Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta bi bilo potrebno da promenite tabor

[es] :: Advocacy :: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 15220 | Odgovora: 112 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 19:22 - pre 239 meseci
Citat:
degojs:
Startuje se sshd?

Kako se startuje sshd?

Nemoj samo da mi kažeš pomoću telneta :)

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
212.200.53.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 19:23 - pre 239 meseci
Advocacy jos jednom pokazuje svoju upotrebljivost. Priznajem da do sada nisam znao za snmp. Sada kada znam, verovatno necu remote grepovati /proc.
Long Live Advocacy!
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
212.200.53.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 19:25 - pre 239 meseci
Pa citaj pobogu, Degojs. SSHD je startovan po defaultu na (skoro) svakom linuxu. SSHD je startovan po defaultu na (skoro) svakom linuxu. SSHD je startovan po defaultu na (skoro) svakom linuxu. SSHD je startovan po defaultu na (skoro) svakom linuxu. SSHD je startovan po defaultu na (skoro) svakom linuxu. SSHD je startovan po defaultu na (skoro) svakom linuxu. SSHD je startovan po defaultu na (skoro) svakom linuxu. SSHD je startovan po defaultu na (skoro) svakom linuxu. SSHD je startovan po defaultu na (skoro) svakom linuxu. SSHD je startovan po defaultu na (skoro) svakom linuxu....
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 19:28 - pre 239 meseci
Prvo, skoro svaki nije isto što i svaki.

Dobro, ajde da je startovan. I opet, kako imaš pristup? Dinke čini mi se reče da moraš da imaš nalog?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.200.97.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 19:34 - pre 239 meseci
Degojs: da li bi mogao da objasnis sta tacno pitas!? Posto ja bas i ne razumem tvoje pitanje. Da bi mogao da izvrsavas neku skriptu remote moras da imas neki protokol za remote access: rsh, ssh, telnet ... I naravno oni moraju da budu startovani i podeseni. A to se radi prilikom instalacije ili prilikom setup-a. Posto je ovo isto tako glup odgovor kao onaj da treba da imas ssh da bi imao ssh, molim te malo bolje objasni pitanje pa da ti odgovorimo
poz
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
212.200.53.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 19:35 - pre 239 meseci
Skoro svaki, zato sto neki jos uvek koriste telnet, i zato sto ga neko i ugasi (ne znam zasto bi to radio).
Pa ako nesto administriras, normalno je da imas i nalog? Ili u win svetu nije? Ali, i ovo sam vec rekao.
Ako treba da administriras neki komp, vrlo verovatno imas i ssh pristup. Ako ne treba da imas pristup kompu, zasto bi sakupljao podatke o njemu? Ako treba da administriras neki komp, vrlo verovatno imas i ssh pristup. Ako ne treba da imas pristup kompu, zasto bi sakupljao podatke o njemu? Ako treba da administriras neki komp, vrlo verovatno imas i ssh pristup. Ako ne treba da imas pristup kompu, zasto bi sakupljao podatke o njemu? Ako treba da administriras neki komp, vrlo verovatno imas i ssh pristup. Ako ne treba da imas pristup kompu, zasto bi sakupljao podatke o njemu? Ako treba da administriras neki komp, vrlo verovatno imas i ssh pristup. Ako ne treba da imas pristup kompu, zasto bi sakupljao podatke o njemu?...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 19:43 - pre 239 meseci
Pa gledaj, ako hardveraši donesu računar sa popravke i ostave ga nazad, koliko vidim, moraćeš da odeš tamo (na 5. sprat) i podesiš nalog? Ne?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
212.200.53.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 19:47 - pre 239 meseci
Ako donesu komp sa popravke u takvom stanju da mu ponovo treba podesavanje, vrlo verovatno da ces i ovako morati do 5. sprata. Ili kod windowsa nije tako?
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 19:53 - pre 239 meseci
Neću da se šetam ako mi treba ovo o čemu smo pričali - da pokrenem ovu skriptu, pristupim računaru pomoću MMC i slično tome. O da, mogu pomoću MMC i RegEdit-a očas posla da podesim i sve potrebno za Remote Desktop pristup na tom računaru i onda se mogu i tako povezati tamo.

I opet nisi mi odogovorio - hoćeš li da se šetaš ili ne? Ili jesi? :)




Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 20:55 - pre 239 meseci
Citat:
flylord:
A to se radi prilikom instalacije ili prilikom setup-a.


E, ovo je tačno. Ako se to desi, onda nema problema. Međutim, često to i neće biti slučaj, bar po mom iskustvu (pogotovo kad iz hardware dpt. vraćaju kompjuter nakon zamene pokvarenog diska - npr. instaliraju Windows XP i to je to. Ništa više ne podešavaju).
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 21:15 - pre 239 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic:
Da MS izdaje svoje proizvode pod nekom open-source licencom :)


Ajde mi Deki objasni zašto bi bilo potrebno da MS izdaje softver kao open-source pa da ti počneš da ga koristiš, kakve to veze ima sa upotrebljivošću i kvalitetom operativnog sistema. Osim ako nisu u pitanju neka ubeđenja, a to je već druga priča...

This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.206.EUnet.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 21:19 - pre 239 meseci
@degojs
SSH server se startuje od strane root-a usera ručno ili od strane init scripta prilikom startup-a. Ako računar treba da se administrira online podignut je ssh, ako ne treba root user (admin) će ga disableovati i ende. As simple as that. Dakle, ako računaru treba da se pristupa remotely it shell-a, ssh *mora* biti podignut.

Telnet je po defaultu isključen i nema smisla uopšte ga koristiti jer je potpuno insecure (slanje podataka preko neta u neenkriptovanom obliku). Inače, teoretski mogao bi da startuješ ssh server preko telnet klijenta (teoretski, naravno, ovo je potpuno idiJotski, naravno i za to ti treba root), a u praksi telnet je disableovan, zaboravi na njega.

ssh se u praksi najčešće koristi da se nakačiš na neki udaljeni server. Potpuno isti fazon kao telnet, jedino je konekcija enkriptovana. Ako imaš root-a preko ssh-a recimo administriraš server u Australiji, potpuno isto kao da si na svom kompjuteru (naravno, utiče tu connection speed :). Možeš da neke njegove mogućnosti koristiš za scripting, ja imam recimo neke scripte koje koristeći scp (secure copy) prave network backup, tj. cronu job kreiraja redovni backup i kopiraja na neki drugi server.

Inače, postoje i neki drugi metodi administracije, pa čak i preko Web Browsera (WebMin), razni CPaneli (ensim, cpanel i sl.), kojim možeš da vidiš stanje mreže,radiš remote administraciju i sl. Ne bih da otvaram diskusiju da li je korišćenje tih programa dobro, to je tek tema za sebe :)

Nadam se da sam ti malo razjasnio stvari :)

 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 21:22 - pre 239 meseci
Citat:
degojs:
I kada bi sve to Linux ispunio - opet nije dovoljno :) Ozbiljno, tek onda moraš da se navikavaš na drugi OS, a čemu sve to? Da bih dobio ono što već sada imam? I to poznajem dobro - godine korišćenja su u pitanju? No way. Dakle, ima još i (mada, ipak manje bitno):


E, ovo si baš u pravu. Mislim, zašto trošiti dodatno učenje rada u Linux-u kada sve to imam u Windows-u i mnogo je lakše to odraditi, npr. mnogo je komfornije pustiti film u nekom plejeru (RadLight, BsPlayer, Mv2Play, Vplayer...) kliktanjem, nego li pokretati mplayer iz konzole sa mplayer film.avi#titl.sub. Plus, taj mplayer ima toliko nefunkcionalan i ružan GUI da je to katastrofa, a još je i bagovit. Primer, pokretao sam gmplayer i lepo gledao filmove (bez naših slova, al’ to bi već bilo mnogo za Linux :) i najnormalnije koristio GUI kontrolu za pojačavanje i smanjivanje tona. Najednom, ta kontrola se zalepi na sredinu i nit’ mogu da pojačam niti da smanjim. E, tu onda na scenu stupa man mplayer i čitanje ogromne količine teksta, da bih na kraju sve popravio tako što sam pokrenuo mplayer sa parametrom –oss. Napominjem da je sve savršeno radilo i odjednom se kontrola zaglupi sama od sbe. Dakle, kod, Linux-a mi generalno smeta što mi treba mnogo čitanja help-a i man-va da bih odradio trivijalne stvari. Po Linux forumima se mnogi žale da ne mogu da nameste srpske fontove u titlovima. Sa Windows plejerima nema tih problema, sve radi odmah bez da se podešava, eventualno se u nekim programima (BsPlayer, Vplayer) pod Font setovanjima treba promeniti skripta iz Western Europen u Central European i sve to radi, bez da se skidaju tamo neki fontovi. Na stranu što u SuSe Linux-u 9.1 nema mplayer-a niti kodeka za DVD i DivX. Čudo je da su i MP3 kodek stavili...

This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 21:27 - pre 239 meseci
dinke hvala na trudu, ipak bilo je prilično bespotrebno: znam čemu služe i telnet i ssh (doduše, manje iz prakse :)

Nego, bojim se da se opet nismo razumeli šta ja pitam, te je možda i bolje da se zaustavimo, jer mi se čini uzaludno (jer bih sad ja pitao isto i za taj Webmin :))

[Ovu poruku je menjao degojs dana 22.08.2004. u 17:29 GMT]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 21:28 - pre 239 meseci
Citat:
bojan_bozovic:
Da office daje dzabe
Da Visual Studio daje dzabe
Da IIS daje dzabe
Da MS SQL daje dzabe


Ajde Goki, malo ozbiljnosti kod tebe ne bi nimalo škodilo. Ako hoćeš besplatan Office paket imaš OpenOffice koji zadovoljava potrebe prosečnih korisnika. Dalje, objasni ti nama ovde zašto bi Visual Studio bio džabe. To kućnom korisniku uopšte nije potrebno a ko ‘oće profesioalno da se bavi programiranjem neka plati i gotovo. Ja ne znam da su u ostalim branšama alati besplatni. Ajde da pričam o onome što gledam svaki dan: moj otac je automehaničar i stolar i u radionici ima pravo brdo skupo plaćenih alata koje on koristi u poslu. Veruj mi, ti alati su vrlo skupo plaćeni, ništa džabe. Te švajs aparati, razne dizalice, klešta, šrafcigeri, gedore, tocila, bušilice, brusilice... Tako je i u ostalim strukama. Samo bi vi programeri da budete izuzetak (bez uvrede). Ako neko hoće da uči programiranje, nek’ nabavi piratski Visual Studio i uči. Kada to programiranje počne da mu donosi novac, red je i da plati taj alat s kojim zarađuje za život. Plus, postoje i akademske licence koje su džab-džabaka, i to ti je jedan od načina da legalno učiš programiranje. Dalje, ko tebe bije po ušima da kupiš MS Visual Studio Enterprise Edition? Možeš lepo za nešto malo para da kupiš Basic / Personal ili kako se već zove osnovna verzija i da učiš. Ti bi izgleda hteo da učiš džabe. E pa ne može, a nije ni MS dobrotvorna organizacija pa da besplatno deli svoje proizvode. Takođe, IIS ne treba kućnom korisniku, a developerima je dovoljan i IIS ugradjen u Win 2k / XP koji podržava do 10 simultanih konekcija (to je već ograničenje OS-a, al’ da ne idem baš u offtopic). Isto tako, postoji i Evaluation izdanja MS SQL Server-a koje lepo može da se koristi. Dalje, postoji i MSDE koji je ograničen po nekim pitanjima (ograničava bazu da 2 GB i još ponešto) ali to nije ni bitno, bitno je da ni MS SQL ne treba kućnom korisniku, a firma bez problema može da ga priušti.
Zapamti, cene Microsoft proizvoda su pažljivo osmišljene a proizvodi tako postavljeni da zadovoljavaju razne grupe kupaca tih istih proizvoda. E sad, to što vi koristite Linux pa ‘oćete da sve bude džabe, to je vaš problem.

This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.200.97.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 21:41 - pre 239 meseci
Citat:
degojsNego, bojim se da se opet nismo razumeli šta ja pitam, te je možda i bolje da se zaustavimo, jer mi se čini uzaludno (jer bih sad ja pitao isto i za taj Webmin :))


Gledaj da bi pristupio preko MMC-a ili remoteregistry-a nekoj win mashini treba da imas pokrenut odgovarajuci service i da imas odgovarajuce privilegije, i da imas odgovarajuceg usera za sve to. Isto ti tako za ssh. Svaki distro ga ima, i ono sto sam ja video, uvek je po defaultu instaliran i namestem, isto kao i remote registry service u win-u. I kao sam vec rekao objasni lepo sta hoces da pitas da bi ti neko lepo i odgovorio. SSH mora da bude instaliran i on je uvek instaliran i uvek startovan dok ga neko ne iskljuci
poz
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 21:57 - pre 239 meseci
Pa sad.. nisam siguran da je tačno to što kažeš za Windows.
Dovoljno je da ima Administrator korisnik, a to mora da ima po instalaciji svakog Windowsa. Drugo, koliko se meni čini MMC može da se koristi odmah - ne mora ništa posebno da se uključuje. Čim imaš pristup pomoću MMC, i remote registry servis možeš da pokreneš iz istog.

Ako u npr. Mandrake odaberemo workstation tip (logično) za instaliranje, da li ću dobiti sshd i to pokrenut po difoltu? I da li mogu odmah da iskoristim taj tamo lokalni root nalog da se konektujem?

[Ovu poruku je menjao degojs dana 22.08.2004. u 18:11 GMT]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.yubc.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 22:00 - pre 239 meseci
Iz vase diskusije se vidi da sve vise i vise raste potreba za iole naprednijeg IT strucnjaka da solidno poznaje oba sistema. Naravno, posto smo svi odrasli na MS-u, veci je problem naterati nekoga da uci Linux "bez potrebe".

Moja "skromna" prognoza: u dogledno vreme, MS ce doziveti znacajan odliv korisnika, ali nikada nece nestati. Mozda ce postati open source i mozda ce promeniti vlasnika, ali ce i dalje biti ozbiljan i mozda sve ozbiljniji OS (nedavno sam saznao da je NT bolji jer ga je napravio neko ko je naknadno dosao u MS, nesto tako je bilo). Linux takodje nikad nece nestati (osim ako ga zakonom ne zabrane, jer je 'ilegalan'). Tako ce postojati dva konkurentska OS-a, koja ce se takmiciti kvalitetom, a ne "moj je duzi" argumentom. Tako ce sve vise ljudi pitati: 'Koji OS je bolji za to i to?' a ne: 'Koji OS je bolji?' .
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 22:08 - pre 239 meseci

@Dinke:

Webmin je prilično dobra stvar. Mada, ima i Windows web interfejs za remote administraciju. U Windows 2000 Serveru je tako bilo moguće samo administrirati IIS, dok Server 2003 ima značajno proširen i poboljšan web interfejs za administraciju, ako me sećanje služi, na portu 8098. Webmin je malo opširniji, al' šta znam, nekako je ružan Onaj u Serveru 2003 je u fazonu MS sajta, postovaću screenshot kad budem imao vremena.
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.199.eunet.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor22.08.2004. u 22:08 - pre 239 meseci
Citat:
palma: Ako neko hoće da uči programiranje, nek’ nabavi piratski Visual Studio i uči.

Da bi bio programer (čak i za ms) ne moraš da platiš nijedan alat.
Npr:
Java 2 SDK - Free
MS .Net SDK - Free
itd...

E sad, udobnost raznih razvojnih alata (aka Visual Studio) se plaća (i treba da se plaća). Mada postoje i vrhunski razvojni alati tipa Eclipse koji su opet free.

Citat:
Palma: Sa Windows plejerima nema tih problema, sve radi odmah bez da se podešava, eventualno se u nekim programima (BsPlayer, Vplayer) pod Font setovanjima treba promeniti skripta iz Western Europen u Central European i sve to radi, bez da se skidaju tamo neki fontovi.

A to je potpuno intuitivno, za to nisi morao da čitaš nikakav help ili bar malo da "sneaking around". Ne verujem ti. :)

Citat:
Palma: Na stranu što u SuSe Linux-u 9.1 nema mplayer-a niti kodeka za DVD i DivX. Čudo je da su i MP3 kodek stavili...

Si čuo za Kaffeine ? http://sourceforge.net/projects/kaffeine/
Probaj njega, meni radi super (uključen je u SuSe 9.1). A što se kodeka tiče, nisam znao da uz windows dobijaš DivX i sl . :)

Šalu na stranu, skineš i instaliraš odgovarajuće kodeke i to će raditi. Jeste malo nezgodno ako ne znaš šta tražiš, ali to je brate tako i na Win-u.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Sta bi bilo potrebno da promenite tabor

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 15220 | Odgovora: 112 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.