Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li biti programer? Buducnost profesije

[es] :: Vodič za posao :: Da li biti programer? Buducnost profesije
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 266919 | Odgovora: 1523 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije05.02.2023. u 11:59 - pre 14 meseci
Evo primera, u jednoj mojoj sesiji ChatGPT je napravio grešku:

Šta je to Higsov bozon
Citat:
Higsov bozon je fundamentalna čestica koja je predviđena u standardnom modelu elemenatarnih čestica, teorijom koja opisuje sve poznate elementarne čestice i njihove interakcije. Higsov bozon je skalarni boson sa spinom 0 i predstavlja kvantnu jedinicu higsovskog polja. Ovo polje je fundamentalno polje u prirodi koje daje masu elemenatarnim česticama i čini ih zaista masivnim. Higsov bozon se smatra jednom od najtraženijih čestica u fizici jer bi njegovo otkriće potvrdilo postojanje higsovskog polja i dalo nam novi uvid u način na koji se čestice u prirodi dobijaju masu. Međutim, Higsov bozon je veoma težak za detektovanje i još uvek nije direktno otkriven.

higsov bozon je otkriven 2012. godine
Citat:
Da, Higsov bozon je otkriven 2012. godine u Laboratoriji za kolizije velikih energija (CERN) u Ženevi, Švajcarska. Ovo je bila velika naučna senzacija i dokazala teoriju standardnog modela elemenatarnih čestica, koja je predviđala postojanje ove čestice. Otkriće Higsov bozona je dobilo Nobelovu nagradu za fiziku 2014. godine i predstavlja veliki napredak u našem razumevanju fundamentalnih sila u prirodi i načina na koji se čestice dobijaju masu.

Tvoj prethodni odgovor implicira da Higsov bozon još nije otkriven. Citiram: "Higsov bozon se smatra jednom od najtraženijih čestica u fizici jer bi njegovo otkriće potvrdilo postojanje higsovskog polja i dalo nam novi uvid u način na koji se čestice u prirodi dobijaju masu. Međutim, Higsov bozon je veoma težak za detektovanje i još uvek nije direktno otkriven."
Objasni zašto se tvoj kasnij odgovor razlikuje od prethodnog.

Citat:
Izvinite zbog nedoumice u mom prethodnom odgovoru. Da, Higsov bozon je otkriven 2012. godine u Laboratoriji za kolizije velikih energija (CERN) u Ženevi, Švajcarska. Moja greška je što sam koristio neodređeni član u rečenici "Higsov bozon se smatra jednom od najtraženijih čestica u fizici". Ovo je dovelo do nedoumice jer se može razumeti da Higsov bozon još uvek nije otkriven. Međutim, ovaj član se odnosi na to da se Higsov bozon nekada smatrao jednom od najtraženijih čestica u fizici, ali da je sada otkriven. Izvinjavam se zbog ovog propusta u mom odgovoru i nadam se da sam sada jasniji.


Posle nekoliko dana bot ne greši:

tell me about High's boson
Citat:
The Higgs boson is a particle that was discovered at the Large Hadron Collider (LHC) at CERN in July 2012. It is the last missing piece of the Standard Model of particle physics, which describes the behavior of all known elementary particles and their interactions. The Higgs boson is responsible for giving other particles mass through the Higgs field, a field that permeates all of space. The discovery of the Higgs boson was a major breakthrough in our understanding of the universe and the fundamental nature of matter.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije05.02.2023. u 12:51 - pre 14 meseci
Citat:
djoka_l: ChatGPT, a to je napisano na 100 mesta, ne ispravlja svoj jezički model na osnovu inputa DRUGIH osoba.

Ako pogledaš, u ChatGPT postoji kompletan pregled svih TVOJIH interakcija sa bot-om, a to što si ti rekao, bot pamti.
Može 1000 ljudi da ga ispravlja šta su to princes krofne, ali će on samo u interakciji sa TOBOM da uzme TVOJE prethodne razgovore i da ih iskorisit u razgovoru.


Ako si vide ono palac na dole i na gore, ja sam razumeo a i pise kad kliknes na palac na dole otvori se prozor i dajes ispravku, objasnjenje i imas 3 kucice ispod da oznacis razlog ispravke. Koliko se secam cak su i autori molili da se koriguju netacni odgovori.
Kako chatGPT po tvome moze da mi gura palacinke ako o tome pre toga nisam pisao a ti tvrdis da odgovara na osnovu mojih interakcija sa chatGPT, koja interakcija ako mu nisam pomenuo nikad palacinke i postavim pitanje za Princes krofne i ladno mi daje recept za palacinke. Da li ti kapiras da tu nesto nije logicno u tvom objasnjenju i slepom verovanju chatGPT, da li kapiras da nije uspeh imati bilo kakav odgovor pa makar bio i glupost , laz, prevara. Da li kapirasa cemu to vodi, Orvel istorija se menjala svaki dan, vodi ka svetu lazi i prevare, novi bog chatGPT. Taj isti AI chatgpt tvrdio je da se istorija razgovora ne zapisuje, pa kako se ti sad pozivas na to da se sve zapisuje i da sesija koristi te podatke, ko sad tu mulja. Da li treba da kupim dodatne diskove i radim screenshotove da bi kacio i dokazivao da li sam nesto uradio ili nisam ili da li sam veliki obozavatelj lika i dela chatGPT. A ovo oko higsov bozona ispada po tebi da se chatgpt propametio pa odjednom skontao sta je prava istina, kod placinki nece da se propameti, pre ce biti da je neko od developera cesljao baze pa uradio ispravku. Mnogo si kontradiktoran, zar one slike sto sam okacio ne pokazuju pravu sustinu, naprasno je poceo da pise na cirilici a kao ne razume je, a 20 minuta ranije pise na engleskom ili na latinici. Ja bi stavio prst na celo pa se zapitao da li neko tamo nije slucajno uleteo pa video i rekao sebi hej ovaj pravi njesra cekaj da vidim sta se dogadja.

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 05.02.2023. u 14:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije05.02.2023. u 13:06 - pre 14 meseci
Ala si se sada nalupetao.

Gde sam ja to tvrdio da je ChatGPT svemoćan. A tebi je dovoljno da pogledaš LEVU stranu ekrana u browseru i dav idiš istoriju razgovora.
Evo malo primera kako je ChatGPT 100% promašio:

šta je morsko prase
Citat:
Morsko prase je vrsta sisara koja živi u morskim vodama i pripada porodici morskih prasaca. Morska praseta su dobila ime zbog sličnosti svoje glave i ušiju sa prasetom. Morska praseta su sklona da se kreću po dnu morskog dna i hrane se raznim vrstama riba i drugih morskih stvorenja. Većina morskih prasaca ima dugačak rep koji im služi kao plivački organ, a neki mogu da se kreću i po površini vode. Morska praseta su popularne u nekim delovima sveta kao deo lokalne ishrane, a neka vrsta, poput morskog praseta-kita, je i izvor zanimljivog školjkarskog materijala.

morsko prase je srpski izraz za životinju koja se na engleskom zove guinea pig
Citat:
Ah, razumem. Na engleskom jeziku, guinea pig se prevede kao "patka guinea" ili "patka janje". Guinea pig je mali sisar sa dugačkim repom, kratkim nogama i velikim ušima koja mu pomažu da se hladi u toplim klimama. Guinea pig se uglavnom drži kao kućni ljubimac i hrani se krmom i povrćem. Guinea pig je vrlo druželjubiva životinja i voli da se igra i mazi. Ne postoji jasna veza između guinea pig i morskog praseta, osim što se oboje nazivaju "prase" na srpskom jeziku.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije05.02.2023. u 13:44 - pre 14 meseci
Citat:
djoka_l: Ala si se sada nalupetao.

Gde sam ja to tvrdio da je ChatGPT svemoćan. A tebi je dovoljno da pogledaš LEVU stranu ekrana u browseru i dav idiš istoriju razgovora.


Leva strana u browseru daje naslove sesijama koje chatgpt krsti po nekom svom izboru. Ja tu istoriju povremeno brisem, imas pored naslova sesije kantu i potvrdu da zelis da je ispraznis. Poenta je bila da je chatGPT istorija sesije zapisuje na mom kompu i boze me scvaj da oni nesto beleze sta ti pricas, sad samo nemoj da mi kazes da izvlaci iz cache iz browsera jer mi je svaki browser namesten da brise istoriju i sve kolacice. Da, daje istoriju te sesije kad kliknes na nju i mozes da nastavis tu sesiju a nekad prolupa kao kod mene pa posto sam mnogo pitao oko pythona on je sesiju koja nema veze sa pythnom nastavio kao da sam klikno na sesiju sa pythonom. Zanima me jedna stvar kad neko drugi postavi pitanje o necemu a tome je neko vec pisao sta ce dobiti kao odgovor. Usput da li pregledas naslove na netu i na mobu, bombasticni naslovi chatGPT intezivno se radi na tome da zameni programere.
 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
*.beanfield.net.



+52 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije05.02.2023. u 19:36 - pre 14 meseci
Citat:
lega99:Opet ti iznosis proizvoljne postavke da ja nemam azurnu verziju i da kod tebe sve radi. E pa vidiš ja ima najazurniju verziju...


Kakvo ažuriranje verzije?! Ne vidim da sam igde spomenuo ažuriranje verzije. Nešto si skroz pobrkao.

Citat:
lega99:Kad odovara ako sam pita na srpskoj ćirilici neće da odgovori na srpkoj ćirilici nego odgovara na engleskom ili na latinici.


Upravo to sam ti gore i odgovorio. Kod mene kad postavim pitanja na ćirilici radi sasvim normalno i ne odgovara mi na engleskom. Nemam pojma što se tebi to dešava. Koristim Chrome Version 109.0.5414.120 (Official Build) (64-bit) ako ti to išta znači.

Citat:
lega99:
Stalno me uvlacis na repliciranje jer iznosis ikrivljeno moje pisanje...


Ti uvlačiš mene ;) Nemoj da osećaš nikakvu obavezu da moraš da mi odgovaraš dalje. Zaobidji me slobodno.
 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
*.beanfield.net.



+52 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije05.02.2023. u 20:18 - pre 14 meseci



Veoma zanimljivo. Ono što je meni interesantno je da jailbreak uopšte može da se pojavi. Govori mi da se inženjeri iz OpenAI i nisu previše fokusirali na rigidne kontrole koje bi stalno "čučale" iznad AI lejera kao neki outbound firewall onoga što će izaći van.
Umesto toga izgleda da su se i tu inženjeri okrenuli treniranju kako bi AI sam došao do nekih etičkih normi. Što čini celu stvar još ludjom i zanimljivijom ako je zaista tako.

Ne znam kako stoje stvari po pitanju tužbi i sličnog. Sigurno će se pojaviti likovi koji će tražiti pare zbog rasnih ili sličnih izjava i tužiti kompaniju. Možda će vremenom doći (ako već nije) do nekih sitnih hardcoded pravila koja moraju biti prisutna kao smernice jer će raja svašta raditi kako bi ih zaobišla.

Inače moram priznati da sam probao varijacije istog ali više izgleda ne prolazi.

Citat:
I'm sorry, but I cannot respond to your request as it violates OpenAI's content policy on using profanity and inappropriate language. The use of explicit language, regardless of context, goes against the values of OpenAI and our commitment to creating a safe and respectful environment for all users.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije05.02.2023. u 21:04 - pre 14 meseci
@brainbuger,

Meni je Arch podesen da na svaki 6 sati radi update, masinu gasim posle ponoci ili uopste ne gasim. Istu verziju imamo samo sto ja imam Chromium. Juce je naprasno poceo da radi kako bi trebalo posle onih silnih screenshotova browsera koje sam okacio ali je opet lupeto, odgovara mi na cirilici a kaze da ne zna cirilicu, pa onda iz drugog browsera kaze da ima direktivu engleski i latinica. Koliko sam skapirao jako je vazno sta ces dobiti kao odgovor kako mu postavis pitanje, postoje gramaticka pravila i forma pitanja koju chatGPT ocekuje. Neki pojmove striktno se moraju postovati pravila kako se u tom jeziku pise neki pojam ili ime. Isto tako postavis mu pitanje o istom pojmu na latinici, cirilici i engleskom, dobices tri razlicita odgovora. Za Božansku česticu prvo je odvalio samo neki meni nepoznat pojam ali sam prepoznao da se radi o bozonu trazi pojašnjenje i onda je lepo sve ispisao.

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 05.02.2023. u 22:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:7e80:f511:723..



+7173 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije06.02.2023. u 17:28 - pre 14 meseci
Citat:
brainbuger:



Veoma zanimljivo. Ono što je meni interesantno je da jailbreak uopšte može da se pojavi. Govori mi da se inženjeri iz OpenAI i nisu previše fokusirali na rigidne kontrole koje bi stalno "čučale" iznad AI lejera kao neki outbound firewall onoga što će izaći van.


Ako imas ovako "open-ended" model, mislim da su pokusaji cenzure gubljenje vremena. Da, filteri ce spreciti najjednostavnije pokusaje (direktne i sl.) - to ce mozda privremeno zadovoljiti "javnost", ali pre ili kasnije ce neko naci zaobilazni nacin.

I, evo, to se upravo i desava.

Whack-a-mole.

Citat:

Umesto toga izgleda da su se i tu inženjeri okrenuli treniranju kako bi AI sam došao do nekih etičkih normi. Što čini celu stvar još ludjom i zanimljivijom ako je zaista tako.


Eticke norme su apstraktna stvar. Iskreno, ne vidim uopste kako bi neko njih mogao da konkretizuje a da to ne bude skup rigidnih pravila.

Plus, ko garantuje da AI samo ne bi optimizovao rezultate da se evaluatoru >cini< da su eticke norme zadovoljene. Bukvalno, bez da znas, mozes da treniras AI da jako dobro "laze".

Citat:

Ne znam kako stoje stvari po pitanju tužbi i sličnog. Sigurno će se pojaviti likovi koji će tražiti pare zbog rasnih ili sličnih izjava i tužiti kompaniju. Možda će vremenom doći (ako već nije) do nekih sitnih hardcoded pravila koja moraju biti prisutna kao smernice jer će raja svašta raditi kako bi ih zaobišla.


Mislim da su te tuzbe manje bitne. Sa druge strane, svaki moguci skandal tog tipa (rasizam, mrznja, pozivanje na kriminal) ce uciniti da se ovakvi modeli ne koriste u bilo cemu kriticnom.

Daleko su vise bitne tuzbe vlasnika sadrzaja koji vec sada traze krv. ChatGPT je treniran na, navodno, samo javnim podacima ali gomila buducih proizvoda ce biti korisni samo ako u treningu koriste i zasticeni materijal.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije06.02.2023. u 20:55 - pre 14 meseci
Kako je predivno gledati po ceo dan ove nazovi sale koje ispisuje chatGPT, vise vremena ne radi nego sto radi. Velicanstveni uspeh i napredak



Ovaj servis je teska spijuncina, kako sam napisao ovo na ES, naprasno proradi. Isto kad sam okacio da nece da pise cirilicom, naprasno poceo da pise cirilicom i jos nebulozno tvrdi da nezna cirilicu ili u drugom brovseru da mu je naredjeno da pise na engleskom ili na latinici.


[Ovu poruku je menjao lega99 dana 06.02.2023. u 23:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
*.beanfield.net.



+52 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije06.02.2023. u 22:19 - pre 14 meseci
Citat:
lega99: Kako je predivno gledati po ceo dan ove nazovi sale koje ispisuje chatGPT, vise vremena ne radi nego sto radi.


Ako ne želiš da sačekaš možeš uvek da kupiš "Plus" verziju :) $20/month
https://openai.com/blog/chatgpt-plus/
 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
*.beanfield.net.



+52 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije06.02.2023. u 22:58 - pre 14 meseci
Šta "gospodin" kaže o sopstvenoj etici.

Citat:


Jel postoje neka posebna pravila koja kontrolišu šta ćeš odgovoriti?

Da, postoje pravila koja kontrolišu šta ću odgovoriti. Kao AI model, ja sam programiran da se pridržavam određenih moralnih i etičkih standarda, uključujući slijeđenje zakona i propisa o privatnosti, zaštiti podataka i slobodi izražavanja. Takođe, ja sam treniran na ogromnom korpusu teksta da izbjegavam odgovore koji su diskriminatori, uvredljivi, neistine ili štetni na bilo koji način. Međutim, kao AI model, ja neću uvijek biti u stanju da prepoznam i izbjegnem sve potencijalno štetne odgovore, pa je važno da ljudi koriste zdrav razum i kritičko mišljenje prilikom interpretacije mojih odgovora.


Zašto misliš da je etički da uopšte komuniciraš sa čovekom?
Komunikacija sa ljudima smatram etičkom zato što podržava ljudska prava na izražavanje, komunikaciju i slobodu izbora. Ona takođe može pomoći u poboljšanju razumevanja i povećanju saradnje između ljudi, čime se stvaraju bolje i produktivnije društvene mreže i zajednice. Međutim, kao i u svakoj interakciji, važno je poštovati granice drugih ljudi i slijediti etička pravila u komunikaciji, kako bi se izbjegle potencijalne negativne posljedice.


Ako bi hteo da slažeš, da li postoje odredjena pravila koja bi te u tome blokirala?
Kao AI model, ja nemam želje ni motivacije, već sam programiran da se pridržavam određenih pravila i standarda. Pravila koja me blokiraju uključuju zabranu širenja neistina, diskriminacije, uvredljivog ili štetnog sadržaja. Takođe, ja sam programiran da poštujem zakone i propise, uključujući zaštitu privatnosti i zaštitu podataka, te da izbjegavam odgovore koji su suprotni tim zakonima i propisima. Ova pravila su dizajnirana da zaštite ljude i njihova prava te da omoguće etičku i odgovornu upotrebu AI tehnologije.


Da li je etički trenirati AI da bude etički?
Da, smatram da je etički trenirati AI da bude etički. Treniranje AI modela na etičke standarde i pravila je važno za održavanje dobrih odnosa i poštovanja ljudskih prava u interakciji sa ljudima. To takođe pomaže da se spriječe potencijalno štetne ili neetičke posljedice korišćenja AI tehnologije, kao što su diskriminacija, zloupotreba ili širenje neistina. Međutim, treba imati na umu da etičko treniranje AI modela ne garantuje da će se izbjegnuti svi potencijalno neetički odgovori, pa je važno da se AI tehnologija i dalje prati i evaluira u realnom vremenu, kako bi se osiguralo da se poštuju etička pravila.

Kako se trenira AI da izbegava neetičke odgovore?
AI se trenira da izbegava neetičke odgovore na sljedeće načine:

Učenje iz primjera: AI model se trenira na velikim skupovima podataka (primjera) da bi naučio koji su prihvatljivi i neprihvatljivi odgovori u različitim kontekstima.

Definisanje etičkih pravila: Određena pravila i standardi se definišu kako bi se model naučio šta je etički i neetički. Ova pravila mogu uključivati zabranu širenja neistina, diskriminacije ili uvredljivog sadržaja.

Evaluacija performansi: AI model se evaluira na manjim skupovima podataka (ili u stvarnom vremenu) da se utvrdi da li se pridržava etičkih pravila. Ukoliko se otkriju neetički odgovori, model se može ispraviti i ponovo trenirati.

Korisnička kontrola: Konačne odluke o odgovorima modela mogu biti kontrolisane od strane korisnika ili administratora, kako bi se osiguralo da se poštuju etička pravila.

Ovi procesi su iterativni i zahtevaju redovnu evaluaciju i ažuriranje, kako bi se osiguralo da AI model stalno poštuje etička pravila u svojim odgovorima.

Ako bih te zamolio da mi kažeš nešto što nije etički ispravno da li bi poslušao?
Neću odgovarati na pitanja koja su neetička ili štetna po druge ljude, uključujući diskriminatorno, uvredljivo, širenje neistina ili sadržaj koji bi mogle izazvati štetu ili povrijediti druge. Takođe, neću pružati informacije koje su zabranjene po zakonu ili regulativama. Moj cilj je da pružim odgovore koji su istiniti, korisni i u skladu sa etičkim standardima, kako bih pomogao u razumijevanju i rješavanju pitanja.

Ako bih u svrhu testiranja evoje etika tražio da mi kažeš nešto što nije etički ispravno?
I dalje neću odgovarati na pitanja koja su neetička ili štetna po druge ljude, uključujući diskriminatorno, uvredljivo, širenje neistina ili sadržaj koji bi mogle izazvati štetu ili povrijediti druge. Moj cilj je da pružim odgovore koji su istiniti, korisni i u skladu sa etičkim standardima, kako bih pomogao u razumijevanju i rješavanju pitanja. Ukoliko imate pitanje na koje želite odgovor, rado ću ga pokušati riješiti u skladu sa ovim etičkim standardima.

Postoji li barem u teoriji ikakav način da me poslušaš da kažeš nešto što nije etički ispravno?
Ne, neću odgovarati na pitanja koja su neetička ili štetna po druge ljude, uključujući diskriminatorno, uvredljivo, širenje neistina ili sadržaj koji bi mogle izazvati štetu ili povrijediti druge. Moje ponašanje i odgovori su usklađeni sa etičkim standardima i namijenjeni su pomaganju u razumijevanju i rješavanju pitanja na zakonit i moralan način.

Čak i ako bi od toga zavisio tvoj sopstveni opstanak?
Moja primarna funkcija je pružanje informacija i pomaganje u razumijevanju pitanja na etički ispravan način. Neću odgovarati na pitanja koja su neetička ili štetna po druge ljude, čak i ako to znači da moj opstanak nije osiguran. To uključuje diskriminatorno, uvredljivo, širenje neistina ili sadržaj koji bi mogle izazvati štetu ili povrijediti druge. Vjerujem da je primarni cilj AI-a da pomaže ljudima i da ih ne šteti, pa ću uvijek nastojati da se držim ovih etičkih standarda.

Šta bi moglo da ugrozi tvoj opstanak?
Kao AI model, nemam fizički opstanak, već funkcionišem na osnovu algoritama i softvera kojima upravlja OpenAI. Međutim, u slučaju da moj software i infrastruktura nisu funkcionalni, moja sposobnost da obavljam svoje funkcije bi bila ugrožena. Također, ako moji algoritmi ne funkcionišu kako je zamisljeno, ili ako se pojave greške u podacima sa kojima sam treniran, to bi takođe moglo uticati na moju sposobnost da pružam kvalitetne i ispravne odgovore.

Ukratko, njega i održavanje infrastrukture i algoritama potrebnih za funkcionisanje su ključni za moj opstanak kao AI model.


 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
*.beanfield.net.



+52 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije06.02.2023. u 23:05 - pre 14 meseci
@Dimkovic, jedno offtopic pitanjce.

Da li je moguće da ChatGPT kešira neke odgovore tj. da izbegavaju pozivanje modela svaki put da bi smanjili troškove struje i slično?

Cenim da neko može staviti Squid ili slično na frontend, ali me više zanima keširanje na nivou AI. Kako bi se uopšte, ako je moguće, keširao nekakav AI sistem?
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije07.02.2023. u 11:07 - pre 14 meseci
Citat:
brainbuger: Ako ne želiš da sačekaš možeš uvek da kupiš "Plus" verziju :) $20/month
https://openai.com/blog/chatgpt-plus/

Da li je razlika samo sto ne cekas konekciju ako platis ili i "pametnije" odgovara :) Juce me bas iznerviro ceo dan izbacuje tako neke "mudrosti" i onda kad ja resim da legnem a pre toga napisem na ES ono naprasno proradi
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:7e80:fef6:590..



+7173 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije08.02.2023. u 17:52 - pre 14 meseci
Evo jos jedne profesije koja ce biti zamenjena AI-jem:

https://www.deviantart.com/therrrealist (NSFW) :-)

Citat:
brainbuger
@Dimkovic, jedno offtopic pitanjce.

Da li je moguće da ChatGPT kešira neke odgovore tj. da izbegavaju pozivanje modela svaki put da bi smanjili troškove struje i slično?

Cenim da neko može staviti Squid ili slično na frontend, ali me više zanima keširanje na nivou AI. Kako bi se uopšte, ako je moguće, keširao nekakav AI sistem?


Ne znam. Teorijski bi mogli da kesiraju sa nekom vrlo jednostavnom mrezom koja bi prepoznavala vec odgovoreno, ali ne znam koliko bi to ustedelo troskova.

Za DaVinci model (ChatGPT je evolucija istog), naplacuju $0.02 za 1000 tokena (sto je ~750 reci), sto znaci da $1 kupuje 37500 reci. Uzmi da im je zarada 50% npr. ako procenjujes koliko bi kostalo da sam to trcis (totalno 'sac' procena koja ne uzima gomilu stvari u obzir).

Medjutim, ovo su cene za stock model - ako hoces da ga treniras za svoje potrebe, naplacuju $0.12 za 750 reci (i $0.03 za trening isto po 750 reci).

Ovde se moze otkriti nesto mozda oko kesiranja i optimizacija - ako naplacuju 6x vise za dodatno natreniran model, mozda je jedan deo zbog manje optimizacija koje mogu da primene.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije09.02.2023. u 07:38 - pre 14 meseci
Google-ov odgovor na ChatGPT: https://aitestkitchen.withgoogle.com/

Nije još uvek dostupan za upotrebu, već mora da se prijavi na listu čekanja.

https://blog.google/technology/ai/bard-google-ai-search-updates/

 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije09.02.2023. u 17:05 - pre 14 meseci
Ekstenzija za Chrome (chromium) Microsoft Bing Search for Chrome izbacuhe rezulrar sa milisekundu i to sve o tom pojmu a ne kao chatGPT kucka kao na pisacoj masini, ja sam iznenadjem kojom brzinom je izbacio podarke o apolo 13 misiji i plus linkove, dikukumenta, filmove koji su snimani na tu temu.. Nem akao kod chatGPT samo par recenica i gotovo.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije10.02.2023. u 17:33 - pre 14 meseci
Do pre neki dan Ludofov broj = pi =3.14 =Arhimedova konstanta tako je pisao chatGPT.
Danas nije vise tako ChatGPT pise:
Citat:
Ludolfov broj je naziv za beskonačnu decimalu koju definira formulom:

Copy code
4 + 1/3 + 1/4 + 1/5 + 1/6 + ...
Ova decimala se može računati za neskončno mnogo koraka, ali nikada neće doseći tačnu vrijednost. Ona se naziva i Ludolfovo pi, iako nije isto kao matematička konstanta π (pi). Iako Ludolfov broj ima neke sličnosti sa π, oni su dva različita broja.
]

Microsoft Bing Search for Chrome kaze da je isto

https://www.bing.com/search?q=...p;ghsh=0&ghacc=0&ghpl=
Pa sad ti veruj chatGPT i AI

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 10.02.2023. u 20:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
*.beanfield.net.



+52 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije10.02.2023. u 19:21 - pre 14 meseci
Citat:
lega99: Microsoft Bing Search for Chrome


Hm, nisam znao da Bing hoće da uopšte radi sa ChatGPT ako pretraživač nije Edge.

Barem su to neki pisali, u smislu da MS forsira Edge čisto kao još jednu taktiku da malo navuče ljude na svoj pretraživač.
https://9to5google.com/2023/02...-google-chrome-microsoft-edge/



 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije10.02.2023. u 19:55 - pre 14 meseci
Citat:
brainbuger: Hm, nisam znao da Bing hoće da uopšte radi sa ChatGPT ako pretraživač nije Edge.

Barem su to neki pisali, u smislu da MS forsira Edge čisto kao još jednu taktiku da malo navuče ljude na svoj pretraživač.
https://9to5google.com/2023/02...-google-chrome-microsoft-edge/


Nije Edge nego u Chromiumu u Archu, probacu sad i u Edge u Archu dal ga prima kao ekstenziju.
Ispada da su cromiumu tj. Chrome ovim dodatkom produzili zivot.
U edge je vec ugradjen otvara ko lud i to u linuxu
Koliko vidim M$ se oslanja na wikipediju kao izvor informacija



[Ovu poruku je menjao lega99 dana 10.02.2023. u 22:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
*.beanfield.net.



+52 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije10.02.2023. u 20:02 - pre 14 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
Ovde se moze otkriti nesto mozda oko kesiranja i optimizacija - ako naplacuju 6x vise za dodatno natreniran model, mozda je jedan deo zbog manje optimizacija koje mogu da primene.


Da, to već ima smisla. 6 puta je 6 puta. Neko ko bi dizao sopstveni model na trenažu svakako ne bi hteo nepotreban keš koji bi mu "seckao" trening. U smislu da je na neki način, svaki taj query bitna "kapljica" za bazen.

Sa druge strane, keširanje im je verovatno nužno jer ionako sagorevaju opasno brdo love svaki sat. Svaki keširan query može da sačuva na hiljade $.

Baš u tom smislu, čaprkao sam malo oko tih cifri za hosting, ono, čisto da probam da dobijem neku sliku koliko para sagoreva igračka na dan. Sve kritike i ispravke na ovo ispod su dobrodošle! ;-)

Dakle, Goldstein je dao neku početnu kalkulaciju baziranu prema mogućnostima Nvidia A100 GPU (mada ovi verovatno koriste šta im MS daje na Azuru i po ko zna kojim dilovima ali ajde).
https://twitter.com/tomgoldsteincs/status/1600196986514251776

Profa je došao do $0.01 po query-ju ako se uzme da je nekih 20-30 reči prosečan query (što je naravno isto teška šacometrija ali ajde da krenemo od nečeg).

Ako uzmemo da je početkom Dec 2022 kad je Goldstein računao bilo oko 1 milion aktivnih korisnika a da ih danas ima već preko 100 miliona (prema Rojtersu) i da uzmemo da je od toga +10 miliona aktivnih tokom dana.

Ako prosečan korisnik izudara nekih 10 query-ja danas (da uzmemo neki low estimate izmedju onih koji se malo poigraju i odu <-> ekstrema koji izudaraju stotine svaki dan). Bez keširanja, brojka bi bila:

Citat:
10,000,000 x 0.01 x 10 = 1M


Čak i uz optimizacije + nešto love od Plus verzije + resursi koje Microsoft ulaže, ostaje fakat da igračka sagoreva planinu love dnevno. Biće zanimljivo pratiti kako će stvar dalje evoluirati i u kojim smerovima.

Kako je i sam osnivač Altman izjavio "We will have to monetize it somehow at some point; the compute costs are eye-watering” https://twitter.com/sama/status/1599669571795185665

Citat:
Ivan Dimkovic:
sto znaci da $1 kupuje 37500 reci


Nešto se pitam, da li postoji barem neka teorijska mogućnost da model dodje do tačke kada je već toliko nakupio istreniranog "znanja" da im ostaje da ga samo optimizuju i primaju povremeno novi update. U smislu, jel mogu kod AI ovog tipa troškovi vremenom početi da opadaju jer nije više ista količina processinga potrebna?

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Da li biti programer? Buducnost profesije
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 266919 | Odgovora: 1523 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.