Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 294903 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-46-235-100-36.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)28.06.2021. u 20:59 - pre 34 meseci
Nikola:"A ja danas povecah paket za iCloud, da se ne smaram vise :). "

Heh, ja to ne koristim nego google drive, uglavnom za razmenu, ne za storage.
no sad ima tih 5GB dodatno i tamo :P

"Velikoj vecini korisnika je vrhunska ponuda da dobiju RTX 6000 za mesecnu pretplatu koja kosta kao 1/25 cene da ga kupe - i to bez racuna za struju, pod uslovom da ga koriste ne vise od 4h dnevno..."

ovo ce postati aktuelno tek kada ljudi shvate da se tako vise isplati. Meni recimo to nije resenje sve dok mi bude
trebala radio aktivna kutija :P

 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8083



+1753 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)28.06.2021. u 21:19 - pre 34 meseci
Citat:
nkrgovic:

Peace, mare, pokazi gde te je na PCI magistrali dirao zli cika? Ne diramo ti mi AMD ;)


Ovo je sasvim pogresno razmisljanje i pokusaj diskfalifikacije !

U svakoj temi se trudim da budem maksimalno objektivan , pa i u ovoj .

Pisao sam vise puta bas u ovoj temi protiv AMD-a ! Kada zasluze . Secam se kada ste me bas vas nekoliko napali , jer sam napisao nekoliko postova Napadajuci AMD zbog dizanja cena , jos dok Pandemija nije imala neki ogroman uticaj na trziste .

Jos prilikom predstavljanja su najavljene vece cene nego do sada za ZEN 3 , vece nego sto su bile za modele ZEN 2 koje zamenjuju !


I tada sam prosao zbog tih postova kroz forumskog " toplog zeca " , kao i sada kada jos jedini mogu da napisem da Carobni M1 i nije bas tako Caroban !

Ali to je ipak licni izbor , ne podilazenja trendovima , nego max. objektivnost !
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-46-235-100-36.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)28.06.2021. u 21:30 - pre 34 meseci
ademare:"kao i sada kada jos jedini mogu da napisem da Carobni M1 i nije bas tako Caroban !"
a cuj tako sam i ja mislio dok nisam porobao svoje programe na njemu ;)
Kada toliki ljudi hvale ima tu necega... i onda jednostavno moras da se uveris :P
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)28.06.2021. u 21:43 - pre 34 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
"Velikoj vecini korisnika je vrhunska ponuda da dobiju RTX 6000 za mesecnu pretplatu koja kosta kao 1/25 cene da ga kupe - i to bez racuna za struju, pod uslovom da ga koriste ne vise od 4h dnevno..."

ovo ce postati aktuelno tek kada ljudi shvate da se tako vise isplati. Meni recimo to nije resenje sve dok mi bude
trebala radio aktivna kutija :P

Tebi ne TREBA aktivna kutija, ti je ZELIS ;) Takodje, ti si jedan u sto hiljada.....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)28.06.2021. u 21:45 - pre 34 meseci
Citat:
ademare:
Ovo je sasvim pogresno razmisljanje i pokusaj diskfalifikacije !

U svakoj temi se trudim da budem maksimalno objektivan , pa i u ovoj .

OK, izvinjavam se, probao sam da se nasalim... ;)

Iskreno, ja se slazem u jednoj stvari sa Ivanom: Sto vise izbora i konkurencije - to bolje za sve nas. (Osim ako neko nije debelo investirao u intel ;) )
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-46-235-100-36.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)28.06.2021. u 21:49 - pre 34 meseci
Nikola:"Tebi ne TREBA aktivna kutija, ti je ZELIS ;)"
pa sad i ne treba kad imam Mac-a :P
Nego, Steam izgleda ne pokazuje FPS kako je zaista, zato sto igram
Overload u rezoluciji 2800x1800 i ono pise 20FPS, a ja ne primecujem
da secka. BTW nisam znao da je to rezolucija laptopa dok igra nije
pokazala:P
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..013:8eff:8dbc:3801:a182:f98f



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)28.06.2021. u 23:52 - pre 34 meseci
@nkrgovic,

Bizarno ali bolje je i za Intel - osim ako bas nisu toliko za*ali da ne mogu da se iscupaju (sumnjam ali, znas kako, nikad ne reci nikad).

Zasto? Zato sto bi takav monopolisticki Intel pre ili kasnije razvalili neki Kinezi i sl. i ne bi znali sta ih je snaslo. Ovako ih trenutno drmaju bar na domacem terenu, a tu se, ako nista drugo, poznaju.

Rezultati se vide bato, izasla je prva verzija EDS-a za Birch Stream / Granite Rapids sa sve mapom pinova da OEM-i mogu da pocne da rade (AP modeli ce imati monstruozan broj pinova = broj jezgara verovatno isto tako ;-), radi se vrlo intenzivno.

Saphire Rapids ce verovatno biti konkurentan AMD-u posle 4 godine, sto znaci ponovni pocetak trke. AMD naravno ne ceka - ono, za 3 godine ce konfekcijski serverski sistemi da teraju standardno 64 jezgra, napredni 128-192 mozda i 256. Malo li je.

Na desktop polju ce dominirati te nove igracke sa low-power jezgrima i manjim brojem visoko-frekventnih monstruma za intenzivu + naravno hw. IP za sve sto moze (AI/ML, obrada slika/videa, zvuka). Koliko god se meni ne svidjalo, ovo je daleko bolji sistemski setup za kucu/potrosace zato sto njihov softver ni u ludilu ne moze da iskoristi hrpu jakih jezgara (Amdahl-ov zakon).

Daleko je bitnije da baterije sto duze traju / masina radi sto tise - a kad zatreba, da moze da krne >5 GHz jaka jezgra na kratko.

Zbog ovoga ceo power management ide na CPU - na Intelu je to Speed Shift jos od Skylake-a poceo, a na kraju ce se zavrsiti sa OS-em koji eventualno moze da "sugerise" nesto. Dobitak je da jezgro mozes da lansiras na max. frekvenciju za vreme koje se meri mikrosekundama a ne milisekundama. Ista prica i za "na dole".

Bukvalno ceo task gotov pre nego sto bi stari OS P-State menadzment i stigao da se opasulji i posalje CPU-u "molbu" da se zavrti.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.06.2021. u 00:20 - pre 34 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Moderni dizajn je toliko komplikovan i zahteva veliku kolicinu resursa da radi 100% ispravno:

A za 90% korisnika koji hoće da im je laptop uključen kad rade na njemu, a da je isključen kad ne rade (ili u "sleep/standby..." i kako ga već zovu, dakle nema šta sam da se budi, nikakva Kortana/Aleksa i druge gluposti, nikakvih mejlovi, poruke...), da je 90% vremena na bateriji, a 10% baš kad moram da ga prenesem 5 ili 10 metara ili da odradim nešto na brzinu pola sata bez utičnice (kratka prezentacija i sl.)?

Ne, nego oni hoće isti skup tih 'features' da naguraju u svaki model, jer im je tako jeftinije za projektovanje i lakše za testiranje, ali se uvek zeznu negde, jer urade sve 90% isto na svakom računaru, ali za onih 10% hoće malo da uštede na Wifi, malo na USB, malo na zvučnoj, malo na LAN... i onda nešto ne radi kako treba, pa im kriv Intel ili neko treći.

Nego, neka naprave "glup" laptop i kupovaće ga 90% pametnih korisnika, onih 10% koji baš ne mogu bez "all the bells and whistles" neka se pate sa potrošnjom u standby i drugim problemima, ima nas poprilično kupaca kojima te gluposti ne trebaju, nego kad se ekran spusti, laptop može slobodno da se isključi jer ne ostavljamo otvorene programe, a i kad ode u standby/sleep ne mora ništa da radi dok ne podignemo ekran, ejr nam trebaju bilo kakvi "alarmi" i druge džidža-bidže kad laptop "spava".

Ogadiše tehnologiju normalnima ovi "pametni" inženjeri, dođe normalnom čoveku da pobegne u planinu i čuva ovce...
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-46-235-100-36.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.06.2021. u 03:37 - pre 34 meseci
mjanjic:"Ogadiše tehnologiju normalnima ovi "pametni" inženjeri, dođe normalnom čoveku da pobegne u planinu i čuva ovce..."
To ti je Windows. stand by da trosi struju svasta :P
Mislim ono sta tu ima da trosi sem da napaja RAM :P
Elem od 411 igara koliko imam na macOS rade 116, i probao sve rade iako su za Intel.
I to ono moze da se igra.... fora je da sve one koriste cpuid pa kad detektuju da ne podrzava
AVX, (kao sto Rozeta ne podrzava), onda idu na drugi PATH, pa eto rade ko sat :P
Dakle ovaj M1 moze da se iskoristi i za igranje, pod uslovom da je igra za Mac-a...

Sto se tice stand by, gle:
Code:

bmaxa@Branimirs-Air ~ % pmset -g | grep hibernatemode  
 hibernatemode        3

broj 3 je "safe sleep", to znaci da je to i hibernate i stand by.
dakle on snimi na disk, ali drzi ram napajan da bi boot bio brz.
U slucaju da iscuri baterija ucitava sa diska, tako da se stanje
desktopa ne gubi. E sad mod 1 je classic stand-by, mod 2
je samo hibernate. I nema GUI da se ovo promeni, mora
sa komandne linije :P
komandom:
Code:

sudo pmset -a hibernatemode X

Znaci oni misle da je hibrid najbolji i da user tu nema sta da dira :P

 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.06.2021. u 07:34 - pre 34 meseci
Tih "90% korisnika" koji "ne zele pametno", prvo nisu 90% - vecina hoce pametno. Drugi, ti sto nece pametno vec imaju takav laptop, radi vec neko vreme i oni nemaju razloga da uzmu bolji - njima je taj dobar. Osim tih "ne-pametnih", vecina hoce, svidelo se to vama ili ne, ono sto su videli na TV-u. Kad mi dosadi, samo zatvorim, posle otvorim i nastavi gde je stao. Kazem "Alexa play Imagine Dragons" i laptop svira. Udjem u Zoom call, iza mene plaza. Tako je na TV-u, tako je na reklami i tako kupci zele....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..31e1:dd00:a980:1cfe:a793:c94



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.06.2021. u 14:40 - pre 34 meseci
Svaki dan covek otkrije jos neku glupost.

Sada su ponovo na redu Intel i... Linux :-) Dakle, Dell Precision 5750 je "Linux Certified" - molim lepo, cerno na belo:

https://ubuntu.com/certified/202002-27725

Citat:

Dell Precision 5750

Laptop system certified with Ubuntu


:-) Elem, u toku moje borbe sa nekada vatima a sada milivatima sam dosao do toga da mi treba Linux za neke low-level operacije (Windows je postao preveliki smarac).

Posto je ovo "certified" masina, bez puno razmisljanja napravim ja particiju za Linux, sprzim USB - i pravac Linux boot. Masina je Secure Boot, ali to nije nikakav problem - em sto Ubuntu derivati imaju potpisan bootloader, em sto firmware ima i moje kljuceve, pa ako nesto nece - sbsign zavrsava posao.

Ajde za pocetak nesreca oko graficke, rezolucije fontova i sl... to su sitnice.

Daleko veci problem - nema bre nigde glavnog diska :) Hahaha... znaci NVMe nestao i nece se pojavi ni za lek. Nema ga u /dev, nema ga u lsblk, nema ga nidje...

WTF?

Posle pola cuke dr*anja vidim u dmesg kripticnu poruku:

Code:

 ahci 0000:00:17.0: Found 1 remapped NVMe devices. 
 ahci 0000:00:17.0: Switch your BIOS from RAID to AHCI mode to use them.


A bre? Malo citanja Intelove dokumentacije i celog ovog cirkusa na zalost vraca onaj osecaj u ustima da imas posao sa sra-*em.

TL;DR:

a) Godina je 2021, depresivno je sto se "Fake RAID" tj. glorifikovani softverski RAID sa CPU/PCH podrskom u smislu "imamo tabelu u firmware-u da se OS ne muci" i dalje smatra nekom intelektualnom svojinom (Intel, na tebe gledam)
b) Jos je depresivnije sto na trzistu nema postenih cross-platform solucija - znaci hocu Linux/Win multi-boot i da koriste zajednicki disk? Uh... (tako bih rado nasiljio zfs da imam vremena)
c) Podjednako depresivno je sto Intel i dalje sedi na usima i ne zeli da potpuno dokumentuje svoj "RST Premium MOFO", RAID (citaj: glorifikovani UEFI drajver sa par PCH registara i pateticnim OPROM-om za konfiguraciju)

ALI!!!!

d) Linux ekipa je najgora od sve dece - covek je RESIO problem, napisao patch jos 2019-te!

https://lore.kernel.org/[email protected]/T/ - patch mu je odbijen, ne zadovoljava kvalitete Linux kernel ekipe... ili je mozda nesto drugo u pitanju?

Komentar Christoph Hellwig-a uz "odbijenicu":

Code:

> On Thu, Jun 20, 2019 at 2:11 PM Christoph Hellwig <[email protected]> wrote:
> > The Linux NVMe driver will deal with NVMe as specified plus whatever
> > minor tweaks we'll need for small bugs.  Hiding it behind an AHCI
> > device is completely out of scope and will not be accepted.

> Do you have any new suggestions for alternative ways we can implement
> support for this storage configuration?

IFF we want to support it it has to be done at the PCIe layer.  But
even that will require actual documentation and support from Intel.

[b]If Intel still believes this scheme is their magic secret to control
the NVMe market and give themselves and unfair advantage over their
competitors there is not much we can do.[/b]


Dakle, u pitanju je hladni rat sa Intel-om. Super, za korisnike - ali kad bi se zezali. Problem 2 godine kasnije je sto veci broj BIOS-a dolazi zakljucano, sa NVMe konfiguracijom koja nije dostupna za menjanje. Ti korisnici ce da se slikaju sa L inuxom.

Saveti po forumima su genijalni - idi u BIOS, promeni RAID u AHCI, uradi vudu magiju sa Windows-om da radi sa AHCI-jem... ALO BRE PAVIJANI, A KAMO RAID NIZ? ONAKO NONSALANTNO U DJUBRE?... brate. Naravno, ja sam pokusao da vidim sta ce biti - mozda mogu sa mdadm-om da se nasiljim. Odgovor: mogu klinac, a onda je RSTe sledeci put odlucio da umre i kaze "Disk 1 - Not RAID0 Member". Bilo je potrebno dici "rescue CD" i rekonstruisati particije zbog idiota (a, da, Intel-ov UEFI modul za RAID je toliko patetican da nemam reci. Za enterprise korisnike imaju cmdline .efi verziju koja cak moze da NE OBRISE particije prilikom re-kreiranja niza!!! zamislite - ali samo za RAID1... nekim ljudima ne treba dati softver da pisu.)

2021... autor patch-a odrzava patch i dalje, na osnovu javno dostupnih Intel podataka, ima i svoj distro: https://endlessos.com/download/ - koji je patchovan "out of the box".

Tuga :(

Ja cu patchovati kernel, nema problema, na kraju ga potpisem sa KEK-om i vozi, ali brate... I cek cek cek - neko ce reci, zar masina nije Linux sertifikovana? Pa jeste ocigledno - ali pogledajte "hardware details": jedan NVMe disk :-))))) Ako hocete 2, morate vratite Linux diplomu... samo Windows moze. Hahahaha. Da li da se smejes ili da places...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..31e1:dd00:a980:1cfe:a793:c94



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.06.2021. u 14:59 - pre 34 meseci
A da, rescuje je show - posto je Intel odlucio da podrzava sam Windows 10 "Creators Update", a onaj Hiren PE (community verzija) je baziran na ranijem - nista od RAID-a, pa nema sta ni da se opravi :-))))

Podmetanje starih drajvera ne radi - iako je u pitanju glorifikovani multiplekser, izgleda ima dosta inovacije pa drajver iz 2016 ne izlazi na kraj :))))

Ista prica i sa Linux rescue alatima - osim ako ne kompajirate kernel sami i ubacite patch za remap, nista. Jedino resenje je freska Win10 WinPE baza, pa onda na nju neki od rescue alata -onda je cela stvar 2 minuta :-))))

Ali brate mili, taj RST "RAID" je aktuelan vec brat-bratu skoro 20 godina (Matrix Raid: vintage 2003) -- za svih tih 18 godina se nisu setili da u OPROM UI-ju ubace nesto tipa "backup metadata" / "restore metadata", ili NE DAJ BOZE particione tabele???" - ubilo bi ih.

Neeee - ne samo da toga nema, nego ce idiot revnosno da obrise metadata-u i particije svaki put kad napravis novi RAID0 Volume.... ono, "sicher ist sicher" u pm.

Uopste, ceo taj UEFI je takva patetika, ali to ne cudi - sta mozete dobiti kada HP predlozi Intelu novu CPU platformu a onda Intel pita Microsoft za consult za Firmware shell i dizajn za istu... platforma (Itanium) propala, HP isto tako vise puta, Intel na aparatima... ali je nama ostao UEFI firmware sa svojim GUID-ima, shell-om za koga je CP/M state-of-the-art i bagovima k'o kuca.

Vracanje na topic... zasto Intel krije RST konfiguracione registre? Da me ubijes ne znam kakva se tajna tu moze naci... tabela sa podacima o RAID disku, stripe-size, GUID-i (heh) clanova i informacije o portovima i karakteristikama.

To je neka poslovna tajna? Ajd da radi neku magiju sa nekom korekcijom gresaka, kompresijom, enkripcijom... jok more, multiplekser najobicniji.

Cija je jedina prednost ta sto mozes da teras vise OS-eva... tj. mogao si nekad :-)))) Sad ni to ne moze.

Cujem da moze na Lindzi da se nekako podrzi Windows dynamic disk... probacu posle to da nasiljim. Pun mi q ovih za*bancija.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-46-235-100-193.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.06.2021. u 15:50 - pre 34 meseci
Ivan:"(tako bih rado nasiljio zfs da imam vremena)"
zfs ne preporucujem na / iz razloga sto nije u kernelu nego se ucitava
kao modul.
Problem updejtujes kernel, neko "zaboravi" da iskompajlira modul za tu verziju
i ostanes bez boot-a :P

"Posle pola cuke dr*anja vidim u dmesg kripticnu poruku:"
rekao bih da je jasna, Linux ne opdrzava RAID iz BIoS-a:P
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.06.2021. u 16:20 - pre 34 meseci
Poruka Jasna?

Mozda po standardima Sparte iz vremena Leonidas-a.

- Kao prvo, turili su je na pocetak dmesg-a... za tako vaznu stvar bi svakako bilo smisleno da UI gukne nesto.

Mislim, pricamo o Ubuntu distribuciji, ne nekom bare-metal cmdline mikro distrou... na kraju krajeva spamuje me sa svacim, a ovo je info koji definitivno ne zelim da propustim.

A kao drugo:

Code:

 ahci 0000:00:17.0: Found 1 remapped NVMe devices. 
 ahci 0000:00:17.0: Switch your BIOS from RAID to AHCI mode to use them.


Svidja mi se savet - "switch your BIOS from RAID to AHCI"... znas da to ukljucuje gubitak RAID niza? Jak savet, do mojega.

I uopste ideja da NVMe (PCIe) uredjaj biva prikazan kao AHCI je bolesna. AHCI je napravljen za mehanicke diskove... ono komadine metala koje se rotiraju, imaju cilindre, sektore, treba im vremena da se zaustave, da se zavrte...

Nije Linux kriv za ovo, Intel je - nije mi jasno koji klinac nisu ovo resili posteno. Samo 'fali int 13h emulacija pa da skocis sa mosta.

Zamisli ludilo... neki JS WebApp piskara na neki fiktivni "disk", to ide dole u runtime kao fread()/fwrite() ili ReadFileEx/... u njinj-u... a onda pocinje da izgleda kao nepostojeci disk sa sve nepostojecim "sektorima".

Ludilo se nastavlja kada drajver za "disk" krene da salje "AHCI" komande nekom nesrecniku u firmware-u koji ih pretvara u... konacno... PCIe transakcije sa NVMe uredjajem. Onda taj uredjaj opet sve to pretvara u neku svoju reprezentaciju.

E, da, ako je kucna ploca sa CSM-om... nemojmo zaboraviti i BIOS i 16-bitnu emulaciju Int13h sa svojim sektorima, cilindrima, glavama... *bote.

Pravo cudo zasto nista vise ne radi kako treba :-)

Citat:

Problem updejtujes kernel, neko "zaboravi" da iskompajlira modul za tu verziju
i ostanes bez boot-a :P


Pih... da si ziv i zdrav, akuj malo firmware pa da vidis kad ostanes bez pola uredjaja ;-)

Citat:

Linux ne opdrzava RAID iz BIoS-a:P


Podrzava ako rekompajliras kernel sa odgovarajucim patch-em... Linux way jbg :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-46-235-100-193.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.06.2021. u 16:43 - pre 34 meseci
Ivan:"I uopste ideja da NVMe (PCIe) uredjaj biva prikazan kao AHCI je bolesna."

Zapravo Linux sve prikazuje kao SCSI. Ima taj layer i sve translira u to....
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
88.128.88.*



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.06.2021. u 19:38 - pre 34 meseci
Jos bolje - toplo ti u srcu kad znas da ce disk videti i neki teleprinter iz muzeja poste.

Prokletstvo PC-ja je bas ta kompatibilnost - super za neki sivi PC koji cuci u banci, osiguravajucoj kuci, itd... ono poteras app.exe za MS-DOS a on se jos vrti, cepa int13h, a onda to ide kroz UEFI emulaciju BIOS-a, pretvara se u AHCI (ili SCSI) pa onda nepostojeci "kontroler" opet to prevodi u PCIe transakcije...

Problem sa Intel RST-om je apstrakcija - Intel sakrije 2 NVMe uredjaja i predstavlja ih kao krnjavi AHCI koji, naravno, nije skroz AHCI nego "pretend AHCI".

Da li power management sigurno radi kako treba? Ne mozes znati :)
Da li prenosi sve dijagnosticke informacije? Ne mozes znati :)
Da li se gube performanse? Ne mozes znati :)

Ovaj Dell 5750 sam optimizovao do smrti, ali i dalje nesto vuce 0.8W - ni Windows a ni Intelov trace-hub (NDA alatke, naravno - ono, almost full shebang) pojma nemaju sta se desava - sve "zeleno", osim sto baterija i dalje krepava.

OK, bolje je od 2.8W-5W ranije, ili od onog nesrecnika 27W... nije nemoguce da je to neki od ovih drajvova. RST kaze "AHCI disk spava", a ono iza NVMe odbija da udje u L1.

Iskreno, mnogo bih vise voleo da je ova apstrakcija softverska - znaci mogu da saljem transakcije NVMe SSD-u direkt, i da bukvalno uzmem maksimum (ko PS5). Ovo bi omogucilo potpuno drugaciji nacin I/O-a i optimizacije koje su du sada bile SF.

A ko hoce da fread()-uje ili fwrite()-ujes ili sta god iz high-level jezika - to treba biblioteke da resavaju.

Ovaj idiotizam emulacije arhaicnog hardvera treba da stane.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.06.2021. u 19:39 - pre 34 meseci
Bas sam pre neki dan probao da instaliram Ubuntu server na stari Dell PowerEdge server, koji isto ima softverski raid, 2 hdd-a i PRC, nece.

Eh to bi bilo u redu da ne pise da je taj model sertifikovan za Ubuntu taj i taj, koji sam i probao da instaliram. Doduse, kada se na toj ubuntu strani ode na link "Hardware details", otkrijes da postoji Dell server i bez raid-a, hmmmm? - odjedanput osecam da mi usi rastu u vis :)

OK, naravno, resio sam tako sto sam u bios-u prebacio sa RAID na AHCI, ubio disk sadrzaj, sto je mogla i baba Simana.
Znaci prilicno identicna situacija sa serverom starim 8-10 godina i ultra novom masinom Dimkovica.

Evo sta kaze Dell-ova podrska pre 8 godina:
Citat:
The S100 is a driver based RAID controller. It only work with Windows. You can go into the system BIOS and change the SATA mode(Embedded SATA) to either AHCI or ATA from RAID. This will disable the RAID functionality of the chipset and make it a normal SATA interface without RAID functionality. This should allow it to work with Linux operating systems.

Daniel ....
Dell EMC, Enterprise Engineer

 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-46-235-100-193.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.06.2021. u 20:18 - pre 34 meseci
Cela ta fora je sto niko ne zeli da se smara da pise podrsku za to :P
A poneki put je i namerno... kao e necemo...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.06.2021. u 21:19 - pre 34 meseci
OK, Ivane, glupo pitanje: Mozes li da ugasis taj RAID i da podelis te NVMe-ove na fizicke diskove, onda svaki posebno particionises i pravi OS-based RAID? Znaci i dalje softverski, samo da ga je OS svestan? Ima li Windows desktop mogucnost da ima software RAID 1 ? I moze li samo za particiju?
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)29.06.2021. u 21:34 - pre 34 meseci
U ostalim vestima, kasni Sapphire Rapids:

https://www.nextplatform.com/2...ps-confirms-hbm-memory-option/

Bice, ali iduce godine. Granite Rapids u 2023-oj. Inace, Saphire Rapids ce izgleda biti vise-manje samo za HPC, memorija kao na Apple M1 ce biti HMB2 na procesoru (nema menjanja kad kupis kockicu), pored PCIe 5 bice i CXL (bivsi Intel Accelerator Link - nesto kao nVidia nvLink) a potrosnja struje ce tek da nas obraduje: 400W za CPU. Ne bi me cudilo da vidim vodeno hladjenje.... Da, datum je, koliko sam ja shvatio, "srednia 2022-ge" za ovaj HBM2 model, da li ce biti DDR5 modela ili cemo za mainstream cekati Granite Rapids nije (bar meni) jasno.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 294903 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.