Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 295547 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-46-235-100-193.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.06.2021. u 21:41 - pre 34 meseci
Nikola:"potrosnja struje ce tek da nas obraduje: 400W za CPU."

Pa ono, za HPC, ali sa 400W u kuci... mislim ono zimi je ok, ali leti :P
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.06.2021. u 21:45 - pre 34 meseci
Moj mali Off Topic:
Citat:
nkrgovic: Mozes li da ugasis taj RAID i da podelis te NVMe-ove na fizicke diskove, onda svaki posebno particionises i pravi OS-based RAID? Znaci i dalje softverski, samo da ga je OS svestan? Ima li Windows desktop mogucnost da ima software RAID 1 ? I moze li samo za particiju?

Brate, nemam pojma o čemu čavrljate.
Samo mi fali da WIN particiju treba da delim 2,3 komada,

Tu mi je kraj....
Ugasio sam ga u startu

Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-46-235-100-193.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.06.2021. u 22:39 - pre 34 meseci
LL:"Brate, nemam pojma o čemu čavrljate."

O redundantnom nizu jeftinih diskova. Ideja je da povezes vise jeftinih diskova koji ce duplirati
podatke tako da kada crkne jedan ostaje drugi da radis, i onda doneses zamenu.
No tu je sad pitanje koliko ima smisla SSD stavljati u RAID posto se SSD-ovi rabe upisivanjem.
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
87.116.166.*



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)30.06.2021. u 05:46 - pre 34 meseci
Citat:
nkrgovic:
U ostalim vestima, kasni Sapphire Rapids:

https://www.nextplatform.com/2...ps-confirms-hbm-memory-option/

Bice, ali iduce godine. Granite Rapids u 2023-oj. Inace, Saphire Rapids ce izgleda biti vise-manje samo za HPC, memorija kao na Apple M1 ce biti HMB2 na procesoru (nema menjanja kad kupis kockicu), pored PCIe 5 bice i CXL (bivsi Intel Accelerator Link - nesto kao nVidia nvLink) a potrosnja struje ce tek da nas obraduje: 400W za CPU. Ne bi me cudilo da vidim vodeno hladjenje.... Da, datum je, koliko sam ja shvatio, "srednia 2022-ge" za ovaj HBM2 model, da li ce biti DDR5 modela ili cemo za mainstream cekati Granite Rapids nije (bar meni) jasno.

Nije strašno ako je H1/22. I HBM modeli imaju DDR5, neće sigurno ograničiti serverski CPU na 64GB memorije. Zapravo u tekstu se to i pominje
Citat:
The HBM capacity could be doubled, we think, to 128 GB pretty easily but not cheaply, with an eight-high stack. It is not clear how much DDR5 memory this Sapphire Rapids socket will address, but it is likely going to be at least 512 GB and probably 1 TB and maybe even 2 TB.

Meni je čudno što Apple nije tako uradio sa Pro modelima - da ostane 16GB do SoC-a kako trenutno jeste i da dodaju još toliko u vidu standardnog DDR4 pakovanja. Jeste da bi tih drugih 16GB imalo manju brzinu i veću latenciju, ali je opet bolje od swapovanja na NVMe
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)30.06.2021. u 09:10 - pre 34 meseci
Da, spominju se i varijante HBM2 + DDR5, u nekoj kombinaciji. Na sta ce to da lici, da li ce taj HBM2 da bude neki "transparentni kes", ili ce se videti sve a CPU ce da izvodi besne gliste i seta memoriju ostaje da se vidi.... Verujem da oni vec imaju resenje - inace kuku, lele, sto ce to da stigne do proizvodnje, ali ne pricaju....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
*.static.isp.telekom.rs.



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)30.06.2021. u 10:43 - pre 34 meseci
Znaju oni šta radi, verujem da će to biti dobri proizvodi.

Što se tiče Ivanove gimnastike sa RAID-om i dual boot-om u workstation laptopu (ovo Dejanovo za server ću se praviti da nisam pročitao, nije mi dobro) - sve je to posledica kozmetičke segmentacije i nepostojanja stvarnog fokusa na korisničke potrebe. Najgore od svega je što je workstation segment jedan od retkih za koji se pretpostavlja da će rasti u narednim godinama. Ne značajano, ali svakako više nego ostali (gde će neki biti i u padu)

I umesto da Dell, Intel, MS, Canonical... naprave ono što zahtevnim/WS korisnicima zaista treba, oni ubace Quadro/Radeon Pro i nalepe workstation nalepnicu. Nema ECC memorije (nema je ni u jeftinijim Quadro/RPRO modelima), nema OS-a za tu svrhu (Candy crush saga, Solitaire collection, Xbox app... su i dalje deo Windows Pro/Workstation sistema, o gaženju korisničkih postavki prilikom svakog update-a da i ne govorim), nema krštene podrške za multi-boot/virtualization opcije (da li je WSL2 sa svim svojim ograničenjima najbolje što postoji?), itd. Bukvalno je (ili će biti) Mac+Parallels najbolje što možeš da dobiješ, a da te ne boli glava. A ni to nije dobro.

Pri tom, radi se o segmentu sa relativno velikom maržom, gde su kupci spremni(ji) da (do)plate za podršku i sistem koji radi kako treba. Ali bitno je da se svi hvale kako MS i Amazon obezbeđuju workstation instance (možeš i preko trećeg lica, ako nećeš direktno da se petljaš sa Azure i AWS uslugom). Pa ako dođem do toga da mi je WS u oblacima najbolje rešenje, onda sigurno neću kupovati Precision, Z book i ostalo đubre, nego macbook. A po najavi novih MS i Intel (AMD, nVidia, Canonical, HP, Dell, Lenovo...) proizvoda, nema ni naznake da će se bilo šta promeniti na bolje. Stavi Ubuntu umesto Vindoze, nalepi Developer Edition i čekaj da para kapne, to je inovacija.

Intel je (po mom mišljenju) i dalje najveća IT/tech kompanija na svetu, imaju hardver, softver, ljude, fabrike... da naprave šta god treba. A oni i dalje zavise od MS-a koji smatra da su Teams i Xbox nešto najbolje na svetu, bez čega običan PC korisnik ne može da živi. Druga recenzija Clear Linuxa na DW-u je od lika koji ga korsti za CAD i po potrebi Win10 u VM-u (na Z8). A meni Intel ne ume da proda laptop/desktop koji dolazi tako u paketu (out-of-box), iako sva rešenja već imaju (CPU, IGP i dGPU, OS i GVT-g...).
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)30.06.2021. u 10:56 - pre 34 meseci
Nisu ni blizu, pogledaj ovo:

https://companiesmarketcap.com...-tech-companies-by-market-cap/

Apple je ubedljivo prvi, onda ide Microsoft, Amazon, Google i Facebook. Intel je negde oko 10% Apple-a. TMSC je tri puta veci od intela, a oni su "samo" fabs.... cak je i nVidia 2,5X veca od intel-a.

edit: Ono sto je bitno da razumes je: Market Cap zavisi, izmedju ostalog, i od assets-a. Onoga sto poseduju. intel poseduje (i trosi dosta para) na fabs - na njihovu izgradnju i odrzavanje. nVidia ima vise nego duplo novca, nema fabrike, ne bavi se time, koristi TMSC i Samsung za to - tako da ima mnogo vise novca za R&D.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
*.static.isp.telekom.rs.



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)30.06.2021. u 11:32 - pre 34 meseci
Pusti market cap, ima bitnijih stvari. Da se sutra ugasi intel, svet bi stao na godinu dana. Da se ugasi bilo koja druga od tih kompanija, haos bi trajao maksimalno 3 meseca, i to samo za MS, ASML i TSMC. 2 meseca za Gugl i Amazon, mesec dana za Apple i 1 dan za Teslu :d

Samsung takođe ima sve i svašta, ali više puta su zeznuli stvar. Evo sad su i zvanočno odustali od svoje CPU i GPU arhitekture, licenciraju tuđe. Iako je to tuđe dobro.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)30.06.2021. u 12:45 - pre 34 meseci
Ti BAS ne kapiras koliko su FAANGs bitni za ekonomiju. Verovatno 90% mreznog saobracaja dolazi iz Facebook, AWS, Azure, GCloud i Netflix-a.... ako ne i vise. Marketing, komunikacija, sve ide kroz cloud.

Da intel stane ne bi bilo NOVIH servera, malo bi usporilo. Da stane Azure, AWS ili GCloud imali bi raspad u komunikaciji od ODMA. Stavise, verovatno bi 90% onoga na AWS-u moglo da se prebaci na Graviton recimo - samo ako bi mogli da ih dobiju dovoljno.... radili bi trazniciju i ne bi ni primetili. Ostali bi se isto snasli....

Ali da stane email, web... ne bi imali NIKAKVU komunikaciju. Morali bi da predjemo na ... telefon? :) Raspad u najavi. Apple bi imao veci impact nego intel, sigurno - vecina komunikacije zavisi od Apple-a, ne od intel-a. Jedino sto su Apple uredjaji, ajde, resilient, na nekomunikaciju sa cloud-om....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
*.static.isp.telekom.rs.



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)30.06.2021. u 13:42 - pre 34 meseci
Svestan sam ja njihove veličine i vrednosti na tržištu, kao i zavisnosti mnogih (privatnih i poslovnih) korisnika od njihovih usluga. Samo mislim da je lakše zameniti njih nego Intel.

Postoji gomila malih provajdera koji nude isto to, i koji bi u slučaju da neko od njih nestane, vrlo brzo porasli i preuzeli njihov deo. Ja znam da 70% mejlova ide kroz google/gmail, ali kada bi se to preko noći isključilo, vrlo brzo bi se sve vratilo na period od pre 15+ godina, kada je svako od nas imao drugog mejl provajdera. Niko ne bi prešao na pismo i poštu. Isto je i sa društvenim mrežama, audio/video strimingom, cloud provajderima, itd.

S druge strane, trenutno samo 3 kompanije guraju najnaprednije proizvodne procese, od kojih je jedan malo ispred Intela (TSMC), a drugi egal ili iza (Samsung). Samo je 4 firme koje razvijaju high-end procesore, od kojih jedna (Apple) nema interes da se širi van svog sistema, a ostali realno nisu bolji od Intela, iako trenutno na tržištu imaju bolja rešenja (čiji je uzrok nesposobno intel rukovodstvo, a ne (ne)znanje njihovih inženjera).

Možda grešim, pošto ne koristim FAANG servise/proizvode, ali mislim da bi u slučaju brisanja gugla ili amazona, Intel (i AMD i Qualcomm) samo pojačao isporuke za OVH, Hetzner, Vimeo... Dok u slučaju nestanka intela, ne bi imao ko da razvije, napravi i isporuči hardver za FAANG, bar neko vreme. Druga stvar je što intel već 10 godina ne radi ništa pametno i što su ih sad (pre 3-4 godine) uhvatili spuštenih gaća. Tj. vrednost Intela (Samsunga, AMD-a...) je u mogućnostima da naprave nešto. A vrednost FAANG-a (osim možda jabuke) je pre svega u broju njihovih korisnika. Možda ovo drugo vredi više, ali se lakše menja. S tim što sada svi oni polako postaju (i) hardverske kompanije, pa neće držati sva jaja u jednoj korpi, kao ranije. Tj. oni polako smanjuju svoju zavisnost od Intela, a Intel i dalje zavisi (prvenstveno) od njih. I nema nameru da to menja
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-46-235-100-75.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)30.06.2021. u 15:33 - pre 34 meseci
Heh 30 frejmova je u rezoluciji 2800x1600 kad se smanji na 1650x1050 ide i do 120 :P

edit: otkrio sam zasto samo 116 od 400 igara radi native, macOS vise ne izvrsava 32 bitne binarije :P
Mislim ono, koji su to likovi :P
Stavicu Linux, cim naprave podrsku za Apple M1 based konfiguracije :P
Ionako je macOS nestabilno s*.

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 30.06.2021. u 16:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)30.06.2021. u 19:45 - pre 34 meseci
Ima li neko objašnjenje zašto AMD nema veću prodaju? Ako ne mogu da proizvedu dovoljno, a ostalo je super, to se lako reši proširivanjem proizvodnih kapaciteta.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
213.16.86.*



+7174 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)30.06.2021. u 19:46 - pre 34 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Cela ta fora je sto niko ne zeli da se smara da pise podrsku za to :P
A poneki put je i namerno... kao e necemo...


Da li ti citas jbt, covek napisao komplet patch - odbijen glat, 2019

Bilo je i ranijih pokusaja, ali ovaj je kompletan.

Covek i dan danas odrzava svoj patch - https://endlessos.com/ ima ukljucenu podrsku

Dakle, nije "poneki" put namerno "e necemo" vec je to upravo ono sto se desava ovde.

Citat:

nkrgovic: Mozes li da ugasis taj RAID i da podelis te NVMe-ove na fizicke diskove, onda svaki posebno particionises i pravi OS-based RAID? Znaci i dalje softverski, samo da ga je OS svestan? Ima li Windows desktop mogucnost da ima software RAID 1 ? I moze li samo za particiju?


Pa mogu, ali to znaci gubitak podataka, i btw koji ce mi djavo RAID 1, radi se o RAID 0.

Probacu posle backupa da nasiljim Windows na dynamic i striped disk da se bootuje, koliko vidim moze.

Problem je sto jos od Win8 Windows koristi "Storage Spaces" a ne LDM. Storage Spaces nema podrsku u Linuxu.

Obrnuto, isto, ne vazi: ne mogu da koristim lvm disk u Windowsu.

Videcu da istestiram kako se Linux ponasa kao glavni host OS, sto se potrosnje tice - pa onda mogu da poteram Windows kao KVM VM, sa GPU passthrough-om. Tako mogu da relegiram Windows "disk" na fajl na ZFS particiji. ZFS moze direkt da radi striping - tako da mogu da ugasim idiotsko remapiranje NVMe diskova od strane UEFI RST drajvera.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
213.16.86.*



+7174 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)30.06.2021. u 20:08 - pre 34 meseci
@nkrgovic,

Zapravo odlicno je i ako uspeju da izbace Sapphire Rapids pocetkom 2022.

U pitanju je >masovni< projekat, u jednom potezu ubacuju PCIe 5.0, CXL, DDR5, kompletno novu arhitekturu za povezivanje jezgara i, naravno, HBM2 (doduse ne inicijalno).

Danas bi trebao da bude update projekta ali u principu koliko vidim ne ide im lose ako se uzme u obzir da je vecina stvari navedenih gore potpuno nova.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)30.06.2021. u 20:50 - pre 34 meseci
Citat:
Space Beer:
Postoji gomila malih provajdera koji nude isto to, i koji bi u slučaju da neko od njih nestane, vrlo brzo porasli i preuzeli njihov deo. Ja znam da 70% mejlova ide kroz google/gmail, ali kada bi se to preko noći isključilo, vrlo brzo bi se sve vratilo na period od pre 15+ godina, kada je svako od nas imao drugog mejl provajdera. Niko ne bi prešao na pismo i poštu. Isto je i sa društvenim mrežama, audio/video strimingom, cloud provajderima, itd.

Znas sta je problem: Jako, ali JAKO mali procenat korisnika danas ima "server" Imau "cloud", i to neki od velikih. Ostatak koristi cloud. Nije samo 70% mailova, i 70-80% web saobracaja ide kroz top 5 clouds. I slican procenat video sadrzaja. Dobar deo toga, tipa Zoom, Skype i slicno ne mozes da "zamenis" malim provajderima. Takodje, cloud je ... maleable. Software defined. Mali provajderi to ne nude. Trzisni model poslovanja vecine sajtova zavisi od autoscaling-a, deploy-a kroz terraform.... nije to samo "server", pola toga je SaaS. Bukvalno bi ogromna kolicina biznisa ispali iz igre ODMA. I da, mali provajderi jednostavno ne nude taj scale...

S'druge strane, intel imas cime da zamenis. Prvo, i da propadnu danas, ono sto je vec napravljeno ce raditi jos neko vreme... par godina sigurno. Drugo, za to vreme, prebacice se na Ampere, na Graviton, na IBM Power, na AMD.... na sta god. Ima toga dosta. Fabovi bi bili, donekle, problem, ali za tipa dve godine (dok bi sadasnji hardver jos radio) bi TMSC, Samsung i mozda jos po neko napravili nove. Sve je to resivo.... Stavise, mnogo je lakse zameniti intel.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)30.06.2021. u 21:00 - pre 34 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Videcu da istestiram kako se Linux ponasa kao glavni host OS, sto se potrosnje tice - pa onda mogu da poteram Windows kao KVM VM, sa GPU passthrough-om. Tako mogu da relegiram Windows "disk" na fajl na ZFS particiji. ZFS moze direkt da radi striping - tako da mogu da ugasim idiotsko remapiranje NVMe diskova od strane UEFI RST drajvera.

Windows kao VM je jedini nacin na koji ga ja korisstim... E sad, Linux i laptop (i power management) ... to je sex zbog koga koristim Apple. ;)
Citat:
Ivan Dimkovic:
Zapravo odlicno je i ako uspeju da izbace Sapphire Rapids pocetkom 2022.

Pazi, jeste, ne kazem ja da nije. Naprotiv - CXL je velika prednost u odnosu AMD za neke primene... Problemi su:

- Sto je najavljen za ovu godinu. Jos jedno pomeranje jeste OK ako gledas realno, ali ne izgleda dobro. Jer nije ni blizu prvo.
- Pomeranje Saphire Rapids pomera i Granite Rapids i to tako da GR dodje posle Genoa-e. To znaci da ce SR morati da ide ne samo na HPC vec i na neko ... opstije trziste.

E sad, ako SR izadje iduce godine, debelo pre nego Genoa, ako bude pored HBM2 modela nudio i neke modele koje imaju "malo, malkice HBM2" i regularnu memoriju i ako donese sve to, sa nekim pristojnim brojem jezgara - onda se intel vraca bez problema. Ali ako SR istrci samo kao HBM2, HPC-only (ili sa cenama koje nisu za vecinu), onda nece da valja.... Racunam da i intel ovo zna i da ce izbaciti SR na vreme i sa modelima za siru javnost. ;)

Takodje, ova najava iz nVidia-e, mogucnost da Azure ponudi Ampere kao sto AWS nudi Graviton2... to sve moze lepo da pojede trziste za intel.... AMD trenutno prodaje koliko god moze da proizvede, sto je super za AMD i super za intel (tj. super je za intel sto nemaju kapaciteta da proizvedu vise), ali intel-u treba SR ako hoce da ostane konkurentan na trzistu neke "sire namene". Jednostavno, SR mora da uleti na public cloud i private cloud - inace nista.

Private cloud je ono sto se do skora zvalo datacentar. Realno, danas, mislim da vise niko normalan ne planira nove nabavke serversa za iole vece kolicine (bukvalno, vise od 1 ili 2 servera), a da nema cloud model koriscenja....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
87.116.164.*



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)30.06.2021. u 22:35 - pre 34 meseci
Ne planira zato što je to komplikovanije rešenje. Skoro ništa se nije promenilo u poslednjih ko zna koliko godina po tom pitanju. Razlog zašto se mnoge firme (o privatnim korisnicima da i ne govorim) odlučuju za cloud (SaaS) je samo zato što je jednostavnije i što ne moraju da misle o tome da li će servis raditi. Ali mnogi su svesni i njihovih nedostataka (jednostrane promene usluge, promene cena, prestanak rada, curenje podataka, itd.). Tako da im je potrebno ponuditi sve to, samo malo "bliže". Zamisli da imaš opciju da kupiš/iznajmiš server(kutiju) koju ćeš samo priključiti u svojoj firmi i sa dva klika imati sopstveni cloud servis za sve što trenutno koristiš (git, storage, IM/VoiP, ERP, CRM, office, project management). Nešto kao Cloudron, ali kod tebe je i ne treba ti stručnjak za održavanje. Tj. treba ti isti nivo znanja kao i za administratorski nalog za Asanu.

A i bar je Zoom, Skype i slično zameniti. Jedan mali XMPP server će bolje odraditi posao, bez bloat-a i glupih klijent programa. Ko misli da je XMPP za groblje, ima druge alternative (Matrix, Mattermost, Jitsi...). Slično je i za sve ostalo što koristiš svakodnevno.

Naravno, sve to može da trči i na Xeonu i na Poweru, ali je na Intelu ili HP-u da ponude tako nešto. A ne da kupujem od Dell-a server, pa instaliraj esxi/proxmox, pa par mašina za sve što ti treba, pa podesi ruter na jednoj, drugoj, trećoj lokaciji, pa active directory, prati sisteme, ažuriraj redovno, pa kad sve završiš, prošlo je već 3 godine, planiraj zamenu hardvera i ajde ponovo. Normalno da ću sve da dam Asani, Onlyoffice-u, Dropboxu, EMS-u na izvol'te, a oni sve to držati na Amazonovim serverima. I da se nadam da moji podaci neće nikada procureti. Jer ipak o svemu tome brine 100 stručnjaka koji nikakve posledice neće trpeti ako nešto zeznu, a ovako bih bio ja sam i morao bih da pazim da je sve u redu ;) Najgore od svega je što tehnologija za tako nešto postoji, ali izgleda da niko osim mene ne misli da je to zapravo dobra ideja :d

Ne treba svima scaling koji nude Azure ili AWS, ne trebaju svima sajtovi/servisi za milion korisnika. Treba Asani i Dropboxu, ali samo zato što imaju milion SMB firmi sa po 50-500 korisnika. Da nema AWS-a i Azure-a, tih milion firmi bi se raspodelilo na 10+k provajdera širom sveta, gde bi svaka firma našla neku alternativu za PM ili cloud storage, koja radi dobar posao. I ako Intel (AMD, HP, Dell, Hetzner, Netcup) ne nađe rešenje da ponudi nešto bolje od toga, može samo polako da prati kako prodaja opada.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-46-235-100-75.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)30.06.2021. u 22:58 - pre 34 meseci
Ivan:"Da li ti citas jbt, covek napisao komplet patch - odbijen glat, 2019

Bilo je i ranijih pokusaja, ali ovaj je kompletan."

Ti ne citas, pa rekoh neki put je namerno, e necemo :P
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)01.07.2021. u 07:32 - pre 34 meseci
Citat:
Space Beer:
Ne planira zato što je to komplikovanije rešenje. Skoro ništa se nije promenilo u poslednjih ko zna koliko godina po tom pitanju. Razlog zašto se mnoge firme (o privatnim korisnicima da i ne govorim) odlučuju za cloud (SaaS) je samo zato što je jednostavnije i što ne moraju da misle o tome da li će servis raditi. Ali mnogi su svesni i njihovih nedostataka (jednostrane promene usluge, promene cena, prestanak rada, curenje podataka, itd.). Tako da im je potrebno ponuditi sve to, samo malo "bliže". Zamisli da imaš opciju da kupiš/iznajmiš server(kutiju) koju ćeš samo priključiti u svojoj firmi i sa dva klika imati sopstveni cloud servis za sve što trenutno koristiš (git, storage, IM/VoiP, ERP, CRM, office, project management). Nešto kao Cloudron, ali kod tebe je i ne treba ti stručnjak za održavanje. Tj. treba ti isti nivo znanja kao i za administratorski nalog za Asanu.

A i bar je Zoom, Skype i slično zameniti. Jedan mali XMPP server će bolje odraditi posao, bez bloat-a i glupih klijent programa. Ko misli da je XMPP za groblje, ima druge alternative (Matrix, Mattermost, Jitsi...). Slično je i za sve ostalo što koristiš svakodnevno.

Naravno, sve to može da trči i na Xeonu i na Poweru, ali je na Intelu ili HP-u da ponude tako nešto. A ne da kupujem od Dell-a server, pa instaliraj esxi/proxmox, pa par mašina za sve što ti treba, pa podesi ruter na jednoj, drugoj, trećoj lokaciji, pa active directory, prati sisteme, ažuriraj redovno, pa kad sve završiš, prošlo je već 3 godine, planiraj zamenu hardvera i ajde ponovo. Normalno da ću sve da dam Asani, Onlyoffice-u, Dropboxu, EMS-u na izvol'te, a oni sve to držati na Amazonovim serverima. I da se nadam da moji podaci neće nikada procureti. Jer ipak o svemu tome brine 100 stručnjaka koji nikakve posledice neće trpeti ako nešto zeznu, a ovako bih bio ja sam i morao bih da pazim da je sve u redu ;) Najgore od svega je što tehnologija za tako nešto postoji, ali izgleda da niko osim mene ne misli da je to zapravo dobra ideja :d

Ne treba svima scaling koji nude Azure ili AWS, ne trebaju svima sajtovi/servisi za milion korisnika. Treba Asani i Dropboxu, ali samo zato što imaju milion SMB firmi sa po 50-500 korisnika. Da nema AWS-a i Azure-a, tih milion firmi bi se raspodelilo na 10+k provajdera širom sveta, gde bi svaka firma našla neku alternativu za PM ili cloud storage, koja radi dobar posao. I ako Intel (AMD, HP, Dell, Hetzner, Netcup) ne nađe rešenje da ponudi nešto bolje od toga, može samo polako da prati kako prodaja opada.

Uh... gledaj, prvo, nesto slicno postoji :

https://azure.microsoft.com/en-us/overview/azure-stack/

Gde su problemi koje ti ignorises:

Da mozes da dignes svoj cloud, ali ti treba hardver. Brdo hardvera. To kosta i to ne malo - plus i dalje nema availability. Ako hoces da pridjes blizu cloud-u, onda ti treba dva kompleta kutija u dva odvojena datacentra, rutiranje, tvoje IP adrese.... To kosta i to mnogo. Zamisli da treba da kupis 6 servera za privatni cloud, puta dva datacentra, plus mreznu opremu, rutere, svoje IP-eve, rutiranje....

Svoj mail server u "svojoj firni" je super, pod uslovom da svi sede "u firmi", i da nema mail-a od spolja. ;)

Slicno, mozes da dignes "svoj Zoom". Problem nastane jer "tvoj Zoom" nema Point of Presence u svim datacentrima gde ovaj drugi ima, pa kad imas 10 ucesnika iz 5 zemalja to sve ne lici ni na sta. ;) Infrastruktura. Opet ista prica, sve je super osim ako ne treba da se poveze na internet ;)

Bilo bi super kad bi "nasli male firme da ponude ono sto nudi AWS", ali onda bi te male firme postale AWS... ;) Milion SMB-ova mozda moze da se rasporedi na 10K provajdera i to zvuci onako lepo, demokratski, pravicno - ali cene tih provajdera bi bile mnogo vece nego AWS-a ako bi hteli da ponude slican kvalitet usluge. I da, u pravu si, HP, Dell ne mogu da ponude alternativu i da oni bukvalno "samo gledaju kako im prodaja opada".... ili bar procenat ucesca. Nemoj da mislis da ne bi da mogu - ali ne mogu. Nude oni "cloud in a box", nude ga vec neko vreme, sad su aktuelni oni hyperconverged sistemi - ali cloud ih i dalje dere...

Sustina je da je cloud postao najbolje resenje - a da ko hoce lokalno resenje koje je konkurentno nece da uzima "kockice", jer ne moze da njima upravlja. Moze da gleda "private cloud", to je OK, ali problem sa tim resenjem je sto je skupo.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
213.16.86.*



+7174 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)01.07.2021. u 07:44 - pre 34 meseci
@Space Beer,

Microsoft 365 Business:

- Office web i desktop aplikacije za 5 uredjaja (PC + smartphone + tablet)
- MS Exchange email, 50 GB inbox; MS Teams kolaboracija
- 1 TB OneDrive
- Compliance, disaster recov.
- Uvek najnovija verzija
- Odrzavanje (ukljucujuci i svu infrastrukturu: datacentre, hardver, ....)
- Podrska

= $12.50 po korisniku mesecno

U vidljivom univerzumu, da ga *ebes, nema teoretske sanse da kao firma od 5, 10, 50, 100 ljudi mozes da prodjes jeftinije sa svojim on-prem resenjima.

Na zapadu samo jedan strucan FTE (a trebace ti vise od jednog) kosta vise nego sve ovo.

Pazi, za firmu od 100 komada te ovo godisnje kosta $15000... to je 1/3 iole kompetentnog IT admina. A kamo serveri, storage, "ruke" u datacentru, protok/linkovi, softver licence????

Ludilo. Za mala i srednja preduzeca koja nisu IT, u vecini slucajeva je SaaS ubedljivo jeftinije resenje. Izuzetak su neki specijalci koji zahtevaju posebne stvari ili si u nekom podrucju gde su kompetentni IT-vci dzabe, datacentri bagatela i koristis OSS komplet.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 295547 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.