Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zakon o "kompjuterskom kriminalu"

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7076 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Zakon o "kompjuterskom kriminalu"30.01.2005. u 21:08 - pre 234 meseci
[preuzeto sa www.B92.net]

30. januar 2005. | 17:04 | Izvor: B92
Beograd -- Pred Skupštinom Srbije uskoro će se pojaviti nacrt Zakona o Nacinalnom centru za borbu protiv visokotehnološkog kriminala.

Pod ovako sročenim nazivom obuhvaćena je oblast zaštite bezbednosti računarskih podataka, autorskih prava, intelektualne svojine, imovine, platnog prometa, ali i drugih slučajeva raznih zloupotreba i falsifikovanja u domenu informatike.

Najava usvajanja ovog zakona predstavlja prvi organizovani korak države u borbi protiv takozvanog komjuterskog kriminala, upravo u vreme kada većina građana, umesto čekova, za plaćanje počinje da koristi kreditne kartice.

U Srbiji ne postoje ni približni podaci o šteti koju su prethodnih deset godina pretrpeli država, distributeri i pojedinci kojima su narušena autorska ili intelektualna prava. Međutim, otkako su posledice svih vidova piraterije u poslovanju osetile strane korporacije koje su ovde uložile novac, ili čiji se proizvodi ilegalno koriste, Srbija je bila prinuđena da uvede veoma preciznu regulativu.

kompletan tekst:
http://www.b92.net/info/vesti/...v_id=161127&nav_category=9

Miloje
 
Odgovor na temu

FormatC
Negativac
Carthagina

Član broj: 9928
Poruke: 446
*.vdial.verat.net.

Jabber: formatc@elitesecurity.org
ICQ: 204965214


+3 Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"30.01.2005. u 21:21 - pre 234 meseci
Ma kao da će to da funkciniše.
Da ne govorimo da je ta "šteta" tolika samo ako bi svi koji su kupovali pirate kupovali originale da nema pirata, što teško da će da bude.
/(bb|[^b]{2})/ =?
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"30.01.2005. u 22:38 - pre 234 meseci
Citat:
Miloje Sekulic:
U Srbiji ne postoje ni približni podaci o šteti koju su prethodnih deset godina pretrpeli država, distributeri i pojedinci kojima su narušena autorska ili intelektualna prava.
Navedi mi tacno kako je ko izgubio, na koji nacin?

Citat:

Međutim, otkako su posledice svih vidova piraterije u poslovanju osetile strane korporacije koje su ovde uložile novac, ili čiji se proizvodi ilegalno koriste, Srbija je bila prinuđena da uvede veoma preciznu regulativu.


Izvini, znam da si samo citirao, ali ko je to od svetskih koroporacija ulozio neki novac ovde???? Mozda mislis na Microsoft???? Na njihovu kancelariju u Beogradu???
Zato sto su zaposlili nekoliko radnika oni su ulozili neki novac u nasu zemlju? Dobro ajde, ulozili su, ja vise necu nikome instalirati Windows, neka kupe u MS kancelariji u BG-u.

Ko je jos ulozio? MGM? United artist? Wolt Disney?

Sve je to naduvana prica distrubuterskih prica poput Vision-a , Tuck-a i drugih koje bi da za jedan osiromaseni DVD uzmu 2000 hiljade dinara iako isti vredi mnogo manje.

Dok kuca gori, baba se ceslja!
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
*.vdial.verat.net.

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"30.01.2005. u 23:32 - pre 234 meseci
Citat:
Marenović Slaviša: Navedi mi tacno kako je ko izgubio, na koji nacin?


PDV je u Srbiji 18%, ukoliko pretpostaviš da se pirat prodaje po ceni od 18% originala naravno u proseku, to znači da celokupan promet na piratskoj sceni treba da ide državi, jer da su prodati originali, tih 18% bi završilo u državnoj kasi. Složićeš se da je to ogroman novac.

Pisanje npr. helpa na srpskom za MS Office košta nekoga x dinara, koje ta firma planira da povrati kroz prodatih x/1000 kopija programa. Ukoliko se toleriše krađa, kao što je slučaj u Srbiji, firma koja je uložila u help na srpskom otpušta radnike jer se njihov proizvod ne prodaje nego besplatno umnožava, pa su na šteti i država (porezi zaposleni)a i sami zaposleni jer nema plate. Dalje, posledice su takve da npr. Adobe ne investira dalje u lokalizaciju npr. InDesigna, MGM ne plaća marketinšku agenciju da osmisli reklamu za film koji je dobio Oskara... itd. ... , jer se ne garantuju autorska prava i samim tim mogućnost da se isplati bilo kakvo ulaganje u Srbiju.

Nadam se da si shvatio bar deo načina na koji piraterija generiše gubitak u jednoj ekonomiji.
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"31.01.2005. u 02:23 - pre 234 meseci

Niko ljudima ne brani da kupuju originale.
Oni imaju izbor. Pa ko sta voli, neka izvoli, nego niko nista nije kazao za moje drugo pitanje.

Ko je to ulozio neki novac ovde, konkretno!
Da cujem u sta je to ulozeno. I ko je ulozio.

Sto se tice MGM-a oni svoj deo uzimaju i ovako i onako.
Kada MGM ili neka druga kuca proda prava na distrubuciju nekog filma lokalnim firmama (tuck, vision i druge) ona uzima novac. Sta ce ove kuce da rade, to MGM ne interesuje mnogo. Na lokalnim firmama je da povrate ulozeni novac pa ce ONI placati reklamu a ne MGM. A to sto bi da se neko opari pa da proda OSIROMASENI DVD za velike pare (za nase uslove) to je njegov problem.
Ima na es-u jos jedna tema koja se bavi ovim pitanjem, potrazi je i videces da se i tamo doslo do zakljucka: kupiti piratsku kopiju za 2000 dinara ili piratsku kopiju za 200 dinara.
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"31.01.2005. u 03:13 - pre 234 meseci
Nije pitanje "Kupiti pirata ili original?" nego "Kupiti pirata ili nista?". To je nasa realnost i bice jos dugo. Drzava kao sve regulise na zapadni nacin, a najmanje radna mesta, zaradu itd. Ako ne platis porez - kazna, eventualno u cuzu, ako trazis poso na berzi, pa nema, ti nikoga ne mozes da kaznis ili posljes u cuzu. Jedino ti preostaje da na sledecim izborima bla, bla. Zato su milioni ljudi otisli tamo gde se i pitanje drzavne odgovornosti postavlja ostrije. Sta bi Amerikanci uradili svojoj vladi da inflacija odjednom poraste na 100-tinak posto.....
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
*.vdial.verat.net.

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"31.01.2005. u 18:38 - pre 234 meseci
Dobro nije MGM nego Tuck. Što se tiče ulaganja, njihove su pare i oni odlučuju kada i gde će ih uložiti. Normalno da se manje ulaže kada ne postoji sigurnost.

----Nije pitanje "Kupiti pirata ili original?" nego "Kupiti pirata ili nista?"---

Pitanje će biti u većini slučajeva, Kupiti original ili ništa???

---
Fakat je da su se Mlađa and Co. malo zaneli u treniranju strogoće, (oduzimali bi aute, fiskalne kase, ko partizani) ali videli ljudi da mogu tj. da se niko ne bunu pa udri. Zato se svi i grebu za državnu službu, to je jedini način da izleče poneki zaostali kompleks iz mladosti. Lepo kaže narodna poslovica:
Na sirotinji i zec qurac oštri!!!
Jedino rešenje je u ajduke, druge nema.
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"31.01.2005. u 18:56 - pre 234 meseci
Iz prvih redova tvog posta sam pomislio da cu opet morati da pitam u sta je to tuck ulozio, ali kako sam citao post, vidim-nema potrebe da pitam.

U vecini se slazemo, osim za ono da li original ili pirat.
Narod i da hoce - ne moze da priusti original.
A da li ce za 100 godina moci, drugo je pitanje.

A zadnji redovi su ti u potpunosti tacni! Slazem se, apsolutno.
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"31.01.2005. u 19:28 - pre 234 meseci
Citat:

U Srbiji ne postoje ni približni podaci o šteti koju su prethodnih deset godina pretrpeli država, distributeri i pojedinci kojima su narušena autorska ili intelektualna prava.


Mislim da ne postoje iz vrlo prostog razloga, a to je da su procene "izgubljenog novca" vrlo komplikovane i neprecizne cak i u razvijenim drzavama - jer je veliko pitanje da li bi onaj ko koristi piratovan sadrzaj zeleo, ili mogao da kupi licenciranu kopiju.

U siromasnim zemljama, kakva je Srbija je ovaj problem daleko veci - dakle, ako prosecan covek zaradjuje 200-300 evra, i za elektronsku zabavu (muziku, filmove) mesecno daje oko 10-20 evra pitanje je da li bi umesto 10-15 DivX-ova kupio 10-15 DVD-ova... vrlo verovatno ne bi - pa je prica o "izgubljenom novcu" malo prenaduvana.




[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 31.01.2005. u 23:40 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.yubc.net.

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"31.01.2005. u 22:32 - pre 234 meseci
Citat:
Miloje Sekulic:
U Srbiji ne postoje ni približni podaci


Samo da ne bude zabune, preneo sam vest sa B92 OK?

Miloje
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"31.01.2005. u 22:39 - pre 234 meseci
Pardon - editovacemo :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
*.vdial.verat.net.

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"31.01.2005. u 22:44 - pre 234 meseci
Citat:
Marenović Slaviša:
Narod i da hoce - ne moze da priusti original.
A da li ce za 100 godina moci, drugo je pitanje.

A zadnji redovi su ti u potpunosti tacni! Slazem se, apsolutno.


Narod u većini slučajeva ne može da priušti ni nov legalan automobil, ali to ne znači da treba da se voze ukradeni automobili jer mi zaboga nemamo para. Dalje, očekuješ da npr. Ford sagradi fabriku auta u Kragujevcu i proizvodi automobile koje niko neće kupovati. Koliko ti to zvuči realno? Nije investicija= donacija, pa i Metro je čekao PDV da započne sa radom. Ukoliko nema uslova da se novac vrati i zaradi zašto bi bilo ko investirao?





 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"01.02.2005. u 02:07 - pre 234 meseci
Pobogu covece, ti poredis pirateriju sa kradjom????

Dobro.

Moj komsija, po profesiji lopov, ode u grad, provali u zlataru, opljacka je.
Ok, on je lopov.
Ja investiram u kompjuter, u repromaterijal (diskovi, toneri, kutije za cd-e) radim dan i noc kopirajuci diskove, gubim oci pred kompom... A sve to samo da bih mozda zaradio neki dinar. Mozda.
I ja sam lopov. Ja koji sam ostvario promet trgovinama diskovima, trgovinama kompjuterske robe, ja koji sam legalno sa porezom platio sav repromaterijal...
Neka bude. Dobro da jos nisam ubica ispao.


_________________________________________
JA SAM LOPOV


PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
217.26.66.*



+1 Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"01.02.2005. u 02:22 - pre 234 meseci
Jok, nego si časna sestra. Cut the crap.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"01.02.2005. u 08:46 - pre 234 meseci
Citat:
Marenović Slaviša: Moj komsija, po profesiji lopov, ode u grad, provali u zlataru, opljacka je.

A zamisli kako li se tek taj siroti lopov mučio dok nije opljačkao zlataru... Pekao zanat po popravnim domovima... Legalno kupio pajser, sa sve porezom, trenirao se na komšijskim kućama, pa onda na minus 10 obigravao oko zlatare da ošmeka kad radi kad ne radi, kakva je brava itd...

Stvarno pošten čovek, mučio se i ulagao u biznis, pa nećeš valjda njega da nazoveš lopovom...
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
213.244.208.*

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"01.02.2005. u 12:29 - pre 234 meseci
Citat:
Marenović Slaviša: Pobogu covece, ti poredis pirateriju sa kradjom????

Dobro.

Moj komsija, po profesiji lopov, ode u grad, provali u zlataru, opljacka je.
Ok, on je lopov.
Ja investiram u kompjuter, u repromaterijal (diskovi, toneri, kutije za cd-e) radim dan i noc kopirajuci diskove, gubim oci pred kompom... A sve to samo da bih mozda zaradio neki dinar. Mozda.
I ja sam lopov. Ja koji sam ostvario promet trgovinama diskovima, trgovinama kompjuterske robe, ja koji sam legalno sa porezom platio sav repromaterijal...
Neka bude. Dobro da jos nisam ubica ispao.


_________________________________________
JA SAM LOPOV

hehe...sta sve ovde covek nece da procita! A sta mislis da si kada prodajes nesto sto NIJE tvoje?! Napisi lepo neki program pa na ulicu pa ga prodaj. Molim lepo. Ovako, cekas da to neko uradi ili da ulozi milione snumajuci film i onda kao gospodin kupis disk za 10 dinara snimis to i odes na ulicu da to prodas. Ma lepo je rekao Mihailo, ti si casna sestra.
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
213.244.208.*

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"01.02.2005. u 12:31 - pre 234 meseci
Citat:
Marenović Slaviša:Moj komsija, po profesiji lopov

BTW, koji komsija?
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.imtel.co.yu.



Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"01.02.2005. u 12:58 - pre 234 meseci
Citat:
Marenović Slaviša: Pobogu covece, ti poredis pirateriju sa kradjom????

da sa kradjom je i treba porediti, a ne sa ubistvom kao sto rade u nekim zemljama, cak iako ti ljudi nebi nikada kupili original

Citat:
Marenović Slaviša: Moj komsija, po profesiji lopov, ode u grad, provali u zlataru, opljacka je.

pretpostavljam da si svesan da ukoliko znas ko je pocinio neko krivicno delo (pljacka zlatare recimo) i ne prijavis to ti si saucesnik, i odgovaras po zakonu (naravno svestan sam da je ovo bilo hipoteticki sala )




So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"01.02.2005. u 15:29 - pre 234 meseci
Dobro da nije uzeto za ozbiljno... Kao ovde.

Citat:
Nabukodonosor: BTW, koji komsija? :-)


Sto li se moj komso odma plasi??? :-)

Vidite, da zivimo u nekoj normalnoj zemlji slozio bih se sa vama.
Ali posto je ovo zemlja cuda, ne mogu da se slozim. Zasto.
Pa evo jos jednog primera.Ali ovog puta nije rec o hipotetickom primeru, sad prelazim na surovu realnost.

Zavrsio sam pravno-birotehnicku skolu. Sa tom skolom sam mogao naci bilo kakav posao u opstini, odnosno opstinskoj sluzbi.
Ali, sta se desava?
Revolucija 5 oktobra, ja se jos nisam ni zaposlio, neki su ostali bez posla, neki su ga samo cudom sacuvali ali jos nisu sigurni na cemu su (moj brat - na primer)
a neki, koji imaju jako debeo dosije u policiji za raznorazna sra*a da sad ne navodim sta sve, su nakon te revolucije, iako nemaju apsolutno nikakvu skolu
dobili posao za koji nisu kvalifikovani, i za koji(ovo vec nisam siguran) je potrebno uverenje da niste osudjivani. A osoba na koju mislim je vise puta lezala u hladovini.

Pa gde je ovde zakon????

Zakon ce se ili postovati ili se nece postovati uopste! Ako zakon postoji za mene, postoji i za mog komsiju! Ne moze to tako selektivno! Mi kao da zivimo na divljem zapadu!!!! ALO BRE! Kako mi vi ovo tumacite? Napominjem da ovo sada NIJE BILO HIPOTETICKI!

[Ovu poruku je menjao Marenović Slaviša dana 03.02.2005. u 12:11 GMT+1]
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

drgrozozo
Doktor Grozozo

Član broj: 41870
Poruke: 264
*.83.beocity.net.

Jabber: drgrozozo@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"01.02.2005. u 21:35 - pre 234 meseci
hm, pa uvek postoji dilema koliko jedno siromasno drustvo treba da bude lojalno interesima velikog kapitala.

cinjenica da je prodavanje virtuelnog rada u vidu "autorskog prava" na medijima vrlo unosan posao i da su velike industrije zapada na tome zgrnule velike pare. mediji su prakticno dzabe, i posle prvog ulaganja, mozes ih stancovati beskrajno a da ti donose pare, sto je bolji posao nego da kopas kanale 50 godina. a definitivno je i isplativiji, pa ce se medju najbogatijima uvek naci gomila iz muzicke, filmske i softverske industrije, a jako malo kopaca kanala.
i naravno da siromasima koji ceo zivot iz sve snage rintaju za evro tu nesto smrdi na nepravdu.

ali, posto mi ne tezimo utopiji, nego nekakvom kapitalistickom klonu, moramo da prihvatimo i njihove zakone. znaci piraterija je kradja.

a zasto nasi zakoni ovde potpadaju pod teoriju relativiteta odgovorice slavisa:

Citat:
Marenović Slaviša:Mi kao da zivimo na divljem zapadu!!!!


tacno, samo sto obican narod nije zaduzio revolvere nego lukove i strele.
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Zakon o "kompjuterskom kriminalu"

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7076 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.