Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 21944 | Odgovora: 119 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jamon
jamon

Član broj: 40481
Poruke: 41
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?26.11.2004. u 15:21 - pre 236 meseci
Caos! svima...

Lepa diskusija... i vidim ima svasta da se procita...
Po meni iskljucivi razlozi zasto ovde stvari idu tesko je:

- nedostatak dobre organizacije
- nedostatak novcanih sredstava

Inace pricali vi sta god hocete... da nije bilo piraterije u ovoj zemlji
mnogi bi ostali neiskusni, i stvari bi isle jos i teze...
stoga... ja mogu samo da joj se zahvalim!

Igara je odavde bilo... a i bice...

pozdrav!

jamon / art director / Teslastudios interactive /
jmn.
 
Odgovor na temu

patton
Beograd

Član broj: 40238
Poruke: 7
*.verat.net.

ICQ: 49415759
Sajt: tesla.rcub.bg.ac.yu/~patt..


Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?26.11.2004. u 15:36 - pre 236 meseci
Bice, bice... samo treba malo organizacije... Definitivno je problem sto ti u inostranstvu neko plati da ti uradis igru, a kod nas prvo radis pa budes placen (mozda, eventualno, ovo-ono)... :)
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.83.beocity.net.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?26.11.2004. u 18:10 - pre 236 meseci
Citat:
jamon:
Po meni iskljucivi razlozi zasto ovde stvari idu tesko je:

- nedostatak dobre organizacije
- nedostatak novcanih sredstava

Kao i nedostatak ozbiljnosti i profesionalnog odnosa prema
poslu kod mnogih ljudi koji se bave ovim zanatom.
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.vdial.verat.net.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?27.11.2004. u 13:22 - pre 236 meseci
Citat:
jamon: Caos! svima...

Lepa diskusija... i vidim ima svasta da se procita...
Po meni iskljucivi razlozi zasto ovde stvari idu tesko je:

- nedostatak dobre organizacije
- nedostatak novcanih sredstava

Inace pricali vi sta god hocete... da nije bilo piraterije u ovoj zemlji
mnogi bi ostali neiskusni, i stvari bi isle jos i teze...
stoga... ja mogu samo da joj se zahvalim!

Igara je odavde bilo... a i bice...

pozdrav!

jamon / art director / Teslastudios interactive /


Piraterija je odlican nacin da se ljudi o svom trosku obrazuju i da onda dodje
stranac i da iskoristi to bez i jednog ulozenog dinara u ljude.

Dakle, gde god ima ljudi koji mogu da rade posao kako-tako, odlicno je da piraterija
bude prisutna dok dovoljno ljudi ne bude u stanju da radi za sitne pare u odnosu
na istu struku u normalnoj (piracy free) okolini.

A to sve preko grbace developer-a...

A o kom iskustvu mi pricamo ovde?
Par mediokriteta od demo-a?

Sto se organizacije tice... sve dok je budu radili ljudi koji nisu iz ove price,
organizacije nece ni biti. Realno, taj posao moze da radi samo neko iz inostranstva
ko je iskustvo stekao na konkretnim i ozbiljnim projektima (Branimir, na primer).

A novcana sredstva... to vec ide po jugoslovenskom standardu (YUS-u :).
 
Odgovor na temu

jamon
jamon

Član broj: 40481
Poruke: 41
*.verat.net.



Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?27.11.2004. u 17:08 - pre 236 meseci
Citat:
Piraterija je odlican nacin da se ljudi o svom trosku obrazuju i da onda dodje
stranac i da iskoristi to bez i jednog ulozenog dinara u ljude.

DA... i mozemo da se na njih ljutimo =]... Ali licni je izbor da li neko zeli sa ovim poslom da se bavi... Takodjer mislim da u danasnjoj hiper produkciji igara iko ima vremena da dodje ovde i ulaze, ceka na ljude odavde... ako ovde neko vec postoji i kvalitetno radi platice ga jeftino... jer tu lezi njegov interes...
Citat:
A o kom iskustvu mi pricamo ovde?

Pa vrlo je prosto... pitanje je da li bi danas uopste znao to sto znas... cinjenica je da si naucio da programiras uz piratovani software =) to znam sigurno =)
i eto iskustva...
Svi mozemo danas da pricamo kako je piraterija stetna... jeste... ali nekom je i pomogla.
A na kraju krajeva ... mozete i sami da se zapitate svi koji citate ovo...
Da li imate registrovanu kopiju OS-a na kome trenutno radite??? (ovo bi trebalo da bude pitanje za ljude iz Srbije) =)
Citat:
Sto se organizacije tice... sve dok je budu radili ljudi koji nisu iz ove price,
organizacije nece ni biti. Realno, taj posao moze da radi samo neko iz inostranstva
ko je iskustvo stekao na konkretnim i ozbiljnim projektima (Branimir, na primer).


=) Ali dok Branimir ne dodje.... Moramo se dovijati kao i za sve ostalo...

Ja i dalje verujem da ljudi odavde mogu da naprave prave stvari ... kao (Branimir, Bojan Nastic, i mnogi drugi ... To sto smo sami lecili decije bolesti ovde ... krivo je nase okruzenje... =|


Pozdrav!

JMN



jmn.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?30.11.2004. u 04:37 - pre 236 meseci
The State of Game Development in Eastern Europe (24. Novembar 2004.)
http://www.gamasutra.com/features/20041124/mezihorak_01.shtml

 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.ppp-bg.sezampro.yu.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?30.11.2004. u 10:26 - pre 235 meseci
Citat:
jamonDa li imate registrovanu kopiju OS-a na kome trenutno radite??? (ovo bi trebalo da bude pitanje za ljude iz Srbije) =)


Ja imam =) Kao i VStudio...
 
Odgovor na temu

jamon
jamon

Član broj: 40481
Poruke: 41
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?30.11.2004. u 14:44 - pre 235 meseci
Citat:
Ja imam =) Kao i VStudio...


=)

ali nije se nesto mnogo drugih ljudi javilo... =)
jmn.
 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.absolutok.com.



Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?30.11.2004. u 15:06 - pre 235 meseci
Citat:
jamon: =)

ali nije se nesto mnogo drugih ljudi javilo... =)


mozda zato sto nevole da se hvale necim normalnim, sto bi trebalo da se podrazumeva, evo recimo ja koristim legalan windows, office profesional, i MSDN universal (ukljucuje VStudio), ali sam siguran da znacajan deo clanova foruma koristi legalan softwer sto MS sto open source :)

So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?30.11.2004. u 17:32 - pre 235 meseci
Citat:
jamon: ali nije se nesto mnogo drugih ljudi javilo... =)

Pa nisu se javili ni oni što imaju nešto nelegalno. ;)
I uostalom loš ti je argument... Ako je neko shvatio da je u prošlosti radio nešto loše ne znači da mora da nastavi sa lošim navikama samo zato što ih je imao u prošlosti.

Takođe u sadašnje vreme postoji mnogo alternativa komercijalnom softveru:
Eclipse + CDT + MinGW (alternativa Visual C++, čak i MS distribuira VC++ za džabe http://msdn.microsoft.com/visualc/vctoolkit2003/), GanttProject (alternativa MS Project), GhostScript (alternativa Adobe Destiller), Octave (alternativa MatLab), OpenOffice (alternativa MS Office), GIMP (alternativa Adobe PhotoShop), xnView (alternativa ACDSee), 7zip (alternativa WinZip), itd.

Branimir

 
Odgovor na temu

Barney Gumble

Član broj: 38077
Poruke: 47
*.www.dial-up.TeamNET.ws.



Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?30.11.2004. u 18:43 - pre 235 meseci

Definitivno kod nas ima onih koji koriste legalan softver. A kad bi postojala open-source alternativa za FarCry, Doom 3, Half Life 2... mozda bi se kod nas igrale i legalne video igre.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?30.11.2004. u 19:37 - pre 235 meseci
Citat:
Barney Gumble: Definitivno kod nas ima onih koji koriste legalan softver. A kad bi postojala open-source alternativa za FarCry, Doom 3, Half Life 2... mozda bi se kod nas igrale i legalne video igre.

A kada bi se tamo igrale legalne video igre možda bi ti i mogao da dobiješ posao u industriji igara... možda ne bi morao da maštaš o tome. A dok čekaš bolje dane, prekrati dokolicu igrajući što više piratske igre i gledajući što više piratske filmove. To će imati veoma pozitivan efekat na kvalitet tvog rezimea. ;)

 
Odgovor na temu

Barney Gumble

Član broj: 38077
Poruke: 47
*.telekom.yu.



Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?01.12.2004. u 06:58 - pre 235 meseci
Citat:
bkaradzic: A kada bi se tamo igrale legalne video igre možda bi ti i mogao da dobiješ posao u industriji igara... možda ne bi morao da maštaš o tome.
Znam
Citat:
bkaradzic: A dok čekaš bolje dane, prekrati dokolicu igrajući što više piratske igre i gledajući što više piratske filmove. To će imati veoma pozitivan efekat na kvalitet tvog rezimea. ;)
Ovo ne kontam?!?! Što bi to imalo uticaja na kvalitet bilo čega što radim ili ću raditi? Jasno da ima uticaja na zaradu ali na kvalitet ?!?!

Svaki čovek prirodno traži, najlakši (najjeftiniji) način da sebi ispuni želju. Dok kod nas bude bilo pirata, svako ko želi da kupi neku igru će je prirodno kupiti od pirata jer je jeftinije. Nema nikakve značajne koristi od toga da nas stotinjak koji se zanimamo za game development damo pozitivan primer tako što ćemo kupovati originale. Hiljade onih koji nemju štete od piraterije, pre će nas smatrati budalama nego što će slediti naš primer. Kada država ukine pirateriju, kupovaće se kod nas legalne igre (ali ne mnogo) a do tada možemo samo da čekamo na to. A dok čekam, teško da ću oštetiti nekog domaćeg developera time što ću i ja kupiti koju piratsku igru.


 
Odgovor na temu

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
*.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?01.12.2004. u 07:54 - pre 235 meseci
A mozda i nije tako slaba gamedev industrija, kada se uzmu u obzir okolne zemlje i proporcionalno sa tim broj stanovnika u Srbiji?

 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?01.12.2004. u 18:06 - pre 235 meseci
Citat:
srdjandakic: A mozda i nije tako slaba gamedev industrija, kada se uzmu u obzir okolne zemlje i proporcionalno sa tim broj stanovnika u Srbiji?


Jačina se meri zaradom... ;)
Znači kada neka od ovih postojećih firmi povrati uloženo investitoru, zaradi, i počne da se širi i zapošljava nove ljude to će biti dobar znak.

Da li se neko seća firme Acclaim? ;)
http://maltzauctions.com/acclaimhome.htm

Branimir

 
Odgovor na temu

jamon
jamon

Član broj: 40481
Poruke: 41
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?01.12.2004. u 18:31 - pre 235 meseci
Citat:
Pa nisu se javili ni oni što imaju nešto nelegalno. ;)

Da... oni ce sigurnoi da se jave... 8)

Citat:
I uostalom loš ti je argument...

Nije to nikakav argument... vec fakat...ne radi se o navikama... vec o kupovnoj moci...

Klinac u Srbiji koji zeli da postane, 2D/3D artist nema u svom dzepu
4000-5000$ za alate, koji su mu neophodni da bi zapoceo svoju karijeru...
A slozices se da nema toliko "opensource & freeware - GFX" alata koji su standard u industriji... Mislim da ovde i mozete, da nadjete odgovor zasto kod nas klinci umesto da rade nesto kreativno, uglavnom pikaju CS.

Sa "game firmama" koje postoje kod nas i za koje ja znam, situacija je nesto drugacija... vecina ima legalni software, i to je jedini put kako mogu da idu dalje...Ljudi koji u njima rade nisu sa zapada, nego su sami pekli zanat na nelegalnom softu' tokom '90...

A nesto mislim da i ti to znas, nisi bas toliko davno otisao... ;)








jmn.
 
Odgovor na temu

jamon
jamon

Član broj: 40481
Poruke: 41
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?01.12.2004. u 18:39 - pre 235 meseci
Citat:
bkaradzic: A kada bi se tamo igrale legalne video igre možda bi ti i mogao da dobiješ posao u industriji igara... možda ne bi morao da maštaš o tome.


Iskreno reci pre nego sto si otisao iz "Tamo" i zaposlio se ... da li si kupovao original igre... =)



jmn.
 
Odgovor na temu

jamon
jamon

Član broj: 40481
Poruke: 41
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?01.12.2004. u 18:48 - pre 235 meseci
Citat:
mozda zato sto nevole da se hvale necim normalnim, sto bi trebalo da se podrazumeva, evo recimo ja koristim legalan windows, office profesional, i MSDN universal (ukljucuje VStudio), ali sam siguran da znacajan deo clanova foruma koristi legalan softwer sto MS sto open source :)


U pravu si, sasvim je normalno... i zelim da verujem da je sve vise ljudi u stanju da legalizuje... Ali moramo biti iskreni sami prema sebi ... jos uvek je to manjina... =|

pozdrav!
jmn.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?01.12.2004. u 19:49 - pre 235 meseci
Citat:
jamon: A slozices se da nema toliko "opensource & freeware - GFX" alata koji su standard u industriji... Mislim da ovde i mozete, da nadjete odgovor zasto kod nas klinci umesto da rade nesto kreativno, uglavnom pikaju CS.

Hoćeš da kažeš da igraju CS zato što ne žele da kupe piratovani softver? Ili će pre biti da je sat vremena igranja CS u igraonici super jeftin. Jer igraonica ne kupuje legalne igre, pa su im igre tj. ono na čemu zarađuju novac ustvari najmanja stavka u budžetu. To je apsurd kao kada bi nekom autoprevozniku kamion bio najmanji trošak, a pisanje reklame na ciradi najveći.

To što će par ljudi kupiti od pirata ili dobiti od prijatelja najnoviju verziju Maya-e ili Visual C++ je najmanji problem što se tiče piraterije. To je normalna granica piraterije koja postoji i na zapadu. To je onih 15-23% piraterije koji postoji u USA. Ti ljudi će i onako ako dobiju posao u struci kupiti taj software i koristiti ga legalno. Inače i Maya ima Personal Learning Edition (http://www.alias.com/eng/produ...ices/maya/maya_ple/index.shtml), Visual C++ ima Student Edition (i onu besplatnu verziju bez IDE-a), SoftImage dolazi besplatno uz Half Life 2 SDK, itd. Čak i open source tipa Blender je dovoljan nekom početniku u 3D da shvati koncept modeliranja u 3D. Ako počinješ nešto da učiš ovakvi proizvodi će ti biti dovoljni. Nije baš da ne postoji alternativa...

I kada pričam o pirateriji mislim na masovnu pirateriju po ulicama, na tezgama, pijacama, CD klubovima, igraonicama, na masovnu proizvodnju CD-ova sa igrama i DivX filmovima. To je onaj deo piraterije što uništava domaće tržište (npr. slučaj filmske industrije http://www.vreme.com/cms/view.php?id=397424).

Branimir

 
Odgovor na temu

jamon
jamon

Član broj: 40481
Poruke: 41
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?01.12.2004. u 21:12 - pre 235 meseci
Citat:
Hoćeš da kažeš da igraju CS zato što ne žele da kupe piratovani softver?

Ne...
Citat:
Ili će pre biti da je sat vremena igranja CS u igraonici super jeftin.

Hocu da kazem... da vecina njih nema love ni za komp... a gde je software...
Citat:
To je apsurd kao kada bi nekom autoprevozniku kamion bio najmanji trošak, a pisanje reklame na ciradi najveći.

Pa da... ako kamion dobije...dzabe... =)
Salu na stranu ... da se razumemo... vec sam gore napisao... sta mislim o pirateriji da je dobra za nnnnnn... losa za nnnnnnn...
delimo isto misljenje da je ona stetna za "game dev kuce" kod nas u buducnosti...

Citat:
To što će par ljudi kupiti od pirata ili dobiti od prijatelja najnoviju verziju Maya-e ili Visual C++ je najmanji problem što se tiče piraterije.
To je normalna granica piraterije koja postoji i na zapadu. To je onih 15-23% piraterije koji postoji u USA.

Pa to ti kazem... sad mi zvucis ok! to je upravo ono sto se ovde i dogadja... doduse malo vise =)
Sve vreme pricam da to nije stetno... =) narocito za nekog ko upliva u ove vode...

Znam za Mayu free varijantu, za Blender takodjer ... ali 70-80% industrije trazi MAX...
koji je mnogo skup i poprilicno drugaciji i od Maye i Blendera... a gde je 2D..neki pomocni alat... etc..
poprilican skup hobi za pocetnika... Ako ga vec interesuje nesto od 3D/2D programa ... SKC nedeljom ce mu uvek biti alternativa...
Gotovo sve "game dev" kuce na zapadu prilikom zaploslenja GFX artista imaju spisak aplikacija koje preferiraju...
pa ako vec mastas o tome, moras se i snaci...

Za ovih 10ak godina moga staza u "game dev." piraterija je ucinila poprilicno dobrog...za dalje videcemo...

pozdrav!
jmn.
 
Odgovor na temu

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba?

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 21944 | Odgovora: 119 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.