Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kompleksno konjugovana funkcija

[es] :: Matematika :: kompleksno konjugovana funkcija

[ Pregleda: 3141 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Djurdja Corak
Bergen,Norway

Član broj: 34836
Poruke: 6
*.vpn.uib.no.



Profil

icon kompleksno konjugovana funkcija09.10.2004. u 22:27 - pre 237 meseci
Pozdrav svima!!!

Taman sam se rijesila Taylorove ekspanzije,kad evo novog problema.Radi se o kompleksno konjugovanoj funkciji.Ja sam to nekada davno citala i uopste se nicega ne sjecam osim naziva.

Kakve su osobine ovakve funkcije?
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: kompleksno konjugovana funkcija10.10.2004. u 03:28 - pre 237 meseci
I prošli put si problem vrlo loše opisala, do toga da si pitala zašto je drugi član u Tejlorovom razvoju jednak nuli kao da je tako po definiciji a ti ne razumeš zašto, a ispalo je da je samo u datom slučaju tako. Reci malo konkretnije gde se taj problem pojavio, sve može da se objasni.


Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

Djurdja Corak
Bergen,Norway

Član broj: 34836
Poruke: 6
*.vpn.uib.no.



Profil

icon Re: kompleksno konjugovana funkcija10.10.2004. u 13:14 - pre 237 meseci


Da,imas pravo-lose sam objasnila oba puta.

Radi se o kvantnoj mehanici i (nemiloj) Schrodingerovoj jednacini. Jedna funkcija stanja je normalizirana kad se mnozi sa svojom kompleksno konjugovanom,a onda se taj umnozak integrali preko datog prostora dV (ili povrsine ako je u pitanju dvodimenzionalni sistem). Taj integral je konvergentan i vrijednost mu je 1. Ja nisam specificirala pitanje jer je problem cisto matematicki,pa nisam htjela komplikovati sa kvantnom mehanikom.

E,ta kompleksno konjugovana je moj problem.Sta ona podrazumijeva? Ali,i onako sutra imam konsultacije sa profesorom, pa se nadam da cu nesto vise saznati. Ukoliko ti znas nesto vise-napisi,molim te. Ja sad studiram u Norveskoj,ali je ogromna razlika u kvaliteti nastave izmedju "zapadnih" i nasih fakulteta. Nasi fakulteti su neuporedivo bolji.
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: kompleksno konjugovana funkcija10.10.2004. u 14:26 - pre 237 meseci
Principijelno, način razmišljanja je isti kao i kod kompleksnih brojeva. Svaka od kompleksnih f-ja ima realni i imaginarni deo, kada nezavisno promenljivu predstaviš kao
ili kao ili u trigonometrijskom obliku
a zatim konjugovanu f-ju nalaziš po definiciji.

Kako je domen kompleksne f-je takodje skup kompleksnih brojeva, što podrazumeva da je za svako z iz domena vrednost f-je kompleksan broj, osobine konjugovanih f-ja su kao i kod kompleksnih brojeva, koje sigurno znaš.

Ovo bi trebalo da je dovoljno sa stanovišta primene matematike, ako neko od matematičara na forumu ima nešto dodatno da kaže teorijski, zamolila bih ga da to i učini. Nadam se da sam bar malo pomogla.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

Djurdja Corak
Bergen,Norway

Član broj: 34836
Poruke: 6
*.vpn.uib.no.



Profil

icon Re: kompleksno konjugovana funkcija10.10.2004. u 17:56 - pre 237 meseci
Jesi,pomogla si-donekle je jasnije,samo jos moram to primjeniti u ovom konkretnom slucaju.

Mnogo hvala!!!

Djurdja
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
*.ptt.yu.



+64 Profil

icon Re: kompleksno konjugovana funkcija10.10.2004. u 18:56 - pre 237 meseci
Nisam siguran na šta misliš, jedino što mi se javlja je:

, ,

i tome slično...
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: kompleksno konjugovana funkcija

[ Pregleda: 3141 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.