Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Naduvane cene???

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Naduvane cene???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5837 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

PeterTosh
Bozicnik Marjan
Srbija,Vojvodina,N.Pazova

Član broj: 49350
Poruke: 196
195.252.103.*

Sajt: www.sveta-petka.org


Profil

icon Naduvane cene???02.03.2005. u 15:51 - pre 233 meseci
Totalni sam pocetnik. Citajuci ovaj forum moje simpatije je definitivno pridobio Canon. Medjutim ovih dana nailazio sam na razne ponude drugorazrednih proizvodjaca, koje ne bih ni spominjao (3 in 1, 5 in 1 varijante)… koji nude cela 2Mpix. vise od, recimo Canon-a A75 (koji cu najverovatnije ovih dana uzeti) i to po dosta nizoj ceni.
Ali kopka me jos jedna stvar: Kodak CX 7430 i DX 6340 su priblizno iste cene kao i A75. Fuji E500 takodje. Verovatno ima jos renomiranih proizvodjaca koji nude slicne aparata (od oko 200e) na koje nisam nailazio. Svi oni imaju koji Mpix vise ili veci opt.zoom od A-75, pa me zanima da li je cena Canon-a (pa i Nikona) preduvana i da li daje slabije slike od gore navedenih?

A75 sam uzeo kao primer, zato sto je meni finansijski interesantan, a pitanje moze da se uopsti na Canon uopste (pa i Nikon)!


PS. Samo pitam:) Ne znam…. Mislim da ce mi odgovori pomoci:) Hvala!

 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Naduvane cene???03.03.2005. u 00:12 - pre 233 meseci
Citao sam o nekom Trust modelu sa kojim se moze igrati tetris na LCD ekranu... :)

Kodaci su klasa ispod od Canona i Nikona, Fuji E500 nisam probao.
 
Odgovor na temu

PeterTosh
Bozicnik Marjan
Srbija,Vojvodina,N.Pazova

Član broj: 49350
Poruke: 196
195.252.103.*

Sajt: www.sveta-petka.org


Profil

icon Re: Naduvane cene???03.03.2005. u 02:28 - pre 233 meseci
Ma ok... samo ........ evo konkretno

Da li Canon A75 daje bolju fotku od Kodak CX7430(4.2Mpix 3xopt.zoom) ili od DX6340 (3.1Mpix, 4x opt.zoom)?

Cene su im priblizno jednake... 10ak evra razlike...


 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Naduvane cene???03.03.2005. u 22:19 - pre 233 meseci
Megapiksel-dva vise-manje ti nece puno nedostajati.

Canon ima vise mogucnosti slikanja od nabrojanih Kodaka, koje mozda jednog dana zazelis da koristis.
Ako sam dobro video, Kodak nema auto-focus lampu, to nije bas zivotno neophodno, ali je neophodno ;)

Uglavnom: uzmes neki Canon, Nikon ili Olympus i eventualno Fuji, Sony, Pentax ili Panasonic izaberes model koji odgovara tvojim potrebama i male su sanse da ces pogresiti.
Praktike, HP-ove, Trustove i slicno (Kodak) zaobidjes u sirokom luku...
 
Odgovor na temu

ssorca
Aleksandar
Beograd

Član broj: 26666
Poruke: 74
*.dial.b92.net.

Sajt: www.svetionik.info


Profil

icon Re: Naduvane cene???03.03.2005. u 23:12 - pre 233 meseci
Ono sto je sasvim sigurno je da placas i ime.Medjutim,nije samo ime ta razlika koju ces doplatiti za Canon,Sony ili Nikon...Mogucnosti koje ti nude ovi pomenuti proizvodjaci su vece od onih drugo i nizerazrednih....kao sto je neko pomenuo,lapica za autofokus je nesto sto ne ide uz sve aparate,zatim kvalitet objektiva,kucista,dugotrajnost,a da ne govorimo o mogucnostima manuelnih podesavanja (koja ti u pocetku mozda i nece trebati,ali kasnije hoce sasvim sigurno).Jos jedna bitna stvar o kojoj govoris - megapixeli.Nije uvek tacno da sa vecim brojem mp dobijas i bolje fotke.Na ovom forumu si vec mogao procitati te komentare ali ukratko evo na primeru Canon-a: modeli serije "A" 70,75,80,85 i 95.A70 , A75 i A85 imaju isti cip (iste velicine) ali A85 za razliku od A70 i A75 ima 1mp vise.Nasuprot njemu A80 ima veci cip a isti broj mp kao i A85,dok A95 ima isti cip kao A80,a opet veci broj mp.Mozda deluje malo konfuzno,ali poenta je da pri istim podesavanjima A70,A75 i A85 ce napraviti 'iste' fotografije,iako se razlikuju u broju mp.Odnosno,A80 ce napraviti bolju forku od A85 iako je isti broj mp.Dakle,pri kupovini moras voditi racuna o vise stvari,a ne samo o optickom zumu i broju mp...
 
Odgovor na temu

Ambience
Branko Veinovic
Beograd

Član broj: 15507
Poruke: 116
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.foto-oprema.com


Profil

icon Re: Naduvane cene???04.03.2005. u 03:09 - pre 233 meseci
Tacno, pri kupovini ne gledaj opticki zum (pogotovo digitalni) i broj mp (naravno vazno je), vec obrati paznju na objektiv, senzor i funkcije... prvo moras znati sta zelis sa tim aparatom - da li si zahtevan ili ti treba samo za "skljocanje" pa pogledaj koliko imas kesa pa se tako orijentisi. Po meni je donja granica 3mp a sve gore dobro dodje. Odmah zaboravi na te 5 in 1 i "tetrise" :) Biraj fotoaparat renomiranog proizvodjaca - u vecini ide i visok kvalitet uz to.

Kada govorimo o A75 vs 6340 tesko ti mogu pomoci oko ta dva... Naime imao sam na testu oba aparata i oba su se pokazala kao vrlo dobra. Oba prave odlicne fotografije a pogotovo kada sam ih izradio na 10x15. E sad, A75 je definitivno odlicna kupovina. Ima pregrst funkcija i namenjen je za pocetnike koji ocekuju i malo "fotografskog" aparata, znaci nudi funkcije za ekperimentisanje kao i potpuno manuelni mod sa manuelnim balansom bele boje, manuelnim fokusom, manuelni shutter i blendu... Ima odlicnu max ekspoziciju od 15 sec. ISO brzine 50, 100, 200 i 400...

Kodak DX6340 pravi takodje vrlo dobre fotografije ali sa malo vise izrazene kompresije - neprimetne na izradjenim fotografijama. Ovaj aparat ti je namenjen isto za pocetnike ali za one koji nece napredovati odnosno morace da kupe drugi aparat da bi pravili "egzibicione fotke". Iako 6340 poseduje PAS mod (program, prioritet zatvaraca, prioritet blende) nema potpuno manuelni mod. Ekspozicija mu staje na 4 sekunde... Za razliku od A75 nema AF lampu pa pri losim uslovima osvetljenja moze da bude neispravan fokus. Sto se tice suma, 6340 isporucuje manju kolicinu suma (za nijansu) pri "standardnim" ISO 200 brzinama. Ima nesto brzi fokus od A75 i kada je nocno fotografisanje u pitanju bolje pronalzi fokus od A75 kada slikamo udaljene objekte (na 50m npr) ali to zavisi od kompozicije... Brzina listanja fotografija kod 6340 je jako spora (ima "rendering") kao i uvelicavanje snimljenih fotki. A75 ga ubija u tom pogledu. 6340 ima 4x opticki a Canon 3x zum sto ne treba da ti bude prekretnica... 6340 pravi veoma veoma dobre saturisane boje, meni se to svidja - "Kodakove" boje neba npr.... oba imaju veoma kvalitetne objektive

Raspricah se... moja preporuka ti je A75 ali ako si siguran da nemas vece zahtevnosti od auto i polu-auto moda, uzmi DX6340

Pozdrav!


Digitalni fotoaparati i oprema
http://www.foto-oprema.com
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.sdsl.no.



+1 Profil

icon Re: Naduvane cene???04.03.2005. u 09:50 - pre 233 meseci
Branko, lep odgovor. Svidja mi se i tvoj sajt, samo napred. Jedna napomena - kod dimenzija fotki za stampanje u odredjenim rezolucijama - nisi naveo o kojoj masini za razvijanje se radi, jer razliciti proizvodjaci koriste razlicite rezolucije (dpi), pa se i tacne rezolucije ralzikuju ponesto.

U vezi pomenutih aparata. CX7430 je slabiji od navedenih i ako kosta slicno kao DX6340, onda je to super za ovog drugog. E510 ima sirok objektiv (28mm), i to mu je najveca prednost.

U vezi A75 vs 6340, vec je Ambience lepo rekao. Ja bih dodao da 6340 ima bolji objektiv - veci opseg, svetliji je, a i ravnomerno ostriji, sa manje CA. 6340 ima nesto jacu kompresiju i jace procesira slike - cisti se sum agresivno, jaca lokalni kontrast, ostri, itd. Zato se nekad izgube detalji kod trave i lisca, npr. Zato je WB odlican, rekao bih bolji od Canonovog, boje su nasvirane, ali na prijatan nacin, slike sa blicem su isto mislim i ravnomernije osvetljene i nesto boljeg WB-a.
Medjutim, Kodak ima filozofiju da finisira sliku, spremna je za stampanje, gledanje i sl. dok Canonima prija malo dodatne obrade, doduse ima mnogo prostora za to jer su slike dosta "ciste". Dodao bih da je Kodak uglavnom laksi ljudima za koriscenje, ali i da se do naprednijih opcija teze dolazi. Vise mi smeta sto nema manuelni fokus nego nedostatak punog manuelnog moda. Zato je 6340 vrlo primetno brzi u autofokusu od A75. Takodje bolje fokusira u polumraku na daljinu.
Imao sam prilike da radim dosta sa 6340 i slike su me prijatno iznenadile. Mene je interfejs malo smarao, ali sam primetio da se ostalima mnogo dopao.

Moj zakljucak:
Ako je prioritet doci do sto boljih slika uz sto manje muke (ali uz ipak dosta mogucnosti) - glasam za DX6340.
Ako je kolicina kontrola i mogucnosti prioritet - A75 (A85, 510/520..).
Sirok ugao je jako bitan - Fuji E500/510, takodje nuide dosta mogucnosti uz solidan kvalitet slike.
 
Odgovor na temu

PeterTosh
Bozicnik Marjan
Srbija,Vojvodina,N.Pazova

Član broj: 49350
Poruke: 196
195.252.103.*

Sajt: www.sveta-petka.org


Profil

icon Re: Naduvane cene???04.03.2005. u 13:01 - pre 233 meseci
Hvala na detaljnim objasnjenjima, sada sam u jos vecoj dilemi ;)

Poznavajuci sebe, i zelje za eksperimentisanjem...

....... ne znam:( ........verovatno Canon.......sad jos da otvorim novcanik i da vidim koji Canon:)
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.sdsl.no.



+1 Profil

icon Re: Naduvane cene???04.03.2005. u 19:41 - pre 233 meseci
Izvini, ali "Canon, samo ne znam koji" je potpuna besmislica. Pusti marke i sta pise na objektivu, razlikuju se drasticno modeli medjusobno. Pomenuli smo dva odlicna modela, koji god da uzmes je dobro.
 
Odgovor na temu

MarijanKo
Marijan Kovacevic
USSteel Serbia
Beograd

Član broj: 41490
Poruke: 165
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Naduvane cene???05.03.2005. u 01:21 - pre 233 meseci
za one koji zele da lupaju glavu oko specifikacija aparata i poredjenja izmedju aparata odlican sajt za to je www.dpreview.com

za one koji zele ipak prakticne i korisne informacije o upotrebljivosti aparata trebalo bi malo potraze na nekiom pretrazivacu nezavisne komentare za modele koje bi mozda zeleli da imaju...

Neka vam prvo gorepomenuti sajt posluzi kao polazna osnova...
onda krenite dalje..

sto se tice ogromne razliek u cenama kamera...
zar to niej ocigledno??
NE postoji zvanicni uvoznik CANON digitalnih fotoaparata..

i samim tim koliko malih uvoznika toliko razlika u ceni. da ne spominjemo one koji prenesu preko grane ili kupe na raznim ebay ili slicnim sajtovima nove ili polovne modele.
kao i najvaznije.. ni jedan aparat u osnovnom pakovanju ne nudi funkcionalnost koju zelite

Recimo uz digitalni fotoaparat dobijate JEDINO memorijsku karticu i alkalne baterije .. za jeftinije modele..

Treba da kupite. Torbicu za kameru oko 700 dinara su kvalitetne..

ako mnogo fotografisete i ne zelite da vas baterije iznevere.onda vam trebaju dva seta baterija NiMH sa punjacem ( e to bas kosta:) cini mi se da ide i do 3000 dinara takav komplet.. ne drzite me za rec..
Onda memorijska kartica na koju jedva da moze da stane 20 slika.. u full kvalitetu..
I moj savet je da slike UVEK pravite u full modu bez ikakve redukcije.. Uvek je lakse sliku smanjti ali NIKAko ne mozete da izmislite pixele koji ne psotoje da bi uvecali sliku..
na sve to dodajte i tronozac.. pravljenje slika u zatamnjenom ambijentu ako niste vicni sa podesavanjem kamere u manuelnom modu je bolje da zaboravite. uz pomoc podesavanja i tronozca ili bilo koje vrste stabilizatora kamere mozete da napravite odlicne slike u bilo koje d oba dana i noci.. Pa cak i sa aparatima od 300 eura i manje..

ja sam licno negde oko 5.000 slika napravio i za sada sam zadovoljan sa canonom A80. ali ono sto mi fali su definitivno megapixeli, malo bolja kontrola fokusa i definitivno mnogo brzu reakciju kamere od momenta ukljucivanja do momenta okidanja :)..

Ako zelite da uhvatite momenat skoro da je nemoguce to uraditi sa digitalcima nize klase :) a da ta slika na nesto lici .

ma ima tu jos mnoog da se kaze ali to nekom drugom prilikom i kod konkretnih i jasnijih pitanja :)

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Ambience
Branko Veinovic
Beograd

Član broj: 15507
Poruke: 116
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.foto-oprema.com


Profil

icon Re: Naduvane cene???05.03.2005. u 03:30 - pre 233 meseci
Zar ovo nije malo off-topic? Mi smo upravo raspravljali o A75 i 6340 (!?)....:)

"za one koji zele ipak prakticne i korisne informacije o upotrebljivosti aparata trebalo bi malo potraze na nekiom pretrazivacu nezavisne komentare za modele koje bi mozda zeleli da imaju..."

Upravo to ovde iznosimo, prakticna iskustva!


@AMomcil
Hvala na podrsci! Veoma cenim tvoje misljenje.
Digitalni fotoaparati i oprema
http://www.foto-oprema.com
 
Odgovor na temu

MarijanKo
Marijan Kovacevic
USSteel Serbia
Beograd

Član broj: 41490
Poruke: 165
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Naduvane cene???05.03.2005. u 03:47 - pre 233 meseci
ja upravo pokusavam da vam kazem da je tesko ulopste diskutovati o dva aparata ako nisi imao oba aparata u rukama i isprobao ih...
odakle ti onda iskustvo. :) ispada da su onda vecina ako ne ii sve poruke off topic.

Zato sam i referencirao da pogledate na jednom sajtu gde malo vise da ne kazem potpuniej i temeljitije se ispituju digitalni fotoaparati..

Ali ajde evo jedan link koji moze da bude jako koristan za mnoge iako ne zele da imaju bas canon a80
http://albert.achtung.com/cameras/A80/index.html
kao i link
Sve o baterijama za digitalne fotoaparate
http://albert.achtung.com/cameras/A80/batteries.html

jesam se sada malo iskupio? :)
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8370
194.106.171.*



+1348 Profil

icon Re: Naduvane cene???05.03.2005. u 12:25 - pre 233 meseci
MarijanKo, posto si nov na forumu, napravi jedan search (a to i drugima predlazem) i naci ces puno podataka i iskustava pogotovo o A 80 i A 95.

Ovo ti kazem jer bi da se (cak i previse) pravis pametan, a imas i materijlnih gresaka, na primer:

Citat:
MarijanKo:

NE postoji zvanicni uvoznik CANON digitalnih fotoaparata..


Zvanican uvoznik odavno postoji (Profifoto), ali ja ne bih preporucio nabavku aparata kod njih jer su cene previsoke.

Imas i u TOP temama puno linkova ka sajtovima koji se bave digitalnim aparatima medju kojima je dpreview samo jedan od njih.

 
Odgovor na temu

PeterTosh
Bozicnik Marjan
Srbija,Vojvodina,N.Pazova

Član broj: 49350
Poruke: 196
195.252.103.*

Sajt: www.sveta-petka.org


Profil

icon Re: Naduvane cene???05.03.2005. u 18:39 - pre 233 meseci
Citat:
AMomcil: Izvini, ali "Canon, samo ne znam koji" je potpuna besmislica.


Naravno da mislim na Canon A75, posto smo o njemu pricali.... Nisam rekao da ne znam koji, vec da cu otvoriti novcanik da vidim imam li novca za... recimo A85 koji je, koliko sam shvatio PRILICNO slican sa A75. Mozda se nisam izrazio najpreciznije, ali ne vidim zasto bi to nekom zasmetalo....
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.sdsl.no.



+1 Profil

icon Re: Naduvane cene???05.03.2005. u 20:03 - pre 233 meseci
Taman posla da mi smeta, pa to su tvoje pare, nisu moje?! Pricali smo o A75, nismo pominjali A85, zato mi bilo cudno "ne znam koji Canon". U svakom slucaju, koji god od ta dva da uzmes, bice zaista odlican.
 
Odgovor na temu

PeterTosh
Bozicnik Marjan
Srbija,Vojvodina,N.Pazova

Član broj: 49350
Poruke: 196
195.252.103.*

Sajt: www.sveta-petka.org


Profil

icon Re: Naduvane cene???05.03.2005. u 20:35 - pre 233 meseci
Mali nesporazum....... ;)

 
Odgovor na temu

MarijanKo
Marijan Kovacevic
USSteel Serbia
Beograd

Član broj: 41490
Poruke: 165
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Naduvane cene???05.03.2005. u 21:26 - pre 233 meseci
za Nebojsa Milanovic

Da li mozda znas od kada je profifoto autorizovani distributer za canona?

Ne mogu tacno da tvbrdim kada ali sam svojevremeno pretrazivao preko interneta i oglasa ko je zvanicni uvoznik za canona kod nas i nisam nasao nikoga.. I od tada nisam pronasao nista novije vezano za tu vinjenicu tako da sam zato i rekao da nema zvanicnog uvoznika za canona.

Izgleda se situacija promenila po tom pitanuu. Mada koliko sam video profifoto jos uvek nema postavljenu web prezentaciju. Zadnji put kada sam pretrazivao internet je negde na leto prosle godine.

Uglavnom moj propust..

Druga stvar. da li se pravim mozda i previse pametan kako si napisao. Mozda tako lici mozda ne.. Samo sam opusteno napisao komentare koji bi trebali da pojednostave odlucivanje oko nabavke digitalnog fotoaparata iz ugla nekog ko je napravio preko 5.000 slika u razlicitim okolnostima i situacijamam
Tako da pardon ako je prethodni post imalo zvucao prepotentno ili licio na pametovanje..
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.dialup.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Naduvane cene???05.03.2005. u 23:00 - pre 233 meseci
5.000 fotki je smesna cifra a uz to i nista ne znaci...
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Naduvane cene???05.03.2005. u 23:18 - pre 233 meseci
Citat:
PeterTosh: recimo A85 koji je, koliko sam shvatio PRILICNO slican sa A75. Mozda se nisam izrazio najpreciznije, ali ne vidim zasto bi to nekom zasmetalo....


Pogledaj malo po forumu pa ces videti da, koliko je A75 nahvaljen, toliko je a85 nagrdjen. Kao sto rekose u reklami: nije svejedno :)

U ovoj temi ima smsila samo porediti konkretne modele kao sto je i zapoceta diskusija. Ici u bilo kakva uopstavanja nema smisla jer je to sve odavno vec receno i nekoliko puta ponovljeno na forumu - samo treba proci kroz starije poruke.
 
Odgovor na temu

PeterTosh
Bozicnik Marjan
Srbija,Vojvodina,N.Pazova

Član broj: 49350
Poruke: 196
195.252.103.*

Sajt: www.sveta-petka.org


Profil

icon Re: Naduvane cene???05.03.2005. u 23:25 - pre 233 meseci
Citat:
broker: Pogledaj malo po forumu pa ces videti da, koliko je A75 nahvaljen, toliko je a85 nagrdjen. Kao sto rekose u reklami: nije svejedno :)


Bojim se da nisi razumeo... Niko ne poredi ta dva aparata. Pogotovo ne ja , jer se ne razumem ni malo. Problem je bio u tome sto sam ja rekao da sam se odlucio za Canon, samo da otvorim novcanik i vidim koji Canon(nisam precizirao izmedju kojih se dvoumim, sto za ovu temu, a i za druge, nije od preteranog znacaja). Ispao je nesporazum koji je ,nadam se, sada zavrsen! Varam li se???
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Naduvane cene???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5837 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.