Još koliko je M$ zagadio Windows svakodnevnim ažuriranjima u zadnjih pola godine, pa još stalno gura neke nove servise u Edge i praktično ga je ukopao duboko u sistem da mnogo toga ne funkcioniše ako bi se on blokirao (da ne komunicira sa M$ serverima i da se kao posledica toga ne ažurira), tačno će da nateraju drastično veći broj ljudi da pređu na Linux ili Apple :)
Nego, ima li ko noviji laptop sa 13. generacijom Intela i da li su sredili problem sa potrošnjom energije?
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
Nisam siguran da li te uz ovo elektorpivreda voli ili ne voli, ali da bi mi radna soba zimi bila topla - bila bi. CPU 350W, GPU jos do preko 1kW ako treba... ma milina. :D
Ono sto je zapravo tour de force je da intel sa 56 jezgara kida AMD sa 64. Sto je, ajde, jos i OK (razlika u generacijama, bla-bla), ali taj intel, na serverskoj infrastrukturi ima i vise akceleratora. I to, posto je to intel, takvih da je podrska vec u odgovarajucim libovima - bukvalno skines par biblioteka i kernel optimizovanih za novi Xeon - i imas onako, finu razliku. Ono sto smo videli za libssl je nista, kad izadje podrska za networking - samo da intel to "ubudzi" u kernel, glibc i gde jos treba. A intel ima resurse da to odradi.
Konkurencija je bitna stvar - evo sad, odjednom, u bliskoj buducnosti ce WS sistemi biti sa trocifrenim brojem jezgara i sa masivnim brojem DDR kanala.
Primeti kako je usporio razvoj ThreadRipper-a sve dok Intel nije izbacio Sapphire Rapids, a sad brze-bolje rade na skoku na 96 jezgara.
Kome nije bitna toliko cena, ostaće na Intelu, kome je bitna cena... recimo, u ovom video kaže lik za ARM CPU sa 128 jezgara da je cena celog sistema 5-10.000$:
Dakle, čak i ako se odlučiš za ARM, a verujem da je i sa RISC-V slična situacija, ozbiljna serverska mašina košta otprilike 10k dolara. Stvar je što je kod Intela 10k koštao samo (najjači) procesor, plus kad se plati sve ostalo, izađe fina cena, jedino ako klaud provajderi dobijaju ozbiljnije popuste na količinu, što verujem da je slučaj. Za "obične smrtnike" uvek postoji neki Xeon ili Epyc u rangu do 1000 ili 2000$, koji završava posao.
Kad već pričam o cenama, sećam se specifikacija za neki IBM server u "tower" kućištu, sa 32GB rama i jednim Xeon procesorom Retail cena je otprilike bila 2500$, ali u kućištu se dobija samo jedno napajanje (ima mesto za dodatno u cilju redudantnosti), samo dva SAS diska po 300GB, ako je potrebna veza za skladište podataka optikom, mora se kupiti kartica ili šta već, i kad krene polako da se ozbiljnije opremi taj server, cena raste samo tako. Šta onda tek pričati za konfiguracije sa više memorije, jačim procesorom, više diskova, itd.
Generalno, za manje firme je postalo jeftinije da iznajme mašinu u "oblaku", niti misle o nadogradnji, administraciji, rezervnom napajnju, generalno napajanju (UPS, kvalitet napona, zaštita od strujnih udara), i za backup je relativno lako... ako privremeno treba jača mašina, samo se zakupi i plati prema utrošenim resursima, kad se ulupa novac u fizički server zato što jednom mesečno treba da obradi gomilu podataka, a onda 29 dana zvrji neopterećen, onda je to praktično bačen novac.
RISC-V nema ozbiljne serverske masine. Arm ima par, ali bukvalno je krs ponuda - Arm ima u cloud-u, pre svega AWS. I da, sve te masine kostaju slicno, nije Arm nesto jevtiniji. To za par 1000$ sto ima lici na server, ali nije za nesto, osim ako ti ne treba bas minimalno nesto. :/
I da - cloud jeste jevtiniji. On-prem pocinje da ima smisla, ako:
- Imas bar pola reka servera, realno pun rek. Nista ispod 20 servera
- Imas povoljnu struju, povoljno hladjenje i povoljnu radnu snagu. Da, mislim na Srbiju.
- Nije ti frka ako ti net povremeno pucketa.
Realno, jako je tesko biti povoljniji nego cloud. Cak i mali provajderi imaju problem da konkurisu - a pojedinacne firme.... skoro nikako. Jedino sto moze da ima smisla je ako moras da imas business continuity za situacije "ako nam uvedu sankcije i iseku nam cloud naloge" (znam neke koji i to imaju) - ali bilo koji drugi on-prem scenario jednostavno nema smisla.
Ako imas mali workload, cloud ubija. Ako imas veci, moras da se prilagodis cloud nacinu rada - ali i onda je povoljnije, ako si voljan da se "zakljucas" par godina na neki cloud. Sto i nije problem, jer i sa hardverom si zakljucan par godina, realno.