Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Trajanje dana ???

[es] :: Nauka :: Trajanje dana ???

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 30018 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kikiriki11
rade lukic
majdanpek

Član broj: 89569
Poruke: 5
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Trajanje dana ???28.03.2006. u 00:16 - pre 220 meseci
Zamislite kad bi se asteroid i kometa trkali od Majdanpeka do D. Milanovca
,preko Rudne glave,drumom,dakle ne vazdusnim putem,s tim sto se u ovom slucaju asteroid krece brzinom rotacije Zemlje (oko svoje ose) , a kometa brzinom kretanja Meseca.
Pitanje glasi : Ko ce prvi stici u D. Milanovac i kolika vremenska razlika izmedju 1. i 2. trkacha ???
Ako imas resenje ...molim te odgovori...Pozdrav!!!
Kikiriki
 
Odgovor na temu

stonex

Član broj: 25873
Poruke: 642
*.internet.krstarica.net.



+9 Profil

icon Re: Trajanje dana ???30.03.2006. u 01:03 - pre 220 meseci
Koliko ja znam vremenska duzina meseceve rotacije i revolucije je istovetna , odnosno 27 dana , te se stoga gledano sa zemlje cini kao da mesec ne rotira oko svoje ose .
 
Odgovor na temu

stonex

Član broj: 25873
Poruke: 642
*.internet.krstarica.net.



+9 Profil

icon Re: Trajanje dana ???30.03.2006. u 01:43 - pre 220 meseci
... a koliko mi je poznato mi sa Zemlje vidimo samo juznu poluloptu Meseca jer je njegova osa u odnosu na nas horizontalno postavljena te severnu ( tzv. " tamnu stranu meseca " ) nikada i ne vidimo i samim tim je i Nile predpostavio da Mesec ne rotira oko svoje ose jer on sa Zemlje uvek vidi samo jednu istu sliku meseca - odnosno juznu . Mesecev ekvator je zapravo ona kruzna ivica oboda koji mi vidimo . Kada bi postavili mesec da mu polozaj ose bude kao zemljin , onda bi smo videli mesec sa svih strana .


I jos nesto , vidim da su ovde mnogi lupali gluposti pa rekoh da malo razjasnimo stvari .
Rotacija je okretanje oko svoje ose .
Revolucija je kretanje oko tudje ose .

Neko je pominjao da covek koji stoji na zemlji - koja vrsi revoluciju oko sunca - automatski vrsi rotaciju, odnosno da se okrece oko svoje ose sto je totalna laz . Recimo , ako stojim 24 sata okrenut ledjima suncu i oko njega se krecem zajedno sa Zemljom , ja ni jednog trenutka necu videti licem sunce jer je moguce da ga vidim jedino ako se istovremeno okrecem oko SVOJE ose . Tako da ... mislim da je kasno i da idem da spavam , a onaj kome nije jasno neka nadje Atlas iz osnovne skole pa neka lista .
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: Trajanje dana ???30.03.2006. u 10:27 - pre 220 meseci
Citat:
stonex: ... a koliko mi je poznato mi sa Zemlje vidimo samo juznu poluloptu Meseca jer je njegova osa u odnosu na nas horizontalno postavljena te severnu ( tzv. " tamnu stranu meseca " ) nikada i ne vidimo i samim tim je i Nile predpostavio da Mesec ne rotira oko svoje ose jer on sa Zemlje uvek vidi samo jednu istu sliku meseca - odnosno juznu . Mesecev ekvator je zapravo ona kruzna ivica oboda koji mi vidimo . Kada bi postavili mesec da mu polozaj ose bude kao zemljin , onda bi smo videli mesec sa svih strana.

Ovo je pogrešno. U tom slučaju bi slučaju Mjesečeva osa stalno zauzimala drugačiji položaj u prostoru, a to je u suprotnosti sa osnovnim zakonima fizike.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Trajanje dana ???30.03.2006. u 14:11 - pre 220 meseci
Pogresno je sve osim:
Citat:

Rotacija je okretanje oko svoje ose .
Revolucija je kretanje oko tudje ose .

 
Odgovor na temu

stonex

Član broj: 25873
Poruke: 642
*.internet.krstarica.net.



+9 Profil

icon Re: Trajanje dana ???30.03.2006. u 23:11 - pre 220 meseci
Citat:
 Koliko ja znam vremenska duzina meseceve rotacije i revolucije je istovetna , odnosno 27 dana , te se stoga gledano sa zemlje cini kao da mesec ne rotira oko svoje ose .



Aj mi reci i da je ovo pogresno !
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Trajanje dana ???31.03.2006. u 12:35 - pre 220 meseci
OK, izvinjavam se, promaklo mi. Mada, nije bas ni narocito tacno, ako zanemaris 7 sati i 43 minuta mesecno za godinu-dve ces imati prilicno zbrku.
Mada, kalendar koji koristimo je jos gori.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Trajanje dana ???

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 30018 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.