Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina

[es] :: Vodič za posao :: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 593754 | Odgovora: 563 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

igorpet

Član broj: 18898
Poruke: 553
*.ptt.yu.



+46 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina21.06.2005. u 21:33 - pre 228 meseci
Simonzec,
jos jednom hvala na odgovorima, siguran sam da ce informacije biti od pomoci a ako nista drugo onda znamo neke stvari koje do sada nismo znali.

Sto se tice uvoza cveca na sajtu koji sam pronasao stoji (uzgajaju i prodaju ljubicice):

We ship plants anywhere, anytime, and can likely send you plants no matter where in the world you happen to live. We've been shipping internationally for over 15 years with great success, and with few problems. Before you place your order, however, it is important that you carefully read the following. International orders MUST be placed through our web-site or by mail! Because precise shipping and ordering information is most critical with international orders, this lessens the possibility of mistakes. We will not accept international orders via phone!

Europe. An import permit is not required, and rooted plants can be shipped, for most European union countries.


Da li je onako kako kazu ne znam a ako poso ne krene verovatno se necemo ni interesovati za uvoz.

Ako ti (ili neko drugi) sazna nesto konkretno o prodaji africkih ljubicica (tj. o onima koji bi kupili) javite, bili bismo zahvalni.

Toliko za sada od nas.

 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
*.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina21.06.2005. u 22:02 - pre 228 meseci
za sve ljubitelje africkih ljubicica:
http://www.avsa.org/Photographs.asp
izaberite slovo kliknite na submit...... uzivajte!!!


WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

hmisa

Član broj: 61555
Poruke: 4
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina22.06.2005. u 20:10 - pre 228 meseci
> Kako se gaje lukovice?
 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
*.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina22.06.2005. u 23:03 - pre 228 meseci
Prenecu vam savete strucnjaka o lalama,narcisima i zumbulima,i neka licna iskustva:
LALE su pre svega bastensko cvece, ali se gaje i kao saksijsko, kada ih treba drzati pored prozora, ali ne na direktnom suncu.
Kada je zemljiste u pitanju imaju skromne zahteve, tako da uspevaju skoro na svakom. Lukovice se sade krajem augusta i u septembru, na dubinu od oko 10cm i na rastojanju od 20cm. Treba znati da NE VOLE VELIKU VLAGU, A DJUBRIVO IM SKODI.
Kada precvetaju, stablo treba odseci, kako bi lukovice bolje sazrile i razvile se. Iz zemlje bi ih trebalo vaditi po lepom vremenu, ali ne po jakom suncu. Posle toga treba ih ostaviti na prohladno mesto da se osuse.
Kada lale dobijete u buketu treba da znate da ce one NASTAVITI DA RASTU I U VAZI, ukoliko im vudu svaki dan dolivate (NE MENJATE!), a cvetnu stabljiku malo skracujete.
...Jos nesto: DVE TRECINE SVIH SORTI LALA SU CRVENE BOJE!Lale, odnosno tulipani, pre 1000 godina rasli su samo u Persiji.
Mnogo vekova kasnije, 1554. godine, jedan flamanski plemic doneo je prve primerke ove biljke u Evropu. Tada se dogodilo nesto sto nije "uspelo" ni jednom cvetu, pa cak ni orhideji. Lala je izazvala takvu "pomamu" na starom kontinentu, da je cak doslo do tridesetogodisnjeg rata. za lale se borilo, ginulo, a postale su cak i sredstvo placanja - "cvetna moneta". U to vreme Evropom je vladalo pravo "tulipansko ludilo".
Narcisi
Kao i lale i narcisi se mogu gajiti kao bastensko i kao saksijsko cvece.
Lukovice takodje treba posaditi kada i lale, a ako su u saksiji, treba ih drzati na mracnom i hladnom mestu do februara. Povremeno ih treba zalivati, a kada listovi porastu vise od 5cm treba ih premestiti na svetlije i toplije mesto i zalivati redovno, odstojalom vodom. Posle kratkog vremena Obradovace Vas beli i zuti cvetovi.
Interesantno je da od ovog cveta, nasuprot ljiljanima i lalama "beze" krtice i misevi!Ako narcis stavite u vazu, ne zaboravite da narcis voli da "samuje". U ostalom, to se uklapa u legendu po kojoj je narcis dobio ime. Lep mladic narcis, legenda kaze, kada je jednog dana ugledao svoj lik u bistroj vodi, toliko se zaljubio u sebe, da je od ceznje za sobom cak umro. tada su ga bogovi pretvorili u isto tako lep cvet, koji nosi njegovo ime.Iz licnog iskustva napomena da narcisima za cvetanje nikako ne prija senovito mesto.Cvetace,ali ce cvetovi biti mali i neugledni.
Zumbuli
Zumbul ili carevic donesen je u Evropu sa Bliskog istoka u XVI veku. Prvi zumbul su bili samo plave boje.
Danas ih ima belih, ruzicastih i u drugim kombinacijama. Sredinom XVIII veka postaje najdraza ukrasna biljka i zauzima prvo mesto u uzgoju lukovicastog cveca.

Kao i prethodne vrste, moze se gajiti i u basti i u saksiji. Treba znati da, ukoliko zelite da ih gajite u saksijama, treba nabaviti PREPARIRANE LUKOVICE i i posaditi ih u plitke, siroke posude sa dobrom drenazom, na dubinu od 2/3 visine lukovice. Posle zalivanja saksije treba staviti na hladno i tamno mesto (7*C), a vlaznost redovno odrzavati. Kada pupoljci izrastu do 3cm treba premestiti na svetlije i toplije mesto
Napomena:zumbuli se mogu razmnozavati i iz lista,ali retko ko to zna;))Interesantno je znati da latinski naziv zumbula - HIACINTUS, potice od imena Hijakinta, lepog mladica iz grcke mitologije, inace Apolonovog miljenika.
Lukovice uglavno se vade kada biljka dostigne svoju,nazovimo je tako,industrijsku vrednost,odnosno kad prestane da cveta.Moj predlog je da lukovice za skladistenje ne stavljate u najlonske kese i slicno vec u tkz masni papir,jer se moze desiti da se ubudjaju.Savete o lalama,narcisima i zumbulima mozete da koristite i u radu sa ostalim lukovicastim cvecem(postoje i lukovice koje se kada se posade stavljaju u frizider nedelju dana,ali to su neki extremi).

WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

Krompa
Zeljko Krompic
Ruma

Član broj: 37954
Poruke: 5
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina23.06.2005. u 00:44 - pre 228 meseci
Pozdrav svima na forumu

Simon svaka cast na odgovorima i sugestijama samo zaboravio
si jos samo jednu stvar da kazes da je za proslu godinu registrovano
1400 poljoprivrednih gazdinstava koji su registrovali proizvodnju saksijskog
cveca kao i rasadnog materijala za balkonsko i bastensko cvece,a zaboravio sam i sve one "BABE" sa pijace koje su kuci izlomile svoje pelcere muskatla i drugog cveca i prodavale po pijacama po nekim bagatelnim cenama .
Tako da je ove godine kao nikada do sada bilo cveca na prodaju sa jako malim cenama i strasno malom zaradom .
Petunije su se ispocetka prodavale za 30 dinara a za narednih 20 dana
cena je pala na 10 do 15 dinara ,vredna liza ili pistika kako je negde zovu sa 50 dinara pala je cena na 5 komada za 100 dinara kineski karanfil sa 70 dinara na 3 za 100 dinara viseca muskatla sa 120 sdinara na 40 dinara ...itd da neduzim jako je puno proizvodjaca ,registrovanih rasadnika ,velika ponuda cveca
tako da ne vidim bas neku zaradu za narednu sezonu !!!
Samo toliko sa moje strane necu nikoga da sputavam u razvijanju novog biznisa samo treba dobro razmisliti lako je proizvesti ali kome toliku kolicinu prodati
pored tolike konkurencije na trzistu ???

Krompa
 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
217.26.66.*



+1 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina23.06.2005. u 08:06 - pre 228 meseci
Ja ne mislim da nekog si mislio da uplasis ili sputas nekog u buducem poslu,jer si izneo "de facto" stanje,tj. da treba izneti sve na videlo,ali mislim da treba da ti repliciram.Naime,ima par stvari koje treba da se znaju o stanju u srpskom cvecarstvu,i nekoliko pravila kojih bi se trebalo pridrzavati.
Kao prvo o konkurenciji.Broj registrovanih proizvodjaca se ove godine prvi put povecao preko 200! U stvari sta se dogodilo?U nekoliko gradova se doneli lokalni zakoni,na zahtev vlasnika cvecara,da se kupuje cvece od domacih proizvodjaca u zamenu da se oni registruju i da ne prodaju cvece ulicnim prodavcima.Tako da je u Nisu se dogodio prvi put protest cvecara zbog prodaje cveca ulicnim prodavcima.Po mojim informacijama,proizvodjaci koji su uhvaceni u tom poslu su kaznjeni.Zatim,krediti koji su se davali,doduse na totalno promasenoj formulaciji,poljoprivrednim gazdinstvima ukoliko su registrovana.Treba uzeti u obzir da 99% tih ljudi koji su se registrovali su proizvodjaci cveca makar 10 godina,tako da vas molim da ne gledate mnogo u noviju srpsku statistiku.Osim toga,smatram totalno pogubno pristup u stilu "gledanja kako komsija radi".Nemoze neko ko pocinje da radi da odmah se uporedjuje sa nekim ko ulaze vise godina u taj posao.On moze da dostigne konkurenciju samo vrednim radom i pravilnim ulaganjem,pa i da je prestigne.Sto se tice baba i ostalih,mislim da treba nesto drugo znati.Oni ne mogu da budu konkurencija,jer prodaju cvece koje se po kvalitetu i ostalom ne moze meriti sa cvecem iole ozbiljnih proizvodjaca.Osim toga,hvala bogu,najzad se ljudi interesuju za drugo cvece osim muskatli,petunija,karanfila....Kada proizvodite razlicito cvece imate naravno vece sanse da ga prodate.Primetili ste da se zalazem za gajenje cveca od semena.Zasto?gomila ljudi pokusava da zaradi pare kupovinom reznica.Greska!Tako da se dogodilo da traze neke nenormalne cene,pa posle zbog prodaju samo da vrate pare koje su ulozili.Napomenuo sam da cvece iz reznica donosi prihod 2* a semensko cvece od 8 do 10*.Sta mislite ko je konkurentiji i ko moze da spusti vise cenu?:))Znaci,pohvala za sve koji razmisljaju pravilno i o razlicitim vrstama(kale,ljubicice,bonsai,tedy bery..).Za Vojvodinu nemam podatke,ali znam da trziste centralne i zapadne Srbije je zeljno cveca.
Smatram da ovo sto ste svi izneli je veoma korisno da bi svi videli mane i prednosti ovog posla.
Jedna stvar.Problem je i period gajenja bljaka.Razmak izmedju dve ture je oko 4 meseca u proseku,nedovoljno za konkurentno trziste.Zato se i uvozi cvece iz drugih zemalja.Madjarska je inace lokalni lider u gajenju zacina!!!Iz nje uvozima i seckani luk vlasac(mislim,stvarno.....) i egzoticne zacine koji su se pre proizvodili samo u "dalekim" zemljama.Nadam se da ce uvoz kvalitetne tehnike najzad to promeniti,jer smatram da u ovoj zemlji je potrebno 10 000 proizvodjaca cveca,povrca,zacina i slicnog!!!
WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

Krompa
Zeljko Krompic
Ruma

Član broj: 37954
Poruke: 5
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina23.06.2005. u 10:13 - pre 228 meseci

Ne ja sa ovim nikoga nisam hteo da zaplasim ja radim ovaj posao vec par godina i gajim preko 40 vrsta cveca a u to ne racnam petunije begonije Cokotice salvije
gazanije i mnoge druge koje ima na svakom koraku.
A ipak moram da ti kazem da nas narod prvo gleda cenu pa tek onda kvalitet jer kad im kazes za muskatlu koja ima nekolko pelceri na stablu i 20 listova cenu od 120 dinara odma ide odgovor pa kod one prodavacice ima po 50 i 60 dinara , a on izgleda kao da ga je neko istezao jer na sebi ima samo 5 listova i stabljika od pola metra i parola dugacko je leto pa ce izrasti i koji pelcer. Za neko novo cvece
prvo neznaju kako se uzgaja ,kako to izgleda da li moze da opstane preko zime itd
Sto se tice centralne Srbije ne znam koliko ima proizvodjaca ali ovde u Sremu konkretno ovde kod mene u Rumi ima nas 5 registrovanih proizvodjaca i 10 koji rade kako stignu uz papriku i paradaj u svojim plastenicima rade i cvece i Vojvodini ima na stotine a u Beogradu na pijaci u Krnjaci to jest berzi cveca svaki dan ima po minimalno 100 proizvodjaca cveca koji neznaju sta ce sa njim .
I ja sam za to da nas ima sto vise pa da se vidi koji je kvalitet cveca u pitanju i
koji ce se ubuduce traziti i normalno da se potisnu oni preprodavci za kojima nas narod prosto "ludi" ne obracajuci paznju na kvalitet.
Samo ponovo naglasavam neplaseci nikoga lako je proizvesti tolike biljke samo kome ih tolike prodati a to ne govorim napamet nego iz licnog iskustva.!!

Krompa
 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
*.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina23.06.2005. u 13:23 - pre 228 meseci
hmm,ne znam sta da ti kazem,ali iskreno,nije mi jasna cena ni meni od 120 dinara.Ok je to da ti biljke su velike i slicno,ali iskreno ovde u centralnoj je cena lepo formiranih biljaka 60 dinara(hibridne) i 50(domace).Seme Geranium Black Magic Red F1 je 325 dinara 6 komada.pa ako gajis te onda je ok.Ali zato vecina gaji Geranium 'Special Mophead Mix' F1(10 kom 175 din) i Geranium 'Sp.Multiflora Mix' F1
(170 din 10kom).Geranium pratense Mixed ne gajim jer mi se ne svidja a cena je isto oko 130 din 15kom.Zato te i ne treba cuditi cena od 50 - 60 dinara.Paprikare i paradajdzije ne priznajem kao konkurenciju,jer posto i sam kazes da gajis cvece,znas da za cvece koje je trazeno i ok ,treba vremena i paznje.Pricam to iz licnog iskustva,kao sto i tvrdim da ljudi koji znaju teoriju,nemaju bas uvek uspeha u praksi,jer cvece te voli ili ne voli.To dokazuju brojni forumi kod nas i u svetu,gde covek ti isprica sve o biljci,hrani,uslovima za gajenje i na kraju te zamoli da mu posaljes neki pelcer,jer njega nece nesto:)).Ponavljam,ne znam stanje u Vojvodini,a to sto se svi guraju u BG,pa to je opste poznato.Cepaju cene,svadjaju se za mesto itd.U KG kad kupujes saksijsko cvece znas da je visegodisnje,jer samo bi moron posadio jednogodisnje u saksiju.Placaju se i kupuju cvece od 150-300 dinara,a preprodavci su skoro istisnuti,jer ne moze da budu konkurenti pravim proizvodjacima.Ponavljam,kad proizvodjacima izadje voda iz usiju i kad budu spustene cene na razumnu meru ,onda mozemo da pricamo o ok trzistu.
U svakom slucaju svako ko se bavi cvecarstvom zna da nije lako ali malo njih odustaje ,zar ne?ipak moze da se zivi od toga a to je sto mnogo ljudi ozbiljnih zeli,pa i ti sam kazes da radis ovo par godina,pa zar bi radio kad ti se ne bi isplatilo.
Evo jedan primer gluposti naseg naroda:bice pokrenut projekat izvoza naseg cveca u druge zemlje.Ako uzmemo u obzir da ozbiljan proizvodjac moze da izbaci sa savremenom tehnologijom u toku cele godine oko 10 000 komada raznoraznog cveca kome ce cena biti otkupna oko 1 € po komadu,onda znaci da bi prihod bio oko 10 000 €.sta mislis,kada sam razgovarao sa proizvodjacima iz macvanskog kraja za odredjene sorte,sta mi kaze covek:"pa jes` nije losa to cena al` ja prodajem na pijac` za 100 dinara!!!".Toliko o glupostima.Evropa stize,hteli mi to ili ne,i samo ko ozbiljno shvati posao moci ce da radi.A ja ti garantujem da svako ko zapocne posao ozbiljno moze da radi i zaradi za zivot,taman koliko mu treba




WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
217.26.66.*



+1 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina26.06.2005. u 16:31 - pre 228 meseci
Linkovi za plastenike:

www.komet-ca.co.yu/pages/plastenici/plastenici.htm - Cacak
www.ciric.co.yu/plastenici.htm -SZR CIRIC- Vrsac
http://www.denver.co.yu/plastenici.htm -Subotica(imaju i staklenike)
http://plastenici.com/ ili www.europrogres.com -Kraljevo
www.schwarzmann.hr/plastenici.html -Hrvatska-profesionalna oprema!
http://www.moba.co.yu/atp/plastenici.html - ATP-Beograd i Gornji Milanovac

jedna zanimljivost, kako se mogu uzgajati i jagode u plastenicima:
http://www.moba.co.yu/atp/jagode.htm
WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

Turin Turambar
Ivan Jekic
Novi Beograd / Serbia

Član broj: 21396
Poruke: 199
*.dial.b92.net.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina29.06.2005. u 03:46 - pre 227 meseci
Pazljivo vas pratim i citam sve poruke. Zapalo mi je za oko ono o holandskoj opremi za brzi rast. Ne znam da li da se radujem ili ne.
Sa holandskim cvecem nemam bas puno "srece" u gajenju: lepo izgleda, ali cesto kratko traje i pored najbolje nege. Deluje mi da oni sa njim postupaju kao sa najobicnijom robom, tirazi su milionski, kljukaju ih hormonima i sredstvima za brzi rast i tako prodaju. Koliko sam upravu?
Ja bi zeleo da pre svega imam kvalitetne i zdrave biljke. Znate, ako bi gledali preko povrca - pre bih gajio neugledno, manje, ali ukusno i hranjivo, negoli veliko, bujno i na oko idealno, ali stetno i bezukusno.
Znam da se cvece ne moze tako porediti, ali to mi je prvo palo napamet, jer su trovaci sa pijaca sve brojniji.

I sto se same te opreme tice: o kojoj se direktno opremi radi?

Sto se tice konkurencije, i ja sam primetio da ih npr. kod Krnjace (veletrgovina) ima toliko da spavaju u kamionima/kombijima i svi nude manje-vise jedno te isto. Sta reci na to?!

Hvala na svemu do sada! :)

[Ovu poruku je menjao Turin Turambar dana 29.06.2005. u 04:58 GMT+1]
Every time I rise, I see you fall.
 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
62.108.101.*



+1 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina29.06.2005. u 21:38 - pre 227 meseci
Kao prvo hvala Vama sto pratite ovaj forum.Trudim se iskreno da pomognem sto vise mogu,jer zanimanje za ovu oblast je veliko sto pokazuje i broj odgovora i broj poseta za samo dvadesetak dana.Ako ovako nastavimo moderatori ce nas uskoro staviti u TOP teme:))
A sad ozbiljno.Prvo sto se tice Krnjace,mislim da sam sve vec rekao.Ti ljudi se nadaju lakoj zaradi i koriste pravilo:videla zaba da se konj potkiva pa i ona digla nogu! Odnosno,sta jedan donese to svi i ostali.Naravno,zato i slabo ide prodaja.
Tvrdim jos jednom,da neobicno i lepo cvece uvek ima prodju.Danas sam procitao o bracnom paru koji uzgaja samo biljke "mesozderke" i od toga zivi.Taj casopis mi je doneo prijatelj koji je to hteo da pokaze i da me pita gde moze da ih kupi u Srbiji.Znaci za i takvo cvece postoji zainteresovanost ovde,a ne samo za muskatle i petunije,,,,,,,
Mislim da imate pogresno vidjenje "holandskog cveca'.Hibridi nisu samo biljke koje uspevaju "bogato" vec i njima trebaju odredjeni uslovi.Nepoznato za vecinu ljudi ovde je da cvece doneto iz inostranstva prevozi se u kontejnerima i hladnjacama,te tako trpi odredjeni stres i sok.Zato nije lako ni podici takve biljke ukoliko se ne pruzi odredjena nega i pomogne aklimatizacija.Nazalost u dosta cvecara koje kupuju uvozno cvece se to ne praktikuje tako da cvece koje ste kupili i pored najbolje vase nege brzo ugine.Takodje nedaju se ni dobri saveti kod kupovine tako da cesto omasite tretman koji biljka treba da ima.Moj slucaj takve prirode je bio kada sam kupio tkz. Gardeniju koja je bila hibrid uvezen iz Holandije.Kupljena je bila u drzavnoj cvecari!Tek na moje insistiranje prodavacica mi kaze par podataka i savete u stilu:voli toplo,dosta vode,staviti na suncanu stranu.Slusajuci te pametne savete,biljka mi je uginula za nedelju dana.Tek posle toga sam od zene koja je upoznata sa vrstom dobio sasvim druge karakteristike:voli toplo ali ne previse,nikako na sunce!normalno zalivanje,obavezno presadjivanje iz originalne saksije itd.Predlog:pre kupovine biljke obavezno se savetovati i prouciti njen uzgoj!
Objasnicu Vam zasto je ova oprema korisna.Znate i sami da se proizvodjaci zale na nedostatak sunca,preveliku temperaturu,mrazeve i slicno.Da postoji problem u ciklusu,odnosno,da je problem period rasta biljke od reznice ili semena do odrasle biljke.Takodje je problem razmak u sadnji dve ture,jer ako cekate normalan razmak ,imate u proseku samo 2 velike sadnje.Ti problemi su prevazidjeni ovom opremom.To je nesto nalik na inkubator za biljke.U prvoj fazi se biljke stavljaju u aparaturu nalik buretu sa crevima,u kojoj se razvija najoptimalnija temperatura,vlaznost,efekat vestackog sunca.Sve je digitalizovano a oprema je veoma tiha.U proseku u jedan aparat moze stati 100 biljaka.zalivanje i vlazenje je takodje digitalizovano.U drugoj fazi se biljke stavljaju u posebne posude gde provode odredjeno vreme da se aklimatizuju.itd itd.
Opremu koriste i proizvodjaci cveca i povrca(u Engleskoj najvise za jagode).Znaci,sluzi za maksimalno skracivanje vremena rasta biljaka od semena do rasada ili odrasle biljke.U proseku skracuje vreme za 2 do 3 puta,a za dosta vrsta i vise.Postoji jos opreme ali o tome neki drugi put.
I ja sam protiv upotrebe hemijskih sredstava u gajenju povrca,cenim samo organsku proizvodnju,ali sto se tice cveca,to nema veze.Cvece zahteva prihranu obavezno,a ako se pretera u tome trpi i ne napreduje kako treba(najcesce otpadaju listovi ili cvetovi).
WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

Turin Turambar
Ivan Jekic
Novi Beograd / Serbia

Član broj: 21396
Poruke: 199
*.dial.b92.net.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina07.07.2005. u 18:07 - pre 227 meseci
Stvar je sada jasnija!
Ipak, na pocetku ste mi predlagali da pocnem sa petunijama, muskatlama i slicnim cvecem.... sada smo ipak videli da toga ima puno u ponudi, pa se ja pitam kako bi i kome prodavao kada maltene svi isto proizvode (krnjaca je puna njih)? Da li ste mislili da je najbolje poceti sa "laksim" cvecem, pa onda preci na nesto "teze" ili jednostavno, petunije i muskatle treba uvek imati?

I jos nesto: kako vi obezbedjujete plastenike koji su udaljeni? Koji stepen zastite treba primeniti, da li video-nadzor, alarmi, security-preduzeca, cuvari dolaze u obzir? Sta je efektno i sta se isplati?

Ako bi od nule krenuo da: kupim plac od oko 4 ari (jel to dovoljno?), registrujem firmu i izgradim plastenik slican vasem (bese 10x4m?) sa ugradjenim navodnjavanjem, kupim zemlju, seme i sve sto treba.... koliko bi me otprilike izaslo? Znaci po gruboj proceni, znam da ne mozete nista tacno reci, jer varira puno faktora!

Hvala!
Every time I rise, I see you fall.
 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
62.108.101.*



+1 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina08.07.2005. u 14:55 - pre 227 meseci
Normalno,obicno preporucujem manja ulaganja,zbog ekonomskog stanja nasih sunarodnika.Ali to nije obavezujuce:)mislim da sam pre nrekao sta mislim o izdvojenim objektima,da je to ipak rizican potez,da ako se nema mogucnosti nadgleda, da se zapocne posao recima,ako ste u stanu,zastakljivanjem terase i opremanjem iste.Verujte da to isto donosi dobre rezultate.Dok ne zapocnete ozbiljan posao koji vam se isplati mislim da dodatna obezbedjenja mogu samo napraviti rashode,a i nisu sigurnost kou trazite.
Da ne bih vam pravio grube procene imam drugi predlog.Za podrucje gde ste vi,pozovite recimo nekog proizvodjaca,primer ATP,imate link u jednom od prethodnih postova,nek vam daju cenu.Zemljiste i ostalo je na vama jer stvarno ne znam cene,lagao bih kad bi davao procene.Zemlja je vrlo jeftina,tako da to nije neki izdatak,cak je i maloprodajna cena od 21 din 3 litra smesna,ali je naravno na veliko daleko manja i dostupnija.seme je posebna prica,kvalitet je veoma bitan. Pozivam sve koji su zainteresovani da obrate paznju na kvalitet jer je on veoma bitan...Cena takodje zavisi od kolicine.Mogu vam i to pomoci kad se odlucite za proizvodnju ali mislim da morate da mi napisite privatnu poruku da se ne bi shvatilo to kao reklama
WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
195.250.116.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina13.07.2005. u 08:08 - pre 227 meseci
Evo da se i ja malo oglasim :)

Citam vec duze vreme. (procitao sam sada iznova sve)

I ja sam se jedno vreme razmisljao otisnuti se u posao sa biljkama pa sam istrazivao i istrazivao kako o florikulturi tako i o hortikulturi, naime cak sam isao i na poljoprivredni fakultet koji sam vrlo brzo napustio.

Racunica je laka. Sto vise biljaka na sto manje prostora sa odredjenim kvalitetom.

Sa tehnoloske strane (koja je mene najvise zanimala) otkrio sam da bi se moglo saksijskog bilja (da uzmem africke ljubicice posto su niske i vec pomenute) na vrlo mali prostor staviti ogromna kolicina.

Naima, odete lepo negde gde mozete da kupite one montazne metalne (ne znam tacno koji materijal) police, napravite visinski razmak od recimo 30cm gde bi mogli znaci da stavite u visinu prosecne prostorije od 2.80 pa otprilike 6 polica (da ne preteramo) za koje bi napravili vestacko osvetljenje. Na polici duzine 4m i sirine 1m ako je prostor za svaku biljku potreban 15cm sa 15cm (ja mislim i manje posto se ne drze u saksijama nego u manjim posudama kako bi vise stalo) mozete staviti oko 1100 biljaka.
Ulaganja jesu malo veca zarad vestackog osvetljenja ali police ce vas kostati isto ako ne i manje nego plastenik. Sa zaradom od 1€ koju je neko nave po biljci to i nije tako lose :)
E sad to je za 4m2 a ako imate 40 meteri :)
E sada kako se ja ne bavim istim poslom i iznosim teoretske i tehnicke aspekte onda cu da iznesem i jos koji.

Sto se tice gajenja biljaka postoje dve stvari koje se zovu hidroponija i aeroponija (eng. hydroponics i aroponics)
http://howtohydroponics.com/ je jedan od boljih sajtova i ima dosta slika mislim da cak imam i tu knjigu negde u pdf formatu (ne obecavam nista ali potrazicu)
Verovatno vecina vas nije upoznata sa istima to su nacini gajenja biljaka bez zemlje, naime posle klijanja biljke i izlaska dikotiledona (prvih listova) biljke se stavljaju u staklenu vunu (ili neki drugi materijal prikladan za isto) koja ja potopljena u vodu do pola otprilike. Voda u kojoj se nalaze biljke je mesavina sa svime sto biljkama treba i pomocu rezervoara i pumpe ona cirkulise i iznova hrani biljke. Zasto je ovo dobro? Biljke ne moraju da se muce da sire svoje korenje, hranjljivi sastojci su mnogo dostupniji, presadjivanje je lakse a rast je neuporediv. Holandjani sa metra kvadratnog mogu uz vestacko osvetljenje da izvuku do 100kg paradajza (eh najbolje) mada to je cifra koju sam procitao u jednom dokumentu koje je objavljeno kao case study za razvoj australijske hydroponije. (i to cu da pokusam ponovo da nadjem)

Evo i casa iz ekonomije :) kad vec toliko pricam (ne bih da se pravim pametan ako neko zna bolje spreman sam da budem opovrgnut)

Hiper produkcija je kljuc u svemu, sto znaci da ja moram vise da proizvedem sa manje sredstava nego moj konkurent kako bih ja mogao da budem jeftiniji na trzistu sa istim kvalitetom. Kako vidim jedan problem u ljudima koji su ovde pisali jeste da oko 50% to bas voli da radi i da bi mozda previse vremena potrosilo neekonomicno.
Cilj se zna najjeftiniji krajnji produkt u okviru odredjenog nivoa kvaliteta.

Potrebno je znaci pronaci deo trzista koji nije toliko zastupljen a postoji traznja i koncentrisati se na njega, rizik je veci u slucaju propadanjo od sistema sve po malo ali su pozitivni aspekti umnogome veci ukoliko se uspe. Koncentracija na jednu kulturu dovodi do toga da ne morate da znate za 20 biljaka kojoj sta godi vec da gajenje jedne dovedete do savrsenstva.


Evo prestajem obecavam :)
Uvek se raspricam :)

U zdravlje i srecno :)
 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
62.108.101.*



+1 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina13.07.2005. u 21:04 - pre 227 meseci
long_strider hvala sto si se ubacio u forum:) samo napred.odlicna tema. sto se tice te metode hidroponije nesto najslicnije sam video kod coveka ja mislim da je iz Negotina,koji gaji duvan.U plastenicima je iskopano i napravljeno malo vestacko jezerca u koje se sade reznice duvana,ako je neko video kako se sadi pirinac,shvatice kako to izgleda.voda naravno nije duboka,vec otprilike bas kako si ti opisao,potapanje do odredjene visine itd,da ne davim jer ne znam tacno.sto se tice metalnih polica i slicnog sto si naveo,ok ali za prostorije u kojima se odrzava odredjena temperatura a ne tkz. plastenici sa bocnim provetravanjem(tj. otvoris vrata pa se luftira:))u suprotnom moze doci do ostecenja biljaka zbog velike temperature ili mraza,narocito ako dodju u kontakt sa metalom o cemu sam pisao.
mislim da si konstatovao bas ono sto ja upornom podrzavam,gajenje neobicnih i za trziste zanimljivih biljaka!!jos jednom svima koji ne mogu da gaje biljke u plastenicima preporucujem da se potrude i zapocnu gajenje na nekom manjem prostoru(terasa,garaza i slicno) a pozivam i sve koji mogu da daju neki savet da to urade kao long_strider .
btw. moracu da slikam i da pokazem kako izgledaju moj krastavac i paradajz.imam samo 18 struka paradajza i 10 kucica krastavca ,naravno holandske vrste, a imam vise prinosa nego da se skupi ceo moj komsiluk:))
WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
62.108.101.*



+1 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina13.07.2005. u 23:46 - pre 227 meseci
Za Turina:
za plastenik 4*10m
konstrukcija od pvc cevi za duplu foliju- 1 kom od 550-1200 din odnosno 11*1200=13200
folija je sirine 6m.cena je 130-250 dinara po kilogramu,za oko 13 kg koliko je potrebno 13*250=3250 za duplu konstrukciju 2*3250=6500
navodnjavanje oko 1400 pa navise (izvor srbomil,hvala)
seme od 3000 pa navise zavisi sta se radi
cene zemlje za cvece i povrce je oko 21 din za 3 litra supstrata(tako se meri:)) po maloprodajnoj ceni odnosno potrebno je oko 100 kesa, 100*21=2100
posluzavnici ili saksije mogu se nabaviti veleprodajno,odnosno zavisi od proizvodjaca
posluzavnike mozete sami napraviti a kupujte case za rasad i slicno od 0.5 do 5 dinara zavisi i od zapremine istih.
djubrivo(na primer NPK) sasvim dovoljno 5*kese od 3kg oko 450 dinara
ne znam da li sam nesto zaboravio,podsetite me .........
Izvinjavam se zbog nepotpunog odgovora prosli put i zbog toga sto se nisam javio ranije zbog velikog nevremena koji je zadesio KG imao sam dosta posla
WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
195.250.116.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina14.07.2005. u 10:29 - pre 227 meseci
Ja sam napomenuo police iz odredjenog razloga :)

Ja imam nedovrsenu kucu sa dve prostorije od oko 6x6m sto znaci oko 35m2
u obe prostorije mogu lako da napravim ventilaciju, a jos jedna dobra stvar je sto je plafon 3.10 :)

Evo bas sam se interesovao za vestacko osvetljenje juce citav dan i danas malo
lampe koje bi trebalo da se kupe za gajenje biljaka su HID (high intensity discharge) od 2200 kelvina za cvetanje i nosenje ploda (imitira crvenu svetlost sunca u jesen) i takodjer HID Metal Halide od 5500K koje su najbolje za razvoj biljke.

Cene od domacih nisam jos dobio posto sam iz Novog Sada i prodavnica Halogen koju su mi preporucili hmmm nema nikog iz strucne sluzbe tu a naravno da prodavacica nema pojma :) a cene koje sam nasao na internetu su oko 50$ (40€)
samo moram da dodjem kuci da proverim koje je jacine i za koliku povrsinu sad sam na poslu
VIZ komerc
adresa - Surcinski put 1L, 11077 Beograd
Tel/fax: 011/312-9233
e - mail: [email protected]

Ovo je firma koja zastupa Philips program osvetljenja ljubazni su i mene su uputili na Halogen tako da mozete njih pitati ko to drzi u vasem gradu.

Ja nemam bas previse prostora u basti iako je oko 400m2 jer mi je sve u nekom vocu ali mislim da su garaže savrsene za gajenje saksijskog cveca posto se lako mogu odrzavati i ne smeta ako se tamo nesto uprlja a i ako se oblepi najlon po zidovima i tavanici grejanje ne bi trebalo da bude problem posto biljke to rade i same, ali mora se onda napraviti dobar sistem ventilacije najbolje staviti jedan ventilator na vrh vrata i napraviti na dnu istih otvor da ulazi svez vazduh (naravno da oba mogu da se zatvore po potrebi)

Simonezec interesuje me da li si nekad koristio CO2 u prihranjivanju biljaka? I ako da koliko se ponevacavaju prinosi. Citao sam negde malu prevaru za jeftinu proizvodnju CO2, nesto sa kvascem u vodi i tamo se razvijaju bakterije pa ispustaju ali necu nista da tvrdim ne znam ni gde sam to citao.

Nasao sam knjigu sa onog sajta 5mb je tako da nije bas mala ali ako neko hoce mogu je e-mailovati (jeste da nije aktuelna posto je izaslo novo izdanje ali je lepa i mnogo informativna)

Ah da da se vratim na police ranije pomenute :)
To su celicne konstrukcije na koje se stavljaju drvene ploče kako bi obrazovale police. Imao sam ja slicne na predjasnjem poslu i zato sam i tako odusevljen njima mi smo drzali po 60tak kila na svakoj i to bez problema.

A da te pitam kako nabavljas kvalitetno semenje? Imas stelu neku sa strancima? :)

Ja mnogo volim matematiku! Ako sam dobro razumeo lukovice lale se mnoze "prostom deobom" ili ti x2 svake sezone + cvet. Sto bi izaslo da je to sasvim solidna cifra jer na jednu ulozenu lukovicu dobijamo jos jednu i cvet :)

Sto se tice kupovanja semena preko interneta nasao sam dve prodavnice sa velikim asortimanom koji salju worldwide nisam kupovao ali kapiram da to ukljucuje i nas.

Juce sam naleteo i na neku nasu prodavnicu semenja dok sam surfovao kako li je bilo.....
E nemogu da je nadjem poslacu kad dodjem kuci imao bas hrpu jedno 200tinjak razlicitih vrsta.

Ne znam da li je neko pokusavao da gaji lekovito bilje i zacine i slicno to mislim da moze da ima dobru prodju jos ako bi se napravila i proizvodnja pa to pakovalo u neke kese i po piljarama distribuiralo.
 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
62.108.101.*



+1 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina14.07.2005. u 10:52 - pre 227 meseci
Nikako da stignem da napisem i nesto o tkz. greenhouse kucnom uzgajanju cveca.
To su kucice koje su uglavnom pravljene pored kuca za odmor i za uzgajanje pojedinih vrsta biljaka koje su osetljive na klimu,padavine i slicno.Male kucice drvene kostrukcije,pravljene na malom temelju,sa dosta stakla,pruzale su biljkama solidne uslove za rast i razvoj , a vlasnicima prijatan odmor u njihovom kutku zelenila.Najvise podsecaju na kecu mesavinu brvnare i staklenika.e sad ,posto i u razvijenom svetu ima manjka prostora i nemogucnosti da se recimo podignu plastenici ili staklenici,onda se neko lepo setio i razvoj greenhouse je krenuo drugi tokom.Uskoro se pojavljuju gomile raznih modela,kucice od kombinacija drvo i staklo,drvo i pleksiglas,pvc i najlon folija,raznih dimenzija i oblika.Neke podsecaju na staklenike,neke na plastenike,neke su kao "dodatak " kucama itd. Sve zavisi od zateva kupaca.Danas je to veoma razvijen biznis u zapadnoj evropi,pre svega u UK i Usa.Zanimljiva je ponuda dodatne opreme koja se dobija uz kucice.Standardna je oprema klima,ventilatori i grejaci, za odrzavanje optimalne temperature.Jedna fima daje uz kucice i cd plejer sa zvucnicima,jer je dokazano da cvece brze i lepse raste uz muziku.U pojedinim se sa jedne strane ugradjuju klupice za sedenje a sa druge strane je mesto za vase cvece.Pod je obicno posut krupnim sljunkom,dok kod ekskluzivnijih modela imate behton stazice.Koja je razlika izmedju staklenika i kucnih greehouse?pre svega u dimenzijama,greenhouse moze biti veoma mala i ekonomicnija, zatim u materijalu,jer dok se staklenik izradjuje od stakla i slicnih materijala,greenhouse mogu biti i od stakla,pleskiglasa a kao sto sam rekao i nalik najlonu,takodje veoma malih dimenzija.osim za cvece greenhouse mozete iskoristitii za druge svrhe recimo za skladistenje alata.Mislim da mnogi mogu sami da naprave svoju malu greenhouse i u njoj cak da zapocnu svoj mali biznis.probacu da uplodujem neke slike ali me nesto zeza komp ,ali nadam se da biste mogli da vidite o cemu govorim........



[Ovu poruku je menjao simonzec dana 16.07.2005. u 00:02 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao simonzec dana 31.08.2005. u 00:26 GMT+1]
WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
62.108.101.*



+1 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina14.07.2005. u 11:06 - pre 227 meseci
Pa ovako,
co2 sam koristio ali za povrce i nije nesto extra ali pomaze:) ne znam to sa kvascem ali sam cuo da seljaci neku foru imaju sa njim ali nisam ukapirao o cemu se radi
seme dobavljam od dilera za johnsons seeds ali je to nazalost veleprodaja i samo velike kolicine su u opticaju,pa naredna tura je septembru pa zainteresovani nek se jave da se snadjemo,nemora da se placaju maloprodajne cene.posalji mi book bas bih voleo da ga prelistam.
e sto se tice ventilacije i to sa vratima sto predlazes to sam video kod coveka koji gaji sampinjone u garazi.oblepio vrata stiroporom,,ubacio kalorifer i u odredjeno vreme se ukljucuje ventilator ..... prosto.
za lekovito bilje napisao sam da se u madjarskoj napravio opasan biznis od toga! ja mislim da kod nas se gaji najvise lincura.....
definitivno me zeza upload ali evo jos jedne slike pa nek moderator sredi to ako svrati.....

[Ovu poruku je menjao simonzec dana 31.08.2005. u 00:28 GMT+1]
WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.dial.InfoSky.Net.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina16.07.2005. u 08:49 - pre 227 meseci
Eh bio ja danas posle posla u famoznoj Novosadskoj prodavnici Halogen i imao sam i sta da vidim :)

Reflektor koji se koristi za sijalicu od 400W (mislim da moze i neka malo jaca) kosta 7.300din cca i sijalica oko 2.700. sto izadje 110e za set stim da reflektor ostaje a sijalica ima vek od 6.000 sati ako se dobro secam sto je dovoljno za godinu dana (375 dana) osvetljenja po 16 sati.
Inace u pitanju je MH (Metal Halidna) HID sijalica sa bojom od 4500K ako se ne varam. (nije bas optimalno ali ona od 5500K koja je najbolja za rast nije tako lako dostupna za nju se mora praviti i transformator i svasta, ali postoji opcija HPS (high pressure sodium) od 2200K koja je savrsena za cvetanje i razvoj plodova.

E sad postoji jedan problem postoje razlike u tvrdnjama koliko je potrebno svetla za biljke. Po toj knjizi o hidroponicsima to bi bilo oko 1.5m2 da da metar i pol kvadratni.
Sto je ludacki svi znamo sta je sijalica od 400W i to sa reflektorom.
Eh zato sam ja malo ispitao karakteristike tehnicke.
Lampa od 400W ispusta cca 44.800 lumena.
Jedan lumen po kvadratnom metru je jedan LUX.
Po nekim drugim izvorima ( Knjiga Povrce iz plastenika Dr. Branka Lazic (profesor na poljoprivrednom fakultetu u NS ako se ne varam) i ostali) oko 20-30.000LUX je potrebno biljci da se optimalno se razvija, a za normalni oko 15.000.

Minimumi su sledeci
Paprika, lubenica i paradajz koji zahtevaju najvise svetlosti potrebno im je minimum 5-6.000LUX
Mladi crni i beli luk mogu i sa minimum 500-1.000LUX



http://hgic.clemson.edu/factsheets/HGIC1450.htm


voala evo ga divan sajt koji ima mnogo vrsta napisanih
samo da skrenem paznju tu se prica u jedinicama FT-C to su foot candles
10LUX = 1FT-C
sto znaci da ona lampa ima 4480FTC znaci da bi mogla da pokrije oko khm 40m2 cveca :) naravno ne onog kojem treba bas mnogo kao neke vrste



http://www.pllight.com/horticultural/sampleapps/vegetables.php

Naucna studija od strane dragih nam Holandjana gde pricaju kako mogu da dobiju 100kg paradajza po metru kvadratnom


http://www.crop-lighting.usgr.com/crop-lighting.html

evo jos jednog sajta o osvetljenju na kojem takodjer postoji lepa tabela o potrebama raznih biljaka

Mislim da je dosta za ovaj put od mene :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 593754 | Odgovora: 563 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.