Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zadaci sa prijemnih za srednju školu iz devedesetih

[es] :: Matematika :: Zadaci sa prijemnih za srednju školu iz devedesetih

[ Pregleda: 427 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BuzzLightyear

Član broj: 345017

+381 Profil

icon Zadaci sa prijemnih za srednju školu iz devedesetih14.06.2022. u 19:38 - pre 22 dana i 10h
Želim da uporedim kompleksnost zadataka danas sa zadacima koje sam ja imao na prijemnom '93 godine. Čini mi se da su zadaci nekada bili teži, ali moguće je da me sećanje vara. Da li neko možda ima zadatke sa nekog prijemnog iz devedesetih?
Piši ćirilicom!

Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
87.116.161.*

+480 Profil

icon Re: Zadaci sa prijemnih za srednju školu iz devedesetih15.06.2022. u 15:32 - pre 21 dana i 14h
Ili da postaviš neki od tih današnjih pa ćemo ti reći da li su teži ili lakši od ondašnjih? :)
Nemoj da pricas?

Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915

+491 Profil

icon Re: Zadaci sa prijemnih za srednju školu iz devedesetih16.06.2022. u 10:36 - pre 20 dana i 19h
Ne znam za srednju skolu, ali znam za fakultet. Kada sam polagao prijemni na ETF-u (1987) imali smo 5 zadataka iz matematike i fizike. Da, samo 5. Ali to nisu bile pitalice, vec ozbiljni, prilicno ozbiljni zadaci, na nivou onih kakvi su se tada davali na republickim takmicenjima. Jos 2-3 generacije nakon mene su imale taj princip, kasnije su uvedene a/b/c pitalice, a zadaci su poceli da bivaju sve laksi. Prestao sam da pratim to jos pre 25 godina, ali ne verujem da su poostrili kriterijume. Bas naprotiv ...

Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
*.static.isp.telekom.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org

+637 Profil

icon Re: Zadaci sa prijemnih za srednju školu iz devedesetih16.06.2022. u 11:16 - pre 20 dana i 18h
^
Hmmm... Nisu pitalice, koliko znam, već su i dalje zadaci, ali se na kraju zaokružuje jedan od 6 odgovora, a možda ima i višečlanih izbora, ne znam.

To zaokruživanje (jednočlani ili višečlani izbor) ima svoju svrhu, jasno je. Povećava se pouzdanost testa (kao mernog instrumenta), u smislu da se spreče slobodne procene i tumačenja nezavisnih ocenjivača (namerne i nenamerne). Drugim rečima, da dva ocenjivača ne bi različito bodovali ili da dva ponovljena ocenjivanja daju iste rezultate. Zato je, pored ostalog, potrebno više zadataka, i više mogućnosti za svaki zadatak.

Naravno, ništa nije savršeno...

Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075

Jabber: djoka_l

+1371 Profil

icon Re: Zadaci sa prijemnih za srednju školu iz devedesetih16.06.2022. u 15:30 - pre 20 dana i 14h
https://prijemni.etf.bg.ac.rs/resenja/

Zadaci su boza u odnosu na moj prijemni iz 1985. godine. Sećam se da sam na zadacima iz fizike imao 49 bodova od 100 i da sam bio rangiran kao 72. po rezultatu na fizici. Bio je jedan tip koji je imao 100, ostalih 1000 su bili daleko ispod...
Poslednjih godina, ne treba da se polažu oba predmeta (matematika i fizika), nego samo jedan, a ako se izađe na oba, uzima se bolji rezultat.

Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240

+812 Profil

icon Re: Zadaci sa prijemnih za srednju školu iz devedesetih16.06.2022. u 16:16 - pre 20 dana i 13h
Koliko se secam u moje vreme se polagalo objedinjeno za tehnicke fakultete samo matis(mozda gresim). Ja sam upisao i zavrsio Masinski fakultet(nedao Bog nikom da studira taj faks u tom vremenu 90-tih) .

Kuriozitet su bili negativni poeni, znaci ako omasis dobijes proporcinalno negativnih poena u odnosu na pozitivne, ali ako ne das odgovor, nemas negativne bodove. Ako se secam, imao sam 65-75 poena a bio sam siguran da sam ubo najmanje 80, znaci imao sam dosta tih negativnih, ali srecom bez posledica upao sam u redovne i odlozio vojsku :)

Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
*.mbb.telenor.rs.

+362 Profil

icon Re: Zadaci sa prijemnih za srednju školu iz devedesetih16.06.2022. u 17:33 - pre 20 dana i 12h
Đoko ako su boza, daj rešenje 20-og zadatka sa prijemnog iz 2016-te godine.

Ja sam prijemni iz matematike za ETF polagao 1987.godine i bilo je 5 zadataka. Prva četiri sam uradio za pola sata. Peti sa nekim šahovskim turnirom skoro niko nije uradio.

Sada ima 20 zadataka. Zadaci su gradirani po težini. Od 14-og zadatka pa nadalje su teži zadaci. Otprilike kao u doba SFRJ.

Odgovor na temu

TheSpiridon
Art and Science

Član broj: 340665
*.dynamic.a1.rs.

+48 Profil

icon Re: Zadaci sa prijemnih za srednju školu iz devedesetih16.06.2022. u 18:52 - pre 20 dana i 10h
Ja kad sam spremao prijemni za Elektronski Fakultet u Nišu, neke tamo 2005. Uzeo sam onu zbirku na fakultetu, nije bilo rešenja. Otišao sam na privatne časove kod nastavnice gimnazije. Ni jedan zadatak nije mogla da reši, pa sam joj ostavio zbirku da ona prvo reši, pa tek posle ja. :)

Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
109.245.227.*

+362 Profil

icon Re: Zadaci sa prijemnih za srednju školu iz devedesetih16.06.2022. u 19:55 - pre 20 dana i 9h
U gimnazijama matematiku predaju profesori, a ne nastavnici. Neko da završi matematiku, a da ne zna da reši ni jedan zadatak iz neke zbirke? Deluje mi nemoguće. Jedino ako su bio kod neke nastavnice.

Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539

+654 Profil

icon Re: Zadaci sa prijemnih za srednju školu iz devedesetih17.06.2022. u 01:33 - pre 20 dana i 4h
Citat:
miki069:
Sada ima 20 zadataka. Zadaci su gradirani po težini. Od 14-og zadatka pa nadalje su teži zadaci. Otprilike kao u doba SFRJ.

Pre neku godinu kolege nešto pričale o tim zadacima, ja pogledao na sajtu posle toga popodne, za 15 minuta uradio prvih 10 zadataka napamet, dakle bez papira i olovke, ostalih 10 nisam stigao taj dan, imao druge obaveze, pa pogledao 2 dana kasnije i uradio sve za pola sata uz papir i olovku, jedino nisam mogao da se setim zadatka sa podelom segmenta x-ose npr. između x=2 i x=3 na dva dela tačkom iz koje su povučene duži do tačaka (2,1) i (3,3) ili tako nešto, ali je princip isti kao za konopac vezan krajevima za stubove različite visine sa zakačenim tegom koji zateže konopac tako da dodiruje tlo (ili ne dodiruje, svejedno), uglavnom najniža tačka konpoca deli raspon između stubova u odnosu istom kao što su visine stubova (ili delova visine stubova od ravni te najniže tačke do vrha) - ukratko, formiraju se trouglovi koji su slični.
Znao sam rešenje, jer je takvo bilo ponuđeno, ali kako se to dokazuje pojma nemam, samo se sećam nekih zadataka za takmičenja iz srednje škole i da se koristi taj princip.

U tom smislu zadaci sa ponuđenim odgovorima su lakši, jer je veoma teško ponuditi pogrešna rešenja do kojih se dolazi nekom tipičnom greškom u razmišljanju ili postupku (oni koji danas prave zadatke za prijemni odustali su od takvog mozganja, od 20 zadataka možda 2 ili 3 imaju tako ponuđene odgovore).

Meni nije jasno šta ova deca, koja žele da upišu ETF, nauče u školi kad moraju da daju po 1000 evra za privatne časove iz matematike?
One zadatke može da reši svako ko je matematiku učio koristeći mozak za razmišljanje, a ne učenje napamet.

A zadaci za srednju školu... evo, sećam se pitanja iz srpskog s početka 90-ih:
- Naći grešku u sledećoj rečenici: Stanujem u ulici Cara Dušana broj dva.

Tada nije bilo interneta pa da se razmenjuju pitanja i odgovori, niti je bilo zbirki sa primerima zadataka i pitanja sa prijemnog, a danas deca uče trikove i fazone napamet, i ako neko napravi prijemni sa totalno drugačijim konceptom pitanja ili zadataka, rezultati budu katastrofa.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.

Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Zadaci sa prijemnih za srednju školu iz devedesetih

[ Pregleda: 427 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.