Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Trajanje dana ???

[es] :: Nauka :: Trajanje dana ???

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 29910 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rivan
Ivan Radovanović

Član broj: 1901
Poruke: 71
194.106.191.*

ICQ: 212235650


Profil

icon Trajanje dana ???17.10.2004. u 11:40 - pre 236 meseci
Dakle ovako:
dan tacno traje 23h56' - sto je 4 minuta manje od 24h koliko mere satovi. E sad ono sto mene interesuje je kako se ta greska od 4 minuta popravlja - ne moze da se popravlja sa onim pomeranjem sata u jesen i prolece (jer je to samo za 1h, a 4 minuta na 100 dana daje 400 minuta ~ 7 sati za 3.5 meseca), a ne moze da se popravlja ni sa pestupnim godinama (to bi mozda popravilo vreme na godisnjem nivou, ali bi za znaci oko 5-6 meseci greska iznosila oko 12h - sto bi dovelo do toga da ponoc i podne zamene mesta???).
Bas cudno?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Trajanje dana ???17.10.2004. u 14:57 - pre 236 meseci
Jesi li siguran za tih 23h56'? Ne kazem da je tacno 24h (ne kazem ni da nije:)) ali da li si siguran da je toliko koliko kazes?
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.singidunum.net.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Trajanje dana ???17.10.2004. u 15:07 - pre 236 meseci
Upravo iskopah negde da je dužina dana 86164.09890369732 sekundi :-). Što je otprilike ono što je rivan napisao. Zaista tema za razmišljanje... Ako se ostatak auditorijuma ne buni, ja ću ovo da prebacim u Nauku.

Marko.
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Trajanje dana ???17.10.2004. u 15:13 - pre 236 meseci
uf ima veze nesto bese sa okretanjem oko sunca, bese ...

uostalom uzmite u obzir sledecu racunicu:

86400 / (86400-86164.09890369732) = 366.25518640719617588495

Zvuci poznato :) koliko bese dana traje jedna godina :) da nije 365.25 :).

Dakle kada se zemlja ne bi okretala oko sunca ...

znaci nesto kao okrene se zemlja, ali se i pomeri za manje od 1 stepen, pa samim tim dodje u neku poziciju pre nego sto se okrenula za ceo stepen ...

Ni meni nija jasno sta sam napisao, ako je nekome jasno tek onda mi nije jasno kako je nekome jasno ...
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.singidunum.net.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Trajanje dana ???17.10.2004. u 15:25 - pre 236 meseci
Pa jeste nam jasno taman koliko si jasno napisao, ali ne bi bilo loše kad bi neko sve to malo pojasnio za nas kojima i dalje nije jasno ;-)

Marko.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Trajanje dana ???17.10.2004. u 15:33 - pre 236 meseci
Mislim da je hteo da kaze da se ispravka vrsi pomocu sistema sa prestupnim godinama ali to ne bi sprecilo situaciju da imamo podne u ponoc.
Rekao bih da se tu malo stimuje stvar sa duzinom sekunde tj. da postoje standardna (po definiciji sa onim trajanjem prelaza elektrona izmedju dva hiperfina, bla, bla) sekunda i sekunda koja je malko duza i koju koristimo za uobicajeno merenje vremena. Nemam niotkud informaciju o ovome vec mi je jednostavno palo na pamet da je mozda tako. I ima do nekle logike jer se duzina dana menja a definicija sekunde ne.
 
Odgovor na temu

koska
London, UK

Član broj: 987
Poruke: 823
*.beotel.net.



+61 Profil

icon Re: Trajanje dana ???17.10.2004. u 15:38 - pre 236 meseci
pa i mene su u skoli ucili da se taj nedostatak nadoknadjuje ubacivanjem jednog dana svake prestupne godine... ali sad ste i mene zbunili sa tim 'kako onda ne padne ponoc u podne'....
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Trajanje dana ???17.10.2004. u 15:48 - pre 236 meseci
Pokušaću ja da objasnim.

Naime dan kako ga mi računamo predstavlja zapravo Sunčev dan. To je vreme za koje Sunce opiše pun krug krećući se po nebeskoj sferi. Trajanje Sunčevog dana neznatno varira (to je taman ono pomeranje časovnika leti i zimi) zbog toga što se Zemlja po svojoj putanji ne kreće uvek istom brzinom, pa su zbog toga časovi naštelovani na srednji Sunčev dan koji iznosi tačno 24h. Ovaj podatak što ste vi našli - 23h 56' (prava vrednost je zapravo 23h 56' 4'' ali nebitno) predstavlja zvezdani dan, tj. vreme za koje zvezda opiše jedan pun krug na nebeskoj sferi. Odakle potiče ta razlika? To je posledica velike udaljenosti zvezda od nas, pa na njih zanemarivo malo utiče okretanje Zemlje oko Sunca. Za razliku od toga, Sunce je dovoljno blizu Zemlji da ovaj uticaj ne bi bio zanemariv, i to je upravo ta razlika od 4'.

Druga stvar je godina, to nema veze sa ovim, ali pošto je neko pomenuo da razjasnim i to. Period Zemljine revolucije iznosi 365d 5h 48' 46'', odnosno 365.2422 dana. Znači, svake četvrte godine bismo "izgubili" jedan dan pa zato postoji 29. februar. E sad ovom računicom na svakih 128 godina "gubimo" jedan dan, odnosno 3 dana za 400 godina. Zbog toga se u prošlosti početak godine s vremena na vreme morao veštački podešavati (tako je bilo na saboru mislim u Nikeji 325. godine), u vreme važećeg Julijanskog kalendara. Kasnije je papa Grgur XIII 1582. godine na savet astronoma čini mi se da se zvao Lilio uveo Gregorijanski kalendar gde je ova "greška" ispravljena tako što su u periodu od 400 godina tri prestupne pretvorene u proste, što je postignuto na taj način da ukoliko se godine završavaju sa dve nule onda su prestupne samo ako su deljive sa 400, u suprotnom nisu. Ovakva godina traje 365.2425 dana i duža je od "prave" za 0.0003, ali to je neznatno s obzirom da će narasti na jedan dan tek za 3000 godina.

E da, evo još malo priče o tome. Izvesni Milutin Milanković je na Kongresu pravoslavnih crkava u Carigradu 1923. godine predložio još precizniji kalendar. Njegova ideja sastojala se u tome da je svaka godina koja nije deljiva sa 100 a deljiva je sa 4 prestupna, a od onih koje su deljive sa 100 pestupne bi bile one čiji broj stotina podeljen sa 9 daje ostatak 2 ili 6 (npr. 2000, 2400, 2900...). Računicu prepuštam vama.

Eto, malo sam se pravio pametan, nadam se da niko ne zamera :)
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Trajanje dana ???17.10.2004. u 16:00 - pre 236 meseci
Uh, pa ljudi samo malo razmislite!
Citat:
rivan: Dakle ovako:
ali bi za znaci oko 5-6 meseci greska iznosila oko 12h

Taman koliko i treba da bi u podne i dalje bio dan jer se zemlja posle 6 meseci nalazi sa druge strane sunca.
Citat:
sto bi dovelo do toga da ponoc i podne zamene mesta???).
Bas cudno?

Nece zameniti mesta jer su i zemlja i sunce "zamenili" mesta odnosno zemlja se nalazi sa druge strane pa kada je u istom polozaju onda je na mestu gde je bio dan u stvari noc. Ali posto se i sat pomerio za 12 sati onda je sve ok.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Trajanje dana ???17.10.2004. u 16:07 - pre 236 meseci
Kako je neko sve to lepo udesio, a?

(Mor'o sam)
 
Odgovor na temu

rivan
Ivan Radovanović

Član broj: 1901
Poruke: 71
*.preco1990.com.

ICQ: 212235650


Profil

icon Re: Trajanje dana ???18.10.2004. u 07:55 - pre 236 meseci
dakle fora je u tome sto je zemljina putanja oko sunca kruzna - pa mora da se okrene malo vise od punog kruga izmedju dva sunca u zenitu...

Zahvaljujem na razjasnjenju :-)
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Trajanje dana ???18.10.2004. u 12:16 - pre 236 meseci
Samo da razjasnimo, to nisu dva Sunca u zenitu jer se Sunce u zenitu nikada ne pojavljuje kod nas. Sunce se može nalaziti u zenitu samo na mestima koja su između 23.5o severne geografske širine i 23.5o južne geografske širine, i to se čak dešava različitih datuma (22. juna se to dešava na prvoj pomenutoj lokaciji, a 22. decembra na drugoj pomenutoj). Verovatno si hteo da kažeš "gornja kulminacija", to je onda OK.

I nije fora što je putanja kružna, nebitan je oblik putanje, već ono što je bitno je da je Sunce dovoljno blizu Zemlji.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net.

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Trajanje dana ???23.10.2004. u 11:03 - pre 236 meseci
http://en.wikipedia.org/wiki/Sidereal_day

ili ukratko, zemlja se obrne 360 stepeni za 23:56, ali "dan" traje tačno 24:00.. (treba još 4 minuta da se okrene prema suncu, tj da ga "stigne" ;)

Citat:
Bojan Basic:
Trajanje Sunčevog dana neznatno varira (to je taman ono pomeranje časovnika leti i zimi) zbog toga što se Zemlja po svojoj putanji ne kreće uvek istom brzinom, pa su zbog toga časovi naštelovani na srednji Sunčev dan koji iznosi tačno 24h.


ovaj, cenim da je ugaona brzina zemlje konstantna (beše I keplerov zakon), tako da mi se čini da to ne utiče na dužinu trajanja dana..

ali sa druge strane jesam siguran da "ono pomeranje časovnika leti i zimi", odnosno Daylight Saving Time nema nikakve veze sa dužinom trajanja "dana" (onog od 24h), već samo sa dužinom trajanja "obdanice" (obična pogodnost, čisto da ne bi zimi na posao u 8:00 išli po mraku ;).

(kad se već praviš pametan :-P)
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Trajanje dana ???23.10.2004. u 17:30 - pre 236 meseci
Citat:
-zombie-:ovaj, cenim da je ugaona brzina zemlje konstantna (beše I keplerov zakon), tako da mi se čini da to ne utiče na dužinu trajanja dana..

Pogresno cenis. Povrsina koja se opisuje je konstantna a ne ugao. Da je ugao konstantan onda bi ispalo da kada se zemlja odaljava da joj se brzina povecava sto je totalno nelogicno jer bi se onda skroz udaljila...
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
195.252.80.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Trajanje dana ???23.10.2004. u 21:02 - pre 236 meseci
Keplerov zakon kaže da radijus vektor Zemlje u jednakim intervalima opisuje jednake površine, iz čega sledi da je ugaona brzina različita u različitim trenucima, vrlo jednostavno.

Što se tiče drugog komentara, i te kako ima veze sa trajanjem dana (dan kao 24h, ne kao obdanica). Naime, kao što rekoh prošli put, 24h predstavlja srednje vreme za koje Sunce opiše pun krug po nebeskoj sferi. Što znači da će to vreme ponekad biti malo duže a ponekad malo kraće (nisam siguran tačno koliko i mrzi me da razmišljam). E sad znači to izgleda tako što se svaki dan "ukrade" po malo vremena i to tako ide pola godine, a nekon toga se svaki dan "vrati" po malo i tako se za još pola godine sve kompenzuje i kreće ispočetka. Kada se ta "krađa" skupi na gomilu ona iznosi jedan čas i zbog toga se vreme pomera da bi ličilo na ono što treba da liči (kako lepo rečeno) - ne zbog toga da bi ti išao na posao malo ranije ili kasnije već jednostavno da recimo Sunce u podne bude tamo gde treba da stoji u podne a ne u 1 sat i slično.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Trajanje dana ???23.10.2004. u 21:07 - pre 236 meseci
Boki, nije tacno. Mi na Novom Zelandu pomeramo sat u suprotnom smeru. Tako je ponekad razlika 10 sati, nekada 11 (kada samo mi pomerimo vreme) a nekada je 12 sati. Trenutno je 11 sati ako se tu jos nije pomeralo vreme. Ako se pomeralo onda je 12 sati. Sat se pomera bas iz razloga koji je zombie naveo a to je da bi se leti ranije ustajalo a zimi duze spavalo. One zemlje na ekvatoru verovatno ni ne pomeraju sat. A takodje u zavisnosti od geografske sirine zemlje pomeranje sata se vrsi u razlicitim periodima. Tako u jednom trenutku Englezi i ostatak Evrope imaju jedinstveno vreme.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
195.252.80.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Trajanje dana ???23.10.2004. u 21:18 - pre 236 meseci
Tačno je to što ti kažeš ali ne shvatam kakve to veze ima sa onim što sam ja rekao? Činjenica je da ćeš leti ranije ustajati a zimi duže spavati, ali nije neko zbog toga smišljao menjanje sata već da bi usaglasio prirodne pojave, a spavanje je došlo kao posledica.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Trajanje dana ???23.10.2004. u 21:40 - pre 236 meseci
Citat:
Bojan Basic: Tačno je to što ti kažeš ali ne shvatam kakve to veze ima sa onim što sam ja rekao?

Pa ko je rekao da ima veze? To sto si ti imao nema nikakve veze sa pomeranjem sata jer bi se sati krali u istom smeru i na juznoj hemisferi i na severnoj a ipak se na jednoj hemisferi sat pomera unapred a na drugoj unazad i obrunuto. Tako da to pomeranje sata nema veze sa kradjom sata o cemu si ti pricao. Ima veze samo sa onim sto je zombie rekao.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Trajanje dana ???23.10.2004. u 21:57 - pre 236 meseci
Glavno pitanje je: da li bi se sat pomerao ako ne bi postojala "krađa" sata, tj. ako bi se Zemlja kretala po kružnoj putanji u čijem centru je Sunce? Ja tvrdim da ne bi bilo pomeranja, da li ti kažeš suprotno?
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Trajanje dana ???24.10.2004. u 04:22 - pre 236 meseci
Upravo to, ja kazem da bi bilo pomeranja! Pomeranje je zbog toga sto je zemljina osa nagnuta a ne zbog te kradje o kojoj ti pricas. Da je pomeranje zbog kradje pa onda bi i juzna i severna hemisfera pomerale sat u istom smeru a u stvari one pomeraju sat u suprotnom smeru. To znaci da pomernje nema veze sa nekakvom kradjom sata. Ta kradja maltene i ne postoji nego je zanemarljiva. Ako napravis suncani casovnik zbog to pomeranja sata ce ti suncani casovnik pokazivati sat vremena razliku leti i zimi. Ako se secas onog suncanig casovnika sto je bio na Slaviji (pre nego sto je to Dafina zagradila) neka budala ga je napravila da pokazuje tacno vreme samo zimi!

Nego ako je pomeranje zbog toga sto ti pricas, zasto se onda sat pomera u suprotnom smeru na juznoj i severnoj hemisferi? Ispalo bi da na jednoj hemisferi ti jos produbljujes razliku da bi smanjio na drugoj. Zasto bi jedna hemisfera imala prednost?
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Trajanje dana ???

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 29910 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.