Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 295428 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
87.116.181.*



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.11.2020. u 05:52 - pre 41 meseci
Rosetta 2 je između 50% i 95% u odnosu na native
https://www.anandtech.com/show/16252/mac-mini-apple-m1-tested/6
I nije emulacija :d

Vidim da Verge kritikuje Pro erziju zbog samo 2 USB porta (mada i 2 TB) i maksimalno jednog eksternog ekrana. I loše kamere i nedostatka touch ekrana. Znači u rangu prosečnog HP laptopa za raju, samo sa boljom baterijom :d iOS aplikaciije ipak još nisu spremen za Mac, tako da ih ne treba uzeti u razmatranje još neko vreme. Čini mi se da Pro nije Pro, već više za povremeno korišćenje profi alata. Tj. za studentariju i amatere. Menadžeri i prodavci će ostati pri Air modelu.

Videćemo kakav će biti Alder Lake sa big.little konfiguracijom, valjda će i Micrososft optmizovati Windows za takve procesore. Mada, i kada pogledam trenutnu ponudu 13,3-14" laptopova, rekao bih da je x86 i dalje u prednosti, tj. da nudi više za uložen novac. Možeš da biraš procesore, možeš da imaš 64GB memorije, možeš da imaš touchscreen, možeš da imaš 180° ili 360° okretanje ekrana (tablet), bateriju koja traje ceo radni dan i to uglavnom po istoj ili nižoj ceni od ARM uređaja. Jedino je teško naći ekran sa rezolucijom iznad 1920x1080. Ali možeš naći model sa 2 video izlaza i povezati 2 monitora ;)

Ispada da je najveći adut novo M1 čipa zapravo grafika koja je bolja od integrisanih AMD i Intel rešenja. Mada od intela očekujem da će biti tu negde sa novim čipom. A AMD i dalje gura Vegu u mobilne procesore iako ima značajno bolje rešenje.

Čini mi se da Apple korisnici mogu biti zadovoljni, developeri za ARM platformu takođe, da Windows/Linux x86 korisnici nemaju razloga da razmišljaju o prmeni platofrme (njima ni iz džepa ni u džep), jedino Intel ima za čim da žali
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.11.2020. u 06:17 - pre 41 meseci
PivoIzSvemira:
Citat:
Rosetta 2 je između 50% i 95% u odnosu na native
https://www.anandtech.com/show/16252/mac-mini-apple-m1-tested/6
I nije emulacija :d


Pa eto ti, to moze i da se ocekuje. Mislim ono sad dal se gubi zbog translacije ili
ne, ali ovo su real brojevi :P

 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.11.2020. u 08:13 - pre 41 meseci
Ja moram da priznam moja prva reakcija, kad sam video native performanse je bila "Imagine a Beowulf cluster of these"..... :) OK, Kubernetes :)

Javascript je portovan, C/C++ portovan, da Apple ovo prodaje za servere node.js bi brzo moga da poleti na ovome. Gomila ML aplikacija, samo da se portuje par biblioteka. Potrosnja struje je ovde bitna, u odnosu na Xeon-e, ovo se isplati samo tako.... Bilo bi lepo da vidimo da server Arm proizvodjaci dostignu ovaj nivo.

I da, koliko se secam, TMSC mozda ide na 3nm proces, Samsung ne - ali oni su najavili svoj 5nm kao sledeci korak. Uz podrsku IBM-a, koji ih koristi kao fab za IBM Power. Videcemo kako ce biti, sve je zanimljivije.... :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.11.2020. u 09:49 - pre 41 meseci
Nikola:"Javascript je portovan, C/C++ portovan,"

C/C++ radi odavno na ARM-u. A ovi engini za JS sve je to radjeno u C/C++.
Nego ono sto treba portovati su C/C++ x86 programi koji se oslanjaju na x86,
verujem da je to vecina Windows programa, a moguce i Apple programa ;)

"Gomila ML aplikacija, samo da se portuje par biblioteka."

Hm, ne vidim bas da ce to ici tako lako ako treba simd da se prevodi ;)

No ja jos nisam video native performanse da su nesto impresivne ;)


 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8089



+1754 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.11.2020. u 11:24 - pre 41 meseci
Ovaj test sa Ananda je toliko jadan u pokusaju da dokaze da je M1 naj da je ispao vrlo Bedan ! Najlosiji test u zadnjih X godina .

Novi Mac mini je svakako napredak u odnosu na predhodni iz 2018 . koji je imao I3 8 .gen . Ali iz toga se ne mogu izvlaziti zakljuci o Superiornosti M1 u odnosu na Intel i AMD !

Anandov Bedni test i dalje ima 2 stranice Estimated , proracunatih rezultata !?

Prvo su imali Estimated za A14 , a sada su na osnovu njega bez ikakvih stvarnih merenja izracunali rezultate za M1 ?? Jadno !

Uzmu bazu nekog starog kompjutera , ne pise kog , mozda ima i 20 godina ! Njegove rezultate imaju . I onda Apple saopsti novi A13 je 20 % brzi od od A12 ne precizirajuci na sta misli !

Onda Anandtech , uzmu digitron u ruke i vec Predpostavljene rezultate za A12 , uvecaju za 20 % ??

Nije vazno sto imas uredjaj u rukama , vazan je Digitron i racunica stara 20 godina ?? Testovi koji ne postoje i koji se ne izvrsavaju na uredjaju koji imas pred sobom ??

Ovo sto su merili nekoliko testova , nista narocito , jer poredjenje sa i3 8 gen nije relevatno .

Najnoviji M1 treba porediti sa Tiger Lake , to jos nismo nigde videli , zato sto M1 i nije brzi od njega , a takodje videcemo ga u poredjenju sa ZEN 3 laptopovima , koji ce biti iduce godine .

Ovako porediti sa i3 starim x godina je Budalastina .
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.11.2020. u 12:22 - pre 41 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Hm, ne vidim bas da ce to ici tako lako ako treba simd da se prevodi ;)

No ja jos nisam video native performanse da su nesto impresivne ;)

Ne mislim da je lako, ali mislim da se Apple-u isplati. Vecina ML aplikacija se oslanja na bibliotecke funckije,. tj. na jednu-dve biblioteke... Apple samo treba da njih optimizuje. U svakom slucaju to je task za koji Apple ima budzet.

A native performanse su impresivne, pre svega, per-watt. Ako ja u 4U rack mogu da, vertikalno, spakujem 12 Mac Mini racunara, plus switch, i ako ce to da trosi ukupno 500W, u poredjenju sa jednim ili par dual-Xeon ili dual-Epyc koji trose duplo vise struje i pri tom, ta dva Epyc-a imaju mozda slicne performanse kao dvanaest Mac racunara.... onda pocnem da razmisljam.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.11.2020. u 12:43 - pre 41 meseci
Nikola:"ta dva Epyc-a imaju mozda slicne performanse kao dvanaest Mac racunara...."

e tu smo. Nismo jos videli te varijante, tj da li je to tako. Apple procesore smo videli u tabletima
i telefonima. Sad u laptopovima i miniPC. Da li to uopste moze da se poredi sa Epyc?
Mislim da ne.
Potrosnja CPU-a je vezana za to koliko izvlaci performansi. Ako je i Apple dobar po vatu, pitanje
je da li moze da se potrosnja podigne na nivo gde moze da se poredi sa Epyc?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.11.2020. u 12:45 - pre 41 meseci
Ademare:
Citat:
Ovaj test sa Ananda je toliko jadan u pokusaju da dokaze da je M1 naj da je ispao vrlo Bedan ! Najlosiji test u zadnjih X godina .


Sta mislis koliko je Apple calnuo ovim sajtovima da ih prikaze kao nesto magicno?
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.11.2020. u 12:59 - pre 41 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
e tu smo. Nismo jos videli te varijante, tj da li je to tako. Apple procesore smo videli u tabletima
i telefonima. Sad u laptopovima i miniPC. Da li to uopste moze da se poredi sa Epyc?
Mislim da ne.
Potrosnja CPU-a je vezana za to koliko izvlaci performansi. Ako je i Apple dobar po vatu, pitanje
je da li moze da se potrosnja podigne na nivo gde moze da se poredi sa Epyc?

Slazem se - voleo bi da vidim serverske varijante, mada nisam siguran da ce to uskoro da se desi.

Pazi, sve moze da se poredi. Sigurno je da se M1 lose poredi sa Epyc, pitanje je koliko lose? :) Apple trenutno nece da odgovori na to pitanje, ali, za istu kolicinu struje i hladjenja, na mesto gde staje jedan Epyc i prateci RAM, moze da se ugura BRDO M1 cipova. Meni je zanimljivo.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.11.2020. u 13:06 - pre 41 meseci
Nikola:"na mesto gde staje jedan Epyc i prateci RAM, moze da se ugura BRDO M1 cipova."

Mi hocemo sve u jednom cipu ;)
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.11.2020. u 18:38 - pre 41 meseci
Ovde je fora da imas neki matoriji i7 desktop spakovan u macbook air-u bez hladjenja. Npr. najslabiji air bije moju matoru kantu sa cpu 8700 6c/12t i 32GB, ako razumem postojece testove, npr., Cinebench r23.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8089



+1754 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.11.2020. u 18:51 - pre 41 meseci
Sa prevodiocem tesko .

Native moguce , ali nikako da je to procesor najbrzi ikada napravljen kako tvrdi Apple i oni koji su povezani sa njim .

Upravo po ovom grafikonu se vidi da je Laptop Intel Tiger Lake brzi od M1 , koji kako je Anand izracunao totalno amaterski trosi 31 wat , sto i nije nesto sto se obecavalo Najbrzi na 5 wati i slicno !

Ovaj Mini trosi 4.2 wata bez ekrena kada ne radi nista !

Kako onda trosi 5 wati i razbija sve zivo i one od 200 wati ?

Pa nikako , reklama .

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.11.2020. u 19:40 - pre 41 meseci
Mac mini trosi 4.2W bez ekrana i kad ne radi nista. Ne M1 procesor nego ceo Mac mini. :) Procesor trosi, od tih 4.2W mozda 1-2W, a kad ga "nalozis" ide do 5W.... Mozda tako?
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.11.2020. u 19:45 - pre 41 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Mi hocemo sve u jednom cipu ;)

:D Za neke primene, slozices se, sve jedno je. Ne za sve, naravno, daleko od toga, ali ako imas neku mikroservisnu arhitekturu (kojih danas ima brdo) nebitno je da li imas 10 servera i u svakom 100 core-ova ili 100 servera sa po 10 core-ova. Bitno ti je da li imas dovoljno memorije po procesu/core-u i bitno ti je da svi pricaju kroz istu mrezu.

Ako deset M1 ima 80core-ova i trosi manje od dva Xeon-a koji imaju 56 core-ova, i ako mi je 1GB RAM per core dosta - ja onda gledam sta mi je jevtinije ili sta radi brze... :)

Mislim, rasprava je hipoteticka, jer Apple nece prodavati M1 za takve namene, ali pokazuje da neko drugi moze da napravi slicno resenje za servere - i da napravi mnogo veci problem za intel - ili AMD.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8089



+1754 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.11.2020. u 22:05 - pre 41 meseci
Citat:
nkrgovic:
Mac mini trosi 4.2W bez ekrana i kad ne radi nista. Ne M1 procesor nego ceo Mac mini. :) Procesor trosi, od tih 4.2W mozda 1-2W, a kad ga "nalozis" ide do 5W.... Mozda tako?



Naravno da ne moze !

Jer procesor sam po sebi nista ne znaci bez ostalog !

Laptop moderan sa ekranom trosi manje nego ovaj Mac mini bez ekrana u idlu !

Ako kada " nalozis " procesor trosi 5 wati , sta na Miniju trosi 31 wat , tj 26 ostalih wati ?
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.11.2020. u 22:58 - pre 41 meseci
Napajanje (koje nije 100% efikasno), NVMe disk, mrezna karta, Bluetooth, WiFi, mozda USB tastatura, ploca sama po sebi koja ima neke portove tipa HDMI... otkud znam. Ima toga dosta. 26W za desktop je i dalje jako malo. Imam neke Atom masine koje trose vise od toga.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net.



+7174 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.11.2020. u 00:36 - pre 41 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic
Sta mislis koliko je Apple calnuo ovim sajtovima da ih prikaze kao nesto magicno?


Joj... Apple platio AnandTech-u? :-)

OK, jos mo na prvom stupnju.

"first stage... denial".


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

plague
Software Developer
Auckland, NZ

Član broj: 46734
Poruke: 623
..5.69.111.static.snap.net.nz.



+373 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.11.2020. u 00:57 - pre 41 meseci
@ademare Cek, znaci svi sajtovi koji M1 stavljaju u rang sa najboljim laptop procesorima od Intela i AMD po preformansama lazu? Pritom imaj na umu da taj M1 trosi 2-4x manje struje nego Intel/AMD.
Za prvu generaciju, ovo je bolje nego sto je bilo ko ocekivao.
Ima primera gde Adobe kroz Rosetta 2 radi bolje na M1 nego na Intel sistemima.

Zajebali su se sa Mac Mini doduse. Teardown pokazuje da je kutija prakticno polu prazna. Napajanje je i dalje 130W koliko sam video sto je ogroman overkill s obzirom na to da MBA dolazi sa 20W punjacem.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net.



+7174 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.11.2020. u 01:25 - pre 41 meseci
Citat:
ademare
Ali iz toga se ne mogu izvlaziti zakljuci o Superiornosti M1 u odnosu na Intel i AMD !


Ne, zakljucak o superiornosti se moze doneti sa citanjem drugih stvari (ne rezultata benchmarka).

Citat:

Upravo po ovom grafikonu se vidi da je Laptop Intel Tiger Lake brzi od M1 , koji kako je Anand izracunao totalno amaterski trosi 31 wat , sto i nije nesto sto se obecavalo Najbrzi na 5 wati i slicno !


Tiger Lake?

CPU cija je tray cena za 1000 komada $426, ima 28W TDP?

TDP... ali mi ne pricamo o TDP-u. Potrosnja u masina sa ovim sistemom je 30-43W, mereno na ZenBook 14 UX425E laptopu prikacenom na eksterni monitor.

--

Cek da proverimo... znaci Mac Mini sa Zenbook-om sa iskljucenim LCD-om:

Cinebench MT:

- Apple M1: 7833, vuce 26W
- Intel i7-1165G7: 4904, vuce 43W

Hmmmm.... bar kada je Cinebench (Multi Threaded) u pitanju:

- Apple M1 je ~1.6x brzi od Intel i7-1165G7
- Apple M1 masina trosi 0.6x struje od Intel masine

Na koju bog te mazo foru je ovo bilo sta nego apsolutni sunovrat?

"ALI ALI - ovaj test.." - OK, ajde da se pretvaramo da M1 ne patosira konkurenciju, hajde da kazemo da su OK protivnik ali svakako ne #1.

OK! M1 je kul, ali nije razbijac.

Ali hajde da vidimo jos neke stvari:

- Apple koristi TSMC, koji je vec sad verovatno toliko ispred Intel-a da je nekakvo dostizanje sada naucna fantastika --> osim ako se ne desi neko cudo Intel-u, svake godine ce ovo biti jasnije i jasnije
- Apple je vredan preko 2000 milijardi US$, to je vise od 10x vise od Intela (o strukturi firme da ne pricamo) - to znaci da Apple moze da kupi sta hoce, kada hoce i u kolicini koju hoce
- U to "kada hoce, ..." spada i talenat: Intel bukvalno krvari talenat. Sumnjam da vazi isto u Kupertinu
- Apple menadzment je brutalan, ovo je firma koja je u poslednjih 20 godina vise puta demonstrirala sta mogu. Mislim uopste pojaviti se ovako i izbaciti CPU gde filozofska debata moze da ide da li je #1, #2 lii #3 ali za petama, dok druga 2 igraca jesu firme sa visedecinijskim iskustvom...

Sta ce biti sledece godine? One posle?



Bilo bi dobro da nisam u pravu, ali ovde deluje da jedna od ove 2 firme imaju problem. I mislim da ta firma nije Apple.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8089



+1754 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.11.2020. u 01:56 - pre 41 meseci
Citat:
plague:
@ademare Cek, znaci svi sajtovi koji M1 stavljaju u rang sa najboljim laptop procesorima od Intela i AMD po preformansama lazu? Pritom imaj na umu da taj M1 trosi 2-4x manje struje nego Intel/AMD.
Za prvu generaciju, ovo je bolje nego sto je bilo ko ocekivao.
Ima primera gde Adobe kroz Rosetta 2 radi bolje na M1 nego na Intel sistemima.



E vidis kako ja lepo tebe citiram ?

Ovo se zove citat tvog posta !

Ajde lepo nadji gde sam napisao da Svi sajtovi Lazu ??? Citiraj !

Posle kada citiras cu da ti napisem gde gresis u interpretaciji ovih testova !
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 295428 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.