Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?

[es] :: Storage :: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 30538 | Odgovora: 114 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?09.05.2006. u 11:12 - pre 218 meseci
pa sigurno nije izradjeno od skupih komponenti.....
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

codeus

Član broj: 58382
Poruke: 620
*.suonline.net.

ICQ: 228360111


+2 Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?11.05.2006. u 01:45 - pre 218 meseci
u velikom broju slucajeva ... NAPAJANJE ... mada bi ja rekao ne kvalitetni MOLEXi ... hdd trosi dosta juica i vremenom se us***i konektor "rasiri" i napravi los kontakt ... imam legendu od maxtora 80gb 2mb 7200 kupljen kad se pojavio pre 5-6 godina (kostao 100 miliona maraka) ... radio 8 meseci i puf bad sectori .. skljocanje . PowerMax izbacuje gresku .. jedva se formatirao .. DOK .. nisam skinuo plocu , osmirglo (finom smirglom smrdex 270) kontakte za glavu itd, kontakte na ploci , dotegao "muski" torx-ove (za nekog "srafove"), dotegao kontakte na molexu (ping pong 300W) i to sad radi ko NOVO .. nema problema .. imam ja jos nekih 7 diskova tu po ostalim masinama ali mi je ovaj ljubimac i ne bacam ga sve dok nevidim dim.

a razlozi drugih skljocanja u toku rada ... stvarno nemam jasan razlog tome ... ili losi kontakti ... ili losi diskovi ... ili losa elektronika ... ima tu puno "ili" i svarno ne moze nesto generalno da se kaze po tom pitanju izuzev eventualno ...
 
Odgovor na temu

mtraj
Gerald Bostock
Not in Portland

Član broj: 17348
Poruke: 960
*.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?12.05.2006. u 03:48 - pre 218 meseci
I moj Maxtor ATA 80GB (6Y080LO) je kliktao/škljocao, a to se najčešće dešavalo prilikom čitanja/pokretanja fajlova sa 2. ili 3. particije tog HDD-a.

Primetiće te da je prethodna rečenica napisana u prošlom vremenu, ali to ne znači da je disk otišao u večna lovišta,
naprotiv, radi sa 100% fitness i performance, tj. S.M.A.R.T. atributi su svi na max. samo što više ne škljoca :o))

To sam postigao na veoma jednostavan način - podešavanjem "Acoustic Management" opcije.
Postoje dva programa koji ovo mogu da urade:
(i jedan i drugi utility su 16-bitne DOS aplikacije, koje podržavaju Maxtor diskove.
Inače, oba ova programa se nalaze na novijim verzijama Hiren's Boot CD-a)

- Jedan je org. Maxtor-ov - Maxtor Amset Utility 4.0 - "setacm.exe"

- Drugi je Hitachi-jev - Hitachi Feature Tool 2.01 - "ftool.exe" http://www.hitachigst.com/hdd/support/download.htm#FeatureTool
Download Windows diskette creator (1,729 KB) - http://www.hitachigst.com/hdd/support/downloads/Ftool-ver201.exe
Download a CD image (2,654 KB) - http://www.hitachigst.com/hdd/support/downloads/ftool_201.iso

Ja sam koristio Hitachi Feature Tools, koji kreira bootabilni floppy... Ostatak priče je poprilično self-explanatory (videti sliku)
Potrebno je samo enable-ovati user define value i odrediti vrednost za seek mode, koji može da se setuje u rasponu od 128 (min.) do 254 (max.)
U mom slučaju, bilo je dovoljno spustiti brzinu sa 254 na 251 i to je bilo to! (btw, već se sa 254 na 253 primetno utišao)
Od tada na svom Maxtoru nisam čuo nijedan jedini klik/škljoc/klang... Radi "k'o podmazan" :)

Istu stvar sam pokušao i sa još jednim svojim starim HDD-om, Quantum20GB , ali koliko god da sam mu spuštao vrednosti (sve do min. 128)
nije prestajao da krklja, doduše manje nego na brzini od 254, ali se sve jedno čuo dosta glasno.
Verovatno je bio previše "potrošen" (4-5 heavy duty godina rada je učinilo svoje).

Normalno, sve ovo ne mora da znači da sam došao do nekog spektakularnog otkrića,
ali ako imate slične probleme, slobodno pokušajte i ovakvo rešenje.
Imajte samo u vidu to da ako ga spustite na minimalnih 128, HDD će (pretpostavljam??) raditi dosta sporije.

Na kraju bih samo zamolio/upozorio manje iskusne korisnike, koji eventualno pokušaju da na svojim diskovima regulišu Acoustic Management,
da ne "čačkaju" ostale opcije, jer pogrešno setovanje pojedinih opcija može veoma lako da zauvek utiša vaš disk. :)
Citat:
Warning!: Switching your drive to support 3.0Gb/s, or enabling spread spectrum clocking and then using it, may render your drive unusable in a system that can't support these functions.


[Ovu poruku je menjao mtraj dana 12.05.2006. u 04:52 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
195.252.79.*

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?12.05.2006. u 07:08 - pre 218 meseci
mislim da ova teme odavno nema smisla.
Zasto?
Zato sto se ovde govori o razlicitim zvucima i mesaju babe i zabe.

spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

mtraj
Gerald Bostock
Not in Portland

Član broj: 17348
Poruke: 960
*.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?12.05.2006. u 18:59 - pre 218 meseci
Jedini "klik" koji se čuo iz mog Maxtora, je bio u trenutcima kada sam pristupao pojedinim fajlovima na disku,
i tada se čuo karakterističan zvuk, koga sada više nema.

Pretpostavio sam da je to bio jedan od pojavnih oblika lupkanja Maxtora, o kome se pisalo u ovoj temi.
Ako ste svi vi pričali o nekoj sasvim drugoj vrsti škljocanja diska, i ako sam totalno 'omašio temu,
izvinjavam se svima zbog unošenja dodatne zabune.

Eto sad smo, nadam se, razdvojili "grandmas & frogs" :)
 
Odgovor na temu

Andrija 75
Doktor Veterinarske
Medicine-Veterinarska Stanica Ks
Srbija

Član broj: 42186
Poruke: 167
*.244.208.0



Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?14.05.2006. u 16:38 - pre 218 meseci
Citat:
buljko: Kakve to veze ima sa UPS? Zasto je meni isti taj 80Gb MAXTOR skljocao sa Cooler Master Real Power 450W? Zasto ne skljocaju Seagate ili HITACHI koji su odmah uz Maxtora u kucistu???
Moze biti (skoro sve sto si rekao, skoro...) ali, nije.


Ima veze i te kako.Ups ti daje konst. struju a bez ups-a ti eps daje sta hoce.A ti samo kupuj onda Seagate ili HITACHI pa

budi srecan.A Seagate je kupio Maxtor zato sto su bili ispred svih sa razvojem HDD velikog kapaciteta. Skljocaju ti zato

sto ti je taj "Cooler Master Real Power 450W" verovatno los.A ja nemam pojma zasto.A gde ti se to pravi cooler master?

U Kini takodje.Mozda cak u istoj fabrici kao i sve drugo pa samo lepe druge nalepnice.

Meni nista ne skljoca.Resi problem ako ga imas kako god hoces.

A za ostale MAXTOR jeste DOBAR a da je los ne bi bio 3. proizvodjec na svetu nego poslednji da nije dobar i ne bi ga

Seagate kupio da nije valjao.Pa vi sto imate Seagate nemojte ga kupovati MOZDA je los?

 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?14.05.2006. u 17:32 - pre 218 meseci
Andrija, ja u Tvom postu ne vidim nikakve prave argumente, osim kritikovanja svega što je kolega Buljko napisao.
Pošto nama ostalima očigledno nije jasno, molio bih Te da nam objasniš ko je i šta je CoolerMaster, gde se proizvodi i koliko je kvalitetan, pošto ih očigledno Ti sastavljaš kada toliko mnogo znaš o njima.

CM ima prilično dobar renome kada je u pitanju primarna elektronika, tako da ne bi bilo loše da sledeći put bolje razmisliš pre nego što postaviš pitanje pouzdanosti nekog kao što je CM.

Iako je cela ova priča OT, moram samo da napomenem još jednu činjenicu. Godinama unazad pratim sve najprometnije svetske berze i dosad nisam primetio da je neka velika kompanija prodata, a da prethodno nije bila u ******* do guše. Tako je u prehrambenoj, automobilskoj, pa i elektronskoj industriji.

Maxtor je, ako je verovati analizama renomiranih kompanija, "progutan" usled finansijskih problema i nestabilnosti poslednjih nekoliko kvartala. Da li to znači da je dobar ili loš, prosudite sami. Ali jedno je sigurno - "škljocanje" nije postojalo pre Quantuma, a naprasno je postalo obeležje Maxtora, čim je isti kupio gore-navedenog.

Tačno je da se bolje i ne može očekivati za tako malo para, koliko danas diskovi koštaju, ali Bože moj, nisam ih ja terao da besomučno povećavaju proizvodnju, a time i škart.

Pod opravdanom sumnjom u kvalitet su i ostali proizvođači, ali Maxtor je ipak najviše zaglibio. Na kraju, kupovina Maxtora od strane Seagate-a nije kupovina tehnologije i kvaliteta, već tržišta i kome to nije jasno, bolje je da se ne upušta u teoretisanje po tom pitanju.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
195.252.79.*

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?14.05.2006. u 19:27 - pre 218 meseci
ok al ajd sa Ti objasni zasto kakve veze ima kliktanje kvantuma i maxtora?
klitkanje se razlikuje od familije do familije od diska do diska.....
Ovde su babe i zabe ne moze tako da se poredi.Svaki disk ima ralog za sklocanje pitajte jedan po jedan tacan model sve cu vam objasniti.
Pozdrav
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?14.05.2006. u 21:08 - pre 218 meseci
Objašnjeno je hiljadu puta dosad i nemam nameru da pojašnjavam svakom ponaosob!

Koliko ja kapiram, većina misli na "škljocanje" koje nije vezano za uobičajene aktivnosti tipa pomeranje aktuatora ili parkiranje, već na defekt koji se od 98.godine javljao ISKLJUČIVO na Quantum diskovima i NIJE prestao da se javlja kod Maxtor diskova. I deca znaju da je Maxtor praktično ugasio sopstvene storage projekte prilikom preuzimanja Quantuma i da su se ondašnji Maxtori od pređašnjih Quantuma razlikovali isključivo po nalepnici na kućištu diska. Treba li reći da to očigledno ima nekakve veze?

E sad, drugo su "babe i žabe" kojima neko meša normalno kliktanje, vezano za rad ili parkiranje, sa kliktanjem koje nije predviđeno u procesu rada ispravnog diska.

Ja još uvek imam jednog Maxtora od 30GB (jedna od privih tridesetica), koja počne da klikće posle svakog dužeg upisa (4-5 minuta), bez obzira na kojoj je konfiguraciji i na kakvom napajanju. Ta vrsta "klika" rezultuje kočenjem kompletnog sistema u trajanju od 1-2 sekunde, bez ikakvih daljih posledica, osim gubljenja živaca. Takvih Maxtora sam imao još nekoliko i brzo sam ih se otarasio.

A isti problem sam imao na jednoj od starih konfiguracija (tada AMD K6-2/350) sa Quantum Fireball CR 8,4. U početku se nisam obazirao na škljocanje i na kraju sam izgubio sve podatke. Zato sam prilikom prvog klika na Maxtor 30GB doživeo pravi mali flešbek u vidu prisećanja na stare "Quantumolike" probleme.

Eto, na tu vrstu "škljocanja" ja mislim.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
195.252.79.*

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?14.05.2006. u 23:25 - pre 218 meseci
e pa vidis gresis i to mnogo.
To kliktanje na koje ti mislis ( JA cu objsniti Svima ponaosob!) nema veze sa kliktanjem o kome ti govoris.
Qvantum je imao serije LCT 08 10 i 15 koje su se razlikovale po nekim stvarima al im je jedno bilo isto
to jedno se naziva TDA5247 HT koji je radio dosta stvari na tom disku. E sad u filipsovoj izvedbi imao je problema sa kontaktima unutar samog chipa ( vrlo uspesno se resava sa ringla metodom). Od tad se prvi put pojavljuje famozno kliktanje. Problem se resava kada se umesto tog chipa stavi panasonikova zamena AN8.... koje sam svojevremeno domijao iz malezije od izvesnog Lee chung Wona po ceni od 7$. Kada se zameni chip dobijamo najbolji disk koji je napravljen u istoriji.Elektronika odlicna mehanika pouzdana disk bombonica. Kvantum je dalje razvijao Serija lct20 ( jos jedna od pozdanjih serija samo spora do zla boga) , AS vrlo nepouzdana ima problema sa 1 tranzistorom motor drajverom i najvise sa MEHANIKOM, ovaj disk je bio vrlo popularan davao je isti zvuk kao i LCT 08 10 i 15 serija samo iz drugog razloga.Ovome su glave crkavale.Tu je i LM koji se malo prodavao nema neko pravilo u crkavanju.
E sad posto je qvantum pukao sa AS i LCt serijom prvi zbog mehanike drugi zbog Elektronike na red dolazi maxtor.
Maxtor u saradnji sa qvantumom pravi par diskova.
D540-4x od LCT 20
D740l od qvantum AS-a
540-4k je ubedljivo najgori disk koji postoji . u 99 posto slucajeva crkava mehanika.
Za razliku od qvantumovog LCT20 koji je bio odlican disk ovaj je shkart par exelnace.Ovaj je kliktao konstantno.
I da napomenem nema nikakve veze sa MAxtorom cist qvantum
Sledeci je 740-6l koji je bio dobar jer je od pouzdane as elektronike dobio pouzdaniju mehaniku sve u svemu dobar disk koji nije toliko kliktao. Nije skoro uopste. jos jednom cist qvantum.
E sad izlazi qvantum Firaball bye Maxtor tanki slim 20 GB.
Tu dolazi sasvim novi problem firmware.Ovi diskovi zaklujucno sa dm8+ su takodje qvantum chedo i takodje nisu skloni
kliktanju. Opet cist qvantum.
E sad dm9 plus i d540-4D. Oba nastavci cistih maxtora VL30 vl40 vl 45 i vl 60.
D540-4d fenomenalan disk malo problema nema kliktanja nikakve vrste.Tu i tamo neki bb i to je to.
E sad cuveni DM9+ oko koga sva frka.
Kliktanje koje je problem ljudina je iskljucivo u radu.To kliktanje
dovodi do totalnog kliktanja koje vodi do gubitka podataka.O ovome ne mogu da pisem zbog
politike firme jer je problem jos aktuelan. Nije zbog napajanja al nema veze. Moze da se resi.
Nadam se da sam malo pojasnio .
Pozdrav ako nesto nije jasno pitajte
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?15.05.2006. u 00:49 - pre 218 meseci
Malo kasnim sa ukljucenjem ali, evo da se nadovezem. @ andrija75
Taj koji ti je rekao da ti UPS "daje konst. struju", taj te je z***o k'o malu bebu jer, ne verujem da imas UPS od 400-500 Eur a i da je tako, ne mozes preporuciti drugima da kupuju takav UPS zbog sr**a od Maxtora! UPS koji kupis za 40-60 Eur, ne radi nista u tom pogledu! Ne znam kako si pokupio tolike zablude ali i dalje tvrdim da to nema veze sa mreznim naponom. Ne znam da li shvatas princip rada PSU jedinica da bi mogli o tome raspravljati ali, sudeci po tvom osvrtu na CM Real Power 450W (koji, verujem, nisi ni video), mislim da je bespredmetna dalja rasprava.
Hteo sam reci ono sto Vam je verovatno jedan od najstrucnijih na forumu po ovom pitanju vec rekao...
Citat:
ranikolahdd:...Niije zbog napajanja al nema veze. Moze da se resi... ako nesto nije jasno pitajte


[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 15.05.2006. u 16:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?16.05.2006. u 01:39 - pre 218 meseci
@ranikolahdd

Cenim da si u pravu i da znaš šta pričaš. I drago mi je da si to podelio sa nama. :)

Moj lični problem sa Maxtorima (i Quantumima) je što su svi lično moji diskovi, koji su otišli tamo gde ne treba, bili iz fabrika gore-pomenutih. Ne znam za druge, ali meni je to dovoljno da mi ne pada na pamet da ikada više takvo nešto stavim u kućište (dok pomru još ovih 6-7 krševa i toliko).

A inače, Quantumi od 1,7 do 8,4 (ST-CR, a ne LCT08 i noviji) su najšugaviji diskovi na svetu - stojim iza toga do kraja života :)

Pozdrav
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
195.252.79.*

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?16.05.2006. u 06:35 - pre 218 meseci
pa da znas kakvi su u to vreme bili diskovi wd-tala nebi tako pricao al postujem
pozdrav
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?21.05.2006. u 12:49 - pre 218 meseci
quantum fireball lct 10 15GB, skljoc skljoc :)



[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 21.05.2006. u 13:50 GMT+1]

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
195.252.79.*

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?21.05.2006. u 13:58 - pre 218 meseci
taj ne skloca a i ta prica je gotova odavno
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?06.06.2006. u 21:14 - pre 217 meseci
Posto je rastumaceno sto i zasto udara, za kraj misterija evo i par slika jednog quantuma na kojem se vide elementi koji sacinjavaju permanentni magnet i samu glavu za citanje koja udara svojim zadnjim dijelom o magnet tj. plasticni granicnik











sve navedeno i jos opsirnije na vec spomenutim linkovima koje je clan ranikolahdd dao.Hvala svima za ucestvovanje u raspravi, misterij je otklonjen.

 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
195.252.79.*

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?06.06.2006. u 23:02 - pre 217 meseci
stavio sam linkove na pogresan topic
evo http://www.helpdisc-serbia.com/forum/viewtopic.php?t=9
http://www.helpdisc-serbia.com/forum/viewtopic.php?t=12
snimicu i zvuke kad budem imao vremena
Pozdrav Nikola
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
*.jprb-kolubara.co.yu.



Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?07.06.2006. u 11:26 - pre 217 meseci
Sto se skljocanja tice... Definitivno treba obratiti paznju na napajanje.
Igrem se sa nekim neispravnim Maxtorom i nakacim ga na neki racunarcic koji znam da nema neko napajanje ali radi racunar bez problema.
Kako sam ga upalio krete da stekce kao singerica.
Uzmem kondenzator od 1000uF i nakacim ga direktno na molex izmedju +5 i GND i stade...

Probajte i vi... Nista ne kosta a ne moze da steti. :)

 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?07.06.2006. u 15:04 - pre 217 meseci
Citat:
ranikolahdd: Sto puta sam pisao, BB moze da se pojavi jer recimo nije dobar neki od modula u Firmweru, recimo bas taj SMART, ili recimo neki put je smart na hdd-u iskljucen.


Nikola,

kako se ukljucuje smart na hdd-u?

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
*.adsl.static.sezampro.yu.

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?07.06.2006. u 16:05 - pre 217 meseci
http://www.helpdisc-serbia.com/forum/viewtopic.php?t=10
pozdrav
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Zašto Maxtori škljocaju i jeli to problem?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 30538 | Odgovora: 114 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.