Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...

[es] :: Nauka :: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 32364 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.bankerinter.net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...08.05.2002. u 22:53 - pre 267 meseci
Ne mogu nikako da shvatim onaj primer iz udzbenika iz fizike za 4. godinu gimnazije, koji objasnjava teoriju relativnosti.
Evo primera:
Imamo jedan vagon, koji se krece u jednom smeru, nekom normalnom brzinom.
U vagonu se nalazi jedan covek, na apsolutnoj sredini vagona.
Taj covek, rasirenih ruku, okrenut prema prozoru, pusta U ISTOM MOMENTU izvor svetlosti (recimo da ima lasere u obe ruke), i to duz vagona, znaci pusta svetlost ka prednjem i ka zadnjem delu vagona.
Sve to posmatra covek koji stoji napolju, koji se znaci ne krece zajedno sa vagonom.

Covek u vagonu ce reci da je svetlost dosla u istom momentu i do prednjeg dela vagona, i do zadnjeg dela vagona. Pazite, u istom momentu.
Covek koji stoji napolju (koji se NE krece zajedno sa vagonom) ce reci da je svetlost prvo dosla do zadnjeg dela vagona, jer se vagon krece, pa se zadnji deo priblizava izvoru svetlosti, a prednji udaljava.

Zanemarimo ovde preciznost njihovih ociju, pretpostavka je da ih vid ne vara.

Ko je od njih dvojice u pravu?
Ajnstajn kaze: obojica su dobro videla, obojica su u pravu!

KAKO ?
Ako je onaj u vagonu dobro video (a jeste, jer je primer dat da bi shvatili teoriju), onda ispada da je brzina svetlosti u vagonu bila "brzina svetlosti + brzina vagona", sto prakticno znaci da brzina svetlosti nije najveca moguca brzina, tj. da svetlost moze da prestigne svetlost, sto se kosi sa svime.
Govorim dakle o tome kako se vidi iz vagona.

No, hajde da vidimo Majkelsovov ogled.
On je hteo da izmeri kojom se brzinom zemlja krece u svemiru, pa je pustao na jednoj poljani zrake u sva 4 smera (istok,zapad,sever,jug), misleci da ce svetlost, u pravcu kojim se zemlja krece, da ide sporije (kao ono sa vagonima).
ALI, dobio je isti rezultat na sve 4 strane!
Opet su dobili : brzina svetlosti = "brzina svetlosti + brzina zemlje", i svetlost moze samu sebe da prestigne.
Ovaj ogled je proveravan, i uvek su dobijani isti rezultati.

Zasto onda tvrde da je brzina svetlosti najveca moguca brzina?
Zasto i kako onaj koji stoji sa strane vidi suprotno, po meni pravilno, jer on vidi da se svetlost ne krece zajedno sa vagonom/zemljom?

Zatim, ako svetlost moze da prestigne svetlost, svetlost ce da postane beskonacno velika, sto je besmislica.
Zato se Ajnstajn setio pa je rekao da je brzina svetlosti najveca moguca brzina.

A sta je onda sa Majkelsonovim ogledom koji je isto dat u udzbeniku za 4. razred gimnazije, i koji je 100 puta proveravan?
Njegov ogled kaze : brzina svetlosti = "brzina svetlosti + brzina zemlje", to jest da se svetlost krece zajedno sa zemljom, plus sto ima svoju brzinu.
Samo tako i moze da se dobije isti rezultat na sve 4 strane (razmislite i sami, i shvaticete ovo isto).

Ne kosi li se ovde teorija relativiteta sa samom sobom?

Ja pretpostavljam da nisam otkrio trecu rupu, i da ja u stvari negde gresim, pa bih molio da mi neko objasni sve ovo i pokaze mi gde gresim.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.108.EUnet.yu



+3 Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...09.05.2002. u 04:02 - pre 267 meseci
Citat:
zastita:
Ne mogu nikako da shvatim onaj primer iz udzbenika iz fizike za 4. godinu ......

..........

.......


Ko je od njih dvojice u pravu?
Ajnstajn kaze: obojica su dobro videla, obojica su u pravu!

KAKO ?
Ako je onaj u vagonu dobro video (a jeste, jer je primer dat da bi shvatili teoriju), onda ispada da je brzina svetlosti u vagonu bila "brzina svetlosti + brzina vagona", sto prakticno znaci da brzina svetlosti nije najveca moguca brzina, tj. da


a zasto mislis da tako ispada?!? tu si se zeznuo! zasto mislis da je brzina svetlosti
u vagonu = brzina svetlosti+brzina vagona? uopste se ne sabiraju brzine kao
vektori! znaci ako se vagon krece brzinom v1 a neko telo u vagonu se krece brzinom v2 u odnosu na vagon to ne znaci da ce se van vagona kretati brzinom v1+v2! uopste se ne sabiraju tako brzine!!! samo kod brzina mnogo manjih od brzine svetlosti mi mozemo da aproksimiramo i da kazem da se tako sabiraju brzine.

nadam se da sam bio od pomoci. ako nisam ti vici :-)




 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...09.05.2002. u 15:22 - pre 267 meseci
Zanimljivo... mada ni taj covek u vozu kao ni ovaj koji je vani ne mogu da gledaju u oba pravca istovremeno, jer je brzina svetlosti velika, zato uzmimo da su pitanju dva kameleona ;o))) Sala... ludi Ajnstajn, zaista su u pravu obojica, kvaka je u tome (verovatno si to i znao) sto se jedan krece zajedno sa vozom (znaci krece se istom brzinom kojom ide i voz) a drugi se ne krece vec stoji (voz prolazi pored njega) ;o) E sada mozda necu bas u potpunosti razumljivo da objasnim ovo ali cu pokusati isto ne znam da to dokazem matematicki ;o)

Prvo posmatraj to kao usporeni snimak. Prvi lik 'opali' iz lasera u oba pravca voza i njemu se cini da je svetlost do krajeva vagona stigla istovremeno, jer kada on opali laserom jedan ide u smeru kretanja vagona, ali i taj lik ide u tom smeru i istom brzinom kojom ide vagon. Dok drugi laser koji je pustio u drugom smeru, ide u susret drugom kraju vagona koji se 'krece' prema njemu. Ali i taj lik se 'udaljava' istom brzinom, kojom drugi kraj vagona 'ide' ka snopu lasera. Tako da je lik i dalje na sredini i njemu se stvarno cini da su snopovi lasera istovremeno stigli do krajeva vagona. Ovo ne mora da je tacno ali se to njemu zaista opradavno cini, tako jer je idalje na sredini.

Drugi lik koji posmatra vagon, se ne krece. Ne krece se brzinom kojom ide vagon, vec stoji, zato on potpuno izolovano od lika koji se igra laserima ;o) moze da posmatra celu situaciju 'objektivno'. I njemu se zaista cini da onaj laset koji je pusten u smeru kretanja vagona, sporije stize do 'tog' kraja od onog koji je pusten u suprotnom smeru, jer ipak taj kraj vagona 'ide' u susret tom snopu lasera koji pusten u pravcu suprotnom od onog u kom se krece vagon.

Sta je najobjektinije tacno malo je teze reci, ali je cinjenica da se i jednom i drugom liku opravdano cini to sto su videli.

Nadam se da sam pomogao, a ako sam 'tresnuo' onda izvini hehehe ;o))))

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.verat.net



+7173 Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...09.05.2002. u 15:39 - pre 267 meseci
Za resavanje zadataka gde se brzine priblizavaju brzini svetlosti ('C') moras koristiti drugacije formule za slaganje brzina (tj. vektora)

Kao kolicnik se uvek stavlja Ajnstajnova relativisticka konstanta (imas u svakom udzbeniku fizike za IV gimnazije sve te formule)

Onda postavis referentni sistem, gde je vrlo bitno da odredis ko je posmatrac, jer su i vreme i prostor relativni i zavise od referentnog sistema (tj. ko je posmatrac a ko se krece)!

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

||NeX||
Nedim Šabić
Vlasnik SEO.ba
BiH

Član broj: 1430
Poruke: 1733
*.as53.tr.bih.net.ba.



+4 Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...09.05.2002. u 18:27 - pre 267 meseci
Samo hoću da jedno kažem ne vezeano za ovo sve gore:
brzina svjetlosti je trenutno najveća brzina, možda ima neka druga brža a ne znamo za nju, a možda se napravi nešto brže od svjetlosti!
 
Odgovor na temu

Serbian Fighter
Ivan Minic
Decko koji obecava.
Permanently Offline

Član broj: 2583
Poruke: 2316
*.beotel.net

ICQ: 83773127


Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...09.05.2002. u 20:35 - pre 267 meseci
Da li ima smisla praviti nesto brze , ako sva energija preko te brzine prelazi u svetlost??? Mislim , kako uopste doistici i 300.000, 00000001 km/sec ako telo koje treba da dostigne nestaje na 300.000km/sec.
Mozda gresim , ali secam se takve price iz skole.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.63.EUnet.yu



+3 Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...09.05.2002. u 22:19 - pre 267 meseci
Citat:
||NeX||:
Samo hoću da jedno kažem ne vezeano za ovo sve gore:
brzina svjetlosti je trenutno najveća brzina, možda ima neka druga brža a ne znamo za nju, a možda se napravi nešto brže od svjetlosti!


ne, ne, ne!!!
znamo za brzinu vecu od brzine svetlosti! recimo fazna brzina nekih talasa je veza od brzine svetlosti! ali kad se reklo da je brzina svetlosti maksimalna mislilo se na to da materija ne moze da ima brzinu vecu od brzine svetlosti u vakumu!
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.bankerinter.net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...09.05.2002. u 22:29 - pre 267 meseci
Sve se dakle svodi na to da su oni napisali posebne formule za tela koja se krecu velikom brzinom...
Hmmmmm...
OK, mislim da shvatam, ali ne potpuno.
Jos uvek me buni onaj tip u vagonu :), jer se u njegovom sistemu svetlost ponasa kao da se vagon ne krece...
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.ppp-bg.sezampro.yu



+13 Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...09.05.2002. u 23:12 - pre 267 meseci
Ja sam negde procitao, kao fora, da ako se ikad postigne brzina veca od svetlosti, a takodje mislim da sam negde video da je u nekom akceleratoru cestica postignuta, onda je samim tim pronadjen vremeplov ! Ne znam koliko je to tacno, mada da li iko to moze da zna ...
 
Odgovor na temu

Serbian Fighter
Ivan Minic
Decko koji obecava.
Permanently Offline

Član broj: 2583
Poruke: 2316
*.beotel.net

ICQ: 83773127


Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...09.05.2002. u 23:34 - pre 267 meseci
Imas temu vreme oko toga , prilicno je pisano.
Pazi malu cesticu je moguce mnogo lakse ubrzati od neceg veceg, kada bi coveka mogao razloziti na atome (kao kod teleporta) pa onda ubrazti njih to bi bilo moguce.
Ovako ubrzas neku cesticu , ali coveka ...
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.251.EUnet.yu



+3 Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...10.05.2002. u 01:02 - pre 267 meseci
Citat:
zastita:
Sve se dakle svodi na to da su oni napisali posebne formule za tela koja se krecu velikom brzinom...
Hmmmmm...
OK, mislim da shvatam, ali ne potpuno.
Jos uvek me buni onaj tip u vagonu :), jer se u njegovom sistemu svetlost ponasa kao da se vagon ne krece...


ma nisu posebne formule nego su iste formule koje su priblizne onim formulama
koje ti znas kad je brzina mnogo manja od brzine svetlosti. pogledaj te formule.
a to sto neko kaze da je moguce male cestice ubrzati preko brzine svetlosti, to nije tacno jer bi bila potrebna beskonacno velika energija i zato je maksimalna brzina upravo brzina svetlosti.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.verat.net



+7173 Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...10.05.2002. u 03:09 - pre 267 meseci
Citat:
seven:
Ja sam negde procitao, kao fora, da ako se ikad postigne brzina veca od svetlosti, a takodje mislim da sam negde video da je u nekom akceleratoru cestica postignuta, onda je samim tim pronadjen vremeplov ! Ne znam koliko je to tacno, mada da li iko to moze da zna ...


Brzina cestica veca od brzine svetlosti.. ovo je bas kompleksna tema i zadire u fiziku elementarnih cestica (kvantnu fiziku) - naime, postoje indicije da ponekad neka cestica "izleti" iz horizonta crne rupe, sto znaci da je njena brzina veca od brzine svetlosti (sto je kriticna brzina za crnu rupu), ali ovo su hipoteze i mislim da je malo bez veze primenjivati tako nesto na stvarni svet oko nas :) Bar za sad.

Sto se akceleratora tice, oni uspesno ubrzavaju elementarne cestice na brzine >vrlo< priblizne brzini svetlosti - na tim brzinama je lako proverljiva teorija relativnosti, i pokazuje se da jednacine za dilataciju vremena potpuno imaju smisla.

Za problem postavljen na pocetku je sasvim dovoljan udzbenik za IV razred gimnazije iz fizike, gde se na pocetku (tako je bar bilo dok sam ja isao u gimnaziju) razmatra slaganje brzina pribliznih brzini svetlosti, sa svim formulama za transformaciju.

A za ostala teoretisanja o brzini vecoj od brzine svetlosti, itd... to je bas out of scope - citajte Hawkinga :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...10.05.2002. u 03:12 - pre 267 meseci
hmmm... postoji jedan jednostavan nacin za shvatanje teorije relativnosti... hajde zamislite ovako, da ne ulazimo dublje u teoriju informacija... svaki sistem mora da komunicira sa nekim drugim na neki nacin kako bi smo rekli da su u nekoj vezi, zar ne? ako su npr. (nebitno) 2 cestice vezane nekom silom, one razmenjuju neke informacije (nebitno kako, da pojednostavimo stvar). ako je ta brzina konacna i ogranicena, mozemo da primetimo da postoji odredjena razlika u trenutku kada informacija krene i u trenutku kada ta informacija stigne. posto sistemi nisu staticni, oba sistema su se za to vreme promenila i informacija o tome kasni. da sada izvucemo neki zakljucak:
1) usled kasnjenja "informacije" zbog konacne brzine svetlosti, ne moze postojati povlasceni posmatrac, vec slika sistema koju on dobija direktno jeste posledica navedenog slucaja. ti efekti mogu biti veci i manji i u nasem makro-svetu su prilicno zanemarivi, osim ako ne trcite priblizno c.
2) sam sistem isto tako vidi "poremecen" svet, i zapravo, nista se u ovom svetu ne vidi tacno, vec samo manje ili vise neprecizno. tako vam stoje stvari

... e sada, ako zelite da shvatite kako to zaista izgleda i steknete osecaj o problemu, knjiga u ruke i navalite, nema druge.
 
Odgovor na temu

simpson
glavom prema monitoru

Član broj: 3741
Poruke: 47
*.verat.net

Sajt: nije jos gotov


Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...13.05.2002. u 01:16 - pre 267 meseci
Citat:
seven:
Ja sam negde procitao, kao fora, da ako se ikad postigne brzina veca od svetlosti, a takodje mislim da sam negde video da je u nekom akceleratoru cestica postignuta, onda je samim tim pronadjen vremeplov ! Ne znam koliko je to tacno, mada da li iko to moze da zna ...


Evo sad cu da kazem kako sam ja to razumeo, i kako su to meni objasnjavali...

Sto je brzina veca to i vreme brze prolazi, to je valjda svima jasno. Kada brzina kretanja neke letelice dosegne tih famoznih 300.000 kms onda se i vreme za putnika zaustavlja ili gledano prakticno, ako covek sa zemlje ode i putuje brzinom svetlosti i u toj letelici provede SVOJIH 2 godine, on kada se vrati na zemlju ta zemlja ce biti starija 4 ili 5 miliona godina... Dakle tako bi se pomocu te velike brzine moglo putovati u buducnost, ali problem je kako putovati u proslost. E sad, ja sam se raspitivao o tome kod profesorke fizike (koja je inace izuzetna fizicarka) i ona je rekla da bi morala brzina svetlosti da se nekako obrne (najverovatnije koristeci crne rupe)... E sad, ni ja ovo nisam bas najbolje razumeo, kako moze da brzina bude negativna...

RAMMSTEIN je najjaci
 
Odgovor na temu

drdrksa

Član broj: 1077
Poruke: 3650



+6 Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...13.05.2002. u 08:21 - pre 267 meseci
"Evo sad cu da kazem kako sam ja to razumeo, i kako su to meni objasnjavali...

Sto je brzina veca to i vreme brze prolazi, to je valjda svima jasno. Kada brzina kretanja neke letelice dosegne tih famoznih 300.000 kms onda se i vreme za putnika zaustavlja ili gledano prakticno, ako covek sa zemlje ode i putuje brzinom svetlosti i u toj letelici provede SVOJIH 2 godine, on kada se vrati na zemlju ta zemlja ce biti starija 4 ili 5 miliona godina... Dakle tako bi se pomocu te velike brzine moglo putovati u buducnost, ali problem je kako putovati u proslost. E sad, ja sam se raspitivao o tome kod profesorke fizike (koja je inace izuzetna fizicarka) i ona je rekla da bi morala brzina svetlosti da se nekako obrne (najverovatnije koristeci crne rupe)... E sad, ni ja ovo nisam bas najbolje razumeo, kako moze da brzina bude negativna... "

Za putovanje u proslost, sto rece neko, treba jedan izvorni crnogorac (bez uvrede )
 
Odgovor na temu

Serbian Fighter
Ivan Minic
Decko koji obecava.
Permanently Offline

Član broj: 2583
Poruke: 2316
*.beotel.net

ICQ: 83773127


Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...13.05.2002. u 10:05 - pre 267 meseci
Citat:
E sad, ni ja ovo nisam bas najbolje razumeo, kako moze da brzina bude negativna... "

Vozis u rikverc
 
Odgovor na temu

simpson
glavom prema monitoru

Član broj: 3741
Poruke: 47
*.verat.net

Sajt: nije jos gotov


Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...13.05.2002. u 11:00 - pre 267 meseci
To putovanje unazad ima neke veze sa crnom rupom, pa ako je neko nesto cuo neka malo bolje objasni..

RAMMSTEIN je najjaci
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.239.EUnet.yu



+3 Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...13.05.2002. u 12:02 - pre 267 meseci
jooooooooooooooojjjjjjjjj!!!!!!!!!!!!!!

ljudi, pa nemoguce je putovati nazad kroz vreme!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.verat.net



+7173 Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...13.05.2002. u 12:42 - pre 267 meseci
Pre nego sto krenete sa teorijama putovanja kroz vreme, bilo bi pametno da obradite postojecu literaturu o:

1. Relativistickoj Fizici (pocevsi od udzbenika fizike za IV razred gimnazije)
2. Kvantnoj Teoriji i njenim osnovama (zbog crnih rupa koje se ovde pominju)

Sledece, i vreme i prostor u relativistickoj fizici su direktno zavisni od izbora referentnog sistema - sto znaci, da ako za vas vreme ide u nazad, ne ide za nesto sto stoji oko vas - tj. ne postoji neko "globalno vreme" - ovo sto mi nazivamo "globalnim vremenom" koje je kao isto za sve nas je samo posledica jako malih brzina u nasim zivotima i gde deformacije prostor-vremena ne dolaze do izrazaja.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.bankerinter.net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...13.05.2002. u 15:46 - pre 267 meseci
Citat:
Serbian_Fighter:
Citat:
E sad, ni ja ovo nisam bas najbolje razumeo, kako moze da brzina bude negativna... "

Vozis u rikverc :D :D :D


Kako pametan dijalog...
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Ne mogu da shvatim teoriju relativiteta...

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 32364 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.