Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mikro hidroelektrana

[es] :: Fizika :: Mikro hidroelektrana

Strane: << < .. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 61960 | Odgovora: 546 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.178.*



+557 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana24.12.2019. u 00:57 - pre 51 meseci
Da iskoristim pauzu u offtopicu da dovršim onaj vodenični točak, ovi Bora i pctel neki mnogo bezobrazni ljudi, koliko god puta ih zamoliš oni nastavljaju svoju priču o korovu, ko da ne mogu drugde da pričaju nego moraju na ovoj temi.

Ako onaj izrezani kvadrat iz lopatica nije paralelean sa samim lopaticama nego malo zarotiran u smeru kontra od kazaljki, skoro ceo fluks se zadržava a štedi se na materijalu, tako da je ovo sad najbolji vodenični točak na svetu i ne bi ja tu ništa više diro...oblik lopatica je u gornjem levom uglu crteža..



Sad mi ostaje samo da pribavim finansije, video bih možda sa pctel-ovom firmom čuo sam da voli inovacije, da malo pogura prototip, proizvodnju, plasman, marketing... šta je to za njega :)

Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
87.116.179.*



+21 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana24.12.2019. u 17:38 - pre 51 meseci
Citat:
MajorFatal:
Sad mi ostaje samo da pribavim finansije, video bih možda sa pctel-ovom firmom čuo sam da voli inovacije, da malo pogura prototip, proizvodnju, plasman, marketing... šta je to za njega :)


Možda bi trebalo da osovinu točka i točak preneseš majstorima za centriranje jer će točak onako kako si ga prikazao
da mlati i da se otkači od osovine.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.178.*



+557 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana24.12.2019. u 22:48 - pre 51 meseci
Vidi stvarno, hvala, evo ispravka. Mene više nervira što bi generator morao da bude između točka i vode, ili iznad točka, ili ispod vode, svugde samo ne na obali jer je ugao osovine sad takav, šta da mu radim.





[Ovu poruku je menjao MajorFatal dana 25.12.2019. u 00:34 GMT+1]
Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
87.116.179.*



+21 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana24.12.2019. u 23:37 - pre 51 meseci
Citat:
MajorFatal:  Mene više nervira što bi generator morao da bude između točka i vode, ili iznad točka, ili ispod vode, svugde samo ne na obali jer je ugao osovine sad takav, šta da mu radim.


Ma lako je! Tražiš reku koja ima krivinu a na obali postaviš visoku vetrenjaču bez onog propelera tako da njen generator
natakneš na tvoju osovinu i to patentiraš. Nije baš mikro, ali je atraktivno. Neka ti pomognu Kinezi! Nazdravlje!!!
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana26.12.2019. u 03:27 - pre 51 meseci
Citat:
MajorFatal
Milija Jakic
A ne bi ti bilo loše da ponekad i odgovoriš na poneko pitanje,...


Probaću na ovo,a kasnije i ostala dva pitanja:
MF:
Da li je zbir hidrostatičkog i hidrodinamičkog pritiska konstantan za cev čiji se profil menja?

(Nadam se da pogađam smisao pitanja jer je to gotovo svakom polazniku kursa mehanike fluida bilo teško prihvatljivo.)

Mehanika fluida (hidromehanika) prezentira bernulijevu jednačinu zasnovanu na zakonu o održanju energije.Već kod primjene na venturijevoj cijevi ispada da je na suženju pritisak manji nego na širem dijelu cijevi."Zdrav razum" kaže da imamo suprotno iskustvo.Znamo da je na suženju veća stiska.Naprimjer pješački prolazi,autom na suženju ceste itd.Čak znamo da tu brzina nije povećana već naprotiv jedva se ide stopa po stopa.Ali eto nauka matematički kaže da je tu brzina veća,a pritisak manji.Čak kažu da eksperimenti to dokazuju.
Kako pomiriti zdrav razum i teoriju dokazanu eksperimentima,zašto zdrav razum daje kriv zaključak?Ko zna neka nastavi.

________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
87.116.179.*



+21 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana26.12.2019. u 12:24 - pre 51 meseci
Da pokušam ja, možda nešto i pogodim.

Činjenica je da kod cevi promenljivog preseka na njenom izlazu mora izlaziti ista količina vode
kao i na njenom ulazu.

To znači da u bilo kom preseku takve cevi prolazi ista količina vode nezavisno od njenog preseka.

Odavde sledi da u užim delovima cevi voda mora proticati brže, ali to ne znači da je u tim delovima cevi pritisak veći.

Zamislimo mlaz vode u cevi koji je po celoj dužini cevi tolikog preseka kao što je presek najužeg dela cevi.

Takav mlaz prolazi kroz vodu u širim presecima cevi i kroz najuže delove cevi gde više ne prolazi kroz vodu.

Takav mlaz u širim delovima cevi protiče kroz vodu i povlači tu vodu za sobom prema užem delu cevi.

Ta voda, naravno, ne može da prođe kroz suženi deo cevi jer bi to bilo više od količine vode koja protiče.

Dakle voda koja nije voda mlaza je pokrenuta, ali ona ne može da prođe kroz najuži deo pa mora biti zaustavljena

ili čak vraćena što uslovljava pojavu turbulentnog kretanja i povećanog pritiska na široku cev.

U suženom delu cevi nema druge vode osim vode mlaza pa nema ni turbulencije.

To je u grubim crtama po mom mišljenu objašnjenje i pritiska i brzine.





 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.178.*



+557 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana28.12.2019. u 00:28 - pre 51 meseci
Ne, nismo se baš najbolje razumeli, pitanje je bilo da li je ZBIR hidrostatičkog i hidrodinamičkog konstantan, s obzirom da je hidrostatički konstantan što se vidi i na crtežu, a njega bi merili kad je odvodna cev zatvorena, a hidrodinamički se menja po presecima, pa kako onda zbir može biti konstantan?
Možda je zbir hidrostatičkog, hidrodinamičkog i brzine konstantan, ili tako nekako..
Što se tiče vaše dileme, pritisak je na mestu suženja manji zbog manje visine vodenog stuba iznad tačke merenja na suženju na primer, mada to i nije neko naročito suženje ako postoji cevka za merenje otvorena na vrhu..
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana28.12.2019. u 13:56 - pre 51 meseci
Na slici je hidrostaticki pritisak svuda isti, ali mislim da to nije tako, sto postaje primetno ako cev ima vecu duzinu. Hidrostaticki pritisak sigurno nece biti isti na pocetku cevi i nakon kilometar cevi. Prilicno je ocigledno i na manjim duzinama - svako ko je polivao bastu crevom od pola cola zna da pritisak nije isti nakon 5 i nakon 50 metara. Nakon dovoljno velike duzine, hidrostaticki pritisak je nula i voda uopste ne tece. Ako je voda prestala da tece, znaci da je hidrodinamicki pritisak nula na celoj duzini cevi, a hidrostaticki pritisak na pocetku postoji, a na kraju ne.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
77.243.27.*



+557 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana28.12.2019. u 15:49 - pre 51 meseci
Pitanje se odnosilo na kratku cev, koja ima različit dijametar na par mesta.

A ti bi da pričaš o dugoj cevi istog dijametra celom dužinom, pa pričaj.

A ni na takvoj cevi zbir nije isti, al šta te briga :)

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana28.12.2019. u 22:00 - pre 51 meseci
Janjić možda ne zna da se nešto slično koristi na Temzi


https://www.youtube.com/watch?v=wG-TBJC1R4c

Dobri stari Arhimed...
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.178.*



+557 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana29.12.2019. u 23:45 - pre 51 meseci
Ni ja ne znam ko je Janjić, pa šta sad da radimo, jes Vestminstersku palatu napajaju tako i Temzu bi smo mogli da smatramo za ravničarsku tu kod palate, mada meni pored svih ostalih stvari što mi nisu jasne ništa nije jasno ni oko tog vijka pod čudnim uglom, dobro ajde velika masa vode u svakom trenutku deluje na "lopatice" vijka.

Još će ispasti da je pctel u pravu, umesto iz akumulacije da uzimamo vodu sa dna pod pritiskom, trebalo bi sa vrha da je puštamo da preliva i pada, pa na samom vrhu jednom turbinom da joj uzmemo celokupnu kinetičku energiju i drugom turbinom pri dnu celokupnu potencijalnu :) Ovaj kinetičku, ovaj potencijalnu, a između te dve tačke da se sliva niz vijak i okreće ga...itd...

Nego gledajući trendove od Peltona, preko Frensis, Kaplan, Vijak... turbina koja bi se vrtela u samoj reci trebalo bi da bude vako duguljasta i sa mnogo peraja...
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
87.116.176.*



+21 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana31.12.2019. u 21:03 - pre 51 meseci
Citat:
MajorFatal
. turbina koja bi se vrtela u samoj reci trebalo bi da bude vako duguljasta i sa mnogo peraja...


Imam sličnu ideju, ali ne bih kao Arhimed već malo drukčije. Na jednoj od tvojih slika vidi se lepo uređen slap.
Zašto se ne bi vodeničke lopatice postavile na beskonačnu traku neposredno ispred slapa.
Pokušao san to i da nacrtam.

Zamislimo da u svakoj lopatici imamo po 100 kg vode to je prema slici jedna tona, a to nije zanemarljivo.

P.S. Da dodam i ovo: Beskonačne trake su dve na krajevima slapa a lopatice se na njih oslanjaju svojim krajevima kao korita po celoj širini slapa




[Ovu poruku je menjao Diskriminanta dana 31.12.2019. u 22:30 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
87.116.176.*



+21 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana01.01.2020. u 09:01 - pre 51 meseci
Srećna Nova Godina 2020 svim ucesnicima na ES u!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana02.01.2020. u 18:58 - pre 51 meseci
Citat:
Diskriminanta:
Da pokušam ja, možda nešto i pogodim.

Takav mlaz u širim delovima cevi protiče kroz vodu i povlači tu vodu za sobom prema užem delu cevi.
... što uslovljava pojavu turbulentnog kretanja i povećanog pritiska na široku cev.

...To je u grubim crtama po mom mišljenu objašnjenje i pritiska i brzine.


Citat:
Srećna Nova Godina 2020 svim ucesnicima na ES u!


Hvala na čestitci u ime svih ostalih,ali ova ideja nije dobro objašnjenje.

Crtež koji je Major F pokupio nalazi se ovdje:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Bernoullijeva_jednad%C5%BEba

Tu je sve jako lijepo objašnjeno u vezi bernulijeve jednačine.
Ja ću pokušati neke pojmovae dodatno objasniti.

Idealan fluid ima zanemarivo male kohezione i athezione sile.Nema viskoznog trenja.Nije stišljiv i kreće se stacionarno.To znači da se brzina niti u jednoj mjestu tokom vremena ne mijenja,nema turbolencije.Važi zakon kontuineta pa kroz različite presjeke imamo iste protoke.Ne vrijedi paskalov zakon te je pritisak u pravcu kretanja uvijek veći od pritiska na bokove.
U horizontalnoj cijevi nema razlike u potencijalnoj energiji po dužini.Pritisak na bokove zove se hidrostatski,a u pravcu kretanja imamo sumu hidrostatskog i hidrodinamičkog pritiska.Porast dinamičkog pritiska na suženjima ide na račun pada hidrostatskog.Hidrostatski pritisak može pasti na vrijednost manju od atmosferskog pritiska, čak na vrijednost nula.Brzina će tada porasti na maksimalno moguću vrijednost.

Naprimjer:Ako na dnu posude sa vodom visoke 5 m imamo otvor,tu voda ističe brzinom 10 m/s (kao pri slobodnom padu)
Ako na otvor stavimo cijev sa suženjem na jednom dijelu D/d=1.3 imamo povećanje brzine sa 10 na oko 17 m/s ,pa je hidrodinamički pritisak narastao na 1.5 bar.Ali je zato hidrostatski pao na nulu.Brzinu nemožemo povećati iznad toga ma kakav god difuzor na izlazu primjenili.Dakle bez proširenja nakon suženja (difuzor) nema od toga ništa.

Ako na suženju jedan dio cijevi zamjenimo elastičnim crijevom,neće doći do naduvanosti već naprotiv do stiskanja ka unutra.Sve do totalnog zatvaranja,a zatim nastupa hidrostatika , provala mlaza itd.


________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.178.*



+557 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana03.01.2020. u 01:36 - pre 51 meseci
Citat:
Diskriminanta:
Citat:
MajorFatal
. turbina koja bi se vrtela u samoj reci trebalo bi da bude vako duguljasta i sa mnogo peraja...


Imam sličnu ideju, ali ne bih kao Arhimed već malo drukčije. Na jednoj od tvojih slika vidi se lepo uređen slap.
Zašto se ne bi vodeničke lopatice postavile na beskonačnu traku neposredno ispred slapa.
Pokušao san to i da nacrtam.
Zamislimo da u svakoj lopatici imamo po 100 kg vode to je prema slici jedna tona, a to nije zanemarljivo.
P.S. Da dodam i ovo: Beskonačne trake su dve na krajevima slapa a lopatice se na njih oslanjaju svojim krajevima kao korita po celoj širini slapa


Srećna nova godina i tebi i svima, pa dobro lepo si smislio, i evo mislim da bi to sasvim sigurno radilo, ali ako pogledaš druga slična rešenja, kao na videu, i oni sa vijcima, morao bi da objasniš zašto misliš da bi ta traka bolje radila, koje bi imala prednosti a koje mane, za početak konstrukcija je malo komplikovanija, i kod vijka i na snimku se lagano spuštanje vode pod dejstvom gravitacije direktno pretvara u rotaciono kretanje pa može odmah na generator, šta bi više dobili beskonačnom trakom da nas natera da komplikujemo konstrukciju?



Citat:
zzzz:
Na primjer:Ako na dnu posude sa vodom visoke 5 m imamo otvor,tu voda ističe brzinom 10 m/s (kao pri slobodnom padu)


Zar pri slobodnom padu voda ne bi trebalo da ubrzava 10m/s^2 ?

Citat:
zzzz:
Ako na otvor stavimo cijev sa suženjem na jednom dijelu D/d=1.3 imamo povećanje brzine sa 10 na oko 17 m/s ,pa je hidrodinamički pritisak narastao na 1.5 bar.Ali je zato hidrostatski pao na nulu.Brzinu nemožemo povećati iznad toga ma kakav god difuzor na izlazu primjenili.Dakle bez proširenja nakon suženja (difuzor) nema od toga ništa.

Ako na suženju jedan dio cijevi zamjenimo elastičnim crijevom,neće doći do naduvanosti već naprotiv do stiskanja ka unutra.Sve do totalnog zatvaranja,a zatim nastupa hidrostatika , provala mlaza itd.


Moram priznati da mi ništa nije jasno zašto do toga dolazi pa bolje da ne komentarišem.

@pctel ja sam vašu primedbu da reka na sredini toka lepo teče, a prema dnu i obalama brzina konvergira ka nuli uzeo zdravo za gotovo, a sad nešto razmišljam, Dunav je u proseku kroz našu zemlju širok 1000m a dubine 20m, da se postavi turbina promera 20m na 300 metara od obale super bi radila a ne bi se isprečila na plovnom putu, eto rešeno..


Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana03.01.2020. u 10:48 - pre 51 meseci
Kasnije sam jos pojasnio - nije voda najbrza kroz sredinu zato sto je tu sredina, nego zato sto je tu najmanji otpor. Kad postavis turbinu na sredinu, onda na sredini i na krajevima konvergira ka nuli, a na 25% i 75% sirine ce da tece maksimalnom brzinom. Zato ti ja i drugi kazemo - ne mozzes postici narociitu iskoristivost bez da napravis branu i time ucinis da je otpor svuda beskonacan, osim kroz turbinu. Sad, znam, pomeenuo si ti onu morsku struju, ali dok ne zaronim i ne vidim to uzivo, ja sam sklon sumnji da su oni ipak tu postavili neku prepreku oko ulaza u turbinu. I uz sve to speli su da iskoriste oko 30% energije koja se odnosi na tu zapreminu. U kombinaciji tvoje ideje da kroz turbinu propustis 30% reke i njihovog rezultata od 30% iskoriscenja, ja sam izneo stav da ces iskoristiti jednocifren procenat kineticke energije Dunava (30% x 30% = 9%). I to sve ako ti turbinu projektuje doktor nauka iz te oblasti, a ne mi forumasi sa povrsnim znanjima ili neki domaci strucnjaci sa diplomama stecenim bubanjem ili jos gofe novcem. Ako izgubis malo na stepenu iskoriscenja, pa bude naprimer 20% i ne zahvatis 30% reke nego 20% dolazis do stepena iskoriscenja 4% u odnosu na kineticku energiju Dunava.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana03.01.2020. u 11:28 - pre 51 meseci
Citat:
MajorFatal:
Citat:
zzzz:
Na primjer:Ako na dnu posude sa vodom visoke 5 m imamo otvor,tu voda ističe brzinom 10 m/s (kao pri slobodnom padu)


Zar pri slobodnom padu voda ne bi trebalo da ubrzava 10m/s^2 ?


Izraz za računanje brzine ima ispod korjena 2gh.h je 5m,a g je 10m/s^2.Izraz daje brzinu kao korijen iz 100 što je 10 m/s.
Nešto te je zbunilo?

Citat:

Moram priznati da mi ništa nije jasno zašto do toga dolazi pa bolje da ne komentarišem.


Evo još objašnjenja zašto se na suženju gdje je gužva i stiska ne dogod i povećanje pritiska već obratno i suprotno zdravorazumskom iskustvu.

Napraviću jednu skicu suženja cijevi i odabrati djelić (kockicu) vode koja upravo ide iz šireg dijela cijevi ka užem.
Zbog zakona kontinuiteta (za nestišljive fluide) kroz uži otvor je brzina kretanja veća nego kroz širi dio cjevi.

Da bi nešto išlo brže mora se ubrzati.Da bi ubrzali masu mora postojati sila da to uradi.

Na kockicu mase m djeluju pritisci.Pritisak na plohu s daje silu.Pošto se ubrzanje poklapa sa pravcem kretanja mora sila u pravcu kretanja biti veća od one s desne strane kockice koja djeluje kontra.Odatle ispada da je pritisak na strani bližoj suženju manji od onog s lijeva.
Zbog zakona kontinuiteta energija pritiska se transformiše u kinetičku.

________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.178.*



+557 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana04.01.2020. u 00:55 - pre 51 meseci
Citat:
pctel:
Kasnije sam jos pojasnio - nije voda najbrza kroz sredinu zato sto je tu sredina, nego zato sto je tu najmanji otpor. Kad postavis turbinu na sredinu, onda na sredini i na krajevima konvergira ka nuli, a na 25% i 75% sirine ce da tece maksimalnom brzinom. Zato ti ja i drugi kazemo - ne mozzes postici narociitu iskoristivost bez da napravis branu i time ucinis da je otpor svuda beskonacan, osim kroz turbinu. Sad, znam, pomeenuo si ti onu morsku struju, ali dok ne zaronim i ne vidim to uzivo, ja sam sklon sumnji da su oni ipak tu postavili neku prepreku oko ulaza u turbinu. I uz sve to speli su da iskoriste oko 30% energije koja se odnosi na tu zapreminu. U kombinaciji tvoje ideje da kroz turbinu propustis 30% reke i njihovog rezultata od 30% iskoriscenja, ja sam izneo stav da ces iskoristiti jednocifren procenat kineticke energije Dunava (30% x 30% = 9%). I to sve ako ti turbinu projektuje doktor nauka iz te oblasti, a ne mi forumasi sa povrsnim znanjima ili neki domaci strucnjaci sa diplomama stecenim bubanjem ili jos gofe novcem. Ako izgubis malo na stepenu iskoriscenja, pa bude naprimer 20% i ne zahvatis 30% reke nego 20% dolazis do stepena iskoriscenja 4% u odnosu na kineticku energiju Dunava.


Super, 4% od kinetičke energije Dunava je oko 80MW, tako da bi takva komotno menjala oko 80 malih hidroelektrana i više.

Jedino mi nije jasno kako ti nije jasno da ja ne mogu da zamislim šta si ti zamislio da sam ja zamislio, i kako ćeš da zahvatiš 30% Dunava sa turbinom promera 20 metara, al ajd, valjda ćeš se jednom smilovati da staviš i neku skicu uz tvoje verbalne bravure.

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
87.116.177.*



+21 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana04.01.2020. u 00:59 - pre 51 meseci
CITAT: "Evo još objašnjenja zašto se na suženju gdje je gužva i stiska ne dogod i povećanje pritiska već obratno i suprotno zdravorazumskom iskustvu"

Probuši rupu u buretu punom vode pri samom dnu!
Voda ističe - zašto?
Pa zato što je izvan bureta manji pritisak.
Voda šiklja ko luda pod dejstvom hidrostatskog pritiska iz bureta.
Uspostavljena je dinamička ravnoteža. Voda koja šiklja ima masu odnosno inerciju.
Sila inercije izbacivane vode uspostavlja dinamičku ravnotežu sa hidrostatskim pritiskom.

Ovde nema ničega što je suprotno zdravom razumu.
U buretu shvaćenom kao da je cev protiče ista količina vode kao i kroz rupu.


Ako suženje neke cevi shvatimo kao rupu onda ni tu nema ničega što se
protivi zdravom razumu.

[Ovu poruku je menjao Diskriminanta dana 04.01.2020. u 02:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.178.*



+557 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana04.01.2020. u 00:59 - pre 51 meseci
Citat:
zzzz:
Citat:
MajorFatal:
Citat:
zzzz:
Na primjer:Ako na dnu posude sa vodom visoke 5 m imamo otvor, tu voda ističe brzinom 10 m/s (kao pri slobodnom padu)


Zar pri slobodnom padu voda ne bi trebalo da ubrzava 10m/s^2 ?


Izraz za računanje brzine ima ispod korjena 2gh.h je 5m,a g je 10m/s^2.Izraz daje brzinu kao korijen iz 100 što je 10 m/s.
Nešto te je zbunilo?


Ništa, i dalje mislim da brzina 10m/s nije isto što i ubrzanje od 10m/s^2. Na primer kod ubrzanja voda ubrzava, a kad izađe nekom brzinom pod pritiskom posle toga usporava.

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Mikro hidroelektrana

Strane: << < .. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 61960 | Odgovora: 546 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.