj situaciji, a Mac i nema nešto mnogo više korisnika od Linuxa?

[Ovu poruku je menjao degojs dana 03.09.2005. u 23:35 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?03.09.2005. u 23:47 - pre 227 meseci
Citat:
no banana
A dobar primer M$ politike za usta ga Vista™ je opengl vs diretcx (sta nam mozes reci o tome?).


Kako smesan argument... hajde da vidimo malo sta se tu zapravo desavalo:

- Microsoft je kupio prava da koristi OpenGL neke 1994-te godine za Windows NT 3.5 (uzgred momci, kako je tada radio OpenGL na Linuxu? ;-)

- Ovo je uradjeno izmedju ostalog i zbog kupovine Softimage paketa (koji je posle prodat)

U to vreme, dominacije OpenGL-a na trzistu, end-user 3D grafickih kartica je bilo tacno 0 - NULA. Svaki, ali svaki napredak u 3D tehnologiji za kucu je nastao posle pojave DirectX-a a ubrzo kasnije i Direct3D-a zbog centralizovanog modela odlucivanja sta hw mora da podrzava i koje napredne opcije treba da budu prisutne da bi se ispostovala specifikacija.

To do tada niko nije uradio - rezultat? Rezultat je da je hardver koji bi te 1994-te godine bio apsolutna naucna fantastika danas moze da se kupi u prodavnici za $30. Takodje, postignuta je standardizacija na nivou prosirenih feature-a - takodje, D3D je koncipiran na C++-u koji omogucava jos vecu fleksibilnost od OpenGL-a koji je state masina.

Toliko o tome - kad upalite vas komp sa NVidia/ATI SX90000XYZ Ultra koji vam senci milione poligona u sekundi zapitajte se kako je to nastalo i zahvaljujuci kome.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

no banana
Paris

Član broj: 66675
Poruke: 25
*.maximator.org.

Sajt: www.gnu.org


Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 01:59 - pre 227 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Kako smesan argument... hajde da vidimo malo sta se tu zapravo desavalo:


Ivko sine zasto je argument smesan. OpenGL sa svojom portabilnoscu, velikim sansama za PDA , Mobile , PS3 ... trziste biva tako monopolski diskrimisan. Prvo ce da ga proteraju sa Win platforme kao sto je Hitler proterao Jevreje. Pa ce da nameste sav hardwer da bude Windows ONLY... efektivno smanjujuci rast Mac i Linux sistema. I eto ga Full Control , windows na 99.9% desktop trzista. Mada OpenGL standard je izuzetno jak, sumnjam da ove monopolske smicalice mogu da ga ugase preko noci. Priznajem dusa mi place kada vidim jednog giganta kao sto je OpenGL da mora da salje mejlove svojim userima za bilo kakav vid podrske i pomoci!! Zalosno ali mnogo puta vec vidjeno!!!!

Citat:
Ivan Dimkovic:- Microsoft je kupio prava da koristi OpenGL neke 1994-te godine za Windows NT 3.5 (uzgred momci, kako je tada radio OpenGL na Linuxu? ;-)

- Ovo je uradjeno izmedju ostalog i zbog kupovine Softimage paketa (koji je posle prodat)

U to vreme, dominacije OpenGL-a na trzistu, end-user 3D grafickih kartica je bilo tacno 0 - NULA. Svaki, ali svaki napredak u 3D tehnologiji za kucu je nastao posle pojave DirectX-a a ubrzo kasnije i Direct3D-a zbog centralizovanog modela odlucivanja sta hw mora da podrzava i koje napredne opcije treba da budu prisutne da bi se ispostovala specifikacija.

To do tada niko nije uradio - rezultat? Rezultat je da je hardver koji bi te 1994-te godine bio apsolutna naucna fantastika danas moze da se kupi u prodavnici za $30. Takodje, postignuta je standardizacija na nivou prosirenih feature-a - takodje, D3D je koncipiran na C++-u koji omogucava jos vecu fleksibilnost od OpenGL-a koji je state masina.

Toliko o tome - kad upalite vas komp sa NVidia/ATI SX90000XYZ Ultra koji vam senci milione poligona u sekundi zapitajte se kako je to nastalo i zahvaljujuci kome.


Ko o cemu baba o ustipcima. M' tako je Ivke jos uvek bi se terale 486-tice na 20Mhz, stisneš Turbo i izbijes na 60Mhz.

 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 02:30 - pre 227 meseci
...i tako, malo po malo, Windows je postao sam sebi smetnja - buduci da nije besplatan, nije dostupan svima. A ono sto nije dostupno svima, ne uklapa se u neke principe demokratskog drustva. Onda demokratsko drustvo odluci - ne da uvede Linux, ne, nego da izbaci Windows, a na njegovo mesto neka dodje ko hoce. Dobro, ¨malo¨ sam karikirao, ali sustina je tu negde: http://www.theinquirer.net/?article=25845 Cak mi se cini da se nesto slicno vec pisalo, ali ja nisam kriv za to. Ovo je nov clanak, pa i ja malo talasam na novo:

Massachusetts dumps Microsoft Office
The state government has decided that all electronic documents saved and created by state employees have to use open formats from the beginning of 2007.

Mislim, lepe su vam one brojke koliko malo zauzimaju ne-MS OS-i, ali ¨nije sve u velicini¨
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

online

Član broj: 58872
Poruke: 59
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 02:59 - pre 227 meseci
Citat:
Pričali smo o izvornom kodu kao izvoru znanja valjda? Ja ti opet lepo kažem da to nije neki argument - izobilje aplikacija na Windowsu govori da to nije ni najmanji problem.


Izvorni kod je meni licno posluzio za jednu staru aplikaciju za mene bitnu koja je napustena, napisanu u C-u, gde sam morao da izmenim i dodam par stvari. Sta je bitno, je to da nisam morao da razumem sve, sto kaze Reljam "Naravno da postoje oni koji vole da imaju sors od TCP/IP stacka", vec par linija koda i par switcheva. Prosirio sam funkcionalnost. Naucio nesto novo.

Source obezbedjuje dugovecnost aplikacije kada vise nema autora. Imao sam slucaj kada se autor odselio daleko na drugi kraj sveta, i da nije svuda ostavljao source, firme bi bile u vecim problemima. Isto tako moze i firma koja je proizvela softver da nestane, promeni politiku i sl.

I kad vec govoris o ucenju, meni je znacio u pocetku kada sam ucio, odrzavao sam aplikacije, dopunjavao, menjao i za pocetnika to vise znaci nego bilo sta drugo.

Citat:
Druga je stvar što se tamo na tim sistemima kao Linux većina stvari svodi na prepisivanje jednih od drugih. Možda i ne umeju bolje..


Da, onda bi svako pojedinacno morao da otkrije toplu vodu.

Citat:
Portabilnost?


Pre svega smanjujes troskove organizaciji, jer ti nije potrebno da svuda instaliras Windows. Vecina radnih mesta su obicno odredjena za odredjeni posao, i nisu ti svuda potrebni advanced useri offica.

Ako imas 50 salterskih terminala, ne razumem matematiku da vam je nizi TCO ako instaliras WinXP + novi hardwer na svakom kompjuteru.

Citat:
1. na Windowsu ima mnogo više aplikacija koje su u širokoj upotrebi:


postoji i Crossover Office za 40$.

Citat:
koji bi bio razlog korišćenja Linuxa po ovom pitanju, ako ne cena?


1. Nivo customizacije. Microsoft mora da pravi kompromis zbog sire korisnicke baze.

2. Vise je prilagodjen batch (automatizacija) obradi podataka.

3. U linux-u je tekstualni fajl svetinja.

... da ne govorim da mi aplikacije promptnije rade, ne plasim se virusa.




 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.hsd1.wa.comcast.net.



+18 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 03:16 - pre 227 meseci
Online, primer o citanju sorsa koji si ti naveo je validan, ali je zato vrlo specifican i ne znam koliko je interesantan u opstem slucaju. Ako pricamo o firmama, one u velikoj vecini slucajeva nece da menjaju kod OSa da bi ga prosirili, jer time gube support i iskreno ne znaju da li su naneli vise stete nego sto su ispravili. Enterprise korisnici ne menjaju sors da bi nesto postigli, vec kontaktiraju onoga od koga su kupili softver i teraju njih da im nameste to sto im treba.

Ne kazem da nikad ne valja imati sors, ali zato kazem da to nije uvek korisno (kao u gornjem primeru), a ponekad je prakticno i opasno (u primeru poznanika koji je zaposlio administratora koji voli da uci da programira, i posle toga je imao grdne muke kada je taj ustao i otisao iz firme).

Naravno da je dobro da akademske institucije imaju sors od OSa za predmete koji se tamo predaju. Linux taj posao odradjuje vrlo dobro, a od skoro Microsoft nudi sors od Windowsa akademskim institucijama (na drugoj temi sam ostavio link o shared source-u). Ne bavim se akademskim licenciranjem tako da ne znam kakvi su uslovi i da li se nesto placa. U svakom slucaju, to je oblast u kojoj je Microsoft definitivno krenuo na pravu stranu, a i ima gde da napreduje.

Ono sto postoji kao opasnost od OSSa je da se unistava vrednost programiranja, odnosno da se smanjuje vrednost programera (pogledaj gore u temi za arugmente). Naravno da ima onih kojima ovo odgovara - recimo, onima koji ne zive od toga, ali zato postoji i dobra sansa da se uglavimo u stanje gde je ne postoji dovoljno dobar trzisni razlog za ozbiljniju softversku inovaciju.


[Ovu poruku je menjao Reljam dana 04.09.2005. u 04:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 03:57 - pre 227 meseci
Citat:
odrzavao sam aplikacije, dopunjavao, menjao i za pocetnika to vise znaci nego bilo sta drugo.


Kako je to različito od održavanja closed source aplikacije? Ako je održavaš kao programer, naravno da imaš i izvorni kod iste.

I opet, closed source aplikacije se prave od kad je sveta i veka, ne vidim da je nedostajalo načina da se nauči.. Da se prepiše, e to je već išlo malo teže.

Citat:
Da, onda bi svako pojedinacno morao da otkrije toplu vodu.


Gomila osnovnih stvari je dostupna kako god da okreneš. "Topla voda" otkriva se i tokom obrazovanja, čitanjem knjiga, izvorima sa neta..

A da li je malo mozganja dobra ili loša stvar? Da li je dobro da samo prepisujemo?

Citat:
Pre svega smanjujes troskove organizaciji, jer ti nije potrebno da svuda instaliras Windows.


Windows već jeste na kompjuterima u najvećem broju slučajeva.

Citat:
Ako imas 50 salterskih terminala, ne razumem matematiku da vam je nizi TCO ako instaliras WinXP + novi hardwer na svakom kompjuteru.


Pobogu, svaki radnik manje-više je imao dodira sa Windowsom, bilo na prethodnom radnom mestu, bilo u školi, bilo kod kuće. Linux?

Zamisli samo automobil na kom su brzine na menjaču "van standarda" kao i ostale komande. Windows je, jednostvno, standard.

Citat:
postoji i Crossover Office za 40$.


Koliko korisnika Linuxa znaš da su ga kupili?

Citat:
1. Nivo customizacije. Microsoft mora da pravi kompromis zbog sire korisnicke baze.

Kome je to bitno? Srednjoškolcu što voli da se igra sa podešavanjima sistema, dan i noć.. Mislim, da l' će senka pointera miša biti dole-desno ili dole-levo?
Citat:
2. Vise je prilagodjen batch (automatizacija) obradi podataka.

Kako?

Citat:
3. U linux-u je tekstualni fajl svetinja.

I? Šta sad?

Briga me iskreno da li je fajl tekstualni ili ne. Ako ja imam jedan RegEdit da mi lepo predstavi registry, šta me briga da li je on tekstualni fajl ili ne. Po toj logici i baze podataka bi trebale da podatke spremaju čisto tekstualno?

Možda na Linuxu i ne postoje dobri GUI alati za menjanje tih fajlova, pa onda kao - to je prednost? :) Jeste, prednost je što možeš da slučajno nešto pogrešno otkucaš i sjebeš sve?

Citat:
... da ne govorim da mi aplikacije promptnije rade,

Interesantno, ja kada uporedim instalaciju praktično bilo kog Linuxa sa Windowsom - Win sistem je uvek mnogo odzivniji.

Citat:
ne plasim se virusa.

Ni ja. U čemu je problem sa virusima?
Primeti da na Windowsu postoje i odlični antivirusi, za ljude koji klikću gde god stignu a rade kao administratori.

Dakle, što se toga tiče, na Windowsu je rešenje izuzetno jednostvno: 'ladno treba da ne pokrećemo XXX.exe u mailu i da ne radimo ulogovani kao admin. Jedan besplatni AVG i praktično kraj priče. Problem REŠEN. Big deal?

A kako da ja rešim problem što na Linuxu nema softvera tipa Streets and Trips? Treba mi takav softver na laptopu?

Ti praktično nisi odgovorio na ono što sam ja pitao u vezi softvera. Hoćeš dalje? :-)

[Ovu poruku je menjao degojs dana 04.09.2005. u 09:12 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 07:47 - pre 227 meseci
Citat:

vko sine zasto je argument smesan. OpenGL sa svojom portabilnoscu, velikim sansama za PDA , Mobile , PS3 ... trziste biva tako monopolski diskrimisan. Prvo ce da ga proteraju sa Win platforme kao sto je Hitler proterao Jevreje. Pa ce da nameste sav hardwer da bude Windows ONLY... efektivno smanjujuci rast Mac i Linux sistema. I eto ga Full Control , windows na 99.9% desktop trzista. Mada OpenGL standard je izuzetno jak, sumnjam da ove monopolske smicalice mogu da ga ugase preko noci. Priznajem dusa mi place kada vidim jednog giganta kao sto je OpenGL da mora da salje mejlove svojim userima za bilo kakav vid podrske i pomoci!! Zalosno ali mnogo puta vec vidjeno!!!!


Sve je to tacno, ali - da bi se to sve desilo danas, 3D cipovi su morali evoluirati do faze kada su u stanju da urade toliko operacija na malom silikonskom jezgru za male pare

A to se upravo desilo od 1997-200x u vreme buma 3D igrica na PC racunarima, tokom ratova izmedju ATI, NVidia i jos nekih izguranih igraca (Trident, SIS, i sl...)

Sve to je omogucio MS sa D3D standardom - OpenGL jeste postojao sve vreme, ali nije OGL bio trend-setter, ni u jednom momentu tad.

Ne kazem da on nece to postati - ali to nije ni bila poenta mog posta.

Citat:
Ko o cemu baba o ustipcima. M' tako je Ivke jos uvek bi se terale 486-tice na 20Mhz, stisneš Turbo i izbijes na 60Mhz.


Kao sto vec rekoh...

Citat:
tdjokic
...i tako, malo po malo, Windows je postao sam sebi smetnja - buduci da nije besplatan, nije dostupan svima. A ono sto nije dostupno svima, ne uklapa se u neke principe demokratskog drustva. Onda demokratsko drustvo odluci - ne da uvede Linux, ne, nego da izbaci Windows, a na njegovo mesto neka dodje ko hoce. Dobro, ¨malo¨ sam karikirao, ali sustina je tu negde: http://www.theinquirer.net/?article=25845 Cak mi se cini da se nesto slicno vec pisalo, ali ja nisam kriv za to. Ovo je nov clanak, pa i ja malo talasam na novo:


Ne uklapa se u principe demokratskog drustva ;-) Vidim da neko poistovecuje drzavnu kancelariju sa drustvom... vrlo demokratski, u vidu gospodara Mao-a ;-)

Znas, Tomo - kada bi sve funkcionisalo kao drzavna birokratija ovaj svet bi bio jos negde na pocetku XX veka. Ne znam koliko si putovao po svetu i imao prilike da upoznas drzavne birokratije osim srpske - ali evo ja mogu da ti pomognem: razocarao bi se, gotovo bilo gde su to riznice sporosti, konzervativnosti, deorganizacije, prekomerne regulacije i, sve u svemu, mis-managementa.

Pa sad ti proceni koliko je relevantno sto su neke cate placene od strane poreskih obveznika odlucile da koriste Linux - poznato je da oni donose odluke kako bi ubrzali svoj posao i eliminisali gomile radnika koji ne bi mogli nista drugo u zivotu da rade ;-) Kako da ne ;-)

@edit - sad pogledah i tvoj linkovani clanak, i ne mogu nigde da vidim rec Linux - pocinju da koriste PDF i OO, za sta takodje postoje aplikacije na Windowsu... mislim da nisi malo karikirao nego mnogo ;-) Nesto mi se cini da Ameri ipak nece uvoditi Linux samo da bi stavljali VMWare ;-)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 04.09.2005. u 08:55 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 08:08 - pre 227 meseci
Citat:
Tomo:
A ono sto nije dostupno svima, ne uklapa se u neke principe demokratskog drustva.


Šta kažeš ??

Tomo, meni se čini da ti stalno nekako hoćeš da napišeš Windows = truli i pokvareni zapad, na čelu sa Amerikom. Umesto što ih stalno nešto pljuckaš po komšiluku mogao si da pokreneš neku akciju u kraju, da se prikupi neka pomoć i pošalje dole u New Orleans..

Citat:
Ivan:
Ne znam koliko si putovao po svetu i imao prilike da upoznas drzavne birokratije osim srpske - ali evo ja mogu da ti pomognem: razocarao bi se, gotovo bilo gde su to riznice sporosti, konzervativnosti, deorganizacije, prekomerne regulacije i, sve u svemu, mis-managementa.


Jes', jes', al' zato plate i benefiti zaposlenih.. hehehe

Napred naši, što reče Nemanja neki dan :>


[Ovu poruku je menjao degojs dana 04.09.2005. u 09:19 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

mmirilovic
Mladen Mirilović
Čačak

Član broj: 10462
Poruke: 721
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 08:19 - pre 227 meseci
Citat:
degojs:Dobro, hoćemo li da krenemo prvo sa desktopom upotrebom
pa ćemo dalje, redom?Ja mogu odmah da krenem, a ti mi pokaži zašto to nije
tako. Evo konkretno:
1. na Windowsu ima mnogo više aplikacija koje su u širokoj upotrebi:

To što Linux ima manje aplikacija nije posledica njegovog kvaliteta ili
nekvaliteta. Linux sasvim lepo može da "tera" bilo koju aplikaciju. Već je to
posledica toga što ima manje korisnika pa proizvođači nemaju interesa da iste
napišu ili portuju sa drugih platformi. Aplikacije koje već postoje na Linuxu
odlično rade svoj posao.

Citat:
degojs:2. na Windowsu postoje sve poznatije open source
aplikacije
To pokazuje kvalitet open source-a, a ne Windows-a

Citat:
degojs:na Windowsu postoje čitave kategorije softvera koje na
Linuxu ne postoje ili su smešno prisutne
To si već rekao, vidi pod 1.

Citat:
degojs:IGRICE /da, da, i igrice su softver koji ljudi koriste,
osim bajnih gurua kojima je ispod časti da raspale jednu partiju u
društvu
Isto kao i pod 1. Igrice koje su portovane na Linux odlično
rade na njemu. Volim i ja da se igram. Ne znam zašto vladaju te predrasude
kako su korisnici Linuxa "bajni gurui" koji ma bi to bilo ispod časti? Pomalo
zilotski stav zar ne?
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

mmirilovic
Mladen Mirilović
Čačak

Član broj: 10462
Poruke: 721
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 08:20 - pre 227 meseci
Citat:
Reljam: Prvo, poslova za Linux ocigledno ima
Ok, to je
očigledno. Samo sam rekao da je tržište rada na MS platformi povoljnije.

Citat:
Reljam:Pod GPL licencom, programeri mogu tesko da zarade
(odnosno potreban je vrlo redak set stvari da se desi da bi neko mogao da
dobija par hiljada necega mesecno i to redovno)
Ja nisam programer.
Nalazim se u SCG pa i ne mogu da kažem kako stoje stvari napolju. Ali ipak
nisam video da se Linux programeri žale na svoje plate. Svakog dana je sve
više aplikacija, i sve boljih. A to je teško održati sa malim primanjima.
Uprkos široko rasprostranjenom mišljenju, procenat zilota je mali, tako da se
to ne može objasniti njihovim "entuzijazmom". Ziloti su ipak samo glasna
manjina.

[Ovu poruku je menjao mmirilovic dana 04.09.2005. u 09:30 GMT+1]
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 08:25 - pre 227 meseci
Citat:

Ja nisam programer.
Nalazim se u SCG pa i ne mogu da kažem kako stoje stvari napolju. Ali ipak
nisam video da se Linux programeri žale na svoje plate. Svakog dana je sve
više aplikacija, i sve boljih. A to je teško održati sa malim primanjima.
Uprkos široko rasprostranjenom mišljenju, procenat zilota je mali, tako da se
to ne može objasniti njihovim "entuzijazmom". Ziloti su ipak samo glasna
manjina.


Koliko Linux programera poznajes da znas da zive od razvoja GPL softvera?

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 04.09.2005. u 09:25 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 08:35 - pre 227 meseci
Citat:
Već je to posledica toga što ima manje korisnika pa proizvođači nemaju interesa da iste napišu ili portuju sa drugih platformi.


Nisam primetio taj slučaj sa Apple Macom? Kad smo već tu, a što ima manje korisnika Linuxa, koji je još i besplatan? Nije Linux baš od juče.. na drugoj temi onaj traja kaže da je prvu distribuciju nabavio 1993. Hej, pa to je.. 12 godina?

Citat:
Aplikacije koje već postoje na Linuxu odlično rade svoj posao.


Kako da ne. Nedavno smo imali priliku da testiramo razmenu dokumenata na relaciji npr. KOffice-OpenOffice(-Visio-MS Office). Linuxovci su ispali tropa.

E sad, to što kažeš - "aplikacije koje već postoje"... :) A one što ne postoje? Šta ćemo sa njima?

Isto vredi i za igrice.


Što se mog stava oko igrica tiče, veruj mi da je došao samo zbog upornog blebetanja Linuxovaca da je Windows dobar samo za igrice. Kad još kažu da Windows ne koriste, ostaje mi samo da zaključim (a zbog malog broja igara za Linux u poređenju sa Win) da su to sve neki majstori programiranja, umrežavanja i tako..



[Ovu poruku je menjao degojs dana 04.09.2005. u 09:52 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 08:37 - pre 227 meseci
Citat:
To pokazuje kvalitet open source-a, a ne Windows-a


Ma.. to ne menja činjenicu da na Windowsu imaš i OpenOffice i MS Office. I Visual Studio i NetBeans, i SQL Server i MySQL..

A na Linuxu? Nema. Kad bude bilo, onda ćemo da popričamo o onom poznatom: "Mogućnost izbora.."



[Ovu poruku je menjao degojs dana 04.09.2005. u 09:37 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

mmirilovic
Mladen Mirilović
Čačak

Član broj: 10462
Poruke: 721
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 08:38 - pre 227 meseci
Citat:
Dimković:Koliko Linux programera poznajes da znas da zive od
razvoja GPL softvera?
Ne poznajem ni jednog, ali znam za neke. Recimo
oni JBoss-ovi:) Šalu na stranu. Ima mnogo Linux programera koji rade na
aplikacijama koliko, već 10-tak godina? Ne verujem da u toj istrajnosti leže
zilotski razlozi!
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.hsd1.wa.comcast.net.



+18 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 08:46 - pre 227 meseci
Citat:
mmirilovic: Ja nisam programer.
Nalazim se u SCG pa i ne mogu da kažem kako stoje stvari napolju. Ali ipak
nisam video da se Linux programeri žale na svoje plate.
Ok, verovatno imas vise informacija od mene - ja ne poznajem niti jednog profesionalnog Linux OSS programera. Nije ni da ih izbegavam, jednostavno do sada nisam upoznao ni jedog. Valjda se krecem u pogresnim krugovima, sta li (ja se inace bavim programiranjem). Ocigledno postoje neki profi OSS Linux programeri negde, ali mozda ipak postoji razlog sto su toliko retki da niko ne zna ni jednog, zar ne? :)

Sada ce naravno da se javi neko da kaze "evo ja od bas toga zivim", ali neka, bas bih voleo da razmenim misljenja sa tako nekim.
 
Odgovor na temu

mmirilovic
Mladen Mirilović
Čačak

Član broj: 10462
Poruke: 721
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?04.09.2005. u 08:52 - pre 227 meseci
Citat:
degojs:Priključio na USB, Windows XP... radi brale. Odmah radi.
Ubacio CD, instalirao dodatne drajvere pa dobio još neke mogućnosti.
Da vidimo šta ćemo sa Linuxom. Knoppix 3.9, ne radi. Pogledaj original CD,
nema drajvera za Linux, samo za Windows i Mac

I šta ti zaključuješ iz ovoga? Da je reč o lošem kvalitetu Linuxa. Da je Linux
nesposoban da podrži ovakve urađaje.

Ili je možda problem u tome što kompanija nije htela da napiše drajver za svoj
uređaj. Ili nije htela da objavi specifikacije na osnovu kojih bi neko drugi
napisao drajver?

A zašto kompanije ne žele da podržavaju svoje proizvode drajverima za Linux?
Zato što je korisnička baza mala. A zašto je mala? Zbog monopola MS-a. I
ostalih "metoda poslovanja" zbog kojih se često nalazi pred sudom. A ja se
nadam i još češće.

Linux je sposoban da podrži bilo koji uređaj za koji je napisan drajver.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46782 | Odgovora: 405 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.