Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bitkoin stalna diskusija

[es] :: Cryptocoins :: Bitkoin stalna diskusija
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 439875 | Odgovora: 3314 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

eeestablishment
srbija

Član broj: 268550
Poruke: 787
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: eeestablishment


+480 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija02.02.2018. u 21:02 - pre 75 meseci

Doktor Propast: Ovo je najgore u ljudskoj istoriji

Nobelovac Nurijel Rubini, poznat i kao Doktor Propast kaže da je bitkoin najveći balon u ljudskoj istoriji.


https://www.b92.net/biz/vesti/...2&dd=02&nav_id=1354415
zašto bogati ne uživaju u bogatstvu i jelu i piću nego odmah pokušavaju da naprave

bombu i unište svijet . . . ( Bob Rock )
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija02.02.2018. u 22:19 - pre 75 meseci
Citat:
pctel: Meni ono sto je on objasnio sve bilo jasno, a sad kad ga ti objasni ja nista ne razumem :D

Koji deo ti nije jasan?
Citat:
Onaj ko je brzi u precrtavanju ima vece sanse da bude prvi. Njegova korist je sto ce dobiti nagradu ali od samog precrtavanja nema nikakve koristi, samo gomila bacenog papira.

Nema tu sta prvi drugi,ako imas neko vreme da nema hash (posao da kopa) dobiće ga vrlo brzo,tako da nema nikakvu korist nije tacna,odnosno da mu je masina (bacen papir) nije rudarila.

Da ti uprostim posto si poprilicno zastranio pisuci da bas nema koristi.Ima a kalkulaciju cu ti reci kad 10.og sdtigne racun za struju.Dok ti ovde vidim vodis demagogiju,neko je vec zaradio.

I opet da ti zavrsim,skraceno.0,6 ethereuma se dobija za mesec dana rudarenja.Ende_______________________________.

Onaj koji kalira je osoba koja koristi kes i hoce da berzanski zaradi.Evo ti link pa sam analiziraj,manje ces habati prste na tastaturi.I sta bi na kraju sa testerom,2 firme spojene a naziv ;).

https://ethereumprice.org
 
Odgovor na temu

nemamstan

Član broj: 335040
Poruke: 246



+134 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija02.02.2018. u 22:28 - pre 75 meseci
Ok, ti si zaradio 0.6 ETH?
Hoćeš da kažeš da sada imaš $500 u džepu više nego pre mesec dana?


Što se tiče pada BTC izgleda da je neki žešći igrač pustio u rad novu farmu i da se na tržištu pojavio višak BTC.
No, dobra je vest da je tržište to amortzovalo i sada se stabilizuje.
 
Odgovor na temu

VirtualPoP
VirtualPoP

Član broj: 87655
Poruke: 123
*.adsl.eunet.rs.



+24 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija02.02.2018. u 23:56 - pre 75 meseci
Citat:
nemamstan:
Block Time je pao na 9:17 a nakon kratkotrajnog oporavka BTC ponovo pada.
Moglo bi da ima izvesnog smisla u onome što neki tvrde da štampanje vodi u inflaciju.

Kako zamisljas to stampanje? Jedini nacin da neko manipulise blockchainom je da ima 51% mreze a takva situacije dovodi do cold forka....

Mislim da gresis. Samo baci pogled na ovaj chart, primetices da se volume stalno vrti oko 1.000.000 btc na dnevnom nivou. Mogu da se kladim da je dobar deo od tog miliona jedan te isti svaki dan, tj. day traderi vrte iste btc isto vreme. Nema inflacije, nema stampanja, samo trziste, trejderi koji prave manipulacije i lose vesti sto u sumi proizvodi FUD. Ovaj pad je savrseno normalan jer je neodrzivo bilo da ima skok od x6 za tako kratko vreme. Licno ocekujem lagani oporavak u narednim mesecima. Ni za godinu - dve nije kasno.

Pogledaj malo chart pa sam prosudi:
https://coinmarketcap.com/currencies/bitcoin/#charts
 
Odgovor na temu

nemamstan

Član broj: 335040
Poruke: 246



+134 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija03.02.2018. u 00:23 - pre 75 meseci
Citat:
VirtualPoP

Mislim da gresis. Samo baci pogled na ovaj chart, primetices da se volume stalno vrti oko 1.000.000 btc na dnevnom nivou. Mogu da se kladim da je dobar deo od tog miliona jedan te isti svaki dan

Možeš da se kladiš ali to ne znači da ćeš dobiti opkladu.

Pogledaj dijagram broja adresa sa kojih je poslan BTC.
Može se uočiti smanjen broj adresa kraj januara/početak februara.
Medjutim, broj poslanih BTC za poslednjih 24h je 1,450,451 osetno više nego što ti tvrdiš.

Imamo smanjen broj adresa, veći broj BTC u opticaju --> neko je izneo na tržište veću količinu BTC u kratkom roku.



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija03.02.2018. u 03:56 - pre 75 meseci
Uvek sam se trudio da shvatim kako pojave u svetu funkcionišu, a ako me nešto bar malo interesuje, onda obično volim i da zavirim ispod haube. Ok, ne moram da budem inženjer da bih znao kako funkcioniše SUS motor ili čemu služe svećice. Jasna predstava o tome je sasvim dovoljna, da bi znao svaki i najsitniji detalj, moraš takoreći život da posvetiš tome. Zato

Moram nešto da pitam, bez obzira što će mnogi reći, čitaj temu pažljivo i polako, guglaj malo i biće ti jasnije. Ne vredi, meni nije jasno, pa ako bi se našao neko dovoljno strpljiv da objasni meni glupom(inače sve znam i u sve se razumem), šta je to kriptovaluta?

Ok, jasni su mi ili bar mislim da su mi jasni mnogi pojmovi u ekonomiji i finansijama: krediti, kamate, novac, zlatna podloga, devizne rezerve, deficit, suficit, javni dug, hartije od vrednosti. Šta hoću da kažem?

Ako država Nemačka izda hartije od vrednosti sa nekom kamatom, može očekivati da će ih prodati u određenom roku. Ako to isto uradi neka Tanzanija, moraće da ponudi mnogo veću kamatu(prinos) na te hartije od vrednosti, jer potencijalni ulagači sigurno neće imati isto poverenje kao u snagu Nemačke ekonomije. Dakle, to mi je savršeno jasno.

Jasno mi je i šta je bar nekada predstavljala zlatna podloga za neku valutu. Bez obzira što je danas (uglavnom)nema, opet mi je jasno zašto neko u Srbiji recimo, kaže sebi, ok uštedeo samo ovog meseca toliko i toliko, kupiću hiljadu švajcarskih franaka, bolje nego da imam dinare kod sebe. Dakle, to mi je takođe savršeno jasno.

Jasno mi je, negde sam čitao vest o tome da postoje oni koji profesionalno igraju igrice. Dakle, ako Pera i ja igramo istu ogricu online i ako je on uspešniji od mene, sasvim je prirodno da mi u jednom trenutku on ponudi na prodaju svoj nalog ili šta već jer je stigao do određenog nivoa. Dakle, to mi je takođe savršeno jasno.

E sad, niko nije naivan da ne vidi prevare, muljavine, nameštanja, pumpanja balona i tako dalje i tome slično na tržištu nekretnina, nafte ili bilo kom drugom tržištu, nebitno. Međutim, to nije ono što me ovde interesuje, jer sam do sada uvek mogao da razaznam jasnu razmenu vrednosti: tante za kukuriku, bez obzira koja je roba ili vrsta robe u pitanju. Kod kriptovaluta to uopšte nije slučaj, niti mogu da vidim, shvatim ko tu šta radi, kako radi i kome nudi to? Jesam li dobro razumeo da su u pitanju algoritmi, enkripcija podataka i tako to? Ok, mogu da zamislim da su nekom potrebni algoritmi za sve i svašta, da je spreman da to i plati, ali onda imam dva pitanja. Prvo, iz masovnosti i obima pomame za kriptovalutama, očekujem da će domaćice uskoro umesto gledanja španskih serija početi da se bave onim što zovemo CS. Ako ja pronađem/napravim algoritam za sortiranje/pretraživanje/bilošta koji je duplo brži od trenutno najboljih, jasno je da ću gledati da to unovčim, a verovatno će se naći i oni koji bi to platili. Međutim, očigledno je da se time ne može baviti baš svaka baba u komšiluku, kao što je očigledno da mi je za algoritam potreban pre svega mozak, malo papira i olovka, kompjuter je tu poslednja stvar. Očigledno je da negde grešim, tj. nešto ne shvatam. Šta? Drugo pitanje. Ako nije ovo prethodno, nego neki Pera Mika Žika rešava strašno komplikovane probleme i ima agoritme za rešavanje istih, ali je zbog složenosti potrebna ogromna procesorska snaga i mnogo hardvera, onda OK. Voleo bih da znam koji su to problemi, ko plaća za njihovo rešavanje? Zašto to ne radi u nekoj već postojećoj valuti, već izmišlja novu?

Mogao bih da postavim pitanje i ovako. U svakoj razmeni dobara, trgovini na berzi, između pojedinaca, kompanija ili država mogu da uvidim da svaka strana dobija nešto, tj. mogu da zamislim onog krajnjeg korisnika, koji ima neku satisfakciju za to što daje milion dolara za par sličica igrača sa poslednjeg svetskog prvenstva. Isto tako mogu da zamislim izdavačku kuću koja je objavila album, a onda i sličice za taj album, pa onda zaljubljenici razmenjuju sličice ili čak kupuju jedni od drugih. Ko izdaje bitkoin? Šta će bitkoin nekome, osim što želi da zaradi, ostvari profit? Ok, već čujem pitanje, šta će nekom euro, dolar, franak, rublja, dinar? Hm, ovde već dolazimo do psihologije, ali je pitanje sasvim na mestu. Novac, ovaj klasični izdaje država, tj. neko stoji iza njega i garantuje da ćeš tim papirom moći da kupiš hleb i mleko u supermarketu. Koji je nivo mog poverenja u ovu ili onu klasičnu valutu, potpuno je nebitno, bitno je samo i jedino to da znam da iza nje stoji neka institucija koja garantuje da ću za određenu svotu moći da dobijem neka dobra, ni manje ni više. Ok ok, ali država, tj. centralna banka izdaje novac i koristi ga kao instrument u monetarnoj politici. Centralna banka ima interes da plasira novac na tržište ili ga sa istog povlači, jer tako utiče na inflaciju, cenu proizvoda cenu rada uvoz izvoz. Ko izdaje bitkoin? Kome je i za šta neophodan bitkoin?

Jedna mala napomena. Zadrt sam, tvrdoglav, glup, ograničen, ciničan, zatucan i tako dalje. Moraćete da budete veoma strpljivi, pažljivi i taktični ako želite da mi pomognete da izađem iz prošlog veka i shvatim, čemu sve ovo služi, a uz to i ne radi?
 
Odgovor na temu

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
cable-188-2-60-13.dynamic.sbb.rs.

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija03.02.2018. u 07:44 - pre 75 meseci
@Bradzorf012

Umesto da ti mi sad ovde razglabamo nasiroko i nadugacko toplo preporucujem sledeci video. Traje oko 40 minuta i lepo objasnjava od kulina bana sta je novac, cemu sluzi, i onda sta su i po cemu se kriptovalute razlikuju od ostalih vrsta novca i zasto su izmisljene.

Video: https://youtu.be/l1si5ZWLgy0
Violence is the last refuge of the incompetent.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija03.02.2018. u 10:24 - pre 75 meseci
Citat:
Bradzorf012:
Jedna mala napomena. Zadrt sam, tvrdoglav, glup, ograničen, ciničan, zatucan i tako dalje. Moraćete da budete veoma strpljivi, pažljivi i taktični ako želite da mi pomognete da izađem iz prošlog veka i shvatim, čemu sve ovo služi, a uz to i ne radi?

Po mom misljenju, ovo je vrlo opasan stereotip - ako si kriptovernik onda si moderan i obrazovan, a ako nisi onda si zatucan i sto bi rekao Radovan III - upadljivo glup? To je dovelo do brzog rasta broja kriptovernika, jer vecina ljudi ne zele da budu upadljivo glupi. Mislim da bi ljudi koji se razumeju u informacione tehnologije morali biti drustveno odgovorniji i na forumima aktivnije objasnjavati ljudima koji se manje razumeju da iza kriptovaluta ne stoji nikakva realna vrednost i da rudarenjem ne nastaje nikakva nova vrednost, vec jedina vrednost kriptovaluta stoji u religioznom slepom verovanju u svetlu buducnost kriptovaluta. Treba da izmenimo glediste u tom smeru da je ustvari taj koji slepo veruje kriptovalutama "tvrdoglav, glup, ograničen, ciničan, zatucan i tako dalje".
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija03.02.2018. u 15:07 - pre 75 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Citat:
pctel: Meni ono sto je on objasnio sve bilo jasno, a sad kad ga ti objasni ja nista ne razumem :D

Koji deo ti nije jasan?
Citat:
Onaj ko je brzi u precrtavanju ima vece sanse da bude prvi. Njegova korist je sto ce dobiti nagradu ali od samog precrtavanja nema nikakve koristi, samo gomila bacenog papira.

Nema tu sta prvi drugi,ako imas neko vreme da nema hash (posao da kopa) dobiće ga vrlo brzo,tako da nema nikakvu korist nije tacna,odnosno da mu je masina (bacen papir) nije rudarila.

Ne. Ako je neko pre tebe nasao podatak koji se dodaje na prethodni blok tako da se hesiranjem dobija broj manji od zadatog, taj ce dobiti nagradu za taj blok. Ti neces dobiti nista, kao da i nisi rudario.
Da bi se ublazio taj efekat, ljudi se prikljucuju pool-ovima sto je u analogiji sa lotom ekvivalentno tome da se odredjen broj ljudi dogovori da zajedno precrtavaju pa ako bilo koji od njih ubode kombinaciju svi dele pare na osnovu ucinka u precrtavanju.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija03.02.2018. u 15:27 - pre 75 meseci
brux002

Ako nisi pažljivo čitao, to nije odgovor na moje pitanje. Ne moraš uopšte da se pravdaš, naročito ne da razglabaš naširoko i nadugačko. Objasni meni nepismenom šta ili ko stoji iza bitkoina? Satoši Nakamoto, ok. Pojedinac, grupa ljudi, nezavisni od vlade, ok. Šta će njima rad mog procesora? Povećavaju sigurnost transakcija? Ok, ali to nije novac, za to nije neophodan novac, tj. nova moneta. Evo priznajem, nisam se nešto posebno interesovao za ovu temu, pročitao sam par tekstova i to je sve. Da ne bude da samo hoću da mi se sve servira na gotovo, ponovo sam malo guglao i pročitao sedam i slovima s e d a m tekstova na tu temu, ali mi suština promiče i ja je nigde ne vidim. Na nekim mestima čitam, kažu digitalni novac. Meni to ništa ne znači, sutra da u Srbiji ukinu papirni novac, nije da ne bih primetio, ali dosta stvari plaćam karticom, tako da u dobroj meri mogu reći da i sam već koristim digitalni novac, keš mi sve manje prolazi kroz ruke. Postoji dobar razlog, duboko psihološki, čije izvorište je vekovima i hiljadama godina u prošlosti i koji nas je doveo do toga da danas zlato uzimamo kao referentnu vrednost, kao reper pri razmeni dobara. Ono se kasnije koristilo i kao zalog, tj. podloga za izdati papirni novac. Čak i danas kada te podloge nema, svakom prosečnom glupsonu kao što sam ja je jasno, da vlada i centralna banka izdaju novac, plasiraju ga na tržište i povlače sa istog kao meru vrednosti dobara koje posedujemo. U tom smislu, štampanje novca ili njegovo izdavanje bez pokrića niti stvaraju niti uništavaju dobra koja posedujemo, već samo vrše preraspodelu istih.

Da do kraja pojednostavim stvar. Ako ti i ja sa svojim porodicama živimo na nekom ostrvu ili u nekoj džungli i ako sam ja pastir, a ti ratar, možemo napraviti dogovor. Ti i tvoja porodica ne želite da jedete samo salatu, zeleniš, hleb, voće i povrće, a ni ja ne bih samo meso i mleko. Ako krenemo da razmenjujemo dobra, verovatno ćemo uvideti da nije baš jednostavno da ti ja stalno donosim litar mleka ili kilo mesa, ako hoću kilo banana ili krompira. Možda tebi u datom momentu to baš i nije potrebno, a važi i obratno. Dakle, uzećemo deset, stotinu ili hiljadu kamenčića, a onda ću ja sa jedne strane na njemu urezati svoj potpis ili crtež koji niko neće moći da kopira, a ti ćeš uraditi to isto sa druge strane kamenčića - novčića. Ako među nama postoji poverenje, vrlo brzo će se razviti i trgovina, pa ćemo uskoro u džepu nositi po nekoliko kamenčića i razmenjivati ih za dobra koja su nam neophodna. Isto to u potpunosti, radi i svaka država, tj. centralna banka. Zato se novac ne stvara, jer novac sam po sebi nema nikakvu vrednost i ja jutros ne bih mogao da odem ni na šišanje ni na doručak, jer bi me s pravom pitali kada im pružam pare: "šta će meni ti papirići"? Za divno čudo, nisu me pitali zato što imaju poverenje u onoga ko izdaje taj novac, zato što su na ovaj ili onaj način i sami bili pitani u vezi njegovog štampanja i izdavanja, ali ne i stvaranja. Zašto insistiram na ovome? Pa zato što se u nekim tekstovima kaže kako se bitkoin stvara. Novac nije moguće stvarati, moguće ga je štampati, na papiru ili u digitalnom obliku svejedno, ali mora postojati garancija onog koji ga izdaje da će donosiocu pružiti realnu opiljivu stvar ili uslugu. U slučaju bitkoina, ja to ne vidim nigde. Da to kažem i ovako, jednostavnije i meni samom razumljivije. Ako gejmerska zajednica počne da trguje svojim pređenim nivoima u igricama, može stvoriti sopstvenu valutu, nazovimo je gejmkoin. Meni ovakav scenario, koliko god bio neverovatan, uopšte ne izgleda nemoguće, jer bi iza njega tj. tog novca stajala realna opipljiva vrednost. Da ponovim po hiljaditi put, iza bitkoina ne vidim ništa.



pctel

Manje više, slažem se sa tvojom ocenom. Jedan od razloga zašto sam se javio je i taj, što sam pomalo oprezan, pa ne bih da se zalećem i dajem odokativne ocene i procene, samo želim da sebi razjasnim neke stvari.
 
Odgovor na temu

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
cable-188-2-60-13.dynamic.sbb.rs.

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija03.02.2018. u 16:10 - pre 75 meseci
@Bradzorf012

Ne znam jesi li pogledao video koji sam ti ponudio ali Andreas tamo upravo odgovara na vecinu (ako ne i sva) tvoja postavljena pitanja. Ako zelis mozes mi reci na koje pitanje nisi nasao odgovor pa ti mogu premotati video. Ako bas nema onda cu ti licno ovde odgovoriti :)

Citat:
pctel Po mom misljenju, ovo je vrlo opasan stereotip - ako si kriptovernik onda si moderan i obrazovan, a ako nisi onda si zatucan i sto bi rekao Radovan III - upadljivo glup?


Slazem se da je opasan i netacan stereotip. Svako moze da koristi novac koji zeli i lepota je u izboru. Onaj ko ne zna nista o kriptovalutama nije glup, samo je ne-informisan. Evo ja recimo ne znam biologiju ili tajlandsku masazu pa me ne zovu ljudi glupavim. Nije sramota ne znati.

Jedino koga bih mogao zvati glupim je one koji bi da se bave kriptovalutama (kopaju, spekulisu,...) a da ne znaju nista o njima - ni sta su ni kako funkcionisu. Pogotovo one ljude koji su dizali kredit da kupuju rigove ili kripto. Njih cu sa punim pravom da nazovem debilima :)

Kriptovalute su bile i ostale do dana danasnjeg - kocka. Kladionica za geekove. Ja bih voleo da to preraste u nesto vise i bolje i zaista verujem da ima potencijal, ali moramo ih nazvati imenom sto (trenutno) jesu - kocka.

Mozda bi trebalo pinovati u ovoj temi objasnjenje da nikako ne trebati ulagati u kripto novac od kog nisi spreman da se oprostis!

P.S. Povratak dzedaja 956.-ti put - BTC je trenutno 9100$ :)

[Ovu poruku je menjao brux002 dana 03.02.2018. u 17:21 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao brux002 dana 03.02.2018. u 17:21 GMT+1]
Violence is the last refuge of the incompetent.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2707



+700 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija03.02.2018. u 18:24 - pre 75 meseci
Bradzorf012>

Papirni novac je ušao u upotrebu tako što država nije davala garanciju za njegovu vrednost u odnosu npr. na cene hrane, već "obećanje" da će za papirnu novčanicu donosiocu izdati određenu količinu srebra ili zlata.

Ljudi su čuvali u bankama zlatnike i srebrnjake, a za uzvrat dobijali papir/potvrdu, jer je tako bilo jednostavnije čuvati papirni "novac" i prenositi ga sa lokacije na lokaciju, a sigurnije od krađe (jer je tada kovanice mogao podići samo vlasnik). Kasnije, umesto da se plaćanja vrše direktno u kovanicama od srebra i zlata, počela su se vršiti u tim papirima kako bi se uštedelo vreme - naravno, nije svaka "banka" bila isto cenjena, tako da sa papirima neke banke nije bio problem, dok su neke druge morale da se dokazuju na tržištu i njihovim papirima se moglo trgovati samo lokalno.


U slučaju SAD (pogodan primer, pošto su imali veliki broj privatnih i banaka pojedinih država članica SAD koje su napravile haos, i koje su jednostavnim ukazom uklonjene sa tržišta kreiranja novca, a taj posao poveren novoj centralnoj banci SAD - ovo je pre uvođenja FED-a), uvođenjem centralne banke tada uvedeni dolar je predstavljao GARANCIJU da će donosilac novčanice dobiti određenu količinu srebra ili zlata za tu novčanicu, i to je bukvalno i pisalo na novčanici - da to nije novac niti ima neku vrednost, već da samo garantuje donosiocu isplatu navedene vrednosti u srebru ili zlatu.
Naravno, kome je trebalo srebro ili zlato, kad je papirić bio mnogo pogodniji?

Danas toga više nema, ali je princip sličan, samo što je srebro i zlato izbačeno iz igre, a kao "podloga" služe hartije od vrednosti i imovina države, uključujući prihode od poreza (kao što je plata pojedinca npr. garant za vraćanje gotovinskog kredita).



Šta je onda u toj priči kriptovaluta?

Ovo je veoma kratko i pojednostavljenije objašnjenje od onog datog u linku u jednoj od poruka iznad:



Naime, bitkoini se stvaraju bukvalno ni iz čega, kao "nagrada" za ove što "rudare" odgovarajuće heševe, tj. rešavaju određeni problem kako bi se sprečilo da ljudi zloupotrebljavaju sistem "glasanja" (imaš u videu objašnjeno šta je "glasanje", kao i dalje priču gde se opet koristi "rudarenje").

Međutim, ako bi neko imao superkomjuter sa ne znam koliko GPU-ova, onda bi bio u situaciji da vara i nadglasa ostale učesnike, da ne pominjem više takvih osoba ili kompanija.


A zašto bitkoin ima toliku vrednost? U početku su ga koristili za trgovinu sitni kriminalci i entuzijasti pa je cena sporo rasla zbog manjeg obima trgovine, potom krupniji kriminalci i oni koji su smatrali da će cena i dalje da raste pa su ulagane poprilično veće sume novca i tako je cena brže rasla, i na kraju su ušli oni sa milionima i čak milijardama, pa je cena stigla maltene do 20k dolara, jer je ulagana masa dolara postajala mnogo veća od broja dostupnih bitkoina.
Neko je hteo lepo da zaradi pričajući da će cena otići na 50k pa i 200k, a vidimo da sada pada ispod 8k... kako to ljudi nisu naseli da će i dalje da raste pa krenuli da kupuju i dalje dižu cenu? Jednostavno, došlo do zasićenja tržišta, oni koji hoće brzo da zarade otišli na druge kriptovalute, jer je ovde postao problem brzine zarade - i da sa 20k ode na 50k, ipak za zaradu od 1.000.000$ moram da kupim 33 bitkoina po 20k i prodam ih po 50k, tj. treba mi 660k dolara da uložim.
A šta ako sve pukne, onda gubim 660k?

Zato su se ljudi okrenuli valutama koje su ispod dolara, kao što je nekada bio bitkoin, u nadi da će isto tako ekstremno da im skoči cena, ali ako i propadnu, bar su pukli par stotina dolara, a bitkoin je naglo opao jer su mnogi krenuli da ga prodaju kako bi novac uložili u druge kriptovalute.


A za šta je pogodan bitkoin? Na primer, prodaš na crno dijamant koji si pronašao u Južnoj Africi, plate ti u bitkoinima, pa se tako vratiš u SAD i bez dijamanta i bez keša, i tako ne rizikuješ da te uhapse ili opljačkaju kao kada bi nosio dijamant ili keš. U SAD kupiš kuću za te bitkoine od nekog narko bosa, koji potom bitkoinima plati nekome iz Kolumbije kokain (jer je lakše tako nego da se ovaj iz Kolumbije muči kako da prebaci milijarde u sitnim apoenima), koji nakon toga tim bitkoinima kupi Tesla auto.

Naravno, to sve dok Tesla hoće da proda auto za bitkoine. Ako neće niko ništa da proda od robe za bitkoine, onda će bitkoin pući i cena će mu se vratiti na par centi ili desetina centi.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

AMD guy
Miroslav
.NET developer

Član broj: 128930
Poruke: 1007

Sajt: www.its.edu.rs


+38 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija03.02.2018. u 18:34 - pre 75 meseci
Koliko od vas je procitalo nacesca postavljana pitanja o bitkoinu?
https://bitcoin.org/en/faq
http://i.imgur.com/V3feW.jpg
http://on.wsj.com/H9yjz6 -- India Graduates Millions, but Too Few Are Fit to Hire
 
Odgovor na temu

nemamstan

Član broj: 335040
Poruke: 246



+134 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija03.02.2018. u 18:47 - pre 75 meseci
Pomoz' bitkoin, faljen kripto!
Kijavica je izlečena i $9500 se smeši BTC-u.


Citat:
mjanjic

A za šta je pogodan bitkoin? Na primer, prodaš na crno dijamant koji si pronašao u Južnoj Africi, plate ti u bitkoinima, pa se tako vratiš u SAD i bez dijamanta i bez keša, i tako ne rizikuješ da te uhapse ili opljačkaju kao kada bi nosio dijaman ili keš. U SAD kupiš kuću za te bitkoine od nekog narko bosa, koji potom bitkoinima plati nekome iz Kolumbije kokain (jer je lakše tako nego da se ovaj iz Kolumbije muči kako da prebaci milijarde u sitnim apoenima), koji nakon toga tim bitkoinima kupi Tesla auto.

E zbog toga od malih nogu žudim da imam BTC :)

Nego, nije mi jasno, "U SAD kupiš kuću za te bitkoine od nekog narko bosa"
ko je u tom slučaju šta oprao?
Ili te je narko-bos presvuka?
Kako nelegalna kuća (plaćena narko-bosizmom) postaje legalna kad se plati BTC-om?
On nema račun za kuću, ti nemaš račun da si mu dao BTC, niti ti imaš dokaz da je BTC tvoj.
Kako sad tu bilo šta postaje legalno?
 
Odgovor na temu

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
cable-188-2-60-13.dynamic.sbb.rs.

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija03.02.2018. u 19:06 - pre 75 meseci
Nego u vezi ovog dipa koju kriptoskeptici zeljno iscekuju (verovatno zbog "I told you so" momenta): istina je da je crypto trziste potonulo 60% ovih dana... Tako to izgleda na slobodnom trzistu.

Bitcoin is punk rock - deal with it!

Nema drzave da manipulise i vestacki odrzava odredjenu cenu suprotno silama trzista. Nema drzave da bailout-uje (pokloni novac poreskih obveznika privatnicima) propale banke kada uniste trzista svojim manipulisanjem. Slabe su kontrole tokova kapitala. Svi mogu da ucestvuju bez icije dozvole, to ukljucuje i kolumbijske dilere droge i africke humanitarne organizacije i vukove sa Wall Street-a.

Ljudi kupuju previse optimisticno a posle prodaju previse poplaseno... Ovo je ujedno i razlog zasto crypto investiranje nije 'easy money'. Treba imati stomak za ovakve padove i ostati cvrstih ruku.

Noobovi investiraju i kupuju crypto iskljucivo kada cena ide gore (Fear Of Missing Out) a kada krene da pada svi se uspanice, prodaju ili postaju nezainteresovani sto je pogresna strategija. Ovi padovi su vreme kada bogatstva menjaju ruke i kada se prave ogromni profiti... 'Samo' treba imati stomak i odigrati pametno.

Welcome to the show. ;)
Violence is the last refuge of the incompetent.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija03.02.2018. u 22:30 - pre 75 meseci
brux002

Ne znam da li si ti pažljivo pročitao moje postove na ovoj temi, kojih ima svega dva, drugi put da te priupitam. Da ponovim, poluzainteresovano sam čitao o ovome u poslednjih mesec dva, ali sam ovih dana izdvojio malo vremena, ubacio u gugl i pokušao da se informišem sa prve dve strane što mi je izbacio. Znači, nisam baš kopao do besvesti, ali se nisam ponašao ni kao lenština koja čeka sve na gotovo. Da ponovim pitanje, meni uopšte nije jasno kako se to ni iz čega stvara bitkoin, novac, nova vrednost? Da ponovim, kada rudarenjem stvorim novčić koji pripada meni, šta sam ponudio sistemu zauzvrat? Zar je toliko teško i komplikovano pitanje? Očigledno je najlakše reći imaš to i to na tom i tom jutjub klipu. Zašto bi onda postojali forumi, razgovori i ostalo? Postaviš pitanje, onda se javi neko i kaže u toj i toj knjizi od Pere imaš na strani 2342 odgovor. Čiča miča i gotova priča. Neće baš biti. Ovo nije prvi put da se susrećem sa nečim što mi je maglovito, nejasno i zašto ne reći sumnjivo. Obično se u takvim pričama sve okreće o nekog čardaka ni na nebu ni na zemlji, sve visi u vazduhu, ali je zato nafilovano stručnim izrazima i terminologijom nerazumljivom prosečnom čoveku. Kada malo zagrebeš ispod površine, vidiš opet maglu.

Sada ću da postavim neka pitanja.

Citat:
mondo:
Sad se vi pitate "kako iz ničega može postati nešto?", to jest kako iz kalkulacija koje ničemu ne služe može nastati novac? Za detaljan odgovor na ovo pitanje morate imati predznanje iz političke ekonomije, ali – pojednostavljeno rečeno – ni papirni novac ne vredi ništa sam po sebi, već mu vrednost nastaje na tržištu, to jest percepciji ljudi da on nešto vredi. Broj Bitcoina je ograničen, njihovo "pojavljivanje" iz "ničega" nastaje u predvidljivom ritmu, što sprečava inflaciju, a to je pak osnovni preduslov za poverenje brokera i trgovaca koji priznaju Bitcoin.


Sa boldovanim se uglavnom slažem, ali postoji jedna mala razlika. Osim poverenja, postoji i dogovor svih nas koji živimo u Srbiji na primer. Centralna banka odštampa u naše ime hiljadu milijardi dinara i pusti u opticaj, a ta količina novca je mera vrednosti svih dobara koje posedujemo. Ako to nije slučaj, mogu da ponovim onaj primer sa igricama. Savršeno bi mi bilo jasno da gejmerska zajednica štampa gejmkoin i svakom igraču koje pređe nivo da jedan dva deset ili hiljadu gejmkoina kao svojevrsnu nagradu za trud i sposobnosti. Možda bi bilo bolje reći, kao dokaz da je Pera prešao neki nivo u igrici. Takođe, uopšte nije teško zamisliti da se iz ovoga razvije berza gejmkoina i naraste do neslućenih razmera i da bi ljudi bili spremni da za gejmkoin plate papirnim novcem ili nekim drugim dobrom. Kao što (ne)vidiš, ja možda jesam kriptoskeptik, ali bih bez obzira na to, hteo malo bolje da razumem stvari.

Citat:
mondo:
Ti računari i specijalizovani hardver rešavaju kompleksnu seriju matematičkih algoritama, a od brzine njihovog rešavanja, to jest akumulirane snage računarskog sistema koju određena individua poseduje – zavise brzina i efikasnost njegovog rudarenja.


Citat:
b92:
Šta je to dokaz-o-radu?

Proof of work system. Izmišljen je u svrhu kontrole da li je informacija došla od korisnika ili od spamera –(botnet-a). Glavna karakteristika sistema je da on traži od onoga koji je poslao zahtev, da uzvrati radom ili akcijom. Najšešće je to procesorski rad. U prvim aplikacijama ovog sistema Majkrosoft ga je ugrađivao u uzglavlje elektronske pošte. To je u suštini jednačina koji se relativno brzo izračunava koristeći sirovu snagu procesora. Za to je međutim, potreban određeni procesorski rad. Jako kratak (trajanja par milisekundi) ali ipak ukoliko se koristi za slanje ogromnog broja e-mailova, po nekoliko miliona kao što to spambotnet-i rade, to procesorsko vreme se umnožava do granica ispod isplatljivosti.


Na stranu to što je jezička konstrukcija Ti računari i specijalizovani hardver rešavaju kompleksnu seriju matematičkih algoritama potpuno besmislena svakom, ko ima dva zrna soli u glavi, besmislena je ili bar veoma glupa i tvrdnja iz sledećeg citata. Evo i zašto. Koliko ja, ovako ograničen i glup mogu da shvatim, ovaj primer sa majkrosoftom mi govori da su oni našli elegantan način da se zaštite od spama. Vidiš, ipak ponešto mogu da shvatim. Ako šaljem elektronsku poštu, onda će softver uraditi nešto malo bezazleno nepotrebno za samo slanje pošte, što nećemo primetiti ni ja kao pošiljalac, ni Pera kao primalac pošte, ali ako ja pokušam da to zloupotrebim šaljući milion mejlova odjednom srušiću sistem, tj. sebe. Elegantno, nema šta, nisam znao za ovo. Sada mene zanima, šta se to štiti tzv. rudarenjem, koja realna potreba ljudi, radnja ili usluga? Gde je glava, a gde rep te aždaje?

Na kraju, napraviću malu digresiju. Mene ova tema apsolutno ne interesuje iz razloga potencijalne zarade, niti mi pada na pamet da bilo koga odvraćam od toga, tek bih onda bio glupson. Ako nisi primetio, nisam sa takvim stavom ni došao na temu, već sam lepo i kulturno pitao, hej, ne razumem o čemu se ovde radi, da li bi neko mogao da mi objasni? Zato te najlepše molim, ako možeš da pomogneš u razjašnjenju mojih nedoumica super, ako ne, opet super, ali me nemoj gađati linkovima. Ako ništa drugo, bar ponudi te gotove odgovore koje imaš.


Citat:
mjanjic:
Naime, bitkoini se stvaraju bukvalno ni iz čega, kao "nagrada" za ove što "rudare" odgovarajuće heševe, tj. rešavaju određeni problem kako bi se sprečilo da ljudi zloupotrebljavaju sistem "glasanja" (imaš u videu objašnjeno šta je "glasanje", kao i dalje priču gde se opet koristi "rudarenje").


Stvarno, ima objašnjeno? Pa ako ti je jasno, ajd ti tako učen objasni meni. Ja mislio, glasanje je ono kada odem u nedelju ujutru rano trista metara od stana i zaokružim Vučićevo ime na listiću.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija03.02.2018. u 23:15 - pre 75 meseci
Citat:
Da ponovim pitanje, meni uopšte nije jasno kako se to ni iz čega stvara bitkoin, novac, nova vrednost? Da ponovim, kada rudarenjem stvorim novčić koji pripada meni, šta sam ponudio sistemu zauzvrat?

Apsolutno nista. Genearalno je moguce da prekopiras open source kod i generises koliko hoces, naprimer milijardu Bradzorfkoina i da im deklarativno odredis da ce da vrede po 100 dolara svaki. Ono sto je tezi korak je da uplatis reklame i banere po forumima, sajtovima, youtube i google ali tako da sve to ubedi ljude da ce vrednost tvojih Bradzorfkoina da se uhiljadustruci tokom nekog vremena. Sve dok su svi koini kod tebe, ti mozes do unedogled da im povecavas cenu, jer kupujes sam od sebe i pare ne idu nigde iz kuce. Ako uspes nekako da ubedis mene, da kad vidim da je tvoj koin narastao na 1.000 dolara, ja cu da kupim naprimer 10 kom i cekam. Dalje, ti vidis da ja cekam i i dalje prodajes sam sebi po jos vecim cenama. I u jednom trenutku ja pomislim da sam dovoljno zaradio i posto je tvoj koin dostigao vrednost od 20.000 dolara, ja hocu da prodam svojih 10 kom i kupim sebi stan u krugu dvojke. Medjutim, sad ti kontas, dobio si od mene 10.000 dolara, a sad treba da mi das 200.000 dolara, pa naravno neces. Ja kad vidim da niko nece da kupi ponudim svoje Bradzorfkoine po 18.000$, pa za par dana po 15.000$, pa sledece nedelje po 10.000$ i tako dalje, postavlja se pitanje kada ces ti da kupis moje koine, ili da ubedis nekog treceg da ih kupi. Tih 10.000$ koje si davno dobio od mene si davno i potrosio na reklame, tako da si ti u cvrstoj valuti mozda svorc, bez obzira sto si u Bradzorfkoinima milijarder i jedan od najbogatijih ljudi na planeti. Ja se tad iznerviram totalno i resim da prodam svoje Bradzorfkoine po bilo kojoj ceni. Ili nabavi dolare pa ih otkupi od mene, ili cu ja da oborim cenu do nule. Tebi nije ni na kraj pameti da nabavljas dolare i trosis ih za nesto za sta ti je nabavna cena nula. Tako je mnogim koinima vrednost isla hiljadostruko i gore i dole. To je jednostavnija varijanta. Slozenija varijanta je da ti ipak otkupis moje koine po ceni od 2.000$ po komadu, sto je sa jedne strane nelogicno, ali sa druge strane ima logike jer ti sad ponovo mozes da pumpas cenu i pratis je pricom kako su regulacije cene normalna pojava, ali da dugorocno gledano Bradzorfcoin ima rast i oni koji ga kupe ostvaruju zaradu. Tu istu pricu potvrdjujem i ja i pricam okolo kako sam zahvaljujuci Bradzorfkoinu duplirao svoje bogatstvo. I, uz malo srece, ti izgubis 20.000$ koje si dao meni a nisi morao, ali prodas drugima 100 Bradzorfkoina po ceni od 5.000$. I kad jednog dana ponovo krene pad ti opet razmisljas kako bi mogao da obrnes jos jedan krug, das ljudima neke pare da budu zadovoljni i sire poverenje okolo... U nekom od narednih krugova ti svakako shvatas da je sve otislo predaleko i da je kolicina prodatih koina nadmasila tvoju celokupnu imovinu sabranu sa onim sto mozes prikupiti od zajmova i bilo kojih drugih izvora. Tebi tad ne ostaje druge mogucnosti nego da pustis Bradzorfkoin niz vodu ako hoces da sacuvas bogatstvo u dzepovima. Neces vise biti milijarder u Bradzorfkoinima, ali ako si pametno igrao mozda si milioner u cvrstoj vsluti, sto nije tako lose
E, sad jos komplikovanija varijanta - rudarenje. Ti mozda skontas da nemas pare da das google-u i youtube-u za reklame. Zato omogucis da se brux002 i VirtualPop zamlacuju nekakvim nepotrebnim izracunavanjima i jedan deo koina zbog toga pripada njima. Oni ce tada da pricaju sa sebi slicnim "rudarima" sirom interneta, razmenjivace iskustva, objavljivati nekakve tabele i statistike, i uz malo srece, ceo internet ce da bruju o tvojim koinima, a da tebe to ne kosta ni prebijene pare za reklamu!

[Ovu poruku je menjao pctel dana 04.02.2018. u 00:29 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
178.250.138.210



+1064 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija03.02.2018. u 23:49 - pre 75 meseci
Mislim da je nemoguce odredjivati vrednost u odnosu na cvrstu valutu tek tako. Poenta kod rudarenja je u tome da sto vise rudaris manje dobijas koina, tj povecava se slozenost operacije. Neko je to dobro smislio ali neko se setio da mesetarenjem koina, kao robe, moze da ucari, sto steti samoj ideji:
elektronska razmena robe uz pomoc necega sto nije kontrolisano od strane banaka. Znaci kupo-prodaja bez banaka. To je osnovni cilj. Ponavljam se....
 
Odgovor na temu

nemamstan

Član broj: 335040
Poruke: 246



+134 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija04.02.2018. u 00:09 - pre 75 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic

Neko je to dobro smislio ali neko se setio da mesetarenjem koina, kao robe, moze da ucari

Onaj ko je "to dobro smislio" je onaj koji "se setio da mešetarenjem koina, kao robe, može da ućari".
To je jedna te ista osoba.
Samo što je redosled dogadjaja obrnut u odnosu kako si ih naveo
jer zarada mešetarenjem je osnovni cilj.


U ima Satošija, svetoga kripta i bitkoina.
Amen!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija04.02.2018. u 00:17 - pre 75 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Mislim da je nemoguce odredjivati vrednost u odnosu na cvrstu valutu tek tako...

Ne samo da je moguce, nego se tako masovno radi, na internetu imas tekstove o tome kako je jedna osoba vozila bitkoin od 200 do 1000 dolara. Ovu sitniju boraniju sto nije u TOP10 kriptovaluta da i ne pominjem. A ti ako mislis da je nemoguce, napisi zasto. Vlasnici odredjuju vrednost, ako si jedini vlasnik onda odredjujes sam, ako ima drugih vlasnika ali jedini ti trgujes a oni samo cuvaju onda opet odredjujes sam.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Cryptocoins :: Bitkoin stalna diskusija
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 439875 | Odgovora: 3314 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.