Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 21928 | Odgovora: 119 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?05.12.2004. u 20:11 - pre 235 meseci
Citat:
Dark Icarus: Da, da... gledali smo svi Bowling for Columbine... i to nije tako samo u Kanadi...

Pa lako je gledati Bowling for Columbine i kenjati o zapadu, kada niko u Srbiji nije napravio film Bowling for Serbia... Bio bi zaprepašćen, jer su likovi koji razmišljaju poput Timothy McVeigh (i sličnih wacko likova koji se pojavljuju u BFC) ustvari političari veoma uticajnih političkih partija u Srbiji i oficiri VSCG!

Branimir

 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?05.12.2004. u 20:32 - pre 235 meseci
Citat:
Dark Icarus: Od automobila, budući da nije umetničko delo, ne očekujem originalnost. Očekujem da vozi, ne da zadovoljava moje umetničko-estetsko-etičke principe.

Igra nije umetničko delo!

Citat:
Dark Icarus: b) Ako ukradeš automobil, ne samo što si ga ti stekao već si takođe lišio vlasnika automobila. Ako kupiš piratsku kopiju igre, ti si stekao igru, a vlasnik nije izgubio ništa materijalno (osim ako nećeš da ulaziš u filozofsku raspravu da li je izgubio pare koje bi mu ti eventualno dao da nisi kupio pirata). Bar mu nisi oduzeo nešto što je on pre toga imao.

Kada ti kupiš piratsku igru ti nisi lišio proizvođača ničega. Lišio ga je onaj ko ti prodaje tu piratsku igru. Onaj što prodaje ne samo da je oštetio onog čiju igru ti je prodao, nego je indirektno oštetio onog ko nudi jeftiniju alternativu toj igri. Piraterija igara (filmova, softvera, knjiga, itd.) je kao rak u organizmu... Ne može da funkcioniše bez industrije igara, a toj istoj industriji ne doprinosi, tj. uništava je. Da bi se bavio piraterijom nisu ti potrebne nikakve sposobnosti i većina tih što se bavi piraterijom ne bi mogla da prebaci ni cent preko minimalca da radi negde na zapadu, a u isto vreme takvi oduzimaju posao onima u Srbiji koji bi mogli da prave dosta novca (i na zapadu i u Srbiji u slučaju da se zakon o pirateriji sprovodi).

Ovo sa automobilom je pogrešno poređenje... Uporedi mi pirateriju i falsifikovanje novca. Jer ta dva krivična dela su podjednako virtualna (jer "vlasnik nije izgubio ništa materijalno") i podjednako jednostavna za izvođenje u smislu da ti nije potrebno previše skupe opreme da bi počeo da se baviš tim "biznisom". Razlog zašto se neko odluči da se bavi piraterijom, a ne falsifikovanjem novca je jedino zbog reakcije države na ta krivična dela.

Branimir

 
Odgovor na temu

Nothingman

Član broj: 31375
Poruke: 308
*.teol.net.



+112 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?05.12.2004. u 21:50 - pre 235 meseci
@Dark Icarus:
Jao brate al si se raspisao, ali verovatno je i tvoja reakcija bila slicna kad si video moj post :) Evo ja cu sad pokusati sto krace.

Citat:

e) izjava je bila u kontekstu da se proporcionalno više pažnje posvećuje grafičkim kvalifikacijama igre nego njenom konceptualnom i idejnom dizajnu. Slažeš li se sa time ili ne?


Slazem se. Pogledaj par postova iznad gde sam i sam nesto slicno rekao .

Citat:

c) Pravilo o ceni koja je proporcionalna kvalitetu je sasvim na mestu. Ali cena igara nije proporcionalna njihovom kvalitetu.


Ali ne mozes ti da procenjujes da li je cena proporcionalna kvalitetu i da na osnovu te procene odlucis da li ces igru kupiti ili "ukrasti" (ne ti licno, nego bilo ko). Cenu odredjuje trziste i mi mozemo samo da takvu cenu prihvatimo i kupimo igru ili da je ne prihvatimo.(sto nam ne daje pravo da je "ukrademo"). Da su cene igara prevelike onda ne bi tako dobro prolazile na trzistu i ne bi imao toliki broj firmi koje se tim bave.
Da bih izbegao dalju raspravu oko cene reci cu ti da je i moje subjektivno misljenje da su cene igara dosta vece nego sto im je stvarna upotrebna vrednost(ali na zalost trziste se ne slaze sa nama). Ovo me sada podsetilo na onu odlicnu knjigu: "Hackers: heroes of computer revolution" kada su ljudi koji su se bavili racunarstvom sredinom i krajem sedamdesetih odbili da plate Bill Gatesu neku ogromnu cifru za Basic koji je napisao za Altair, jer su smatrali da ne vredi toliko pa su poceli masovno da ga piratizuju :) Eto, mozda mi u sebi gajimo podsvesno hakerski duh ;)

Citat:

a) Sjajna ti je logika. Tvoja analogija između materijalnih i intelektualnih dobara te u startu baca na pogrešan kolosek.
b) Ako ukradeš automobil, ne samo što si ga ti stekao već si takođe lišio vlasnika automobila. Ako kupiš piratsku kopiju igre, ti si stekao igru, a vlasnik nije izgubio ništa materijalno (osim ako nećeš da ulaziš u filozofsku raspravu da li je izgubio pare koje bi mu ti eventualno dao da nisi kupio pirata). Bar mu nisi oduzeo nešto što je on pre toga imao.


Ja sam automobil naveo samo zato sto mi je prvi pao na pamet.(a ono sa kradjom je bio sarkazam. Mislim da nam treba neka konvencija u vezi tog sarkazma jer ga ocito bas i ne hvatamo najbolje :) ).
Ovde je upravo problem ta filozofska rasprava. Recimo da ja napravim sad neku igricu za domace trziste, da je pravim mesec dana. Pretpostavimo da zbog piratskog trzista ne prodam ni jednu igru. Ja sam znaci mesec dana radio dzabe. Ljudi koji su piratizovali igru su mi uzeli hleb iz ruku i ostao sam na nuli. A mogao sam da odem lepo u sumu, nasecem 10 metara drva i zaradim sebi pristojnu platu jer drva niko ne moze da mi piratizuje. Ovo jeste banalan primer, pojednostavljen do bola, ali hocu da kazem da ja zastupam takvo misljenje koje stavlja znak jednakosti izmedju materijalnih i intelektualnih dobara, tacnije izmedju fizickog i intelektualnog rada.

Citat:

a) Ne, jesam li rekao da me neko tera?
b) znači misliš da je etički u redu udariti svim hlebovima u državi cenu od 1000 dinara i zatim reći "zašto se bunite, zar vas neko tera da ih kupite"?


Dobro, ja priznajem da sam banalizovao stvari u vezi automobila, ti si me napao zbog toga, a onda si isto to uradio ovde sa ovim hlebovima :)

Citat:

a) ko je rekao da ne pravim nešto?
b) hoćeš li da kažeš da nisam u pravu kada kažem da se igra ne može napraviti u besplatnim programima? Ili da besplatni programi nisu dobri za pravljenje igara? Ili si naprosto odlučio da mi protivrečiš?
c) tvoja logika je opet fenomenalna. Ja kažem "igra se može napraviti u besplatnim programima", ti kažeš "zašto onda ne napraviš nešto".


Ne zelim da kazem da se sa besplatnim programima ne moze napraviti igra. Ne zelim ni da ti protivrecim. Samo hocu da kazem da je na granici neizvodivosti napraviti igricu ako nemas jednu od sledece dve stvari(ili obe):
1) pocetni kapital kojim bi platio ljude da rade
2) regulisano trziste tako da znas da ako radis za dzaba sada, onda barem to mozes naplatiti kad igra bude gotova(tj. da ne strahujes da ce ti pirati pojesti svu zaradu).
Pri tome ne mislim na bilo kakvu igru, nego onu koja moze da se solidno proda.
Izuzetno je mali broj takvih igrica u svetu koje su postigle neki uspeh, a kod nas nisam video jos ni jednu. Zato sam ti postavio ono pitanje, a ne zbog slabosti besplatnih programa.

Citat:

Molim lepo, sve u javnosti, šaptanje u društvu nije kulturno :)
Mada ako baš imaš nameru da izvališ neku masovnu uvredu na račun ljudi sa ovih prostora, bolje da to uradiš u PM... :)


Ipak sam se predomislio, radije ne bih o tome govorio, ne zelim nikog da uvredim.

Citat:

Da, da... gledali smo svi Bowling for Columbine... i to nije tako samo u Kanadi...


Ja imam informacije samo za Kanadu. Caletov najbolji prijatelj zivi tamo. Inace covek je bivsi rukometni reprezentativac ex Yu i ako nastavis da mi kontriras poslacu ga da te prebije :)
Shala mala...
Eto opet sam napisao kilometarski post i nije da se osecam prijatno zbog toga, ali sto bi nas narod reko: yebiga!
Q: Are there really any systems where
void main() doesn't work?
A: It has been reported that programs using void main() can crash.
Q: The book I've been using, _C Programing for the Compleat Idiot_,
always uses void main().
A: Perhaps its author counts himself among the target audience.
 
Odgovor na temu

Nothingman

Član broj: 31375
Poruke: 308
*.teol.net.



+112 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?05.12.2004. u 23:42 - pre 235 meseci
Citat:
bkaradzic
Igra nije umetničko delo!


Osim The Longest Journey :)

Q: Are there really any systems where
void main() doesn't work?
A: It has been reported that programs using void main() can crash.
Q: The book I've been using, _C Programing for the Compleat Idiot_,
always uses void main().
A: Perhaps its author counts himself among the target audience.
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?06.12.2004. u 18:13 - pre 235 meseci
Citat:
bkaradzic:Igra nije umetničko delo!
No comment... u stvari, jedan mali, mali comment... igra više nije umetničko delo.
(Ovde sam mogao ili da ućutim i ne kažem ništa ili da napišem post od tri kilometra. A pošto sam lenj, biram prvu opciju.)

Citat:
bkaradzic: Onaj što prodaje ne samo da je oštetio onog čiju igru ti je prodao, nego je indirektno oštetio onog ko nudi jeftiniju alternativu toj igri.


OK, ovaj faktor nisam ubacio u računicu, ali svejedno, zašto bi piraterija bila presudan faktor baš za naše tržište? Zašto bismo mi bili ti koji prave "jeftinije alternative igara"? Naprotiv, ja tvrdim da "ovdašnji balkanci" (ili, kako smo se na ovom threadu dogovrili da se zovemo, ovdašnja nemoralna bagra balkanska koja zaslužuje brzu i okrutnu smrt od strane nepogrešivih supermena, Amerikanaca) ne umeju sa parama. Ovde imam primer iz prve ruke. Možda ste čitali u SK o dečku koji programira svemirsku pucačinu Galactic Federation (Delphi, D3D)... E na toj igri sam ja radio mission design i storyline design. Čim je igra ušla u stadijum igrivosti (diskutabilno!), odmah je potrčao da je izda i uzeo da naplaćuje 30$ (!!!). Naravno, prodao je N kopija, N pripada intervalu (0, 10), umesto da je za ovu prijatnu igricu koja ima neke poprilične zanimljivosti i novine uzeo da naplaćuje 5-10$ i tako prodao na hiljade kopija. (Zašto me ovo nervira? Zato što meni ide procenat zarade!) Ne možeš čoveka sa ovih prostora da naučiš da barata parama pa to ti je...

Citat:
bkaradzic:Piraterija igara (filmova, softvera, knjiga, itd.) (...)
Pa samo malo, jesmo li se dogovorili da igre ne trpamo u isti koš gde i umetnička dela? Film je umetnost, (beletrističke) knjige su umetnost... igre i softver tu nemaju šta da traže. Trebalo bi da očekuju drugi tretman.

Citat:
bkaradzic: (...) je kao rak u organizmu... Ne može da funkcioniše bez industrije igara, a toj istoj industriji ne doprinosi, tj. uništava je.
Diskutabilno.

a) Šteti softverskim gigantima, što posredno šteti i potrošačima, pa (dobro, priznajem) i "malim" game developerima. Ali (jedno veliko ali) ne bi bilo ni razvijene piraterije da 4 ogromne kuće (na čelu sa EA) ne drže celu celcatu neazijsku industriju PC igara pod užasnom monopolističkom stegom, ne dozvoljavajući dovoljan diverzitet u okviru industrije da se princip izbora kupca ispolji dovoljno da dođe do regulacije tržišta.
b) da ne bi pirata niko sa ovih prostora ne bi kupovao igre i možda ne bismo ni znali šta je jedan Firaxis, ili šta je jedan Total War serijal, čije sam originale ja kupio baš zbog toga što sam znao šta kupujem (iako sam mogao da narežem kopiju).

c) Nisam tehno-anarhista, niti želim da određujem cene tržišta, ali činjenica je da na ovom današnjem tržištu igara nema kvalitetne regulacije po principu "opstanak najsposobnijih" koji bi trebalo da čini osnovu svakog pravog kapitalističkog sistema. If you will, na tržištu igara je sve ili fića ili ferari, ne postoji Yugo 45 ili Škoda Fabija. Kvalitet nije isto što i kvantitet (iako se povremeno preklapaju), a kvantitet (količina tekstura, broj poligona, broj sound sekvenci, bogatstvo 3d modela...)je upravo taj koji određuje cenu razvojnog procesa, i subsequently, cenu igre.

d)Ovo je jako bitno da se razumemo:
Da se ne lažemo, da država hoće da skenja pirateriju, ona bi to uradila. Svake nedelje imate ispred SKCa berzu, kao policajci to ne znaju? Nego brate nijedna vlada nije dovoljno luda da navuče gnev ovdašnjeg naroda lišivši ga piratskog softvera. Onoga trenutka kada budemo imali kupovnu moć kao prosečna evropska država (znači, cca. 4400AD :) ), vlada će se usuditi da krene da sprovodi zakone protiv piraterije.
I da zaključim svoje mišljenje o svemu ovome. Ljudi odavde nemaju para i zato kupuju pirate; za ljude odavde je mnogo veći problem kupiti original; ljudi odavde će izraziti veliko interesovanje za pirateriju; ergo, (ponuda i potražnja), piraterija će ovde cvetati pa ma šta država uradila po tom pitanju.



Citat:
bkaradzic:Ovo sa automobilom je pogrešno poređenje... Uporedi mi pirateriju i falsifikovanje novca. Jer ta dva krivična dela su podjednako virtualna (jer "vlasnik nije izgubio ništa materijalno") i podjednako jednostavna za izvođenje u smislu da ti nije potrebno previše skupe opreme da bi počeo da se baviš tim "biznisom". Razlog zašto se neko odluči da se bavi piraterijom, a ne falsifikovanjem novca je jedino zbog reakcije države na ta krivična dela.

a)Postoje bitne razlike. Falsifikovanje novca dovodi do generalne inflacije u državi čime se oštećuju svi stanovnici te države. Takođe, čovek kome uvališ falsifikovani novac, ako se otkrije falsifikat dok je novac u njegovom posedu, a on ti je prodao neko materijalno dobro, takođe je oštećen kao kod materijalne krađe.
b)Uostalom, zašto kog đavola pokušavamo da izvučemo analogiju sa bilo čime? Piraterija igara je piraterija igara. Ne poredi se sa ostalim vidovima krađe, ako se može nazvati krađom u klasičnom smislu reči. Gotovo.


@Nothingman:
Slažem se sa (skoro) svim što si rekao u poslednja dva posta. I moraćemo da sredimo nešto za taj sarkazam. A slobodno se raspiši, zato forum i postoji. Da mi udare limit na veličinu poruke ja bih načisto propao. :) Papir i elektronski mediji trpe svašta.
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

jamon
jamon

Član broj: 40481
Poruke: 41
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?06.12.2004. u 22:53 - pre 235 meseci
Citat:
bkaradzic:
Igra nije umetničko delo!


Ovo je poprilicno lako receno... hmm...

Onaj ko uziva u njihovom pravljenju, zna da jesu...
perfektan sklad ideje, koda, grafike, muzike ... po meni to je ipak umetnost!

jmn.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?07.12.2004. u 00:08 - pre 235 meseci
Citat:
jamon: Onaj ko uziva u njihovom pravljenju, zna da jesu...

Imaš računovođe koji uživaju u svom poslu pa svoj posao ne zovu umetnost. Da je reč o umetnosti onda bi ova tema imala naslov "Zbog kojih razloga je domaća game dev umetnost tako slaba?".

Nisam rekao da u igrama nema umetnosti, ali ono što se dobije na kraju nije umetničko delo nego proizvod.

Citat:
jamon: perfektan sklad ideje, koda, grafike, muzike...

Kao i većina drugih proizvoda...

Industrija igara kreira umetnička dela koliko i bilo koja druga industrija koja ima dizajnere, inžinjere i umetnike... ;)

Branimir

 
Odgovor na temu

CimBac
Fax
Novi Sad

Član broj: 37332
Poruke: 157
*.nspoint.net.

Sajt: irrlicht.sourceforge.net


Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?07.12.2004. u 01:03 - pre 235 meseci

Citat:
Dark Icarus: da država hoće da skenja pirateriju, ona bi to uradila


Citat:
Dark Icarus: piraterija će ovde cvetati pa ma šta država uradila po tom pitanju


Sta si ovime hteo da kazes?
 
Odgovor na temu

Nothingman

Član broj: 31375
Poruke: 308
*.mobtel.co.yu.



+112 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?07.12.2004. u 01:53 - pre 235 meseci
Citat:

Ovde imam primer iz prve ruke. Možda ste èitali u SK o deèku koji programira svemirsku pucaèinu Galactic Federation (Delphi, D3D)... E na toj igri sam ja radio mission design i storyline design. Èim je igra ušla u stadijum igrivosti (diskutabilno!), odmah je potrèao da je izda i uzeo da naplaæuje 30$ (!!!). Naravno, prodao je N kopija, N pripada intervalu (0, 10), umesto da je za ovu prijatnu igricu koja ima neke popriliène zanimljivosti i novine uzeo da naplaæuje 5-10$ i tako prodao na hiljade kopija.


E to ni meni nikad nije bilo jasno. Zasto ljudi shareware igricama nabijaju tako velike cene. I to ne samo igricama, nego recimo jedan najobicniji screensaver kosta po 15-20$. Cesto sam pricao sa drugom o tome da li bi se na trziste shareware igrica moglo ugurati cenom od nekih 5 evra(pri tome pretpostavljam da igrica nije smece i da je u rangu onih od 15-20$ pa navishe). Sta vi mislite o tome? Da li je uopste moguce imati tako nisku cenu a da ne budete na kraju u minusu. Da li je neko imao kontakt sa onim firmama preko kojih ide promet kreditnih kartica? Koliko one uzimaju po transakciji?

@bkaradzic:

Kakva su tvoja iskustva sa mreznim (preko neta) shareware igricama? Negde ranije na ovom topicu(ili na onom o idejama) si poceo o tome ali je prica odvela u drugom smeru. Mene konkretno interesuju mrezni RPG-ovi. Kolika su uopste tu potrebna ulaganja u startu (recimo za server) i kakve opcije postoje. Na primer, da li moras sam da kupujes svu opremu za server, stalni IP i slicno, ili postoje firme koje nude taklve usluge. Sta je najisplativije od svega toga? Da li je trziste prezasiceno tom vrstom igrica ili jos postoji sansa da se na njega ugura.
Takodje sam cuo da je trziste za Mac dosta manje zahtevno po pitanju (tehnickih) kvaliteta ovakvih igrica i da bi se tamo moglo dobro proci uz malo srece.


Q: Are there really any systems where
void main() doesn't work?
A: It has been reported that programs using void main() can crash.
Q: The book I've been using, _C Programing for the Compleat Idiot_,
always uses void main().
A: Perhaps its author counts himself among the target audience.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?07.12.2004. u 04:37 - pre 235 meseci
Citat:
Nothingman: E to ni meni nikad nije bilo jasno. Zasto ljudi shareware igricama nabijaju tako velike cene.

Evo par odgovora na to pitanje:

Pricing Products
http://discuss.fogcreek.com/ne...t.asp?cmd=show&ixPost=1389

http://www.asharewarelife.com/...esspundit-has-interesting.html

Ovaj što je prodavao igru za $30 verovatno je malo pogledao cene na internet-u, izabrao neku od ovih skupljih zamislio broj koliko želi da zaradi pa je pomislio da je to realno... Kada gledaš cene shareware igara pogledaj i njihovu istoriju. Jer dosta shareware igara vremenom se nadograđuje pa ako je na početku koštala $10 posle par verzija kada dizajneri dodaju još gomilu nivoa cena poraste na $25.

Citat:
Nothingman: I to ne samo igricama, nego recimo jedan najobicniji screensaver kosta po 15-20$. Cesto sam pricao sa drugom o tome da li bi se na trziste shareware igrica moglo ugurati cenom od nekih 5 evra(pri tome pretpostavljam da igrica nije smece i da je u rangu onih od 15-20$ pa navishe). Sta vi mislite o tome? Da li je uopste moguce imati tako nisku cenu a da ne budete na kraju u minusu. Da li je neko imao kontakt sa onim firmama preko kojih ide promet kreditnih kartica? Koliko one uzimaju po transakciji?

Moje mišljenje o ovome je da ako prodaješ igru na stranom tržištu ideš sa cenom $15-20, a ako prodaješ na domaćem onda sa $5 za istu igru (predhodno igru "ćirilizuješ" :D). Ja obično kupujem igre koje koštaju $40-50 ili one za $20. Od ovih skupljih očekujem kvalitet pa predhodno proverim preview-e, review-e i raspitam se okolo. Kod ovih za $20 nekada ih kupim iz zezanja... Sve između mi je nekako sumnjivo pa čekam da cena opadne na $20. Čini mi se da i ostali tako rade pa nema mnogo igara koje se od početka prodaju za $30. Npr. Serious Sam je bila odlična igra za $20. Da su nabili cenu na $40-50 to bi već bilo preskupo, realno vredela je $30 ($4-5 po satu igranja).

Imam dobru ideju kako može da se izračuna koliko igra treba da košta u Srbiji. U CA cena paklice cigareta je oko $4.50. Cena "value title" je $20, a "AAA title" igre je $50. Što znači igra košta 4x ili 10x više od paklice cigareta. Nemam pojma koliko koštaju cigarete u Srbiji, ali recimo da su $1. Znači igra treba da košta između $4 do $10 u zavisnosti od veličine.

Citat:
Nothingman: Kakva su tvoja iskustva sa mreznim (preko neta) shareware igricama? Negde ranije na ovom topicu(ili na onom o idejama) si poceo o tome ali je prica odvela u drugom smeru. Mene konkretno interesuju mrezni RPG-ovi. Kolika su uopste tu potrebna ulaganja u startu (recimo za server) i kakve opcije postoje. Na primer, da li moras sam da kupujes svu opremu za server, stalni IP i slicno, ili postoje firme koje nude taklve usluge. Sta je najisplativije od svega toga? Da li je trziste prezasiceno tom vrstom igrica ili jos postoji sansa da se na njega ugura. Takodje sam cuo da je trziste za Mac dosta manje zahtevno po pitanju (tehnickih) kvaliteta ovakvih igrica i da bi se tamo moglo dobro proci uz malo srece.

Ukratko mrežne igre su prilično zahtevne što se tiče back-end-a. Moraš imati servis 24/7, ne može malo da ti padne master server pa da ti provedeš 2-3 dana popravljući ga. Mislim možeš, ali posle toga nećeš imati za koga da ga popravljaš. ;) Onda trebaš da imaš dobar protok podataka da ti igrači ne bi kreirali DDOS efekat na master serveru, pa onda zaštita od hackovanja, itd... Da bi izbegli ove probleme većina developera se odluči da licencira GameSpy (http://www.gamespy.net/). Mada taj SDK i servis nije jeftin tako da bi ti verovatno sam morao da praviš i održavaš master server.

Sada rešenje je možda umesto pravljenja shareware igre da praviš MOD za HL2, jer Valve planira da prodaje takve igre preko Steam-a i profit deli sa proizvođačima. Mada ne znam još uvek nikakve detalje u vezi ovoga...

Pitao si za DynaBlast... Evo primera manje igare pravljene za lokalno tržište (Južna Koreja) koja se igra u njihovim igraonicama (tzv. PC Bang):
http://gunbound.net/

Proizvođač;
http://softnyx.co.kr/eng/

Evo još par interesantnih linkova u vezi shareware/indie game dev:

On being an independent game developer
http://www.joeuser.com/Articles/Onbeinganindependentgamed.html

How Many Sales Does a Shareware Game Get?
http://www.asharewarelife.com/2003_06_15_archive.html

Fast, cheap and everywhere
http://msnbc.msn.com/id/3078394/

The return of shareware
http://money.cnn.com/2003/06/1...ntary/game_over/column_gaming/

Branimir

 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?07.12.2004. u 05:48 - pre 235 meseci
Citat:
Dark Icarus: Onoga trenutka kada budemo imali kupovnu moć kao prosečna evropska država (znači, cca. 4400AD :) ), vlada će se usuditi da krene da sprovodi zakone protiv piraterije.

Opet klasična zabluda koja vlada u Srbiji... Da prvo porastu plate, pa tek onda da se postane normalan. E pa da te razočaram to ne ide tim redosledom. Rast plata je direktno vezan sa produktivnošću. U slučaju igara onaj što se bavi piraterijom ne kreira nikakvu vrednost, jedva verovatno skrpi kraj sa krajem da ima za sebe platu na koju verovatno ne plaća ni poreze ni doprinose. Problem je što naši političari ne rešavaju moderne probleme jer su još uvek preokupirani sa onim iz 1389. :(

Primera radi, cela ona drama oko Knjaz Miloša se dešava zbog sume oko $33M, a npr. RealNetworks je kupio u Januaru GameHouse za $35.6M. ;)

http://www.realnetworks.com/co...s/releases/2004/gamehouse.html

Uzimam GameHouse (http://www.gamehouse.com/) za primer da neko ne kaže da mi ne možemo da konkurišemo takvim igrama... Pa sve i da umanjimo ovu sumu 10 puta opet bi to bilo korisnije za državu od par stotina pirata na ulici kojima piraterija rešava materijalno pitanje...

Ili Češki game developer Illusion Softworks (www.illusionsoftworks.com) je u 1999 od igre "Hidden & Dangerous" (njihova prva igra) zaradio 50M CZK.

Napomena: Nisam uspeo da nađem kurs iz 1999, ovo je trenutni:
50000000 CZK = 2180549.5 USD
http://prague.tv/exchange-rates/index.php

http://64.233.161.104/search?q...ionsoftworks+profits&hl=en

Branimir

 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?07.12.2004. u 09:14 - pre 235 meseci
Citat:
Dark Icarus: a)Postoje bitne razlike. Falsifikovanje novca dovodi do generalne inflacije u državi čime se oštećuju svi stanovnici te države. Takođe, čovek kome uvališ falsifikovani novac, ako se otkrije falsifikat dok je novac u njegovom posedu, a on ti je prodao neko materijalno dobro, takođe je oštećen kao kod materijalne krađe.
b)Uostalom, zašto kog đavola pokušavamo da izvučemo analogiju sa bilo čime? Piraterija igara je piraterija igara. Ne poredi se sa ostalim vidovima krađe, ako se može nazvati krađom u klasičnom smislu reči. Gotovo.

Bogami silno grešiš ovde. Vrlo može da se poredi. Piraterija, prvo demorališuće deluje na (lokalne) developere tako što im uzima manji ili veći deo kolača. Time se suzbija industrija i, posredno, prihodi koje bi država imala od te industrije. Drugo, pirati ne plaćaju nikakve dažbine državi pa se i sa te strane šteti državi. Znači, socijalna, zdravstvena zaštita, putevi, infrastruktura, obrazovanje, bukvalno sve je u pitanju.

Tako da nemojte te priče piraterija nije štetna. Auto možeš da kupiš, benzin možeš da kupiš, mobilni možeš da kupiš, a igricu ne možeš. Nije nego...
 
Odgovor na temu

shima

Član broj: 27002
Poruke: 164
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?07.12.2004. u 11:36 - pre 235 meseci
Nemam prakticnog iskustva u ovoj industriji pa bi me zanimalo sta mislite o sledecoj tezi: da su
ljudi ovde neorganizovani?
Npr. sigurno ima na hiljade(?) nezaposlenih ovde koji bi mogli da se bave Game Dev-om. Onda po mojoj
nekoj proceni svi oni bi mogli da rade (ili bar da probaju da rade) za dzabe (barem ja bih mogao)
sve dok projekat ne donese zaradu a tada bi se i zarada mogla deliti prema investiranom radu i
novcu... (ovo je jako bitna stavka jer ne verujem da bi neko hteo da radi dzabe a da ne ucestvuje
procentualno ulozenom (radu, konsaltingu itd..) u zaradi).
Zamislite kada bi smo bas hteli da radimo ovde u Srbiji mogli bi smo da skupimo tim ne od 50 ljudi
koji nemaju posao nego tim od 1000(!) ljudi. Po mojoj nekoj laickoj proceni takav tim bi mozda mogao
da konkurise na svetskoj sceni.
Ovde ima malih problema oko znanja i koriscenja legalnog softvera.
Sto se znanja tice par stotina ljudi zbog podele posla mogu bolje da se organizuju pa da svako
usavrsava samo segment koji mora ili zeli sa tendencijom da se u narednim projektima prosiruje to
znanje pojedinaca i na druge segmente posla (ako treba). Oni koji vec imaju iskustva u pravljenju
igara mogli bi da rade kao konsultanti, instruktori, Game Directori, Glavni Developeri, Vodeci
Dizajneri, Menadzeri itd...
Mislim da se u Game Dev-u dosta toga svodi na kvantitet a mi dosta nezaposlenih ljudi bar imamo a
kolicina para koja je njima potrebna za zivot je manja nego ona da zive u npr. USA.
Sto se tice legalnosti softvera i tu veca grupa moze dobro da se organizuje i podeli posao na takav
nacin da se koristi samo ono sto se mora ili da se koristi ono sto se ima (ili da se vise plati od
zarade onima koji imaju tj. investiraju kooriscenje svog legalnog softvera). Naravno ako projekti
uspeju vise boljeg softvera se moze kupiti. Takodje dosta rada moze da se obavlja od kuce...
Rekao bih da veca grupa(1000+) moze lakse da medju sobom nadje ljude sklone za izradu igara po nekim
konkretnim scenarijima npr. oni koji vole avanture prave avanture, RPG-ovci RPG a pucaci pucacine.
Mozda bi trebalo napraviti neki sistem koji bi omogucio da ovako nesto (na ovakav nacin) sa puno
ljudi, funkcionise a mozda takvih sistema vec ima?
Nadam se da nisam nesto (preterano) nalupao :-)
 
Odgovor na temu

Psycoder
Zharko Trosic
Belgrade

Član broj: 41101
Poruke: 5
*.ybc.bg.vline.verat.net.



Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?07.12.2004. u 12:29 - pre 235 meseci
Mislim da glavni problem u Srbiji sto se tiche game dev-a nije ni ekonomsko stanje ni problemi sa piraterijom a ni nekakav embargo u koji i dalje podsvesno tripujemo da se nalazimo. Nas glavni problem je socijalne prirode. Mi, kreativna omladina ove drzhave smo uspavani i bezvoljni, izmoreni ratovima/sankcijama/izborima, sto je vecini nas znatno oslabilo vizije ka boljoj buducnosti ovde, i nije ni cudosto vecina ljudi zeli da ide odavde i to sto pre i sto je nalakse moguce.
Ali, ja znam licno coveka koji je smislio nekakav 'new chess' sa poljima u obliku shestougaonika umesto kvadrata, nekim novim figurama, covek ima 40 godina i smislio je to jos pre 15 godina a zivi od toga iako jos velika vecina i nikad nije cula za taj sah. Ali, lik je ishao po ministarstvima, ubedio ih je da je to od drzhavnog interesa, pa su mu srbijashume dale dzabe drvo za figure, pa eunet mu napravio online igru, pa neki svajcarci i amerikanci rade distribuciju, nije ni dinar svoj dao... jednostavno covek je sa idejom, pripremom i pricom proshao iako je ta njegova igra po meni totalno out i ko se jos pali na sah.
Hocu da kazem da ovde stanje nije toliko strasno koliko je omladina obrasla u depresiju. Ako stvarno verujete u sebe, skupite muda jer sada ovde ima gomilu inostranih banki koje daje kredite, pa cak i biro za nezaposlene daje oko 70000 dinara pojedincu na 2 godine odplate ako ima poslovni plan. Da se skupite ajde recimo vas 10 i odu na biro koliko je to....700000 dinara zar ne?
 
Odgovor na temu

senser
Zrenjanin

Član broj: 19287
Poruke: 36
195.252.109.*

Sajt: www.phime.com


+1 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?07.12.2004. u 12:49 - pre 235 meseci
Ljudi, ja mislim da glavni problem koji je postavljen u ovoj temi se nalazi u vasim odgovorima. Pitate se zasto - prosto receno skoro da se niko ne bavi game developmentom ili nas jako malo ima pa smo samim tim i beznacajni. Problemom game developmenta kod nas bavim se vise godina i jos uvek nisam nasao resenje. Ali sve mi je jasnije zasto je to tako.

Kada se dodje do konkretnog problema oko razvoja i plasiranja video igre odavde ostajemo bespomocni, konkretno mislim na investitore a i strane izdavacke kuce. Ali vidim da su neki odavde izgleda uspeli, ali "mudro" cute i nikako ne bi podelili iskustva u celoj toj problematici sa ostatkom domace game development industrije kojoj je to vise nego potrebna informacija a samim tim i kljucni faktor u jacanju iste. Talenata ovde ima ali nema investitora u projekte.

Tako da uzalud mi pricamo o pirateriji i ostalim ovdasnjim problemima - ti problemi direktno ne uticu na celu pricu ma koliko vi mislili. Razmislite malo o "toj pirateriji" - odakle vam stize taj piratski CD ili DVD disk - npr. Half-Life 2 je razvijan u istoj zemlji odakle je pusten u piratskoj verziji na internet - ali taj momenat ne utice direktno na dalji razvoj game industrije u toj zemlji. Tako da mislim da je vreme da se prica o konkretnim stvarima - sto o tehnickim, sto o logistickim ne bi li nesto uradili.

BTW step into the 5th dimension :: http://www.phime.com

 
Odgovor na temu

jamon
jamon

Član broj: 40481
Poruke: 41
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?07.12.2004. u 14:10 - pre 235 meseci
Citat:
Imaš računovođe koji uživaju u svom poslu pa svoj posao ne zovu umetnost. Da je reč o umetnosti onda bi ova tema imala naslov "Zbog kojih razloga je domaća game dev umetnost tako slaba?".

Tek sada si primetio da je tema otisla off.....?

I mnogo si brte nesto krut... opusteno... ceo si u nekim podacima... linkovima...
izgleda da bas sve znas, mogu svasta da te pitam... =)


jmn.
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?07.12.2004. u 14:59 - pre 235 meseci
@CimBac
OK, možda moje dve izjave isprva izgledaju kontradiktorne, ali pogledaj kontekst u kojima su.

a) a propo onoga "država bi skenjala pirateriju samo da hoće": država ne sprovodi inicijativu po pitanju suzbijanja piraterije ne zato što nema sredstava, ekspertize ili zakona, nego zato što neće;
b) "Piraterija će ovde cvetati ma šta država uradila po tom pitanju": piraterija postoji u svim mogućim državama ma koliko kazne bile rigorozne; piraterija nije u direktnoj korelaciji samo sa rigoroznošću zakona, već i sa kupovnom nemoći stanovništva. Zato, kada bi kod nas i uveli snažnu antipiratsku kampanju, opet ne bi postigli koliko bi sa istom kampanjom postigli u npr. Italiji, jer ovde piraterija nije jeftinija alternativa od uzimanja originala, ovde je piraterija često jedini dostižan način dolaska do softvera. (Znam, znam, što nas ne opravdava da kupujemo pirate, blabla...)

@bkaradzic
E sada, istina je da je piraterija toliko uplivala u naše živote da je uzimamo zdravo za gotovo. Od toga se treba odvići, priznajem. Ali ne slažem se da prvo treba da iskorenimo pirateriju pa će životi odjednom da nam postanu mnogo bolji. Kao što sam već pričao, ako neko hoće da pravi igre može da počne i sa bednih 50$ da uzme Game Studio 3D ili kako se već zove. Neka proda 10 kopija igre po 5$ bruto, (minus takse, minus izdavač, minus ovo-ono, neka bude 20 kopija) i eto mu čistog profita.

btw. hvala na linkovima za indie game development!

Citat:
bkaradzic: Opet klasična zabluda koja vlada u Srbiji... Da prvo porastu plate, pa tek onda da se postane normalan. E pa da te razočaram to ne ide tim redosledom. Rast plata je direktno vezan sa produktivnošću.
Ono, što jes' jes', ljudi odavle mnogo vole da leže a da im pare padaju sa neba, ali nisam ja rekao da hoću prvo ovo ili ono, već sam rekao, i dalje stojim iza toga, da stepen "legalnosti" softvera u stanovništu direktno odgovara životnom standardu, kao što sam malopre objašnjavao CimBac-u. Nikakve redoslede nisam ja pominjao. Tako da, tehnički gledano, ne ide redosledom "pare odma', normalnost sutra", ali (po mom skromnom mišljenju) ne ide ni obrnutim redosledom kakav ti pominješ. Ne može brate ni normalnost odmah na neviđeno a pare sutra... znam ja šta to znači "pare sutra"... :)
Citat:
jablan: Bogami silno grešiš ovde. Vrlo može da se poredi. Piraterija, prvo demorališuće deluje na (lokalne) developere tako što im uzima manji ili veći deo kolača. Time se suzbija industrija i, posredno, prihodi koje bi država imala od te industrije. Drugo, pirati ne plaćaju nikakve dažbine državi pa se i sa te strane šteti državi. Znači, socijalna, zdravstvena zaštita, putevi, infrastruktura, obrazovanje, bukvalno sve je u pitanju.Tako da nemojte te priče piraterija nije štetna.
Nisam rekao da piraterija nije štetna, rekao sam da nije štetna koliko je štetno falsifikovanje novca. I opet ista priča... čekaj malo, pirati ne plaćaju dažbine, ali time oni ne dodaju u budžet, što je kudikamo lakše nego da uzimaju iz tog istog budžeta. Istina, sprečavaju eventualni uliv para u budžet, ali ako se proda 10.000 pirata 3DS Max-a to nikako ne znači da smo lišili državu 10.000 taksi na originalan softver.
Da pojasnim:
Recimo da bi se igra X u Srbiji bez pirata prodala u 100 originalnih primeraka.
E sad, sa piraterijom našeg tipa, igra X će se prodati u 10 originala i 10 000 pirata. (Možda sam karikirao brojke, ali shvatate šta hoću da kažem.)
Citat:
jablan: Auto možeš da kupiš, benzin možeš da kupiš, mobilni možeš da kupiš, a igricu ne možeš. Nije nego...
Evo ga opet! Ama opet ispadoh ja neki lopov koji krade igre i pljačka automobile (vidiš Nothingman, jednom nalepiš čoveku nalepnicu i on je nosi ceo život :) ), ispadoh neki antikapitalistički anarhistički element samo zato što sam kupio piratski half-life 1 dok su mi ti isti amerikanci koji se zalažu za legalnost sofvera izbombardovali zgradu pa sada živim u nekadašnjoj prodavnici cipela (živa istina!!!). Razumete li vi ljudi da ja niti pravdam niti napadam pirate, samo govorim šta mislim o situaciji? Nemojte vi da mislite da ja po defaultu branim pirate i napadam kapitalizam, situacija je takva kakva je i koliko vidim neće se menjati u skorije vreme. Ko se ne slaže neka digne ruku.

@Shima
Slažem se, s tim što produktivnost ne raste linearno sa brojem ljudi, naprotiv. Tim od 1000 ljudi ti neće nikada napraviti dobru igru, pogotovo 1000 ljudi sa ovih prostora. Ma evo ja pokušavam da se dogovorim sa 5 ljudi koji ćemo jezik da koristimo u pravljenju igre. Od marta :). 'nuff said!

@Psycoder
Pun pogodak, bar po meni. Kreativnost i inteligencija nam nikada nije falila, ali na žalost te dve stvari ne znače ništa bez volje da istraješ i bez sredstava (ne mislim samo na materijalna sredstva) da se infiltriraš u industriju igara. A kod nas je to vrlo teško izvesti. Evo ja imam 20 svojih design dokumenata u ladici, ali džaba mi kada sam rođen gde sam rođen i kada mi pri izboru karijere ni na kraj pameti nije padao kompjuter već sam sanjao samo o sigurnom zaposlenju u ovim divnim domaćim uslovima. I siguran sam da ima mnogo ljudi iz moje generacije (cca. '81. godište) koji su na istom koloseku. Možda ovi novi klinci koji sad upisuju srednju urade nešto više po tom pitanju?
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?07.12.2004. u 18:32 - pre 235 meseci
Mali dodatak. Upravo sam našao relativno srodnu temu sa našom "piratskom raspravom". http://www.elitesecurity.org/tema/81172/ Ko nije pročitao, a ovde se bakće, nije zgoreg. Otprilike je rasprava ista, samo glavni likovi se razlikuju. Pa da se ne ponavljamo.
U međuvremenu... arrrrr, maytees!
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

Srki_82
Srdjan Tot
Me @ My Home
Ljubljana

Član broj: 28226
Poruke: 1403
82.208.201.*

ICQ: 246436949


+10 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?07.12.2004. u 20:33 - pre 235 meseci
Da ste svi koji razvijate ovu temu umesto toga poceli da pravite neku igru do sad bi demo vec bio spreman za probu ;)
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?07.12.2004. u 21:23 - pre 235 meseci
Koja već tema o pirateriji po redu ? :)
I uvek isto.Rasprave da li piraterija kriminal ili nije ? Krađa ili nije ? Opravdana ili ne ?
Naravno da jeste kriminal i tu nema dileme, ali uvek ima neko "ali"...
Piraterija po kućama je neminovnost i to se nikada neće zaustaviti, čak ni u najrazvijenijim zemljama, a kamoli u jednoj Srbiji.O firmama neću da pričam, jer ovde pričamo o igrama...Dakle piratovane igre se koriste svuda u svetu, ali verovatno procentualno najviše u Srbiji, a razloga ima više.
Jedan od njih je i životni standard - ovo je svima poznato, sa prosečnim platama od 150 evra je nerealno za očekivati da će neko izdvojiti 50$ za video-igru.Doduše ovo i nije neko opravdanje, jer onaj ko je nezadovoljan platom bi pre trebalo da se potrudi da nekako popravi svoj standard umesto što gubi vreme na igranje, ali kad se pogleda sa druge strane, na zapadu gotovo svako sa prosečnom platom može sebi da priušti da kupi barem jednom nedeljno video igru, a da mu to ne ugrozi budžet.Upravo je to ono što izaziva revolt kod naših žitelja, te se javlja ona čuvena rečenica "Kade mi povećaju platu, ima da kupujem originale, a dotle jok".Ma i to je nemoguće, jer i da nam porastu odjednom plate na 3000 evra (SF) i dalje bi većina koristila pirate, zato što može, a i tokom ovih godina ljudi su postali željni svačega pa bi pre spiskali pare na ono što ne može da se iskopira, a to su dobra kola, lepi parfemi, jaku i kvalitetni muzičku opremu...a igre, ma one mogu za džabe da se kopiraju.Dakle, koliko god neko mislio da bi naglim porastom standarda nestalo piraterija, grdno se vara, piraterija se ne bi čak ni smanjila, bar ne nešto mnogo.Ima još jedan, po meni mnogo veći razlog koji izaziva boost piraterije koji se malo gde pominje, a to je nemogućnost da se dođe do originala.Koliko je meni poznato u Srbiji se legalno može kupiti samo neki Microsoftov proizvod, a igre nikako.Evo recimo kada je izašao Civilization III pohitao sam da kupim original, eto zato što sam do želeo iz poštovanja prema samoj igri.Jedino što je moglo da se nađe je običan disk u cd kutiji i kolor omotom (cena 3.010 ili 3.100 din, ne mogu da se setim) i kupio sam ga i to je jedini "original" koji imam kada su igre u pitanju, ali me niko neće ubediti da to u stvari nije pirat, samo upakovan u celofan.Dakle u Srbiji mogu da biram da li da kupim pirata za 3.000 din (oko 50$) ili bukvalno to isto za 100 din, ili čak manje (ako kupim prazni disk i presnimim ga od nekoga).E to je glavna razlika u odnosu na zapad.Tamo isto možeš da skineš CIV III sa neta i narežeš ga na disk, ali onda imaš samo to običan disk sa igrom, ali tamo ako kupiš original, ti dobiješ fino pakovanje koje pored diska sadrži i uputstvo, besplatnu tehničku podršku, mogućnost za besplatno skidanje patcheva i dodataka...I to nije sve, danas u USA, konkretno u Detroidu (a nema razloga da tako nije i u ostatku države) ta ista igra u istom original pakovanju se može kupiti za manje od 10$ (9 i nešto čini mi se da mi reče drugar), valjda zato što joj je prošlo vreme, a u Srbiji ? E u Srbiji ta ista igra još uvek košta 50$ u istom onom "piratskom" pakovanju.Zašto se tako nešto ne uvede i kod nas.Lično mislim da tako treba početi borbu sa piraterijom, a ne suvom silom.Dakle, kada budemo umesto izbora "maskirani pirat od 3.000 din" VS "pirat od 100 din", imali izbor "pravi pravcati original" VS "pirat", verovatno će situacija biti drugačija.Mnogi bi možda i kupili original za 3.000 din, kada bi znali da time zaista dobijaju nešto više od moralne satisfakcije, nego da su kupili pirata.Oni koji nemaju para bi mogli da sačekaju par meseci da ta cena padne na 500-600 din pa onda kupe igru.Tek kada se to bude uvelo, onda može da se s pravom pristupi ganjanju pirata po ulicama, jer u ovoj situaciji, trebali bi da ganjaju i one što u prodavnicama prodaju pirate za 30 puta veće pare, ali onda ne bismo imali gde da kupujemo igre uopšte, tako da to nije rešenje.Dakle, piraterija jeste jedan od najvećih razloga zbog kojih je naša game dev industrija tako slaba, ali ne i jedini.Ali ta ista piraterija se neće suzbiti, dok Srbija ne postane deo EU, lii dok se kod nas ne pojave legalna predstavništva firmi koje proizvode, odnosno distribuiraju igre i mogu da ponude pravi original sa svim onim što se sa originalom dobija.To bi prilično moglo da umanji pirateriju.Drugi veliki razlog za nefunkcionisanje game dev industrije kod nas je i nedostatak distribucijskih kuća koje bi štitile interes proizvođača igrara, kao i loš rad pojedinih institucija (sudstvo, zavod za soft. patente...) koje bi štitile autorska prava istih.Recimo, kada bi pirati znali da ako kopiraju tvoj softver i preprodaju, ti možeš da ga tužiš i uzmeš mu par hiljada evra, malo bi i razmislio koliko mu se to isplati.Recimo, ovde svaki pirat može da valja recimo Half-Life 2 jer nema ko da podnese tužbu (mogu samo da ga kazne po opštem važećem zakonu o autorskim pravima), a kada bi postajala ta opasnost ? Isto mislim da bi bilo drugačije.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 21928 | Odgovora: 119 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.