Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša

[es] :: Advocacy :: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 7647 | Odgovora: 65 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.boox.co.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 14:27 - pre 239 meseci
Nekoliko puta u prošlim advocacy diskusijama u superlativima pojedini (degojs) pričali su o SFU (Microsoft Services for Unix) - besplatnoj POSIX compliant implementaciji Unixa. Stvar me je zaista zaintrigirala i rešio sam da je probam čim malo uhvatim vremena što se konačno i desilo (čudo jedno ta dosada kad čekaš specifikacije ;).

Na svoju office mašinu instalirao sam Windows XP (legalni naravno) + SP2 (mp3 naravno radi bez problema i nakon instaliranja sp-a ;). Otišao sam na http://www.microsoft.com/windows/sfu/ da bih downloadovao sfu i usledilo je neprijatno iznenađenje. Microsoft je tražio registraciju koja pak nije radila iz ff-a tako da sam stisnuo zube, startovao IE i obavio registraciju i download preko istog.

Downloadovani fajl - SFU35SEL_EN.exe fajl (217 M) je ustvari "selfextracting" zip arhiva koja prvo treba da se raspakuje u neki tmp folder, pa se tek odatle pokreće install. Pročitao sam malo readme.htm, install.htm i pokrenuo install. Install mi je ponudio između ostalog da importujem svoj grup i passwd file, što nisam odabrao jer sam smatrao da to neće raditi bez shadow-a.

Nakon instalacije dobija se nova stavka u programs delu start menija. Tamo se između ostalog nalaze "C shell", i "Korn shell" ikonice (oću i bash ovde bre :). Ok, startujem C shell i dobijam standardni cmd prompt windows gotovo poptuno isto ružan ne nefunkionalan kao Command Prompt aplikacija u Windowsu. Copy - Paste funckioniše isto kao i u Cmd Promptu - ništa linux fore :(. Odmah sam prešao u full screen (alt - enter) i krenuo sa nekim testiranjem.

Nakon inicijalnog pokretanja smešteni ste u vaš Windows home dir - /dev/fs/C/Documents and Settings/Dinke (/home/dinke ne postoji ?!!). Svi win diskovi pa i mapirani sambini network diskovi su smešteni u /dev/fs/. Većina komandi na koje sam navikao (ls, pwd, echo ...) rade, dok recimo whereis ne postoji.
Još jedna vrrrlo nelogična stvar:
Code:

% cd
% pwd
/dev/fs/C/Documents and Settings/Dinke
% cd ~dinke
% pwd
/
% echo $HOME
/dev/fs/C/Documents and Settings/Dinke
%

File system hijerarhija dosta drugačija od ove na koju sam navikao, ali snalazim se. Moj user je izgleda i root pošto mi id root vraća no such user.

Ok ajmo nešto na brzinu da instaliramo. Tipično LAMP (bez L u ovom slucaju) okruženje je nešto bez čega ne mogu da zamislim rad. Iz sourca naravno (ne znam kako bih drugačije, ono rpm apt-get i sl :)

Skidam apache_1.3.28.tar.gz. Tipična tar k-da tar -xzvf ne radi, tako da prvo gunzipujem fajl pa onda raspakujem tar arhivu. Idemo sa tipičnom instalacijom , configure, make i sl ... No nažalost to ne radi (vidi apache.txt).

Dakle, početni utisci - vrlo bledi.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 14:39 - pre 239 meseci
SFU je posix layer, sto ce reci namenjeno programerima a ne tebi kao korisniku ;))))) nigde u posix-u ne pise da /home mora da bude predvidjen za korisnike. a to mozes i sam da promenis samo lepo edituj /etc/passwd na linuxu i pormeni korisnicima direktorijum. Drugo tebi uveliko fale GNU-ovi alati (autoconf,bash,make,gcc itd...) sada valjda razumes Towk-a kada je pricao nije vazan toliko kernel nego ono GNU :))
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 15:01 - pre 239 meseci
Ja predlazem promenu naziva u STFU.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 15:13 - pre 239 meseci
Citat:
Skidam apache_1.3.28.tar.gz. Tipična tar k-da tar -xzvf ne radi, tako da prvo gunzipujem fajl pa onda raspakujem tar arhivu. Idemo sa tipičnom instalacijom , configure, make i sl ... No nažalost to ne radi (vidi apache.txt).

Dakle, početni utisci - vrlo bledi.


Dinke, zašto tražiš pogače preko leba?

Zašto ne koristiš pkg_add za dodavanje paketa? Tamo (na Tools Warehouse) su i Apache 1.3.x i 2.0.x

Apache Version 1.3.29.1 for SFU 3.5
binary: /pkgs/3.5/apache-1.3.29.1-bin.tgz
src: /src/apache/1.3/
Updated: 2004-02-25
This is version 1.3 of the Apache open source HTTP server.

Apache Version 2.0.50 for SFU 3.5
binary: /pkgs/3.5/httpd-2.0.50-bin.tgz
src: /src/apache/2.0/
Updated: 2004-07-22 per security notices CAN-2004-0488 and CAN-2004-0493
This is version 2.0 of the Apache open source HTTP server. This version is using the new SFU 3.5 pthreads library

Citat:
(oću i bash ovde bre :).


Pa što ga ne skineš sa Tool Warehouse? Ja jesam i radi OK. Moguće je i podešavanje ono sa raznim bojama za razne stvari, itd..

bash Version 2.05.2.2 for SFU 3.5
binary: /pkgs/3.5/bash-2.05.2.2-bin.tgz
src: /src/bash
Updated: 2004-05-15
This is GNU Bash -- the GNU Project's Bourne Again SHell, a complete implementation of the POSIX.2 shell spec, plus many other features.

Idi lepo na Tools Warehouse i dodavaj pakete za koje je provereno da rade (urađene su potrebne izmene verovatno). Tamo je i Apache. Ja ga nisam instalirao, jer mi ne treba ali jesam nešto od drugih stvari čisto da probam (npr. OpenSSH, wget i još ponešto) i radi, zamisli.

http://www.interopsystems.com/tools/warehouse.htm

Što se tiče da onog da li si administrator ili ne - kod mene savršeno radi: user korisnici iz Windowsa su to i ovde, isto tako i Administrator, itd. Verovatno je odgovor u tome što:
Citat:
Install mi je ponudio između ostalog da importujem svoj grup i passwd file, što nisam odabrao jer sam smatrao da to neće raditi bez shadow-a.


A onda se žališ posle?


Meni se čini da sa vama uopšte ne vredi ozbiljnije razgovarati.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 15:27 - pre 239 meseci
Citat:
degojs:
Idi lepo na Tools Warehouse i dodavaj pakete za koje je provereno da rade (urađene su potrebne izmene verovatno). Tamo je i Apache. Ja ga nisam instalirao, jer mi ne treba ali jesam nešto od drugih stvari čisto da probam (npr. OpenSSH, wget i još ponešto) i radi, zamisli.


A zasto bi trebale da se rade izmene posto su ti programi pisani za POSIX kompatibilne sisteme. Hmm a mozda su morali da izmenjuju jer SFU nije bas POSIX pa su zbog toga radili izmene :)
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 15:34 - pre 239 meseci
Ne znam, ali eno ga tamo sve sa sorsom. Pa ti vidi šta je u pitanju ili se raspitaj tamo. Na kraju, Apache ima i za Windows :)

Takođe, tu je i gcc kao i većina ostalog.


Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.verat.net

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 15:45 - pre 239 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic: SFU je posix layer, sto ce reci namenjeno programerima a ne tebi kao korisniku ;))))) nigde u posix-u ne pise da /home mora da bude predvidjen za korisnike. a to mozes i sam da promenis samo lepo edituj /etc/passwd na linuxu i pormeni korisnicima direktorijum.

/etc/passwd ne editujem ni u ludilu. usermod -d /home/dir user i to je to :)

Citat:
Dejan Lozanovic: Drugo tebi uveliko fale GNU-ovi alati (autoconf,bash,make,gcc itd...)

Ne fale, instalirani su, jedino što ih je on označio kao Intermix SDK (ili tako nešto) prilikom instalacije.

@degojs
Passwordi na linuxu koji ja koristim čuvaju se u shadow file-u. Dakle, čak i da sam importovao one group i passwd file-ove sa njima bih verovatno mogao da se slikam.

Što se tiče pkg_add to je fino ali ... ni na jednom jedinom Linux-u koji sam koristio, LAMP orkuženje ne instaliram iz paketa jer je totalno nefunkcionalno, nema gotovo nikakvu mogućnost dodatnih podešavanja kada su u pitanju apache moduli i sl.
Primer php, hoću da ugradim ming, rekompajliram php sa --enable-ming opcijom itd itd. Dakle, to što ti meni kažeš da može tamo neki specijalno razvijen package da se instalira, to meni ništa ne znači, osim da POSIX compliant = malo sutra.

Inače, potrošio sam par sati svog vremena da bi se sa ovim zabavljao (uklonjena psovka), tako da tvoj argument o neozbiljnosti ne pije vodu.



[Ovu poruku je menjao dinke dana 20.08.2004. u 17:52 GMT]

[Ovu poruku je menjao dinke dana 20.08.2004. u 18:03 GMT]
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
80.93.230.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 15:51 - pre 239 meseci
Citat:
dinke:
Skidam apache_1.3.28.tar.gz. Tipična tar k-da tar -xzvf ne radi, tako da prvo gunzipujem fajl pa onda raspakujem tar arhivu. Idemo sa tipičnom instalacijom , configure, make i sl ... No nažalost to ne radi (vidi apache.txt).

Dakle, početni utisci - vrlo bledi.


hm.. ovaj.. pa ako se ne varam po posix-u tar i nema z,j ili y flag-ove.

gzcat imefajla.tar.gz | tar xvf -

gnu tar != posix tar. SFU se trudi da prati posix standarde.

Citat:
Dejan Lozanovic
Drugo tebi uveliko fale GNU-ovi alati (autoconf,bash,make,gcc itd...) sada valjda razumes Towk-a kada je pricao nije vazan toliko kernel nego ono GNU :))


krasan je taj gnju, samo sto izlazi iz posix standarda i zahvaljujuci toj 'fenomenalnoj' osobini ume da pravi probleme na nivou portabilnosti u smeru gnu->posix. tipican primer: cowboy written shell-foo. cesto se srece...


[Ovu poruku je menjao caboom dana 20.08.2004. u 18:01 GMT]
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 15:53 - pre 239 meseci
Citat:
dinke: /etc/passwd ne editujem ni u ludilu. usermod -d /home/dir user i to je to :)


Pa dobro i vrabci na granama vec znaju sta koji deo znaci
username:x(znaci da se passwd cuva u shadow fajlu raniji unixi su tu civali kriptovan passwd):UID:GID:Puno ime i prezime:home dir:shell

sto ce reci prosto i jednostavno :)
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 15:57 - pre 239 meseci
@dinke:
Koliko vidim ti, majstor, potrošio par sati i nisi uspeo ni bash da dodaš, a ja, totalna Linux neznalica, pa jesam, i još mi je lepo preslikao sve korisnike i njihove dozvole iz Windowsa, a tebi eto nije.
Batali ti to, nema druge. Što veli Gojko, STFU.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 15:59 - pre 239 meseci
Citat:
dinke:
Inače, potrošio sam par sati svog vremena da bi se sa ovim zajebavao, tako da tvoj argument o neozbiljnosti ne pije vodu.


a ko ce moderatora da cenzurise po pitanju recnika ccc :)
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.verat.net

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 16:04 - pre 239 meseci
Ponovo moderator :)

Pisao sam na brzinu tako da ... izvinjavam se zbog neugodnosti.
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.verat.net

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 16:08 - pre 239 meseci
Citat:
degojs: @dinke:
Koliko vidim ti, majstor, potrošio par sati i nisi uspeo ni bash da dodaš, a ja, totalna Linux neznalica, pa jesam, i još mi je lepo preslikao sve korisnike i njihove dozvole iz Windowsa, a tebi eto nije.

Ah, da, nisam znao da windows drži podatke o korisnicima u /etc/passwd i /etc/group ... šta ćeš neznalica :)))


 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 16:17 - pre 239 meseci
Pa sad, ako pogledamo ovu temu i ovo što je caboom još rekao.. mislim da ste za danas dovoljno rekli. Mada, ne sumnjam ja u vas.. :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.verat.net

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 16:27 - pre 239 meseci
Ma nisi me dobro razumeo degojs, ja mislim da ovaj SFU-u nije uopšte loš.

Ima par nedostaka doduše, zbog kojih je za mene potpuno neupotrebljiv ali popraviće se to, ovo je tek verzija 3.5, dakle tamo neka verzija 10.1 možda ... za koju godinu :))


 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
80.93.230.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 16:31 - pre 239 meseci
cek... da li ti zelis GNU ili POSIX compatibility layer? SFU ne pokriva POSIX u potpunosti i jednom davnom sam napisao (veoma pausalno i neprecizno) i u kojim delovima, ali me stvarno mrzi da se ponavljam. uostalom, sigurno je dokumentovano i vidljivo, te samo treba citati.

polazna tacka:
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;EN-US;323952
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 16:40 - pre 239 meseci
Citat:
dinke:
Ima par nedostaka doduše, zbog kojih je za mene potpuno neupotrebljiv ali popraviće se to, ovo je tek verzija 3.5, dakle tamo neka verzija 10.1 možda ... za koju godinu :))


S obzirom da ni bash nisi uspeo da dodaš, ne verujem da će se išta promeniti. Da ponovim: moj savet je da ti to batališ jer nije to Linux.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 18:18 - pre 239 meseci
Bas tako. Sta ce vam to u zivotu?

A sta ce i tebi Degojs, ti volis windoze, ne volis konzolu, gnu softver.. cemu sfu?
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 18:24 - pre 239 meseci
SFU je meni zgodan da proverim da li se neki kod kompajlira (i radi) u *nix okruženju bez potrebe da imam dual boot ili VmWare i da se zezam sa konfigurisanjem Linuxa ili BSD-a. A što se tiče teranja Apache web servera pod SFU-om, to je stvarno malo "neobična" primena ovog proizvoda.
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša20.08.2004. u 18:47 - pre 239 meseci
Nemanja, možda tebi i koristi, ali ja uopšte ne vidim primenu te himere - a sfu to doista jeste. Već u prvih pet minuta mi je preporučio da se resetujem.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: SFU - utisci jednog "okorelog" Linuxaša

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 7647 | Odgovora: 65 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.