Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"

[es] :: Advocacy :: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7973 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.sbb.co.yu

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"21.05.2004. u 14:46 - pre 242 meseci
Khm, ja nigde nisam rekao GPL, već samo OSS.

srki, nisam ni rekao da si protiv OSSa. ;)

Kad smo se već prešaltovali na diskusiju o unovčavanju OSSa, da razmotrimo big picture, sve licence i mogućnosti.

Ja ne vidim neke pare u samom programiranju Open Source programa. OSS je savršeno mesto da se vežba kolaboracija, timski rad, da se uči od co-developera, pa kad se dokažete u OSSu, sigurno će vas neka firma zaposliti kao programera, ako se uklapate u profil koji oni traže. Umesto da vas gnjave intervjuima, samo im pokažete dosadašnji uspeh vaših OSS projekata i to je to. Najveće pare su, kao što je neko pomenuo gore, u implementaciji, u prilagođavanju softvera klijentovim potrebama. Sad, stoji, GPL program možete i da naplatite, ali program pod GPLom nema, da se tako izrazim, komercijalnu težinu, zato što mu je licencom data sloboda, što je sasvim na mestu, ali od nečeg mora i da se živi. Dakle, zaključak bi mogao da bude da je za najveći broj programera OSS programiranje samo hobi?
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"21.05.2004. u 14:48 - pre 242 meseci
a) Ne može da zatvori softver, ukoliko ga deli dalje. Ukoliko ga sam koristi - od koga ga zatvara? Ne razumem, šta radi - štiti sebe da ne bi slučajno bacio pogled na sopstveni kod?

b) Kao i u ostale dve pomenute licence. Dobio je na poklon i gotovo - nek' radi šta 'oće sa njim, ali ako deli dalje ne sme menjati licencu. Ako mu se ne sviđa, koji đavo je uopšte uzimao GPL softver? Nije GPL nepoznata licenca, zapakovana u 43 strane nekog sporazuma sa korisnikom, već smo svi dobro upoznati sa filozofijom koja stoji iza nje.

Krivi vam administratori, korisnici, papir i olovka, šta već, što neko neće da napiše kod umesto vas, a vi da budete plaćeni. Ljudi napisali program, okačili natpis GPL, a da li ga vi koristite ili ne, vaša stvar u potpunosti. Uozbiljite se malo i gledajte svoja posla.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7174 Profil

icon Re: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"21.05.2004. u 15:00 - pre 242 meseci
Popeye, ti ocigledno ne razumes sta ja hocu da kazem.

Pazi ovako... ajde da zaboravimo na "programiranje", "adminstraciju"

Nazovimo to prosto: SERVIS i ROBA

Dakle GPL model:

Programer: mora da "deli" robu koji pruza, tj. da ga degradira na trzistu, ako je deo tog servisa neciji GPL softver - za njegov "servis" u GPL-u on uopste nije placen, a ako je placen - to moze biti samo jednom, onog momenta kad kod postane dostupan on prestaje da bude placen za to.

Administrator: ne mora da "deli" robu, sve moze da bude proprietary - iako je neizbezni deo tog lanca GPL - dakle - roba koju admin napravi (recimo, config fajlovi, rezultat rada GPL softvera, itd..) je zatvorena i predstavlja njegov know-how, a za servis svako dobija pare. Moze da ode u drugu firmu, ponovi isti proces - i dobije pare ponovo.

Dakle, GPL favorizuje sve ostale u kolaboraciji osim programera koji svoju "robu" a priori mora da "deli", a naplacivanje "servisa" mu je direktno ugrozeno samim deljenjem.

Citat:

Krivi vam administratori, korisnici, papir i olovka, šta već, što neko neće da napiše kod umesto vas, a vi da budete plaćeni. Ljudi napisali program, okačili natpis GPL, a da li ga vi koristite ili ne, vaša stvar u potpunosti. Uozbiljite se malo i gledajte svoja posla.


Uh.. pretera ga, mi ovde pricamo o nekim aspektima GPL koda, naravno da ako hocu da ga koristim da cu pristati na sve dobre i lose strane GPL-a, nije u tome poenta - poenta je da je GPL jednostavno nepravedan prema programeru, jer programer mora da daje vise nego bilo ko u lancu, tj. samim tim da bude najmanje placen.



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 21.05.2004. u 17:01 GMT]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"21.05.2004. u 15:01 - pre 242 meseci
Citat:
popaye:
Krivi vam administratori, korisnici, papir i olovka, šta već, što neko neće da napiše kod umesto vas, a vi da budete plaćeni. Ljudi napisali program, okačili natpis GPL, a da li ga vi koristite ili ne, vaša stvar u potpunosti. Uozbiljite se malo i gledajte svoja posla.


Pa mislim da bi pre linuks fanatici trebalo da gledaju svoja posla. Pa znas zasto je npr. Dragi Tata stavio windows forume na ignore? Zato sto kad god neko kaze o nekoj novoj stvari koju ce MS da ugradi u windows ili tako nesto, nadju se neki linux fanatici koji da se smeju i sprdaju sa tim. Tek kasnije kada je otvoren advocacy mi smo poceli ovakve rasprave ali pre toga uopste nije bilo toliko upadicu u linux forum od strane korisnika windowsa koliko upadica u linux forume od strane linuksovca iako njih ima manje.

A ovde je sasvim normalna rasprava o prednostima i manama GPL-a i ne znam sta ti tu smeta. I ja ne zelim da neko napise kod za mene pa da ga izbaci pod BSD-om da bih ja to mogao da koristim. Ako takav program postoji kao BSD super, a ako ne postoji nema veze. Ali ne razumem zasto neko hoce da izbaci program kao GPL a ne planira da zaradjuje na taj nacin. Eto zato se i vodila diskusija. Sta fali tome da mene i druge neko "prosvetli"?
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"21.05.2004. u 15:07 - pre 242 meseci
Citat:
srki:
Znas sta mi smeta kod GPL-a? To sto se stalno propagira kao Free software (join your hands and shaaaare the softwaaaaare.....) a u stvari nije Free. Pa vise je BSD free nego GPL. Takodje ne svidja mi se programera najmanje ceni a najvise ceni one koji besplatno koriste taj software. Pa ako nesto hoces da poklonis onda to pokloni bez ogranicavanja o nacinu koriscenja.


Smetaju ti poluistine u propagandi? Dobrodošao u svet modernog marketinga! Nije bitno kakav proizvod jeste, već kakav potrošači misle da jeste. Better, faster, improved - poznate rečenice? Svi ih koriste.

Kako neko zamišlja poklon, je individualna stvar. Uzmi ili ostavi, mada se kaže da se poklonu u zube ne gleda.

Besplatan rad je svuda ne samo u programiranju. To što je izgleda da je trenutno popularno programirati za dž, ne treba preterano da te muči. Nije ovo jedina ideologija koja se doimala opasnom po cenu radne snage. Sećaš se razbijanja mašina u Engleskoj? Ako neko želi da napiše program za ortaka, da li treba da mu dišeš za vrat dok ga ne naplati? Ako hoće, neka piše, šta te briga.
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"21.05.2004. u 15:12 - pre 242 meseci
Ivane, dobro poznajem način funkcionisanja robne razmene. Nema puno dileme oko GPL softvera, programerov rad je nenaplativ. Svako ko se odluči da radi pod tom licencom, pomirio se sa tim.

Smeta mi pominjanje administracije, kao da se administracija GPL softvera razlikuje od administracije komercijalnog.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7174 Profil

icon Re: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"21.05.2004. u 15:15 - pre 242 meseci
Popeye,

Poredjenje je jako lose - bojim se da je masinska revolucija u Engleskoj imala bolji finansijski koncept od manufakture, dok koncept besplatnog.. oh well, broj chapter 11 prijava dovoljno pokazuje kako funkcionise "fraj" biznis model - a i ovi ostali (IBM & co) te programere placaju od necega sto i te kako naplacuju :)

No ustalom, kao sto kazes - nema tu sta da se kritikuje, buducnost ce pokazati da li je taj model blizi industrijskoj revoluciji (po tebi) ili komunama (po meni) :)


Administraciju uzimam kao samo jedan tipican aspekt - nista lose prema administratorima, naravno da treba da naplacuju svoj rad - upravo kao i programeri.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"21.05.2004. u 15:20 - pre 242 meseci
Pazi, nisam se izjasnio čemu je FSF model bliži. Pretpostavljaš.
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"21.05.2004. u 15:45 - pre 242 meseci
Nemoj pogrešno da me shvatiš, možda sam zvučao pregrubo.

Iritirala me dugotrajna rasprava (koja se inače stalno ponavlja) oko GPL. Bavim se administracijom i potpuno mi je svejedno pod kojom je licencom softver koji održavam. Ne govorim o Windowsu, jer se njime ne bavim na poslu.

Uvek se kroz rasprave o GPL licenci provlači kako korisnici i administratori imaju nekakve koristi od istog, kao da oni iskorišćavaju programere. Pa ljudi, niko nije sedeo nekom nad glavom dok je pisao program, svako objavljuje svoj rad pod licencom po izboru. Zašto neko to čini, opet nema veze sa drugima, bili oni admini, programeri ili korisnici. Ja ne ubeđujem nikog da radi ili ne radi pod nekom licencom, a ovdašnji tzv. "windows" tabor polomi tastature ponavljajući iste konstatacije o GPL.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"21.05.2004. u 16:07 - pre 242 meseci
Citat:
Uvek se kroz rasprave o GPL licenci provlači kako korisnici i administratori imaju nekakve koristi od istog, kao da oni iskorišćavaju programere.

Ma to meni nimalo ne smeta. Ako programer zeli da korisnici i administratori besplatno koriste njegov program, to je njegova stvar. Mene je zanimalo zasto to isto ne omogucava i programeru ( u slucaju da odluci da izbaci program kao GPL a ne pod nekom drugom OS licencom)

A to sto neko ima koristi nimalo mi ne smeta. Pa sta ako imaju koristi. Nisam se ja zbog toga bunio. Iskreno, mislim da si pogresno shvatio diskusiju. Ovo je jednostavno samo jedna prica o prednostima i manama GPL-a, o interesima koje GPL moze da zastiti i tako dalje. Svako ima pravo da objavi nesto kao GPL ako zeli.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"21.05.2004. u 16:23 - pre 242 meseci
Citat:
Uvek se kroz rasprave o GPL licenci provlači kako korisnici i administratori imaju nekakve koristi od istog, kao da oni iskorišćavaju programere. Pa ljudi, niko nije sedeo nekom nad glavom dok je pisao program, svako objavljuje svoj rad pod licencom po izboru.


Naravno da korisnici i administratori nisu puškom naterali programere da objavljuju programe pod GPL licencom, a i autor GPL-a je (bivši) programer. Međutim, cela ta fama oko "zajednice" koja laska OSS programerima kako su "gurui" i prave mnogo bolji software nego ne-OSS programeri (a i sam si lepo primetio da to najčešće jednostavno nije istina) upakovana u priču o "slobodi" i "služenju čovečanstvu" (opet čiste propagandne gluposti) služi samo da navede programere da rade za dž. pri čemu korist od toga nema "čovečanstvo", već pretežno kompanije. Ko koristi najbolji OSS software (Apache, BSD, Samba...)? Deca u Africi?

Sa druge strane, usamljeni bubuljičavi tinejdžeri talentovani za kompjutere se lako upecaju na priču, željni da ih neko poštuje i da zna za njih (čitaj samo Linusovu autobiografiju - počinje rečima "bio sam ružno dete") i dozvoljavaju da budu iskorišćeni i izmanipulisani.

Mada, situacija nije u praksi toliko crna: ko se na ES-u stvarno bavi razvojem GPL software-a (ne računam skriptere i autore specijalizovanih programa za pojedina preduzeća, koje GPL i onako ne pogađa)? Koliko znam jedino Leka. Ostali ljubitelji GPL-a su u onoj mnogo većoj grupi koja koristi software i priča priču o "guruima", "slobodi" i "čovečanstvu".
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Legalizacija softvera21.05.2004. u 16:25 - pre 242 meseci
Citat:
srki:
Mene je zanimalo zasto to isto ne omogucava i programeru ( u slucaju da odluci da izbaci program kao GPL a ne pod nekom drugom OS licencom)


Omogućava kolegama programerima, koji rade pod istom licencom. Ni Microsoft (navodim kao primer, ne znam ko još ima sličan program) u svom "shared source" programu ne dopušta GPL programerima da objave pozajmljeni kod pod GPL licencom.
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"21.05.2004. u 16:35 - pre 242 meseci
Citat:
Dragi Tata:
Sa druge strane, usamljeni bubuljičavi tinejdžeri talentovani za kompjutere se lako upecaju na priču, željni da ih neko poštuje i da zna za njih (čitaj samo Linusovu autobiografiju - počinje rečima "bio sam ružno dete") i dozvoljavaju da budu iskorišćeni i izmanipulisani.


Da li se tinejdžeri/programeri razlikuju od tinejdžera/administratora, dizajnera, servisera? Ako oni predstavljaju ozbiljnu konkurenciju nekome, problem verovatno čuči na drugoj strani. Neka se deca uče.

Citat:
Mada, situacija nije u praksi toliko crna: ko se na ES-u stvarno bavi razvojem GPL software-a (ne računam skriptere i autore specijalizovanih programa za pojedina preduzeća, koje GPL i onako ne pogađa)? Koliko znam jedino Leka. Ostali ljubitelji GPL-a su u onoj mnogo većoj grupi koja koristi software i priča priču o "guruima", "slobodi" i "čovečanstvu".


Zato su ove rasprave besmislene i iritirajuće. Koga ovde ubeđujete da ne piše pod GPL licencom? Čemu sva frka? Miš zapretio da odnese kuću, pa puška u ruke, ne shvatam.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.comcast.net



+18 Profil

icon Re: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"21.05.2004. u 16:36 - pre 242 meseci
Citat:
Bavim se administracijom

Pa tako reci :)

Opet dolazimo na stari problem diskusije na ESu: prakticno svi koji zastupaju taj stav ne zive od programiranja, ili im to nije primarna delatnost, dok mi drugi eto zivimo od toga - mora neko i to da radi.

Bespotrebno je diskutovati o ovakvim stvarima kada je pogled na svet toliko drugaciji. Srki i ja smo valjda vec jedanput pitali da li ovde ima neko ko zivi od programiranja OSSa, i bio je muk.

To sto administratori vole OSS, to je svima jasno.
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"21.05.2004. u 16:40 - pre 242 meseci
Relja, da si ozbiljno to rekao, mislio bih da lupaš. Uporedi plate administratora na Linux i Tru64 platformi, ili MySQL i Oracle bazi, pa ćeš videti šta administratori više vole.

[Ovu poruku je menjao popeye dana 08.06.2004. u 13:41 GMT]
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"21.05.2004. u 16:50 - pre 242 meseci
Citat:
Ako oni predstavljaju ozbiljnu konkurenciju nekome, problem verovatno čuči na drugoj strani.


Citat:
Koga ovde ubeđujete da ne piše pod GPL licencom? Čemu sva frka? Miš zapretio da odnese kuću, pa puška u ruke, ne shvatam.


Ne ubeđujem nikoga, niti su mi GPL programeri konkurencija, samo mi grozno ide na živce cela ta "GNU religija" - upliću ideologiju gde joj nije mesto i pri tome se ne libe ni jeftine propagande (sloboda, čovečanstvo, blablabla), ni providnih laži (MS špijunira i slični biseri) a ponekad ni kriminala (obaranje SCO servera). Samo čekam da postave bombu negde...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7174 Profil

icon Re: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"21.05.2004. u 16:53 - pre 242 meseci
Pa opet, stvar ponude i potraznje - linux je besplatan, svaki klinac moze da ga stavi i nauci da administrira - znaci veci broj administratora za linux - a po zakonu ponude i potraznje - i manju platu.

Sto znaci da GPL indirektno smanjuje cenu administratora :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"21.05.2004. u 16:54 - pre 242 meseci
Citat:
Dragi Tata:
Samo čekam da postave bombu negde...


Opasna teroristička organizacija "Bubuljičavi tinejdžeri", preuzela odgovornost za postavljanje bombe...
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Legalizacija softvera21.05.2004. u 17:00 - pre 242 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Pa opet, stvar ponude i potraznje - linux je besplatan, svaki klinac moze da ga stavi i nauci da administrira - znaci veci broj administratora za linux - a po zakonu ponude i potraznje - i manju platu.


Zanemaruješ uticaj dostupnosti (besplatnosti) Linuxa na potražnju. Postoje granice sticanja znanja u kućnim uslovima, poput teoretskog znanja.

Citat:

Sto znaci da GPL indirektno smanjuje cenu administratora :)


Ne baš. Isti uticaj ima i piraterija, što u tom pogledu izjednačava licence. Povlašćen je jedino softver koji ne radi na x86 hardveru, jer ga je teško naći u kućnoj radinosti.



[Ovu poruku je menjao popeye dana 21.05.2004. u 19:02 GMT]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7174 Profil

icon Re: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"21.05.2004. u 17:00 - pre 242 meseci
Pa napad na SCO sajt je digitalni ekvivalent postavljanju bombe - aktivisti "slobodnog sveta" su odlucili da uzmu pravdu u svoje ruke i kazne SCO jer se drznuo da tuzi "dobru kompaniju" (ciji radnici nekad riknjavaju od kancera usled dobrog radnog okruzenja.. tu i tamo) - koja tako profitira od tudjeg besplatnog rada..

Koji cirkus :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Ballmer: "Linux Requires Our Concentrated Focus and Attention"

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7973 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.